NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLS WARD EN WO NS ERA DE EL 9 No. 61. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zeven en dertigste Jaargang. 1898. ZONDAG 31 JULI. Uit de Raadszaal. i VOOR ABONNEMENTSPRIJS 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Vergadering Donderdag 28 Juli 1898. H ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. A dig, welnu dan neem ik er gaarne genoegen mee. De heer v. d. Weij. De laatste groote gashouder is zoo gemaakt, dat ingeval er meer gasberging noodig is, deze ketel zoo kan veranderd worden, dat er nog een boven op kan. Een zoogenaamde teleskoop. Met algemeen e stemmen werd daarop het voorstel van B. en W. goedgekeurd. 6. Behandeling van de voorstellen van Burgem. en Weths. om machtiging tot het verbouwen van de' berg- en werkplaats der gemeentereiniging en het vernieuwen en herstellen van straten,, met rapport der commissie en prae-advies van Burgem. en Weths. Omtrent het voorstel van de verbouwing van de berg- en werkplaats der gemeente reiniging heeft de commissie geen aanmer kingen, en wordt voorgesteld het voorstel van B. en W. goed te keuren. De heer Dijkstra. Ik heb omtrent deze zaak mij persoonlijk op de hoogte gesteld en na een onderzoek ter plaatse, moet ik mij tegen dit voorstel verklaren. Door den vroe- geren pachter zijn hier veranderingen aan gebracht, die m. i. weer tot den oorspron- kelijken staat kunnen worden gebracht, dan komen de paardenstallen weer, waar nu koestallen zijn gemaakt. Door wat meer lichtschepping in de werkplaats te brengen, is deze voldoende en de hooiberging kan weer als voorheen gemaakt worden, en te vens kan door een open afdak daarbij te maken, deze voldoende vergroot worden. Dan komt alles veel minder te kosten. Ik zou wel voorstellen, om de behandeling tot de volgende vergadering te verdagen, en B. en W. uit te noodigen tot een vernieuwd onderzoek. De heer Lunter. Niet zoo zeer om het voorstel-Dijkstra wil ik de verdaging onder steunen, maar ik zou ook de behandeling der straten wel willen uitstellen, daar ik dit voorstel van zooveel belang acht en van zoodanigen omvang, dat ik er nog wel eens goed over wil denken. De opmerkingen der commissie kunnen dan in het raadsverslag worden opgenomen. De heer Eisma. Met deze voorstellen van verdaging kan ik mij niet vereenigen. In de vorige vergadering is uitdrukkelijk op de urgentie gewezen, sedert Maandag lagen deze voorstellen ter inzage, en dus konden wij ons op de hoogte stellen. Met het oog op den geschikten tijd van uitvoering, ben ik tegen langer uitstel. De heer Lunter. Ik meen te mogen op merken, dat ook de finantiëele regeling hier bij reeds is ingediend in het prae-advies, en verder dat er nog al belangrijke voorstellen van de commissie zijn, o.a. een perceel met f 4000 verhooging, dat noem ik geen klei nigheden, en handhaaf mijn voorstel tot ver daging. De heer v. d. Weij verzoekt afzonderlijke stemming over het voorstel-Djjkstra en dat van Lunter, de eene wil alleen de behan deling van de bergplaats, de andere ook die der bestrating uitstellen. Het voorstel-Lunter wordt verworpen met 10 tegen 1 stem (de heer Lunter), het voor stel-Dijkstra met 9 tegen 2 stemmen even eens verworpen (de heeren v. d. Wejj en Dijkstra.) Aan de orde is dus de verbouwing der berg- en werkplaats bij de gemeentereiniging. De heer Schievink komt op tegen de op merkingen van den heer Dijkstra. Reeds bij de behandeling der beg rooting is gezegd, dat deze zaak zeer urgent waser is geen hooiberging, geen stalling en geen ruimte voor den timmerman. Of de begrooting van kosten f898 goed is, weet ik niet, doch ik vertrouw van wel, en ik kan niet meegaan om op deze herstelling te gaan bekrimpen. De heer Eerdmans. De zaak is reeds zoo lang in behandeling, dat wel allen op de hoogte kunnen zijn van den toestandook de heer Djjkstra erkent verandering noodig. Hij keurt dan ook het voorstel niet af, maar wil het op een goedkoopere wijze. Toch vind ik, dat wanneer men eenmaal aan het werk gaat, men ook goed werk moet maken. De heer Banning merkt op, dat toen de paardenstallen vroeger tegen het huis waren, het huis haast onbewoonbaar was wegens het doorslaan van de muren. De heer Dijkstra. De timmerman heeft mjj zelf verklaard, dat hij genoeg ruimte heeft, doch de lichtschepping wenscht hjj verbeterdde lucht en het vocht der paar denstallen kan gemakkelijk geweerd worden, en dus ben ik er tegen om f 900 uit te geven, wat met een paar honderd gulden wel toe kan. Het kantoor is dunkt mij daar ook voldoende. De heer Eisma. Het komt mij voor, dat waar de commissie der gemeentereiniging na lange overweging, een voorstel doet, waar B. en W. dit goed vinden en de raadscom missie hiertegen geen bezwaar heeft, het niet aangaat op de mededeeling van den timmer man af te gaan of de ruimte groot genoeg is of niet. De architect beeft het ook noodig geacht en dus kan de raad van het nuttige der uitvoering overtuigd zijn en dient het voorstel te worden aangenomen. De beer Dijkstra vraagt nogmaals het woord, doch daar hij reeds 2 malen over deze zaak heeft gesproken, wordt verdere discussie in strijd met art. 23 van het re glement van orde geacht. Het voorstel van het Dagel. Best, wordt aangenomen met 10 tegen 1 stem j_de heer Dijkstra). Vervolgens kwamen de 20 perceelen van de bestrating aan de orde. Deze werden een voor een behandeld. Bij eenige heeft de Raadscommissie hare aanmerkingen in het rapport neergelegd, sommige van weinig, andere van meer belang. Over verscheidene dezer onderdeelen werd een langdurige dis cussie gevoerd, die soms over kleinigheden ging, en niet zelden aan duidelijkheid te wenschen overliet, zoodat men zich soms in de perceelen en zelfs bij de stemming een enkele maal vergistte. Om het geheel weer te geven, zal onze lezers niet interesseeren; of bijv, een steegje in eigen beheer of bjj aanbesteding moet worden vervloerd, of de vernieuwing zich een paar meter verder of korter moet uitstrekken enz., zal niemand onzer lezers belang inboezemen, waarom wij ons in het verslag tot het voornaamste, zullen bepalen. Perceel 1. Het verstraten van de klin- kerbestrating van de Stormpost tot Sneeker- poort. Goedgekeurd, Perceel 2, Nieuwe straat van het huis van den heer Smits tot de Groote Kampen. Aangenomen, met de toevoeging der Com missie om ook den hoek langs het huis vau den heer Smits te vernieuwen. Perceel 3. De Nieuwe Turfkade, van Sneekerpoort tot het kantoor van den heer Wesseling. De Commissie wil de afwatering niet aan eene zijde, maar aan weerszijden van den rijdweg behouden, en alleen den walkant van de Sneekerbrug tot het huis wijk E, no. 167, daar zij de vervloering van den rijdweg daar nog niet als urgent beschouwt. B. en W. blijven hun voorstel handhaven en achten vervloering rijdweg noodig. De heer Dijkstra stelde voor vanaf Kroe ger tot het kantoor van den heer Wesseling den rijdweg en ook tevens den walkant te vervloeren, terwijl hij opmerkt dat de wal kant bij het vernieuwde gedeelte te hoog is voor een goede afwatering. De heer v. d. Weij wil meegaan met het voorstel B. en W., doch acht waalklinker niet sterk genoeg, wanneer de zware melk wagens daar ook langs moeten, gelijk hem is verteld. De heer Oosterbaan antwoordt hierop dat melkwagens door de stad gaan. De heer Banning acht de bestrating nog te goed om tot vernieuwing over te gaan, doch verderop is de toestand minder; zoodat hij het voorstel Dijkstra wil steunen. De heer Eerdmans zegt dat de Commissie zich geen partjj wil stellen, hoewel zjj de verstrating nu nog niet noodig acht; de af watering geljjk door B. en W. wordt be doeld, keurt zij echter af. Het voorstel Dijkstra wordt verworpen met 8 tegen 3 stemmen (de heeren Dijkstra, Eerdmans en Banning). Het voorstel van het D.B. aangenomen met 7 tegen 4 stemmen, (de heeren iSchievink, Dijkstra, Banning en Hommes). Perceel 4. De vervloering van de straat langs het Nannenhof. Goedgekeurd. Perceel 5. Oude Turfgracht van af de rails van den heer W. v. d. Meulen tot aan de Blauwpoort. De commissie stelde voor ongeveer bij de rails van den heer Th. v. d. Meuten aan te vangen, waarmee B. en W. zich kunnen vereenigen. Goedgekeurd. Perceel 6. De Koemarkt. B. en W. stellen voor 4 meter in de mid den met waalklinker te bestraten en het overige te vervloeren. De Commissie acht waalklinker onnoodig en wil met de vervloe ring niet verder gaan dan tot ongeveer „de Doele“. B. en W. kunnen zich hiermede vereenigen en dit voorstel wordt dan ook alzoo goedgekeurd. Perceel 7. Het vernieuwen van de Lombardsteeg. Goedgekeurd. Perceel 8. Het vernieuwen van de Ap pelmarkt a. met verwijdering der keien, begrooting f 1224b. met behoud der keien, begrooting f 276, De commissie is voor de geheele bestrating Tegenwoordig waren 11 leden. Afwezig de heer Y. T. de Boer. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter doet de mededeeling, dat naar aanleiding van het aan den gemeente ontvanger verleend verlof met de tijdelijke waarneming van het kantoor is belast de heer P. van Gosliga van Tjerkwerd. De dagen en waarop het kantoor wordt gehou den, is in de nieuwsbladen vermeld. PUNTEN van BEHANDELING: 1. Aanbieding van: a. de gemeente- en schutterijrekening over 1897, b. de rekening van den weg BolswardHarlingen over 1897. Deze rekeningen worden in handen eener Commissie gesteld ten fine van onderzoek en rapport, waartoe volgens rooster worden aan gewezen de heeren v. d. Weij, Eerdmans en P. J. de Boer. 2. Voorstel van Burgem. en Weths. tot het vergrooten van de Secretarie c.a. en het maken van een archiefkamer. Bij de behandeling der begrooting is de verandering der secretarie reeds besproken en de post pro memorie goedgekeurd. Bur gemeester en Weths. komen nu evenwel met een minder omvangrijk plan dan toen werd bedoeld. Bij nadere overweging is het plan veel vereenvoudigd. Voor Burgemeesters kamer blijft dan de Vroedmanskamer behou den, welke ook voor het houden van com missie-vergaderingen kan blijven dienen. De secretarie blijft waar zij nu is, doch de gang wordt er bijgetrokken. De twee kamertjes aan den achterkant worden tot één gemaakt en bestemd voor den secretaris. Het kadaster kan dan ge plaatst worden in de zoogenaamde keuken achter de vroedmanskamer, terwijl het archief dan kan geplaatst worden in het lokaal boven de waag, waar het naar eisch kan worden gerangschikt. De geheele vertimmering met inbegrip van verven en timmeren wordt begroot op 1209. De heer Hommes. Het komt mij voor dat hierdoor een groote verbetering wordt aan gebracht. Er komt een flinke bergplaats voor het archief en voor vergaderingen blijft een geschikt lokaal beschikbaar, zoodat ik gaarne mijn stem hieraan wil geven. De heer v. d. Weij. Ook ik heb plan voor te stemmen. Ik had vroeger bezwaar tegen de groote kosten, maar nu de plannen zoo zijn ingekort, dat er in plaats van f 4060 maar f 1200 vereischt wordt, wil ik er mijn stem gaarne aan geven. De heer Eerdmans. Ik kan ook meegaan met dit plan, want de verbouwing komt mij voor practisch en doelmatig te zijn, maar meen toch dat het kadaster daar niet geluk kig geplaatst wordt. Daar in dat kleine vertrek staat de kast voor leermiddelen en het wordt door Falkena nog al gebruikt, daar is bepaald weinig ruimte over. Zou het niet geschikter in het nieuwe lokaal boven de waag zijn te plaatsen De heer P. J. de Boer. Dezelfde opmer king van den heer Eerdmans heb ik ook gemaakt, en ik kan meegaan met het plan zooals het door B. en W. nu wordt voorge steld, doch meen ook dat er voor het kadaster wel een betere plaats zal zijn te vinden. De heer Dijkstra. Ik kan mij ook met het plan van B. en W. vereenigen, doch naast het kadaster-kamertj e bevinden zich een urinoir en een privaat, die zou ik er wel weg willen hebben. De Voorzitter. Ik moet in de eerste plaats danken voor den bijval welke ons voorstel blijkbaar bij de heeren heeft gevonden en in de tweede plaats kan ik over de aanmer kingen omtrent de berging van het kadaster antwoorden, dat bij eventueele verbouwing B. en W. wel den practischen weg zullen be wandelen, en er op de geschiktste wijze in zal worden voorzien. Het voorstel werd daarop met algemeene stemmen aangenomen. 3. Advies van Burgem. en Weths. op het adres van den heer K. Tromp om verhooging van jaarwedde als directeur der gasfabriek. Het advies van B. en W. de Gascommis- sie gehoord, luidt om het salaris met ingang van 1 Januari 1899 te verhoogen tot ƒ1250, maar den te stellen borgtocht, die nu 2000 bedraagt, voortaan op f 3000 te bepalen. In den tijd dat de heer Tromp hier de fabriek bestuurde zijn, mede op zijn initiatief, be langrijke verbeteringen aangebracht en is het gasverbruik van 100,000 stère thans tot 207,000 stère geklommen. De directeur ge niet nog steeds 1100 benevens vrije woning, ^uur en licht, doch de omvang der fabriek wettigt alleszins eene verhooging van salaris, en tevens van den te stellen borgtocht, waar om B. en W. voorstellen, deze te wijzigen als boven is aangegeven. Ter inzage om in de volgende vergadering te behandelen. 4. Aanbieding en behandeling van een adres van de heeren C. J. van der Veen en T. S. Dijkstra om de gasleiding in de Sneekerstraat te verlengen, met advies van het Dagelijksch Bestuur. De heeren C. J. v. d. Veen en T. 8. Dijk stra wenschen gas in hunne huizen te ge bruiken en verzoeken daarom verlenging van de gasleiding in de Sneekerstraat. Het advies van de gascommissie luidt gunstig op dit adres te beschikken. De heer Oosterbaan, als voorzitter der gas commissie, wil op verzoek van den Voorzitter dit voorstel wel toelichten. Hij acht evenwel weinig toelichting noodig; voor een betrek- kelijk kleine som kan aan het verzoek vol daan worden, de leiding moet daar wat ver lengd worden. De heer Dijkstra vraagt of de reeds be staande leiding niet door een wijdere be hoeft te worden vervangen? De heer Oosterbaan. Het plan bestaat om van af de Stormpost tot voorbij de Sneeker brug een betere leiding te leggen. De Room- boterfabriek aldaar is nog al een goede af nemer, en de toevoer is gebrekkig. De nau were buizen kunnen nu wel verderop worden gelegd. De kosten zijn geraamd op 100. De heer Dijkstra. Het heeft mij verwon derd dat de heer A. Kok, waarvoor buiten de St. Jansbrug eene wijdere leiding noodig was, een waarborg moest stellen voor een bepaald bedrag aan gasverbruik en zulks hier niet wordt gedaan. Dat de een anders wordt behandeld dan den ander, begrijp ik niet. De heer Oosterbaan. Het plan om de leiding bij de Sneekerpoort te verwijden be stond bij de Gascommissie en was noodig. Al hadden deze twee niet aangevraagd om gas, dan zou toch de verwijding der leiding zijn uitgevoerd. Verder geeft de heer Dijkstra de geschiedenis met den heer Kok niet heel juist weer. Daar alleen ten zijnen behoeve de leiding moest verbeterd worden, heeft de - Gascommissie geïnformeerd of hij voor een zeker bedrag aan gas noodig was. De heer Dijkstra, ’t W as toch ook in het belang der fabriek dat Kok een gaskracht- machine aanschafteen waarom deze nu moest instaan voor een bepaalde hoeveelheid en hier niet, begrijp ik niet. En ’t is wel toevallig, dat men nu juist om de Boterfa briek moet gaan verwijden. Ik ben evenwel niet tegen het voorstel, maar breng deze zaak alleen maar ter sprake, daar het nu hiertoe eene goede gelegenheid was. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. 5. Aanbieding en behandeling van een voorstel van Burgem. en Weths. om mach tiging tot het weder opbouwen van de loods der gasfabriek. B. en W. stellen voor overeenkomstig overgelegd plan en teekening de afgebrande loods bij de gasfabriek weder op te bouwen. De kosten zijn geraamd op 11100. Van de Hamb. brandwaarborg-maatschappjj is voor brandschade ontvangen f675. De heer Dijkstra. Ik wil mij voor het voorstel verklaren, maar wensch de vraag te stellen, zou het ook mogelijk zijn, dat men bij de gasfabriek behoefte heeft aan meer terrein, en zoo ja, zou het dan geen zaak zijn direct hierin te voorzien, door het plantsoen daarbij te nemen, of zelfs den muur te verwijderen en het terrein tot den wal uit te strekken. Kan dit niet, dan ben ik voor dit voorstel. De heer P. J. de Boer. Wat de heer Dijkstra daar opwerpt, daar zou ik tegen zijn. Het vorig jaar is door aankoop een terrein voor cokesberging verkregen. Door dit plan zou de passage alleen door het smalle steegje zijn. De heer Oosterbaan. Ik heb de woorden van den heer Dijkstra meer opgevat als een raadgevende wenk. Het heelt natuurlijk bjj de gascommissie, voor zjj met dit voorstel komt, wel degelijk een punt van overweging uitgemaakt, of uitbreiding van terrein noodig was, en is zij tot de conclusie gekomen, dat men het vooreerst best met het bestaande kan doen. De heer Lunter. Ik zou er sterk tegen zijn, den weg langs de fabriek aan den publie- ken dienst te onttrekken, en keur het ook af om het plantsoen daar te bebouwen. Daar is door wijlen de Vries een flink burgerhuis gebouwd, en om die bewoners een bril op den neus te zetten, daar ben ik tegen. De heer Dijkstra. Ingeval een nieuwe of grootere gashouder noodig is, weet ik er geen plaats voor. Is dif evenwel niet noo- s Bolsvardsche Courant I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1