NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD Vennootschap Nederland, Levens-verzekering en Lijfrente verzekering’, OPGERICHT 1858. LONGSTAL, bij de 5 pond (halt kilo) voor 20 cent het pond. .ONS ER ADE EL ,BOI<SWD ENT I li 111 No. 50. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zeven en dertigste Jaargang. 1898. DONDERDAG 23 JUNI. Aan onze Lezers! IC H. REINDORP, 5il LAND VERHUIZEN I L VOOR ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. 15 20 25 30 35 40 45 50 60 70 80 90 100 150 200 34 40 49 55 64 70 79 85 100 115 130 145 160 235 310 30 35 40 45 50 55 60 65 70 75 80 85 90 115 140 elegi idedeeling„Hen- KantoorKeizersgracht 245, Amsterdam. of zuivelbereiding zouden wijden en dan al daar eene boter- en kaasfabriek oprichten. De beste boter geldt er meer dan 50 cent het Amerik. pond (4U2 ons). Voor 20 dollars (t± f50) kan men een acre weiland bekomen. Een acre is 40 are, dus eventjes meer dan een pondemaat. Hooi maken is geen ver- eischte. Toch zou ’t nuttig zijn voor onstui mige, buiige dagen, als het vee vastgezet wordt in eene schuur. De groote veefokker, in Texas, bemoeit zich daar echter niet mee. Het gras, dat er groeit, is natuurgras en niet zoo goed om melkvee te houden. Door omploegen en zaaien van tam gras en klaver kan men echter goed gras voor melkvee krijgen. Weder verkoopers flink rabat of lager A COntant, te verkrijgen bij Slager en Vethandelaar, LEEUWARDEN. u? Van een in de lithographische ateliers der firma Jos. Vas Dias Co. te Amsterdam bewerkte Chromo-Lithografie van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina, waren wij in de gelegenheid gesteld inzage te nemen. Bij dit aantrekkelijk plaatwerk werd de aanvallige figuur van Hare Majesteit, in gala- gewaad en staande in eene rijk gestoffeerde omgeving voorgesteld. De lieftalligheid van gelaatsuitdrukking, onze jeugdige Vorstin kenschetsend, is bij dit Portret uitnemend weêrgegeven. De firma mocht zich met de onderschei ding vereerd zien, dat eene hiervan aan H. M. de Koningin-Regentes aangeboden proef druk, door hare Majesteit met welwillend heid gaarne werd aangenomen en mocht de betuiging ontvangen, dat dit Chromo-Litho- grafische portret van Hare Majesteit de Koningin, benevens de in portefeuille ver- eenigde studiën van uitvoering van, en de technische toelichting der bewerking eener Chromo-Lithografie, met veel belangstelling door Hunne Majesteiten werd ontvangen. Dit in veertien kleuren op zwaar plaat- papier gedrukt Chromo beeld, vervat in sier lijke passe-partout ter afmeting van 48 X 64 Centimeters getuigt van groote zorgvuldig heid aan de artistique uitvoering besteed. De vervaardigers, beoogend zich een ruimen kring van koopers te verzekeren, zullen dit plaatwerk op geene andere wijze verkrijgbaar stellen, dan als „Premie voor het Kronings- jaar“, op Dag- en Nieuwsbladen, opdat de aankoopprijs voor het publiek niet worde bezwaard door aanzienlijke colportage loonen. Met de wetenschap hiervan en de over eenkomst, waarbij wij voor Bolsward en om streken ons het uitsluitend recht tot ver spreiding mochten verzekeren, meenden wij aan onze geachte lezers aangenaam te zijn, door dit premiewerk van nationaal karakter voor hen verkrijgbaar te stellen tot den zeer geringen prijs van f 0.75 per exemplaar in passepartout en in besloten couvert. In nader verschijnende nommers van ons blad zullen wij de inschrijving der Premie- bon open stellen. Firma B. CUPERUS Az. Te Port-Arthur, Z. O. Texas, aan de Golf van Mexico, verschijnt een blad, dat ons nu en dan een nummer zendt, om ons een wei nig op de hoogte te houden van den wel stand, waarin zich de in die streek geves tigde Hollanders bevinden. Zooals enkele lezers misschien weten, be staat er eene Port-Arthur-Land-Companie, die groote uitgestrektheden lands bezit en tracht te exploiteeren, door Nederlandsche boeren, onder zeer aanlokkelijke voorwaar- den, gronden te geven om die te gebruiken voor veeteelt en landbouw. Texas is een der grootste staten van de Ünie, behoorde in bet begin dezer eeuw nog aan Mexico en is nog een der dunbevolkte staten, waar dus ook nog groote uitgestrekt heden lands wachten op nijvere ontginners. Texas ligt Zuidelijk, ongeveer op dezelfde breedte als Noord-Afrika. Het is er dus eigenlijk nooit winter; de velden zijn altijd groen en stalling der beesten is dus niet volstrekt noodzakelijk. Wat wij verder schrijven, is grootendeels ontleend aan het blad, dat wij boven noem den, het Port Arthur Hews, een blad, dat een gedeelte harer kolommen vult met ar tikelen in de Hollandsche taal, zeker om haren lezers te bevredigen, die zich van uit Holland in die streken hebben gevestigd en hun vaderland, hunne moedertaal nog niet vergeten hebben. Het artikel, waaruit wij iets overnemen, handelt over zuivelbereiding en is een ant woord op een schrijven van een paar heeren uit Friesland, die aan een stoomzuivelfabriek verbonden zijn. Deze Friezen hadden ge vraagd of in Z. O. Texas de zuivelbereiding gelijk is aan die in Friesland, of ze fabriek matig of anders geschiedt, of Friesche jon gelieden, die eene zuivelfabriek kunnen lei den, in Texas klaar kunnen komen enz. De Redactie antwoordt daarop: In Z. O. Texas bestaat geen of bijna geen zuivelfabricatie. Vooral in de Hollandsche kolonie „Nederland'1, die slechts een half jaar oud is, behoeft men die niet te zoeken. Zuid- oost-Texas is uitsluitend graslander grazen duizenden beesten. Men houdt zich echter alleen bezig met vetweiderij. Er zijn veehou ders, die duizend stuks vee hebben en... hunne boter koopen. De Port Arthur-Land- Cy zou gaarne een 40- of 50-tal melkboeren uit Friesland, Holland of Zeeland daarheen ^en trekken, die zich dan alleen aan melkerij STUIVERSZEEP en STUIVERSZEEP - POEDER, beide met kans om RIJK te worden. hechtenis veroordeeld. Nu echter is de knaap overleden, naar men vermoedt tengevolge van de verwonding. Het lijk is Zaterdag naar het academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht op last van den officier van justitie, teneinde daar te worden geschouwd. Het electrisch licht te Baarn zal nog deze week in gebruik worden genomen. Verschillende openbare gebouwen en villa’s zijn verbruikers geworden. De straatjeugd te Amsterdam wordt in de stad te veel naar haar zin „bemoei lijkt" door de politie, vandaar dat zij meer naar de grenzen der gemeente uitwijkt. Daar is, volgens het Kwbl. v. N., een brutaal stukje uitgebaald. In de derde Parkstraat wordt gebouwd op het terrein, dat ten Oosten tegen den spoorwegdam ligt, maar dat tevens nog wel eens door wandelaars wordt bezocht. Daarop bevindt zich ook achter een in aan bouw zijnd huis, maar in het vrije veld, een kalkput van vrij aanzienlijke grootte, geheel gevuld met versch aangemaakte kalk.Eenige jongens waren op het denkbeeld gekomen de oppervlakte met graszoden te bedekken en wachtten nu op de dingen, die zouden komen. Twee jonge meisjes, in den leeftijd van achttien en twintig jaren, dwaalden in Zon- dagstoilet rond op het open terrein, veld bloemen zoekende. Plotseling werd aan deze idylle een einde gemaakt. Zij betraden de gevaarlijke plek en zakten langzaam, maar zeker in de dikke kalkbrij. Op haar ge schreeuw en gegil kwamen mannen ter hulp snellen, maar de taaie pap hield vast. Plan ken werden nu over den kuil gelegd, waar door men onder de armen der meisjes tou wen kon aanbrengen en ze eindelijk op den vasten bodem wist te krijgen. In een naburig koffiehuis werd haar de eerste hulp verleend, welke met het oog op den droevigen toestand van haar toilet wel noodig was. Gezonken. De sleepboot „Maarten Tromp" heeft het ongeluk gehad, dat, ter wijl hij vier groote stoomketels en een stoomhouder op sleeptouw had, tusschen Marken en Enkhuizen de sleeptrossen braken, waardoor een stoomketel zonk op 13 voet water dwars van Edam. Na veel moeite gelukte het, de overige ketels en den stoomhouder wederom op sleep te krjjgen tusschen Enkhuizen en de Ven braken de slepers echter opnieuw, waardoor de ketels en stoomhouder op drift gingen en tegen den dijk dreven. Op den gezonken ketel ligt een boei. De sleep was bestemd voor een fabriek te Andijk. Een advertentie uit een der bladen „Deze is dienende om Joris Gans voet, gezegd Stommetje, die onlangs zijn woning verliet, te onderrichten, dat hjj, als hij niet spoedig terugkomt en het verschuldigde betaalt, met naam en toenaam aan de pu bliciteit zal worden overgeleverd." Dezer dagen ontving eene achtens- waardige familie te Lippenhuizen in de provincie Friesland een telegram uit Over- schie, behelzende de mei’ drik gesprongen", onderteekend door Vrind. Tot nader opheldering dient, dat de dochter des huizes voor drie weken met de „Prins Hendrik" naar Indië was vertrokken. Men begrijpt zich de ontsteltenis der familie. Na ingesteld onderzoek is gebleken dat in Over- schie geen Vrind bekend is, zoodat men hier heeft te denken aan een misplaatste aardigheid. Sneek, 20 Juni, ’t Bericht in verschei dene bladen, dat een der gewonden hier bij ’t tramongeluk te Oppenhuizen f 20,000 schadevergoeding vraagt, is geheel uit de lucht gegrepen. ’t Is licht te begrijpen, dat de betrokken advocaat niet eer met een eisoh komt, vóór zijn cliënt hersteld is. Intussohen gaat ’t met de gekwetsten, die geheel op kosten der Tramwegmaatsohappjj worden verpleegd, volkomen naar wensch. Stavoren, 20 Juni. Ook in de vooraf gaande week bleef het succes der ansjovis- visschers aanhouden, ofschoon de vangsten minder overvloedig en ook minder egaal waren dan in de week van 512 Juni. Alhier varieerden de vangsten van 9—40 duizend. De prjjs bleef bepaald op f 10 per 1000 stuks. Geklaagd wordt door de visschers over de krabben, die soms bjj honderden tegelijk mee in de jollen worden gehaald. Kippenburg', 20 Juni. Het gewone jaarlijksche feest der Ohr. Jongelingsvereeni- gingen uit den Z. W. hoek van Friesland zal hier dit jaar den 28en Juli gehouden worden. Het vorige jaar 11 Augustus, Dit tijdverschil komt door de kroningsfeesten^ ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. den eisch van den tegenwoordigen tijd in gericht en aan een deskundig college (pacht- commissie) de beslechting van geschillen tusschen pachters en verpachters opgedragen. De heer N. Reich te Scheveningen beweert, naar men ons mededeelt, het mid del gevonden te hebben om aluminium aan aluminium en aan andere metalen te sol- deeren. Deze uitvinding zou van groot gewicht zijn voor de metaal-industrie. (Vad.) Een inwoner der gemeente Haarlem heeft zich tot den betrokken minister ge wend ter zake van het navolgende Hij had in het begin van dit jaar voor zijn zoon, ingeschreven voor de militie lich ting 1899, een voorloopige overeenkomst met een Militie-verzekering-maatschappij aange gaan tot het stellen van een plaatsvervan ger bij de eerstdaags te wachten afschaffing van de plaatsvervanging zal dit contract krachteloos en zijn zoon genoodzaakt zijn, indien hij aanloot, zijn studiën te laten varen, om als milicien dienst te doen. Hij zou als redmiddel zijn zoon willen doen dienstnemen bij het reserve-kader, waardoor zijn dienst tijd over verschillende tijdvakken kan wor den verdeeld, en zijn studiën dus minder zouden lijden, ware het niet, dat het Kon. Besl. tot regeling van het reserve-kader be paalt, dat hij die na zijn inschrijving voor de militie bij het reserve-kader in dienst is getreden, in geval van inlijving bij de militie van die vrijwillige verbintenis wordt ont heven, en alzoo gehouden is zijn dienst bij de militie te volbrengen. Een wijziging van deze bepaling uitsluitend ten behoeve van hen, die in 1898 voor de militie zijn inge schreven en zich nog voor den dienst bij het reserve-kader willen verbinden, schijnt, meent adressant, op gronden van billijkheid verdedigd te kunnen worden. Te Leiden is een jongmensch betrapt, die een rijwiel, dat hij te’s-Gravenhage had gehuurd, bij een winkelier aan de Breestraat trachtte te verkoopen. Een student L., die toevallig in den winkel was en wien het aanbod verdacht voorkwam, waarschuwde de politie met het gezegde gevolg. Even buiten Dordrecht sprong Zaterdag een bejaard heer, die nog met den trein mede moest, op den trein, maar hij viel, doch gelukkig kwam hij op de treeplank terecht, en daar bleef hij op zitten. Een der reizigers die het ongeval zag, trok aan de noodrem, en weldra stond nu de trein stil en werd de man uit zijn neteligen toestand verlost. Eene Amsterdamsche firma heeft niet minder dan 100,000 feestinsignes in bewer king, versierd met de beeltenis van H. M. de Koningindeze insignes zullen kosteloos beschikbaar worden gesteld voor weeshui zen van alle gezindten. De heer G. A. A., te Haarlemmermeer, Woensdag met den trein van Amsterdam naar Breda gaande, had het ongeluk een portefeuille met f 3025 te verliezen. Men deelt uit Vlachtwedde mede, dat de Zigeuners, nu ten getale van 3 a 400, van plan zijn Nederland binnen te dringen. Willem Boek weg, die reeds tweemaal uit de verzekerde bewaring wist te ont snappen en dezer dagen weder in het Huis van Bewaring te ’s Gravenhage werd opge sloten, schijnt zijne pogingen tot ontvluch ting nog niet te hebben opgegeven. Reeds dadelijk moet hij in zijn cel weer geducht zijn te werk gegaan en zou hij een ijzeren roede uit den muur hebben getrokken. De handboeien, welke hem, om geweldpleging te voorkomen, waren aangelegd, wist hij te verbreken en wierp hij korten tijd later door het kijkgat van zijn celdeur toe aan zijn bewakers. Voor alle zekerheid is Boekweg naar de cellulaire gevangenis te Scheveningen over gebracht, en alle mogeljjke maatregelen zijn daar genomen om ontsnapping te voorkomen. Ten overstaan van den deurwaarder P. M. van der Put zou Maandagmiddag 12 uur in de Hoofdsteeg te Rotterdam voor het magazjjn van den kleermaker K., een executoriale verkooping worden gehouden wegens wanbetaling van de belasting aan de Ned. Herv. Kerk tot een bedrag van pl. m. f 10. Een groot aantal rechercheurs was ter plaatse van den verkoop, om ver storing der orde te voorkomen. Hun aanwezigheid bleek echter niet noodig te zijn, want bij den aanvang der verkooping betaalde de kleermaker onder protest omstreeks 50 gulden, inclusief de kosten, zoodat de verkooping niet doorging. Op 16 Mei j.l, werd de 15-jarige A. aan het Zuideinde te Delft door zekeren B. door een steenworp aan het hoofd getroffen en ernstig verwond. Voor dit feit werd de dader tot 6 dagen te berispen of eenig ander tuchtmiddel op hen toe te passen. De beteekenis van het nieuwe tarief voor telegrammen blijkt uit het volgend vergelijkend overzicht, dat de M. Ct. geeft, tusschen het bestaande en het nieuwe tarief Niew tarief. 25 cts. Vrijdag nacht stonden eenige heeren ietwat opgewonden, voor een varkensslach- terswinkel in de Kalverstraat bij de Roze- boomsteeg te Amsterdam. Onder allerlei kwinkslagen verklaarden ze het erg dom te vinden, dat een spekslager, twee koeien, in zijn gevel gebeeldhouwd, kon gedoogen. Een straatslijper nauwelijks veertien jaar oud, hoorde nun gesprek en beëindigde dit door er aan toe te voegen„kjjk daareens na, varkens in de winkel, koeien in de muur en ezels er voor, kepleet ’n hartis, mot je nog boontjes De secretaris van het Landbouw-co* mité, mr. A. Ferf, heeft bij het comité een belangrijke nota iugediend over verbeterin gen in het pachtwezen. Hij beveelt de vol gende wijzigingen aan a. Langs den geleidelijke weg worde aan den pachter meer zekerheid gegeven om te blijven in het genot van verbeteringen, die door hem zijn aangebracbt. b. De pachtcontraotea worden meer naar EjJ’I vergelijkend overzicht, dat de M. Ct. geeft. Bestaand tarief. 10 woorden 25 cts. Bolswardsche Courant i 1 I Gebruikt ze en gij zult verbaasd zijn over de goede eigenschappen der 5 strookjes 1 lot50 strookjes in één en velop 11 loten. Juli a.s. 2e groote geldloterij. Naamlooze Vennootschap Vereenigde Zeepfabrieken, Rotterdam. INSPECTEURS en Utrecht. A. J. Joekes, N. Z. Voorburgwal 49, Amsterdam. Gelderland en Noordbrabant, J. P. C. Kra mers, Nieuwe Markt, Nijmegen. Zuid-Holland en Zeeland, A. E. Mooijaart, Elandstraat 32, ’s Gravenhage. Overijsel en Limburg, H. E. Munniks de Jongh, Prins Hendrikstr. 58, ’s Gravenhage, C 1 .4 Ar. w. n •n 77 77 77 n n n n n n voor Noord-Holland 7) 77 77 77 77 n 77 77 77 77 77 ft ft 77 77 77 77 77 77 77 77 77 77 77 77 77 77

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1