NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOtSWARD WOBTSEB A.OEEL H WH»»». Ji I No. 56. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zeven en dertigste Jaargang. 1898. 3 (f IC DONDERDAG 14 JULI. BINNENLAND. I VOOR a ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Arum, 11 Juli. Door den kastelein S. Tolsma was hier gisteren eene kaatsparty op touw gezet, waarvan stadsprijswinnaars waren uitgesloten. Twaalf parturen van drie personen hebben er aan deelgenomen. De prijs f 18 viel ten deel aan H. Hiemstra te Pingjum, C. Helfrich en J. Dijkstra te Kimswerdde premie f 6 werd gewonnen door J. Hidma te Witmarsum, Sj. Visser en B. Molenaar te Arum. Molkwerum, 11 Juli. Aan de haven alhier en te Hindeloopen vangt men tegen woordig geep en bot... met den hengel. Het kunstje is even eenvoudig, als het succes verrassend. Voor aas bezigen de hengelaars eene moot blei of voren en zelfs geep. De visschen bijten als baars en laten zich ge- makkelyk verschalken. Tusschenbeide ge lukt het pondsbotten op te halen. Ooststellingwerf, 8 Juli. Behalve dat de boonen dit jaar niet gunstig staan door het koude weer en den veelvuldigen regen, lijden zy thans ook nog veel van slakken. Geheele stukken worden kaal ge vreten en er zal dus niets van terecht komen. De aardappelen kunnen door de weinige zonnewarmte haast niet in bloei komen. Dagen lang kan men niet zien, dat zij ver anderen. Zij dragen anders loof genoeg, maar het is te voorzien, dat de aardappelen zich niet voldoende zullen ontwikkelen, wanneer er geen meer warmte komt. Fran. Crt. Heerenveen, 9 Juli, We krijgen hier niet één, maar twee dagen feest ter gelegen- In het dagelijksch leven is elk met dit soort menschen wel in aanraking geweest en heeft men het onaangename van hun karakter ondervonden. Zij zijn niet bemind, want niemand houdt van menschen die van den hak op den tak springen. In het maatschappelijk leven zijn zij on gelukkig, omdat zij, terwijl zjj bun beste krachten verspillen, hun doel niet bereiken. In het „12 ambachten, 13 ongelukken" heeft onze spreekwoordentaal dit reeds kort en krachtig uitgedrukt. Ziet die beide jonge mannen daar eens samen op dat kantoor werken. Wat heeft die eene het druk! Hij loopt van het eene boek naar het andere, snuffelt nu in deze, dan in die papieren, heeft wel drie of vier zaken tegelijk onder handen en schijnt niet te weten wat eerst of wat laatst te moeten doen. Neen, maar dan heeft zijn buurman het heel wat gemakke lijker, die schijnt het op zijn slofjes af te kunnen, in hem is geen leven of beweging te bespeuren Oordeelt niet te vlug, lezer. Wacht den avond af en vergelijk dan de vruchten van beider arbeid. De schijnbaar trage had evenveel, ja, meer nog te doen dan de o zoo drukke, maar de eerste is niettemin klaar, legt rustig zijn pen neer en gaat kalm huiswaarts, in het besef zijn taak te hebben volbracht. De laatsteheeft het nog even druk als toen hij begon en bromt „dat het geen doen gelijk is, iemand zooveel werk op te leggen." Maar dat is niet de oor zaak. Neen, niet omdat gij zoo’n zware taak hebt, maar omdat gij het niet goed doet, zijt ge niet gereed. De schijnbaar trage wist wel wat hij het eerst moest doen en wat bet laatstbij nam geen drie, vier zaken tegelijk onder handen, schreef niet tegelijk in alle boeken en doorsnuffelde niet tegelijk alle papieren, maar regelde kalm zyn taak naar een vaste orde en werkte die stelselmatig af. Rustig werkte hij door, maar hij deed meer, veel meer dan gij met uw haast en drukte. Eh wat de vrouwen betreft’t zijn die, welke altijd met den pot bezig zijn en toch nooit op tijd het eten klaar hebben die altijd aan het „opknappen" zijn en toch nooit één kamer in hun huis zindelijk heb ben die altijd aan ’t schoonmaken zijn en nooit iets schoon hebbendie voortdurend bezig zijn de inrichting van hun huis te veranderen en den man noodzaken van zijn eigen kamer een sterke vesting te maken, waar wanorde en vuil de overhand hebben, omdat de ordenende en reinigende hand eener flinke vrouw er angstvallig uit geweerd wordt, of nog ergerhem dwingen bui tenshuis de rust te zoeken, welke hij daar binnen niet kan vinden. Orde en regelmaat, zij hebben geen grooter vijand dan ongedurigheid en door dien vijand buiten de wallen te keeren, bevordert men het welzijn van zich zelven en van zijn gezin. bran. Crt. ”1 ■o Muziekbode zagen wij de beide volgende correspondenties. „O. de V. te A. Kent U ’t spreekwoord ’t Zijn allen geen koks, die lange messen dragen? Nu dan, dit is voor U van toepas sing." „G. te N. Jammer van ’t mooie papier, dat U bemorst hebt; ’t was ’t eenige, dat deugde aan Uw, ons toegezonden, werk. Onzen raad?.. Leer’t eerst noten schrijven, dan harmonieleer, dan compositieleer en vooral zie een klein beetje muzikaal talent te krijgen." Die beide heeren beginners in de muziek weten nu, hoe hoog ze staan! Politiek leven. Te Cadzand (Zeeland) moet een lid van den gemeenteraad gekozen worden. Dit zou j.l. Vrijdag plaats hebben, doch omdat niemand candidaat was gesteld, werd er natuurlijk ook niemand gekozen. Er is nu opnieuw eene verkiezing uitge schreven. Doodgevallen. Te ’s-Gravenhage had gister een verver, terwijl hij op het dak eener villa in het Princevinkenpark werk zaam was, het ongeluk van boven neer te vallen. De man werd levenloos opgenomen. Ernstig gebrand. Gistermiddag kreeg een brandersknecht te Schiedam, toen hy een stop uit de spoelingleiding, welke ver stopt was, trok, het kokende vocht over zich heen. Deerlijk over het geheele lichaam gebrand werd hij per rijtuig naar zijn woning vervoerd. Te Gorredyk is in het hotel Poppes als spreker opgetreden over de zaak der gebr. Hogerhuis, het Tweede Kamerlid de heer G. L. van der Zwaag. Spr. besprak uit voerig de beschikking van den officier van Justitie te Leeuwarden. Daarin komen z. i. vele punten voor, die bij de behandeling der zaak in eerste instantie geheel anders luidden, ’t Verleenen van gratie, achtte spr. het eenige middel voor de gebroeders Hoger huis om in vrijheid te komen; een groote adresbeweging moest daartoe op touw worden gezet. Het al of niet verleenen van gratie deed echter niet af .aan het rechtsgevoel, dat toch beleedigd bleef. Ten slotte werd de bekende motie van het Landelijk Comité aangenomen. Debat had niet plaats. Een vrij talrijk publiek was tegenwoordig, waaronder ook verscheidene dames. Een eigenaardig geval doet zich in de gemeente Hoogeveen voor. Aldaar is zonder stemming tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer K. Visser Nz. Des avonds werd hem een serenade gebracht met muziek en fakkellicht. Daar voor was door de deelnemers geen vergun ning gevraagd. Naar men zegt, zal nu pro- ces-verbaal worden opgemaakt. Het bijzon dere van de zaak is, dat zij by het kanton gerecht moet worden behandeld, waarbij de gekozen deurwaarder en de voorzitter der liberale kiesvereeniging, die het initiatief voor den optocht nam, kantonrechter is. Onlangs haalden te Deventer eenige knapen een vogelnest uit waarbij zjj tot de ontdekking kwamen dat de jongen twee half volwassen reigers waren. Zij namen de vogels met moeite mede naar huis, waar zij verder werden groot gebracht. Thans zijn zij ten geschenke gegeven aan Artis" te Amsterdam. Als eene bijzonderheid kan worden vermeld, dat op een rollaag van den toren te Staphorst, op ongeveer 80 voet boven den grond, een vlierboom groeit, die thans in vollen bloei staat. Onder de gemeente RillandBath (Zee land) was een boerenhofstede vacant en lief hebbers werden opgeroepen. Talrijk zijn de klachten die de boeren over den algemeenen toestand aanheffen, maar de lust tot boeren ontbreekt toch nog niet, want voor boven bedoelde stee boden zich aan... 72 liefheb bers. Naar men zegt, waren er liefhebbers voor f 100.per H.A., maar den eigenaar schjjnt hebzucht vreemd, want men verze kert ons, dat de uitverkorene slechts f 67 per H.A. inschreef. Brand. Te Zuidbroek is het hotel „Paviljoen," tevens stationskoffiehuis, totaal afgebrand. Te Veendam is Zondagnacht brand ont staan in de aardappelmeelfabriek der firma Meihuizen, Boon Co. Het mocht der brand weer gelukken het vuur tot een gedeelte der fabriek te beperken. Alles was verzekerd. Verduistering. Te Assen is gevankelijk binnengebracht een reiziger-boekhouder uit Meppel, die zich schuldig gemaakt heeft aan verduistering van gelden, twelke hem als zoodanig waren toevertrouwd. Hij heeft be kend, Kijk eens naar dat kleine kereltje, dat daar in dien kinderstoel zit en zijne orders uitdeelt. Zoo’n ventje heeft heel wat te commandeeren, want om te voorkomen, dat hij schreeuwt, geeft men hem wat hij verlangt, ook al zou ’t beter zijn te weigeren. Ja, men vindt het niet onaardig, te hooren hoe ferm en flink hij door een kort en krachtig bevel zijn verlangen te kennen geeft. Men geeft hem het verlangdeklets daar ligt het op den vloer. Hij schreeuwt, krijgt het terugkletsdaar ligt het weer en zoo gaat dat voort, totdat men eindigt met hetgeen men had moeten be ginnen weigeren den ongedurigen geest van het ventje ter wille te zijn. Door herhaalde malen toe te geven, heeft men het gesterkt in zijn heerschzucht, wat een latere weige ring veel moeilijker maakt dan een dadelijke zou zijn geweest. „Nu ja," hoor ik een moeder zeggen, „’t is wel wat lastig, maar wat hindert het, als men zoo’n wurmpje een weinig toegeeft; ’t kind moet toch ook iets hebben," Zeker moet het kind iets hebben en niets is onrechtvaardiger dan het gedrag van kinderen af te passen en te willen regelen naar onze behoefte aan rust en gelijkmatig heid. Doch al moet er voor de noodige afwisseling worden gezorgd, al moet men den levendigen, steeds nieuw voedsel zoeken den geest van het tot waarneming ontwakend kind zooveel mogelijk bezig houden, men kan niet ernstig genoeg waken tegen onge durigheid. En waarom Denk u datzelfde ventje eenige jaren later. Het is toegenomen in lichaamsgroote, voor uitgegaan in verstandelijke vermogens. Het gaat naar school. Het moet huiswerk maken. Ja, dat is goed, maar het moet toch ook eens spelen. NatuurlijkDaaraan is zelfs meer behoefte dan aan huiswerkLaat onze kinderen vooral kinderen blijven. Maar wilt ge uw kinderen vormen tot ordelijke, regel matig arbeidende menschen, laat dan niet toe wat die 9 ot 10-jarige doet. Hij kwam tehuis en zou met grooten ijver dadelijk zijn opstel maken. Hij neemt schrijfboek, pen en inkt en gaat zitten, maakt een begin enbedenkt dat hij toch wel eerst zijn les kon gaan leeren. Goed, het boek wordt ter hand genomen en de les eens overgelezen, maar die is gansch niet aardig, ’t zal toch maar beter zijn eerst het opstel af te maken. Zoo gezegd, zoo gedaan, ’t Boek gaat dicht, de pen wordt opgevat eu hij schrijft Neen, want terwijl hij het schrijfboek weer ter hand neemt, valt de aandacht op het mooie weder en vindt onze verander-lievende geest, dat hij nu wel eens met Piet kan gaan wandelen, anders is ’t mooie weer voorbij. Nu naar Piet, maar deze moet eerst zijn werk afmaken. O, dat is niemendal, dan zal onze vriend eerst maar even de duiven of de konijnen gaan voederen. Wij zullen hem niet langer volgen, maar op de uitkomst wijzenals hij morgen weer naar school moet, heeft hij zijn werk niet of slordig gemaakt, heeft niet of weinig gewandeld, niet of weinig gespeeld, of wel, hij heeft het eene gedaan ten koste van 'het andere, terwijl hij, verstandig geleid, zijn werk rustig had kunnen afmaken en boven dien nog had kunnen wandelen en spelen. Aangenomen, maar wat geeft nu zoo’n jongensgescbiedenis In het heden ligt ’t verleden, In het n u wat worden moet. En weet ge wat er wordt van zulke jon gens en meisjes Mannen en vrouwen, die voor zich en voor anderen het leven bitter en onaangenaam maken, wier ongedurige geest hun karakter ontevreden maakt en anderen het rustig genot verbittert van wat door dezen op prijs zou worden gesteld, indien hun dat niet onmogelijk werd ge maakt door die roervinken in hunne nabij heid. ’t Zijn van die individuen, die, als ze zuurkool met spek eten, toch liever snij- Iboonen met worst hebben en de aardappelen van verleden jaar toch o! zoo veel beter vonden dan die we nu hebben. Zij vergeten natuurlijk, dat, toen er snijboonen waren met worst, erwten met kluiven toch eigen lijk hun lievelingskost heette en de aard appelen van verleden jaar „bij lange na het geld niet waard waren." ’t Zijn van die menschen, die, wanneer gij met hen wandelt, een afgunstig oog werpen op hen, wier rijtuig u in vliegende vaart voorbijsnelt, maar die, wanneer ze rijden, loopen toch ook wel genoegelijk vindenmen kan dan alles wat beter zien, weet u. ’t Zijn van die men schen, die het huiselijk leven veronaange namen en in de maatschappij ongelukkig zijn. ’t Gaat hun zooals ’t in het gezangvers <jen eigenschap der menschelijke natuur heet heid van de kroning onzer Koningin31 Augs. historische optocht en illuminatie; 1 Sept, schoolfeest en gondeltocht. Leeuwarden. 11 Juli. Twee van de zeven personen, die verleden jaar_den aard- appeldiefstal aan de Harlinger vaart hebben gepleegd en deswege door de Rechtbank veroordeeld werden, doch zich niet aanmeld den, om hun straf te ondergaan, zijn heden gearresteerd en geboeid hier binnengebracht. Langweer, 11 Juli. Er is hier een treurig sterfgeval. J. 1. Dinsdag viel een tweejarig zoontje van S. Hoekstra voor den molenbak te water. De moeder, gewaar schuwd door andere kinderen, snelde toe, sprong zonder beraad in de diepe vaart en greep haar kind. Ook buurvrouwen liepen te hulp, doch waren machteloos. Nog juist bij tijde kwam Jouke Remerie er bij en nu mocht men er in slagen moeder en kind behouden op den wal te brengen. De moeder was echter door het geval zoo geschokt, dat zij na eenige dagen van zenuwlijden heden nacht is overleden. Zij was 35 jaar oud, eene algemeen geachte vrouw en laat haar man acht jonge kin deren na. Oudehaske, 12 Juli. Heden morgen had alhier een droevig ongeval plaats. De arbeider Reinder Bakker, als hooier werk zaam bij den veehouder G. L. v. Eijck, kwam met twee wagenvrachten hooi van het land. Bij den reed gekomen, die hel lend ligt en modderig is, geraakte hij met de borst bekneld tusschen den dissel van den achtersten wagen en een paal. Zoo spoe dig mogelijk werd hij door vijf, zes man uit de buurt uit zijne hachelijke positie ver lost. De man was toen reeds bewusteloos en hoewel hij nog al leefde, oordeelde men zyn toestand zeer bedenkelijk. Hij is op een wagen naar huis vervoerd en dadelijk een ander rijtuig naar Joure gereden om de hulp van een geneeskundige in te roepen. Bakker was een krachtvol man van om streeks 40 jaar en vader van vier kinderen. Gorredijk, 12 Juli. De Electriciteits- Maatschappy „Phaëton" te Nymegen heeft aangenomen, het haar door den Raad der Gemeente Opsterland gedaan voorstel, om voor f400 ’sjaars de electrische straatver lichting te Gorredijk op zich te nemen, door het plaatsen van 8 booglampen, elk ter sterkte van 1000 N.K. Repk. Adv. BI. Hoe men terwijl de plaatsvervanging is afgeschaft toch een plaatsvervanger kan stellen. Den heer Gooien, notaris te Hel- voirt, komt daarvan de eer der uitvinding toe. Hy vestigt er de aandacht op, dat de voor de militie ingeschrevenen, die zich voor de loting als vry willigere aanmelden in min dering komen van het getal miliciens welke iedere gemeente te stellen heeft. Moet nu een gemeente b.v. 12 miliciens leveren maar hebben zich van te voren 12 dergenen die dat jaar voor de militie zijn ingeschreven als vrijwilligers aangegeven dan behoeft die gemeente geen miliciens te leveren. De oplossing is dus, te zorgen dat men vóór de loting een voldoend aantal militie- plichtigen door geld en goede woorden (het eerste vooral) tot vrijwillige dienstneming beweegt. De heer Gooien wil met dat doel vereemgingen in Limburg en Noord-Brabant oprichten. Te Loosdrecht heeft een Geldersche grasmaaier zyn intrede gedaan op... een rywiel. Fin de siècle! Te Zaamslag (Zeeuwsch-Vlaanderen) mocht Megelina Leunis, wed. H. Moens, gisteren haar 102den geboortedag herdenken. Teruggevonden. Te Assen was een dochter van zekeren K. zoekde politie was er reeds mede in kennis gesteld en ook was reeds naar baar gedregd, toen zij ten slotte ontdekt werd onder de bedstede der woning, waaruit zij verdwenen heette. Zij had daar anderhalven dag doorgebracht, zonder eten of drinken. De uitvoer van paarden uit de Ver- eenigde Staten naar Europa zal voor eenigen tijd worden gestaakt. De prijzen der paarden zijn zeer gestegen daar te lande. De regeering, die twee maanden geleden 65 a 75 dollars betaalde voor een cavaleriepaard, moet er nu 125 135 dollars voor geven en zelfs voor dien prys zijn ze nog moeilyk te krygen, al stelt de Regeering ook veel minder eischen. Gisterennacht is te Amsterdam in een goudstnidswinkel aan de Prinsengracht b. d. Lauriergracht ingebroken en zijn twee houten bakjes, inhoudende 300 gouden ringen ontvreemd. Een der bakjes werd drijvende in het water gevonden. Die konden er mee doen. In Je laatste ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Bolswardsche Courant Alles jaagt hier naar verand’ring En betreurt ze dag aan dag; Hunkert naar hetgeen men zien zal, Wenseht terug ’t geen men eens zag.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1