BOELGOED Gymnastiekschool Gerben Schoonhoff, in den ouderdom van ruim tachtig jaren. „Bolsward en Omstreken” Meubelen en Huisraad, w.o.mahoniehouten kabinet, brandkast, boekenkast, kastje, tafels, stoelen, fauteuils, spiegels, staartstukklok, ledikant, 3 veeren bedden met toebehooren, gordijnen, linnen goed, vloerkleeden, karpet, loopers, kolom en kookkachels, turf- en cokesbakken, sto ven, theestoven, ketels, gootlingen, tobben, emmers, linnenrekken, trappen, keukenge reedschappen, een partijtje turf, koper-, tin-, blik-, glas- en aardewerk, enz. WEERBERICHT. PER TELEGRAAF. Burgerlijke Stand. Bon we Hamburg*, Officiëele Advertentiën. ONDERWIJS. luv r ^ADVERTENTIËN^ Bouwe Hamburg*, in den jeugdigen leeftijd van ruim 17 jaar. Chr. Nat. Werkmansbond. FERWOUDE. Br. J. Th. de Visser, Lid der Tweede Kamer. BOEKEN, waarvan een lijst op aanvraag verkrijgbaar is ten kantore van den Notaris M1EDEMA te Sneek. Openbare Vergadering T. de JAGER, STADSNIEUWS. RECHTSZAKEN. /ei in den jeugdigen leeftijd van ruim 17 jaar. Heden morgen overleed na een zeer smartelijk lijden onze geliefde Zoon en Broeder Boter te SN EEK, den 22 Maart. Ie keur f42.—. Ruim 4 jaar was hij bij ons werk zaam met lust en ijver. A. FABER, en Familie. Bolsward, 23 Maart 1898. 20 25 45 55 70 10 20 65 90 10 30 40 70 85 105 20 35 100 140 20 be- Ge- H. v, d. LAAN—Faber. J. v. d. LAAN. K. v. d. LAAN. Bolsward, 23 Maart 1898. Uit aller naam, H. G. SCHOONHOFF. Bolsward, 23 Maart 1898. Hedenavond werd van DOELE." Leeuwarden, 23 Maart 1898. In de heden namiddag gehouden verga dering van de Provinciale Staten, is tot lid van Ged. Staten, in de plaats van wijlen den Heer D. Fontein de Jong, benoemd de Heer P. PEEREBOOM, Burgemeester van Bolsward. Zeer gevoelig voor de vele blijken van belangstelling, 14 Maart ondervonden, betuigen wij onzen hartelijken DANK. U. HANNEMA, F. HANNEMA-Britzel. Heden overleed, voorzien van de H.H. Sacramenten, onze geliefde Vader en Grootvader de Heer Aanvoer 170/4, 26/8. VEREENIGINGle keur f 41,50 a 42,50, 2e keur f 41,a f 42,3e keur f 40,50 a f 4e keur f 40,A f 5e keur f 10 ets. De Rechtbank te Leeuwarden heeft Corns. H., 41 jaren, veehouder te Oostermeer, ter zake, dat hij den Isten Februari 1.1. 2 bus- sen melk heeft afgeleverd aan de zuivel fabriek te Garijp, waarin de melk met water was aangemengd in de eene bus op 100 deelen melk 30 deelen water en in de an dere op 100 deelen melk 50 deelen water, zonder zulks aan den Directeur der fabriek mee te deelen, schuldig verklaard aan het aHeveren van drinkwaar, die vervalscht was en die vervalsching verzwijgende en ver oordeeld tot 6 weken gevangenisstraf, met last tot openbaarmaking van het vonnis in de Leeuwarder Courant. Kroningsfeesten. Naar wij vernemen, zal de Commissie voor de Kroningsfeesten alhier, a. s. Vrij dagavond vergaderen. Waarschijnlijk zal dus binnenkort wel het feestprogramma bekend worden. Examen-Commissie. De heer H. J. de Visser alhier, is noemd als deskundige voor he£ vak schiedenis“ in de commissie belast met het afnemen der in April en Mei a.s. te houden examens ter verkrijging der acte als onder wijzer. Heden overleed na een zeer smar telijk lijden onze lieve Neef en Bediende Ofschoon de zon de laatste dagen meer malen moest plaats maken voor betrokken luchten, is het toch merkbaar, dat de lente in aantocht is. Evenwel zijn bij de Noord en Oostzeekusten sneeuwbuien te wachten. Arum, 21 Maart. In den vroegen mor gen ontstond hier heden bij den winkelier S. een begin van brand, doordat een lampje op de toonbank geplaatst de daarboven han gende papieren zakken in brand stak. Eenige kleeren, daaronder liggende, geraakten daar door insgelijks in brand, toen de vrouw des huizes het geluk had met een baalzak den reeds dreigenden vuurgloed te smoren, waar door grooter onheil voorkomen werd. Toch was de schade niet onbelangrijk. Wonseradeel. De vereeniging „Pen- sioenverschaffing aan werklieden in Won seradeel" breidt haren werkkring en invloed voortdurend uit. Het streven der vereeni ging wordt door belangstellenden en belang hebbenden meer gewaardeerd, doordat het meer bekend wordt. Thans reeds worden twintig personen gesteund door deze ver eeniging, die op zich neemt twee derde der weekpremie te betalen voor hen, die zich pensioen verzekeren bij een door het Be stuur aan te wijzen Koninklijk goedgekeurd pensioenfonds en wier jaarlijks inkomen f 500 niet te boven gaat. Daarenboven moeten nog een negental blijven wachten op begun stiging, wijl de kas der vereeniging dit nog niet toeliet. Verder laat het zich aanzien, dat de aanvragen steeds zullen vermeerde ren. Daarom heeft de vereeniging zich ge wend tot corporaties en particulieren om Een ongeluk. Een ongeluk ligt op een klein plaatsje, zegt men, en dit ondervond j.l. Zaterdag onze stadgenoot J. H. toen hij te Sneek van de stoomboot wilde stappen. Door het kantelen der loopplank geraakte hij te val len, en kwam daarbij zoo onzacht op een ring te recht, dat hij den schouder bezeerde. Ondanks hij denzelfden avond hier door een geneeskundige is verpleegd, heeft hij nog steeds belangrijke pijn in dat lichaams deel te verduren. Spreker: Onderwerp: De Chr. Nat. Werkmansbond. Debat gewenscht. Entrée 10 cent. Donateurs, begunstigers, leden der Afdeeling, alsmede de leden der Ned. Werkliedenvereeniging „Eendracht zij ons Doel" hebben vrijen toegang. Namens de Afdeeling, HET BESTUUR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bolsward, brengen ter kennis van belanghebbenden dat de aangifte van leerlingen, die 1 April e.k. op de scholen voor openbaar lager onderwijs No. 1 en No. 2 wenschen te worden toegelaten, moet geschieden bij het hoofd der school, waarop plaatsing wordt verlangd, voor 26 Maart 1898 onder over legging van het wettig bewijs dat de leer ling behoorlijk gevaccineerd of van een geneeskundig attest dat hij aan de natuur lijke kinderpokken heeft geleden, en dat eveneens voor 26 Maart 1898, bij den heer H. Groenier Wz., de aangifte moet geschieden van leerlingen die in de termen vallen om tot de Stadsteekenschool te worden toegelaten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. PEEREBOOM. De Secretaris, K. H. LAAGLAND. oan, dat ’k wer ut ’e wêin mat. Hja slapten to Marsum by de earste her- berge óf, de wein ried fierder en hja gingen binnen. Jy hawwe hier fêst in keppeltsje folk sitten, net kastlein Né, minhear Net Né, minhear! ben jy net forbjustere? Benne hier ek mear herbergen Ja, minhear, op ’t oar ein fen ’e boer- ren is yet ien. Mar hier is doch de opreed nei Bit- gummermounlehwet seoene se dêr den dwaen? Ha jy hier ek twa weinfollen folk troch riden sjoen Jawol! in boerekapwein en in tichte foermanswein, mei glêsen oan ’e siden, dy benne opriden nei Bitgummermounle. Dat benne se grit wést. Mar wy matte for de wissichheid doch yet ris in dy oare herberge sjen, howol ik er neat fen leaue wol dat se der benne, rripypn QT TTQGF XK.X lü >0 üi Tv oXuXtl X Het GEMEENTEBESTUUR van WON SERADEEL maakt bekend, dat de heden vastgestelde Kiezerslijst met de naamlijsten van hen, die daarvan afgevoerd en van hen, die daarop gebracht zijn, van den 23sten Maart tot en met den 21sten April e.k. op de secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zal liggen en, tegen betaling der kosten, in afschrift of afdruk verkrijgbaar is. Witmarsum, 22 Maart 1898. Het Gemeentebestuur voornoemd. 0. W. 0. T. VISSER, Burg. E. JANSEN, Sect. De Notaris A. MIE- DEMA te Sneek, is voornemens, ten verzoeke van de Hoeren Mr. H. OKMA, Advo caat en Procureur, aldaar, en Mr. J. KLAASESZ DE BOER, Notaris te Witmarsum, op Woensdag den 30 Maart 1898, ’s voormiddass 11 uur, ten sterfhuize van den Heer H. H. de JONG te Ferwoude, tegen contante betaling te verkoopen 1. Goed onderhouden 2. Een schoone verzameling, meest theo logische AFDEELING ZATERDAG 26 MAART e.k., ’s avonds 7*/2 uur, in de Sociëteit „DE të&SF* Aangifte van LEERLIN GEN vóór Vrijdag 1 April 1898, bij den Heer TÜBFKADB. steun. Moge het rijsje allengs een boom worden Aan de verordening op den veldarbeid in onze gemeente wordt dit voorjaar flink de hand gehouden. De kleinen blijven daar door op de schoolbanken in plaats van ge- ruimen tijd de school werkzaam heden met die van boonen, aardappel inleggen en wie den te verwisselen en grooteren en volwas senen van ’t land te houden, daar hun werk dan door kinderhanden wordt verricht. De kinders in school, de volwassenen op ’t land. Enkele werkgevers, die zich hier aan niet hielden, hebben reeds procesverbaal opgeloopen. Workum, 22 Maart. Door den heer D. Tjeerde alhier, werd heden het eerste kie vitsei ontvangen. Workum. Alhier zal vanwege het Ge meentebestuur worden aanbesteed het bou wen van eene muziektent. Een navolgens- waardig voorbeeld voor andere gemeenten, om ook de muziekkorpsen wat in de hand te werken. Hindeloopen. De verkooping te Am sterdam van het Hindelooper museum heeft slechts f 53,000 opgebracht. De schatting was ruim f 80,000. Deze verkooping is dus zeer uit de gis gevallen. Ons stadje zal vrij wat schade lijden, nu de Hindelooper Kamer, die nog altijd veel reizigers lokte, weg is. Sneek, 22 Maart. hier in de groote zaal van „Amicitia“ een vergadering gehouden van de commissie der a.s. Kroningsfeesten met de inteekenaren voor de feestelijkheden op de dagen van 31 Aug., 1 en 2 September. Na een inleidend woord van den eere- voorz., burgem. Alma, deed de voorzitter der Kroningscommissie de volgende mededee- lingen 31 Aug., ’s morgens 10 uur, godsdienst oefening in alle kerken. De gewenschte parade der -schutterij zal door zekere om standigheden misschien niet kunnen worden gehouden. Verder gymnastiekuitvoeringen op ’t Kaatsland. ’s Avonds 8 uur, pretmaken op de Markt straat onder electrische verlichting. Soirée musicale door 200 personen. 1 Sept. Schoolfeest van 1700 kinderen, dat door de onderwijzers zelf zal worden georganiseerd. Om 10 uur in optocht naar de Marktstraat, waar een aubade zal wor den uitgevoerd. 11 uur optocht door de stad. Daarna uitdeeling van versnaperingen in de scholen. ’s Middags half twee in optocht naar ’t Wilhelminapark, waar een boom (de Wil- helminaboom) zal worden onthuld onder gezang. Natuurlijk wordt dat zingen be loond met onthaal en een souvenir. Ver volgens marcheert men naar het feestterrein om te spelen. Om 5 uur denkt men de kinderpret aan kant te hebben. Acht uur ’s avonds algemeene verlichting der stad, te midden van groen, bloemen etc. 2 Sept., ’s morgens te 10 uur, groote allegorische optocht, ’s Middags volksfees ten. ’s Avonds opnieuw allegorische optocht onder fakkellicht, Bengaalsch vuur en illu minatie. Sluiting van ’t feest, met een grootsch vuutwerk, tot welks kosten van Gemeente wege hoogstwaarschijnlijk zal worden bij gedragen. Het aantal inteekenaren voor ’t feest be draagt 1176; de ingeteekende som f2110.77, welk cijfer misschien zal stijgen tot f 2885. Leeuwarden, 21 Maart. Het comité van de Noord-Friesche locaal-spoorweg- maatschappij heeft een nader advies aan de Prov. Staten vanFriesland verzonden. Wordt het door Ged. Staten gedaan voorstel aan genomen, om f300 subsidie per K.M.,gedu rende 20 jaar, toe te staan, dan zou dit pl.m. f360,000 bedragen, gelijk staande met eene contante waarde van f250,000. De Ministerie echter niet genegen voor te stellen, dat het Rijk een renteloos voorschot van f863,000 zal geven, maar is bereid een even- hoog bedrag te fourneeren als de provincie toestaat. De aansluiting Franeker of Harlingen be sprekende, acht het comité aansluiting te Harlingen schadelijk voor de belangen van Franeker en de locaal-spoorweg-onderne- ming. Het comité verzoektle. het subsidie der provincie voor den aan te leggen locaal- spoorweg zoodanig te verhoogen, dat het Rijk bereid zal worden bevonden 1I3 als renteloos voorschot te verstrekken. 2e. Om, indien de vergadering mocht goedvinden, de richting van de locaalspoor te bepalen van St.-Jac.-Parochie naar Har lingen, daaraan te verbinden de voorwaarde dat Franeker met een zijlijn van Tjummarum eveneens in het net worde opgenomen. Hepk. Adv.bl. Te IJselmuiden, waar vele schoolkin deren om den grooten afstand van hun woning ’s middags tusschen 12 en 2 uur bij school blijven, was gistermiddag de jeugd als naar gewoonte bij de school spelende. Een hunner, een 7-jarige knaap, kreeg het in ’t hoofd, zich op te hangen en werkelijk voerde hij dit plan uit. Men vond hem in een portaal aan den kapstok hangende. Het hoofd der school was dadelijk aanwezig de knaap werd losgemaakt doch scheen dood. Een paar geneesheeren zagen hunne moeite om de levensgeesten weder op te wekken bekroond, hoewel het geruimen tijd duurde eer hij eenig teeken van leven gaf. Men hoopt op geheel herstel. Zondag omstreeks middernacht brand de geheel af de boerderij van de weduwe M. Kropman, aan de Driehuizen onder Hatert, gemeente Nijmegen. De bewoners moesten door de ramen zich een uitweg banen. Alléén een koe werd nog gered. Te Lippenhuizen (Fr.) is bij een boel- goed een oude kast, die er nog al gehavend uitzag, verkocht voor de niet onbelangrijke som van f 141. ’t Stuk bleek antieke waarde te bezitten, door het zich daarop bevindend snijwerk. Hier en daar in Friesland zijn meer dergelijke kasten aanwezig, die als huismeubel hebben afgedaande landbou wers gebruiken ze meermalen als bergplaats voor lijnkoeken. van Burg, en Wethouders: tot wijziging der verordening tot rege ling van het openbaar lager onderwijs. b. tot wijziging van art. 21 der instructie voor het onderwijzend personeel. 4. Missive van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken in zake ’s raads besluit tot het opnieuw vaststellen der verordening tot invordering van hoofdelijken omslag, met voorstel van Burg, en Wethouders. 5. Missive van Voogden van het Alge meen Stads-Armenhuis om goed te keuren de benoeming en borgstelling van den Pen ningmeester, met voorstel van Burg, en Wethouders. SneekIJsbrechtum —Nijland Bolsward Witmarsum Arum Harlingen BolswardNijland IJsbrechtum Joure Heerenveen NijlandIJsbrechtum Soiree Musicale. De Dameszangvereeniging „Crescendo, s volgende week eene uitvoering geven. Afgaande op de het vorige jaar zoo goed geslaagde uitvoering, is ditmaal zeker weer een prettige avond in het verschiet. Voor de noodige afwisseling in het pro gramma is gezorgd. Toelatingsexamen. De uitslag van het Zaterdag gehouden examen voor de Chr. Normaalschool alhier is, dat werden toegelaten S. Wijbrandi, Hjjdaard. J. Hiemstra, Nij land. J. Kroles, Nijland. W. IJntema, Bols ward. J. Schilstra, Bolsward. A. de Bruin, Bolsward. J. de Boer, Bolsward. J. Nijdam, Burgwerd. H. Huisman, Hartwerd. D. de Vries, Witmarsum. Afgewezen 1. De Dameszangvereeniging „Crescendo," zal blijkens achterstaande advertentie, de BOLSWARD, van 19 tot en met 22 Maart 1898. Geboren: Rudolf Ludwig z. v. Ottomar Henzold en Agnes Piel. Overleden: Anna Visser 28 jr. (On gehuwd.) Doekle 1 jr. z. v. Jan Roode en Grietje Douma. Trijntje 9 maanden d. v. Sjoerd de Wit en IJmkje van Stralen. Froukje 6 maanden d. v. Rommert Tacoma en Jeltje Hoogenboom. Gerben Schoonhoff 80 jr. we duwnaar van Trijntje Bruinsma. WONSERADEEL, van 19 tot en met 22 Maart 1898. Gehuwd: Geene. Geboren: Gosse z. v. Pier de Boer en Tjitske Weerstra te Makkum. Helena d. v, Jan Salverda en Joukje Reinsma. Overleden: Sijbren Dijkstra 82 jr. wed. van Tjitske Tijmstra te Arum. Baukje Helling werf 76 jr. echtgen. van Hendrik Kuiper te Makkum. Verlaging tarieven Tram. Met ingang van 1 April a.s. zullen de volgende tarieven gelden: le klasse 2e klasse 15 ets. Vergadering Gemeenteraad. Heden Donderdagavond vergadert de Raad dezer Gemeente, des avonds ten 7 ure, ter behandeling van de navolgende punten: 1. Aanbieding van het kohier van hoof delijken omslag over 1898. 2. Aanbieding van de rekening, balans staat en verslag der gemeentereiniging over 1897. 3. Voorstel a. VAN DEN TE TE BOLSWARD. V V n r> V OP •n n n n n n

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 2