g BÖLSWARD-LEEÖINARDEN. WIIKELÏÏUIS I i Grasverpachting. Winkelhuizinge c.a. 5 uur. f Bouwterrein. Vrijdag* 13 Mei e. k. vertrekt de BOOT voortaan op Vrij dagen van Bolsward des morgens om STADSNIEUWS. Burgerlijke Stand. I S. O. VAN DER MEER, Officiëele Advertentiën. Den I8jen Mei Johanna Carolina Pronk, in den ouderdom van 51 jaar. RECHTSZAKEN. A1 N., en Bolsward, 11 Mei 1898. Conditiën liggen ter lezing ter Secretarie. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. F. FEENSTRA, L.B. De Secretaris, K. H. LAAGLAND. STOOMBOOTDIENST Aanvoer 356/4, 46/8. VEREENIGINGle keur f 34,- a 35,-, 2e keur f 33,a f 3e keur f 32,a f 4e keur f31 f 30, doodgeschoten, een die onbeheerd rondliep, terwijl de andere met nog een derden hond, die ontkomen is, pas een schaap van den veehouder A. Wieling alhier had verscheurd. De eigenaar van den laatst doodgeschoten hond is bekend, terwijl ook de eigenaar van den hond, die ontkomen is, is opgespoord. Ooststellingwerf, 9 Mei. Te Elsloo is een wielrijder door een losloopenden hond aangevallen en zoodanig verwond, dat on verwijld geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De eigenaar van den hond heeft eenige schadevergoeding moeten geven. Hepk. Adv. BI. Te beginnen met een paar natte voeten vinden. De kievits eieren worden door deze categoriën zoekers telken jare terdeeg nagegaan. Daar de En- gelsche heeren voor die lekkere hapjes gaarne hun shillings offeren en ook de Fransche op geen sou zien, wordt in deze provincie elk voorjaar nog een aardig kapitaaltje verdiend. Dat een ieder echter wel ter deeg beseffe, dat de vogel een behoorlijken broedtijd moet hebben, wil men het geslacht niet langzamer- hand verdelgen, en dat men zich in Mei van de liefhebberij onthoude, opdat men geen kans loope een proces op te loopen, maar ook, opdat men niet meewerke tot het verdel gen van een nuttige, aardige en zelfs lu cratieve vogel, de kievit. De Rechtbank te Leeuwarden heeft de volgende vonnissen gewezen 1. I. Gr. 59 jaren, goudsmid en ontslagen gemeente-ontvanger te Stiens, thans in hech tenis, is terzake dat hij in de jaren 1891 tot 1893 uit de gemeentekas f 6809.905 ten eigen bate gebruikt en, teneinde de ontdekking daarvan te voorkomen, in de boeken eenige vervalschingen gepleegd heeft door in het journaal van uitgaaf op eenige pagina’s het te transporteeren totaalcijfer onder aan die pagina f 7000 te verhoogen en dat verhoogd cijfer op de volgende pagina over te brengen schuldig verklaard aan verduistering, valschheid in geschrifte en opzettelijk gebruik maken van het valsche geschrift en veroor deeld tot 1 jaar gevangenisstraf. 2. Eduard C. Th., 15 jaren, te Sneek, is terzake dat hij den 28 Maart 1.1. een doosje, waarin een gouden «Joekspeld en een paar gouden oorbellen van Feikje Koopmans, die als meid bij zijne ouders diende, heeft weggenomen uit een kist welke op haar slaapkamertje op zolder stond schuldig verklaard aan diefstal en veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. 3. Tegen den heer C. F. F. R. van j” burgemeester van Idaarderadeel, te Grouw, die door het kantongerecht te Bergum is schuldig verklaard aan het jagen op eens anders grond zonder schriftelijke vergunning van den eigenaar of rechthebbende en is veroordeeld tot f 10 boete, bij niet betaling te vervangen door 3 dagen hechtenis, omdat hij den 10 Nov. 1897 onder Oud kerk op een stuk land van S. H. v. d. Kooi, waarvan het jachtrecht gepacht was door Joh. van Sminia, geschoten heeft op een haas, dien hij op het nevensliggend stuk land van Sevenster, waar hij wel permissie had, reeds had aangeschoten, doch die nog geloopen was tot op het land van v. d. Kooi. De rechtbank heeft het vonnis vernietigd en opnieuw rechtdoende bekl. veroordeeld tot f 1 boete subsidiair 1 dag hechtenis. BOLSWARD, van 7 tot en met 10 Mei. Gehuwd: Jaring Leenstra van Wom- mels en Froukjen Maria Louisa van der Meer. WONSERADEEL, van 7 tot en met 10 Mei. Gehuwd: Wiebe Terpstra 32 jr. te Wommels en Trijntje Kamstra 30 jr. te Burg- werd. Theodorus Zijlstra 28 jr. te Tjerk werd en Trijntje Huitema 24 jr. te Hartwerd. Bauke Terpstra 27 jr. en Hotske van der Meer 26 jr. te Ferwoude. Gerben de Jong 23 jr. te Menaldum en Doutzen Rusticus 22 jr. te Tjerkwerd. Jan Sieswerda 25 jr. en Lolkje Blanksma 24 jr. te Witmarsum. Pieter Pal 25 jr. en Lemke Kooijenga 23 jr. te Witmarsum. Gerrit Bokma 30 jr. en Grietje Wiarda 24 jr. te Witmarsum. Anne Visser 26 jr. te Parrega en Hittje van Gosiiga 19 jr. te Greonterp. Yme van Dijk 26 jr. en Froukje Ybema 24 jr. te Parrega. Sjoerd de Jong 30 jr. en Klaaske Kuipers 34 jr. te Makkum. Ynze Haagsma 22 jr. en Hinke Zijsling 18 jr. te Tjerkwerd. Geboren: Sietzs z. v. Rein de Jong en Johanna Tuinstra te Allingawier. Jacob z. v. Tjitte Schuurmans en Aukjen van Slageren te Scbettens. Klaas z. v. Sijbren Kooistra en Anke Nauta te Ferwoude. Anne z. v. Jan de Vries en Saakje Weerstra te Makkum. Overleden: Meindert de Vries 82 jr. wedn. van Jetske Posthuma te Idsegahui- zum. Toen de zitting werd opgeheven, moest men hem waarschuwen de zaal te verlaten werktuigelijk gehoorzaamde hij. Des middags werd het rechtsgeding hervat. Nadat de andere getuigen gehoord waren, nam de advocaat van Jacob het woord. Daar hij geen grondige argumenten tot vrijspraak kon aanvoeren, riep hij de toege vendheid der rechters in, wijzende op de moeder, de vrouw en de kinderen van den beschuldigde, die zonder een verzorger ach terblijven zouden. Na re- en dupliek tusschen den eischer en den verdediger, beval de voorzitter Jacob op te staan en vroeg hem of hij nog iets aan de woorden van zijn verdediger wilde toevoegen. De stroouer stond oihJisalde zijn schou- A.s. Zaterdag 14 Mei, ’s avonds 8 uur, bij BOSSCHER in „het Rood Hert" alhier, finale toewijzing van de Laan den Grooten Dijlakker, in huur bij den heer J. L. de WOLFF. Gebodenperc. I, het huis, f 2650 perc. II, het bouwterrein, f 309. Notaris BRUINSMA. Spanje en de Vereenigde Staten. De avondeditie van de World meldt, dat twee Amerikaansche oorlogsschepen Key West naderden, die zeer langzaam vooruitkwamen. Zij schenen averij te hebben. Generaal Milis, opperbevelhebber van het Amerikaansche leger, geïotervieuwd door de Daily Mail, zeide dat 60,000 man gereed staan om naar Cuba te vertrekken. 15,000 man zullen Zondag vertrekken van New-Orleans en Tampa. Over de beweging der Amerikaansche en Spaansche vloten in den Atlantischen Oce aan niet de minste bijzonderheid. HONKONG, 10 Mei. Het bureau van Reuter meldt: Admiraal Dewey bemerkt, dat de opstandelingen op Manilla gevaar lijk beginnen te worden, zij ontsnappen aan zijne controle en aan die van de Spanjaarden. MADRID, 10 Mei. De vraag, hoe aan de behoefte aan levensmiddelen moet worden voorzien, wekt hier groote bezorgdheid. Men neemt aan, dat de aanwezige voorraad graan binnen een maand zal zijn verbruikt. Er zijn maatregelen genomen om graan in het buitenland aan te koopen. WASHINGTON, 10 Mei. Aan het Departement van Marine is bericht ontvan gen van de aankomst van het Spaansche Atlantische escader te Cadix. De Amerikaansche ongepantserde oor logsschepen Vicksburg en Morrill zijn Za terdag slechts met moeite ontkomen, toen zij zich binnen het bereik der kanonnen van Santa Clara bevonden. De schepen hebben zulk een les gekregen, dat vermoedelijk schepen dezer klasse zich niet spoedig weer zullen blootstellen aan het vuur van moderne kanonnen. Het Amerikaansche ministerie van marine vreest, dat de torpedoboot Erisson op zee is verongelukt. Parraga. Heden is alhier bij de Ned. Herv. Gemeente tot predikant beroepen de Wel. Eerw. heer Ds. Hoeksema pr. te Achlum. Witmarsum. Bij de door den heer M. J. H. Kessels te Tilburg onder zijne be gunstigers gehouden gratis verloting, is de le prijs, een prachtvolle pianino, ten deel gevallen aan het fanfarekorps alhier. Witmarsum, 9 Mei. Op de gehouden veemarkt waren 295 stuks koeien aange veerd. De handel in melkvee was levendig, doch er werden geen hooge prijzen be dongen. Wonseradeel. De laatste week is voor onzen bouw en onze arbeiders in den bouwhoek, ver van voordeelig geweest. De grond werd door den aanhoudenden regen geheel doorweekt, zoodat alle werkzaam heden moesten stil staan. Gelukkig dat er bij al dien regen flink wind was, zoodat de molens steeds konden doormalen, anders had alles er nog veel slechter uitgezien. Nu zijn de „kriten" wel aardig „hol" en als het eenige dagen goed droogt, is de grond weer geschikt. Sneek, 11 Mei ’98. De Meimarkt was gisteren druk. Honderden boeren en boer innetjes bezochten onze stad en menige winkelier profiteerde van de jongelui, die binnen weinige dagen den strijd om ’t be staan door een huwelijk weer gaan verzwaren. Op de veemarkt ging ’t ook vrij levendig toe. Melkvee, le kwaliteit, vond grage koopers. In schapen was meer leven, lam meren echter hadden niet zooveel aftrek als de vorige week. Varkens werden alle verkochtvet soort voor Amsterdam, export voor Rotterdam en Assen. De prijzen der zwijntjes blijven echter laag: prima kwali teit gold 17 ct., minder soort 15 en 16 ct. In vette kalveren was de handel traag, in nuchteren blijft veel leven. Vette runderen zijn plotseling in prijs gestegen. Betaalde men jl. Vrijdag op de Leeuwardermarkt 21 a 22 ct. voor le kwa liteit, thans kon men een cent of vier voor dat soort meer neerleggen. Stavoren, 9 Mei. Door de vischhan- delaren is Zaterdagavond f 11 per 1009 stuks voor de ansjovis uitbetaald. Alhier bedroeg de hoogste vangst in de vorige week 23000 stuks. Wegens het ruwe weder kon niet geregeld worden gevischt. Doniawerstal, 9 Mei. „We meie wol oan ’t ynkoeljen," hoorden we dezer dagen een boer zeggen tot een ander, die reeds te maaien stond. Zoo overvloedig gras is er, wilde hij zeggen, waarvan in Meimaand nog geen hooi te maken is. Die overvloed is ook van invloed geweest op de prjjzen bij de hier gehouden hooilands- verhuringen. Elders waren deze hooger dan verleden jaar, doch hier is aanmerkelijk min der geboden, zoo zelfs, dat vele perceelen zijn ingehouden. Een perceel van ’n kleine tien pondemaat is verhuurd voor slechts f 40. Akkrum, 9 Mei. In den laatsten tijd worden in deze omgeving herhaaldelijk scha- hopen onze geliefde ouders O i ■a BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bolsward zullen voor het seizoen van 1898, ten Raad huize, publiek ver pachten, op WOENSDAG 18 Mei 1898, ’s voormiddags elf uur, het GRAS GE W AS van den trekweg van de Franeker- straat te BOLSWARD af tot de GRON- Wonseradeels Zuiderzeedijken. De Voordracht voor de vaceerende be trekkingen van Secretaris en Ontvanger bij het Waterschap Wonseradeels Zuiderzee dijken" is als volgt Voor Secretaris, de heeren 1. S. J. Pekema te Bolsward. 2. R. L. Wijnia te Franeker. 3. Mr. J. W. Zijlstra te Bolsward. Voor Ontvanger, de heeren 1. R. Kingma te Makkum. 2. P. van Gosiiga te Tjerkwerd. 3. R. L. Wijnia te Franeker. De benoeming zal Woensdag 25 Mei plaats hebben. C. Bölger en W. Vos ontvingen opdracht om eenige der beste kaatsers onder de leden, tot deelname op te wekken. De leden der Kaatsvereeniging hebben vrijen toegang met eene dame bij den Bonds-wedstrijd, de entrée voor leden met of zonder dame bij de prijs- uitdeeling is gesteld op f 0,50. Voor de verschillende alhier bestaande Werklieden- vereenigingen zullen toegangskaarten voor het kaatsterrein worden beschikbaar ge steld tegen f0.10 per persoon. Bij het Bestuur is eene aanvraag der Commissie voor den optocht bij de kronings feesten ingekomen om medewerking. Gaarne zag men, dat ook de Kaatsvereeniging met haar prachtig vaandel den optocht opluis terde. Bij het einde der vergadering verschenen eenige schilders met hunne inschrijvings- biljetten voor het verven der tribune, tent enz. ’t Scheen, dat die sommen der Directie niet meevielen, waarom men besloot met de gunning te wachten, tot de „groote schoon maak" voorbij is. Voor de vele blijken van be langstelling bij onze 25-jarige Echtvereeniging ondervonden, be tuigen wij, mede uit naam der Kinderen onzen hartelijken DANK. B. H. VAN MANEN en Echtgenoote. A. DIJKSTRA GEERTJE VAN DER VELDE hunne 25-jarige Echtvereeniging te gedenken. Hunne dankbare Kinderen. Bolsward. Verpachting Grasgewas. Heden Woensdagmorgen had ten Raad- huize eene Grasverpachting plaats. De uitslag is als volgt le perceel Harlingerweg, f 50, P. Hila- rides. 2e perceel Hichtumerweg, f 25,50, P. Zwaagstra en R. Ettema. 3e perceel de Stadswal vanaf de Snee- kerbrug, f 2, M. van der Meer. 4e perceel St. Jansbrug-Harlingerbrug, f 2,25, O. de Jong. 5e perceel Harlingerbrug-Zandsterbrüg en Knossingerlaan, f 1, A. Renema. Onze Kaatsvereeniging. Door de afdeeling „Bolsward" van den Nederlandschen Kaatsbond wordt met prij- zenswaardigen ijver voortgewerkt om den dag van 30 Mei 1898, den tweeden Pinksterdag, zoo luisterrijk mogelijk te doen zijn. Zoo als men weet, zal op dien dag de tweede algemeene vergadering van bedoelden „Bond" hier ter stede worden gehouden en zal er tevens een groote kaatspartij plaats hebben, waaraan 24 parturen kunnen deelnemen iedere afdeeling en de Bond telt er 24 kan n.l. één partuur ter mededinging laten inschrijven. Van de vereeniging „de Keat- sebal" te Amsterdam kwam reeds bericht, dat ook zij aan den wedstrijd wenscht deel te nemen en dien met verscheidene perso nen denkt bij te wonen. En wie nu dezer dagen een kijkje nam in „het Hof," de plaats waar de wedstrijd zal worden gehouden, zal hebben gezien, dat daar een keurig ingerichte geheel nieuwe tribune is verrezen, amphi- theatersgewijze gebouwd, 26 M. lang, met zitplaatsen voor ongeveer 300 personen. De zeilmaker is thans bezig de zeilen er over te spannen, waarna ze in verschillende kleu ren zal worden geverfd. Voor 25 cents per persoon zal men op den feestdag op die tribune plaats mogen nemen, vanwaar men het gansche terrein op zijn gemak zal kun nen overzien. Verder vindt men er een, van de noodige kapstokken voorzien, zeer geschikt en doel matig kleedtentje ten gerieve der kaatsers. En eindeljjk een directietent, die zeer ge makkelijk zonder spijker of schroeven in elkaar gezet en uiteen genomen kan worden, voor en achter van een ingang is voorzien ruimte aanbiedt voor ongeveer 20 per sonen. De architect J. Dijkstra Az. en de timmerman F. Flameling hebben alle eer van hun werk. Zoo worden de noodige voorbereidselen reeds in tijds gemaakt, om de velen, die ongetwijfeld naar hier zullen komen, op waardige wijze te ontvangen. Onderscheidene stoombootondernemingen uit den omtrek en van verder af gelegen plaatsen, gaven aan de Vereeniging reeds het voornemen te ken nen, dien dag te zullen varen, terwijl de Ned. Tramweg-maatschappij extra-trammen zal laten rijden. En... op dienzelfden dag zal de heer J. Bogtstra van Franeker, den Nederlandschen Kaatsbond een „Bondsvaan- del" vereeren. Op de algemeene vergadering, des morgens, zal dat vaandel met een kort woord worden aangeboden: de officiëele aanbieding en in huldiging heeft ’s avonds bij de feestelijke prijsuitdeeling plaats. De eerste prijzen voor den Bonds- Kaatswedstrijd op 30 Mei nl. bestaan uit luxevoorwerpen ter waarde van f 60, waar van één is uitgeloofd door den Bescherm heer der Kaatsvereeniging „Bolsward" den heer P. Peereboom, lid der Ged. Staten, of f 45 in contanten, ter keuze der winnaars. De tweede prijzen uit luxe-voorwerpen ter waarde van f 30 of f 22.50 in contan ten ter keuze der winnaars. De prijswinnende afdeeling ontvangt een prachtige zilveren medaille met oud Friesch wapen, aangeboden door den heer P. J. Fennema alhier. De premiewinnende afdeeling ontvangt een keurige zilveren medaille, aangeboden door een belangstellend lid van de afdee ling „Bolsward." In de Dinsdagavond in het Hotel „Bakker" gehouden vergadering der Kaatsvereeniging „Bolsward", werd de heer K. H. Laagland met 12 van de 18 stemmen benoemd als afgevaardigde voor de algemeene vergade ring van den Neder). Kaatsbond. Deze ver gadering is bepaald op Pinkstermaandag, ’s morgens 11 uur in „de Wijnberg" alhier. Hierna werd de beschrijvingsbrief voor die Heden overleed plotseling onze ge liefde Echtgenoot en Moeder W. MEKKING, en Kinderen. Arum, 10 Mei 1898. lil Boter te SNEEK, den 10 Mei. le keur f34.—. Vergadering van den Raad der ge meente Wonseradeel op Zaterdag 14 Mei 1898, ’s voorin. 10 */i uur. Punten van behandeling 1. Voorstel van burgemeester en wet houders tot continuatie der overeenkomst van huur van het post- en telegraafgebouw te Makkum. 2. Verzoek van den gemeente-ontvanger tot wijziging zijner instructie. 3. Ontwerp-besluiten tot nadere wjjziging van- en af- en overschrijving op de gemeente- begrooting, dienst 1897. 4. Verzoek van D. Posthumus om ont slag als onderwijzer aan de school te Pingjum. 5. Resolutie van gedeputeerde staten be treffende het raadsbesluit tot nadere regeling van de jaarwedden van het onderwijzend personeel. 6. Verzoek van ingezetenen van Schraard tot voorziening in den toestand van de brug in de Zuiderlaan. 7. Voorstel van burgemeester en wet houders tot voorziening aan de bestrating bij de zeesluis te Makkum. 8. Missive van Gedeputeerde Staten over de verordeningen op den hoofdelijken omslag. 9. Kohier van hoofdelijken omslag over 1898. Witmarsum, 7 Mei 1898. De Burgemeester, C. W. O. T. VISSER. tot PIJPHORNE, in perceelen, zulks tegen veld aangevallen en verscheurd. De veldw. uit deze Kaatsvereeniging zich een partuur een langen pols en grooten moed er op los- 8ERriLLE,en van dg brug te BURG WERD EN bt/lUt5U. p.- EN I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 2