NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD OLSWARD EN WONSERADEEL I I 1 I I No. 40. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zeven en dertigste Jaargang. 1898. Voor f 1. 1 1 1 to I BINNENLAND. Li 1 Ingezonden. Reciteerwedstrijden. Jw/ A VOOR e ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ^xkxxxxxxXhXXXxxxkx^ DONDERDAG 19 MEI. J De bakkers in Schagen hebben in onderlinge overeenkomst de prijzen van het tarwebrood met 20 pCt. verhoogd. Te Valtermond heeft men den inboe del eener weduwe, die den 1 Mei 1.1. hare woning had moeten verlaten, tydens hare afwezigheid uit het huis gedragen en in een nabijgelegen dennenbosch nedergezet, zoodat zy genoodzaakt was den volgenden nacht met hare twee kinderen onder den blooten hemel door te brengen. Thans is haar van overheidswege eene andere verblijfplaats aangewezen. In de Meppeler Crt. van Zaterdag 14 Mei komen niet minder dan zes adverten ties van verschillende personen voor, waarin boerenknechts voor Duitschland gevraagd worden. De loonen schijnen daar vry hoog te zijn. In een dier annonces toch worden 8 melkknechts gevraagd, loon f 220 tot f 260een ander biedt zelfs voor boeren knechts, melkknechts en paardenknechts f' 240 tot f 325. De plaatsen, waar men Hollandsche knechts vraagt, zijn Essen, Dumpten bij Mülheim a/d Ruhr, Walbeek (Rheinland), Holsterhausen bei Werden (Rheinland.) 3 I a I te maken, om de m. i. gegronde klacht in het licht te stellen, welke in den laatsten tijd bij velen in de rederij kers wereld is ge rezen tegen de gewoonte ,om Reciteerwed- strijden meestal in zulk een ongunstigen tijd van het jaar i. c. de maanden November t/m Maart te houden. „In die maanden „toch,” zoo luidt de klacht verder, „wordt „het reizen vaak bemoeilijkt, zoo niet on- „mogelyk gemaakt door de slechte weersge steldheid maar wat nog erger is, de decla mator beloopt daarin, meer dan in andere „maanden, veel kans dat hij door ongesteld heid verhinderd wordt aan den kamp deel „te nemen. Immers, het voornaamste wapen „van den deelnemer is: zijne stem; een „lichte verkoudheid is dikwerf voldoende om „hem dat wapen tijdelijk te ontnemen, öf „het ongeschikt voor den strijd te maken/ De motieven van de hierbedoelde gewoonte liggen overigens voor de hand lo. Een reciteerwedstrijd wordt in den regel gehouden bij de herdenking van den datum van oprichting eener tooneelvereeni- ging of rederykerskamer en het is begrijpe lijk, dat zulk eene oprichting meestal in den winter heeft plaats gehad. 2o. Men acht zich algemeen gebonden aan een „speelseizoen* en vreest, dat het b.v. in October of April te warm zal zijn voor volle zalenenz. Voor de sub lo. genoemde beweegreden is zeer zeker veel te zeggenmaar toch, zou het nu de hierboven opgesomde be zwaren ia aanmerking genomen zoo on gemotiveerd zijn om de viering van een jubilé, dat b.v. op 15 Februari valt, uit te stellen tot 15 April? Of, gesteld dat zoo’n gedenkdag in November, December of Janu ari zal voorkomen, de festiviteit te houden in de maand October te voren Er zijn immers zelfs voorbeelden van, dat de viering van nationale volksfeesten met het oog op slechte weersgesteldheid werd verschoven Wat nu het sub 2o. bedoelde motie! be treft, mag men veilig aannemen, dat dit meer op conventie, op sleur berust; die vrees voor de warmte behoeft wel niet zoo zwaar te wegen. In April en October zijn de avonden lang genoeg en in die maanden zal de atmosfeer in volle zalen wel niet zóó veel drukkender zijn dan gedurende de win termaanden. In het hartje van den winter wordt in bal- en feestzalen toch evengoed ten gevolge van de daar heerschende warmte, limonade, bier, ijs, enz. in groote quantiteiten verbruikt. Resumeerende, wil het ook mij voorkomen, dat de beweegredenen om reciteer wedstrijden in het zoogenaamde speelseizoen te hou den, niet zoo zwaar mogen wegen als de bezwaren welke daartegen rijzen en ik ein dig dan ook met den wensch uit veler naam, dat, waar Heeren Bestuurders van wedstrij den uitschrijvende Vereenigingen, Kamers, enz. den pas begonnen zomertijd vast niet ongebruikt zullen laten, om voorbereidende maatregelen te treffen, het daarheen mogen leiden, dat die concoursen in eenigszins ge- schikten tijd mogen plaats vinden; dat zal zeer zeker aan deelneming en gehalte ten goede komen Onder beleefde dankbetuiging voor de mij verleende plaatsruimte, verblijf ik, Mijnheer de Redacteur, met de meeste hoogachting, Uw Dw. Dienaar, DILETTANT. Den Haag, Mei 1898. Zaterdagmorgen zagen twee sjouwers een lederen koffertje in de Kalkhaven te Dordrecht drijven, hetwelk bij onderzoek bleek te bevatten het lijkje van een pas geboren kind van het vrouwelijk geslacht. Met deze vondst werd de politie dadelijk in kennis gesteld. Door eenige bietenverbouwers in Zeeuwsch-Vlaanderen, oostelijk deel, is, na grondig onderzoek, besloten zelf eene beet- wortelfabriek te stichten op coöperatieven grondslag. Deze fabriek zal gebouwd worden te Sluiskil (gem. Terneuzen), aan het kanaal Gent-Terneuzen. Naar men verneemt, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken tot alle burge meesters in het land een schrijven gericht, waarbij opgave wordt verzocht van alle feestelijkheden, welke in ieder der steden of dorpen van gemeentewege zullen plaats hebben ter gelegenheid van de inhuldiging van Hare Majesteit de Koningin. Zondag werd in de bosschen te Bosch- oord, van de „Maatschappij van Weldadig heid,® een groote drijfjacht op wilde zwijnen gehouden. Een veertigtal jagers, uit ver schillende plaatsen van ons land, nam er aan deel. Men had wel het genoegen een wild varken op te sporen, maar niet het geluk het doodelijk te treffen. Het was een groot exemplaar. Verschei den schoten werden er op gelost, waarvan sommige ook wel raak waren, doch ze schenen op de dikke huid af te stuiten en de achtervolgde ging in zijn gewonen draf verder. Afpersing. Te Leiden ontving een gefortuneerd ingezetene Vrijdag een brief met de uitnoodiging zich des avonds te half elf te bevinden op een nader aangeduide plaats en alsdan aan een zich daar bevin dend persoon f 150 aan goudgeld ter hand te stellen, onder bedreiging, dat anders voor geadresseerde „de gevolgen niet te bere kenen zouden zyn.® De politie werd met een en ander in kennis gesteld, waarop ter bestemder plaatse een persoon gearresteerd werd, die met een revolver, dolk, boks beugel en groot zakmes gewapend was. Zondagnacht wist men zich met een valschen sleutel toegang te verschaffen tot het pakhuis 34 van den heer Van Geffen, graanfactor, aan het Haringvliet te Rot terdam. Daar maakte men een gat in den muur en verschafte zich alzoo toegang tot het kantoor van den heer Visser, grossier in koloniale waren. Op dit kantoor werd alles overhoop geworpen, doch wist men niet meer dan een bedrag van f 10,— machtig te worden. In het gemeente-ziekenhuis te ’s Gra- venhage is in den nacht van Zaterdag op Zondag een 27-jarige vrouw opgenomen, die vermoedelijk lijdende was aan bloedvergif tiging. Zy had zich eenige oogen blikken te voren met een naald in den arm geprikt. Men meldt uit Delft aan de N. R. Crt.: Zooais in November werd gemeld, hebben de heeren P. Noteboom en J. B. Schuiten, aannemers, die zich toeleggen op het maken van brongas-installatiën, op hun eigen ter rein een proef genomen. Na boringen op verschillende wijze, kwam op een diepte van 16 Al. een straal naar boven van gas, water, zand en veen, tot op een hoogte van 16 M. Drie uren hield die fontein aan, nam toen in kracht af, kwam eenigen tijd tot rust, om daarna tot geringere afmetingen opnieuw, in werking te treden, en bleef verder afwisselend aanhouden. Het gas bleek wel ontvlambaar te zijn, doch brandde met eene weinig lichtgevende vlam. Na inwerping van 2 kub. meter water in de buis, wierp deze slechts een klein gedeelte water weder uit. Een gasbron was dus ontsloten, doch de vraag niet opgelost op welke wijze daarvan een practised gebruik te maken. Door een eenvoudige inrichting mocht het gelukken een gelijkmatig opborrelende gasontwikkeling te verkrijgen, een gashou der van ongeveer P/2 kub. meter inhoud werd boven de buis opgesteld, de bestaande leiding in het perceel van den gasmeter afgekoppeld en aan den gashouder aange sloten, en de nieuwe installatie was voor het gebruik gereed. De bron werkt tot nu toe regelmatig; het gas is constant tot op een hoeveelheid van ongeveer 2 kub. meter per 24 uurde Auerbranders geven een helder lichtbij een behoorlijke regeling van de drukking gloeien de kousjes over hunne volle lengte. Het gas wordt voor verlichting der woning en het koken der spijzen gebruikt. De scheikundige samenstelling van het gas komt met het Noordhollandsche brongas overeen. Tot heden blijft de bron geregeld leveren, doch de tijd zal moeten leeren of hier aan een blijvende, dan wel aan een tijdelijke gasbron moet worden gedacht. De heer D. Fockema schrijft in de Kampioen onder het opschrift: „Douane Duitschland,® dat aan de Pruisische ont vangers van invoerrechten aan de grens eene verordening is toegezonden, waarin bevolen wordt, dat wielrijders, wanneer zij uit het buitenland komen, voor hun rijwiel invoerrechten moeten betalen. Den Zoll- Einnehmern wordt echter gelast met de Provinzial-Steuer-Behörde in overleg te treden omtrent bovengenoemde verordening. Ieder wielrijder is van nu af aan verplicht en gehouden bij ’t passeeren der grens bij het Zoll-amt aan te gaan en te vragen of hy als reiziger beschouwd wordt, daar men als reiziger geene invoerrechten van het rijwiel behoeft te betalen. De invoerrechten bedragen 24 mark per 100 K.G. Voor een rijwiel van 15 a 16 K.G. dus ongeveer 4 mark of f 2,40. Bondsleden, die de Duitsche grens willen passeeren, zijn dus verplicht aan het Zoll- amt te vragen of ze mogen passeeren, boven dien op iedere aanvrage der douanen af te stappen op boete van 5 mark. De bepalingen zijn verder zeer streng 6 uur afstand pi. m. 32 K.M. van de grenzen, staat men nog onder controle. Kan men op navraag der douanen in dat rayon niet bewijzen, dat men aan de douane-formali- teit voldaan heeft, dan betaalt men vijfmaal de invoerrechten benevens een nog vast te stellen boete, en wordt het rijwiel verbeurd verklaard. De Hollander, die in ’t N, v. d. D. brieven uit Suriname schrijft, merkt in zijn jongsten brief op In een enkel opzicht bestaat er een groot verschil tusschen de leefwijze in Suriname en die in andere koloniën, in Indie bijv. Het leven is er namelijk veel eenvoudiger. Wat in Indie als een noodzakelijke levens behoefte wordt beschouwd, is in Suriname luxe. Als voorbeeld noem ik, dat in Para maribo niet alleen bijna niemand rijtuig houdt, maar dat men veelal zelfs tegen het gebruik van een huurrytuigje opziet. Wie zou er in Indie over denken, op het warmst van den dag door de zon te gaan loopen 1 Een dos-a-dos is altijd bij de hand en voor weinig geld rijdt men een heel eind. In Suriname daarentegen maakt bijna ieder van het meest natuurlijke vervoermiddel gebruik. Nu is het waar, dat de afstanden niet zoo groot zijn als in de groote steden van Indië, maar ook een wandeling van een kwartier in het tropische zonnetje kan dikwyls zwaar genoeg vallen. En dan de bediening 1 Denkt men in Indië het al heel zuinig te doen met 4 of 5 be dienden, in Suriname komen de toestanden meer met de Hollandsche overeen en houdt men 1 of 2 meiden, terwijl slechts zeer enkelen zich nog de weelde van een huis knecht veroorloven. En zoo is het in alle opzichten. Het leven in Suriname moge in het algemeen vrij zyn van bepaalde knel lende zorgen, het is er ook verre van, dat het, zooais in Indië, luxuriëus mag genoemd worden. Voor menigen Indischen mopperaar zou het dan ook wel goed zijn, wanneer hij eens een kijkje in de zusterkolonie kon gaan nemen. Ik geloof, dat hij van de reis zou terugkeeren, tevreden als wijlen Daniël Grub na den nacht op het kerkhof. Ook wanneer men den toestand van Suriname met dien der naburige Engelsche kolonie Demerara vergelijkt, springt het zelfde verschil in het oog. Een enkele blik in de winkelstraten is daartoe voldoende. In Demerara groote magazijnen, waar alle mogelijke luxe-zaken worden uitgestald; keurige equipages verdringen des morgens hier elkander. In Paramaribo daarentegen is in de zeer eenvoudige winkels slechts het hoogst noodige te verkrijgen en een événe ment, wanneer een huurkoetsje voor een dezer winkels stil houdt. De reden, waarom het leven in Suriname zooveel eenvoudiger is, ligt voor de hand het inkomen is er veel kleiner. Daarbjj komt, dat de eerste levensbehoeften, zooais woning, voeding en kleeding er duurder zijn dan in de meeste plaatsen van Indië. Er blijft dus vrij wat minder voor luxe-uitgaven over. Ook moet men de kinderen reeds op jeugdigen leeftijd voor hunne opvoeding naar Europa zenden. Eindelijk is, tenminste voor de ambtenaren, een groot bezwaar, dat er bjjna geen opklimming in tractement is. Wat oorspronkelijk een zeer ruime bezol diging was, is dit na verloop van jaren niet meer. De gezant van Italië bij ons Hof, graaf Zannini, is naar bad Nauheim vei» trokken. Het is een onwaardeerbare weelde ’s zomers voor een week of twee, kan het zijn voor langer, den „duffen stadswal®, waarvan de Génestet sprak, te ontvluchten en buiten nieuwen levenslust en nieuwe levenskracht op te doen voor den strijd, die weer wacht. Maar de „Sommerfrische® schijnt wel een bij uitstek kapitalistisch genoegen, klasse-voor- recht der door Fortuin begunstigden. Want, zoo er reizen zijn voor alle beurzen, er zijn er geen voor leege beurzen en hij wiens budget een proefstuk, een aanhoudend proef stuk is der kunst de twee einden aan een te knoopen, kan er niet aan denken zich buiten te gaan verpoozen. Toch is dat voor velen noodig, noodig als brood. Want voor de afgetobden onder de werkers beteekent frissche lucht en rust: herwonnen gezond heid en kracht. Gezondheid en kracht, die onmisbaar zijn om voor het gezin den kost te winnen. En geen „Sommerfrische® beduidt voor henvoortdurende en toenemende zwakte, aanhoudend verval van krachten, achteruitgang, armoede, ellende. Vandaar dat de philanthropie hoe on waar dat de liefde blind is!—, met scherpen blik dien nood doorgrondend, ook een middel daarvoor binnen den kring harer breedver- takte bemoeiingen getrokken heeft. Het is de Reisbelasting, zooais de nu negen jaar oude vereeniging zich noemt, die enkel en bij uitsluiting dit heel speciale veld van weldadigheid bearbeidtdie telken j are zeker aantal personen (zooveel als de kas maar even gedoogt) naar buiten zendt, naar Hil versum, Zeist, Zandvoort, Scheveningen, "Wijk aan Zee, Driebergen, Laag-Soeren, Apeldoorn, Baarn, Heilo, Nunspeet, Schier monnikoog, alle namen, welker bekende klank bij ons het denkbeeld wekt aan ver sterkende zeelucht of aan koele boschlucht, aan het heerlijk „buiten zijn®. Daarheen heeft men over 1897 gedirigeerd niet minder dan 194 personen, voor wie dat noodig was om te bekomen van de gevolgen, die allerlei kwalen en ziekte hadden achter gelaten. Onder de 32, die op Heideheuvel te Hilversum geplaatst waren, waren er 4 die aan bloedarmoede leden, evenveel zenuw lijders, 3 hadden algemeene lichaamszwakte, 2 hadden zich bepaald overwerkt. De anderen hadden geleden aan malaria, influenza, asthma, bloedvergiftiging,St. Vitus dans, chronische bronchitus, borstlijden, buik aandoening, hartsaandoening, maagzweer, pleuritis, spierzwakte, beenwonden, steen puisten, cholerine. Die naar zee gezonden waren, hadden de gevolgen te verduren van zenuwziekten, hysterische aandoening, hartvervetting, buik- vliesontsteking, maagcatarrh, klierachtigheid en wat niet al meer. Wie, die deze lijstjes van menschelijke ge- brekkelijkheden leest, verheugt er zich niet van harte in dat er althans aan 194 van die lijders de weelde van een buitenverblijf kon verstrekt worden. Onder de vrouwelijke patiënten werden aangetroffen dienstboden, te zwak om haar werk te verrichtenmoeders, afgetobd door de zorg voor een groot gezin (waaronder veel weduwen); naaisters, die voor zich en haar familie een sober stuk brood moeten trachten te verdienenonderwijzeressen, die zich overwerkt haddenpersonen, die aan acute ziekten geleden hadden, maar door gemis aan voedsel en frissche lucht niet weer op krachten konden komenouden van dagen, die met moeite den kost moesten ver dienen en wien het, ook door haar ellendige omgeving, aan alle levenskracht ontbrak... Stelt u dat eens voor, dat legioen van lijders en lijderessen, gevallenen in den strijd om het bestaan, te zwak om zich uit eigen kracht op te heffenen oordeelt of het niet een heerlijk werk is, dat door Reisbelasting aan hen wordt voltrokken. 2 Ook dit jaar wil men met dit werk voort gaan. Het batig saldo van het vorig jaar is luttel en veel is er noodig. Een gulden vraagt het Comité van elk, die de zaak steunen wil. Eén gulden, waarvoor ge zeggen kuntook ik heb deel aan de levensvreugde en de levenskracht, die velen afgetobden dezen zomer weer zal geschonken worden. Eén gulden, waarvoor ook in uw naam welge daan zal worden. Maar men mag ook meer of minder geven. In de verschillende stations zijn tot dit doel busjes geplaatst. Mijnheer de Redacteur! Het zij mij veroorloofd van de welwillend fjoegestane plaatsruimte in uw blad gebruik 'Mm Bolswardsche Courant, K

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1