NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD O3LSWARD EN WONSERAOEEL DE MEIMAAND. No. 36. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zeven en dertigste Jaargang. 1898. DONDERDAG 5 MEI. Firma laknh jrlp Vrioc C? BINNENLAND. ATELIER Kleinzand 26, Sneek, ÏÏK. ALBERS, K VOOR ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. - 1,50 - 7,— - 4,- met 2 pr. 2,50 Niemand zal ontkennen dat afwisseling verandering is. En daarom zou ik de huis vrouw, die den lof van de schoonmaak be zongen heeft, willen herinneren aan het rijmpje van vader Cats „Leert, menschendit van mijen houdt het voor gewis. Dat al ’t veranderen, juist geen verheet ten is." Eigenlijk wilde ik deze regels wel toe roepen aan een ieder ook, die in de Mei maand verhuizen gaat. O, Meimaand, ook dit nog! Verhuizen!... maar., de smaken verschil len! Ik geloof werkelijk dat er menschen */2 1 Cabinet Men schrijft uit Zeeuwsch Vlaanderen, dat het smokkelen van allerlei soort van fokvee naar België, hoewel eenigszins ver mindert, nog voortduurt. In den nacht van Zaterdag op Zondag ontmoette een troepje smokkelaars, een 5tal koeien geleidende, eenige ambtenaren, die met de revolver in de hand op de lieden afkwamen. Deze vluchtten haastig naar de Hollandsche grens, doch 2 koeien vielen in handen der douanen. De drie anderen be reikten echter nog denzelfden nacht langs een anderen weg de plaats harer bestemming. Zekere J. B. te Zaandam, die gerech telijk uit zijne woning zou worden gezet, heeft, naar gezegd werd, dit onnoodig en onmogelijk willen maken, door zijn boeltje aan de vlammen prijs te geven. De buren ontdekten echter nog bijtijds het gevaar en slaagden er in het vuur te dooven. De verdachte is naar Haarlem getrans porteerd. Door het hoofdbestuur der „Unie van Christelijke onderwijzers en onderwijzeressen in Nederland" is een adres aan H. M. de Koningin-Regentes gericht, in afschrift aan de leden der Staten-Generaal medegedeeld, waarin wordt verzocht, overwegende o.a. „dat de financioele positie van de gezinnen der christelijke onderwijzers in ons land dringend verbetering eischt, en een dikwijls bedroevende en pijnlijke ervaring heeft doen erkennen, dat de behoefte aan verbetering niet alleen betreft eene doelmatige tracte- mentsregeling voor de onderwijzers zelf, maar ook de verzekering van pensioen aan hunne weduwen en weezen", „eene wet- telijke regeling in ’t leven te roepen, die, rekening houdende met de financieele draag kracht der christelijke onderwijzers, ook dezen in staat stelt, hunnen weduwen en weezen het genot van pensioen te verze- keren." Men schrijft uit den Gelderschen Ach terhoek aan de Arnh. Crt. Ofschoon de burgemeesters in onze dorpen het niet, zooals in de steden, officieel aan kondigen, is 1 Mei toch de algemeene ver huisdag voor dienstboden en knechten. In de arbeiderswereld heeft 1 Mei sedert eenige jaren een gewichtige beteekenis, doch voor onze meiden en knechts is hij dit reeds lang. Meenende dat elke verandering een verbetering is wordt die dag uitgekozen om van dienst te veranderen. Aan de wagens met koetsier voorop, en achteraan de meid met haar zwart-wollen mutsje of strooien hoed op, zittende op haar hooge kleeding- kist, is het te bemerken welken koers het meisje uitgaat. Met een zekere plechtigheid wordt de komst van de meid afgewacht, daar het af halen per wagen door of op last van haar nieuwen heer geschiedt. Men rekent er vooruit op dat de meid voor een jaar in dienst zal blijven. De heer heeft echter al spoedig gelegenheid te getuigen of de nieuwe dienstbode hem bevalt. In Juli of Augustus moet het contract voor het jaar dat met Mei weer intreedt, worden vernieuwd. Blijft zoodanig aanzoek achterwege, dan beschouwt de meid dit als een bewijs dat zij geen gunst in de oogen van haar heer heeft gevonden en neemt de vrijheid, zonder eenigen omslag met Mei e.k. haar dienst te verlaten. Zoo wel in het halen van de meid als in het vragen om langer te blijven toont zich de heer aan de meid ondergeschikt. De heer mag dus wel oppassen, dat hij niet vergeet 10 maanden vooruit het dienstcontract te vernieuwen, daar hij hiervan wel berouw kan hebben als hij een dienstbode heeft die zich ijverig betoont. De loonen die de dienstboden ontvangen wisselen af tusschen f 60 en f 80, wat in vergelijking met de steden zeer gering is, omdat de meiden veel zwaarder werk ver richten en ook langer aan het werk blijven. Bij vele boeren bedraagt het loon slechts f 40, doch dan maakt de meid aanspraak op de ontvangst van eenige kleedingstukken zooals een japon, eenige hemden en wat rokken. Verval is er weinig. Het zou kun nen zijn op marktdag en bij het ter wereld komen van een jong schepsel. Toch kunnen de boerenmeiden meer overleggen, omdat zij voor haar opsiering minder noodig hebben en de verleiding om uit te gaan niet zoo groot is. Jammer is het dat de spaarpot bjj enkele gelegenheden, dat er in het dorp wat te doen is, zooals bjj markt of danspartij, zoo geducht wordt aangesproken en de meid zoodra ze eenige centen verdient, in het bezit van een vrijer raakt, die galant op haar kosten leeft. Doch gelukkig bezit zij twee lofwaardige deugden en die zijn zindelijk heid en eerlijkheid. Vandaar dat het niets vreemds is dat zelfs in Holland het liefst Geldersche meiden gevraagd worden, omdat zij, hetgeen haar toevertrouwd wordt, flink behartigen. zijn, die het een genot vinden, telkens van woning te veranderen. Altijd in een zelfde huis te wonen, al is het ook nog zoo goed bah, wat vervelendEen mensch wil toch wel eens wat anders! Nu, ieder moet dit voor zich weten, maar ik voor mij heb steeds medelijden met hen, die verhuizen gaan. Verhuizen heeft voor mij iets weemoedigs. Vooral, als men jaren lang in een zelfde huis heeft gewoond, en er aan en in huis zooveel herinneringen zijn verbonden. Daar om vind ik er iets aandoénlijks in, als een huis van ouders op kinderen overgaat, als zoo’n huis, waarin men geboren is, waar ouders gewerkt en geleefd hebben, door de kinderen met piëteit behandeld wordt. O, lieflijke Meimaand Door velen wordt ge al dadelijk begroet met ontplooide banieren en vroolijke muziek De eerste Mei is voor hen een vreugdedag zij gelooven zóó heilig dat met uw komst een nieuw licht, zal doorbreken O, lieflijke Mei hoe dikwijls hebt ge verschillende verwachtingen beschaamd hoe is reeds al te vaak gebleken, dat de dichter onwaarheid sprak, toen hij U noemde „maand van Lente, en Liefde, en Zonneschijn." Kondigt de dageraad thans een nieuwen dag? Zoo ja, toon ons dan, als ge op üw zege wagen in blijden triomf langs veld en akker gaat, de lachende natuur in haar schitteren den bruidstooi, zoodat we met de landmeisjes uit Goethe’s Faust" kunnen uitroepen „’t Bloempje is ontloken, Zang’rig ruischt de vliet; ’t Licht is aangebroken, Alles juicht„Geniet". 1 2 1 Het fraaiste werk voor de laagste prijzen. 1 doz. Album Portretten Sneek, 3 Mei. ’t Was druk vandaag op onze veemarkt, waartoe zeker ’t prachtig Meiweer niet weinig bijdroeg,maar misschien ook de schrale beurzen van hen, die over een dag of acht een gedwongen bezoek bij den landheer moeten afleggen. Ziet men anders in den regel, dat er meer kijkers dan koopers zijn, ’t was van morgen juist omgekeerd. Wat boer of koopman was, dat kocht en verkocht altijd op ’t terrein, waar iets te verdienen viel. Melkkoeien, schapen en lammeren o.a., die weer aardig omhoog gaan, vonden ruimen aftrek, maar varkens... daar was thans voor goed de klad in. Eerste kwaliteit kon ’t levend ternauwer nood tot 16 17 ct. per */2 K.G. brengen waardoor enkele handelaars op hoop van zegen besloten, ’t met hun vette waar morgen op de Amsterdamsche markt te wagen. Ook met vette kalveren liep ’t niet vlotvoor le kwaliteit kon niet meer worden bedon gen dan 27’/2 ct. per ’/2 K.G. Zuiglammeren, fijnste soort, brachten ’t 10 ct. hooger, wat niet te verwonderen is, als men weet dat er in Londen tweemaal zooveel voor wordt gemaakt. ’t Vet rundvee kon evenmin roemen: 24 en 25 ct. waren al de hoogste sommen die men voor le kwaliteit schoon aan den haak besteedde. 3 Mei. Dat ’t weer de eiers losmaakt, daarvan werd vanmorgen op onze Eierbrug ’t grootst bewijs geleverd. Van Woensdag tot Zaterdag toch had men niet minder kievitseieren gezocht, dan de geheele vorige week. Ruim 10,000 werden aangevoerd, die door enkele personen werden opgekocht voor 12 en 121/a ct. Vele gingen thans niet naar buiten, maar vonden hun weg naar tal van Hollandsche landheerenwant ’t is gauw tijd van huur betalen en men kon ’t niet eens weten, - een kievitsei leent er zich bijzonder toe, om ’t hart tot dankbaarheid te stemmen. Schriesen en tjirken, die nog al veel bij ons te lande worden genuttigd door hen, welke zich de weelde van een kievitsei niet kunnen getroosten, golden 2l/2 en 4‘/2 ct, Een gerechtelijk onderzoek werd hier gisteren-middag ingesteld naar ’t Ijjk van een 17-jarigen jongeling U. de B., die Zater dag j.l. vrij haastig overleed aan hersen vliesontsteking. Men vermoedde, dat die ontsteking ’t gevolg was van een opgeloopen slag bij een vechtpartijmaar de doodschouw, deelt men ons mee, heeft tot resultaat gehad, dat van verwonding aan ’t hoofd niets was te bespeuren. Fingjum. Benoemd tot tijdelijk onder wijzer alhier de heer S. Bonga, en te Zurich de heer Q, Cannegieter, beiden van Wit- marsum. Workum. Onze visschers zetten tegen woordig alle netten uit om het begeerlijke ansjovisje te vangen. De hoogste vangst van Dinsdagmorgen was ongeveer vier duizend. Sneek, 2 Mei. Naar de betrekking van onderwijzeres aan school no. 1 alhier, salaris f 600, dingen 20 sollicitanten. Nog een jaartje verder en dat getal zal misschien minstens driemaal zooveel be dragen. Balk, 2 Mei. Voor de betrekking van onderwijzer aan de o. 1. school te Harich heeft zich slechts één, voor die te Nijemir- dum geen enkele en voor de betrekking van onderwijzeres te Bakhuizen eveneens geen enkele sollicitant aangemeld. Met het oog op den gunstigen uitslag der examens in onze provincie had men dit anders verwacht. Idskenhuizen, 3 Mei. Gisteravond om streeks halftwaalf ontlastte zich hier een kort maar zwaar onweder, vergezeld van een geweldigen stortregen. Maar even duurde het, of in het dorp klepte de brandklok. De bliksem bleek ingeslagen, de boerderij, be woond door Pier de Haan en eigen aan zijn vader Fokke de Haan (onder Dijken), stond in lichtelaaie. Hulp van buiten was niet direct bij de hand (klein tien minuten van de dorpskom) en de regen daarbij zoo geweldig, dat men noode eigen huis kon verlaten. De boer, die met de zijnen nog te bed lag, toen het on heil trof, toonde zich zeer beraden. Hij greep een mes, snelde naar den stal en na eerst de deuren daarvan te hebben uitgehaakt (zeer beleidvol), sneed hij al het vee los en dreef het naar buiten, waar het her en der stoof. Een koe kwam in den mesthoop terecht, onder den wind der blakerende vlammen en zou daar omgekomen zijn, had inmiddels toegesnelde hulp het beest niet bedekt gehouden onder den afval, waarin het was vastgeraakt. Slechts een paar stuks jongvee kreeg brandwonden, doch heel de levende have werd gered. De vrouw met twee kinderen benevens de meid ontvluchtten met eenige waarden de voorhuizinge, doch het breed gouden oorijzer werd later op de hieminge gevonden. Toen er hulp daagde was de voorhuizinge nog vrij, zoodat bijna alle huisraad in vei ligheid kon worden gebracht. De wind toch was zeer gunstig, zoo voor het dorp als de huizinge, tevens voor ’t bij gebouw, de zoogenaamde vuurhut, waarin een flinke kamer, die gespaard is en nu bizonder van dienst kan zijn. De verzekerde boerderij was nog nieuw en sterk en weerstond langen tijd de macht der vlammen, zoodat het geraamte met de uileborden naar een prachtig vuurwerk ge leek. Toen het spantwerk instortte, was ’t spoedig gedaan met den brand, die grooten toeloop had uit aangrenzende dorpen. Ook de Burgemeester was dra ter plaatse. Onder meer is een chais in de vlammen gebleven, doch ’t voornaamste gered. Den boer mag voor zijn kordaat optreden een woord van lof niet worden onthouden. Joure, 2 Mei. Gisternamiddag reed een jongeling alhier, met zijn rijwiel in volle vaart langs de Midstraat, zonder te bellen. Een kindermeisje, dat juist de straat zou oversteken en den wielrijder niet hoorde naderen, kwam op een gevoelige wjjze met het wiel in aanraking, waardoor beide per sonen over de natte straat rolden. Geluk kig bezeerden zij zich niet, maar hun Zon- dagsche plunje zag er deerlijk uit. ’t Rij wiel was door den val zoo gehavend, dat de voorgenomen tocht moest worden opge geven. Noordwolde, 3 Mei. Heden Dinsdag morgen is de woning van H. Slot door brand in asch gelegd. De vrouw des hui zes zou de kachel aanmaken met petroleum, de kan ontviel haar en in een oogenblik stond het voorste deel der huizing in volle vlam. Van den inboedel is niets gered; het vee en eenig hooi en stroo is behouden gebleven. Groningen, 2 Mei. Het platteland van Groningen wordt tegenwoordig afgereisd door een als heer gekleed Duitscher, die de boer op gaat om koeien, kalveren, schapen, lam meren enz. te koopen. „Mijnheer" zegt het gekochte over eenige dagen te zullen ont vangen. Hij slaat een borrel niet af en steekt een sigaar op, doch als de dag van ont vangst gekomen is, blijft de kooplustige Duitscher absent. Hêpk. Adv. bl. Een werkman van de plateelbakkerij „Rozenburg" te ’s Gravenhage, die verleden week tusschen twee kisten beklemd ge raakte, is thana in het gemegnt^-ziekenhuia overleden. Inrichting voor Mechano-Therapie, Ortho- paedie en Massage. Speciale behandeling van Ruggegraatsverkrommingen en andere lichaamsafwijkingen, Zenuw-, Spier- en Gewrichtslijden. Spreekuur’s morgens van 910 uur en ’s namiddags van l’/22'/2 uur. Directeur. O, lieflijke Mei O, lang-verwachte, bioemen-strooiende, zegen-brengende, ik groet U Welkom! Hartelijk welkom! De teere bloemekens, zij jubelen een lof zang, U ter eere, de zoele Lentewind fluis tert, bij uw komst, langs akker en veld het lied van heilige liefde en trouwe min, de zonnestralen koesteren de uitloopende boomen, en de nog-beschuttende fijne blaadjes van de straks-openspringende knopjes, de vogels bedrijvig heen-en-weer vliegend om hun nestje te bouwen, sjilpen blijde in ’t rond, alles herleeftde Mei is gekomen, de Mei O, lieflijke MeiInspireerend de dichters, die U begroetten hoeveel jaren al niet met het tokkelen van hun lier, de dichters, die bezongen in hun schoonste verzen niet alleen Uw schoone dagen met den helderen hemel, maar ook uw nachten zoo wonder- streelend. O, lieflijke Mei, met Uw vriendelijke zon, met Uw reine lucht, met Uw zacht-ruischen- de heldere stroomen, ge doet ons ruimer ademhalen, ge doet ons de muffe woning verlaten, ge schenkt ons gezondheid en gezondheid geeft kracht weer en moed. O, lieflijke Mei, fee der Liefde, die aan roert met tooverstaf, bloem en blad, die siert de boomen met prachtvolle bloesems, die brengt nieuw leven, en warmte en vreugde, die ons toeroept „naar buiten en ons doet zingen het oude liedje: „Die winter is verganghen Ic sie des meien schijn Ic sie die bloemkens hanghen, Des is mijn hert verblijt. So ver aen ghenen dale Daer ist ghenoechlic sijn, Daer singhet die nachtegale Also menich woutvogelkijn." O, lieflijke Mei ik groet u De kachels zijn weg O, Meimaand, ook dat hebt ge op uw geweten. Want ge zijt de maand van zeep sop en boender, van ragebol en witkwast, ge zijt de maand der schoonmaak. Schoonmaak... vreeselijk woord Spreek ze uit die twee lettergrepen en ge zult de mannen zien rillen. Want als de nachtmerrie vervolgt ze hen. Nergens is men meer veiligalles ligt overhoopwat gisteren boven lag, ligt nu beneden en omgekeerd. Er is eene akelige r» xiiBirWARDBN, Groóte Kerkstraat 67. «J £1 ft ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver- volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Bolswardsche Courant Portretten n n w n n

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1