NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWAR» EN WONSER ABEEL De zaak Hogerhuis. No. 66. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zeven en dertigste Jaargang. 1898. I! J DONDERDAG 18 AUGUSTUS. t VOOR I L ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Maandagavond vergaderde in „de Doele* de Socialistenvereeniging „Bolsward* al hier, waar de heer G. L. van der Zwaag, lid der 2e Kamer, ais spreker optrad ter behan deling van de zaak der gebroeders Hoger huis. De vergadering was tamelijk goed be zocht, ruim een 100-tal personen was in de zaal. In een kort overzicht willen wij een blik slaan op het gesprokene. Er zijn weinig menschen, aldus ving Spre ker aan, die zich op een onafhankelijk stand punt weten te plaatsen en het is ook hier aan toe te schrijven, dat er nog een massa menschen zijn, die zich in den toestand der Gebr. H. niet willen indenken. Wanneer toch werkelijk die veroordeelden daar eens onschuldig in den kerker zuchten, is hun lot toch dubbel ongelukkig. Maar, denken velen, wanneer dat vonnis niet op goede gronden berust, dan zouden de rechters hun wel ontslaan, echter, men bedenke wel, er behoort veel zelfvertrouwen en moed toe, een begane misslag te erkennen en het zou een klap zijn in ’t gezicht der rechterlijke macht, wanneer ze moest zeggenwij zijn daar mis geweest. Dan is ook een argument om zich met de zaak dezer veroordeelden niet in te laten, dat de agitatie van socialistische zijde komt en als een soc. beweging wordt beschouwd. Hiertegen voert Spreker evenwel aan, dat allengs personen van allerlei richting zich met de zaak gaan bemoeien, en een verzoek om gratie waarschijnlijk van ant.-revol. zijde zal uitgaan. In dien het al een soc. zaak was en de argu menten en bezwaren tegen ,die vonnissen niet steekhoudend zijn, dan behoorden deze juist in die vergaderingen weerlegd te wor den, maar wat geschiedt nu, men komt niet op. Aan verscheidene vereenigingen in Bols ward werd de uitnoodiging gedaan een ge zamenlijke vergadering te houden, evenwel van alle is een afwijzend antwoord ingeko men. De timmerlieden- en de bakkersgezel- lenvereeniging zijn vakvereenigingen, en van deze kan Spreker het billijken, dat zij be dankten, immers met vakbelangen heelt dit niets te maken. Dat evenwel ook al de werkliedenvereenigingen afwijzende antwoor den inzonden, bevreemdt Spr. Die vereeni gingen toch staan de algemeene belangen der werklieden voor, en ook voor den werk man is een goede rechtspleging een waar belang. Uit het antwoord van het Nederl. Werkl.- verbond „Eendracht zij ons Doel* is spreker niet gebleken wat men daar eigenlijk wil. Het heeft Spr. aandacht getrokken, dat de Kath. vereeniging St. Jozeph een antwoord zond van het bestuur, en de leden waarschijnlijk niet eens zijn gehoord. De afd. van den Christ. Nation. Werkmansb. antwoordt, dat kerkelijke en staatkundige onderwerpen niet op hunne vergaderingen mogen worden be handeld, maar Spr. wijst er op, dat de zaak der Gebr. H. geen kerkelijk en evenmin een staatkundig onderwerp is, terwijl Patrimo nium antwoordt, dat de onschuld der Ho- gerhuizen haar nog niet is gebleken en hoe wel reeds 3' jaren zijn verstreken, dan toch de ware schuldigen nog niet zijn aangewezen. Maar zegt Spr., er zijn wèl drie aangeduid, doch de rechtbank wil de bewijzen niet aan nemen. Men weigert eenvoudig om mede te doen en dus staan de socialisten in Bols ward in derdaad alleen in den strijd om die menschen, wier schuld niet overtuigend bewezen is, uit den kerker te krijgen. Veronderstel eens, dat iemand in ’t water lag op het punt van verdrinken, zou men die laten zinken En waarom dan de hulp niet geboden aan ver oordeelden, wier schuld aan zulken gron- digen twijfel onderhevig is Men beweert, dat het publiek hier niet kan oordeelen en ’t is ongelukkig genoeg dat onze wetgeving zoo is, dat -er advoca ten moeten komen om die te verklaren, en vaak lijnrecht tegenover elkander staan over een zelfde wetsartikel, maar ondanks die slechte wetgeving heeft toch in zekere mate het volk recht op controle. Het instituut van het recht moet en kan door een ieder gecontroleerd worden. Om veroordeeld te worden moet worden geleverd het wettig en overtuigend bewijs, en de rechter moet dus om te veroordeelen, van de schuld overtuigd zijn, doch niet de rechter, ook het volk dient dit zijn. De rechters zijn feilbare menschen. De veroordeeling dezer gebroeders nu be rust op verklaringen die veel tegenstrijdigs opleveren, en door het nader onderzoek, dat op een aanklacht tegen den hoofdgetuige werd ingesteld, is die tegenstrijdigheid niet geheven, al beweert men van de rechter- I de Jongh, Prins Hendrikstraat 58, ’s Gra venhage. j Zuid-Holland en Zeeland, A. E. Mooijaart Ben Elandstraat 32, ’s Gravenhage. o Zuid-Gelderland, Noordbrabant en Lim nooit aanschouwd. Nu gaat u zeggen: wat Nfm’e^ên”' Kramers’ Nieuwe Markt Jt i8 dat, koopman Ik zal het u laten zien, Noord-Geiderland en Overijsel, G. A. Leus meneeren, en u zal zeggen dat dat artikel sen te Diepenveen. het nieuwste is dat nog nooit door een koop man is gepresenteerd. Het artikel, meneer dat ik u aanbied en het artikel, meneer, dat ik u presenteer, dat is het heele zooge naamde vorstelijke Huis. (Met verheffing van stem Het heele Vorstelijke Huis, meneer 1 Hier hebt u, meneer, Willem I (en de man toont een glad plaatje, dat zoo ongeveer den eersten constitutioneelen monarch voor stelt). Willem I, meneer, dat kan iedereen zien dat dat Willem I is. Maar nu neem premie tien cents per week, dubbel ik Willem I zoo, meneer, en zoo, en zoo .bii (hij draait eenige malen het lijf om, dat los zit onder het hoofd) en hier hebt u Willem II meneer. Willem II. Is dat niet Willem II Maar let nu op, meneeren, want nu neem ik Willem II en dien draai ik zoo en nog eens zoo en daar staat Willem III voor u, meneeren. Dat is Willem III. Maar nu, meneeren, moeten we nog hebben de kroon prinses der Nederlanden of koningin Wil helmina. En nu ga ik heen en nu draai ik mijn plaat om en nu presenteer ik u de zoogenaamde kroonprinses of koningin Wil helmina der Nederlanden. Dat is Willem I en dat is Willem II en dat is Willem III en dat is de kroonprinses en zoo presenteer ik u het heele vorstelijke Huis. Het vorstelijk Huis is gearriveerd, meneeren. Het vorstelijke Huis is aange komen. Dat is één en dat is twee en één is drie en dat is vier. Het heele vorstelijke Huis. Maar nu gaat u zeggenkoopman, geef mijn dat, want dat mot ik hebben, wat mot dat kosten Dat artikel meneeren, dat ik u presenteer, dat is verkocht aan de prijs van een mark of twaalf stuivers geld. Nu zegt u, geef m(jn dat, koopman. Neen meneer, want ik verkoop u mijn artikel niet voor twaalf stuivers en daarvoor betaalt u geen twee kwartjes en geen veertig en geen dertig cent en geen kwartje en geen twee dubbeltjes maar de betaling daarvan is drie stuivers of vijftien centen gelds. Wie moet dat hebben, het heele vorstelijke Huis voor vijftien rooie centen (Iedereen voorziet, dat hij aanstonds tot een dubbeltje afslaat en houdt zich dus doodstil.) Moet niemand dat hebben, meneeren, dat heele vorstelijk Hnis, dat ik u sta te presen- teeren, voor drie stuivers? Niemand niet F Eenmaal, andermaal: Nou allo, op is op en weg is weg en ik doe het toch maar om de liefhebberij, want in broodje zit er toch niet in... Nou vooruit dan (met de uiterste stemverheffing) op is op en weg is weg: hier hebt u het heele vorstelijk Huis voor één dubbeltje of tien centen geld. Dat is Wil lem I en dat is Willem II en dat is Wil lem III en dat is de kroonprinses, kunt dat artikel geven aan ’n kind van ’n jaar en u kunt dat geven aan een ouwen man. Nou vooruit, wie neemt dat mee voor een dubbeltje of tien centen geld... (Reeds al dien tijd heeft de koopman schuwe blikken naar links en rechts staan 'werpen of hij niet den blinkenden helm van een diender ontwaarde. En zie, juist ter wijl eenigen der meneeren in de broek tasten om een dubbeltje voor den dag te halen, beeft de „koopman* aan de kimmen der Kalverstraat een „helm“ bespeurd, reden waarom hij „het heele vorstelijk Huis* in zijn binnenzak bergt, den kring verbreekt en doodbedaard wegwandelt, terwijl hjj een eindje sigaar uit zijn vestjezak opdiept.) Uit den Haag wordt geschreven Wanneer men, na zonsondergang, vlak voor de zee staat na een gloeiend heeten dag en men gevoelt zich zelfs dan nog niet opgefrischt dan moet ’t toch ook al ver bazend warm zijn geweest. En dit was gisteravond het geval te Sche- veningen. Of men aan het uiterste eindje van een der hoofden in zee verfrissching ging zoeken, dan wel languit in het zand ging liggen, het bleef' benauwend, en de duizenden bij duizenden die met de veie vervoermiddelen, welke tegenwoordig naar de badplaats rijden en stoomen, naar Zee- bad-Scheveningen togen, hadden evengoed in de stad kunnen blijven. Toch leverde het buitengewoon drukke verkeer op de verschillende naar Scheve- ningen voerende wegen een hoogst gezel- ligen aanblik op. Stoom- en paardentrams werden vico-versa de badplaats gedurende eenige uren letterlijk bestormd. De stoom tram der Hollandsche spoorwegmaatschappij bereikte o. a. het hoogste cijfer van ver voer van het seizoen tot dusverre, n.l. 23,200 reizigers en er werd geruimen tjjd een 2 minuten dienst onderhouden. Geen hoekje van de verschillende ver- frisschingsgelegenheden in de nabijheid van het Kurhaus was onbezet en een der grootste cafés kon te 10 uur geen... „kwasten* meer afleveren. De schrjjver der Amsterdamsche brie ven in het Ütrechtsch Dagblad zegt o.m. Wanneer de geruchten waar zijn, is er nog een andere, zeer ernstige reden tot ontstemdheid bjj de feestviering. Ik deel het volgende onder alle voorbe houd mede, hoewel het mij van vertrouw bare zijde is verteld en zekere kenteekenen het gerucht voor mij hebben bevestigd. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft dit is in allen gevalle zeker geen uitnoodiging gekregen tot bijwoning van de plechtigheid in de Nieuwe Kerk. Het is daarover zóó verstoord, dat het zijnerzijds de uitnoodigingen aan het hofpersoneel voor de gala-voorstelling in den Stadsschouwburg tot de strikt onvermijdelijke wil beperken. De verhouding laat op ’t oogenblik heel wat te wenschen over. Als dit inderdaad juist is en’k herhaal dat ’k alle reden heb om het te gelooven dan is dit een nieuwe wanklank, die zeker te betreuren is. Toch zou het mij aan één kant genoegen doen. Er zou weer eens iets uit spreken van de oude fierheid van Amsterdam. Te Oostermeer (Fr.) is de inboedel van een armen daglooner wegens belasting schuld in beslag genomen en publiek ver kocht. Het geheel bracht slechts ruim drie gulden ophet publiek wenscbte uit ach ting en medeljjden met den debiteur niet te bieden. Verwanten van den schuldenaar kochten alles terug. Een vreemde vondst werd gedaan in de uitwateringssluis van het waterschap Sint Maartensdijk, n.l. een wijnfiesch met twee levende palingen er in, die er klaarblijkelijk waren ingegroeid. Zij waren er zóó groot in geworden, dat het stuk slaan der flesch uoodig was, om 3e uit hunne ongewone verblijfplaRts te voorschijn te halen. jiidwcuvixAg vven.'u'Tz 'Augs. Velé boeren in deze gemeente zijn reeds begon nen een klein gedeelte rogge te dorschen, teneinde meel te verkrijgen voor het bakken van brood. Brood van nieuwe rogge is zeer smakeljjk, vooral wanneer men het zelf bakt in jjzeren vormen. Dit gebeurt geregeld ieder jaar en men gaat daarmede verscheidene weken door. Voor de bakkers is het eene schadelijke zaak. Ook wordt het meel van nieuwe rogge veel gebruikt tot het koken van roggepap, een gezond en smakelijk voedsel. Kiniswerd, 16 Aug. ’98. Begunstigd door bet heerlijkste zomerwêer en opge- luisterd door het fanfarekorps van Witmar- sum had Zondag alhier de kaatspartij plaats van parturen, bestaande uit personen uit dezelfde plaats. 17 parturen namen er aan deel, waarvan S. VjjverenS. Bollema vanFrane- kerden prijs f24 behaalden;Kl.Okkenga en S. de Boer van Wijnaldum kregen de premie f 12, terwjjl M. Helfrich en 8. Postma van Kimswerd eervol dienen vermeld te worden. Wijnjeterp, 14 Augs. Een treurig on geluk had hier beden middag plaats. Vier knapen waren samen gaan baden in de Oompagnonsvaart. Onder hen bevonden zich cok twee jongetjes van Johannes Friso, een lijke zijde het tegendeel. De beschikking van den Officier van Justitie is publiek ge maakt, en de tegenstrijdigheden zijn er vol strekt niet door opgehelderd. Spreker gaat nu in bijzonderheden na wat de hoofdgetuigen verklaarden en vooral op welke vage gronden z. i. die verklaringen be rusten. Zeer duidelijk en helder wordt het voor en tegen gewikt en gewogen en gelijk ook in een vroeger door Domela Nieuwen huis en Nauta hier gehouden bespreking, worden verschillende bezwaren geopperd tegen de beweringen der getuigen en nu ook tegen hetgeen de Officier van Justitie in zijne be schikking nader mededeelt. Het uiteenzet ten hiervan zou te veel plaatsruimte vorde ren en door een beknopte mededeeling zou licht tot misverstand kunnen komen, waarom wij ons bepalen met te verwijzen op het toen reeds meegedeelde en tevens naar de brochures, die over deze zaak zijn uitgege ven. Spreker volgde bij zijn betoog de bro chure van Valk, benevens de beschikking van den Offic. v. Just, omtrent de aanklacht van meineed ingesteld tegen Haitsma, bij wien ingebroken is. Aan het slot van dit uitvoerig betoog zegt Spr. nog, dat er geen middel is bij de wet, om herziening te krijgen van een eenmaal gesteld vonnis. Wanneer een zaak, zooals hier het geval is, alle instantiën heeft door kropen, dan is geen herziening meer moge lijk en zal het aanvragen om gratie slechts de eenige weg zijn, om de gebroeders uit de gevangenis te krijgen. Het vragen van gratie, meenen wij, kan niet anders dan bij schuldigen en dus kan het ons niet bevre digen, want hun schuld is niet overtuigend bewezen. Door het verkrijgen van gratie is het rechtsgevoel daarom niet bevredigd en de veroordeelden zelf alsook hun Moederen zuster zijn hiervoor niet te vinden, doch de Hogerhuizen moeten er uit, en zoo zal waar schijnlijk door Ds. Hissink en Nauta een verzoek om gratie, gesteund door velen, wor den ingediend op eene audiëntie, bij de in huldiging der Koningin. Spreker wijst er nog op, dat hij geen agi tatorisch karakter aan deze vergadering heeft willen geven,zich van opwinding geheel wilde onthouden, maar zijn doel was aan te too- nen, dat men bij een bedaard en ernstig na denken er toe zal moeten komen, dat de mogelijkheid bestaat dat de H. onschuldig zijn. Het verheugt hem, dat hij hier nog al een bevredigend bezoek op de vergadering mocht aantreffen. KantoorKeizersgracht 245, Amsterdam, van 11 en een van 13 jaar. Deze twee waagden zich in het midden der vaart en zonken beiden weg. Wel slaagde men er spoedig in hen op het droge te halen, maar helaas, de jongste was reeds verdronken. Beetsterzwaag, 15 Aug. De jachttijd op het waterwild is in deze provincie weder geopend, terwijl die op ander wild zeker spoedig zal volgen. In deze omgeving wordt veel ander wild aangetroffen, vooral schade lijk gedierte. Behalve een menigte konijnen, houden zich in de bosschen ook nog een paar wilde herten op, welke op een stuk boekweitveld veel schade hebben aangericht door ’t afvreten en vertrappen der stengels. Ook de wilde varkens zijn nog altijd niet wegwe hebben ze achter het buitengoed „Lauswold* weer geprent. Leeuwarden, 15 Aug. Zekere B. al hier, nabij de Oldehove, meende levensmoe te zijn. Hij sprong te water, doch toen ’t meenen begon te worden, bezon hij zich riep luide om hulp en was blij, dat men hem behouden weer op het droge bracht. Heerenveen, 15 Aug. ’t Was ook zoo warm geweest den heelen dag, en wie dan leunt, die leunt er zwaar. De spekbrugleu- ning kon althans den last van drie tegen haar hangende jongelingen niet torschen en bezweek. Twee van de drie tuimelden te water en haalden een verfrisschend bad. ’t Bekwam zelfs zoo goed, dat ze, nadat een lantaarn aangestoken was, nogmaals te water gingen, om de verloren petten op te zoeken. Haskerland, 15 Aug. Voor de betrek king van veldwachter dezer gemeente, stand plaats Joure, waaraan verbonden is eene jaarwedde van f 500, benevens vrije boven- kleeding, hebben zich niet minder dan 118 sollicitanten aangemeld. Joure, 13 Aug. De knechten van den heer O., bakker alhier, hadden hedenavond 11 uur de gedeeltelijk verbrande turf uit den oven gehaald en in een korf gedaan, welke korf door hen buiten de bakkerij werd ge bracht, terwijl de inhoud ter voorkoming van brandgevaar nog met eenige emmers water werd besproeid, ’t Vuur der turf schijnt evenwel niet goed te zijn uitgedoofd, want te middernacht, toen het gezin van den heer O. zich reeds ter ruste had begeven, be merkte een der buren, de heer E. G. d. Boer, dat de korf met turven, die tegen een stek was geplaatst, in volle vlam stond, en ook het stek brandde. Op zijn geroep snelden dadelijk eenige omwonenden toe, aan wie het met behulp van het inmiddels opgeklopte gezin van den INSPECTEURS bakker gelukte het vuur in zijn voortgang Noord-Holland en Utrecht. H. E. Munniks te Stuiten. Hepk. Adv. BI. Heel het vorstelijk Huis in Amsterdam. 1 „koopman* in de Kalverstraat: „Hier heb ik een artikel, meneeren dat hebt u nog Nfm’e^ên”' Kramers’ Nieuwe Markt 18 dat, koopman Ik zal het u laten zien. Noord-Geiderland en Overijsel, G. A. Leus meneeren, en u j -x j sen te Diepenveen. Groningen, Friesland en Drente, Mr. J. W. Zijlstra, Bols ward. Verzekert kapitaal of rente tegen ta rieven naar de nieuwste berekeningen. Pre mies betaalbaar in vooraf overeen te komei termijnen. Alle inlichtingen worden kost^ loos verstrekt door den Inspecteur en dei Agent te Bolsward, den heer K. Trom] Afdeeling volksverzekering, vasj ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. o Bolswardsche Courant -^3- voor

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1