Optocht Kroningsfeesten. I Predikbeurten. Het Programma v. d. Optocht luidt als volgt STADSNIEUWS. een. 4. 10. 18. 19. 20. 21. I! 22. 23. 1. 2. 3. 8. 9. 16 17. 2e 3e 4e 5e 6e 7e 8e 9e 10e He 12e 13e 14e 15e 16e 17e 18e 19e 20e 21e 22e 23e 24e 25e 26e 27e 28e 29e 30e 31e 32e 33e 34e 35e 36e 37e 38e 5. 6. 7. Geslaagd. De heer D. Pottinga is geslaagd voor het eind-examen van het gymnasium te Leeu warden. 11. 12. 13. ) ducten 14. 15. c2 c4. pd bl c3. L cl g5. c4 X 35. Ddl X d4. D d4 a4. e2 e3. pdgl e2. D a4 X u 5. L g5 X 16. 0—0—0. p8c3 X d5. K cl bl. K bl al. pd e2 f4. L fi d3. L d3 - bl. T dl d2. e3 e4. f2 - f3. T d2 c2. Zondag 3 Juli. HERVORMDE KERK. ’s Voorm. 93/^ uur Ds. VAN DER MEULEN. ’s Nam. 2 uur: Ds. DARDENNE ANKRINGA. DOOPSGEZINDE KERK. ’s Voorm. 93/4 uur Ds. POTTINGA. GER. KERK. Nieuwe Hofstraat. ’s Voorm. 9i/4 uur en ’s Avonds 51/4 Ds. J. OP ’t HOLT. EVANGELISATIE-LOKAAL. ’s Voorm. Qi/55 en ’s Avonds öi/a uur Ds. BRUINING van Leerdam^ Toekenning Beurs. Aan onzen stadgenoot, den heer W. Na- wijn, werd heden bij vergelijkend examen de beurs van het Bumaleen toegekend. Schaakwedstrijd. Correspondentiepartij tusschen de schaak clubs WESTERGOO. Bolsward. Zwart. d7 d5. e7 e6. pd g8 f6. c7 c5. c5 X d4. pd b8 c6. e6 X d5. L f8 - b4. D d8 a5. L b 4 X a5. g7 X f6. L c8 e6. Ta8 c8. L e6 f5 f. L a5 d8. L f5 g6. pd c6 e5. pd e5 g4. K e8 f8. K f8 g7. pd g4 e5. pd e5 c6. L d8 a4. h7 h5. h5 X g4. T c8 e8. f7 X g6. L a5 b6. Te8 e7. g6 X h5. Kg7-f7. L b6 d4. Th 8 h6. Te 7 d7. Kf 7 - e7. 16 X g5. pd c6 e5. Th 6 f6. Een flink getal leden der vereeniging „Handel en Nijverheid14 en belangstellenden waren Donderdagavond in het „Rood Hert44 opgekomen, om de plannen van den te hou den optocht te bespreken en vast te stellen. Vooraf deelde de Voorzitter, de heer C. W. Eisma, mede, dat de Koninklijke goed keuring op de Statuten der vereeniging weer was verkregen. Op een verzoek van de vereeniging „Door Arbeid tot Verbetering14 om adhesie aan een adres tot verbetering van het vaarwa ter door Kimswerd, werd gunstig beschikt. Het Bestuur zal dit verzoek ondersteunen. Van de Feestcommissie is een toezegging voor den optocht ontvangen van f 100, Vervolgens werd nog met algemeene stem men tot lid der vereeniging aangenomen de heer H. H. Tuininga. De heer Th. H. v. d. Meulen, Voorzitter van de Commissie voor den optocht kreeg nu het woord. Hij herinnerde, dat de com missie thans versterkt is door drie afge vaardigden van „Hollandia44 en men per soonlijk bij de ingezetenen om finantiëelen steun heeft gevraagd. De Commissie mocht van vele zijden steun erlangen, ofschoon het haar was opgevallen, dat een deel der bur gerij en wel hoofdzakelijk de eerste standen weinig bijdroegen. Door de burgerij en vele mindergegoeden is een bedrag van pl.m. f 280,toegezegd, hierbij komen nog enkele bijdragen en de f 100,der Feestcommissie, makende samen een som van pl.m. f400, De begrooting bedraagt f 500,—, zoodat er nog f 100,tekort komt. De Commissie hoopt evenwel, nu hare plannen meer be kend zullen worden, dat nog vele meerge- goeden hunne bijdragen aan den Penning meester, den heer H. J. Boersma, zullen doen toekomen. Twee Herauten te paard. Muziekkorps. Wagen bespannen met 2 paarden, voorstellende de 11 Provinciën met de Kroon. Wagen bespannen met 4 paarden, voorstellende het feit van den dag, Buste H. M. de Koningin, omgeven door de Koninklijke Macht en be schermd door de Nederl. Strijdmach ten. Aan beide zijden van dezen wagen Meisjes in ’t wit, bloemen strooiend. Oudstrijders in rijtuig. Deputatie Gemeentebestuur in rijtuig. Wagen met 2 paarden, waarop de Attributen van de stad Bolsward, deze door het Gemeentebestuur aan den optocht toe te voegen. Bestuur der Ver. „H. en N.44 in rijtuig. Wagen met 2 paarden, symbool en attributen van „Handel en Nijver heid.44 Deze wagen door de vereeni ging „H. en N.44 aan den optocht toe te voegen. Wagen met 2 paarden, voorstellende de Landbouw. 3 wagens, elk bespannen met 4 paar den en elk geflankeerd door 4 paar den, van de fabriek voor Melkpro- Hollandia44. Brandwagen (Brandspuit m. mannen.) Wagen met 2 paarden. Fabriek C. G. de Groot. Deputation W erklieden vereenigingen Wagen met 2 paarden. Verzekering- Maatschappij „De Philantroop44. Wagen met 2 paarden. Sigarenfa briek D. de Vries. Deputation van verschillende Ver eenigingen. Het Vervoer. (Locomotief, Stoomboot, Schip en Hondenkar.) Wagen met 2 paarden, waarop de Attributen van Sport. Muziekkorps. Marechaussées te paard. Met belangstelling werden deze plannen aangehoord, die algemeen bijval vonden. Eenige vertegenwoordigers van Verzeke ring-Maatschappijen ter vergadering aan wezig, beloofden finantiëelen steun, terwijl ook eene schriftelijke toezegging tot mede werking was ingekomen. Een drukke bespreking volgde nu, op welke wijze men het best de tekort komende gelden kan vinden, waarop ten slotte de Commissie van het Bestuur van „Handel en Nijverheid44 met goedkeuring der leden vol macht kreeg om de geraamde som van f 500 te besteden, mocht er al een tekort komen, dan komt dit ten laste der Vereeniging, of schoon men niet twijfelt of de noodige gel den zullen wel gevonden worden. Nog werd medegedeeld, dat ook de Bols- warder Schildersvereeniging aan den optocht wil deelnemen, alsook de Afd. „Bolsward44 van den Nat. Chr. Werkmansbond. Den heer H. Eisma verwonderde het, dat voor de herauten eene som op de begrooting was uitgetrokken. Zijns inziens zouden in Bolsward wel verschillende jongelui te vin den zijn, die op eigen kosten die taak op zich nemen. Deze mededeeling werd toe gejuicht en zal wel’t gevolg hebben, dat zon der kosten een aantal vrijwilligers als heraut aan den optocht zullen deelnemen. De Commissie zal thans met spoed tot uitvoering der plannen overgaan. Zij rekent op algemeene toewijding van allen, die het a.s. Kroningsfeest tot een onvergetelijken dag willen maken. Aan het slot van de vergadering bracht de heer B. D. Eerdmans een woord van warme hulde aan het Bestuur van „Handel en Nijverheid44 en in het bijzonder aan den Voorzitter en Secretaris, die reeds lange hoopte, dat beiden nog lange jaren die tunc- tiën met dezelfde opgewektheid zullen be- kleeden. Nadat zich nog een aantal nieuwe leden voor de Ver. hadden aangegeven, sloot de Voorzitter de vergadering onder dankbetui ging voor de betoonde belangstelling. Verkiezing Gemeenteraad. Bij de Vrijdag gehouden verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad zijn tot can- didaten gesteld, de hoeren S. de Boer, H. Boersma, B. F. Wartna en J. Wesseling. De stemming heeft plaats a.s. Vrijdag 8 Juli. Verplaatsing. Onze vroegere stadgenoot, de heer J. Vellinga, Candidaat-Notaris en Rijksklerk ten kantore der Registratie te Delft, is ver plaatst naar Groningen (B. A.) Nuts-V ergadering. Het departement Bolsward der Maat schappij tot Nut van ’t Algemeen hield Woensdag, 29 Juni, zjjn gewone Juni-ver- gadering. Er waren negen leden aanwezig, dit is */4 van ’t geheele getal, dus een be trekkelijk zeer goede opkomst. Maar dat kwam, omdat er verslag en rekening moest worden gedaan van de verschillende depar tementale instellingen. Tot bestuursleden werden benoemd de heeren D. van der Meer en J. Pottinga. Uit het verslag van de Volksbibliotheek bleek, dat het hoog noodig is, dat het ge tal nuts-leden toeneemt, zal die zaak op den duur blijven bestaan: onmogelijk kan ze zich staande houden, als er niet min stens dubbel zooveel aan kan worden be steed als tot nu toe. Hetzelfde werd gerap porteerd aangaande de kinder-leesbibliotheek. Zal de leeslust bij de jeugd blijven bestaan, dan moet er gezorgd kunnen worden voor flinke aanvulling. De commissie van de vereeniging „Hulp betoon aan Jongelieden44, eene onderafdee- ling van het Nut, raporteerde, dat zij het genoegen had gehad eenige jongelieden op kantoren te plaatsen, een kon gelegenheid vinden bij de werkplaats der Ned. Tram weg Mpij. te worden geplaatst, doch had zich vooraf weer bij zijn ouden patroon verhuurd. Toch bleek in de laatste dagen, dat een ander liefhebber hier gaarne van wilde profiteeren. Enkele leden bedankten, ’t zij door vertrek, ’t zij door andere om standigheden, versterking der geldmiddelen van deze nuttige zaak blijkt noodig, terwijl de commissie zich gaarne bereid verklaart, meerdere jongelieden te helpen. Zelfs de zangschool, die jaren lang in bloeiénden toestand verkeerde kwijnt nu, omdat het getal betalende leerlingen steeds verminderde. Niettegenstaande het Hoofd bestuur dit jaar aan deze instelling een sub sidie van honderd gulden toestond, sloot de Rekening met een saldo van slechts zeven en twintig gulden. Uit een en ander bleek dus, dat ons Nuts-departement zoo langzamerhand ten doode wordt gedoemd, als er geen nieuwe leden toetreden. En dat zou toch jammer zijn voor een departement, dat 6 December 1899 honderd jaar zal hebben bestaan. Door den afgevaardigde ter Algemeene Vergadering werd verslag uitgebracht van ’t geen in die vergadering voorviel, welk verslag voor ’t archief werd in ontvangst genomen. Tot lid der Commissie voor de volksbi bliotheek werd benoemd de heer R. Velsti^, tot lid der Commissie voor de zangschool de heer J. R A. Donker, in de plaats van wijlen den heer J. Haitsma Mulier, aan wiens nagedachtenis een woord van hulde en dank werd gebracht voor ’t vele, dat bij jarenlang deed voor deze instelling, „zijn troetelkind44. Tot lid der Commissie voor de kinder-leesbiblioteek werd benoemd de heer J. Hommes. Het voorzitterschap van het departement is met 1 Juli overgegaan op den heer M. Schotman Mz. Aan den aftredenden voorzitter, Mr. J. W. Zijlstra, die volgens het reglement niet terstond herkiesbaar was, werd een woord van dank gebracht voor alles, wat hij in het belang van Maatschappij en Departe ment heeft gedaan. Moge het departement in ledental toe nemen, opdat het zijn eeuwfeest waardig kan vieren Wilhelmina Bier. Namens de Directie der Deli-Brouwerij te Amsterdam, werd ons ter kennismaking toegezonden een reclameplaat, waarbij de aandacht wordt gevestigd op het Wilhel- mina-Bier. De plaat geeft ia lichtdruk het portret van H. M. onze aanstaande Koningin. De uitvoering is net en de plaat verdient, bij de vele platen, die in dit kroningsjaar verschijnen, voorzeker eene goede plaats. Kaatspartij van Zondag 26 Juni. Deelgenomen werd door 31 parturen van 3 in ’t partuur. In de eerste ronde vielen af de nos. 1, 4, 6, 8, 10, 11, 14, 15, 17,20, 21, 21, 26, 28 en 29, daarna in de tweede ronde vielen af de parturen 2, 5, 9, 13,16, 22, 23 en 30, zoodat nog 8 parturen over bleven, waarvan in de derde ronde afvielen de nos. 31, 12 en 18, terwijl de nos. 25 en 27 door den regen moesten ophouden. Ze stonden op 3 eersten gelijk, ’t welk Zondag a.s. met den geheelen afloop der Kaats partij, op het Streng, gelegen bij het Hooge Bolwerk, zal worden uitgekaatst. De Kaatsclub heeft den naam gekregen van „M.E.T.O.,44 afgeleid van de zinspreuk Moed, Eendracht, Trouw Overwint. (Ingezonden.) ONS HUIS, Amsterdam. Wit. Ie zet d2 d4. T c2 c5. In het Huis van Bewaring te Leeu warden is Vrijdagnamiddag uit ’s Graven- hage gevankelijk binnengebracht de ge wezen 2e luitenant de Bourbon, die 6 jaren geleden te Deventer is gedeserteerd. Hij zal te Leeuwarden wegens desertie voor den Krijgsraad terecht staan. Omtrent den toestand der steenindu- strie bericht men ons, dat het uitzicht be staat, dat er in den loop van 4 weken op enkele fabrieken over kleine partijen steen zal kunnen worden beschiktdoor de schaar- schte zijn de prijzen belangrijk gerezende volgende prijzen worden genoteerdgrjjze klinkers f 16 f 16.50miskl. klinkers f 14.75 a f 15; miskl. hardgr. f 13.50 a f 13.75; rood naar kwaliteit f 11 a f 12, alles franco boord op 3 mnd. en zullen deze prijzen, naar het zich laat aanzien, zeker tot de maand October zich staande houden. De feestcommissie, welke te Delfzijl de kroningsfestiviteiten voorbereidt, heeft grootsche plannen, daarbij denkt ze de al gemeene armen niet te vergeten. Om een en ander mogelijk te doen worden, meende men aan den Raad een subsidie van f 730 te mogen vragen. Lang en breed is over dit verzoek door de vroede mannen gedelibe reerd en ten slotte is er afwijzend op be schikt. Da raad geeft niets. Door een 13-tal notabele ingezetenen is nu een protestver- gadering belegd, om, zooals het in de op roeping luidt, de eer van Delfzijl te redden. Wat zuinig aan. De briefschrijver uit de Hofstad aan de Arnh. Crt. maakt de volgende ondeugende opmerking. „Er worden in den laatsten tijd met ruime hand ridderorden uitgedeeld; jubileerende doctoren, schoolopzieners, predikanten, onder wijzers, enz., enz. worden, groot- of klein- scheeps, met Leeuw of Oranje-Nassauorde bedacht. Ik heb er niets tegenridderorden zijn ingesteld om ze uit te deelen, en aan al die jubilarissen misgun ik deze onder scheiding, die hun zeker genoegen doet, allerminst. Maar ik zou zeggen, dat de Regeering in dit jaar zich wat moest mati gen, anders houdt ze geen toonbare Neder landers meer over om te decoreeren bij de aanstaande inhuldiging van de Koningin44. Een jongensbataljon. Onlangs hebben wij melding gemaakt dat ongeveer 140 kna pen te Edam (van 10 tot 14-jarigen leeftijd) een eerewacht zullen vormen bij gelegenheid van het lnhuldigingsfeest; een muziekkorps onder directie van een zéér jeugdigen kapelmeester, dat ruim 20 leden telt, behoort er bij. Die jongens, door een oud- onderofiicier der schutterij en een ex- onderofficier van het leger geleid, zullen gekleed zijn als de matrozen van de marine, en fantaisie-geweer dragen. Door H. M. de Koningin en den burge meester van Amsterdam is toegestaan, dat zij bij de Inhuldigingsfeesten in twee gelede ren in de hoofdstad worden opgesteld, om bij gelegenheid van een der rijtoeren van H. M. het eere-saluut te brengen. Te Eksloo (Dr.) heeft een hevige buren- twist plaats gehad over den dood eener koe, waarvan de eigenaar beweerde, dat het dier behekst was, en waarvan een der bejaarde buren, die meermalen bij hem in huis kwam, beschuldigd werd. Met hevige beschuldi gingen werd den ouden man, die ver klaarde nimmer met bovennatuurlijke krach ten te hebben omgegaan, de deur gewezen. Het is zeker te hopen dat dit geval te Eksloo, waar men in de eerste helft dezer eeuw veel aan hekserjj geloofde, het laatste van zoodanigen aard zal zijn. Vreemde prijzen. Een heer, pas in de stad gekomen, na verscheidene uren sporens, stapte een restaurant binnen, neemt plaats aan een tafel, doet een servet voor en begint de spijskaart te bestudeeren. Van alle ge rechten stond de naam er in het Fransch op en dat beviel hem, rechtgeaard Hollander, Hier, Jan, roept hij, daar is niets van mijn gading bij. Niet, mijnheer Mag ik vragen wat u dan wenscht vroeg Jan beleefd. Heb je geen sine qua non De kellner raadpleegde zijn memorie. Neen, mijnheer, was zijn antwoord. Geen bon-mots N... neen, mijnheer. Heb je dan soms semper idem Neen mijnheer, ook niet. Jeux d’esprit dan Neen mijnheer, geen Of tempus frigit Ook niet, mynheer. Misschien een soirée dansante Neen mijnheer. De kellner wist bijna geen raad. Nu maar, sine die heb je toch wel Wij hebben ze niet, mijnheer. Ook geen E pluribus unum ’s Kellners gelaat kleurde op. Nu maar, sine die heb je toch wel Die heb ik, geloof ik, wel eens hooren noemen, mijnheer, en hij verdween in de keuken, om met leege handen terug te keeren. Wij hebben ze ook niet, mijnheer, zeide hij op een toon van eenige teleurstel ling. Heb je dan pro bono publico? Neen, mijnheer, De kellner begreep er niets meer van, dat hij zooveel spijzen niet kende. Het gelaat van den heer was zoo effen als het blad van een notenhouten tafel. Heb je dan misschien vice versa vroeg hij opnieuw. De kellner kon slechts het hoofd schudden. Neen? Nu, geef me dan maar een biefstuk met gebakken aardappelen en snij- boonen. Dat hebben we mijnheerriep de kellner uit op een toon, die bewees, dat hem een pak van ’t hart was genomen en hij vloog naar de keuken. P. N. Merkwaardig. Dat een kip den hoogen leeftijd van 12 jaar bereikt moge op zich zelf reeds een merkwaardigheid zijn, dat zulk een beest nog een ei produceert, is zeker nog merkwaardiger. Het klinkt ongeloofelijk en als het dier niet in een afzonderlijk hok was opgesloten zou het niet met zekerheid te constateeren geweest zijn. Menigeen zal dit bericht als een verhaaltje beschouwen. De bron, waaruit wij het ver nemen, is evenwel zoo geloofwaardig, dat wij voor de waarheid ervan instaan, zegt het U.D. Zomer! Zaterdag 25 Juni, des avonds te halfnegen, zag men o ver Goes een vlucht.... vries-ganzen trekken. Het spinnewiel in eere hersteld. Als men door de straten van Berlijn wandelt, dan ziet men voor bijna alle uitstalramen der meubelmagazijnen het antieke werktuig het spinnewiel, waarmee onze grootmoeders zoo handig wisten om te gaan. En werkelijk komt het spinnewiel weer bij de dames in eere, niet alleen als sieraad, maar inderdaad als practisch werktuig. Gretchen am Spin- rade is thans geen zeldzaamheid meer. De dochters der Berlynsche aristocratie houden zich thans weer bezig met het zelf vervaar digen van garen voor fijne linnenstoffen, ’t geen zeker met het oog op de emancipatie van het tegenwoordige vrouwelijke geslacat een verblijdend teeken is. De wederinvoering van het spinnewiel hebben de Duitschers te danken aan de Engelsche dames, bij wie de gewoonte om de wol voor huishoudelijk gebruik zelf te spinnen, op het land ten minste, nergens uitgestorven was. De trotsche ladies hebben deze gewoonte uit den patriarchalen tijd weder ingevoerd en zoo heeft deze huis industrie ook reeds weder haar intrede in Duitschland gedaan. Voor zoover wij weten, bestaat zij hier nog niet. Emile Zola over de lectuur van jonge meisjes. Een jong meisje, nog nauwelijks den bakvischleeftijd ontgroeid, wendde zich eenigen tijd geleden tot verschillende schrij vers van naam, onder wie Gerhart Hauptmann, Ibsen, Zola en anderen, met de vraag, welke hunner werken geschikt waren als lectuur voor jonge meisjes. Zij ontving op haar vragen slechts één antwoord. Zola had te midden van de beslommeringen van zijn groot proces nog tijd gevonden om de jeugdige vraagster te antwoorden. Hij schreef haar het volgende: „Jonge meisjes past het slechts die boeken te lezen, waarvan de lectuur hun door hun ouders wordt toegestaan en een auteur heeft niet het recht om meisjes mee te deelen, welke zijner boeken wel en welke zij niet mogen lezen.44 Man (uitgaande). Lieve vrouw, ik ga nu uitals ik bij ongeluk niet met het souper thuis zal zjjn, zend ik je wel een kaartje met den kruier. Vrouw. Dat behoeft niet, lieve man, ik vond het kaartje met bericht al in je jaszak. Zoo, wilt gij deze woning van mij huren 1 Hebt gij kinderen? Neen! Een piano? Neen! Een naaimachine? Neen, maar ik heb een oude theeketel, die wel eens zingt als het water kookt. Ik hoop, dat u die niet hinderen zal. h2 h4. g2 g4. h3 X g4. pdf 4 X g6. pd d 5 f4. Tc5 d5 h4 h5 pd f4 X h5 f. Td5 f5. Th 1 f 1. a2 a3. Lbl a2f. g4 g5. Tf5 X gó. paard h5 f4. .jaren aan het hoofd der Ver. stonden, Hij i uur y> •n Y> n n y> Y) n r> •n n r> n •n •n n Y) Y) n

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 2