NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOESWARD EN WORSE RAD EEE No. 34. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zeven en dertigste Jaargang. 1898. DONDERDAG 28 APRIL. 5 BINNENLAND. VOOR Medico Mechanisch Zander Instituut zoo ten slotte in ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Dit Instituut draagt zijn naam, naar den uitvinder Dr. Gustave Zander te Stockholm. De geneesmethode, die in de Zander- Instituten wordt toegepast, heeft zich de waardeering van patiënten en geneeskun digen weten te verwervenhet gevolg hiervan is geweest, dat in ons land, in de laatste jaren dergelijke instituten zijn geopend, waar voor den gezonden en zieken mensch ruim schoots gelegenheid wordt gegeven, de ge zondheid te behouden of haar te verbeteren. Bij den gezonden mensch stelt zich de Zander-methode ten doel het ontstaan der ziekte te voorkomen, door bevordering der harmonische samenwerking der verschillende levensfunctiënbij den zieke beoogt zij het dikwerf sluimerend geworden weerstands vermogen van ’t organisme op te wekken, door plaatselijke of algemeene behandeling, het gestoorde evenwicht te herstellen. De middelen, waarover de Zander-genees- wijze beschikt, zijn een tal van apparaten of machines, waardoor het spier- en been derenstelsel van ’t lichaam, door gepaste bewegingen, evenredig aan elks krachten, tot ontwikkeling kan worden gebracht, ’t zenuwstelsel plaatselijk en algemeen kan worden behandeld, de bloedsomloop kan worden geregeld, lichaamsafwijkingen of misvormingen kunnen worden bestreden en de spijsvertering kan worden geprikkeld en hare function bevorderd. Sedert Juli 1897 is te Leeuwarden een Zander-Instituut geopend. De inrichting voor Heilgymnastiek, Massage van den heer Hk. Albers, Groote Kerkstraat 67, is op geheven en hiervoprishetmedico-mechanisch Zander-Instituut in de plaats gekomen. De verschillende ziektegevallen alsaf wijkingen van den normalen lichaamsvorm, zenuw-, spier- en gewrichtlijden, constipatie of slechte werkiug der buikorganen, rheu- matische en jichtige aandoeningen, vinden in de Zander-therapie een der beste en natuur lijkste geneeswijze. Het instituut is dagelijks geopend van ’s morgens 8 tot ’s namiddags 7 uur. Men moet het instituut zien werken en hooren verklaren, eerst dan krijgt men een begrip van de geniale gedachte van den uitvinder Dr. G. Zander te Stockholm. Met het oog op het be langrijke onderwerp voldoen we gaarne aan het verzoek om onderstaande op te nemen. Aan de Departementen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Zooals onder punt XX van den be schrijvingsbrief voor de Algemeene Verga dering op Woensdag 1 Juni a.s. zult gelezen hebben, doet ons Departement een voorstel om het bouwen van goede en goedkoope Arbeiderswoningen over geheel Nederland een krachtigen stoot te geven. Het zou ons aangenaam zijn, wanneer wij daartoe op de hulp en medewerking ook van uw Departement mochten rekenen. Met alle waardeering voor de goede be doelingen en de voorzichtigheid, die bij het Hoofdbestuur hebben voorgezeten om onder punt XVII voor te stellen le. dat de vergadering besluite, dat de Maat schappij zich wende tot de Regeering, met het verzoek, dat uit de fondsen van de Rijkspost- spaarbank etc. ook gelden mogen geleend wor den tot het bouwen van Arbeiderswoningen 2e. dat er een Centrale Commissie wordt be noemd tot het geven van adviezen van juridi- schen, economischen en algemeen technischen en finantiëelen aard, betreffende het woning vraagstuk, aan Departementen enz. 3e. dat de wenschelijkheid worde uitgespro ken, dat de Departementen het initiatief tot het in het leven roepen van bouwvereenigingen, voor het stichten van Arbeiderswoningen en met de departementale Spaarbanken overleg plegen, ten aanzien van de vraag of en in hoeverre het wenschelijk is, dat een deel van de overwinst dier spaarbanken worde aangewend om tegen voldoend hypothecair onderpand, in leen te wor den gegeven aan soliede bouwvereenigingen ala §nder punt 1 bedoeld; Sneek, 26 April. Bijna 11000 kievits eieren kwamen hier heden ter markt. Gol den ze bij ’t begin der markt 12 ct., spoedig vonden ze grage koopers voor 13 ct. De meeste namen weer hun weg naar België en Frankrijk, waar ze, naar men ons mee deelt, betaald worden met 20 tot 25 ct. Aangezien de vraag steeds groot blijft, is ’t te voorzien, dat de laatste bezending de volgende week weinig in prijs zal zijn ge daald. Grito’s en tjirken, waarvan'misschien ge zamenlijk een kleine duizend was aange voerd, golden respectievelijk 3V2 en 5 ct. Was de handel in melkvee heden iets trager dan de vorige week, in schapen daar entegen ging weer vrijwat meer om. Ook de lammeren brachten reeds aardig bewe ging in de veewereld, slechts weinige toe komstige woldragers bleven onverkocht. In nuchteren kalveren ging nog steeds veel om; vette echter waren bijna niet gewild; voor 23 tot 27 ct. per K.G. kocht men de fijnste kwaliteit. Vet rundvee blijft steeds laag in prijsle soort gold 24 tot 25 ct. Varkens vonden in ’t geheel haast geen aftrek. Voor 18 ct. prima prima soort zocht men tevergeefs koopers. Workum. Bij de jongste veranderin gen in het personeel der Rijksveldwacht is toegekend de rang van brigadier-titulair, o.a. aan den rijksveldwachter D. Brouwers alhier. 26 April. Naar men verneemt, zijn heden morgen te Stavoren 700 stuks ansjo- visschen gevangen. Dit is een week later dan ’t vorige jaar. De meeste visschers hier brengen dan nu ook hunne netten in zee, in de hoop morgen een goede buit machtig te worden. Te wenschen is het, dat de vangst dit jaar zeer voordeelig mag worden, daar voor dat bedrijf ettelijke honderden guldens zijn uitgegeven. Gaasterland, 25 April. In onze ge meente en environs hebben onderscheidene landbouwers hun melkvee reeds geheel of gedeeltelijk in de weide. Het jongvee loopt er al sedert enkele weken. Hoewel er over ’t geheel gras genoeg is, hebben de dieren vooral ’s nachts door de koude veel te lijden. Maar die ’t doet moet ’t weten. Door de nachtvorsten hebben de pas ont kiemende zaden veel te lijden ook houden ze erg den groei van het eikenhout tegen, zoodat er aan het schillen hiervan in de eer ste dagen nog niet valt te denken. Toch wilden velen graag beginnen, niet zoo zeer om ’t werk, dan wel om Heerenveen, 25 April, ’t Gerucht ging hier, dat wegens het oorlogsgevaar geen landverhuizersbooten meer zouden afvaren naar Amerika, Dit is echter niets dan een praatje. Woensdag a.s. zullen landverhuizers uit deze omgeving van nier afreizen. Wel heeft de Holland-Amerika-lijn het voorzichtig geoordeeld, aan de schoorsteenen hater schepen een andere kleur te geven, opdat die schepen niet voor Amerikaansche zullen worden aangezien. Leeuwarden, 25 April. Voor de Ned. Tramweg-Mij. heeft de Directeur, de heer Hamelink, het logement van den heer M. Anema, staande in de nabijheid van den Marssumerweg alhier, aangekocht, teneinde het in te richten tot Tramstation, aanvaar ding 12 Mei a,s. Zoo spoedig mogelijk zal met den aanleg van een tramweg Leeuwar denBerlikum, en mogelijk nog een weinig verder over Wier, een aanvang worden gemaakt, zonder eenige subsidie van Rijk of Provincie. Het doel is, om voor de a.s. kroningsfeesten met deze trambaan gereed te zijn, waarmee zeker een belangrijke ver binding tot stand zal zijn gekomen, daar de aanvoer van landbouw- en tuinproducten uit de omstreken van Berlikum op de Leeuwardermarkt steeds toenemende is. Tot nog toe komen de „genierkers“ hier aan in groote wagens, waarvan sommige plaats ruimte hebben voor 20 en meer personen. Surhuisterveen, 25 April. De land bouwer J. B. N. heeft, of liever had een booze meid. Steeds wilde zij de wetten stellen en mishandelde den 75-jarigen man zoo, dat de politie moest komen en proces verbaal opmaakte. Per slot moest de politie nog terug komen om haar de deur uit te zetten. Lemmer, 25 April. In het geheel zijn alhier de vorige week 7000 tal of 1400,000 stuks haring aangevoerd, waarvoor van 30 tot 35 cents per tal (200 stuks) werd be- somd. Tot heden zien onze visschers nog tevergeefs naar de ansjovis uit. Met blijdschap werd heden morgen het telegrafisch bericht uit Medemblik ontvan gen, dat aldaar dezen nacht 152 van deze vischjes zijn gevangen, een bewijs dat ze in aantocht zijn. Hepk. Adv.bl. Naar aanleiding van een couranten bericht. Door toevallige omstandigheden worden wij in de gelegenheid gesteld om een briefje te publiceeren van een verliefde jongeling aan een rijke Amerikaansche dame, waarin hij om geldelijken steun vraagt, ten einde te kunnen trouwen. Als curiositeit laten wij het epistel hier volgen MevrouwReeds veel heb ik van uw goedheid gehoord in Holland. Ik zal u eens een zaak vertellen, mijn persoon is op het oogenblik een arm jongmensch van 21 jaar en zou wel gaarne willen trouwen en bemin dat meisje met al de kracht mijner ziel, maar bezit daar niets voor, zouat u mij aan f 10.000, zegge tienduizend Hollandsche guldens kunnen helpen, uw naam zal in de courant kunnen prijken, en zal u tevens mijn portret dan sturen. Bij voorbaat mijn dank. Met hoogachting enz. Voor eenige maanden kwam in de Amst. Crt. een bericht voor omtrent den geweldi gen rijkdom der zoogenaamde „Amerikaan- scbe goudkoninginnen“, waarin sprake was vaneen zekere senora Cosinho, te New-York, die 480 miljoen gulden zou bezitten. Blijk baar heeft het jonge mensch dat bericht ge lezen en bij deze dame een kansje gewaagd. Zijn poging is echter niet gelukt, want de brief, die nota bene niet gefrankeerd (straf port kon er bij de rijke dame volgens den schrijver waarschijnlijk ook nog wel afen gestoken was in een enveloppe met het ge drukte hoofdje van de firma, bij welke de verliefde knaap een tijdje in betrekking is geweest deze brief kwam bij die firma terug als geweigerd, en zoo ten slotte in de courant. Het jonge mensch zou het nog eens kun nen probeerenmaar dan raden wij hem toch aan een 12^ cents postzegeltje op den brief te plakken en er zijn eigen adres als afzender op te zetten. Tevens zou hjj dan gevoegelijk het gevraagde bagatel met twee kunnen vermenigvuldigen. Sinds jaren is de toestand voor de timmerlieden te Amsterdam niet zoo slecht geweest als tegenwoordig. Bijna niets wordt er meer gebouwd, zoodat over de 500 knech ten sedert Januari reeds zonder werk om- loopen. Stukwerk, dat volgens tarief f 20 aan werkloon moest kosten, wordt reeds voor f9 aangenomen. De hondententoonstelling te Amster dam is gedurende de drie dagen, die zij opengesteld is geweest, door ruim 6500 per sonen bezocht geworden. Als men boomen verplant, moet men wel opletten dat de zijde van den stam, die naar het zuiden heeft gestaan, weder in dezelfde richting wordt geplaatst. Drukke zaken In Schoterland duren de gemeenteraadsvergaderingen meermalen van ’s morgens 11 tot ’s avonds 6 uur soms nog langer. Wat zal daar gepraat worden l Voor enkele dagen reed te Bergen op Zoom, gedurende eenige uren een motor-car rond, die natuurlijk veel bekijks had. Het stoomrijtuig, voor vier personen ingericht, kwam uit Arnhem en ging van Bergen op Zoom naar Walcheren. Het woog 800 K.G. kon 28 K.M. per uur afleggen en zou, naar men zei, pi. m. f 5000 kosten. Zondagnacht deelde de vleeschhouwer Van K. in de Hobbemastraat te’sGraven- hage aan de politie mede, dat tjjdens zijn afwezigheid, zijn winkel door middel van braak of een valscben sleutel is geopend, en uit zijn woning is ontvreemd een bedrag van f 1400, waaronder f 300 aan gereed geld en voor bet overige aan spaarbank boekjes, effecten en loten. Te Winschoten bestond sedert 1890 eene vereeniging voor volksvermaken die onlangs, wegens gebrek aan belangstelling van de zijde van het publiek, werd ontbon den. Vreezende dat de trek naar Winscho ten met Pinksteren er wel eens op zou kun nen verminderen, wanneer er geen feesten werden georganiseerd, zooals ook de vorige vereeniging deed, constitueerde zich dezer dagen een nieuwe commissie. Maar de belangstellende hotelhouders en kasteleins enz., die voor een zeker bedrag waren aangeslagen, stemden niet allen toe, waardoor ook deze commissie afzag om ver* der iets te organiseeren. Om twee onwillige kasteleins komt er nu niets van de Pink sterfeesten, jaren lang te Winschoten zoo gewild, zeer zeker ten nadeele van veie neringdoenden. kan daarin ons bestuur niet zien, de krach tige daad door haar onder punt XX bedoeld, waardoor in den bestaanden ellen digen en onhoudbaren toestand zoo spoedig mogelijk een flinke verbetering zal worden aange bracht. Het Hoofdbestuur is mede van oordeel, dat ons voorstel niet ligt in de richting, waarin de Maatschappij gewoon is te wer ken dat zij daardoor optreedt als een cre- dietinstelling of hypotheekbank, zelfs al wordt daarmee een doel beoogd, zoo nuttig als het bouwen van gezonde volkswoningen. Ons bescheiden antwoord hierop ishet ligt niet in de bedoeling van ons voorstel, van de Maatschappij tot Nut van ’t Alge meen een credietinstelling, noch een hypo theekbank te maken. Die instellingen zijn er genoeg in Nederland. Doch evenmin als een spoorwegmaatschappij, die millioenen leent en spoorwegen aanlegt om menschen te kunnen verplaatsen, een credietinstelling of hypotheekbank is, evenmin is de Maat schappij tot Nut van ’t Algemeen dit, wan neer ze geld leent om daardoor den arbei denden stand in Nederland van goede en goedkoope woningen te voorzien. W ij achten de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen, met haar 313 reeds bestaande en zoovele nog op te richten departementen, een zóó krachtig en zóó goed georganiseerd lichaam in de maatschappij, dat wij moeilijk een tweede lichaam in Nederland zouden kunnen aanwijzen, waaraan beter een zoo grootsch en schoon plan ter uitvoering kon worden opgedragen. De wijze hoe en waarop de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen en hare Departe menten, het schoone doelhet bouwen en verhuren van goedkoope Arbeiderswoningen over geheel Nederland praktisch zou moeten uitvoeren, willen wij hier onbesproken laten. Er zijn in ons Nut degelijke en praktische mannen te over, die daaromtrent later de noodige plannen kunnen samenstellen. Liever willen wij uw aandacht vestigen op het feit, dat onze Maatschappij tot Nut van ’t Alge meen ons mede zoo bij uitstek geschikt voorkomt, allereerst het moeilijke vraagstuk op te lossen, n.l.het noodige kapitaal bijeen te brengen. Welnu zij neme de proef eens en schrijve daartoe voorwaardelijk een leening uit b.v. van één millioen in aandeelen van f 1000, f 500, f 250 en f 100, rentende 3%. Deze aandeelen moeten evenals de 21/'ï °/o Neder- landsche Werkelijke Schuld, overal direct verhandelbaar zijn en de coupons in geheel Nederland betaalbaar. Waar het Hoofdbestuur zich overtuigd houdt, dat een dergelijke leening niet dan tegen aanzienlijk hooger rentebedrag zou kunnen tot stand komen, daar meent het bestuur van het Departement Doetinchem, dat er in onzen tijd zooveel gemeenschaps gevoel, zooveel humaniteit leeft in de harten van alle weldenkenden, dat duizenden en duizenden hun geld voor dat doel aan de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen zou den willen toevertrouwen. Door de praktijk is uitgemaakt, dat het bouwen en verhuren van Arbeiderswoningen als een goede geldbelegging is te beschou wen. Indien er, naar de dringende behoefte die bestaat, nog zoo weinig kapitaal tot het stichten van Arbeiderswoningen over geheel Nederland werd besteed, zal dit wel in de omstandigheid liggen, dat die ondernemingen tot nog toe te plaatseljjk op touw zijn gezet. Wanneer de onderneming, zooals wij bedoe len, draagt een coöperatief beginsel, hare aandeelen overal en ten allen tijde verhandel baar zijn en bovendien wordt ondernomen door de Maatschappij tot Nut van ’t Alge meen, kan het niet anders of zulk een on derneming zal tot goede resultaten leiden, en bovendien tot heil van den werkman strekken. Het is op dien grond, dat wij den steun van uw Departement voor ons voorstel dur ven vragen. Uw toestemmend antwoord ontving het bestuur van het Departement Doetinchem gaarne vóór 15 Mei a.s. met vermelding hoeveel kapitaal a 3% voor dit doel in uw Departement vermoedeljjk verkrijgbaar zou zijn. Het Bestuur van het Departement Doetin chem der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, C. MISSET, Voorzitter. J. C. van GORKOM, Secretaris. Bolswardsche Courant 5>J git a-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1