7 NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN ««mUMEB HET PORTRET, No. 55. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zeven en dertigste Jaargang. 1898. a ZONDAG 10 JULI. Uit de Raadszaal. -I i<I I VOOR Malden niet vrouw en K3' ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Vergadering Donderdag 7 Juli 1898. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. trek naar Indië, zulke heerlijke dagen bij u te R... heb doorgebracht/' Mijnbeer van Een flikkering S3 7’ J ’t Was een sombere, droevige najaarsdag. De zonnestralen drongen slechts bij tus- sehenpoozen door de grauwe wolken om een treurigen glans te verspreiden op de gele bladeren, die de Octoberstormen aan de boomen hadden ontrukt. Een eenzame wandelaar, die zooeven het station te R... heeft verlaten, gaat met moedeloozen tred door de oude lindenlaan, die naar Villa Anna” leidt. Waarom had hjj geen antwoord ontvan gen op het s@hrijven( waarin bij vroeg of zijn bezoek gelegen kwam Waarom was er niemand aan het station om hem welkom te heeten Dit vroeg van Leeuwen zich af, terwijl hij het fraaie landhuis naderde. Daar staat hij voor het tuinhek en staart op het huis, waarvan de gesloten luiken hem antwoorden op zijn vragen, hem toe roepen, dat daar in stede van gezelligheid en vreugde droefheid en smart hun rouw- zetels hebben opgeslagen. „Is de Villa sinds lang niet meer be woond geweest?” vraagt hij aan een voor- bijgaanden landman. „Ze staat reeds drie jaren leeg, mynheer hier buiten worden zulke huizen niet licht verhuurd 1“ „Woont dan de notaris van meer in het dorp?” „O, sedert dien tijd hebben hier al twee andere families gewoond. Die is ruim acht jaar dood.” „Dood?... En zijn vrouw en dochter?” „’k Geloof, dat ze op ’t oogenblik te Nij megen wónen. Zij moeten het daar niet te breed hebben.” Dat was een wreede teleurstelling. Van Malden dood, zijn woning verlaten en ver waarloosd, zjjn vrouw en Eugenie arm in een vreemde stad Wat veranderingen kun nen in eenige jaren plaats grijpen Twaalf jaren Wat zijn twaalf jaren Een druppel in den oceaan des tjjds, maar machtig genoeg om geheel ons geluk met zich mee te sleepen in het grondeloos diep. In sombere stemming keerde hij terug naar het station. Nog heden wilde hij me vrouw van Malden en haar dochter weder zien. Hij zou ze opzoeken in hun armoede, ze troosten en ter zijde staan. Met moeite gelukte het hem te Nijmegen de woning van mevrouw van Malden uit te vinden. Na herhaald vragen is hij eindelijk ver wezen naar een klein bovenhuis in de Steyn- buisstraat, waar wy hem thans met klop pend hart aan de bel zien trekken. Een slanke jonge dame opent de deur, een parel onder Nymegen’s schoone doch ters. Dat is Eugenie 1 Terstond heeft hy haar herkend aan het regelmatig, fijn gevormd gelaat, aan die groote, donkere oogen, waarmede zy hem voor jaren vaak zoo argeloos had aange staard, maar wier blik thans doordrong diep in zyn hart. Hoe sierlijk was ze opge groeid, die kleine Eugenie van „Villa Anna 1“ Hoe levendig herinnerde zij aan den, helaas, zoo vroeg gestorven vader, den trotschen, schoonen man, dien hij eens zijn vriend mocht noemen. Kon hy gevolg geven aan den drang zyns harten, hy zou harts- tochtelyk dat fijne witte handje grijpen en het in vervoering aan zyne lippen drukken. Eerbiedwaardige, maar strenge wetten ver boden hem ditzy was niet meer een kind, maar een jonkvrouw. Geen oogenblik ver loor hy dit uit het oog, temeer, wijl zy hem in het geheel niet scheen te herken nen, en met schijnbare onverschilligheid vroeg hy om terstond hare mama alleen te kunnen spreken, maar voorloopig onbekend te mogen blijven. Eugenie verzocht hem naar boven te gaan, deed hem plaats nemen in de kleine, sober gemeubeleerde voorkamer en verwij derde zich om haar mama van zijn komst, te verwittigen. Een paar minuten en mevrouw van Mal den trad binnen. Haar kon van Leeuwen maar met moeite herkennenzy had ook zooveel doorstaan sinds de zonnige dagen van „Villa Anna”, en van haar lij den droeg haar gelaat de onuitwischbare sporen. Zij maakte een stijve, maar hoffelijke buiging en verzocht hem te gaan zitten. „Mevrouw, kent u my niet meer?” was zyn eerste woord, „weet u dan niet meer, dat ik twaalf jaar geleden, voor mijn ver- naar Indië, zulke heerlijke dagen by rge bracht.” Leeuwen”, riep zy uit, „myn hemel zjjt u het?” Een flikkering van vreugde toog over dat bleek gelaat en zy stak hem gul de magere hand toe, die hy met warmte drukte. „Eugenie, kom eens gauw binnen, hier is je oude vriend, die je vroeger zoo verwende.” En er heerschte in het nederig vertrek een vreugde, als daar nooit was geweest, sinds de weduwe het bewoonde. Veel werd er dien avond by het gezel lig theelicht gesprokenoude herinnerin gen werden wakker geschuder klonk me nige lach, maar ook blonk er menige traan. Van Leeuwen beschreef zyn loopbaan, voort durend bestraald door den zonneschijn van geluk en vreugde en mevrouw van Mal den de hare, een weg vol lijden en droef heid, Hare geschiedenis was de roman van zoovele familiën, die, als met den vader alles te grave gaat, afhankelijk worden van het werk hunner handen of den steun van een bloedverwant. Menige voetstap heeft van Leeuwen sinds dien avond in het bovenhuisje aan de Steyn- buisstraat te Nijmegen gezet en toen hjj het volgend jaar naar Indië wederkeerde, stond hjj niet meer alleen op de Rotter- damsche kade, maar voerde een vrouwtje njet zich mede, dat hem wel geen rijke huwelijksgift had aangebracht, maar een warm hart bezat en een schoone ziel in een schoon lichaam. Mevrouw van Malden vergezelde haar kinderen naar Java. Tegenwoordig waren 10 leden. Afwezig de heeren Hommes en Eerdmans, de eerste met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken a. Een resolutie van Ged. Staten, waarbij Wordt bepaald het tijdstip, waarop de ge- meenterekeningen bij hun college moeten worden ingezonden, voor deze gemeente is dit uiterlijk 3 September. b. Een resolutie van Ged. Staten, hou dende goedkeuring der wijziging van de Schutterij-begrooting 1897. c. Idem, houdende goedkeuring der wij ziging van de gemeentebegrooting 1897 en de staten van at- en overschrijving. d. Een schrijven van den heer C. J. van der Veen, berichtende dat ZEd.Achtb. de benoemingen tot Comm, van den weg Bols- ward—Harlingen en van den weg Sneek Bolsward, alsmede van bestuurslid van de Vereeniging voor Ambachtsteekenonderwjjs aanneemt. e. Een schrijven van Mej. E. Holwerda, waarin zij haar dank betuigt voor de her benoeming tot stadsvroedvrouw. Een en ander voor notificatie aangenomen. f. Een verzoek van den gemeente-ont- vanger, verzoekende verlof, om zich van 1 tot 30 Aug. buitenlands te mogen begeven, wijl hij om gezondheidsredenen op aanraden van den geneesheer een badkuur te Ems zal ondergaan. Het gevraagde verlof wordt zonder hoofdel. stemming toegestaan. PUNTEN van BEHANDELING: 1. Proces-verbaal van Kasverificatie over het 2e kwartaal 1898. De ontvangsten bedroegen op den vorigen dienst f 95,784,35® tegenw. - 28,480,97 Samen f 124,265,32® De uitgaven beliepen op den vorigen dienst f 91,614,06® tegenw. 28,640,07® Samen f 120,254,14 Zoodat in kas moest zijn en ook werd bevonden f 4,011,18®. Aangenomen voor notificatie. 2. Voorstel van Burg, en Wethouders om machtiging tot het aanbesteden van de berg- en werkplaats der gemeentereiniging Bij de behandeling der begrooting is de herstelling en verbouwing van de bergplaats der gemeentereiniging als memoriepost aan genomen. Burg en Weth. bieden nu teeke- ning en bestek aan ter goedkeuring aan den raad en stellen voor, ook in verband met het volgende punt, dit voorstel in handen eener commissie te stellen, ten fine van consideratie en advies, om bij eventueele goedkeuring over te gaan tot publieke aan besteding. Omdat dit voorstel verband houdt met het volgende, wordt tegelijk in behandeling genomen 3. Voorstel van Burg, en Wethouders tot het vernieuwen en herstellen van straten. Bij de aanbieding der begrooting stond het D. B. er op, dat eene algeheele ver nieuwing en herstelling der straten noodig is, de raadscommissie had een andere bedoe ling en wilde eenige onderdeelen van het plan afvoeren. Na een lokaal onderzoek, ingesteld den 28 Juni jl., heeft de architect een uitgewerkt plan bij het D. B. ingediend, waarop na eenige bemerkingen een nadere omschrijving van het werk door dien ambtenaar is inge zonden, waardoor de raming der kosten ia f 8469,34, De meerderheid van het D. B, Thans keerde hij vol lust en opgewekt heid voor één jaar naar Holland terug, om zijne nagelaten betrekkingen weder te zien, die met hem in het heerlijk Insulinde zouden genieten van de vruchten, door zijn arbeid vergaard. De vreugde van het wederzien der vaderlandsche kusten werd echter groo- tendeels vergald door een somber gevoel van droefheid en verlatenheid, dat hem beving zoodra hij aan wal stapte. Hoezeer verschilde deze aankomst van zijn vertrek Toen had hy zich met kracht moeten losrukken uit de armen eener tee- derbeminnende moeder, die onder wanhopig snikken de vigilante had zien vertrekken, waarmede hy naar de kade was gereden. Op dezelfde plek, waar hy zich thans bevond, had toen een man gestaan, die met een traan in het oog het stoomschip nastaarde, dat zyn zoon naar het verre Oosten voerde. En thans... De beide geliefden rusten reeds jaren op den akker des doods en er is niemand, die zijn verwelkomende armen naar hem houdt uitgestrekt. Eenzaam staat hij daar op de drukke kade, geheel alleen... Tranen blinken in zijn oogen. Ware het niet beter geweest in Indië te blyven dan Holland weder te zien Vóór zyn vertrek van Java en op de boot had Louis zich meermalen de vraag gesteld: „Waar zal ik mijn verloftyd door brengen Na het voor en tegen van bijkans alle Hollandsche steden van eenige beteekenis te hebben overwogen, besloot hij den Haag tot woonplaats te kiezen. Hij haakte naar afleiding en beschaafde conversatie, die hij in Java’s binnenlanden maar al te zeer had moeten ontberen, en het vorstelijk ’s Graven- hage alleen, zoo meende hij, zou die be hoefte kunnen bevredigen. ’t Is op een bovenkwartier van een der buitenwyken onzer residentiestad, dat wy op een fraaien najaarsdag, Louis aantreffen, bezig een kistje met oude boeken en papieren na te snuffelen, die hy sinds jaren niet heeft ingezien. Eensklaps valt zyn oog op een fotografie, die wel is waar door de jaren en het klimaat is verbleekt, maar nog duidelijk de afbeel ding van een lief groepje vertoont, waartoe hy als jongmensch van twee-en-twintig jaar behoorde. Oude, aangename herinneringen, die sinds lang in zijn hart hebben gesluimerd, wekt dit portret in hem op instinctmatig keert hy het om en leest wederom de woorden, twaalf jaren geleden door een hartelijken man geschreven: Herinnering aan „Villa Anna” te R..., zooals het daar was op 20 Oct. 18..., toen onze vriend Louis van Leeuwen, veertien dagen vóór zijn vertrek naar Indië afscheid van ons nam.” Ja, zoo was het daar vóór twaalf jaar by die lieve, gastvrije menschen de blyde glans van vrede en vreugde bestraalde toen even liefelyk die gelukkige familie als thans de zachte najaarszon het portret, haar trouwe af beelding. Zou dat nog heden zoo zyn? Hjj schrikte by het onwillekeurig stellen dezer vraag. Welzeker 1 Nog altoos zou te R... notaris van Malden wonen, door allen geacht en bemindnog altoos zou zyn goede vrouw daar het voorbeeld geven van de teederste liefde voor echtgenoot en kind. En Eugenie Ja, haar uiterlyk zou geheel veranderd zyn, maar niet haar inborst. Zij is opgegroeid tot een schoon, slank meisje, de bekoorlykste bloem van het dorp, door alle jonge lieden gefêterd, door iederen vader als een brillante party voor zyn zoon gewenscht. Wat belette hem zich van dit alles per soonlijk te gaan overtuigen? Was dit niet veeleer een plicht, die hij maar al te lang had verzuimd, die hy helaas geheel had vergeten, wijl door den dood zyner groot moeder de laatste familiebetrekking te R... was ontbonden. Ja R. moest hy wederzien, R... metzjjn jovialen van Malden en diens lief gezin. Waarschijnlijk hadden zy reeds zyne komst naar Holland vernomen en waren reeds boos op hem over zyn onverschilligheid om hen te bezoeken. „Zoo, Louis, kom je afscheid nemen, dat is geen vroolijke visite, beste jongen „Volkomen gelyk, notaris, vooral nu er hoogstwaarschijnlijk de eerste twaalf jaar geen kans op wederzien bestaat!” De laatste woorden werden gesproken door een kranig jongmensch van twee-en- twintig jaren, die een paar maanden geleden met goed succes zyn examen voor Indisch ambtenaar bad af gelegd en over veertien dagen naar het land van zijn werkkring zou vertrekken. Van zyn afscheidstournée had hij een dag of tien voor R... gereser veerd, waar zijn grootmoeder woonde, en was daar in kennis gekomen met notaris van Malden, bij wien wij hem thans aan treffen. Ofschoon relaties, onder zulke omstan digheden aangekuoopt, zelden van intiemen aard zijn, gevoelde Louis zich bijzonder tot het huishouden van den jovialen notaris getrokken en> wist menig uur aan de oude matrone te ontstelen, om met van Malden een avondje in de sociëteit te gaan biljarten of met diens geestige vrouw en bekoorlijk dochtertje door den fraaien tuin der villa te wandelen. De twaalf-jarige Eugenie was zijn lievelingetje geworden; hy stoeide met haar als ware hijzelf nog een kind. Kwam hy haar op straat tegen dan mocht zy met hem naar den suikerbakker en nooit had hy vergeten by zyn bezoek een kleinigheid voor haar mee te brengen. Ook thans, nu hy afscheid kwam nemen, met de gedachte haar in geen jaren misschien weer terug te zien, had hy een keurig souvenirtje ge kocht en toen hy haar dit overhandigde, zag mevrouw van Malden een traan in zijn oog blinken. „Mijnheer van Leeuwen, u zyt veel te goed voor Eugenie geweest, zy mag u wel nooit vergetenik zal haar op het hart drukken, dat ze u eens een briefje schrijft.” „Ja, mynheer!” riep Eugenie opgewekt uit, „dat zal ik doen hoorDat zal ik doen „Beloof je me dat, kleine meid? Nu, ik hoop dat je woord zult houden „Louis,” dus onderbrak de notaris dit tooneeltje, „vind je het niet aardig een blijvende herinnering aan onze, helaas, zoo korte kennis, naar Indië mede £e nemen Je weet, ik fotografeer nu is myn plan een portret van ons viertjes te maken mijn vrouw heeft daar niets op tegen, is het u goed „Een uitstekend idéé, notaris! U kunt mij geen grooter genoegen doen! Waar zullen we poseeren?” „Het liefst in den tuin, kom maar allen mee, ik weet een prachtig plekje.” De notaris haalde het toestel te voor schijn, organiseerde een lief groepje, waarvan hij, als huisvader, het middelpunt zou uit maken, nam zyn gereserveerde plaats in en liet Annabet, na de noodige instructies, den dop van de lens nemen. De oude keukenprinses had meer dit werk verricht, en daarom kon de notaris, na een half uurtje in zyn donkere kamer te hebben vertoefd, de blijde boodschap brengen, dat het negatief er uitstekend uitzag. Toen Louis een paar dagen in de ouder lijke woning was wedergekeerd, waar hy de laatste weken vóór zjjn vertrek wilde doorbrengen, ontving hy van notaris van Malden een prachtige fotografie, waarop zijn welgelijkend beeld prijkte, naast dat van zyn vriend, diens echtgenoote en doch tertje, dat in haar mouselinen kleedje er snoeperig uitzag. Op de achterzijde van het portret had de notaris geschreven „Herinnering aan „Villa Anna” te R... zooals het daar was op 20 Oct. 18.. toen onze vriend Louis van Leeuwen, veertien dagen vóór zjjn vertrek naar Indië, afscheid van ons nam.” In het begin van November ging Louis scheep. Hy arriveerde behouden te Batavia,onder scheidde zich in alle opzichten en maakte spoedig promotie. De kleine Eugenie had woord gehouden en hem een brief geschreven, doch maar éénkinderliefde vergaat zoo ras, en vooral die van een jong meisje. Ook Louis had weldra notaris van Malden en de zijnen vergeten. Nieuwe streken, nieuwe kennissen Zoo is het karakter der menschen Twaalf jaren vloden heen. Met de „Sumatra” arriveerde te Rotter dam de assistent-resident Louis van Leeu wen, die op Java door zyn bekwaamheid en trouwe plichtsbetrachting in betrekke- lyk korten tijd een schitterende carrière had veroverd. >1 'k Bolswardsche Courant i e" J. 4'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1