NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD SWARD EN WONSERADEEL Marktplein No. 324. i IW. ilisptltai Beijer, E.BRANDSMA, No. 51. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zeven en dertigste Jaargang. 1898. ZONDAG 26 JUNI. BINNENLAND. IC Kantongerecht te Bolsward. VOOR 4 met 3 3*/!% Friesche Zuidwesthoek, 23 Juni. ia te Leeuwarden, Heerenveen Joure en Bolsward, opzegging 8 dagen 1 maand 3 maanden 6 12 V 6, B, G, te workum, wegens bet ia de ge- 't Ja twintig jaren later, Qp een mftoien I meento Workum rijden met een handkar op A Bolswardsche Courant maanden. THEE Trademark vader, ik heb ooge. n ZITTING VAN 16 JUNI 1898. IK ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. V Sluiten brandassurantie en gelden op eerste hypotheek. Het kantoor vroeger Jongemastraat, is gevestigd 2 7o 2*/i7o 4 7o verschaffen I I fi Veroordeeld: 1. A. V. te Bolsward, wegens het als hoofd van een bedrijf, waarvoor arbeid door een per soon beneden de zestien jaren wordt verricht, in werkplaatsen le. niet in het bezit zijn van eene kaart, hondende opgave van den naam, voornamen, den dag en plaats van geboorte van die persoon, van den naam en woonplaats van het tioofd des gezins, waarbij die persoon in woont en van het hoofd van het bedrijf, afge geven door of vanwege den burgemeester der gemeente binnen welke die persoon arbeid zal verrichten 2e. niet zorgen, dat in die werkplaats op eene plaats, waar arbeid wordt verricht, steeds op eene zichtbare wijze is opgehangen eene door hem onderteekende en door of vanwege den burgemeester gewaarmerkte lijst, vermeldende de namen en voornamen van die persoon, den aanvang en het einde van den werktijd, de werkuren en het etmaal,, bestemd tot wekelijk- schen rustdag, tot twee geldboeten elk van een gulden subs, een dag hecht, voor elke boete. 2. A. F. te Bolsward, alsboven. 3. H. B. de J. te Bolsward, wegens het in de gemeente Bolsward binnen de bebouwde kom, modder op de wallen doen brengen, tot eene geldboete van een gulden subs, een dag hecht. 4. J, de B. té Koudum, wegens het in de be bouwde kom der gemeente Workum, zitten op een voertuig door honden getrokken, tot eene geldboete van een gulden subs, een dag hecht. 5. 8. 8. te Oosterend, wegens het doen ver richten van arbeid door een kind, beneden de twaalf jaren oud, tot een geldboete van een gul den subs, een dag hecht, 6. B, G, té Workum, wegens het ia de ge- Leeuwarden, 23 Juni. De vereeniging „Door Arbeid tot Verbetering* zegt in haar derde jaarverslag, dat de algemeene toestand der vereeniging, die in het vorige jaar niet in alle opzichten gunstig was, nog niet ver beterd is. Het ledental van onderscheidene afdeelin- gen verminderde, terwijl de afdeelingen Dantumadeel, Oostdongeradeel en Nyland werden ontbonden. Het uitblijven van on middellijk succes was de oorzaak. Er moet met grenzelooze volharding en onuitpettelijk geduld steeds weer op hetzelfde aambeeld worden geklopt. Het aantal afdeelingen be droeg in het afgeloopen jaar 31, samen met 2164 leden en 179 buitengewone leden. On derscheidene afdeelingen zijn met vrucht werkzaam geweest. Het Hoofdbestuur wijst er op, dat er in ’t algemeen nog geen verbetering is ge komen in den verwaarloosden toestand, waarin vele kleine verkeerswegen dezer Provincie zich bevinden. Wel is door Ged. Staten op bepaalde klachten meermalen onderzoek gedaan, maar vruchten van dat onderzoek zijn nog niet geoogst. Nu het blijkt, dat uitvoering en toezicht in ééne hand minder goed werkt, is de vraag geoorloofd of een Waterschap, dat, met uit zondering der Dongeradeelen en het Linde- gebied, de geheele Provincie omvat en het beheer over den boezem voert, niet tot ver betering zou kunnen leiden. Dan kreeg men een zelfstandig, geheel buiten de politieke partijen staand college, dat zich uitsluitend aan den waterafvoer kon wijden. H.A.Bl. 23 Juni. De uitslag der heden gehou den herstemming voor een lid der Prov. Staten is geweest als volgt Geldige stemmen 3850. Gekozen de heer S. B. Drijber Bz. (lib.) met 2193 stemmen. De heer D. Lautenbach, candidaat der anti-rev. en der arbeiders partij, verkreeg 1657 stemmen. Dokkum, 23 Juni. Bij de herstemming op heden voor vier leden van de Prov. Staten zjjn alle antiiev. candidaten gekozen, n. 1. de heeren Oberman met 2866, mr. J. van Giffen (van Heerenveen) met 2851, Fokkema met 2788 en Helder met 2659 stemmen. De liberale candidaten verkregenHel- letna 2441, De Vries 2418, Witteveen 2410 en Bierma 2402 stemmen. Franeker, 23 Juni. Bij herstemming gekozen tot leden der Prov. Staten de hee ren P. de Ruiter (antir.) met 2610 en J. v. Loon (aftr. lib.) met 2b55 stemmen. J. Gu- perus (antir.) kreeg 2449 en K. Velstra (lib.) 2372 stemmen. Heel Friesland wacht op de zon“ schreef men enkele weken geleden. Dezelfde ver zuchtingen zou men thans kunnen herhalen, want ofschoon de zomer reeds gekomen is zomerzon, vol £lans en tint’ling, zooals we die noodig hebben, is er nog niet. Haar gemis baart den boeren zorg. En zorg niet alleen, maar ook moeite. Want velen hun ner zien zich genoodzaakt het hooi, pas weinige dagen geleden in de schuur gereden, andermaal te verwerken. Er zit te veel broei in en dit zal naar men vreest nog erger worden, als de gansche voorraden binnen zijn. Overigens is men over den hooioogst algemeen tevreden. Er is volop bijna overal en de kwaliteit zal mits goed gewonnen de hoeveelheid evenaren. Bij het oude, deftige Crackstate te Heerenveen, sedert verscheidene jaren het Paleis van Justitie en in de laatste jaren, nadat de gevangenis niet meer er aan ver bonden was, aanmerkelijk verbeterd, is een weinig verblijdende ontdekking gedaan. De toren of koepel, die zoo statig zich omhoog verheft, begint namelijk gevaarlijk te wor den en dreigt door ouderdom naar beneden te zullen vallen. Het houtwerk is gedeel telijk vergaan, zooals na onderzoek gebleken is, en belangrijke herstellingen zullen moe ten plaats hebben. Het is een rjjksgebouw, waarin behalve de rechtbank ook het kan tongerecht gevestigd is. Als gevolg van de oprichting van boterfabrieken is in vele Drentsche dorpen het aantal honden aanmerkelijk verminderd, welke dieren vroeger voor het karnen van boter in den tredmolen gebruikt werden. Die vermindering van honden heeft eene vermeerdering van roofdieren, als vossen en bunsings tengevolge gehad, en de laatstö zijn thans zóó talrijk, dat zjj voor den land bouw gevaarlijk worden. By den landbou wer H. Smeenge te Bergen zijn zy dezer dagen de woning binnengedrongen en heb ben een toom jonge raakippen erbarmeljjk vermoord. zonnigen Julidag maken de Hagenaars die weinig of niets te doen hebben, zich op om naar de Malibaan te gaan, hiertoe opgewekt door het volgende bericht daags te voren in de dagbladen opgenomenMorgenoch tend ten 10 ure zal door de troepen van het garnizoen alhier eene groote parade A’orden gehouden ter uitreiking van den teresabel aan den gepensionneerden kapitein fier Infanterie van het O. I. leger, ridder le klasse der Militaire Willemsorde, Ernst. Reeds een half uur voor den aangegeven lyd staan de troepen, in groot tenue ge ileed, opgesteld aan de westzijde van het Jalieveld, terwfjl de niet ingedeelde offi cieren, den staf vormende, aan de tegen- ivergestelde zijde hebben plaats genomen. Aan den ingang van de paradeplaats i CORRESPONDENTEN le Klasse der Nederlandsche Bank te Heerenveen, belas ten zich met alle Effecten-, Kassiers- en Bankierszaken, wisselen Coupons in tot de hoogst mogelijke koersen, openen rekening-courant op nader overeen te komen voorwaarden, nemen gelden a deposito tegen de volgende rentevergoeding: JVE S T K Lö ID JVE- Alléén verkrijgbaar in verzegelde pakjes voorzien van bovenstaand gedeponeerd Han- - ■’«Ujjerk voor Bolsward bij Mej.de Wed. 1. BONTJEMA, Dijkstraat, G. F. JOR- Blauwpoort, G. KROL, Kleine Dijlak- Th. B. v. d. WERF, en H. VERINGA. ek: G. R. TADEMA, J. F. MEIJER H. SLAGER. Oosterend: W. J. TSMA. Tjerkwerd, 23 Juni. In den namid dag is by den heer J. S. Zij Is tra komen aanvliegen, een blauwe postduif, onderden rechtervleugel gemerkt met Rijks-station Den Helder, 120. Ook draagt zy om den rechterpoot een zilveren ringetje, waarop eveneens het getal 120 gevonden wordt. Het beest was blijkbaar doodelijk afge mat, want het liet zich in een giersloot neervallen. Makkum. Met genoegen kunnen wij melden, dat onze plaatsgenoot, de heer H. Britzel, student aan het Seminarium der Algemeene Doopsgezinde Sociëteit, met gunstig gevolg examen heeft afgelegd voor het tweede gedeelte van het proponents examen. 24 Juni. Gisterenavond had alhier een huishoudelijke vergadering plaats van net departement „Makkum* van de maat schappij „Tot Nut van ’t Algemeen.* De afgevaardigde naar de Algemeene Verga dering deed in deze bijeenkomst verslag de bibliotheek-commissie deed verslag, reke ning en verantwoording van haar gehouden beheer. Ook de penningmeester van het departement gaf lecture van de imkomsten en uitgaven. Een voorstel van reglements-wjjziging bij de Begrafenis-Bus werd met algemeene stemmen aangenomen. Het Departementsbestuur, dat, uitgezon derd de secretaris, moest aftreuen, werd herkozeneveneens werd het lid van de bibliotheek-commissie herbenoemd. Op voorstel van het Bestuur zal er bij het Hoofdbestuur van het Nut aangedron- gen worden, om alhier in een der winter vergaderingen een spreker te krjjgen ivergestelde zijde hebben plaats genomen. Aan den ingang van de paradeplaats tornt, begeleid door een adjudant, de held ran het feest aanstappen in gezelschap van "en oud burgerheer, versierd met de zilveren nedaille voor trouwen dienst. W Weinig moeite kost het om in de flinke, rrachtige gestalte met het innemende, thans gebruinde gelaat, den jongen sergeant Ernst tre'an eertijds, en in het kleine door ouder- vaiom en zorg gebogen voorkomen van den (Jajrijzen burgerheer diens vader te herkennen. r0) In zijn eenvoud had de vader zijn zoon v; bij deze plechtigheid niet willen vergezellen, fl(maar de zoon had er op gestaan. „Wat ik ben geworden,' zeide hij, „heb ik aan uw voorbeeld en lessen te danken. Bü behoort dus ook uw deel te hebben. Si Veel leed hebt u door mij ondervonden, ”het lief moet u nu ook met my deelen!*... Men eindelijk had de vader toegestemd. H Nadat het carré is geformeerd, in welks midden de held met zijn vader het glans- ■■punt vormen, wordt door den adjudant de II order der benoeming voorgelezen, waarna ■■de generaal het woord neemt. Kalm, eenvoudig zonder ontroering, staat daar de held aan te hooren hoe zijn daden van moed, beleid en trouw worden ver heerlijkt, maar nauwelijks heeft de generaal ook het woord gericht tot den vader, en dezen toegevoegd, dat ook het leger trotseh is op dienaren zooals hij, of het gevoel wordt den zoon te machtig, en onder het drukken van zijn vaders hand kan hy niet voor komen, dat enkele tranen over zyn gelit- teekenden wang vloeien. De feestdag werd besloten met een diner door de officieren van het garnizoen, den held aangeboden, waar ook de oude ser geant aanzat, en waarbij de kapitein als laatste woord op de vele speechen ant woordde „Ik heb mijne jeugd en kracht aan het vaderland gegeven, de overige jaren van myn leven hoop ik te wyden aan hem, die daarop het meeste recht heeft, omdat ik eens zijn trouw soldatenhart heb gebroken door mijne insubordinatie*. De zoon heeft woord gehouden. Als het mooi weer is kunnen de Hagenaars meestal in het Bosch twee heeren langzaam gearmd zien wandelen, een oude grijze en een jonge gebruinde, de een versierd met de zilveren medaille en den ander gedecoreerd met de Militaire Willemsorde. Dat zyn Ernst, vader en zoon. oogen kyKt, verneemt hy party getrokken voor vermeend onrecht, zooals u my aftyd hebt geleerd. In mijn yver ben ik echter te ver gegaan en het heilig vuur mijner verdediging werd insu bordinatie*. Schreiend nemen vader en zoon afscheid. Het was zijn eenig kind dat hy thans achter slot en grendel had gebracht, zijn lieveling en afgod na den dood van zijne vrouw. Dat kind had hij opgevoed en be waakt in duizend vreezen. Alles had hy zich ontzegd om zyn jongen eene goede positie te bezorgen en had daarvoor zelf by’na gebrek geleden. Hoe menig loonwacht had hy niet er voor verrichtmaar god dank, hy was tot dusver beloond geworden. Zyn zoon had goed gestudeerd, was zelfs een knappe kop, en als braaf en flink by ieder gezien. Het ideaal van den vader scheen bewaarheid te zullen worden. Zyn jongen zou officier en dus zyn meerdere in rang worden. Op 18-jarigen leeftijd was hy reeds ser geant en dus zyn collegamaar de zoon zou vooruit komen, want hy had gestudeerd en de vader niet. Op den cureus deed hy zyn best in alle deelen, zoodat met gerust heid mocht worden aangenomen, dat hy het volgend jaar den stand zou hebben bereikt, die in het oog van den ouden soldaat de schoonste was. Dat alles zou nu door een enkel brutaal woord verloren gaan, zijn zoon zou pro- vooststraf krijgen, van den cursus worden gezonden en daardoor de hoop op den officiersrang voorgoed moeten laten varen. Deze gedachten doorkruisten het hoofd van den ouden sergeant en werden ook gedeel telijk bewaarheid. Ernst Jr. werd gestraft met 14 dagen provoost en verwijdering van den cursus. De energie van den jongen onderofficier was echter niet gebroken: officier wou en zou hjj worden 1 Enkele maanden slechts na den voor hem zoo noodlottigen dag behoort sergeant Ernst Jr. reeds tot het detachement kolo niale troepen, dat op een Zaterdagmorgen aan boord van de „Koningin Wilhelmina* op vertrek wacht naar Indië. Het afscheid is reeds genomen, en familie en vrienden brengen, op het plankier staande, den vertrekkenden nog een laatsten groet, waarby de kapel van het 7e Regiment niet begrijpt, dat zij op het oogenblik, dat de touwen los worden gemaakt en het schip zich in beweging stelt, invallende met haar „Oü peut on être mieux qu’au sein de sa familiede harten breekt van de velen, waaronder ook de oude sergeant Ernst, die daar hun dierbaren zien vertrekken. het straatje voor voetgangers bestemd, zonder vrijstefling van het verbod te hebben ontvangen van burgemeester en wethouders, tot eene geld boete van een gulden subs, een dag hecht. 7. J. O. te Lemmer, wegens het, wettelijk als getuige opgeroepen zijnde, wederrechtelijk weg blijven, tot eene geldboete van vijftig cents subs, een dag hecht. 8. A. de J. te Bolsward, wegens het in de maand Mei zoeken naar eieren van kievitten en waterwild, tot eene geldboete van vijf gulden subs, drie dagen hecht. 9. P. H. te Burgwerd, alsboven. 10. J. D. te Kimswerd, alsboven. 11. Y. R. te Arum, wegens het zoeken naar eieren van waterwild anders dan in de maan den Februari, Maart en April, tot eene geldboete van vijf gulden subs, drie dagen hecht.,met last de teruggave van de in beslaggenomen eieren van strandloopers, binnen acht dagen nadat het vonnis in kracht van gewijsde zal zijn gegaan aan den beklaagde Y. R. te Arum. 12. le. P. N. en 2e. P. P. beiden te Bolsward, wegens het te zamen en in vereeniging in de maand Mei zoeken naar eieren van kieviten en waterwild, ieder tot eene geldboete van vijf gul den subs, drie dagen hecht, voor ieder hunner. 13. le. A. B. te Westhein, 2e. J. v. d. 8. te Greonterp, wegens het te zamen en in vereeni ging in de maand Mei zoeken naar eieren van kieviten, ieder tot eene geldboete van vijf gul den subs, drie dagen hecht, voor ieder hunner, met verbeurdverklaring der opbrengst van de in beslag genomen kievitseieren ten behoeve van ’s Rijks schatkist. 14. le. R. B., 2e. R. V., 3e. G. H., 4e. J. R., allen te Makkum, wegens het te zatnen en in vereeniging in de maand Mei zoeken naar eieren van kieviten en waterwild, gepleegd wat de laatste beklaagde betreft, door een kind tusschen tien en zestien jaren, gehandeld hebbende met oordeel des onderscheids, ieder tot eene geld boete van drie gulden subs, twee dagen hecht, voor ieder hunner. 15. R. de B. te Workum, wegens straatschen derij, gepleegd met oordeel des onderscheids door een kind, nadat het den leeftijd van tien en voordat het dien van zestien jaren heelt be reikt, tot eene geldboete van drie gulden subs, twee dagen hecht. 16. J. 8. te Makkum, wegens het zich in kenlijken staat van dronkenschap bevinden op den openbaren weg tot eene geldboete van een gulden, subs, een dag hecht. 17. A. S. te Sneek, wegens het in de gemeente Workum, niet ingezeten zijnde van die gemeente; langer dan twee dagen met een woonschip lig gen, in een openbaar vaarwater tot een geldboete Van vijftig cents, subs, een dag hecht. 18. D. W. de B. te Hindeloopen, wegens het buiten toestemming van de bestuurders van den dienst of van hem, wien zulks door de bestuur ders is opgedragen, vee op den spoorweg laten loopen, tot eene geldboete van vijf gulden, subs, twee dagen hecht. 19. 8. P. te Makkum, wegens het als hoofd eener onderneming, zonder de vereischte ver gunning, eene inrichting tot het bewaren van buskruit oprichten en in werking houden tot eene geldboete van twintig gulden, subs, tien dagen hecht. Vr ij gesproken: A. P. te Sneek, wegens het in de gemeente Workum, niet ingezeten zijnde, langer dan twee dagen met een woonschip zich in een openbaar vaarwater ophouden. «J o O

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1