NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLS WARD BB WONSER ABEEL De Morgenstond. No. 52. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zeven en dertigste Jaargang. 1898. DONDERDAG 30 JUNI. BINNENLAND. X X X VOOR B ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. hoorljjk tot het midden van de plank ge naderd. „Nou mast er dan ek mar yn,“ zei de schipper plotseling en met één be weging keerde hij de plank om en wierp den heer A. te water. Toen deze goed en wel op ’t droge was, is hij zich gaan be klagen bij de justitie. Hallum, 27 Juni. In de terp „Jousum- buren“ alhier zijn eenige zeer antieke voor werpen gevonden op een diepte van om streeks 9 voet. Daaronder bevindt zich een zeer bizondere schoen, blijkbaar aan den rechtervoet gedragen en even kunstig bewerkt, als smaakvol gesneden met reepen op den kruin. Volgens zeggen moet dit voorwerp uit den Romeinschen tijd zijn en dus een paar duizend jaar oud. Nagemaakt en thans gedragen zou zoo’n paar schoenen als „nieuwste mode“ dienst kunnen doen. Inderdaad is het een zeldzame vondst en het tweede exemplaar var dien aard, ooit in Nederland gevonden. Joure, 25 Juni. De caféhouder Johs. Cornel heeft een wonderkip. Wel niet een, die gouden eieren legt, maar minstens even knap. De heer Cornel had haar drie weken geleden te broeden gezet op vijftien eieren en heden is zij voor den dag gekomen met zestien kuikens. Hoe is zoo’n onmogelijkheid mogelijk Men denkt voor ’t naast, dat er öf twee kiekens uit één ei zijn gekomen, öf dat de kip vóór dat ze aan ’t broeden is gegaan, er ongemerkt nog een ei heeft bijgelegd. Hepk. Adv. BI. Te Echten, Fr., is het logement van R. Moedt door eene onbekende oorzaak ge heel afgebrand. Van den inboedel kon slechts weinig gered worden. Alles was tegen brand schade verzekerd. Maandag vingen de zeebaden aan voor de kinderen van de Sophiastichting te Sche- veningen. Een dertigtal nam er reeds aan deel. Gisteren morgen omstreeks half twaalf zat op het bolwerk te Middelburg een twaalf jarig meisje op eene bank bij den Seismolen te breien, terwijl haar eenjarig broertje bij haar in den kinderwagen speelde. Toevallig rolde de wagen voort, de vest in, waarop het meisje haar broertje navloog en met het hoofdje boven water hield tot een paar stadswerkers, die in de nabijheid be/.ig waren, haar hielpen om den kleine uit zijn benarde positie te verlossen. Midd. Ct. Ten huize van den landbouwer Z. te Molkwerum, Fr., vervoegde zich j.l. Zater dagmorgen een persoon uit Winschoten, die te kennen gaf, dat hij gekomen was, om zijn zwager te begraven. Men begreep den man niet en verzocht opheldering. Daaruit bleek, dat in Winschoten een brief was ontvangen, waarin bericht werd, dat bedoelde zwager, die bij Z. als hooier werkzaam was, ver dronken was en Zaterdag begraven zou worden. De brief was onderteekend door Z., die echter verklaarde van het geheele geval niet af te weten, daar zijn hooier reeds in het begin der week vertrokken en thans, naar hij meende in blakendea welstand, by een landman in de buurt werkzaam was. Inderdaad vond men daar den doodgewaande welvarender dan ooit en vreemd opziende een familielid voor zich te zien... De brief is in handen gesteld van de justitie, die den schryver zoekt op te sporen. In het N.W. der pr. Utrecht hoort men allerwege van broeiende hooibergen en hier en daar is men genoodzaakt geweest, den berg weer uit te halen, Bommige boeren gaan wel wat onvoorzichtig te werk. Te ’s-Graveland ontving de eieren koopman G. van een leverancier, volgens bestelling, tegen rembours eene mand met eieren. Bij het uitpakken bleek echter, dat er, in plaats van 1900, slechts 400 boven in waren, terwijl de mand overigens met steenen was gevuld. De politie is met het geval in kennis ge steld. In een brief uit Curasao aan de N. R. C. wordt, naar aanleiding van het feit, dat de Friesland en de Alkmaar de haven moesten verlaten, omdat zich aan boord van laatstgenoemd schip eenige gevallen van gele koorts (naar gezegd wordt zeven) voor deden, geschreven „Jaren geleden hebben wij er reeds op gewezen, dat, volgens het oordeel van des kundigen, de Alkmaar totaal ongeschikt is voor de tropische gewesten. Hoe dikwjjls de Alkmaar hier al wel gestationeerd is geweest, weten wij niet; doch gedurende de laatste 25 jaar heeft zich telkens meer en meer bevestigd, dat bedoeld oordeel niet onjuist is. Nooit hield de Alkmaar in onze haven verblijf, of vé4r haar vertrek liet zü Wit mar sum, 25 Juni. In de heden gehouden Raadsvergadering is het nieuw gekozen lid, de heer A. T. de Jong be- ëedigd. Vervolgens is benoemd tot wet houder en ambtenaar van den burgerlijken stand de heer J. D. de Jong te Witmarsum. De benoeming tot wethouder geschiedde na twee stemmingen waarbij geen meerderheid werd verkregen, bij herstemming tusschen den benoemde, die 7 en den heer A. T. de Jong, die 6 stemmen verkreeg. De rekeningen van de armbesturen over 1897 zyn goedgekeurdaan het hoofd der school te Zurich is voor buitengewone diensten ter gelegenheid van eene vacature eene gratificatie van f 60 toegekend en de door Burgem. en Weths. aangeboden reke ning van de gemeente over 1897 is tot onderzoek gesteld in handen van de heeren de Boer, Bootsma en Reitsma. Workum. Door het gebruik van z.g. Overysselsche of Geldersche worst is een geheel gezin alhier ernstig ongesteld ge worden; gelukkig is door tijdig ingeroepen hulp het gevaar afgewend, en zyn de patiën ten nu weer hersteld. Men zij intusschen op zijne hoede met dergelyke kost, want onlangs is in eene vergadering van geneeskundigen geconsta teerd dat in sommige fijne vleesch- en worst- fabrieken totaal bedorven vleesch met vige- lantes wordt ingevoerd. Friso. Wonseradeel. Klagen de greidboeren over het ongunstige weer der laatste dagen, dat hen belet de hooiïng voort te zetten, de bouwboeren hebben over het weer nog met te klagen. Integendeel niettegenstaande het donkere weer zyn de vruchten Hink opge schoten en beloven goed. De regen van Zaterdag en Zondag is wel van pas gekomen, vooral voor de aardappels en bieten. De laatsten heboen het thans „goed te pakken“ en veranderen bij den dag. in ’t kort alle vruchten staan thans flink en ’t is een genot onze bouwlanden te aanschouwen. Stavoren, 28 Juui. Met de ansjovis vangst begint het naar het einde te loopen. De vangsten waren in de afgeloopen week zoo onbeduidend, dat er slechts bjj wijze van proef gevischt werd. Op diep water, oor- deelen de visschers, zou nog een goed schot te halen zijn, maar wegens het kuilen en de scheepvaart is het visschen aldaar met reep- netten te gewaagd. Overigens is de totale uitslag dezer visschery dit jaar zeer vol doende, wat mede te danken is aan de hooge pryzen. De netto verdiensten per schuit kunnen geschat worden op 1000 tot 2000 gld. Heerenveen, 27 Juni. De heer A., ongenoegen hebbende met een schipper over het vervoeren van een lading cokes, kwam Zaterdagavond bij dezen aan boord. Er vielen hooge woorden. Bij ’t weer naar wal gaan deed de schipper hem zooveel als ^uitgeleide/ De heer A. was reeds be- De morgenstond heeft goud in den mond“ is een spreekwoord, een leuze, of hoe men ’t noemen wil, die velen elkander nazeggen, maar waarvan weinigen de juiste beteekenis beseffen. Althans, met eenige uitzonderingen opge vat. Er zijn velen, wie de morgenstond steeds aan de vervulling hunner dagtaak ziet. Werklieden en landbouwers gaan meestal met of spoedig na de opkomst der zon aan den arbeid en zij ervaren dagelijks, dat de morgenuren voor hun arbeid de beste zijndat zij dan frisscher van hoofd, helderder van oog, vaster van hand, minder mat en afgewerkt zijn dan des avonds, wanneer de taak ten einde spoedt. Den meesten hunner wordt het echter niet gevraagd of zij vroeg dan wel laat widen beginnen. Hun werktijd wordt op de vroege morgenuren bepaald. Op de zoodanigen hebben wij niet het oog, want hun vertellen dat zij met vroeg te beginnen meer afdoen dan laat aanvan gende, zou geheel overbodige moeite zijn. Wij bedoelen de zeer velen, die het aan hun eigen keuze hebben, vroeg dan wel laat aan te vangen en die de kwade ge woonte volgen van laat op te staan, althans laat aan het werk te gaan. Nu denkt men misschien, dat wij hier eene strafrede zullen gaan houden tegen de luiaards, die een gat in den dag slapen, zooals men dat noemt. Neen. Zij mogen ’t zich ook aantrekken, maar wij meenen de ordentelijke burgers, die een zoogenaamd geregeld leven leiden en bijv, hun dagelijk- schen arbeid beginnen nadat zij ontbeten hebben en dus ten 9 ure ongeveer. Is dat laat roept een heir van kantoor- en bureau mannen, winkel- en magazijn-houders, advo caten, notarissen, schoolmeesters en wie niet al, mij toe: zoudt gij menschen, die met hun hoofd moeten werken, dan nog vroeger willen laten beginnen Zeer zeker, waarde lezers en dat op grond van eigen ervaring; wezenlyk, een mensch kan er best tegen, ook al werkt hij „met zijn hoofd,wanneer hij om 6 uur des mor gens begint, We deden ’t wel vroeger en bevonden er ons steeds wel bij. Heeft men er wel ooit eens over nagedacht, hoeveel tijd men op die wijze zou kunnen uitwinnen Van 6—8 uur ’s morgens is 2 uur, dat is, alleen werkdagen gerekend, een vollen dag van 12 uren per weekEn welke uren Wij zeiden ’t reeds, dat men frisch en op gewekt is, dat men beter en lustiger werkt, maar ookmen heeft geen oponthoudmen behoeft niet uit en wordt niet bezocht, men heeft geen stoornis te duchten. Wat zijn er vele menschen, die dag in dag uit klagen over gebrek aan tijd: o, ze weten niet wat ze eerst of laatst moeten doenKomt men echter ’s morgens voor 8 uur bij hen, dan vindt men hen in de veeren, of althans hunne kostbare uren verdrentelen en verdoen, zonder eenig nut of voordeel voor wien ook. Waarschijnlijk zouden velen van die o 1 zoo drukke menschen al hun werk op tijd en met gemak kunnen afdoen, ah ze maar bijtijds wilden beginnen. Er zijn aan het vroeg-opstaan nog andere voordeelen verbonden b.v. de warme dagen zijn in aantocht; midden op den dag is het dan bijna niet uit te houdenmen is te warm om te denken, laat staan om te wer ken welnu, wie ’s morgens voor het ont bijt twee of drie uren gewerkt heeft, kan licht midden op den dag een poosje rust nemen, of onder het lommer wat gaan ver- poozen. Op de zedelijke voordeelen zullen we maar niet wijzenieder heeft den invloed van een goed voorbeeld in zijne omgevingieder beseft dat de voldaanheid over beter vol brachten plicht tot een opgeruimder en tevredener gemoedsstemming leidtdat men beter zal arbeiden, naar mate men zich door meer beschikbaren tijd minder behoeft te haastenkortom, er is aan alle kanten winst en nergens schadede morgenstond heeft in waarheid goud in den mond. Goed en wel, zegt misschien deze of gene onder onze lezersGij hebt goed praten maar dan moet men ook maar vroeg kunnen opstaan. „Willen is kunnen/ is daarop ons antwoord. Er zijn er wel die beweren, dat ze onmogelijk zoo vroeg uit hun bed kunnen komen, ze hebben dan hoofdpjjn, ze zijn dan onlekker, ze kunnen niet werken, neen, heusch, ’t is wel zoo, ’t is een heel goed ding ’s morgens vroeg te beginnen en ze zouden dat ook wel heel gaarne willen, maar wezenlijk, ze kunnen niet, ze zouden bepaald ziek worden. Allemaal onwaarheid. Er moge een enkel ziekelijk gestel zijn, dat vroeg opstaan ver biedt, in den regel zal elk die ’t beproeft en eenige dagen achtereen volhoudt, ervaren, dat niets gemakkelijker en aangenamer is, dan vroeg opstaan. Vooral wanneer men begint in dezen tijd van het jaar, nu het ’s morgens vroeg zoo heerlijk is en het vroolyke zonlicht al zoo vroegtijdig door het raam van uw slaapkamer schijnt, ’t Is in derdaad waar, wie gewoon is tijdig op te staan, kan het meestal na zijn gewonen tijd niet in zijn bed uithouden. Maar ’s avonds dan? Ja, dan gebeurt het meestal, dat men bijtijds naar bed ver langt, en ook wat niet het minste voor deel is dat men, zich ter ruste leggende, spoedig inslaapt en een verkwikkende nacht rust geniet. Dit bewijst meer dan iets anders, dat men op de door ons gewenschte wijze tot een gezonden en doelmatigen levensregel komt. Nu kan het daarbij gebeuren, dat sommigen in de avonduren aan tijd verliezen, wat ze des morgens winnen. Dan is echter toch de winst nog groot, want de morgenuren overtreffen de avonduren in alle opzichten, behalve in de geschiktheid om kwaad te doen of slechte gezelschappen te bezoeken. Vindt men dit alles wat min voor een hoofdartikel Wie dit meenen mocht, volge eens onzen raad, hij sta eens eenige ochten den vroeg op en bestede den tijd, dien hij aldus wint, om uit te cijferennoeveel tyd hij winnen kan en hoeveel winstgevenden arbeid hij meer zou kunnen leveren, indien hij zich die wijze van doen tot regel maakte en jaar op jaar slechts 2 nu verloren werk uren per dag meer tot de zijne maakte. F run. Crt. eenige mannen als slachtoffers achter. De Alkmaar draagt dan ook onder onze bevol king den weinig poëtischen naam van het „gele-koorts-schip“en telkens wanneer men hier hoorde, nadat we het gelukkig een paar jaren kwijt waren, dat het opnieuw in deze haven zou worden gestationneerd, vernam men zulks met leedwezen, omdat men vast geloofde, dat er spoedig na aan komst gele koorts zou uitbreken. Men moge dat bijgeloof noemenmaar een feit is ’c toch, dat de gele vijand er zich telkens aan boord vertoont en helaas, slachtoffers gemaakt heeft. Van de thans aangetaste manschappen, die allen in het hospitaalzyn opgenomen, is er reeds één overleden. Zou het niet wenschelyk wezen, om de Alkmaar nu maar spoedig voorgoed naar Nederland te laten vertrekken en nooit meer hierheen te zenden Dat schip zou betere diensten kunnen bewijzen, indien het b.v. ter be scherming der visschery in de Noordzee werd gebruikt. Voor de tropen deugt het nietdat is nu opnieuw gebleken/ In Friesland beginnen onderwijs- autoriteiten en sommige gemeentebesturen te klagen over de werking van de fiets in de school, aldus schrijft men aan de N. R. Crt. Niet omdat de Friesche jeugd der lagere school al fietst, maar omdat tal van onderwijzers het rijwiel gebruiken, om soms 2 a 3 uur van de school bij hunne ouders of familieleden in den kost te gaan. Des morgens vóór schooltijd moet dan die af stand gefietst wordenvolgens autoriteiten is de onderwijzer dan niet frisch genoeg meer, om met opgewektheid en ij ver onder wijs te geven. Er gaan dan hier en daar ook stemmen op, om den onderwijzers de verplichting op te leggen, in het dorp te wonen, waar de school gevestigd is. Of de gemeenteraden daartoe de bevoegdheid heb ben, is een andere vraag. Het is evenwel reeds bij verschillende benoemingen van onderwijzers in den laat sten tijd gebleken, dat èn de hoofden, èn de gemeenteraden de voorkeur geven aan onderwijzers, die van elders komen, boven hen, van wie men verwachten kan dat zij van uit bunne huidige woonplaats per fiets de school bezoeken. Uit Maarsen wordt geschreven Twee paar leden waren voor de Provin- ciale Staten dezer dagen in herstemming en Manus was kiezer, maar een anderhalf uur van huis aan het werk. Daags vóór den grooten dag komt mijnheer B. bij de echt- genoote van Manus en beduidt haar, dat haar man om ’t verzuim niet van de stem bus behoeft weg te blijven; 50 cents laat hij achter als billy ke tegemoetkoming en gaat zijns weegs. Toen Manus ’s avonds thuis kwam, deed Jans verslag van het bezoek en haar echt vriend vertelde haar, dat hij onderweg mijn heer A. tegen kwam, die 60 cents in zijn hand liet glijden en een fijne sigaar liet opsteken. Aan den avond van den dag der her stemming komt de heer A. met opgestreken zeil op Manus af en zegt van een buurman van dezen gehoord te hebben, dat hy van mijnheer B. ook verzuim had opgestoken. Wees gerust, mynheer, zegt Manus, ik heb ze alle vier zwart gemaakt, maar die twee onderste van U zwarter dan de andere. Door zekeren J. A. te Utrecht werd Zaterdagnacht omstreeks 11 uur, terwijl hij aan de Nieuwekade met een kruisnet aan het visschen was, een gelukkig zeldzame vangst gedaan. Toen hij namelijk op een gegeven oogen- blik met meer moeite dan gewoonljjk zijn net had opgehaald, bleek daarin het Ijjk van een man te liggen. Geen wonder, dat van schrik het touw aan zyn hand ontglipte en het net met inhoud weder in de diepte verdween. Na aan het nabjj gelegen politiebureau zijne bevinding te hebben medegedeeld, was het lijk spoedig op den wal gehaald, waarna het per brancard naar het hoofdbureau van politie werd vervoerd. Daar werd het her kend als dat van den veedrijver H.v d. B., die sedert den 21n dezer werd vermist. Ook pleizierig. Dezer dagen kwam iemand, die voor zyn huwelijk noodig had een bewjjs van voldoening aan de militie, tot de ontdekking dat hy niet voor de militie was ingeschreven, gevolg van het verzuim van zyn vader (hij zelf bevond zich destjjds in Amerika) om hem ter inschrijving aan te geven. Hy is thans by de militie inge- lyfd en zal de eerstvolgende twee jaren onder de wapenen worden gehouden. De gevolgen van ruzie. Een 75-jarige man, die met zyn huishoudster ruzie had gehad, sprong te Rotterdam, over de Wil lemsbrug in de Maas met het doel om zich te verdrinken. Hij werd echter gered. Bolswardsche Courant ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1