NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD iNWUM SR WWSERAÖS» No. 62. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zeven en dertigste Jaargang. 1898. TIRANNEN. DONDERDAG 4 AUGUSTUS. B1N1NENLAJND. VOOR "Im ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver- Jonns 10 Ct. ner regel. Overigens naar plaatsruimte. aan den moed en de veerkracht om zich zelf te blijven en neen te zeggen. Zij zijn de grooten, de gidsen en lichten in hunnen kring. Vaak worden zij bespot en uitgelachen; de wereld zal tot hen komen met haar schou derophalen, en haar smaad, en de groote „men**, wien ontelbaar velen slaafs gehoor zamen, zal dezen zijn vonnis niet besparen, doch zoo die waarachtig grooten deze dingen kunnen dragen, kalm en geduldig, kloek volhardend op den koninklijken weg, en in het aangezicht van een glimlach en een bit tere bejegening aan zich zelven trouw blijven, dan zullen zij het voortdurend meer onder vinden, dat de besten zich scharen aan hunne zijde en geprikkeld door hen, in hun voet stappen treden. Van die grooten gaat invloed uit op den duur. Onwaardige tirannie, hen vernederend die haar uitoefenen, zwicht vöor zedelijke meerderheid ten langen lesteder dwingelanden macht wordt vernietigd door zedelijke krachtsinspanning. De dienst der leugengoden van onze dagen zal allengs meer in verval geraken naarmate meerderen toonen hoog genoeg te staan om hen hunne hulde te ontüouden. Wie niet meegaat met den grooten stroom wie durft af te keuren wat de massa toe juicht wie de kracht bezit zijn eigen weg te gaan en dit toont in zijn spreken, in zijn daden en gedragingen... die rekene vooruit op tegenwerking en verdachtmaking, maar biijve volhouden in het heerlijk bewustzijn mee te werken aan een betere toekomst, aan wezenlijken vooruitgang. Wie eerlijkheid, waarheid, eenvoud dient, onttrone langzaam maar gewis de afgoden, die menschen willen maken tot willooze sla ven en werktuigen. Onze tijd vraagt voor alles en boven alles persoonlijkheden, karakters, die tegen den stroom durven oproeien en daardoor eerbied af dwingen, wekken meteen tot edele jaloersch- heid. Scharl, 1 Aug. Bij den bouw van het nieuwe klokkenhuis alhier, is de timmerman V. van eene aanzienlijke hoogte naar be neden gestort, en op eene slei terecht ge komen. Hij bezeerde zich daardoor zoo ernstig, dat hij per rijtuig naar zjjne woning vervoerd moest worden, waar een inmiddels ontboden geneesheer bijstand verleende. VON BISMARCK, f Zaterdagavond te elf uur is Otto Eduard Leopold prins von Bismarck, hertog van Lauenburg, de ex-Rijkskanseiier van het Duitsche Kijk in den ouderdom van 83 jaar op zijn landgoed „Fnednchsruh* overleden. Hoewel er in den laatsten tijd minder gun stige berichten omtrent den gezondheidstoe stand van den grooten staatsman in ruste werden verspreid, waren die Vrijdag nog tegengesproken. Zelfs Bismarck’s lijfarts, dr. Schweninger, en zijn zoon Wilhelm von Bismarck waren Zaterdag van „Friedrichs- ruh** vertrokken, waaruit ten duidelijkste valt op te maken, dat er toen nog aan geen onmiddellijk gevaar gedacht werd. In den namiddag van Zaterdag kwam er echter een ongunstige wending in den toestand van den lijder en te elf uur trad de dood in. Ofschoon dus de tyding van Bismarck’s verscheiden nog betrekkelijk onverwacht komt, was het toch wel niet aan te nemen, dat de grijze staatsman het nog lang zou maken. De eens zoo krachtige man leed in de laatste jaren ontzettend veel. Vooral sedert den dood van zijn geliefde vrouw, Johanna von Puttkamer, in 1894, namen de neuralgische pijnen, welke hem af en toe ook vroeger reeds kwelden, in hevigheid toe en ontroofden hem den verk wikkenden slaap. Daarbij kwamen nog een aderontsteking en een open beenwonde. Zoo is hij dan heengegaan, de ijzeren kan selier, de man in wien neel de wereld een der grootste staatslieden van deze eeuw be wonderde, de laatste van het Driemanschap Von Bismarck-Von Moltke-Von Koon, waaraan Duitschland onuer Wilhelm 1 zijn eenheid en kracht heeft te danken. Eerst de geschiedschrijver, die de daden van Bis marck in verband met de omstandigheden waaronder bij ze verrichtte naar haar juiste waarde schat zal een rechtvaardig oordeel over hem vellen en hem de plaats aanwijzen in de rij der beroemde staatslieden door alle eeuwen heen, doch dit kan wel reeds van hem worden gezegdgeuurende een lange reeks van jaren neeft hg de Europeesche politiek, zooal niet beheerscht, dan toch een machtigen invloed daarop uitgeoefend. Eng-wierum, 1 Aug. Door het broeien van het hooi ontstond er hedennamiddag brand in de schuur van den landbouwer Dijk alhier. Met behulp van de brandspuit is men er in geslaagd den brand tot het hooi te beperken, zoodat huis en schuur gespaard bleven. Nijehaske, 31 Juli. De oudste inwoner der gemeente Haskerland, de heer Wicher Egbert de Boer alhier, die onlangs in den familiekring zijn 98en verjaardag vierde, is heden overleden. Gaasterland, 1 Aug. In onze ge meente is men begonnen met het maaien of zichten der rogge. Over ’t geheel ver wacht men een zeer goeden oogstvooral komt er veel stroo. De haver staat ditjaar zeer naar wensch. Ook de stand van de meeste andere gewassen (aardappels, enz.) geeft volstrekt geen reden tot klagen. De vruchtboomen beloven evenwel weinig men verwacht over ’t geheel niet de helft van ’t vorige jaar. Harlingen, 30 Juli. Onze Raad besloot heden, dat van zijne vergaderingen een officieel verslag zal worden opgenomen en gedrukt, ten behoeve van de leden. Repk. Adv. BI. Sneek, 2 Aug. Een vergelijking tus- schen een mensch en een veemarkt gaat zeer goed op. Beiden zijn kinderen van de omstandigheden, op beiden oefenen invloe den van buiten een machtige werking uit. De weekmarkt van heden leverde daarvan weer een sprekend bewijs. Over ’t geheel was er meer leven dan den vorigen keer. Londen trok, en vandaar was er in den biggenhandel buitengewoon leven. Alles werd verkocht voor prijzen, die varieerden tusschen 16 en 18 cent. Assen betaalde iets meer voor zwaar exportsoort dan Londen. In vette kalveren evenals in nuchteren, was een levendige omzet. De eersten golden le kwaliteit 30 a 31 cent, tegen 27 a 28 verleden week. In melk- en wolvee was de handel tame lijk. Vette woldragers echter, vooral een jarige, gingen vlug van de hand. De laatsten konden voor Londen 27 a 28 ct. le kw. per */2 Kg. halen. Het rundvee, dat in den laatsten tyd uit de wei weer talrijk komt opdagen, kan ’t tot 27 en 28 cent le soort brengen. Aan de markt alhier werd heden aan gevoerd een lam, dat in ’t bezit was van een dubbel stel achterpooten. Naar men ons meedeelt, werd 'c gekocht door een paar luitjes, die er een oroodje mee zullen tracnten te verdienen. Witmarsum, 1 Aug. Aan de kaats- partjj gister op de „Grauwe Kat** in de onmiddeilyke nabijheid van ons dorp ge houden, namen 22 parturen van 3 personen deel. De prijs van f 18 werd gewonnen door H. Hiemstra van Pingjum, F. Buwalde van Arum en Leistra van Fietersbierum. De premie van f 6 viel ten deel aan 8. van Zon en 8. Bonnema beiden alhier, met W. Kuipers van Arum. In de Raadsvergadering van Zaterdag 11. werden de volgende dubbeltallen opge maakt tot benoeming van leden voor het Zetterscollege1. T. Bonnema, Arum, aftr. lid en T. Anema, Arum. 2. J. de Witte, 8chraard, aftr. lid en 8. IJ. Jansen, Witmarsum. 3. J. Galema, Tjerkwerd, aftr. lid en IJ Postma, Exmorra. De bestekken voor de bestratingen te Arum, Kims werd, Makkum en Pingjum werden goedgekeuid. Het kohier van schoolgeld 2e kwartaal werd vastgesteld tot een bedrag van f 395,39, terwijl aan het Armbestuur te Makkum machtiging werd verleend om eene begrootingspost te over schrijden. Gaasterland, 1 Aug. Het uitgestrekte jacntveld in deze gemeente, thans behoo- rende aan de Naamlooze Vennootschap „Maatschappij Gaasterland1* zal eerstdaags publiek worden verpacht. Dewyl dit voor het eerst geschiedt en de wildbaan er in een uitstekenden staat verkeert, zullen, naar men verwacht, vele jachtliefhebbers van de aangeboden gelegenheid profiteeren. In de laatste jaren werden deze jacütgron- den verrykt met fazanten, waarvan de po- ting uitstekend gelukt is. Wilddieverjj is er bovendien onbekend. Hijs, 1 Aug. Kort geleden werd zekere E. M. de V. uit het naburige Oudemirdum op een laten avond alhier door een paar jongelingen in eene vaart geworpen. Met groote moeite wist hjj zich zelf te redden; op zijn geschreeuw van „help I moord Wie kent ze niet, de droeve gezinnen, waar vader door allen gevreesd wordt, dien allen naar de oogen zien, dien ieder op zijn wen ken bedient... uit angst? Er is als hij thuiskomt siddering in het hart der kin deren. Vader beveelt, dreigt! Zijn spreken is kortafhij moet ontzien worden. Aanschouwt gij niet in dien jongen den toekomstigen dwingeland Hoe weet hij zijn wil door te drij ven en over anderen den baas te spelenZóó is het veelal op staatkundig, op maatschappelijk gebied. Hoe handig weet één enkele een gansche partij voor zijn woord te doen buigen, haar te doen gaan op den door hem aangewezen wegniet weinigen weten een groote schare aan hun leiband te doen loopen Tirannen ontmoet men telkens, ’t zij in gezellige bijeenkomsten, waar allen zwijgen, als zij spreken, ’t zij in vergaderingen, of in werkplaatsen, ja waar niet? Hun raadgeving volgt men op, al is het ook met wrevel en hen tegenspreken, van hen openlijk in mee- ning verschillen... wie zou het wagen? Tirannen, de zoodanige derhalve die niet heerschen door zedelijke meerderheid, maken misbruik van hun naam, van hun betrek king, van de plaats welke zij innemen, van hun geld en... van anderer zwakheid, „’t Zijn sterke beenen die de weelde dragen.** Zij worden erger dwingelanden naarmate zij hooger klimmen op de ladder der fortuin, naarmate meerderen hen vleien en het zal goed voor dezulken wezen als zij menschen ontmoeten die genoeg karakter en moed be zitten, om hen te wederstaan. Elke heerschappij over medemensehen, welke niet berust op geestelijke en zedelijke eigenschappen, is ongewettigd en verraadt zwakheid. Naast de persoonlijke staan de onpersoon lijke tirannen. Daar hebt gij b. v. den dwingeland geld zucht. Zijn beeld staat alom en op het geroep „knielt voor mij, ik ben de heilaanbrengende** buigen duizenden het hoofd. Ter wille van steeds grooter bezit werkt men boven zijn krachten of geeft men anderen niet het hen toekomende, ziet men niet op tegen gewaagde ondernemingen, neemt men zijn toevlucht tot spel en loterij, geeft men zich over aan on eerlijke praktijken en pleegt men bedrog, dit tooiend met den naam van wakkerheid en gevatheid. En er prijkt een ander beeld, welks op schrift luidt: genotzucht. „Buigt u neder** zóó roept deze dwingeland „ik schenk u vreugde; ik doe u uw leed en al wat u kwelt vergeten.** En velen luisteren naar die stem. Ontspanning is onmisbaar, doch erkend worde, dat de demon der genotzucht, waar door uitspanning vaak ontaardt in uitspatting, een zeer booze geest is en dat niet weinigen, om hem te dienen, lichtzinnig hun geld ver kwisten, met tijd, gezondheid, met de ver vulling van plichten spelen, in hun jacht naar genieten anderen meesleepend ten val. „Gaat mij toch niet voorbij,aldus klinkt het uit den mond van een andere tiran, dien der mode. Een onpersoonlijke, ongrijpbare heerscheres, voor wier luimen en nukken, grillen en fratsen velen zonder verzet buk ken. Wie telt hare slaven en slavinnen Vindt men hen niet onder alle rangen en standen O mode, welk een dwingelandes zijt gijMen reist omdat... het behoort; men legt feesten aan en leeft boven zijn vermogen, omdat men meent dit en dat te moeten doen men wil anderen evenaren, nog liever over treffen in kleeding, in huisvesting, in uitgaan, al kost het desnoods den goeden naam, de rust, de achting van weldenkenden, ja, die voor zich zelven Men kruipt voor de slavin der mode, totdat men niet langer een schijn kan voorwenden. Dan durft men de werke lijkheid niet onder de oogen komenmen vlucht en laat vrouw en kinderen arm achter met de behoeften van rijkaards. En dan de tirannen valsche eerzucht en roemzuchtEn in den dorst naar eer en roem en „naam maken** vergeten wij dat al deze dingen niets baten als het karakter schade lijdt. Wij kennen ook hen die de wetenschap tot godin verheffen. Zij, de reddende engel, die alle nooden genezen zal. Alsof kennen één is met kunnen. Zij heeft al wat op haar geweten, die eenzijdige verstandsontwikkeling, welke heel wat goede kiemen verstikt heeft. Het kunnen is geen vrucht van kennis alleen, maar bovenal van ontwikkeling des gemoedslevens. Wie wij behoeven, zijn mannen en vrou wen van karakter, van muurvaste beginselen, die weten wat zij willen en durven wat moet. Mannen en vrouwen die eerbied hebben voor zich zelven verantwoordelijk weten voor de |junnenv voor hun omgeving, voor allea op zen is het thans mogen gelukken de ver moedelijke daders in handen krijgen. Pro- ces-verbaal is opgemaakt. Franekeradeel, 29 Juli. Er wordt verbazend veel snoek gevangen. Bij wijze van vergrooting zeggen de heeren schakel- visschers: „De farten sitte vol snoek.** Men komt thuis met een vangst van 30 tot 50 snoeken. Ook de oogst met den loophengel is groot. Het kaliber is niet zwaar. Naar aanleiding van de klachten, die zoo nu en dan worden geuit over de wijze, waarop met arrestanten in de politie-bureaux wordt omgesprongen, schrijft De Politie-gids Dit is een oude klacht, maar die niet nieuw mag blijven. Men vergoelijkt de uiterst hardhandige wijze waarop de arres tanten in ’t hok worden getrapt en gesmeten, met de moeilijkheden, bij hun arrestatie ondervonden en met de kwaadaardigheid der individuen. Onmenschelijk, zegt men, wordt de politie door een deel van ’t publiek bejegend welnu, onmenschelijkheid kweekt onmen- schen. Eenmaal dol geworden van drift en pijn, door verzet en verwonding, kan men, mag men van een agent niet anders verwachten, dan eene zeer handhandige be jegening van zijn arrestant. Dit moge niet wenschelijk zijn, maar ei- lieve, wie is de oorzaak hiervan Wie begon met terging en ruwe bejegening, moet daarmee zelve maar gestraft worden, ’t Is de eenige straf trouwens, waarvoor derge lijke sujetten gevoelig zjjn. Afschrik van de gevangenis hebben ze niet, pijn noch smart wacht hun daar, maar bang zijn ze voor ’t „beroo** en wat hun ddar wacht. Aldus de verontschuldiging, die we me nigmaal hoorden en even zooveel malen weerlegden. Men kan op deze wijze alles verdedigen, inderdaad, zelfs de grootste uit spattingen van de dienaren van ’t gezag. Er mogen verzachtende omstandigheden pleiten voor hun grof optreden tegenover arrestanten, men drukke hierop toch niet te zeer, waar die arrestanten weerloozen zijn, beschonken vaak, die zich niet meer roeren kunnen en onmachtig neerliggen, ook door de boeien, die vaak noodeloos hun zijn aan gelegd. Onmenschelijk mogen zij de politie be jegend hebben, goed, de justitie zal hiervoor met hen afrekenen. Maar beestachtig is ’t zich op volslagen machteloozen te wer pen, en met hen eene afrekening te houden, waartoe de politie geenerlei recht heeft en waarvan justitie niet weet, noch weten mag of wil. De tijden der lijfstraffelijke rechtspleging, onzaliger gedachtenis, zijn voorbij voor altijd, en ’t eigenmachtig straffen of wreken van kwaad is en blijft voor de politie een ver boden zaak. Geen drogredenen dus om haar schoon te praten of vrij te pleiten, want aldus verergert men het kwaad, in plaats van het te verstikken. En dit moet gebeuren. De eer der politie is hierbij in de hoogste mate betrokken. Eene volkomen mensche- lijke bewaring en verzorging van arrestan ten is een belang, waarop we bij vernieu wing de aandacht vestigen van hen, die hiervoor aansprakelijk zjjn. Het feit, dat zich gedurende de maand Juni geen enkel geval van mond-en klauw zeer in ons land voordeed, heeft ook over de Duitsche grenzen de aandacht getrok ken, omdat vooral te Emmerik en Bocholt reeds lang geklaagd wordt over de hooge vleeschprijzen, die het den minderen man onmogelijk maken zich een stukje vleesch te verschaffen. Reeds lang is er aange drongen op de heropening der grenzen voor het Hollandsche vee, doch te vergeefs. De Landrath van het district Rees, graaf von Spee, is het die dit tegenhoudt. Nu echter uit Nederland dit gunstig bericht komt, zal er eerlang te Emmerik een openbare ver gadering worden gehouden, waar zal wor den overwogen welke stappen te dezer zake met succes zouden kunnen gedaan worden. Arnh. Crt. De brievengaarders der posterijen, over wier onvoldoende bezoldiging zooveel is ge schreven, hebben thans, naar men aan de Standaard bericht, eene verhooging van tractement van gemiddeld f 100 ’s jaars ontvangen. De Regeering moet aan de spoorweg- besturen in overweging hebben gegeven het daarheen te leiden, dat aan het personeel, bij een maximum arbeidstijd van veertien uren daags, minstens 52 vrije dagen per jaar, en daarvan 2Q Zondagen, kunnen wei* den toegestaau- A Volgens nadere berichten is de toestand van den patiënt bevredigend. kwam de gewenschte hulp niet opdagen. Aan de ijverige nasporingen van den wak- 1 II -2 1 IJ -L, J. m 4-rx I r» Ir r» 111 wie hun doen en laten invloed oefenen, meer dan zij zelfs vermoeden kunnen. Menschen Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1