NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD OOTAB EK WOHSEHAÖEEL De Wapens neer! No. 42. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zeven en dertigste Jaargang. 1898. 4 DONDERDAG 26 MEI. BINNENLAND. Ingezonden. u VOOR ABONNEMENTSPRIJ880 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver- Jpens 10 Ct. ner regel. Overigens naar i ^XXXXXX.XXX^XKXXXXX van het scheidsgerecht worden vastgesteld, de vormen van het proces bepaald en maat regelen genomen om de uitspraak der scheids mannen desnoods door geweld te doen eer biedigen. Men glimlacht bij het lezen van dit woord geweld. Maar wat bewijst dit Immers alleen, dat het zwaard niet rusten kan in een wereld van onvolmaakte toestanden? Laat ons hopen en gerust de toekomst tegen gaan. De stemmen, die den vrede willen, nemen toe in kracht. De oogen der volken beginnen open te gaan voor de ge varen van den gewapenden vrede. Het zijn niet meer de gekroonde hoofden alleen, die over het lot der natiën beschikken, en ook de hoogste regeeringspersonen worden meer doordrongen van den ernst hunner plichten. Het is er ver van verwijderd, dat wij in Nederland zouden leven naar de plichten van een kleinen, beschaafden Staat, die slechts den inwendigen vrede door zijn weermiddelen tracht te verzekeren. Onze uitgaven voor leger en vloot zijn nog ver boven onze draagkracht en in volslagen strijd met de stoffelijke volks belangen. Toch hebben wij goeden moed. Het be ginsel der vredebonden is hier diep doorge drongen. Kroon en Regeering zijn vervuld van het besef der verplichtingen, die de be ginselen van den nieuweren tijd medebrengen. Wij zijn vol goeden moedhet meest zelfs te midden van de jammeren van den oorlog. Maar richten wij allen tot ons zelven de vermaning, wij, die zeker allen vrienden des vredes zijn, om meer met de daad het beginsel van den broederband tusschen de volken'te belijden. Allen moeten wij oorlogen, maar... om in ’s levens wedstrijd den vredepalm te te win nen, en, in dien strijd heeft elke gedachte haar gewicht, elk woord zijn waarde Mijnheer de Redacteur Mag ik beleefd verzoeken voor onder staande een plaatsje in uw geacht Blad, teneinde daardoor de aandacht te vestigen op een zaak van plaatselijken aard, en dus naar ik meen in uwe kolommen juist op hare plaats. Het zal bij gewenscht gunstig weder a.s. Maandag in onze stad blijken, welk een ambitieus spel het kaatsen is. Terwijl de strijders elkander met vuur bekampen slaat het publiek dikwerf, ja altijd in groote spanning den loop van het spel gade. Onze Kaatsvereemging heeft zich terdege inge spannen om den grooten kaatswedstrijd op den tweeden Pinksterdag allen luister bij te zetten, en het wakkere Bestuur verdient een woord van lof voor zijn flink optreden. Dat een gewenscht succes in alle opzichten zijn deel zij Toch is het kaatsspel te dezer stede nog niet inheemsch, zooals het dat is in den „Bouwhoek.® Daar zijn er liefhebbers, die steeds den kaatsbal gereed hebben, om elk snippertje vrijen tijd te benutten door „efkes te kaetsen®, zelfs de uren van den rusttijd worden ingekort, terwille van het gelief koosd spel. Men kan zeggen, dat de lust tot kaatsen daar den jongens met den pap lepel wordt ingegeven. Kom in onze „Bouw- dorpen® des Zondags eens. De ballen gonzen als vliegen door de lucht. Overal waar slechts een paar mannen of jongens te vin den zijn, is ook het kaatsspel ter hand ge nomen. Mag nu hier de liefhebberij voor dit spel niet zoo groot zijn, toch zijn er ook hier, vooral onder de jongelieden, velen, die wel gaarne dat spel beoefenen, doch er ont breekt in en bij onze stad een geschikt terrein. Bij het kaatsen moet ruimte zijn, anders staat men, vooral als er wat veel kaatsers zijn, elkaar in den weg. Des Zondagnamiddags gaan vele jongelui de poort uit om in een stuk land in de nabijheid zich te oefenen. Nu is het begrij pelijk, dat de boeren en melktappers, die het land om de stad peperduur moeten huren, niet gesteld zijn, op zooveel getrap pel op hun grasgewas. Vooral dit voorjaar is het land zoo nat, dat de koeien reeds meer dan gewenscht wordt vertrappen. De veehouders dulden daarom de jongens niet in hun weiden, en het is gebleken, dat de waarschuwingen de jongelui niet terug hielden. Zoo moest af en toe de politie te hulp worden geroepen, en naar mij ter oore is gekomen, hebben j.l. Zondag zelfs enkele personen procesverbaal opgeloopen, doordat zij zich tegen den wil van den eigenaar of gebruiker in het land ophielden, 't Is naar aanleiding hiervan, dat ik de pen aanvat, om de aandacht te ves tigen op deze zaak, 24 Mei. De jongeling J. Z. uit Schui- lenburg bij Hindeloopen was alhier Zondag avond bij zijn meisje geweest. Even na middernacht zou hij de terugreis aanvaarden. Onderweg en nog in de stad zijnde werd hij door een tweetal aangehouden en gevraagd waar hij vandaan was. De jongeling wilde doorgaan en zeide, dat hun dat niet aan ging. Een van hen gaf hem toen een slag tegen zijn hoofd, waarop hij niet onzacht met de straatsteenen kennis maakte en hij ijlings vluchte, doch werd door zekere R. B. nagezet. Op de stoep van den heer K. werd hij wederom gegrepen en duchtig toe getakeld. Op het hulpgeroep van de aan gevallene werden de buren uit hun nacht rust opgewekt en zagen, dat de dader ijlings de vlucht nam. Na des nachts voorïoopig verbonden te zijn is hem des anderen morgens bij den apotheker Rauwerda ver dere hulp verstrekt. Naar men zegt is de jongeling voor zijn leven geschonden. De politie is met het een en ander in kennis gesteld en heeft den dader tot be kentenis gebracht, die zeker zijn verdiende straf niet zal ontgaan. De Banier. Stavoren, 23 Mei. De ansjovisvangst was in de afgeloopen week minder voor- deelig. De vangsten waren onegaal en veelal onbeduidend. Het ruwe weder schijnt de visch van onze kusten verdreven te hebben. Blijkens ingekomen berichten houdt ze zich thans op bij en om Wieringen, waar de visschers beste zaken maakten. De prijs bleef bepaald op f 10. Bakhuizen, 23 Mei. Alhier hebben binnen 14 dagen tijds niet minder dan 5 personen een hunner ledematen ontwricht of gebroken. Te Warns werd een bejaard veehouder door een zijner koeien een been kapot getrapt. Op den publieken weg in de nabijheid van Bredevoort hebben landloopers een meisje aangerandom het schreeuwen te beletten, stopten zij haar iets in den mond. Onraad bemerkende, kozen zij het hazen pad, doch een hunner werd in de nabijheid van Winterswijk aangehouden en naar Aalten getransporteerd. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is op de ringvaart van den Haarlem- mermeerpolder een roeiboot, waarin een zestal jongelieden gezeten waren, die voor hun nachtelijk tochtje den noodigen voor raad spiritualiën hadden medegenomen, om geslagen, met het treurige gevolg, dat de 20-jarige S. 8. verdronktwee der jonge lieden wisten, zich zwemmende te redden, terwijl drie hunner hunne redding in hoofd zaak te danken hebben aan een schipper, die met zijn vaartuig daar lag. Konijnenvleesch moet volksvoeding worden Dat was en is heden ten dage nog de leuze van alle konijnenfokkers-vereeni- gingen (in het buitenland namelijk) en te recht, want konijnenvleesch is niet slechts van alle vleesch voor den minsten prjjs te fokken, maar het is ook van bijzondere voe dingswaarde en volgt daarin op ossenvleesch. Daarbij is het gemakkeljjk verteerbaar en, als het van jonge dieren afstamt, ook vooral geschikt voor zieken en herstellenden. En wat de kosten aangaat, komt bij rationeele teelt het pond slachtgewicht op 24 tot hoog stens 30 centen, ja onder bijzonder gunsti ge bijzonderheden kan het zelfs reeds voor 18 centen geproduceerd worden. Maar men moet de goede rassen kwee- ken. Het konijn is, wat voeder aangaat, zeer gemakkeljjk en niet erg kieskeurig. Alle afval van groenten, aardappelschillen enz. zijn hem welkom, ook korsten brood, schillen van ooft enz. Met den keukenafval van een gemiddeld huishouden kunnen met een weinig haver, hooi en wat krachtvoeder 23 konjjnen en hun jongen onderhouden worden en menige Zondagslekkernij komt zoo gaandeweg ter tafel. Hun, die geld heb ben, ontbreekt het niet aan vleeschspjjs, maar door konijnenfokkerij kan ook de ge ringe man zonder groote kosten zulk een lekkernij bekomen. Wat de deugdelijkheid van een goed toebereid konijn aangaat, zoo staat deze niet beneden het fijnste gevogelte, ja, er zijn er, die aan het eerste de voor keur geven. Daarom moet ieder, die een tuintje bezit met groenten, en dus ook onkruid, en een plaatsje heeft voor een paar konjjnenstalle* tjes, het eens met een paar konynen be proeven want het konijn is niet langer alleen maar speelgoed voor kinderen het is het meest rentegevende nuttige dier, de beste vleeschproducent van den kleinen man. Juist daarom moet ieder, die’t maar eenigs- zins kan, konijnen fokken. (Fr. v. d. D.) De twisten, tusschen de Republiek der Noord-Amerikaansche Unie en het Konink rijk Spanje, hebben ons weer eens de be zoeking gebracht van den oorlog. Ons, want, in dit geval vooral lijden de onschuldigen met de schuldigeu, als wij de oorlogvoerende partijen schuldig mogen noe men. Opnieuw is de hoop verjjdeld van de vrien den des vredes, dat een minnelijke schikking het onmenscheljjk bloedvergieten en de moed willige vernieling van de kostbaarste schatten van natuur en menschenhand zou voorkomen. In ons werelddeel is het reeds meer dan tachtig jaar geleden, sinds op het congres der Mogendheden te Weenen, een einde werd gemaakt aan de langdurige en ver schrikkelijke oorlogen, die Napoleon en zijn bondgenooten tegen half Europa voerden. De te Weenen vergaderde vorsten spraken toen dat bekende woord uit, waarmede zjj meenden den vrede voor altijd te verzekeren. Maar de wereldvrede is niets dan een schoone droom. Zoovele inzichten en belan gen kunnen nimmer geheel en in alles te samen gaan evenmin als in de burgermaat schappij steeds een volmaakte toestand van eendracht en vrede kan heerscben. In Europa werd, sinds het Weener-congres van 1815, reeds zeven malen de oorlogsfakkel ontstoken. Telkens is er eene overwonnene of vernederde partij, die naar wraak dorst of op herovering loert. De handelsbelangen drjjven de volken tot een staatkunde van verovering van vreemde gewesten en dit strekt weer tot najjver en mededinging. Dat is de voorname oorzaak van dat ver schrikkelijk opdryven der militaire lasten, die de welvaart der volkeren verslinden en de beste krachten aan de nijverheid onttrek ken. Bijna alle natiën leven in zoogenaamden gewapenden vrede. Men rekent op een oorlog en richt zijn leger en vloot daarnaar in, in plaats van naar de behoeften van de binnen- landsche rust en vrede. Duizelingwekkend zyn de cijfers der uit gaven, die de groote rijken zich jaarlijks voor leger en vloot getroosten. Bepalen wij ons tot ons eigen land, dan zien wij, dat acht en dertig millioen guldens elk jaar voor militaire doeleinden worden besteedeene som die zeker niet geheel kan worden be spaard, maar die, als ze bespaard kon wor den, groot genoeg was om binnen dertig jaren de geheele staatsschuld af te lossen, en een rente te besparen, waarmee, om een voor beeld te noemen, alle woeste gronden in vruchtbaar land kon worden herschapen en de Zuiderzee als een nieuwe provincie aan de kaart toegevoegd. Voor de mislukte uitspraak van het Weener- congres, is in later tijd een beter beginsel in de plaats getreden. Men noemt dat, met een vreemd woord, het beginsel der arbitrage, dat wil zeggen, van het scheids-gerecht. Zooals in de burgermaatschappij alle ge schillen voor den bevoegden rechter worden gebracht en zyn vonnis door dwangmiddelen kan worden uitgevoerd, zoo behoort ook, in de groote maatschappij der beschaafde volken, het zelf-recht, het geweld, door orde te worden vervangen, en elk geschil tusschen de natiën beslist door bevoegde rechters, die de macht hebben, hunne uitspraken door de partijen te doen eerbiedigen. Dit is het doel van de vrienden van den vrede en van die talrijke vredebonden, die nu reeds alom worden gevonden. Elk gewoon verstand begrijpt, dat hier volstrekt niets onmogelijks wordt nagejaagd. Voor eiken staat is ongetwijfeld een klein en zoo goed mogelijk ingericht leger noodig tot behoud van de binnenlandsche rust. Leger en vloot beiden kunnen noodzakelijk wezen in de aanraking met onbeschaafde volken of in omstandigheden van buitengewonen aard. Maar de oorlogen tusschen de beschaafde volken zijn niet noodzakelijk, en, met het oog op hunne onvermijdelijke, treurige ge volgen, zijn zij misdadig. Gelukkig mogen wij het noemen, dat de vredebonden den steun genieten van vele der beste staatslieden en zelfs van gekroonde hoofden, en dat zij niet zonder vrucht werk zaam zijn. Aan hun invloed is het in hoofd zaak te danken, dat reeds meer dan veertig malen een geschil tusschen de natiën een zoogenaamd internationaal geschil, aan de uitspraak van scheidslieden onderworpen werd. Zeer zeker is dit niet genoeg. Het eind doel is een verbond tusschen de beschaafde Staten, waarbij deze zich verbinden om elk op komend geschil aan de uitspraak van bevoegde Rechters te onderwerpen, waar by de regelen Ik overwoog, of het niet op den weg der Kaatsvereeniging zou liggen, ook op dit ge bied haar werkkring uit te strekken, en moeite aan te wenden om een geschikt en vrij terrein voor de beoefenaren van het kaatsen beschikbaar te stellen. Ik weet wel deze zaak is reeds meermalen op de verga deringen het onderwerp der discussie ge weest, en af en toe hebben ook liefhebbers van het spel, hun land disponibel gesteld, doch dit is gedurende den geheelen zomer moeielijk te vergen. En toch zou dit een zaak van belang zijn. Een groote schare jongens zoekt eene gelegenheid om zich te oefenen, en deze liefhebberij in de hand te werken, kan in meer dan een opzicht haar nut hebben. Dit spel in de buitenlucht dient in eere gehouden te worden, het houdt velen van andere minder onschuldige uit spanningen terug. Bovendien zou het meer en meer inheemsch worden van het kaats spel de Vereeniging op den duur ten goede komen. Ook zou het ter aanmoediging strekken, indien een enkele maal een paar prijsjes werden uitgeloofd, maatregelen voor hand- jeplakken „of te wel parten® behoefden niet genomen te worden. Mocht dit schrijven aanleiding geven, dat op een of andere wijze worde voorzien in een naar mijn gevoelen bestaande leemte. Tegen eenige vergoeding zal gewis wel een of ander stuk land beschikbaar zijn, en m. i. ligt het in de eerste plaats op den weg der Kaatsvereeniging, om hierin te voorzien. Moge Maandag a. s. zulk een goede finan- tiëele uitkomst opleveren, dat nog dit seisoen de leemte kan worden opgeheven. Een Belangstellende. Leeuwarden, 23 Mei. Sedert eenige dagen is op het Noord vliet een coöperatieve broodbakkerij in werking, waarvan het ver- eischte kapitaal in aandeelen van f 5 is bijeengebracht. Het doel dezer onderneming is, om hun, die daaraan behoefte hebben, zoo goedkoop mogelijk brood te verschaffen, waarvan de hoedanigheid niet behoeft onder te doen voor die van brood uit andere goede bakkerijen en verder de eventueel te maken winst in den vorm van levensbehoeften in tijden van werkeloosheid, dus voornamelijk in den winter, aan de afnemers uit te keeren. Reeds nu kan gezegd worden, dat deze coöperatieve bakkerij den strijd om het bestaan niet te zwaar zal vallen en den gebruikers ten zegen strekken. Hepk. Adv.bl. Slieek, 24 Mei. De Dinsdag vóór Pink- steren heeft meestal voor Pinksteren-drie moeten onderdoen, die van heden echter zal vrijzeker acht dagen in spanning ver- keeren of de volgende weekmarkt hem den loef komt afsteken. In de straten, op de veemarkt, in de café’s, overal verdrong men elkaar. In de winkels waren vaak geen handen genoeg om te helpen in de ateliers stonden soms meer dan een dozijn jonge deernen ongeduldig te wachten op den on- misbaren pinksterpronk, die, wanneer hij voor 29 Mei niet arriveert, meer dan de helft der waarde verloren heeft. Op de veemarkt, zeiden we, mankeerde ’t ook geenszins aan drukte. Was de handel in melkvee de vorige week tamelijk, nu kon hij, bepaald misschien wegens den ge- ringeren aanvoer, levendig worden genoemd. Voor fijne kwaliteit besteedden een paar Hollanders veel geld. De varkensmarkt was ook vluggerLondensche biggen golden 18 ct., afgedankte zeugen echter 14^2, 15 en 16 cts. per 1h K.G. In wolvee ging veel om, zooveel zelfs, dat onze raadsleden, die op moment niet weten, hoe en wat ze met de veemarkt zullen, de ervaring konden opdoen, dat er zoo spoedig mogelijk een verandering ten goede moet komen. Londensch wolvee 1ste soort werd op gekocht voor 26 en 27 ct., zuiglammeren 1ste soort 40 en 41 ct. per 1/a K.G. Vet rundvee zal wel prijzig blijven; voor fijnste soort gaf men 28, 29 tot 30 ct. Vette kal veren, waarin de handel minder vlug was, werden betaald met 25 tot 32 ct. 24 Mei. De heer T. v. d. Steele, een hoogst verdienstelijk raadslid alhier, heeft naar men ons meedeelt, als zoodanig ont slag genomen. Workuill. De nieuwe voorjaarspaar- denmarkt, Maandag 23 Mei hier gehouden, viel niet tegen. Twee en twintig paarden waren aan de lijn, dat is nu niet veel, maar men bedenke dat het instellen dezer markt een proefstuk is. Er waren flinke beesten aan de markt, de handel was levendig. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1