NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD OESWAR» EN WONSEB ADEEI. CUBA. Een gebouw op de Heide. I i S r No. 48. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zeven en dertigste Jaargang. 1898. DONDERDAG 16 JUNI. BINNENLAND. R I 0 Ingezonden. j VOOB I i c J ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Landgenooten 1 De ondergeteekenden komen tot U met dringend verzoek om hulp voor houder- Wonseradeel, 11 Juni. De Gemeen teraad heeft in zijne heden gehouden ver gadering benoemd tot hoofd der school te Idsegahuizum D. Leijenaar te Oldeberkoop, en tot onderwijzer aan de school te Ping- jum D. van der Mei] te Hogebeintum, te Zurich W. L. v. d. Veen te Oostermeer en te Makkum K. van Duren te St. Anna- Parochie. Door den Raad is besloten Aan J. Postma eervol ontslag te ver- leonen uit de betrekking van onderwijzer blijkt echter? Een kleindochter van den kleermaker heelt den vorigen dag schoon gemaakt, o. m. een kabinet, waarin „de buit“ bewaard wordt, en opdat niemand van het bezit iets zal bemerken, wordt deze ras op zolder tusschen een verzameling kleer- makerspatronen verstopt. Den volgenden morgen, na een kwartier te zijn uitgeweest, komt onze kleermaker thuis, vindt in het kabinet het geld niet, en... dus is er inge broken, niet bedenkende dat het daarboven een rustig plaatsje vond. Weldra komt het daar voor den dag tot groote tevredenheid van ons snijdertje. De politie en de beneden- bewoner blijken echter minder tevreden 1 De loodgieter van Dijk te ’s Graven- hage, die verdacht wordt zijne vrouw zoo danig te hebben mishandeld dat. zij een paar dagen later in het Ziekenhuis is overleden, is naar het Huis van Bewaring overgebracht. De 16-jarige dochter, die eveneens van mis handeling werd verdacht, is op vrije voeten gesteld. Tot bevordering van het vreemdelin genverkeer op het eiland Texel zullen een 5000-tal circulaires, waarin gewezen zal wor den op het vele aantrekkelijke van dit eiland, verspreid worden. Verder zal men trachten een boekje als reisgids, voorzien van foto’s van de schoonste punten, uit te geven. Eene vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer zal opgericht worden. Te Gameren schrikte de vrouw vau zekeren K. zoozeer van het sterke bliksem licht, en een donderslag, daarop onmiddellijk gevolgd, dat ze op de plaats dood bleef. Zondagnamiddag ging het 10-jarig zoontje van den heer D. te Schoonhoven, buiten weten zijner ouders, in de Lek baden; hij waagde zien onbedacht op eene gevaar lijke plaats en verdween schier onmiddel- lijk in de diepte. Dadelijk gingen eenige personen aan het dreggen, maar het duurde langer dan 2 uren, eer men het knaapje had gevonden. Gedurende meer dan een uur werden daarna door den officier van gezondheid dr. Pronk, bijgestaan door ande ren, alle middelen der kunst beproefd om de levensgeesten nog op te wekken, maar ten slotte kon slechts de dood geconstateerd worden. - Vele personen, die verschijnselen van krankzinnigheid vertoonen, ten gevolge van misbruik van sterken drank, genezen spoedig in de krankzinnigengestichten. Zij mogen daar dan niet langer blijven. Toch zijn zij nog niet bestand tegen de verleiding en eenmaal weer in vrijheid ge steld, vervallen zij alras weer in hun oude kwaak In verband hiermede heeft thans de Minis ter van Binnenlandsche Zaken in overleg met het bestuur der vereeniging voor her stel van drankzuchtigen bepaald dat der gelijke personen, na herstel in de gestichten, op Hooghullen opgenomen kunnen worden, maar alleen in die gevallen, waarin de ge- stichtsgeneesheer hunne voortgezette behan deling onder geneeskundige leiding in een sanatorium voor herstel van drankzuchtigen noodzakelijk acht voor hun geheele herstel en de geneesheer-directeur van Hooghullen het geval voor verpleging op Hooghullen geschikt acht. De kosten der verpleging zullen, wat de behoeftigen betreft, voor de helft gedragen worden door de vereeniging en voor de helft door het Rijk. Het verblijf zal hoogstens drie maanden duren. Uit Drente meldt men, dat er dit jaar geen veendamp, heidamp, veenrook, heirook, haarrook of hoe men deze de ademhaling- belemmerende verpesting van onze zomersche Junidagen ook noemen wil, te verwachten is, omdat het losgehakte veen nog even nat als in den winter, dus ongeschikt om te worden afgebrand, terwijl de boekweit uiter lijk op 21 Juni moet kunnen gezaaid worden. Menige Drentsche arbeider verliest daar door het vooruitzicht op zijn gewoon werk in die dagen. Dit doet ons intusschen verwachten, dat er met dien datum van den langsten dag wel wat de hand zal worden gelicht. En dan komt de heirook toch. Schipper Tjark Visser bemachtigde op de zandbank Simonszand, Oostelijk van Schiermonnikoog, tien zeehonden. Vijf leven de exemplaren zijn naar Artis gezonden. De Standaard verzekert, dat het niet in openbare behandeling komen van de zaak der Hogerhuizen voor haar een teleurstel ling is. Het blad meent dat revisie van het vonnis al ware het uitgeloopen op hetzelfde resultaat^ zoo gewenscht geweest ware» den medeburgers, die in omstandigheden leven, ons land en onzen tijd geheel en al on waardig. In het Oosten van de provincie Friesland, op de heide die zich ten Noorden van Drach ten uren ver naar den kant van Groningen uitstrekt, wonen, hier dichter opeen, daar meer verstrooid, honderden gezinnen in el lendige hutten van zoden en aarde. Elke hut heeft één, hoogstens twee kamers of holen, elk hol één zeer klein vensterstroo en lompen dienen voor bed, de rook van het vuur vult de ruimte binnende beesten, het varken of de geit deelen het verblijf met de menschen. De man trekt daar in lente, zomer en herfst naar de veenen en de kleistreken, en verdient er een ellendig loon; het stukje grond dat bij zijn hut behoort, ontgint hij zoo goed als het gaat, de slechte, niet vol doende bemeste grond brengt hem zeer, zeer weinig op. Hoe de toestand van vrouw en kinderen, met die verdienste van altijd minder dan 200 gulden ’s jaars, met die opbrengst van den grond moet zijn, hoeveel armlastigen er zijn, hoe karig de bedoeling, hoe groot de kindersterfte, men kan het vermoeden. Toch is de bevolking er nog krachtig, ruwheid en onzedelijkheid heerschen natuurlijk wel onder haar, maar één blik op eene vergadering dier mannen en vrouwen zou U, lezer, dui delijk doen zien, dat van dat ras nog alles te maken is. Om te bereiken wat voor hen noodig ware, is meer dan wjj kunnen. Al brachten wij tienduizenden bijeen, het zou die heidebe woners hoogstens door een of twee winters heenhelpen. Wij hebben daarom een ander plan opgevat. Wanneer zij zich zelve konden organisee- ren, wanneer zij als het ware één lichaam van zichzelve konden maken, dan gelooven wij dat zij geestelijk, zedelijk en ten slotte daardoor misschien ook lichamelijk in een beteren, menschwaardiger toestand zouden kunnen komen. Wanneer hunne dochters nog wat onderwijs konden ontvangen in hand werken, hun zoons zich konden vereenigen tot muziek- en andere gezelschappen, wan neer zij politieke- en vereenigingen vangrond- arbeiders konden vormen, dan zouden zij aan zichzelve en aan het leven hoogere eischen gaan stellen en allengs misschien ook iets meer van het leven verkrijgen. Het is toch naar ons inzien, zeker, dat hun rampspoedige en slechte toestand wel in de eerste plaats aan omstandigheden ligt geheel buiten hun macht en wil, maar ook zeker, dat zij door zich te vereenigen, reeds iets op die omstan digheden zullen vermogen. Ons plan is daarom in een der dichtst be woonde gedeelten dier heide, de Surhuister- veensterheide, een lokaal te bouwen, waar binnen zij tot dit doel kunnen samenkomen. Tot nu toe ontbreekt zulk een lokaal geheel, zelfs de beste woning, de grootste herberg, is nog niet veel meer dan een hut, en ruimte ontbreekt ook daar. Naar onze berekening zijn daartoe een 2000 a 2500 gulden noodig. Helpt ons, landgenooten, dat geld bijeen te brengen, opdat vóór de winter weer komt en de arbeiders terugkeeren van hun werk, hen een verblijf wacht, waar zij althans een enkel uur der week zich wat meer kunnen voelen, leden en deelhebbers aan onze negen- tiende-eeuwsche maatschappij en beschaving. Zij zelve zijn van plan door middel eener kleine contrioutie de onderhoudskosten van het gebouw, dat ook zeer eenvoudig zal wor den gebouwd en ingericht, te dragen. Het is zeker overbodig bier bij te voegen, dat het voor sprekers van elke godsdienstige of maatschappelijke gezindheid zal openstaan. Men wordt verzocht zijne gitten te willen doen toekomen aan een der drie laatste on dergeteekenden. De ingekomen giften zullen in een der bladen worden verantwoord. Deze zaak dringend in Uwe welwillend heid aanbevelend, M, ETTEMA, Surhuisterveensterheide. R. LANDHEER, H. 8MEDES, P. J. TRO ELSTRA, Den Haag, Voorz. Dr. H. GURTER, Bussum, Secr. J. G. JANSONIUS, Drachten, Penningm. I vl aan de school te Makkum. Aan de solli citanten naar de betrekking van hoofd der school te Idsegahuizum, die aan het tweede gedeelte van het vergelijkend „onderzoek hebben deelgenomen, de daarvoor gemaakte reiskosten terug te betalen. Goed te keuren den geloofsbrief van het nieuw gekozen lid, den heer A. T. de Jong te Schraard. Bij H. M. de Koningin voorstel te doen, om het maximum van het in de gemeente uit te reiken aantal vergunningen tot verkoop van sterken drank in het klein te verlagen tot 42. Uit het in betrekking hiermede door het Dag. Bestuur gedaan voorstel bleek, dat het getal vergunningen, ’t welk in 1882 77 bedroeg, van lieverlede is ge daald tot op het voor de gemeente geldend maximum van 43 en zeer waarschijnlijk eerlang tot 42 zal dalen, en dat de lokali teiten met vergunning zeer ongelijk over de gemeente verdeeld zijn. In 14 dorpen bestaat er niet eene, in 5 wordt er eene aangetroffen op meer dan 300 inwoners (het voor deze gemeente toepasselijk aantal) en in 10 eene op geringer aantal. In een worden er zelfs 10 op 1638 inwoners ge vonden. De bedoeling is nu, om te voor komen, dat het Dag. Bestuur aan den eerste den beste vergunning zou moeten geven in geval het getal tot beneden 43 daalt, of de bevolking tot 13,200 klimt, waardoor het wettelijk maximum tot 44 zoude stijgen. Te Schiedam heeft het bjj zeer vele ingezetenen groote verontwaardiging gewekt, dat het voorstel van Burgemeester en Wet houders, om een der klokken van den toren der Groote Kerk te herstellen, waarvoor een crediet van f 1900 werd gevraagd, niet is aangenomen. Die klok heeft zich het laatst doen hooren op den dag der begrafenis van Koning Willem III (4 Dec. 1890), en men vermoedt, dat bij die gelegenheid een scheur in het metaal is ontstaan. Nu haddeu B. en W. zich voorgesteld deze klok op den dag der inhuldiging wederom hare statige tonen te doen hooren, doch de Raad meende, wegens de groote kosten, het voorstel niet te mogen aannemen. Thans worden door eenige ingezetenen pogingen gedaan om de noodige f 2000 bijeen te krijgen en dit bedrag aan de ge meente ten geschenke te geven, om zoo doende die eeuwenoude klok (zij is van het jaar 1519), buiten bezwaar der gemeentekas naar behooren te doen herstellen. Reeds zijn voor dat doel belangrijke giften inge komen. Men schrijft uit Zeeuwsch Vlaanderen: Het smokkelen van Hollandsch fokvee aan de Belgische grenzen blijft maar steeds voortduren. Noch het merken van vee, noch de andere genomen maatregelen om de smokkelarij tegen te gaan, blijken in staat te zijn den sluikhandel volkomen te beletten. Daarom heeft minister De Bruyn aan de gouverneurs der verschillende provinciën laten weten, dat ingetrokken is het besluit, waarbij het houden, verkoopen, te koop stellen, verwisselen en rondvoeren van on gemerkt vee verboden is en dat de toepas sing van gemeld verbod geschorst is tot verbetering zal aangebracht zijn aan het reglement betreffende het merken van het vee. Er is dus van den Belgischen minister weer eene nieuwe regeling te wachten om den smokkelhandel in vee tegen te gaan. Wegens een zeer misplaatste en boven dien hoogst gevaarlijke daad had zich giste ren een student uit Delft voor de Haagschp rechtbank te verantwoorden. Op den 13en Mei met een kameraad op zijn kamer aan de Korenmarkt zittende, had hij met dezen om een diner gewed, dat hij met een Flau- berfbuks van 6 m.M. eenige ruiten zou durven inschieten van de Hoogere Burger school tegenover bedoelde kamer gelegen. De weddenschap werd aangegaan en eenige malen gevuurd in de richting der school, waar op dien dag les werd gegeven in ver schillende lokalen. Gelukkig werd niemand geraakt, hoewel drie ruiten doorschoten werden, en een kogeltje zelfs het gordjjn doorboorde en tegen een muur plat sloeg. De beklaagde was niet verschenen. Zijn partner in de weddenschap, als getuige ge hoord, kreeg van den president een zeer ernstige berisping, terwijl het O. M. voor den schutter eene gevangenisstraf van 10 dagen vorderde. Te Tholen werd de politie gewaar schuwd door een alleenwonend kleermaker, dat zjjn „spaarpotje11, ongeveer f 200,be dragende, was ontvreemd. De politie doet op aanwijzing bij een beneden bewoner huis zoeking, waarvan het resultaat nihil is% Wat Nu al onze dagbladen dag aan dag spreken over dit eiland en er geen nummer onzer tijdschriften in ’t licht verschijnt zonder meer of minder aandacht daaraan te schenken, mag ook in dit weekblad wel eens iets naders omtrent dit heerlijke land in de zee der An tillen worden medegedeeld. Cuba is ruim 118,883 K.M.2 groot, (een K.M.2 is een vlak, hetwelk 1000 M. lang en 1000 M. breed is) derhalve ongeveer viermaal zoo groot als ons vaderland. Onder bijna alle opzichten mag van dit land gezegd wor den, dat het door de natuur op de meest sterke wijze begunstigd is. Gelegen in een heerlijk klimaat tusschen het vaste land van Noord-Amerika en van Zuid-Amerika in, bedeeld met een uiterst vruchtbaren bodem en met eene kustlijn, waarin tal van groo- tere en kleinere havens voorkomen, mag be weerd worden, dat hier alle voorwaarden voor bloei en welvaart aanwezig zijn. En wanneer deze weldaden der natuur niet worden genoten, in dien dit heerlijke eiland sedert jaren ten prooi is aan opstanden en verwarring, indien het thans de hoofdtwist appel uitmaakt tusschen de Vereenigde Sta ten van Noord-Amerika en Spanje, dan zien wij daarin het werk der menschen met hun averechts begrepen eigenbelang en gebrekkig rechtsgevoel. Cuba heeft ruim l*/2 millioen bewoners, waarvan */2 millioen kleurlingen zijn. Een bergketen loopt overlangs het eiland van het oosten waarvan noordwaarts en zuidwaarts prachtige en vruchtbare dalen afloopen, waarin grootere en kleinere rivieren het water naar zee afvoeren en voor een goed deel ook dienen tot het verschepen van de voortbreng selen dezer dalen. Deze zijn vooral suiker riet, tabak, koffie, katoen, cacao, indigo, mais en rijst, derhalve voortbrengselen uit de heete luchtstreek. De veeteelt is in de laatste jaren uitgebreid en de nijverheid is er vertegen woordigd door suikerfabrieken, brandewijn- stokerijen en sigarenfabrieken. De voornaam ste havens aan de noordzijde zijnHabana, Matanzas en Baracoa en aan de zuidzijde Batabano, Cienfuegos en Santiago. De spoor wegen hebben eene lengte van ongeveer 1600 K.M. Op 28 October 1492 werd dit eiland door Columbus ontdekt en kort daarna door de Spanjaarden in bezit genomen, welke zich tot heden toe in dat bezit wisten te hand haven. De strijd, welke thans is losgebroken, vindt voor een deel zijne verklaring op dit heerlijke eiland. Sedert tientallen van jaren zou men kunnen zeggen wordt er tusschen de Vereenigde Staten eenerzijds en de Span jaarden met hunne kolonie Cuba (en Por- torico) anderzijds een tarieven-oorlog ge voerd, d. w. z., wordt er met in- en uitvoer rechten een concurrentie op handelsgebied in het leven geroepen, welke het verklaarbaar maakt, dat de Vereenigde Staten gaarne die concurrentie den kop zouden indrukken door Cuba aan de heerschappij der Spanjaarden te ontrukken. Jammer voor Spanje, dat het door ongeschikt beheer, door uitzuigen der bevolking zelf het streven der Amerikanen in de hand werkt. De hoofdstad, Habana of Havana, heeft ongeveer 200.000 inwoners en is een der prachtigste havens der wereld. Ze kan meer dan duizend schepen bergen en heeft eene kade-lengte van meer dan 2000 M. Er is hier dan ook heel wat scheep vaart-be weging, waardoor deze stad het middelpunt vormt van het groote handelsverkeer voor geheel het eiland. Voeg daarbij dat zij de zetel is van den vertegenwoordiger der Spaansche reseering, den gouverneur, en van tal van bestuurscolleges en onderwijs inrichtigen, dan ziet men wel in, hoe belangrijk Habana is. In belangrijkheid als havenstad volgt dan de meer oostwaarts gelegen stad Matanzas met 86000 inwoners. Door een spoorweg met Habana verbonden, neemt deze plaats leven dig deel in het algemeene verkeer en is vooral als uitvoerhaven voor suiker van be hang. De voorstad Pueblo Nuova is de zetel «eener zeer uitgebreide nijverheid. Aan de kust heeft men verder nog als be langrijke plaatsenCardenas, Cienfugos, Tri nidad de Cuba en Santiago de Cuba. M. Bolswardsche Courant j öj 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1