I NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD OLSWABD EN WONSERADEEE. LmBODWZODi F gezonde: Ir imebben, llliernn r likt 3 No. 46. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zeven en dertigste Jaargang. 1898. Voor het Kantongerecht. DONDERDAG 9 JUNI. BINNENLAND. I F WAXINE THEELICHT bestaat uit een blokje waxine met pit. Men brandt het in een glaasje, ’t Kan uitgeblazen en weer aange stoken worden. Het is een volko- men zindelijk en veilig, daarbij zui- nig en practisch theelicht. Aan een doos heeft men weken genoeg. VOOR H’J BOLSWARD. - ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Zitting van Vrijdag 3 Juni 1898. ^dÉ^^W'op Stavoren, 6 Juni. De berichten omtrent de ansjovisvisscherij blijven gunstig luiden, ofschoon de vangst minder vast wordt en de fortuin hare gunsten tusschenbeide wel wat heel ongeiijk begint uit te deolen. Enkele visschers beliepen beduidende stormschade aan de netten. Deze laatste zijn in prijs ge stegen van 2 tot 4 5 gld. per stuk en bijna niet meer te verkrijgen. Het ongerief wordt er te grooter doorTe Molkwerum vonden Zaterdagmorgen vele visschers hunne beugen en simmen versneden. Vermoedelijk is het ’t werk van een tjalkschipper, wiens adres gezocht wordt. De prijs der ansjovis bleef bij de zetting van Vrydag onveranderd. Zaterdagochtend kwamen de visch- vrouwen te Rotterdam tot eene ontdekking, die stof tot praten gaf voor den ganschen namiddagin twee banken waren schorten met gerookte elft klaar gelegd om te worden meegenomen; in een andere bank was een kist opengebroken en verschillende visch- soorten daaruit gehaald en gereed gezet in nog andere banken waren een lade en kisten opengebroken en een mand met visch, een party gerookte elft, een schaal met koperen gewichten klaargezet om te worden „gesnaaid/ De inbrekers zijn waarschijnlijk gestoord en hebben overhaast de vlucht genomen, alles achterlatende. Vermist werd er niets. In de bank van een der visch- vrouwen werden een schaar en 7 sigaren gevonden, door de dieven in hun vlucht achtergelaten. Omtrent het drama te ’s Gravenhage wordt nader uit Den Haag geschreven aan de Telegraaf: Een ontzettend drama is Zondagavond in de Weimarstraat voor de perceelen 7 en 5 afgespeeld. In die straat wandelden even voor half acht op het trottoir de dames Vemer, geboren Post en Meijer, te zamen woonachtig Koningin Emmakade 45. Mevr. Vemer leeft sedert geruimen tjjd gescheiden van haar echtgenoot, gepens. kapitein van de artillerie van het O. I. leger, die in de Van Bylandstraat 81 zijne kamers heeft. Tusschen de echtelieden heeft bij her haling oneenigheid plaats gehad, zoo zelfs dat de dames Vemer en Meijer zelden uit gingen dan onder geleide van den oud- rechercheur Tromp, thans bode bij de reken kamer, die ook voor hare veiligheid zijn intrek ten huize van de dames had genomen, Ook Zondagavond liep deze begeleider i, voorhanden in pakjes van 25 kilo f l.nder beweegt Pleiter zijn cliënt in de clé- j I I Broerestraat, zonder dat hij daarvoor verlof van Burg, en Weth. had gevraagd. Bekl. verklaart, dat hij zelf niet bij het karwei was, maar hij heeft den Directeur der ge- meentereiniging gevraagd daar die modder te mogen neerwerpen, wat deze goed vond, indien hij zorgde, dat zijn knecht mede hielp om dien grond later in de praam te gooien. Het blijkt evenwel, dat dit gevraagd is, toen de modder er reeds lag en bekl. reeds be keurd was. De werkman G. Buikstra, die als getuige moet optreden, verklaart dat hij op last van den baas handelde, toen hij die modder daar neerstortte. Eisch 1 4 of 2 dagen. 5. De volgende zaak was een rechtszaak in completen vorm, daar namelijk een rechts geleerde als verdediger optrad voor den bekl. "Wij hoorden deze zaak reeds vooraf betite len als „de Buskruitzaak te Makkum“ doch geven terstond de geruststellende verzekering dat er geen doodeu zijn gevallen. Wel heeft onlangs een windhoos in dat dorp gewoed, en den boel dooreen gegooid, maar met het kruit zyn geen ongelukken veroorzaakt. Hoewel de behandeling dezer zaak, nage noeg een uur heelt geduurd, meenen wij te kunnen volstaan met een beknopt overzicht hiervan te geven» 5. P. te Makkum had den 26 April on geveer 35 kilo buskruit voorhanden in zijn pakhuis, zooals door den heer J. v. Vuuren, Kap. adjudant der Artillerie in gezelschap van den heer Burgemeester van Wonsera- deel werd geconstateerd. Bekl. heeft in 1888 vergunning bekomen een bewaarplaats van buskruit te hebben in zijn huis, maar nu werd door een vertimmering, die gereser veerde plaats ongeschikt tot bewaarplaats van kruit, en hij had vooraf vergunning ge vraagd om het kruit in het pakhuis op te slaan. Na correspondentie en wisseling van stukken tusschen beklaagde en het gemeente bestuur, had hij, omdat hij van de zaak niets meer hoorde, en denkende, dat het in orde was, zijn voorraad kruit overgebracht naar het pakhuis. De vereischte vergunning evenwel had hij niet bekomen, en toen de Kap. der Artillerie, op last van den Minis ter van Oorlog een onderzoek instelde, be vond hij het kruit in het perceel 1105 A waartoe geen vergunning was gegeven. Ge noemde Kapitein is van den Helder gekomen om zijne bevinding te getuigen en ook de heer O. W. O. T. Visser, Burgemeester, treedt als getuige op, om te verklaren, dat geen vergunning was verleend om het kruit van de vroegere bewaarplaats over te brengen. De heer Ambtenaar eischt f 25 boete of 10 dagen hechtenis. De verdediger, Mr. J. W. Zijlstra alhier, uiuTwiig piviuuui, waarin _iij, na de geschiedenis dezer zaak in haar ge- -reel te hebben nagegaan, er op wijst, dat zijn jliënt heeft gehandeld ter goeder trouw, en hij deed uitkomen, dat deze van zijne zijde syn best had gedaan, door inzendingen der tukken, om aan de wet te voldoen. Pleiter leelt niet het gevoelen, dat binnen den kring tan 200 meter kerken en scholen staan en >p dien grond de vergunning moest worden geweigerd. De Baptistenkerk dateert van 1878 en was dus reeds aanwezig toen de perste vergunning in 1888 is verleend. Ook pevreemdt het hem, dat het gemeentebestuur geen beslissing heeft kunnen nemen, omdat liet was opgegeven of de bewaarplaats was ■en werkplaats of fabriek, daar het genoeg- ;aam bekend is, dat bekl. daar een maga zijn houdt. Voor de wijziging der voorwaar- l|gen wijst hij op art. 17 der hinderwet, en ijken 28 Mei eerst is dezen beklaagde een |||xtract van de vergadering van B. en W. igtezonden, waarbij kennis wordt gegeven, dat |><e vergunning om buskruit in voorraad te Rebben, wordt ingetrokken. Pleiter wijst fiierop bijzonder, daar hieruit kan blijken, |iat hij op den dag der bekeuring wel ver dunning had. Waarom anders behoefde die B Hater te worden ingetrokken On Op dezen grond vraagt hÜ ontslag van WfesggiHSigBiH^^i^^^aj^^^CT^^^^chtsvervolging, maar ingeval de Rechter __ijne meening niet deelt, herhaalt hij nog, TT TT TT 1 1 f deze bekl. er in betrekkelijken zin is LI H V PPhOllflPTSv ngel°°Pen, en dat deze rechtszaak gemak- JLJL« JLI T vvllv LI LIUl |eiijk had kunnen worden voorkomen, indien - -_loor de betrokken ambtenaren hiertoe wat leer was saamgewerkt. De geheele verkoop van buskruit in Mak- :um heeft niet de beteekenis, om daarom je vaar voor rechtsvervolging te hebben ndien deze beklaagde dus had vermoed, dat hem een bekeuring wachtte, veel liever had -ij den verkoop hiervan gestaakt. Een en t r t TTT/rcinp D A lentie van den Rechter aan te bevelen, en DIJ J» J- Aj CjAIo J. IXïT;oöwe| de eisch van het Openb. Ministerie, eel hooger had kunnen zijn, hoopt hij toch p vrijspraak of althans een zeer geringe ■poete. Ka re- en dupliek tusschen den heer Amb tenaar en den Pleiter, wordt de uitspraak bepaald op Donderdag 16 Juni. 6. J. de B. te Koudum reed den 25 April door Workum, zittende op zijn met vier honden bespannen kar. Een agent zag dit, en maakte deswege procesverbaal op. Eisch f 1 of 1 dag. 7, R. de B. te Workum smeet den 24 April met zijn klomp naar een velocipède. ’t Is bekend, dat de honden het vaak niet begrepen hebben op de fietsen, en een ge routineerd ryder heeft dikwerf een honden zweep by zich als verweermiddel daartegen. Tegen kwajongens, die met klompen gooien, kan men zich echter niet wapenen. L. B. W iersma, die op de fiets zat, is als getuige opgeroepen. Hij verklaart geen aan leiding te hebben gegeven tot die kwajon gensstreek. Zijn fiets was beschadigd, een spaak was gebroken. K. Bouma, die toevallig toeschouwer dezer manoeuvre was, bevestigt deze getuigenis. Eisch f 3 of 2 dagen. 8, S. 8. te Oosterend is schipper en voer den 22 April in de Cu baarder vaart met een praam. Zijn zoontje, dat ruim 11 jaren was, liep in de lyn te trekken. De brigadier, die daar sur veilleerdej maakte den schipper attent. dat jongens beneden 12 jaar niet mogen werken. De schipper vond beter, dat hij liep te trekken, dan dat hij bij het roer zat, dan zou hij koud worden. De ambtenaar kon zich met dit gevoelen van den vader niet ver- eenigen, en moest procesverbaal opmaken. Eisch f 2 of 2 dagen. 9. B. G. te Workum reed den 3 Mei met zijn bakkerskar op een straatje uitslui tend voor voetgangers bestemd. Er was ruimte genoeg op den rijdweg, maar bekl. schijnt aan de kleine steentjes de voorkeur te geven, althans de agent, die hem nu be keurde, had hem reeds meermalen gewaar schuwd. Eisch f 2 of 2 dagen. 10. J. O. is dienstmeid. Zij is nu te Lem mer in een dienst, maar woonde voor Mei bij T. Terpstra te Lutkewierum, in wiens land in April een eierzoeker werd gezien, waarom de boer, de knecht en ook zij ge dagvaard waren om den 5 Mei voor het Kantongerecht te komen getuigen. Deze bekl. is toen niet verschenen, waarom proces tegen haar is opgemaakt. Zij is nu als bekl. ver schenen, en zegt, dat haar vrouw des mor gens ongesteld werd, en daar de boer en knecht ook weg moesten, was zij thuis ge bleven omdat er twee kleine kinderen opge past moesten worden, en wijl de vrouw zoo onverwacht ziek werd, zoo gauw geen ander in huis kon worden gehaald, want zij wonen daar op de ruimte. De boer T. Terpstra, die als getuige is opgeroepen, bevestigt hare verklaring, doch hem wordt onder ’t oog gebracht, dat hij zelf dan thuis had moeten blijven, inplaats van zijne ondergeschikten aan een rechtsver volging bloot te stellen. Eisch f 5 of 2 dagen. 11. R. B.R. V.; H. H. en J. R. te Makkum zochten den 8 Mei naar kievits eieren. Toen zij den rijksveldwachter zagen naderen, wierpen zij de eieren, die zij hadden gevonden, weg. Dit kon hen echter den dans niet doen ontspringen. Eisch tegen de 3 eersten f 5 of 3 dagen, tegen den 4e f 5 of 2 dagen. Slot in ’t volgend Nummer. Slechts 8 dagen waren sedert de laatste behandeling van strafzaken verstreken, en toch was het heden een zitting die mee kon doen, daar zij van half elf tot bijna twee uur heeft geduurd28 beklaagden werden heden in 21 rechtszaken ter verantwoording geroepen. 1. A. V. te Bolsward werd den 19 April bekeurd wegens het doen verrichten van vrouwenarbeid in zijne werkplaats. Vier jonge dames waren, toen de heer Inspecteur eens een kijkje kwam nemen, druk aan de bezigheden. Een dezer juffertjes was bene den de 16 jaren en toch ontbrak de ver eischte arbeidskaart, ook was geen lijst voorhanden, waarop de uren van den werk tijd worden vermeld. Twee der jonge dames moesten als getuigen optreden en zij konden niet anders dan bevestigen, wat door den heer Inspecteur in het verbaal was aange- teekend. Eisch 2 X f 3 of 2 dagen voor elke boete. 2. A. F. te Bolsward had den 22 April in haar naaiwinkel een meisje beneden de 16 jaren aan het werk, zonder dat de ar beidskaart en lijst in orde waren. Beurtschippé”6^ daarop een uitvoerig pleidooi. op weinige passen afstand achter de beide vrouwen in de Weimarstraat, toen kapitein Vemer haar tegemoet liep. Voor dat Tromp het kon verhinderen, loste de kapitein a bout portant achter elkander vier of vijf revolverschoten op de vrouwen. Vermoedelijk werd elk barer door twee kogels in het hoofd getroffen, terwijl de vijfde door de spiegelruit ging van perceel no. 7. Gelukkig was niemand daar in het vertrek. De vrouwen vielen bloedend neer voor perceel 5, waar het trottoir in een oogwenk rood werd gekleurd van het bloed. Tromp pakte den moordenaar, daarin onmiddellijk bijgestaan dooreen toegeschoten politieagent, raapte de weggeworpen revol ver van de straat op en stelde die den agent ter hand en hielp daarna met behulp van vele omstanders de ongelukkige slachtoffers binnenbrengen in de apotheek, hoek Wei marstraat en Koningsplein bij Mej. Faber. De kapitein moet tegen den agent gezegd hebben„nou, daar heb je me“, maar schijnt zich bij de overbrenging naar het politiebureel op het Aiexandersveld, waarbij ook burgers en andere toegeschoten politie agenten dienst deden, te hebben willen losrukken. Ook ging het gerucht, dat hij nog tijd zou hebben gevonden den inhoud van een fleschje, dat hij bij zich had, te ledigen. Van alle zijden werd getracht genees kundige hulp te vinden voor de getroffen vrouwen. De doctoren Lammerts van Bueren, Grondhout, de oud-geneesheer IJsbrandi en nog een drietal andere geneeskundigen waren zeer spoedig ter plaatse. De beide eerstge- noemdeu legden een eerste verband. Het vervoer geschiedde per brancard, waarvan twee zeer spoedig door de politie ter plaatse waren gebracht. De inspecteur van politie, de heer Van Rosmalen, per telephoon aan het hoofd bureau gewaarschuwd, zorgde voor de overbrenging en nam alle maatregelen, door de omstandigheden geboden. In de Weimarstraat en omgevingheerschte groote opgewondenheid, vooral bij buurtge- nooten, die zoowel den kapitein als de dames van aanzien kenden. Het lijk van de verslagene mevr. Meijer is nog tegen middernacht uit de polikliniek aan de Javastraat per raderbaar overge bracht naar haar woning aan de Koningin Emmakade. De toestand van de echtgenoote van den dader, kapitein Vemer, sloot de hoop op herstel niet buiten. Zij is getroffen aan hoofd en arm en heden ochtend luidden de berichten, dat de toestand redelijk was. De dader heeft verklaard, dat hij zijn misdaad in een vlaag van waanzin heeft bedreven. Hiermede komt echter niet overeen de koelbloedigheid waarmede hy zyn moordend werk verrichtte en het feit, dat hij zijn moordplan vooraf berekend had. Immers de revolver een wapen van groot kaliber, in gebruik bij de officieren van het Indisch leger was geladen met vijf kogels en bovendien werd nog een dolk op hem bevonden. Wat het oogenblik van schieten op de twee vrouwen zelf betreft, zoo moet een getuige medegedeeld hebben, dat de dader zich plaatste tusschen de beide dames en toen links en rechts op ieder hater vuurde, ja, dat, toen het eerste slachtoffer ter aarde stortte, hy zijn wapen naar beneden op haar richtte. Zoodra had de bedrijver op het politie bureau niet medegedeeld, dat hij vergif had ingenomen hetgeen dan op de plaats van het drama in een oogwenk moet zijn ge beurd, daar hij dadelijk gegrepen en on schadelijk gemaakt werd of op last van de geneesheeren werd met het ingeven van melk getracht de werking van het vergif tegen te gaan. Zooals gemeld, werd met het oog op mer kelijke teekenen van vergiftiging zyne op neming in het ziekenhuis bevolen, waarheen de dader per rijtuig onder sterk geleide werd overgebracht. Toen de moordenaar Vemer Zondagavond in het gemeente-ziekenhuis aankwam, ver keerde hy tengevolge van het gebruikte vergif werkelijk in een toestand van mach teloosheid. Dadeljjk werd de kunstbewer king toegepast, die de wetenschap tegen woordig aan de hand geeft, om evenals voedsel, ook vergifstoffen uit de maag te verwyderen. De patient bleef den ganschen nacht onder bewaking en gistermiddag konden de geneesheeren verklaren, dat hy buiten gevaar verkeerde. Binnen weinige dagen zal de vrouwen moordenaar uit het ziekenhuis naar de ge= vangenis overgebraoht kunnen wdeus E. G. Verkade Zn. Amsterdam. 3L Bolswardsche Courant i ft g 117 »n houdt gij uw thee of |51 I VV A A 11 koffie op warm Op 1 drtzü een petroleum-komfoortje Dat is niet zonder gevaar. Op een spiri- tus-lichtje? Dat geeft óf te veel warmte, óf waait bij 't minste tochtje uit. Op een patentolie-lichtje Zin- deliik in gebruik is dit laatste niet. J v ERK ADE’S Prijs per doos 12 lichtjes 35 cent. Glaasje 7 cent, (slechts éénmaal aan te schaffen). Verkrijgbaar in winkels van krui- den.w., comest. en huish. artikelen. Waar niet, zenden wij fr. 3 doozen met 2 glaasjes na ontvangst van f 1,19 p. postw.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1