NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WONSERADEEL No. 64. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zeven en dertigste Jaargang. 1898. Voor het Kantongerecht. DONDERDAG 11 AUGUSTUS. BINNENLAND. 1 VOOR ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Zitting van Vrijdag 5 Aug. 1898. I 1 Sedert 3 Juni had het Kanton geen zitting voor strafzaken gehouden, geen wonder dus, dat er thans een lijvige collectie op de rol stond ingeschreven, want het ras der over treders zal wel niet uitsterven zoolang er wetten noodig zijn en bestaan, en bij de rechtbank komt van uitstel geen afstel, in tegendeel, men kan hieromtrent getuigen: „wat in ’t vat is, verzuurt niet.* Bij het overzien der te behandelen zaken viel ’t ons al terstond op, dat helaas het korps van de natte gemeente al weer goed vertegenwoordigd is, daar hun aantal niet minder dan twintig bedraagt. Dit korps toont zich steeds zeer constant, geen weer of wind vermag dikwerf daarin verbetering te bren gen. Ondanks de Multipatiorsbonden en de vereenigingen tot afschaffing en bestrijding van het drankmisbruik biyft deze kanker steeds voortwoeden aan het welzijn van menig gezin, aan het geluk van zoo velen. Menig maal ziet men dezelfde personen bij een volgende zitting al weer op ’t lijstje staan, ja ’t geval deed zich heden zelfs voor, dat een dezer ongelukkigen (want waarlijk zoo mag men ze noemen) wel vier processen had wegens ’t overmatig gebruik van sterken drank. Wij kunnen dan ook niet nalaten ons inleidingswoord heden te besluiten met een vers, wat onze scheurkalender voor eeuige dagen gaf: Een ezel stoot zich nimmer, neen Twee keeren aan denzelfden steen, Maar menig drinker wordt zijn leven Niet wijzer. ’k Weet niet hoeveel maal Reeds leergeld door hem is gegeven. Hij zal waarschijnlijk nimmer leeren Al snapt men hem nog honderd maal. 1. O. P. v. d. K. te Bolsward, stond in de vorige zitting terecht wegens overtre ding der arbeidswet, als hebbende een jongen in ’t werk, zonder de vereischte kaart en lijst in orde te hebben. Daar toen door bekl. is beweerd, dat hij niet het hoofd was der werkplaats, is hieromtrent een nader onder zoek ingesteld, en heden vraagt de heer Ambtenaar vrijspraak voor bekl. 2. R. B. en S. v. Z., beiden te Witmar- sum waren den 16 Mei in ’t land van B. van Abbema aan ’t eierzoeken. Op de nadering van een onbez. rijksveldwachter zetten ze ’t op een loopen, doch ze werden herkend en heden luidt de eisch tegen ieder hunner f8 boete of 4 dagen hechtenis. 3. A. B. is winkelierster te Workum. Zij kreeg den 18 April bezoek van een on bez. rijksveldwachter, die van haar marga rine voor 4 cent kocht, en haar proces-ver- baal aanzegde, omdat het vereischte herken- ningsmerk ontbrak. Bekl. is al een mensch op jaren; zij verklaart zich onschuldig. Toen die man bij mij kwam, heeren, had ik een bord, gedeeltelijk gevuld met boter, kunst boter heeren, want andere verkoop ik niet, en dat was dit bord (daarop wordt een blauwe schaal uit een mandje gehaald en vertoond) en daarop lag toen zoo’u brief je (en zij toont een strook papier, waarop staat „Margarine*). Heeren, ik verkondig de waarheid, en ben onschuldig. De agent Stout verklaart nimmer last van deze vrouw ge had te hebbenomdat de ambtenaar, die haar verbaliseerde afwezig is, zou de zaak worden uitgesteld tot 16 Sept., toen juist de vermiste ten tooneele verschijnt. Hij moest van Groningen komen en had de reis over Harlingen genomen, vandaar dat hij met de elfuur tram arriveerde. Hij bevestigde thans wat hij in ’t verbaal heeft gezet, en ’t woord „Margarine* heeft hij niet gezien. Beklaagde verbaast zich hierover, en zegt nogik heb je het papiertje met het bord nog wel onder den neus geduwd, en toen heb je nog ge zegd: „hum*. Doch de ambtenaar ontkent zulks en blijft ondanks de gemoedelijke en herhaalde ontkenningen van bekl. bij zijn verklaring. De eisch luidt f 2 boete of 2 dagen. Bekl. zegt nog, toen men haar op den ge- ringen eisch wijst: Mijnheer f 2 is te veel voor iemand die onschuldig is. ’t Zou beter zijn, dat men mij, arme oude vrouw, de reis kosten vergoedde, want mijn nering staat ook nog stil zoolang ik weg ben. 4. D. de J. te Nijland is melkrijder, en hij werd door een agent aangetroffen op den weg Sneek—Bolsward, die zijne kannen eens telde en tot het respectabele cijfer 33 kwam. In verhouding tot de breedte der wielbanden was het maximum dat hij mocht vervoeren 30, zoodat er... drie te veel waren, en een proces volgde. De EdelAchtb. heer Burgemeester 0. J. van der Veen als lid der commissie over dien rijen van Van der Weg en de Boer. De veldwachter sloeg op een afstand hun gangen gade, zag ze ook af en toe iets oprapen, en toen ’t lang genoeg geduurd had, kwam hij ze over ’t mat. Ze bekenden hem dan ook dat ze naar eieren gezocht hadden, maar de gevonden eieren waren toen niet meer in hun bezit. Eisch tegen ieder hunner f 5 boete of 2 dagen. 12. A. R. te Bolsward deed den 27 Mei eene kleine boodschap, zonder daartoe van een der daarvoor aangewezen waterplaatsen gebruik te maken. Eisch f 2 of 1 dag. 13. R. PI. te LeeuwardenG. v. M. H. K. en G. P. te Hindeloopen waren in den vroegen morgen van Pinkster-Dinsdag 31 Mei wat al te vroolijk op straat, ’s Nachts ongeveer 2 uur schreeuwden ze door Hin deloopen, en dansten op de bruggen, zoodat de nachtrust der bewoners daardoor kon ge stoord worden. De tweede beklaagde is alleen verschenen, en deze betuigt zijn onschuld. Hij was omstreeks twee uur van de kooi gekomen om zijn broer te roepen, want ze moesten naar zee om ansjovis. Bij zijn broer heeft hij nog koffie gedronken, is toen naar het Oost geloopen. De anderen zijn daar bij hem gekomen, en wel meer, wel tien per sonen. Die waren ’s nachts niet naar bed gegaan, en hadden hun Zondagspak ook nog aan, doch hij had zijn daagsche spullen aan. De agent heeft echter heel goed gezien, dat ook deze beklaagde mee ging roepen en drukte maken. Alle 4 beklaagden heeft hij goed opgemerkt. Ook is er nog eenige straatschenderij uitgehaald, o.a. een schut ting beschadigd, droogstokken in ’t water gegooid, maar hij kon niet zien, wie dat deed, het roepen der 4 beklaagden heeft hij evenwel goed waargenomen. De eisch tegen elk hunner luidt dan ook f 2 of 2 dagen. 14. R. K. te Hindeloopen was op Pink- ster-Maandag 30 Mei ’s namiddags over zijn bier. Op aanmaning van den agent ging hij toen naar huis, doch ’s avonds was hij weder op straat en er niet veel beter op geworden. Integendeel, zijn kwaal was nog verergerd en onder toezicht der politie is hij toen met moeite thuis gekomen. Ook onlangs werd hij voor een dergelijke overtreding veroordeeld. De eisch luidt nn f 15 of 3 dagen. 15. H. Z. te Hindeloopen koos in den nacht tusschen de 2 Pinksterdagen de straat als slaapplaats. De Mei was dit jaar niet geschikt om ’s nachts buiten te vertoeven, ’t was veel te koel, en bovendien is ook bij het mildste weer de straat geen slaapplaats. De agent, die bekl. aantrof, of eigenlijk moet men zeggen vond, ontdekte dat de man te zwaar beladen was om thuis te komen. Voor zijne beveiliging werd hij dan ook in be waring gesteld. Dit logies wordt nu op rekening gesteld voor f 5 of drie dagen. 16. T. A. te Hindeloopen was op Pinkster drie deeg vet en ’s avonds omstreeks 7 uur was ’t bij hem nog volop vreugd. De agent die hem ontmoette, kon hier geen vrede mee hebben en hij moest proces opmaken. Eisch f 1 of 1 dag. 17. M. F. te Bolsward was den 26 Mei dronken in de Witheerensteeg. Hij werd door zijn vader en zuster geleid, en had vrjj wat drukte, wat natuurlijk een troepje jongens, die hem volgden, zeer ter harte ging. Toen een politieagent de stoet naderde, werden de jongens terug gedreven, en tegen beklaagde proces-verbaal opgemaakt. Later werd be klaagde, op verschillende dagen nog 3 malen door de politie aangetroffen in „kennelijken staat* en telkens werd hiervan natuurlijk weer nota genomen, zoodat hij thans voor 4 overtredingen moet terecht staan. De heer Ambtenaar heeft thans voor hem het volgend recept gereed 4 X f 10 boete of 3 dagen voor elke boete. 18. P. de J. te Rien was den avond van Pinksteren ook van ’t spoor. Hij werd nabij een tapperjj aangetroffen, en zijn roode kleur, zijn dubbelslaande tong enz. enz. bewezen dat hjj nog dichter bij de tapperjj was ge weest dan op ’t oogenblik toen de agent hem in ’t visier kreeg. Deze bekl. heeft reeds meermalen aan dat euvel mank gegaan, en er wordt 3 dagen hechtenis tegen hem geëischt. 19. IJ. de B. te Workum was den 27 Mei dronken op straat. Eisch f 1 of 1 dag. 20. T. de V. te Workum was den dag te voren ook in kennelijken staat. Tegen dezen, die reeds meermalen werd veroordeeld. Heerenveen, 8 Aug. Tijdens heton- weder van Zaterdagavond „tilde het op* van zwermen kleine muggen, die in groote menigte sommige huizen op de Lindegracht binnenvlogen, ’s Anderen morgens waren de meeste gestorven. Gorredijk, 8 Aug. Door de Rijksamb- tenaren alhier zijn heden gebroeders O., slagers alhier, bekeurd, wegens het slachten van vee, zonder daarvan aangifte te hebben gedaan. Het vleesch is in beslaggenomen en in het openbaar verkocht. Harkema-Opeinde, 7 Aug. Eenjon- genspraktijk. Twee jongens van 6 en 13 jaar gaan bij de streek langs, de kleinste met een teerpotje in de hand. De grootste vraagt deur aan deur„vrouw, heb je niet een paar centen voor dien kleinen jongen, hij heeft zijn teerpot laten omvallen en durft zonder teer niet naar huis.* Zoo liepen zij vrij wat centen op ’t verhaaltje bleek een verzinsel. De centen werden versnoept. Een 5 a 6-tal personen uit de heidestre ken van Rottevalle zijn, om gevangenisstraf te ontgaan, naar Duitschland uitgeweken. Drachten, 8 Aug. Algemeen klaagde men dezen zomer over slakken. Ze vraten op sommige akkers totaal alles af. Daarom strooide Wierd de Haan rondom een bed koolplanten een dikke laag haardasch. De slakken lieten de planten met rust en deze groeien...als kool. Te Houtigehage klaagt men over de baldadigheid der jeugd. Aardappelen, haver en rogge worden uit den grond getrokken, hokken onderstboven ge gooid, zelfs roggeschoven uitgedorscht. Maar vooral erwten, boonen koolrapen en wortels worden geroofd en daarbij wel 5 keer zoo veel vernield. Mochten de ouders wat beter op hunne kinderen toezien 1 Hepk. Adv.bl. Sneek, 9 Aug. We hadden gisteren niet kunnen denken, dat de veemarkt van heden zoo levendig zou zijn. Maar de zon, de levenwekkende bron, wier gemis wij dan recht gevoelen, als de hemelsluizen dagen lang geopend zijn, die zon was misschien de oorzaak, dat de han del op ’t marktterrein vanmorgen boven verwachting slaagde. Ging 't melkvee niet zoo bijzonder vlug van de hand, vette kalveren en Londensche biggen daarentegen vónden zoo’n ruimen aftrek, dat de aanvoer niet eens voldoende kon worden genoemd. Vet eenjarig wolvee en le kwaliteit zuig lammeren werden bij massa’s voor Enge- lands hoofdstad opgekocht tegen 29 a 30 per kilo. Alhoewel de aanvoer van vette runderen minder was dan de vorige week, waren de prijzen (27 A 28 ct. le kwaliteit) niet hooger. Voor fijn soort vette kalveren besteedde men graag 31 a 32 ct., voor le kwaliteit exportbiggen 17 tot IS1/^ ct., een som, waar mede de varkenshandelaars buitengewoon in hun nopjes waren. Ook de varkens in wording waren enorm duurper week be taalde men. voor de kleine knorders graag een gulden. Als men weet, dat er menige week nog overheen moet gaan, vóórdat dit kleine goedje rijp is voor exportslagerijen, en men er dan pas een dikke 20 gulden voor kan bedingen, moet men wel tot de veronder stelling komen, dat de voedingsmaterialen tegenwoordig spotgoedkoop zijn. Voor de vacante betrekking van on derwijzer aan de school te Zytaart, gem. Vechel, had zich slechts één sollicitant aan gemeld. Dezs nu is in de jongste raadsver gadering benoemd, doch op slot van reke ning blijkt, dat de bewuste persoon zoek is. Waar men zich ook ook wendt, om hem met zijn benoeming in kennis te stellen, hetzij ta Zutfen, te ’s-Bosch, of in de plaats waar hij vroeger in betrekking is geweest, nergens weet men waar hg gestoven is. Wellicht heeft hij weer, evenals vroeger, het baantje van reiziger ter hand genomen, wat hem wellicht aanlokkelijker toeschijnt, dan voor de schoolbanken te staan. Onder Aalten hebben inbrekers van de drukte, die de landbouwers wegens den roggeoogst bezighoudt, brutaal gebruik ge maakt door bij eenige hunner op klaar lichten dag in te breken. Bjj twee werden gouden en zilveren voorwerpen vermist eu geld. De daders zjjn nog zoek. weg verklaart, dat de Bolsward Sneeker- weg niet bij de provincie of het rijk in be heer is, maar in eigen beheer bij de commissie. Eisch f 10 boete of 4 dagen hechtenis. 5. J. W. te Bolsward is slager. Hij had den 23 Mei een varken den levensdraad af gesneden, en was bezig het onreine dier te reinigen. Een jongen hielp hem hierbij, toen ook de inspecteur eens een kijkje kwam nemen en meer belangstelling toonde voor den helper, dan voor het doode varken. De jongen was n.l. nog geen 12 jaren en mocht dus niet bij den arbeid gebezigd worden. Beklaagde heeft dien ambtenaar toen ver klaard, dat hij geen anderen jongen kon krijgen, en daar hij toch iemand moest hebben, die hem een handje hielp, had hij dit ventje maar genomen. Eisch f 5 of 3 dagen. 6. F. S. te Bolsward werd den 22 Mei aangetroffen in het land van A. Jorna, waarin velen bezig waren met kaatsen. De gebruiker van het land heeft de hulp der politie ingeroepen, om te zorgen dat zijn land, waarvan het hek „verboden toegang* te lezen gaf, werd ontruimd. Een dergenen, die proces kreeg was deze beklaagde. Hij erkent in het land geweest te zijn, doch slechts even, en gekaatst heeft hij niet, waarom hij niet begrijpt, dat hij proces heeft terwijl er wel 50 aan ’t kaatsen waren, die niet zijn bekeurd. Eisch f 10 of 3 dagen. 7. S. P. te Bolsward was dien Zondagna middag ook in het land van Jorna, en werd door den agent aangeteekend. Hij is thans niet ter terechtzitting aanwezig. Jorna ver klaart, dat hij steeds veel last heeft van de jongens, die kaatsen in zijn land, maar ook veel gras vertrappen en dikwerf achter de koeien gaan jagen. Omdat hij zelf er niets aan beginnen kon, heeft hij de hulp der politie ingeroepen. Eisch f 10 of 3 dagen. 8. J. Kr. te Bolsward was de derde, welke dien Zondagnamiddag een proces kreeg in ’t land van Jorna. Deze bekl. rommelde den buik al, toen de eerste zijner lotgenooten terecht stond, en bekende in het land geweest te zijn. Thans is hij aan de beurt, en hij wil de heeren graag de waar heid eens zeggen. Een omstandig verhaal volgt nu. De waarheid is dus blijkbaar niet altijd kort en bondig, ofschoon een minister zulks in een kamerzitting heeft betoogd. „Heeren*, zoo ongeveer luidt de verklaring, die wij slechts in hoofdzaak kunnen mede- deelen, „Heeren, ik spreek de waarheid. Wij liepen met z’n drieën de laan uit om te kuieren over Laad en Zaad, en zagen toen velen in het land. Eensklaps zagen wij de heele schaar hard wegloopen de een hier over de sloot, de ander daar. P. (d.i. de vo rige beklaagde) is ziek, anders zou die het ook kunnen verklaren. Pas waren wij bij de hek, en zei ik nog zoo, als het mijn land was, wou ik daar die jongens niet in hebben, en wij stapten om de hek heen, daar kwam Dijkstra op ons af en schreef ons op. Maar heeren, wij hebben niet kaatstde boer zei zelf nog tegen hem, je moet de kaatsers hebben. Wij deden geen kwaad heeren, hadden zelfs geen kwaad in de gedachten. De agent staat hier achter mij, of ik kwaad of goed voor hem spreek weet ik niet, maar wij waren slechts een meter binnen het hek.* De agent verklaart, dat hij van allen die wegliepen, er slechts 3 goed in 't visier had genomen, die hij in het land zag. Of dezen gekaatst hebben weet hij niet, zij zijn ge verbaliseerd omdat ze zich bevonden in land, waarvan de toegang verboden was. Bekl. begint opnieuw zijn onschuld te betuigen, en daar hij Jorna om den hoek van de deur der rechtszaal ziet kijken, roept hij dezen toe: „Jorna weg,* „of neen je mag het ook wel hooren.* De heer Kantonrechter maakte nu een einde aan het discours, en gaf het woord aan den heer Ambtenaar van het Openbaar Ministerie, die bewezen acht, dat beklaagde zich in dat land bevond en eischt ook tegen hem f 10 of 3 dagen. 9. R. H. te Bolsward werd den 16 Mei ’s avonds laat op het Hengstepad aange troffen in „kennelijken staat.* Hjj stond reeds met een zwarte kool geteekend, want nog onlangs heeft hij ook voor dronkenschap terechtgestaan, zoodat de heer ambtenaar 5 dagen hechtenis tegen hem eischt. 10. 0. de V. te Bolsward was den 23 Mei wat over zijn bier, en tegen hem wordt f 2 of 2 dagen geëischt. 11. G. L. W.A. U. H.J. H. de J. H. K. v. d. V. en F. H. v. d. L., allen te Oudega (Hem. Old. en Noordw.) waren den 19 Mei bezig met het zoeken van eieren van kie vitten en ander gevogelte, in de lande«i ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. wordt 7 dagen geëischt. De zitting werd nu eenigen tijd geschorst, waarom wij ook ons verslag maar tot het volgend nummer zullen schorsen. Bolsvardsche Courant I f ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1