NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD OLSWA8D EN WONSEftADEEE No. 32. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zeven en dertigste Jaargang. 1898. Voor het Kantongerecht. DONDERDAG 21 APRIL. BINNENLAND. IV. VOOR ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Zitting van Donderdag 14 April. en toch heeft hij proces-verbaal gekregen. Ra, ra, hoe kan dat? ’t Is nu de beurt van den politieagent om dit raadsel op te lossen, en deze geelt een heel ander verhaal. Ten 5*/2 uur ongeveer ontmoette ik dezen beklaagde op het steenen pad, dat daar door het land loopt. Hij zwaaide dermate, dat het padje hem veel te smal was, en zijn spraak en taal, zijn geheele doen en laten' bewees, dat hij in „kennelijken staat" verkeerde. Ik heb met beklaagde ge sproken,en als hij nu beweert,mij niet te hebben gezien, is dit een onwaarheid of een bewijs dat hij ’t „erg te pakken had". Beklaagde is nog niet overtuigd naar het schijnt, want hij houdt zijn eind vol. Hij is, toen hij in zijn dorp kwam, naar de herberg gegaan bij de Wed. Mulder, en trof daar twee schippers aan, die wel kunnenen willen getuigen, dat hij niet dronken was, maar de agent doet nu nog de mededeeling, dat hij later op den avond beklaagde uit die her berg heeft moeten verwijderen, en hem zelfs naar huis heeft moeten dragen met behulp van beklaagdes vader. Dit schijnt bekl. zich ook al niet meer te herinneren, want hierop doet hij de mede deeling, dat.er wel 14 of 15 weken omgaan, dat hij geen sterken drank ziet, (’t Schijnt dus dat bij dezen bekl. geheugen en gezicht beide slecht zijn, of knijpt hij wellicht de oogen dicht af en toe De heer Ambtenaar schrijft hem ’t volgend recept voorf 5 boete of 2 dagen. 10. T. D. S. te Pingjum had den 16 Maart 2 jongens op zijn land, die hielpen de groote boonen te zetten. Deze jongens behoorden op de schoolbanken thuis, en daar art. 143 der politieverordening veldarbeid aan kin deren beneden de 12 jaar verbiedt, indien zij niet getrouw de school bezoeken, maakte ue politieagent, die door den onderwijzer was ingelicht, dat deze jongens sedert een paar dagen bij hem op ’t appèl ontbraken, proces-verbaal op tegen den werkgever, thans beklaagde, die het feit bekent, doch met de omstandigheid dat deze jongens nog in de schooljaren waren, was hij onbekend. Hij wist niet eens, welke jongens op zijn land hielpen boonen te zetten. Toen hij van de politie hoorde dat hij een proces had, heeft hij ze terstond weggezonden. De heer Heidstra, hoofd der school, moest als getuige optreden, en verklaart, dat, toen hij merkte dat de jongens niet school- kwamen, hij de ouders waarschuwde, en toen dit geen gevolg gaf, de politie met bet ver zuim in kennis stelde, te meer omdat hij vreesde, dat ingeval geen vervolging volgde, veel meer kinderen de school voor een tijd lang zouden verwisselen met het bouwland. Onder de kinderen, die ontrouw de school bezoeken, kan hij deze twee jongens, waarover dit zaakje handelt, overigens niet rekenen. Eisch 2 X f 2 of 2 dag. voor elke boete. 11. Tj. Br. te Wommels voer den 15 Maart met volle zeilen langs de buurt, waar het zeil „in de gij" moet ot alleen met staande fok mag worden gezeild. Beklaagde erkent de overtreding, ’t Was een mooi windje, en slechts een heel klein eindje, om wat gang in ’t vaartuig te krijgen. De schippers, zegt bekl. zijn wat luials er een mooi windje is, willen zij ’t zeil graag er bij trekken. Dat doet elk haast daar langs, als er namelijk geen rijtuigen zijn, want, zijn er paarden op den weg, dan doen wij ’t nooit. Eisch f 1 of 1 dag. 12. E. de J. te Ferwoude reed door Wor- kum zittende op een wagen met een krommen dissel. Nader vernamen wij dat deze beklaagde intusschen naar Duitschland is vertrokken, en zich dus over dezen krommen dissel wel niet erg bekommeren zal. De eisch luidt f 1 of 1 dag. 13. B. v. H. van Witmarsum was den 11 Maart dermate over zijn bier, dat het loopen hem haast verleerd scheen, en hij dus door een ander gesteund moest worden, op den weg naar zijn woning. Nu had hier wellicht geen haan naar ge kraaid, doch hut noodlot wilde dat de brigadier van de rijks veld wacht daar juist langs kwam, en dezen patient in het oog kreeg. Eisch f 1 of 1 dag. 14. W. B. A. te Zwolle heeft te Koudum een huis staan, en hij heeft dit laten ver bouwen. De zijmuren zijn blijven staan, doch overigens werd het huis nagenoeg geheel vernieuwd. Nu heeft de timmerbaas den voorgevel op de oude fundamenten doen optrekken, terwjjl door of vanwege het Dage- lijksch Bestuur der gemeente, de richting van dien muur anders is bepaald, in over eenstemming met de richting der andere huizen daar dichtbij. Op grond van art. 162 der politieverordening is de eigenaar van het huis nu bekeurd, en staat hij heden terecht. willen helpen, zoodat het hem genoegen deed, dat deze zaak vervolgd is, dan kon. hij zich daar later op beroepen, dat het niet mag, en dus het aanhoudende gevraag wel zal ophouden. Eisch f 3 boete of 2 dagen hechtenis. 19. Het laatste zaakje van heden was, dat A. H., S. Br. en J. D. te Arum op de openbare straat speelden met geld. Bijzon derheden kwamen bij de behandeling niet aan het licht, wijl het proces-verbaal niet gelezen werd en geen getuigen behoefden op te treden. De eisch tegen ieder was f 0,50 boete of 1 dag hechtenis. Uitspraak der vonnissen op Donderdag den 28 April aanstaande. Hij erkent dat de muur op de oude funda menten is opgebouwd, doch dit geschiedde ter besparing van onkosten. Hij zou, als hij in de rooilijn had gebouwd, een scheef huis hebben gekregen en ’t zou bovendien nog duurder zijn uitgekomen met de vertimme- ring. Hij meent dat het vernieuwen van een bouwvalligen muur niet als een verbouwing kan worden aangemerkt, en hier toch was de voorgevel zoo bouwvallig, dat hij moest hersteld worden. De twee politieagenten en ook de timmer baas, die als getuigen in deze zaak moeten optreden, verklaren dat de muur op de oude fundamenten is opgetrokken, doch de politie voegt er bij, dat het huis veel beter in de richting zou zijn gekomen, indien men ook de oude stukken zijmuur van boven had gegooid en het heele huis wat had laten zwaaien. Eisch f 0,50 of 1 dag hechtenis. 15. S. v. d. W. te Workum en diens echtgenoote hebben een herberg, of neen, de vrouw heeft de vergunning en hij heeft achter huis een schilder werkplaats. Een goede kastelein (en een kasteleines ook evenzoo) doet alles wat billijk is, om het den bezoekers aangenaam en gezellig te maken. Deze be klaagden, (want man en vrouw zijn beiden gedagvaard,) zijn liefhebbers van muziek, althans de man, die ter terechtzitting is ver schenen, zegt dat er „voor zijn pleizier" muziek werd gemaakt. Het liedje zegt „Was muziek en zang er niet, ’t Leven had geen waarde Kommer, zorgen en verdriet, Speelden baas op aarde? Kommer, zorgen en verdriet werden hier dan waarschijnlijk ook bij de bezoekers weg gespeeld, maar nu was er geen verlof van den Burgemeester bekomen, om in de gelag kamer muziek te maken. Beklaagde had echter een achterdeurtje op deze wetsbepaling gevonden, naar hij meent, door de piano in de keuken te plaatsen, doch zoo, dat dit muziekinstrument onmiddellijk bij den toe gang van de gelagkamer stond, zoodat, wan neer de keukendeur wordt opengelaten, de accoorden ook door de tapkamer ruischen. De politie had zich aan dit muziekmaken al eens meermalen geërgerd, en op Zondag 20 Maart trad de hoofdagent Stout binnen, om die muziekmakerij eens te inspecteeren. De deur der keuken stond half open, toen hij binnen trad, zoodat de muziek ook in de gelagkamer zeer goed was te „genieten", en hij maakte proces-verbaal op, van hetgeen hij hier kon constateeren. Beklaagde geeft voor, dat een vriend van hem de piano uit liefhebberij bespeelde, en hij meent dat in zijn huis zulks geoorloofd is, althans hij wilde weten of het mocht of niet. Getuige Riemersma heeft daar gespeeld dien avond, hij heeft er geen belooning voor ontvangen. Eisch voor beide bekl. f 1 boete of 1 dag hechtenis. 17. S. R. te Workum was de muzikant, waarover in bovenstaande reeds werd ge handeld. Trad hij eerst als getuige op, nu is hij beklaagde, ’t Is dus nu een andere toonaard, van majeur gaat het nu in mineur over. De politieagent heeft n.l. niet slechts tegen den kastelein en diens vrouw maar ook tegen den muzikant proces-verbaal opgemaakt, omdat hij in de aanhoorigheid van een ver- gunningslokaai muziek maakte, zonder dat hiervoor door den burgemeester verlof was verleend. Beklaagde verweert zich door de meening te verkondigen, dat hij bij zijn vriend wel mag spelen in diens particuliere vertrekken, doch de politieagent geeft als zijn meening te kennen, dat het wel allen schijn heeft, van een muziekavondje voor de bezoekers der herberg hij heeft op enkele avonden het publiek daar de melodiën wel hooren mee zingen, die op de piano werden ingezet. Ook tegen dezen bekl. wordt f 1 boete geëischt of 1 dag hechtenis. 18. A. K. te Witmarsum is bekeurd, om dat den 22 Maart een meisje beneden 12 jaar op zijn land bezig was aardappelen te poten. Er ontbraken in die dagen meerdere leerlingen op school en de onderwijzer, die wel wist dat het in den tijd van den veld arbeid was, gaf de politie hiervan kennis, en zoo werd Klaaske Jorritsma opgespoord op het land van beklaagde. De heer Luxwolde, hoofd der school, be vestigt het afwezig zjjn van bedoelden leer linge uit de school, en dit meisje blijft nog al eens meermalen absent, zoodat hjj niet kan getuigen dat zij getrouw de school be zoekt. De politie deelt nog mede, dat bekl. heeft verklaard, dat hij herhaaldeljjk wordt aan gezocht door kinderen die op het land wat Een ongewone dag, de Donderdag voor strafzaken aan het Kantongerecht, doch ’t ging ook al evengoed als Vrijdags. De Bols- wardsche agenten hebben heden, wellicht omdat het weekmarkt is, het voorrecht, dat hun zaakjes het eerst worden afgehandeld, zoodat zij dan hun diensten elders kunnen presteeren. Des Vrijdags geniet de politie van Workum meestal de voorkeur, maar vandaag heeft deze „den tijd". De woonscheepjes zijn het eerst aan de orde 1. A. W. te Bolsward is viermalen be keurd wegens het liggen met zijn ark bij de Marnezijl. Eisch 4 X f 0,50 of 1 dag voor elke boete. 2. Als intermezzo kwam tusschen de waterbewoners een nader onderzoek naar het beheer en den eigendom van den weg tusschen Arum en Witmarsum. In de vorige zitting werd behandeld de zaak tegen Tj. P. te Kimswerd, die den 17 Febr. 3 wagens met groene erwten liet vervoeren, welke erwten te zwaar wogen in verhouding tot de breedte der wielbanden. Thans werd de Voorzitter van de Com missie van den weg BolswardHarlingen, de heer Mr. J. Klaasesz de Boer, gehoord, welke verklaarde dat de weg bij een Com missie in onderhoud en beheer is, welke Commissie uit 3 leden bestaat, waarvan Bolsward, Wonseradeel en Harlingen, elk I lid benoemen. De weg behoort bij afzon derlijke gedeelten aan de betrokken gemeen ten in particulier eigendom. Deze weg is dus niet in onderhoud en beheer bij het Rijk of de Provincie, waarom de heer Ambtenaar tegen den beklaagde bij zijn eisch, namelijk f 6 boete of 2 dagen, blijft persisteeren. 3. J. K. te Bolsward had met zijn schip een ligplaats ingenomen in de Harlingervaart bij den Hichtumer wegen werf den 11 Maart deswege bekeurd. Eisch f 0,50 of 1 dag. 4. 8j. A. de J. te Drachten lag daar eveneens dien dag en ook voor haar (want deze bekl. is eene vrouw) luidt de eisch f 0,50 of 1 dag. 5. D. T. te Bolsward was den 20 Maart wat al te uitgelaten in zijn Zondagsviering. Wegens zwakte in de beenen werd hij be keurd. Eisch f 1 of 1 dag. 6. G. F. te Bolsward overviel den vol genden Zondag dezelfde kwaal, en op de Oude Turfgracht, waar de politie hem zag zwaaien, was hij zoo topzwaar, dat hij niet alleen kon loopen, maar door een persoon naar zijn woning moest worden geleid. Eisch f 1 of 1 dag. 7. N. J. te Leeuwarden is visscherman, thans evenwel, nu het in den verboden tijd is, wenscht hij zich onder de kooplieden te rekenen. Deze koopman dan, is bij vonnis van 25 Febr. wegens visscherij-overtreding veroordeeld tot 2 hechtenisstraffen van 7 dagen. Hij is tegen dat vonnis in appèl ge komen, wijl zijn twee corn uiten, waarvan de eene nog wel „de baas" was, lichter straf hebben bekomen. Hij beweert slechts knecht te zijn geweest. „Het spul" was van zijn mede beklaagde v. d. W. van Lekkum. (’t Be treft het visschen met den zegen bij nacht in de Leeuwarder trekvaart tusschen Spiek en Wommels, behandeld in de zitting van II Febr. voor het Kantongerecht alhier.) Bekl. beroept er zich op dat hem gelast was, daar te visschen en als knecht moet hij zijn baas gehoorzamen, en nu heeft hij zwaardere straf gekregen dan dezen, daar moet hjj tegen opkomen. De Ambtenaar requireert bevestiging van het vonnis. Beklaagde verklaart dan in hooger beroep te zullen gaan. 8. M. K. te Leeuwarden is schipper. Hij zeilde den 4 Maart in de Zijlroede bij Mak- kum, hoewel aan den wal een handwjjzer hem duidelijk „strijk" gebood, bij de nadering van de brug. Eisch f 1 of 1 dag. 9. A. de J. te Rien heeft of een slecht gezicht, öf een slecht geheugen, anders toch is het moeielijk te verklaren hoe hij zich niets bewust is van zijne ontmoeting den 8 Maart j.l. op het pad tusschen Rien en Lutkewierum. ’t Was Dinsdag en beklaagde was naar de Sneeker weekmarkt geweest. Te twee uur van daar vertrokken heeft hij onderweg nog ergens thee gedronken, en is daarna wel dat pad langs gegaan, wat in ’t procesverbaal wordt genoemd, maar lo. hij was niet dronken, evenmin als nu (zegt hij) 2o. hjj heeft den veldwachter niet gezien en -§o. de veldwachter heeft hem niet gezien, Wonseradeel. In den laatsten tjjd wil het met de bouw maar niet recht opschieten. Had men in ’t eerst veel last van den hooaen waterstand, n.l. in die polders of water schappen waar geene stoomgemalen zijn, later werd de grond te nat door den ge- durigen regen. Verleden week is er dan ook weinig gedaan en zeer weinig verdiend. Wel zijn reeds vele vruchten aan den grond toe vertrouwd, maar de fijne zaden, ais bieten en vlas, moeten nog wachten. Ze zijn er nog lang niet in. Overigens gaat het met de wintervruchten uitstekend. De granen en het koolzaad groeien, na laatst een poosje te hebben stil gestaan, weer flink. Ook met de greide lijkt het uitstekend. Alleen zijn ze nog wat te week, anders kon het vee best uit. Verleden week werd voor het Kan tongerecht te Bolsward eene zaak behandeld, betreffende de overtreding van de verorde ning op den veldarbeid in deze gemeente. Voor den werkgever werd eenegeldboete geëischt. Wij vinden het flink, dat aan de veror dening de hand gehouden wordt, doch het bevreemdt ons, dat ook de onderwijzers als getuigen waren gedagvaard. Deze moesten hierdoor hunne geheele klas eenen halven dag of langer vrij geven. Als zoo iets vaak voorviel, zou waarlijk het middel erger worden dan de kwaal. Friso. Slieek, 19 April. Aan de Eierbrug wer den hier heden morgen aangevoerd ruim 4l)00 kievitseieren, die meest alle werden opgekocht tegen 12*/2 ct. Naar men ons meedeelt, vonden de meeste terstond hun weg naar Belgie en Frankrijk. De Raad machtigde in zijne zitting van heden avond Burg, en Weth., om den laagsten inschrijvers bij de aanbestedingen van 1.1. Zaterdag ’t werk te gunnen. Aan F. Blok en F. de Wolf alhier is nu voor de som van f22920 opgedragen het maken van een steenen wal met ijzeren palen vanaf Oppenhuizerbrug tot Lemster- brug, ter lengte van ruim 782 M. Wijders ’t maken van een dito walbeschoeiïng van Oosterpoortsbrug tot Oppenhuizerbrug,lengte 150 M. ruim, voor f4964. Aan J. Spijksma te IJlst ’t opruimen van de beruchte helling bij de Oppenhuizerbrug, ’t afbreken van aldaar staande woonhuizen, ’t maken van een steenen wal, plus ’t bestraten van vrij gekomen terrein voor de som van f4498. Gaasterland, 18 April. Hadden vele onzer landbouwers reeds voor enkele weken hun jongvee in de weide, thans is er ook al melkvee van staleen bewijs, dat de weilanden genoeg voedsel bieden. Deze lig gen dan ook bijna zonder uitzondering zeer naar wensch vooral de regen van de vorige week heeft veel goed gedaan. Ook de rog- geakkers hebben een zeer schoon aanzien. Het aardappelplanten is reeds voor ’t grootste deel geschiedde z. g. Hallumer- gele worden alleen bij uitzondering meer verbouwd. De smaak deugt niet; de kwa liteit munt evenwel in den regel boven die der andere uit. Ooststellingwerf, 18 April. Door de stichting eener handkracht-boterfabriek te Elsloo zal binnen kort de stoomzuivelfabriek van den heer Verwet daar worden buiten werking gesteld. De pogingen om van die fabriek eene cichoreifabriek te maken, kun nen als mislukt beschouwd worden, daar zich op de vergaderingen buiten de gemeente, door den heer Verwet uitgeschreven, geen belangstellenden vertoonden. Volgens het oordeel van de landbouwers is de grond in deze streek te licht voor cichoreibouw en moet men te zwaar bemesten om eenige vrucht te krijgen. De kosten zouden dus allicht boven het gewin loopen. De heer V, ziet thans naar andere middelen uit en denkt aan eene leerlooierij. Hepk. AdvM, Bolswardsche Courant i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1