Predikbeurten. Ingezonden. Burgerlijke Stand. i ambtenaar van STADSNIEUWS. I, c2 c4. pd bl c3. L cl g5. c4 X <15. D dl X d4. Dd4 a4. e2 e3. pdgl e2. a4 X a 5. L gö X 16. 0—0—0. p8c3 X d5. Kcl bl. K bl al. pd e2 f4. L fi d3. L d3 bl. T dl d2. e3 e4. f2 - f3. T d2 c2. T c2 c5. h2 h4. g2 g4. h3 X g4. pdf 4 X g6. pd d 5 f4. Tc5 d5 h4 h5 pd f4 X h5 f. Td5 f5. Th 1 - f 1. a2 a3. f 2383 - 2088 - 1775 - 1683 - 1669 - 1545 - 1537 - 1489 - 1473 - 1340 - 1269 Tegelijkertijd werd door de directie der WESTERGOO. Bolsward. Zwart. d7 d5. e7 e6. pd g8 f6. c7 c5. c5 X d4. pd b8 c6. e6 X d5. L f8 - b4. D d8 a5. L b 4 X a5. g7 X f6. L c8 e6. Ta8 c8. L e6 15 f. L a5 d8. L f5 g6. pd c6 e5. pd e5 g4. K e8 f8. K f8 g7. pd g4 e5. pd e5 c6. L d8 a4. h7 h5. h5 X g4. T c8 e8. f7 X g6. L a5 b6. Te8 el. g6 X h5. Kg7-f7. L b6 d4. Th 8 hö. Te 7 d7. Oan 'e nommele ljue fen Bolsert. No we hjir wer sahwet ien for ien oan- waaien komd binne en sa njunkelietsen al üs foltsen wer by honk is, no hawwe we süver gjin oar praet mear as oer ’e Bolser- ter keatsery. Wy hawwe üs ailegearre den dealis formakke en it danich nei üs siu hawn, gjin ien dy no net graech syn hoed ef pet ien ’e loft smiete whoe, om den ris mei alle kreft treie kear to ropjenLibje de goede stêd fen Bolsert. Sjuch, as wy sa no en den ris oerwaaien komme nei üs aide Fryske lansdouwen, den kleie de minsken hwoi, det wy nearne mear niget oan sjuchche, mar wrachtig, Pinker- mendei, do hawwe we, de iene sa goed as de oare, hwol niget sjoen. Wy hiernen er niget oan, hoo de Bolserters mei hjar rou- nens en gollens üs poer frjemde ljue it dalik sa noflik wisten te meitsen, det we forgea- ten, dat we net thus wiernen. Oeral sea- gen we bliere wêzens en fleurige troanjes, nearne fen die nochteren kjeallen, dy mei hjar touwens en bolbjirkens alles bidearre, ef ljue dy stil ien in hoekje sitte to stumen, om ’t hja net mei dwaen kinne. De measten fen üs hiernen al ris hjir en der ien ’e wrald roun kipe, mar nea hawwe we üs dalik sa thüs field, nea hiernen we noch sa’n rjucht gesellige dei troch- brocht. Derom hawwe we de kranteman mar freege, om in liets hoekje ien syn bied, om jimme ailegearre üs oprjuchte tank oer to bringen. Bolsert leit üs foartoan heech, alle minsken scille we oanfiterje, om ek ris ien jimme mooie lanstêdsje to sjenmei langstme sjuchche we al üt nei de dei, dy üs wer ris twisken jimme wallen bringe scil. Nommele ljue fen Bolsert, wy hawwe nochlike uren ien jimme midden slieten wy scille jimme en jimme aericbe stêdsje ien tankber oantinken hólde. DE AMSTERDAMMERS. Spanje en de Vereenigde Staten. WASHINGTON, 3 Juni. In den minister raad is lezing gedaan van een ofiicieele dépêche van commodore Schley betreffende het gevecht bij Santiago. In deze dépêche zegt de Amerikaansche bevelhebber, dat hij niet twijfelt aan de aanwezigheid van admi raal Cervera in de baai van Santiago. Het doel van het bombardement was, zich zekerheid te verschaffen omtrent de ligging der batterijen dit doel is volkomen bereikt. Geen enkel Amerikaansch oorlogsschip werd getroffen, niemand werd gewond. Zondag 5 Juni. HERVORMDE KERK. ’s Voorm. 93/< uur Ds. DARDENNE ANKRINGA. ’s Nam. 2 uur: Ds. DARDENNE ANKRINGA. DOOPSGEZINDE KERK. *8 Voorm. 93/4 uur Ds. POTTINGA. GER. KERK. Nieuwe Hofstraat. ’s Voorm. 91/4 uur Ds. PRINS, ’s Avonds 51/4 uur Ds. J. OP ’t HOLT. EVANGELISATIE-LOKAAL. 's Voorm. 9i/a en ’s Avonds 5i/a uur Ds. VOORHOEVE, emer. pred, te UtreshU prijs, ontstaat verleiding om een gering loon aan den werkman te betalen of een langen arbeidsduur van hem te vorderen. Burg, en Weths. vinden uit dien hoofde raadzaam, in de bestekken van gemeentewerken bepalin gen op te nemen, welke zulks voorkomen. De aannemers weten dan vooraf waarop zij te rekenen hebben, en op de vrijheid maken deze bepalingen geen inbreuk, daar de aan nemer geheel vrij blijft in de keuze der werklieden. Het bepalen van een vasten loonstandaard voor bekwame werklieden wordt uitvoerbaar geacht, en het D. Best, stelt voor, in de bestekken van de gemeentewerken op te nemen, dat aan een bekwaam en volwassen timmerman of metselaar minstens 15 cent loon per uur moet worden uitbetaald, aan een opperman enz. minstens 10 cent, terwijl nimmer langer dan 12 uren per dag door dezelfde personen mag worden gewerkt. Dit advies werd ter visie gelegd, om het in de volgende vergadering te behandelen. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Installatie van den benoemden Bur gemeester, den heer C. J. van der Veen. Er wordt lecture gegeven van het Kon. Besluit d.d. 18 Mei, waarbij de heer C. J. v. d. Veen wordt benoemd tot Burgemeester dezer gemeente, met ingang van 1 Juni, terwijl hem tegelijk eervol ontslag wordt verleend als Burgemeester van Utingeradeel. Daarop wordt de acte van beëediging d.d. 27 Mei gelezen, waarop de Voorzitter de heeren Eisma, Oosterbaan en v. d. Weij verzoekt den nieuwbenoemden Burgemeester binnen te leiden. Wijl hieraan voldaan wordt en de heer C. J. v. d. Veen onder geleide dezer heeren binnentreedt en voor den Voor zitter verschijnt, rijzen de andere heeren van hunne zetels op. De Voorzitter spreekt daarop ongeveer de volgende woorden Mijnheer de Burgemeester Daar U gereed staat zitting te nemen als Voorzitter dezer vergadering, wensch ik, ook namens de leden van den Raad, dat U vele jaren deze be trekking zult mogen bekleeden tot zegen dezer gemeente. Ik hoop en vertrouw dat wij de gemeentezaken met een gewenschte een stemmigheid zullen mogen behandelen, en al mag soms de zienswijze niet gelijk zijn, toch de beste verstandhouding daaronder niet zal behoeven te lyden, en U steeds in een goede samenwerking met de Wethou ders en den Secretaris werkzaam moogt zijn in het belang der gemeente. Mijnheer van der Veen! U is geen vreem deling in de administratie der gemeenten. Door uw ambt is U aan het hoofd gesteld van vele en onderscheidene corporation, waar bij ik ook op de goede verstandhouding wil hopen, en vertrouw U de ingezetenen dezer stad bij een aangenaam en vriendelijk verkeer met raad en daad moogt steunen. In het vertrouwen dat U de zware taak naar behooren zult vervullen, beveel ik U de belangen dezer gemeente aan, over handig U hierbij het teeken uwer waardig heid en sta den voorzitterszetel en -hamer aan U af. De Burgemeester tooide zich daarop met zijn insigne, en is nu Voorzitter der ver gadering. Hij neemt daarop het woord en zegt onge veer het volgende Mijne Heeren Met groote ingenomenheid heb ik het ge wichtig oogenblik begroet, waarop ik het ambt van Burgemeester dezer gemeente zou aanvaarden. Gewichtig voor mij, daar ik geroepen ben door H. M. de Koningin om aan het hoofd te staan dezer belangrijke gemeente, waar welvaart heerscht, de nijver heid bloeit en ik in de toekomst nog voor uitgang voorzie, in een gemeente, waar eensgezindheid en harmonie tusschen de burgers heerscht en waar de spreuk: „Een dracht maakt macht" wordt bevestigd. In de eerste plaats past het mij van deze plaats dank te brengen aan Hare Majesteit, die mij heeft geplaatst aan het hoofd van deze schoone gemeente. Gewichtig is ook dit oogenblik voor de leden van den raad waar ik de plaats moet vervullen van een waardigen voorganger, rijst van zelf de vraag, daar ik nu nog als vreemdeling voor U sta, hoe nu de belangen der gemeente zullen worden behartigd, wat de toekomst zal op leveren Geenszins ontveins ik mij de moeie- lijke taak die mij is opgelegd, maar ik kan U oprecht verzekeren, dat in de 12 jaren, welke ik in de gemeente-administratie werk zaam was, ik in mjjne vorige betrekkingen, te Sloten en in Utingeradeel, de sympathie der ingezetenen mocht verwerven. Toch vind ik hier een mij onbekend terrein. Geroepen een man te vervangen, die nu in een hoogere betrekking geplaatst, getoond heeft zoo in de'administratie thuis te zijn, zullen gewis voor mij wel eens moeielijke oogenblikken aanbreken, maar ik reken daarbij op uwe wel willendheid en vertrouw op uwe medehulp. Ik veronderstel, dat wij elkander spoedig zullen begrijpen en waardeeren. Ook bij ver schillende inzichten zal toch de volle waar- deering kunnen behouden blijven. Gaarne zal ik mij door u laten voorlichten daar ik vertrouw, dat de discussiën zullen strekken tot den bloei der gemeente. De Secretaris heeft als het ware een ge meenschapsleven met den Burgemeester. Deze moeten een zijn, en waar de secretaris hier een man is van reeds jaren lange onder vinding en administratieve kennis, zal hij mij wel willen helpen om op de hoogte te komen met de toestanden alhier. Ook den Ontvanger dezer plaats verzoek ik, mij met zijne medewerking te steunen. Bij de heeren Wethouders, met wie ik wekelijks, ja dagelijks in aanraking zal komen, beveel ik mij bijzonder aan. De adviezen van het Dag. Best, geven dikwerf den doorslag bij de vergaderingen. Gewich tige vraagstukken zullen gewis ook aan ons oordeel worden onderworpen en op onder linge samenwerking zal ik dan voorzeker niet vruchteloos vertrouwen. De onderwijsbelangen dezer plaats, onver schillig van welke richting, zullen door mij steeds met ingenomenheid bevorderd en ver beterd worden als dit noodig is, want op de ontwikkeling der jeugd, zoowel moreel als Wonseradeel. De bijenhouders, die met hunne „koninkrijken" onze bouwstre- ken bezoeken, zijn over de ontvangst zeer wel tevreden. Vooral in de laatste week hebben de bijen bijzonder „goede zaken" gedaan. Het don kere, regenachtige weer had voor zonnig weer plaats gemaakt en daarvan moeten de bijen vooral profiteeren. Daar komt bij, dat hier in lang ^00 veel koolzaad niet is uitgezaaid dan nu, zoodat de tafel voor onze honig-verzamelaars gedekt is. Er zijn dan ook al heel wat korven, waarom hoepels gedaan worden, opdat er meer voorraad in kan. Sneek, l Juni. Uit de kippen wereld alhier eene bijzonderheid. De meesterknecht aan de kalkfabriek Blok had een kip, die maatschappelijk, stel ik hoogen prijs en roep daarbij de hulp in van de hoofden der scholen. Waar men redenen meent te hebben tot klachten, zal men my steeds bereid vinden een gewillig oor te leenen en hulp te bieden, want elk, zonder onderscheid, kan, waar zulks noodig is, op mijn hulp rekenen, doch onwrikbaar staat tevens mijn besluit, het gezag hoog te houden. Ik aanvaard dan het ambt van Voorzitter dezer vergadering en als Burgemeester dezer gemeente. Mijne Heeren Beschouw mij dus voortaan als een der uwen, daar mijn wensch, om ook mjj met mijn gezin hier met der woon te vestigen, spoedig zal vervuld worden. Er rest mij evenwel nog een plicht, en wel, den heer Feenstra, den nestor dezer vergadering, dank te brengen voor de wijze, waarop hij tijdens de vacature het ambt van Burgemeester heeft vervuld. Van harte wensch ik, dat hij bij zijn hooge jaren nog lang zijn beste krachten aan de gemeente mag wijden. De heer v. d. Weij. Mynheer de Voor zitter Ook namens de leden van den Raad verlang ik, als oudste raadslid, U geluk te wenschen met uw nieuwe betrekking. Waar U als hoofd der gemeenten Sloten en Utin geradeel met eere die betrekkingen hebt vervuld, vertrouwen wij, dat uwe benoeming te Bolsward deze gemeente tot zegen moge strekken. De leden van den Raad geven U de verzekering met U hierin te willen mede werken, en een mogelijk verschil van ziens wijze zal geen afbreuk doen aan de goede verstandhouding. (Applaus). 2. Benoeming van een den burgerlijken stand. De heer C. J. v. d. Veen wordt met alge- meene stemmen benoemd. De Voorzitter dankt voor ’t in hem gesteld vertrouwen en verklaart de benoeming aan te nemen. Na de gebruikelijke rondvraag of iemand nog iets in de openbare zitting heeft in het midden te brengen, wordt, daar niemand meer het woord verlangt, de vergadering gesloten. - 1135 - 1064 - 972 - 924 - 915 - 842 - 790 - 717 De uitvoering van het eerste, zoowel als BOLSWARD, van 1 tot en met 3 Juni 1898. Geboren: Aebe z. v. Bauke Brouwer en Riemke de Boer. Wilhelmus Jacobus z. v. Gerardus Brandsma en Agatha van den Oever. Gerritje Johanna d. v. Folkert Mol en Trijntje Reitsma. Jan z. v. Thomas Ferwerda en Afke Posthuma Smit. WONSERADEEL, van 1 tot en met 3 Juni 1898. Geboren: Klaaske d. v. Abe Brand sma en Antje Palma te Zurich. Susanna d. v. Taeke Hiemstra en Marijke de Wolff te Oldeclooster. Overleden: Doetje Landstra 81 jr., wed. van Doris Perset te Witmarsum. zich doodbroedde op hare eieren. Deze eieren werden nu een paar dagen met een wollen lap bedekt, daarna een paar uur lang in lauw water gelegd en toen na al deze „exer citiën" er eindelijk weer een kip op kwam broeden, kwamen er van de 12 eieren niet minder dan 11 uit. Follega, 1 Juni. In den nacht van Maandag op Dinsdag is hier een laaghar tige daad gepleegd. De veehouder E. Jager alhier vond ’s morgens, toen hij zijn vee zou melken, een vette koe dood bij een hek liggen. Bij onderzoek bleek, dat het beest eenige uren te voren de nekspier was afge sneden. Onze politie doet ijverig onderzoek. De slager K. te Eesterga, die het doode beest van J. kocht, dacht hiermede nog een zoet winstje te maken, doch kwam ook al bedrogen uit. De kommiezen, die de koe n.l. te laag voor den accijns vonden aangegeven, naderden haar, en hebben het vleesch heden pond-pondsgewijze aan de burgerij te Lem mer uitverkocht. Men zegt, dat deze amb tenaren per slot van rekening nog het best zijn weggekomen. Leeuwarden, 3 Juni. Even als vorige weken, stonden ook thans weer tal van maaiers, onder wie enkele Duitschers, hunne werkkrachten aan te bieden, doch de meesten konden ongetroost naar huis terugkeeren, na de heele week van markt tot markt te hebben gezworven, ’t Is om moedeloos te worden en dat in den besten tijd van ’t jaar. Gras in overvloed, maar de boeren durven om ’t slechte weer niet te beginnen. Flinke, volwassen mannen vroegen f 10 per week, jongmaatjes 71/a gulden. Heerenveen, 3 Juni. De kwestie der tramkarren komt weer aan de orde. Tegen L. H., vrachtrijder te Oudehaske, is verbaal opgemaakt wegens het op verboden wijze met zijn kar over de tramrails rijden. Hepk. Adv. Bl. Van uit de gemeente Putten is de vorige week een „aangeteekende" brief ver zonden, waaruit de inhoud door den ge adresseerde vermist werd. Reeds een paar malen moet door denzelfdeu afzender per brief geld verzonden zijn, waarvan de inhoud niet is o.vergekomen. Een onderzoek is in gesteld. Te Renkum werd Donderdag de vrouw van J. W. bewusteloos in het achterhuis gevondeneen bijl lag naast haar. Eenigen tijd later vond men W. verdronken in een waterput bij zijn woning. Het vermoeden bestaat, dat W. zijn vrouw met de bijl een schedelverwonding heeft toegebracht en, blijkbaar voor de gevolgen vreezende, zich van het leven heeft beroofd. De vrouw is naar het ziekenhuis ter verpleging overge bracht. Nieuw telegramtarief. De Staats- Crt. bevat het Kon. besluit van den 20 Mei jl., houdende wijziging van het reglement voor den dienst der Rgks-telegraaf. Het eenige artikel van dat besluit luidt als volgt: „De seinkosten voor telegrammen tus schen twee Nederlandsche kantoren in ver schillende plaatsen bedragen: 25 cent voor de eerste 10 woorden of minder5 cent voor elke volgende 5 woorden of minder, van 11 tot en met 50 woorden, en 5 cent voor elke volgende 10 woorden of minder voor de woorden boven 50. „De seinkosten voor telegrammen tusschen een Rijkskantoor en de binnen den bestel- lingskring van dat kantoor gelegen bijkan toren (locaaltelegrammen) bedragen 15 cent voor de eerste 10 woorden of minder doch worden voor de woorden boven 10 berekend als in -het eerste lid van dit artikel voor de gewone telegrammen is bepaald." Doodslag, In het Limburgsche dorpje Vaals kregen twee landbouwers twist, welke zoo hoog liep, dat een van ben den ander een slag gaf waardoor deze in een put viel. Toen de getroffene daaruit gehaald werd, was hij reeds overleden. De dader is ge vankelijk naar Maastricht overgebracht. Onverbeterlijk. Naar de gevangenis te Zierikzee is overgebracht een 71-jarige man uit Bruinisse, die verdacht wordt van verschillende diefstallen. Deze grijsaard had onlangs nog een gevangenisstraf van een jaar wegens diefstal ondergaan. Begroeting van den Burgemeeste r. Na afloop van de raadsvergadering, ver- eenigden zich Donderdagavond een aantal Autoriteiten, Bestuurders van Corporatiën en Ambtenaren ten Stadhuize, ten einde met den nieuw benoemden Burgemeester den heer C. J. van der Veen kennis te maken. Toen allen gezeten waren, bracht de Bur gemeester onder luide instemming eerst een heildronk op het welzijn van H. M. de Ko ningin, waarna verschillende sprekers zich deden hooren. Er heerschte een gezellige geest en met recht kon gezegd worden, dat de kennismaking eene aangename was. Kroningsfeesten. Woensdagavond vergaderden de commis sieleden voor de Kroningsfeesten in „de Wijnberg," ter vaststelling der diverse plannen met begrootingen van kosten. Alle feesten, welke op het eerst ontworpen pro gramma voorkwamen, zullen plaats hebben, dehalve de volksspelen daar hiervoor, nu de optocht een groot deel van den middag belooft in te nemen, geen voldoenden tijd over blijft. De finantiën zijn door flinke bijdragen van de gemeente, verschillende instellingen en particulieren aanzienlijk ver sterkt, zoodat thans voor alle feesten de noodige gelden beschikbaar zijn. Nu de volksspelen vervallen, zullen de daarvoor geraamde gelden bijna geheel ten goede komen aan het kinderfeest, waardoor de commissie voor dat feest een flinke som kan besteden, om den dag van het kronings feest ook voor de jeugd onvergetelijk te maken. Straat versie ring. Vrijdagavond vergaderden bij den kaste lein Van der Vleugel een 16 tal bewoners van de Dijkstraat, Harlingerstraat en Schild- wijk ter beoordeeling en vaststelling der plan nen van versiering van die buurt bij het kroningsfeest. Op de lijst is pl. m. f 220 geteekend. Na eenige besprekingen werden de plannen der Commissie met eene kleine wijziging goedgekeurd. Op de Harlingerbrug zullen twee eerezuilen geplaatst worden, terwijl langs de geheele Dijkstraat tot aan „het Blauwhuis" en het Scbildwijk tot aan de Koemarkt een versierde laan zal worden daargesteld, welke door 700 lampions des avonds schitterend verlicht zal worden. Versiering Dij lakker. De Commissie tot versiering van de Dij- lakker heeft Woensdagavond bij de tweede vergadering nog minder belangstelling on dervonden dan de eerste keer. Dientengevolge zal er van versiering van die buurten voorloopig wel niet veel komen. Uitslag aanbesteding. Bij de door Commissarissen over den Mac- Adamweg van Sneek naar Bolsward bij enkele inschrijving gehouden publieke aan besteding van „het maken van eene houten „walbeschoeiïng met eiken palen en de ver jaging en egaliseering van den kunstweg c.a. „bij de Njjlanderzijl onder het dorp Nijland" was ingeschreven als volgt: K. M. Dijkstra, Kom werd de Jong, Lemmer J. Roorda, Zurich L. Vos, Bolsward H. Jongema, Oosterend O. v. d. Weide, Kimswerd T. Zwart, Tjerk werd G. Dijkstra, Bolsward F. R. Feenstra, Bolsward H. H. Lammertsma, Bolsward H. Joust ra, Baard m_^.1--1 a 21 - - - Ned. Tramwegmaatschappij aanbesteed: „het „verlagen en gedeeltelijk vernieuwen der „reeds bestaande brug en het maken van „eene nieuwe trambrug over de Nijlander- Daarop waren de volgende inschrijvingen ingekomen Over wijk, ’t Meer bij Heerenveen f 1369 de Jong, Lemmer J. v. d. Linde, Makkum H< Jongema, Oosterend O. v. d. Weide, Kimswerd L. Vos, Bolsward T. Zwart, Tjerk werd H. H. Lammertsma, Bolsward G. Dijkstra, Bolsward D„ T-- hei van het laatste werk, werd gegund aan H. H. Lammertsma te Bolsward, voor de som in massa van f 2130. Schaakwedstrijd. Correspondentiepartij tusschen de schaak clubs ONS HUIS, Amsterdam. Wit. Ie zet d2 d4. 2e 3e 4e 5e 6e 7e 8e 9e 10e 11e 12e 13e 14e 15e 16e 17e 18e 19e 20e 21e 22e 23e 24e 25e 26e 27e 28e 29e 30e 31e 32e 33e 34e r •7* »1 T) n Ti •n n n n n Ti n Ti n n •n a n Ti Ti r> Ti n n r> n n Ti a Ti r> I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 2