NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD ASSURANTIE MAATSCHAPPIJ „ACHLUM”. No. 60. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zeven en dertigste Jaargang. 1898. J9 DONDERDAG 28 JULI, BINNENLAND. K' X Donderdag 4 Augustus a.s. 4 A i: VOOR courant. I I I ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Door de redactie van het Volksdag blad is, aan een aantal personen van naam en beteekenis in ons land verzocht hun antwoord mede te deelen op de volgende vragen „Achttet gij twijfel aan het vonnis, over de gebroeders Hogerhuis geveld, gerecht vaardigd, en zijt gij, door de op last van hoogerhand openbaar gemaakte beschikking van den officier van justitie te Leeuwarden, van dien twijfel niet teruggekomen „Indien gij tot het geven van een uit spraak omtrent het al of niet gerechtvaar digde van dien twijfel u niet bevoegd mocht achten^ houdt gij dan toch dien voor alge- Ten behoeve der aangifte van W1L enz. over het a s. verzekeringsjaar 1 Aug. 1898-’99 zoomede voor alle andere assuran- tie-zaken, wordt vanwege boven gemelde Maatschappij, behalve der laatsten Donderdag der maand ook zitting gehouden in „de Wijn berg” te BOLSWARD op deden vermoeden, met bijzondere belangstel- ling gevolgd. En toen het in de lucht vliegen van de „Maine" aan Amerika een welkom voorwendsel aanbood om op Cuba met geweld in te grijpen; toen na lange beraadslagingen in den Senaat en het Huis van Afgevaar digden te Washington den 22en April aan Mc. Kinley de oorlogsverklaring werd alge- dwongen, was Europa er toch door verrast en verkeerde men in gespannen verwachting hoe ten slotte de strijd tusschen de beide ongelijke krachten zou verloopen. Vrij alge meen was men van oordeel, dat binnen enkele weken het door inwendige krisissen verzwakte en door een jarenlang gevoerden kolonialen oorlog uitgeputte Spanje door het aan hulp middelen van allerlei aard zoo rijke Amerika in eenige snel elkaar opvolgende slagen zou zijn overwonnen. Hoe geheel anders is echter de oorlog tot nu toe verloopenGeen snel en vastberaden optreden, geen korte hevige worsteling, geen spoedige beslissing, maar aan beide zijden langzame voorbereiding, zwakke aanvallen, sleepende uitvoering van onvaste besluiten. Drie volle maanden „woedt“ nu reeds de krijg en nog zijn er slechts drie „feiten" te vermelden, welke het, wij zouden haast zeg gen, vreedzaam verloop van den strijd heb ben onderbroken, nl. de zeegevechten Cavite en Santiago de Cuba en het eerste, tot nu toe eenige, gevecht te land voor Santiago. Het treffen, waarbij het kleine Spaansche eskader voor Manilla vernietigd werd, is eigenlijk tot nu toe het eenige feit dat blijk gaf van energie en flinkheid. Toen men in heit groote legerkamp te Chickamauga eerst langzaam de geregelde troepen der Unie be gon te verzamelen, toen het eenige in dienst gestelde Spaansche eskader nog besluiteloos bij de Kaap-Verdische eilanden lag, stoomde commodore Dewey, kort besloten, met zijn kruisers van Hongkong naar de Filippijnen, om den vijand daar, waar hij het dichtst bij hem was, aan te grijpen; een plaats waar ïiiemand aan strijd gedacht had. Dat de oude slechte schepen van admiraal Motojo het moesten afleggen tegen de met de nieuwste snelvuurkanonnen bewapende Amerikaansche kruisers, dat kon commodore Dewey zich niet als een bijzondere verdienste aanrekenen. Maar wel mag hij er zich op beroemen naast admiraal Cervera de eenige te zijn die kloek en flink is voor den dag gekomen. Overigens dragen al de daden en plannen in dezen wonderlijken oorlog het Jsenmerk van lauwheid. De gezamenlijke krijgsbedrijven der Ame rikanen bepaalden zich in den beginne tot het opbrengen van eenige Spaansche koop vaardijschepen, totdat de Yankees werden verontrust door Cervera’s Kaap-Verdisch eskader, waarvan men niet wist waar het zich bevond of waarheen het koers zette. Ofschoon het succes by Cavite reeds was be vochten, begon men zich in de kuststeden der Vereenigde Staten in hooge mate onge rust te maken; men vreesde een aanval op de slecht of in ’t geheel niet verdedigde havensteden, ja sommigen voorzagen reeds een bombardement van New-York. Zoodra •achter de eerste kanonschoten aan de kust wan Cuba gelost waren, keerden de kalmte en de moed der Yankees terug, en toen al te ijverige berichtgevers meedeelden dat de •eene Spaansche vesting voor en de andere na tot zwijgen gebracht en Mantazas, Cien- fugos, Cabanas, Tibucoa en Bahia Honda tot puin geschoten waren, toen verhief zich de geestdrift tot de hoogte waarop zij zich sedert bijna onafgebroken heeft gehandhaafd. In dezen roes van opgewondenheid zag men echter voorbij dat het eigenlijke doel van den strijd, de inneming van Cuba’s hoofdstad Havanna, weder werd opgegeven; ^en vergaf dat de verovering van Santiago meen en gegrond genoeg, om een hernieuwde, openbare behandeling, langs welken rechts weg ook gevoerd, van de zaak-Hogerhuis gewenscht te achten Onder het vijftal ingekomen antwoorden treft door zijne frischheid en waardigen ernst het volgende van prof, Bolland te Leiden „Ik voor mij heb sinds mijne prille jeugd aan de onkreukbare goede trouw onzer in elk geval slechts een geringe factor kon zyn voor de inbezitneming van het geheele eilanden Uncle Sam zag niet in, dat de met zooveel enthousiasme begonnen inscheping der soldaten te Tampa een schel licht wierp op den droevigen toestand, waarin de gere gelde troepen verkeerden, waardoor hij zich aan den spot der Europeesche militaire mo gendheden bloot stelde, merkt de Koln. Zeitung, waaraan wij bovenstaande opmer kingen ontleenen, op. En trots de vernieti ging der tweede Spaansche vloot, trots den val van Santiago, vervolgt dat blad, zijn de Amerikanen hun oorsponkelijk doel feitelijk niet nader gekomen, dan zij bij hun eerste landing bij Daiquiri waren. Bij de Spanjaarden zag het er met de slagvaardigheid zoo mogelijk nog slechter uit, terwijl het handelen volgens een vast plan te eenenmale ontbrak. Weliswaar kon men van de in den strijd geharde, taaie koloniale troepen iets verwachten, en het ware voor hen ook te wenscheh geweest, dat zij in den strijd om den parel der An tillen, gelegenheid hadden gehad om zich in een open veldslag met hun tegenstanders te meten. Maar het schijnt dat de Spanjaar den zonder deze satisfactie het belangrijkste deel van hun koloniaal bezit moeten ver liezen, Cuba, waarvoor zij zooveel miljoenen opgeofferd en waar zooveel duizenden van Spanje’s zonen een graf gevonden hebben. Bovendien wilde het ongeluk nog, dat bij het uitbreken van den oorlog hun vloot zien in onvoldoenden toestand bevond, gelijk de Amerikaansche troepen niet goed geoefend waren. Het materiaal was voor een deel niet slecht, ofschoon vooruit te zien was, dat het niet tegen de Amerikaansche vloot was op gewassen maar niets was gereed, niets in zooverre klaar, dat tenminste nog op een klein succes hier en daar kon worden ge hoopt. Erger dan dat, was echter het algeheele ontbreken van een vast plan bij de regeering, welke door een verderfelijke wankelmoedig heid aangegrepen, aan de ingevingen van het oogenblik toegaf zonder daarby verder na te denken en tegenover het onvaderlands lievend geschreeuw van de pers het hoofd verloor. Zoo werd de zeemacht vernietigd op Cavite volgde Santiago en misschien wie weet zal met Montojo en Cervera nog Camara „Der Dritte im Bunde" zijn, wiens verstoppertje spelen en spelevaren in de Middellandsche Zee aan belachelijkheid weinig onder doet voor de bespottelijke wijze waarop het Amerikaansche leger is gemobi liseerd. Na verloop van een vol kwartaal staan de beide’ tegenstanders nog tegenover elkaar als in het begin van den oorlog, zonder dat het doel, de bevryding van Uuba, bereikt is. Dat de Spaansche vloot vernietigd is, geeft voor de inneming van Havanna en de verovering van Cuba niet zoo heel veel voor deel aan de Amerikanen, wel ontheft het hen van een grooten last. Op Cuba, Portorico en de Filippijnen dus na drie maanden strijdens nog niet veel anders dan stilstand, in elk geval nog geen basis, waarop waarschijnlijk een strategisch succes kan worden verkregen. Wantevenmin als de slag voor Cavite invloed kan oefenen op de toekomst der Filippijnen zoolang Ma nilla niet is ingenomen, evenmin staat de val van Santiago in organisch verband met de verovering van Cuba, zoolang Havanna nog in het bezit der Spanjaarden is. Zonder vast plan, stuksgewijze, sleepend als tot nu toe zal de stryd worden voortgezet, tot Span- je’s geldmiddelen ten laatste totaal zullen zijn uitgeputeen strijd aldus besluit de Köln Zeitung haar belangwekkend artikel welke de buitenstaanders, en vooral den handel, opvallend weinig deert, doch die alleen nog belangstelling vindt, omdat hij de laatste opflikkering is van een land, dat eens een groote mogendheid was, de dood strijd van een eenmaal geweldige koloniale macht. den. De man moest zich echter met nul op het request tevreden stellen. De firma Halbertsma te Sneek herdacht Zondag jl. met haar personeel en vrouwen het 10-jarig bestaan harer roomboterfabriek aldaar. Per boot ging men ’s morgens naar Kippen burg, waar het talrijk gezelschap dineerde en de dag verder hoogst prettig werd doorgebracht. Na aankomst te Sneek vereenigde men Nederlandsche rechters geloofd, en ik betreur zicy weer in den tuin bij de fabriek, die voor deze gelegenheid geheel feestelijk was verlicht. Tot laat in den nacht werd pret gemaakt en hoogst dankbaar en voldaan keerden allen huiswaarts. Makkum. Tot predikant der Ned. Herv. Gemeente alhier is beroepen ds. O. Norel te Wons. Gaasterland, 25 Juli. Gisteren was het 35 jaar geleden, dat de Hoogwelgeb. heer Jhr. Mr. J. H. F. K. van Swinderen het Burgemeesterschap over onze gemeen te aanvaardde. In die lange reeks van jaren heeft hij getoond een open oog voor hare belangen te hebben en geen wonder is het dan ook dat onze Burgemeester door ieder hoog geacht en bemind wordt. Moge hij nog lange jaren zyn ambt blijven vervullen! Dat is onze wensch. Workum. Wij vernemen dat reeds jongelieden zich bij den Burgemeester hebben aangemeld tot deelneming aan het voorbe reidend militair onderricht, bij goedgunstige beschikking van den Minister van Oorlog in uitzicht gesteld. Dit onderricht wordt gegeven kosteloos en kan worden gevolgd door jongelieden van 16 tot 24 jarigen leeftijd. Met genoegen vermelden wy dit feit, het getuigt van een flinke geest onder de jongelui die hen tot eer verstrekt en gunstig afsteekt bij het Jan Salie gepraat over den nieuwen dienstplicht dat sommigen nog durven laten hooren. Tot naricht dient dat men vóór 1 Aug. zich moet aanmeiden. Als er twintig zyn dan kan het losloopen. Vooruit dus jongens, en niet gedraald! Wonseradeel. Dat door den regen der laatste dagen het besproeien der aardappels niets heeft geholpen, zoo als een bericht in sommige bladen verkondigde, zullen onze landbouwers hier niet gereedelijk toestem men. En ’t loof der aardappels stemt het nog minder toe. Vooral niet waar dit loof met Bordelaise poeder is behandeld. Dit poeder schijnt meer op ’t blad te houden en voldoet den gebruikers uitstekend. Voorde tweede maal is thans het besproeien gedaan. Nog eenmaal zal men het dan moeten over doen, om vrij zeker tegen de ziekte gevrij waard te wezen. Naar aanleiding van de a.s. feestelijk heden in deze gemeente heeft de E.A. Hr. Burgemeester aan Hoofden van Scholen, als leden der feest-commissiën, ter kennis ge bracht, dat zoo de commission voor den feestdag een draaimolen, kijkkast of iets van dien aard wenschen te engageeren, onthef fing verleend wordt van het bepaalde in art. 2 der politie-verordeningen. Zeker zal van die vrijgevigheid wel gebruik worden gemaakt. Friso. .Leeuwarden, 25 Juli. Een enkel staal tje van den achterlijken stand van sommige veldvruchten. Terwyl verleden jaar om deez’ tijd de eerste „groene boontjes" al ter markt waren gebracht, staan de struiken thans pas in bloei. Groote boonen (linzen) worden al eenige weken te koop aangebo den en rijpe kruisbessen komen ook hard los. Bjjna alle groenten zyn duurder door den middelmatigen oogst. Drachten, 24 Juli. J. de Vr., die 1 maand gevangenisstraf te Heerenveen moest ondergaan en wegens krankzinnigheid naar Medemblik werd getransporteerd, is heden, nu zyn straftijd om was, naar Franeker overgebracht. Oudeschoot, 23 Juli. Beide knechten en de meid hebben bij den brand op „Oran- jehoeve" al hun kleeren en goed verloren. Een der knechten is nu met een lijst bij de ingezetenen rond geweest. Hy had echter verzuimd daartoe vooraf permissie van den burgemeester te vragen en heeft nu nog poces- verbaal gekregen bovendien. Men moet maar ongelukkig wezen. Hepk. Adv. BI. De flnancieele resultaten van de Bak- kery-Tentoonstelling schijnen niet schitterend te zullen zyn, zegt de Ned. Bakkers- Ct. Aandeelhouders kunnen al vast hun beurzen openen om zoo ongeveer de helft van de waarborgen bij te passen. Als rariteit van deze tentoonstelling deelt het blad mede, dat zelfs een inzender werd bekroond die niets had ingezonden! het zeer, dat men van een aangelegenheid als deze, die met maatschappelijke partij twisten niets heeft uit te staan, van som mige zijden met geweld een klasse-quaestie heeft willen maken. In alle gevalle zijn rechterlijke uitspraken en openbaar ge maakte beschikkingen van officieren van justitie in ons vaderland geen dingen, die wij lichtvaardig mogen wraken, en nooit behooren wij dat te doen in andere dan eerbiedige bewoordingendwalen blijft menschelyk, doch de Nederlandsche rechts bedoeling staat te hoog, om rechtmatige gegevens tot opruiing van menigten aan de hand te doen." Te Denekamp zitten de leden van de vroegere coöperatieve zuivelfabriek in span ning. Deze fabriek, die in Januari liqui deerde, heeft eene schuld van ruim f 11.000, waarvoor de deelhebbers zullen worden aan gesproken. De Telegraaf. Op de kermis te Utrecht heeft men als nieuwigheid ingevoerd de straatverkoop van kleine waaiertjes, waarmede noen elkaar „om de ooren ranselt." Confetti en serpen tines waren vervelend, lastig, maar overigens onschuldig. Het is evenwel te denken, dat de waaierklappers," zooals ze heeten, bij gelegenheid tot formeele kloppartijen zullen aanleiding geven. Ze moeten dus liever tijdig geweerd worden. Dezer dagen zijn overleden in het gezin van zekeren De H., onder de ge meente Groesbeek, een paar dagen na elkander, twee kleine kinderen, vermoede lijk tengevolge van het opeten van door hen in hunne onwetendheid geplukte ver giftige bessen, waaromtrent door de justitie een onderzoek is gelast. Aangaande het tramongeluk van Don derdag op de lijn Bergen-op-ZoomAntwer pen kan nu nog met zekerheid bericht worden dat tengevolge van déraillement even over de Belgische grenzen de locomotief omviel, waarop door den val de afsluitkraan van den stoomketel brak. De machinist, die onder de locomotief gevallen was, kreeg al het kokende water en de ontsnappende stoom over het lichaam en werd daardoor zóó deerlyk verbrand dat hij nog denzelfden avond in het gasthuis te Antwerpen over leed. Zaterdag is zijn lijk naar Bergen-op- Zoom, waar hij thuis behoorde, vervoerd en daar, gevolgd door den directeur en een deel van het personeel der maatschappij, begraven. De stoker is er zonder ernstige verwon ding afgekomen en doet reeds weder dienst. Het ongeluk is te wijten aan een scherpen hoek in den toch reeds zoo heuvelachtigen weg. De Pruisische Regeering heeft last gegeven om niet door hunne ouders verge zelde Nederlandsche kinderen beneden 16 jaar, werkzaam in Pruisische steenbakke rijen, zonder uitzondering door de Pruisische politie, na kennisgeving aan de betrokken Nederlandsche autoriteiten, over de grenzen te laten zetten en aan de Nederlandsche politie over te geven. Te Assen is Zondagavond een protest meeting gehouden in zake de gebroeders Hogerhuis, waarin de heer L. M. Hermans, van het landelyk comité voor de invrijheid stelling der veroordeelden, als spreker op trad. Hij onderwierp de bekende beschik king van den officier van justitie te Leeu warden aan een uitvoerige critiek. Daar hij een paar dagen geleden te Beetgum had gesproken, kon hij natnens de moeder en de zuster der veroordeelden verklaren, dat zij met hart en ziel van hun onschuld over tuigd zijn, doch zij evenmin als de gebroe ders zelven er ooit in zullen toestemmen gratie te vragen, als daarby de schuld aan de inbraak moet worden erkend. Twee maanden geleden werd te Wa- geningen een luchtballon opgelaten, waar aan een briefje was verbonden. Buiten voor kennis van hem, die het briefje schreef, had een ander daarop geschreven„wie dit briefje terug bezorgt, zal goed beloond wor den". Zondagmorgen vervoegde zich een boertje uit Hoenderlo, die er vjjf uur voor geloopen had, bij den onderteekenaar van het briefte om zyn belooning te vragen, wjjl hü het bedoelde, episteltje had geven- ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. 6 Bolswardsche Courant Ntmn m vamums

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1