NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD 5 1 No. 34. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zeven en dertigste Jaargang. 1898. Voor het Kantongerecht. li I mJ DONDERDAG 24 MAART. BINNENLAND. VOOR e 1 19. 21. 7 13. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. lance, ’s Morgens heel vroeg waren zij op den Hichtumerweg en zagen daar een verzame ling woonschepen, in de BolswarderHar- lingervaart. (Een polderwerkers kolonie zou men 6 12 Zitting van Vrijdag 18 Maart 1898. is gevestigd ao^nèb, want ik verbeurdverklaring van het geweer. 31. K. W. te Bolsward was op Zondag 27 Febr. eens weer over zijn bier, en werd omstreeks half drie ’s namiddags dronken in de Nieuwe Hofstraat aangetroffen. De politie, die kennis had gekregen, dat hij dien middag vrij wat drukte had gemaakt en men voor herhaling vreesde, als hij in zulk een opge wonden stemming thuis kwam, bracht hem ter ontnuchtering in haar appartement. Eiach 7 dagen hechtenis, 32. S. P. te Bolsward werd den 25 Febr. dronken in de Kerkstraat alhier aangetroffen door een agent, die hem bekeurde. Eiach f 10 of 3 dagen. 33. D, F. te W orkum werd den 28 Febr. ’s avonds half negen te Tjerkwerd bekeurd door de marechaussées, daar hij als gezagvoer der van een stoom boot eenpraam achter dieboot vervoerde op minder dan 25 meter afstand. Eisch f 15 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak der vonnissen op de buiten gewone terechtzitting van Donder dag 31 Maart, 2 2>/d 3 3>/a° 4 verschati aan dat hoofd wel meer zou vastzitten, want wel wordt soms in een kermistent het levend sprekend menschenhoofd van Cagliostro ver toond, maar een levend zwijgend menschen hoofd in een bermsloot is een ongewone ver- tooning. Hij haalde het op, en jawel, een compleet mensch kwam te voorschijn. Het bleek hem evenwel, dat die man niet slechts nat van buiten maar ook nat van binnen was, en daar hij hem herkende als S. V. van Workum, bracht hij hem nu met zijn natte plunje naar huis, en maakte tevens procesverbaal op, wegens dronkenschap. Eisch f 1 of 1 dag hechtenis. 28. F. H.J. R. en H. N. allen te Bolsward waren op Zondag 20 Febr. op het Hengstepad bezig met spelen om of met cen ten, en daar het spelen met geld op de open bare straat niet geoorloofd is, maakte een agent, die de overtreding constateerde, pro cesverbaal op. Eisch voor ieder f 0.50 boete of 1 dag hechtenis. 29. Den 22 Febr. zag een rijksveldwachter dat onder Kolderwolde een visscher bezig was palingfuiken op te halen. Nu is het om dien tijd geen goeden tijd voor de visschers, want de aal „loopt14 niet, en de andere visch, als snoek, baars enz., mogen niet gevangen of vervoerd worden. De rijksveldwachter meende toch in de verte te zien, dat er wat gevangen werd, althans hij ging er op af, en riep den visscher om aan wal te komen, teneinde eens te inspecteeren of hij ook ver boden visch aan boord had. De visscher ver zocht, of dat onderzoek niet bij zijn schip- huis kon geschieden, daar in de nabijheid, en dit werd goedgekeurd. De visscher voer daarom de vaart langs, de rijksveldwachter daar naast langs den kant, steeds een schuin oogje op den visscher. Bij het schiphuis ge komen, moest de agent daarom heen loopen, en zou dan den visscher een oogenblin uit het oog verliezen. Dit vond hij niet geraden, en zoodra bij dan ook een stap om den hoek had gedaan, sprong hij terug en jawel... zijn vermoeden werd bewaarheid. Op datoogen- blik wierp de visscher eenige visschen over boord, en de veldwachter, die ze blijde zag springen, kon aan de glinsterende schubben constateeren, dat het geen kwabalen waren, gelijk de visscher later voorgaf. Tegen P. K. V. werd wegens ’t vervoer van visch in den verboden tijd proces opgemaakt, en de eisch luidtf 5 of 2 dagen met bevel tot uitlevering der visch of betaling der waarde ad. 1 1.00 subs. 1 dag hechtenis. 30. F. v. d. PI. te Workum was in den nacht van 13 op 14 Febr. met het geweer in het veld, en dit scheen meer te gebeuren, althans bij de politie was een klacht inge komen, vooral van boeren die eenden houden, dat vermoedelijk door dezen bekl. en nog iemand, die samen in een keet wonen, het land bij (Judega werd af gejaagd. De rijke en gemeentepolitie gingen hieromtrent eens op verkenning uit en in den vroegen mor gen van den 14 Febr. snapten ze deze stroo- pers. Verscholen nabij een brug, zagen zij dezen bekl. passeeren en hem aanhoudende bleek hij een dubbelloops geweer, hetwelk geladen was, bij zich te hebben, waarmede hij in jagende houding liep. Het geweer werd in beslag genomen en de jager bekeurd daar hij geen acte en geen machtiging had. Terwijl dit zaakje zijn beslag kreeg, hoorde de politie verderop een schot, en vermoedende dat de kameraad van dezen beklaagde daar bezig was, ging het toen daarop af, en inder daad werd ook die bekeurd, doch dat zaakje heeft voor ’t kantongerecht te Sneek gediend, wijl het veld, waar die gesnapt werd, daar onder ressorteert. Eisch 2 hechtenisstraffen van 7 dagen en Deze zitting kenmerkte zich door veel strafzaken en weinig, ja geen publiek. De werkzaamheden komen weer los, men kon het heden merken. Zelfs van de beklaagden waren slechts zeer weinigen aanwezig, en van de eigenaars van woonscheepjes, die heden het hoofdgerecht uitmaakten (29 pro cessen) was geen enkele tegenwoordig. Workum was heden weer het eerst aan de beurt. 1. F. S. aldaar reed den 14den Febr. op een hondenkar door zijne woonplaats. Hij vergat zeker van zijn voertuig te springen, toen hij de stad binnenreed. De politie zag het verzuim, en bekeurde hem deswege. Eisch f 2 of 2 dagen. 2. Th. V. te Workum reed den 21 Febr. met een wagen met krommen dissel door de stad, en ging niet bij het voertuig loopen, gelijk zulks behoort. Eisch f 2 of 1 dag. 3. M. B. te Workum was den 14 Febr. dermate boven zijn bier, dat de politie hem ’s avonds in „kennelijken staat" aantrof. Eisch f 1 of 1 dag. 4. F. Z. te Bolsward liep in den avond van den 14 Febr. met zijne makkers de straat langs. Er was veel vertier dien avond, omdat er een serenade was gebracht aan den Kap. Commandant der d.d. Schutterij. Nabij de Sneekerpoort gekomen bleef hij staan, zeggende: „Wacht eens jongensen wierp toen een brandend eindje sigaar door het tuimelraam boven de deur, in den bar bierswinkel van H. Rodenburg. Na deze heldendaad gingen ze aan den haal. Even later merkte Rodenburg, die in zijn woonkamer zat, dat het in den winkel rookte, en naderbij komende, merkte hij een brand lucht. Hij zag dadelijk, dat in zijne uitstal ling een begin van brand was ontstaan. Van een haarvlecht was een stuk afgeschroeid, en het zijdepapier tusschen de voorwerpen was aan het glimmen. Toen hij buiten de deur kwam, zeide een persoon, die daar was, dat er een troepje jongens haastig naarde Kade was gegaan, en die er wellicht meer van zouden weten, hoe dat brandje was ontstaan. Rodenburg ging dan ook eens informeeren en hij vond wel de jongens, maar... niemand wist er iets van af. Daar waren ’t dan ook jongens voor, die hebben veelal een slecht geheugen, wanneer er iets is uitgevoerd. Toen de politie de zaak in handen had en de jongens eens in verhoor nam, kwam ein delijk het eindje sigaar op ’t appèl, dat Ro denburg bij het weer in orde maken der étalage vond, en ook de dader bekende ten *5 slotte aan den heer Inspecteur, dat hij ’t had gedaan. Hfi. staat heden terecht wegens straat- schenderij, en de eisch luidtf 3 boete of 2 dagen hechtenis. 5. 6. 7. 8 en 9. In den nacht van 14 op 15 Febr. waren 2 marechaussées op surveil- het kunnen noemen.) Nu lagen al die schepen aan den wegkant vast, en ’s nachts mag dat niet, omdat zulks last en hinder kan veroorzaken aan de schippers, die „in de lijn14 moeten loopen. A. D. gedom. te Oosterlittens, J. de V. te Drachten, S. V. te Bolsward, W. K. te Leeuwarden en K. Z. te Langweer liepen daarom te 5 ure reeds een proces op, en tegen ieder hunner wordt f 1 boete of 1 dag hechtenis geëischt. 10. K. Z. te Langweer, dezelfde die bij de vorige zaak het laatst werd genoemd, kreeg den 19 Dec. weder een proces, omdat hij met zijn woonschip in deze gemeente lag, en op aanzegging der politie zich niet had verwijderd. Eisch f 1 of 1 dag. Vervolgens kwam nu een heele serie woon schepen in behandeling. 11. F. de W. te Bolsward, eenmaal. Eisch f 1 of 1 dag. 12. A. W. te Bolsward, viermaal. Eisch 4 X f 0.50 of 1 dag voor elke boete. M. v. H. te Bolsward, tweemaal. Eisch 2 X f 0.50 of 1 dag voor elke boete. 14. J. P. te Beetsterzwaag, driemaal. Eisch 3 X f 0.50 of 1 dag voor elke boete. 15. G. K. te Dedgum, eenmaal. Eisch f 1 of 1 dag. 16. J. de H. te Bolsward, driemaal. Eisch 3 X f of 1 dag voor elke boete. met 8 dagen 1 maand 3 maanden Sluiten brandassurantie gelden op eerste hypotheek. Het kantoor vroeger Jongemastra: wil anders geen overtredingen begaan, doch daar ieder het zoo doet, en men nimmer van een proces hoorde, deden wrj het ook maar. Ik vind het evenwel niet mooi, dat ik, die voor een enkele maal rijd, proces moet hebben, terwijl er genoeg zijn die herhaaldelijk zoo doen. De getuigen H. Algera, W. Boonstra, R. Ypeij en de voerman P. v.d. Plaats bevesti gen de overtreding. Eisch f 6 of 2 dagen hechtenis. 25. B. E. te J oure werd 2 maal bekeurd wegens ’t liggen met een woonschip in de wateren dezer gemeente. Eisch 2 X f 0,50 boete of 1 dag voor elke boete. 26. Sj. A. de J. te Drachten, zelfde over treding. Eisch f 0,50 of 1 dag. 27. Op Zondag 20 Febr. liep de rijks veldwachter Brouwers te Workum eens rond en de weg een eindje op. Daar op dien weg vond hij een gevulden zak van blauw lin nen en 't was omstreeks 6 */a uur’s avonds en reeds vrij donker. Hij zag evenwel eens rond naar den eigenaar van dezen reiszak, doch merkte niemand. Toch zag hij in de bermsloot daar naast een menschenhoofd boven water, en in de veronderstelling dat Zurich. Uitslag aanbesteding van het af breken van een huis en het stichten van een nieuw met paardenstal, van wege de Coöperatieve Stoomzuivelfabriek „Frisia44 te Zurich op 19 Maart 1898. 16 briefjes ingekomen. S. Runia, Schraard. K. Kroon, Witmarsum P. Westra, Arum 8. Feikema, Pingjum O. v. d. Weide, Kimswerd R. Boschma, Pingjum G. Anema, Midlum. J. v. d. Leij, Arum 8. de Vries, Parrega 8. H. Zwart, Tjerkwerd. W. Visser, Makkum. R. Zwolsman, Sj. Nauta, Schraard Jan Roosjen, Zurich Jac. Roosjen, Cornwerd Jan de Jong, Almenum 17. H. Fr. te Achlum, tweemaal. Eisch 2 X f 0.50 of 1 dag voor elke boete. 18. L. v. H. te Witmarsum, eenmaal. Eisch f 1 of 1 dag hechtenis. J. de H. te Bolsward, driemaal. Eisch 3 X f 0,50 of 1 dag voor elke boete. 20. L. H. te Witmarsum, tweemaal. Eisch 2 X f 0,50 of 1 dag voor elke boete. J. K. te Bolsward, driemaal. Eisch 3 X f 0,50 of 1 dag voor elke boete. 22. J. de J. te Sneek is ook evenals allen der bovenstaande serie, polderwerker, en wonende in een schip (ark.) Hij werd even wel niet bekeurd wegens overtreding van art. 166 der algemeene Politieverordening dezer gemeente, gewijzigd bij raadsbesluit van 6 Mei 1897, zoo als die voorgaanden, doch deze beklaagde was door de serenade van dien avond in zoo’n opgewekte stem ming, dat de politie hem ’s avonds ruim 11 uur in de Kerkstraat bekeurde wegens dron kenschap. Hij zou door zijne kameraden aan boord worden gebracht, doch toen de agent ongeveer een half uur later bij de Harlingerbrug kwam,bleek ’t hem,dat hij daar nog omzwierde, en omdat hij wat veel drukte maakte, werd hij ter ontnuchtering mede genomen naar ’t bureau. Eisch f 1 of 1 dag. 23. T. t. Z. te Makkum is potschipper. Hij voer den 18 Febr. met zijn schip nabij Burgwerd. In de lijn liep een jongen, die wel groot en misschien ook sterk genoeg was, voor dat werk, maar hij was nog maar elf jaar, en de marechaussees, die dit infor meerden, maakten den schipper proces. Bekl. is ter terechtzitting tegenwoordig. Hij erkent de overtreding, hij wist wel dat hij geen jongen beneden de twaalf jaar in ’t werk mag hebben, maar hij meende, dat deze jongen, de zoon van zijn naasten buur, reeds oud genoeg was, anders had hij ’t niet gedaan. „Deze jongen is groot voor zijn jaren, ging niet meer naar school, en omdat hij omliep, en zijn vader op ’t oogen- blik geen werk voor hem had, hielp hij mij,44 zegt bekl. „maar ik heb geheel onwetend de wet overtreden, en vertrouw mijn zaak dan ook gerust aan de heeren toe." Eisch f 2 of 2 dagen. 24. Tj. P. te Kimswerd had groene erwten verkocht aan den heer Ypeij te Witmarsum. Op drie wagens waren respectievelijk 22,15 en 17 zakken geladen, en dit kwam de politie wat zwaar voor in verhouding tot ft hrppdta dor vrrjr»! txasxJ •e,—- - S -a-r •-> <- r te Leeuwarden, Heerenveen Joure en Bolsward, CORRESPONDENTEN le Klasse d Nederlandsche Bank te Heerenveen, bela ten zich met alle Effecten-, Kassiers- Bankierszaken, wisselen Coupons in tot i hoogst mogelijke koersen, opent rekening-courant op nader overeen te komt voorwaarden, nemen gelden a deposito tegi de volgende rentevergoeding: opzegging en bruari aan het Maandblad Het Gas „Eenigen tijd geleden hebben eenige ko perslagers en gasfitters hier ter stede zich beklaagd bij het gemeentebestuur over de groote concurrentie, welke hun wordt aan gedaan door den directeur der gasfabriek, door den verkoop van gasornamenten en gasgloeilichtbranders, met verzoek te ver bieden, dat de directeur zaken doet met gemeentenaren, en hem daarvoor een be zoldiging te geven, geëvenredigd aan zijne betrekking. De directeur, die hierop ge hoord werd, zeide, en hiermede was de commissie van toezicht het eens, dat feite lijk adressanten het zijn, die hem concur rentie aandoen, en niet hij hunhet komt de commissie daarom voor, dat de vergun ning, indertijd aan den directeur, evenals aan zijn voorganger, verleend, niet ten koste der gemeente moet worden ingetrokken.44 Naar onze meening doen Gemeentelijke Gasfabrieken en hunne ambtenaren beter, om zich buiten den handel te houden. Al leen in die gemeenten, waar handelaars zich niet op den verkoop van ornamenten en gasgloeilichtbranders toeleggen, behoort ons inziens de gasfabriek als leverancier van die benoodigdheden op te treden. In de kellnerswereld is men zeer ge ïntrigeerd over een advertentie in een der bladen van den volgenden inhoud: Een hötel- cafè-restaurant-directeur,thans nog in f unctie, beschikkend over een volledig uitstekend gedresseerd personeel, zag zich gaarne ge plaatst. De kellners meenen dat deze directeur zich vergist en in plaats van aan het hoofd van een hotel, directeur van een honden*en apentheater is. Amst. Crt. Een manufacturier te Doetinchem aan het pubfiek bekend makende dat hjj een opruiming van borstrokken en onderbroeken houdt, voegt daaraan toe, dat hij ze niet in zijn etalage uitstalt met het oog op de goede zeden. Dit is zeker een parodie op de vastge stelde verordening van Dinxperlo, waarbjj het over heggen hangen van waschgoed ver boden is. In de „Vereeniging tot bevordering der belangen der stad Emmerik44 is gewezen op den neteligen toestand waarin de ne ringdoenden aldaar verkeeren, doordien de meeste levensmiddelen uit de Hollandsche grensplaatsen gehaald worden en waaraan alle te nemen maatregelen weinig kunnen veranderen. De man die dit onderwerp be sprak, trok een vergelijking tusschen het verleden en het heden en beschouwde als het eenige redmiddel dat men de Duitsche grenzen voor den invoer van het Hollandsche vee zou openen, dan is er tenminste con currentie tusschen de slagers te Emmerik en daarbuiten mogeljjk. In Friesland is tegenwoordig het aan bod van kipeieren zeer groot, dat een ge volg is van ’t aanhoudend zachte weder en de groote uitbreiding die de hoenderteelt in den laatsten tijd verkregen heeft. Daar het aanbod de vraag overtreft, is de prijs niet hoog, maar in de steden zijn ze duurder dan in de dorpen. In laatstgenoemde plaat sen per snees (20) 45 en in de steden 60 cents. Zondagmiddag hebben uit baldadigheid een paar jongens nabij de Middellaan te Utrecht twee doode honden op de spoor rails gelegd even voordat een trein daar moest passeeren. Gelukkig werd zulks in tijds door den machinist opgemerkt, die on- middellijk den trein deed stilstaan en de cadavers verwijderde. f 4638 4635 4610 4550 4440 4410 4395 4289 4247 4099 4020 4015 4002 4000 3996 3984 Gegund aan den laagsten inschrijver. Men schrijft uit Assen, dato 20 Fe- C A ■7! n n n D I zww&W) m wemuuMMSi Bolswardsche Conrant. n d ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1