NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD .BOtSWARP B.N WONSERAJOEEI. No. 68. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zeven en dertigste Jaargang. 1898. DE KERMIS. r DONDERDAG 25 AUGUSTUS. BINNENLAND. VOOR «ffl ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Witmarsum. Zondag j.l. hielden de leden van „DeConcurrent" hunnejaarlyksche kaatsparty. Niet minder dan 29 parturen van 3 personen namen aan den wedstrjjd deel. Na menig vinnigen kamp, waarin de parturen toonden nagenoeg even sterk te zijn, werd eindelijk de prjjs gewonnen door J. Hidma, H. Hilarides en 8. v. d. Zee. De premie verwierven G. Steensma, R. Westra en K. Kroon, terwijl de kleine premie ten deel viel aan S. Kooistra, T. Jorritsma en J. Huisman. De prijzen be- dadelijk uitgerekend, dat het veel voordeeli- ger was 4X3 wafels te eten, dan dadelijk een dozijn te bestellen. Immers nu hielden we nog vier centen over, die we als jongens, heel graag besteedden aan het pikken van een lichtgroene augurk of van een heerlijke zure donkerroode biet voor één cent per pik, wat toch heel billijk was, terwijl men bovendien nog het gratis gebruik had van een vork. (Natuurlijk een alleinans-vork maar wie geeft daar nu wat om?} En gingen we, als de lichten waren ont stoken, niet iedere kermis het panorama be zien, al moesten we ook dikwijls veel slik ken, dat al meer dan ééns voor onze oogen vertoond was Wat een uitkomst dus voor den panorama-directeur, als er weer eens een moord gebeurde, als er een schip verging, als er een hooggeplaatst persoon begraven werd, als er een huis in de lucht vloog, of twee spoortreinen in elkaar liepen Met een bijzondere nauwgezetheid werd dat alles onmiddellijk op het doek gebracht, en als ge door de bekende glaasjes zaagt, was het, alsof alles in werkelijkheid gebeurde. Ge werd verplaatst naar vreemde landen, u werd vertoond, waarvan ge u anders niet de ge ringste voorstelling zoudt gemaakt hebben, en dat alles dikwijls voor een billijk entrée van 15 cents, kinderen en militairen voor half geld Dan de acrobatenspellenMet dien aller- grappigsten pias, naar wien we dikwijls een half uur lang luisterden, niet lettende op de stompen en duwen, die we van alle kanten kregen van de menschen, die zich voor zoo’n tent verdrongen, en tusschen welke menschen altijd moeders waren met kinderwagens, die zooveel plaats innamen Wie heeft zich niet laten vereeuwigen op de kermis in de tent van den photograat, die dag en nacht gereed stond om u op een plaatje te brengen, al waren de prijzen die hij in rekening bracht wanneer zulks gedaan werd bij kunstlicht nu juist niet heel billijk te noemen? Wie is den jongen reus Ray mond niet gaan zien, den kolossalen kerel, die iedere kermis maar zestien jaar oud bleef, en de j aars verwisseling verachtelijk negeerde W ie gooide er niet met ringen op messen of beproefde er niet zijn geluk aan het rad van avontuur, om dikwijls naar huis te keeren met een allerfijnst bewerkt waterstel, een blinkende koffiekan of een fonkelnieuwe harmonica Wie heeft... maar laat ik liever niet door gaan. Ik zou nog zooveel kunnen vragen, nog zóóveel herinneringen ophalen, nog zoo’n massa kermisvermakelijkheden de revue kun nen laten passeeren, dat men werkelijk plaats te kort zou komen. We hebben allen op onze beurt en op onze manier kermis gehouden en misschien doen we nog wel mee. Waarom ook niet Zoolang de kermis een gezellige jaarlijks terugkeerende drukte is, een feest voor velen, een week van éénig genot voor de kinderen, zoolang ze voordeel schenkt aan velen, zoo lang de kermis ons niet laat zien het wal gelijke, het dierlijke in den mensch, kan ik niet vinden dat er overwegende redenen bestaan om haar af te schaffen. Een mensch moet een zaak nooit van één kant bekijken en daarom ben ik zoo i allen, die eens Hink kermishouden willen, heel veel pleizier toe te wenschen 1 geval verwekte heden middag algemeene deelneming. Een werkman uit de buurt van Sneek, die tengevolge van de hevige hitte der vorige week krankzinnig was geworden, werd heden per rijtuig naar het gesticht te Franeker vervoerd. Na te Rien nog een glas water te hebben gebruikt, bezweek de on gelukkige in de nabijheid van ons dorp in het rijtuig. Sneek, 22 Aug. Door den bliksem wer den hier heden nacht twee kalveren van den landbouwer T. Hoekstra onder Tinega gedood. De geweldige hagelsteenen som migen vonden er ter grootte van een dui venei hebben zoover men weet, geen schade veroorzaaktalleen werden eenige ramen van broeikassen gehavend. Zelden heeft men hier een onweer be leefd, waarbij ’t bliksemvuur zoo aanhou dend aan den hemel bleef als heden nacht het geval was. 22 Aug. Een beetje frisscher weer was voornamelijk de oorzaak, dat de vee markt heden wat fleuriger was. De handel in alles ging vrij wat beter, dan acht dagen geleden. Vet rundvee le kwaliteit bracht ’t tot 26 en 27 ct., vette kalveren golden evenveel als hunne moeders. Eenjarige schapen, fijnste soort, konden 25 en 26 ct. halen, evenals puike zuiglam meren. In den varkensstal was vrij wat meer leven dan den vorigen keer, waartoe na tuurlijk een frissche natuur veel bijdroeg. Londensche biggen (exportsoort) betaalde men met 16 en 17 ct.slachtsoort voor onze slagers gold een cent meer. ’t Melkvee ging bij hoogere prijzen vlug ger van de hand wegens ’t buitengewoon grasweer. Leeuwarden, 22 Aug. Heden morgen werd een werkman bij de Oldehove zoo zeer door de warmte bevangen, dat hij bewus teloos ineenzakte. Men mocht er niet in slagen de levensgeesten weder op te wekken. Gisteren is een kind van S. op den Stienserweg door een wagen overreden. Zwaar gekneusd werd het naar het ouder lijke huis vervoerd. De Leeuwarder Harddraverij-vereeniging is van plan hare op 31 Aug. a.s. te houden draverij te doen plaats hebben aan ’t Emma- kanaal, inplaats van op de Stadsbaan, om dat een eigenaar zijn stuk land niet weder op de gewone conditiën aan de Vereeniging wil afstaan. Opsterland, 22 Aug. In deafgeloopen week is in deze gemeente een huwelijk voltrokken tusschen een 57-jarigen bruide gom en een 53-jarige bruid. Dat is op zich zelf niet zoo bijzonder, maar wel dat vooraf 7 kinderen voor echt werden erkend, waar van de oudste reeds 27 jaren telt. Van allen zal de familienaam der moeder worden veranderd in dien van den vader. Zuidwesthoek, 22 Aug. Hoewel het jachtveld hier dit seizoen over het geheel vrij goed voorzien is van waterwild, wordt er haast niet gejaagd. Oorzaak de warmte. Het geschoten wild mag thans nl. hoogstens één dag oud zijn om nog gebruikt te kunnen worden. Van verzenden is alzoo vrii geen 8Pra*£e i de eenige weg is nu aan par- lon tlculieren verkoopen of zelf gebruiken. Rijs, 22 Aug. Alhier is een voor ruim 70 jaar geplante populieren boom omge vallen, doordat de kruin in verhouding tot stam en wortels te zwaar werd. De val veroorzaakte een geluid als van een hevigen donder. Aan takken leverde de boom niet minder dan 8 wagenvrachten op. Van den stam, die 1,46 M. in doorsnede en nog vol komen gaaf is, zullen klompen worden gemaakt. Hepk. Adv.bl. Aan alle Burgemeesters worden door den Minister van Binnenlandsche Zaken verzonden een aantal exemplaren van een ter herinnering aan de aanvaarding der Regeering door H. M. de Koningin, ter Landsdrukkerij vervaardigd portret van Hare Majesteit. Eén exemplaar daarvan is bestemd voor de gemeente-secretarie, terwyl de overige zullen worden uitgereikt aan de in de ge meente gevestigde openbare en bijzondere scholen voor lager onderwijs, inrichtingen tot verpleging van zieken en weeshuizen of andere gestichten van liefdadigheid. Het portret is zeer mooi en uitstekend gelijkend. Een treurig ongeluk had te Wijdenes (N.-Hoil.) plaats. Het zoontje van den arbeider 8. reed met zijn vader op de mest kar mee. Het jongske viel er af en de zwaar beladen kar kwetste het zoo erg, dat de dood er mee gemoeid was. stonden in kunstvoorwerpen. Arum, 22 Aug. Dat de animo in het kaatsen hier groot is, moge blijken uit het feit, dat van de leden der kaatsvereeniging alhier op de Zondagen in deze maand wel 69 aan de ledenkaatspartij hebben deelge nomen. Na menig vinnigen kamp werd de prijs: drie nikkelen trekpotten met dito onderstel, gisteren behaald door F. Buwalda, S. Visser en IJ de Jong; de le premie, drie nikkelen trekpotten, door S. Westra, S. Kooistra en H. Hiemstrade 2e premie, drie meerschuimen pijpen mst weichselroe- ren, door K. van Wier, S. Roukema enR. Hiemstra. IJtens, 22 Aug. Een hoogst treurig Zondagavond om halftien kwam een uit Utrecht terugkeerende pleizierboot aan de de Ruyterkade te Arnhem aan. De passagiers verlieten allen de boot, maar een vrouw die iets vergeten had, keerde even aan boord terug. Toen zij voor de tweede maal de loopplank passeerde, stapte zij mis en verdween onmiddeliijk in de diepte. Po gingen om haar te redden mochten niet baten; vermoedelijk was zy onder den steiger geschoten. Te Terapelkanaal kwamen elf dochters en zoons samen om een erfenis te deelen. De geheele nalatenschap bedroeg 10 guldens. Nu scheen men niet algemeen met dit be drag tevreden te zijn, zoodat ’t niet lang duurde, of er ontstond een vechtparty, waarbij der vrouwen „sloffen" goede dien sten bewezen. Te midden van al deze drukte kwam er ook nog een jonge dochter ter wereld. Te Maastricht kregen Zondagavond twee buren twist, die zoo hoog liep, dat de een den ander met een pistool een kogel in het hoofd schoot. De kogel is in het gesticht Calvariënberg er uitgehaaldde dader is door de politie gearresteerd. Omtrent den brand van de fabrieken der firma Wessanen en Laan te Wormer- veer deelt de Ned. Bakk. Ct. nog mede, dat er omtrent een eventueelen herbouw nog niets besloten is. Voorraden granen en meel zijn, behoudens eenige waterschade, in zooverre behouden gebleven, dat met de leveringen der ver kochte bloem binnenkort een aanvang zal worden gemaakt. Aan de gepubliceerde ramingen van de schade mag niet al te groote waarde wor den gehecht, daar de werkelijke schade nog niet bekend is. Gisteravond had even buiten Gorin- chem op den Dordtschen Dijk bij Schell- kuinen een treffend ongeval plaats. De heer K., veearts te Giessen-Nieuwkerk, viel ter hoogte van bovengenoemde plaats met zijn rijtuig van den dyk. Aanvankelyk ver keerde de koetsier in de meening, dat zijn heer geen letsel had bekomen, daar deze weer opstond, doch dadelijk daarna zeeg hij ineen. Dr. van Straten, uit Gorinchem ge haald, kon slechts den dood constateeren. De koetsier, die erg van streek is, wist zich niets te herinneren van de aanleiding van dit ongeval. Vermoedelijk is het paard ge schrikt voor het een of ander voorwerp, dat zich op den dyk bevond. Omtrent een moordaanslag in den Spaarndamtnerpolder, verneemt men het volgende De landbouwer J. D. G. van G. (huurboer van den heer Fransen van de Putte) is Zondagavond na een huiselijken twist door zijn 23 jarigen zoon Rekus tot viermaal toe met een revolver in het gelaat geschoten. De man zou door zijn doldriftigen zoon stellig zijn gedood, indien de aanwezige Belgische arbeiders den knaap niet hadden overmeesterd en hem het wapen afhandig hadden gemaakt. De justitie eerst laat met het gebeurde in kennis gesteld, stelde een langdurig plaat- selijk onderzoek inde ouders ontkenden elk opzet, doch uit de verklaringen der ar beiders, die aanvankelyk zeer geheim waren, bleek weldra de ware toedracht der zaak. R. is Maandagavond te Beverwijk, waar hij bij zyn meisje verbleef, gearresteerd en gevankelijk naar Haarlem overgebracht. De Telegraaf. De Rotterdamsche politie werd dezer dagen verwittigd dat een paar Engelsche firma’s te Londen zwendel pleegden in premieloten. Een inspecteur van politie heeft zich daarop naar Londen begeven om met be hulp der politie aldaar aan de handelingen dier firma’s paal en perk te stellen. Naar het Schoolbl. verneemt, heeft de regeering te vergeefs beproefd aan den Kruisberg, het bekende Ryksopvoadinga- gesticht voor jongens te Doetinchem, een onderwijzer geplaatst te krygen. Tot twee maal toe is er een benoemd, die echter telkens weer bedankte, toen hij nader met de toestanden aan het gesticht was bekend gemaakt. Ten slotte beeft de regeering eenige jongens naar de inrichting te Alkmaar over geplaatst, waardoor het onnoodig is gewor den, om aan den Kruisberg nog een onder wijzer te benoemen. - Te Koewacht kreeg een vrouw bij het snyden van het graan een gedeelte van een aar in het oog. Ofschoon de zaak zich in het eerst niet ernstig liet aanzien, is de toestand zoo verergerd, dat zij het gebruik van dat zintuig zal moeten missen, ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Er wordt geklaagd, dat de kermissen van tegenwoordig niet meer zijn, wat ze vroeger waren. En ik geloof graag, dat daar wel iets van aan is. Als men de ouderen van jaren hoort ver tellen, hoe destijds sommige kermisdagen de menschen van buiten bij honderdtallen kwa men, welk een buitengewone drukte er in de stad heerschte, welke belangrijke sommen ook dikwijls in de laden der neringdoenden terecht kwamen, als men hoort hoe vroeger de keurig uitgedoste circus-familie in gezelschap nog wel van een olifant, een heuschen olifant, met schetteren ie muziek de stad doortrok, om op alle hoeken der straten te verkondigen, dat de groote avond voorstelling om acht uur precies zou beginnen en tot slot een ballet-pantomime met mede werking van alle artisten werd uitgevoerd, als men ons vertelt van troepen Zigeuners die in hun hoogwielige wagens buiten de poort stonden, voor wie men de kinderen waarschuwde, na ze voorat allerlei verhalen opgedischt te hebben van meisjes, die ge stolen werden en nooit meer by vader en moeder terugkeerden, als men dit alles hoort, dan zou ik naar zoo’n ouderwetsche kermis met al haar „buitengewonigheden" kunnen verlangen, en komt ook ons de klacht over de lippen Die goeie tijd, Die tijd komt nooit weerom 1“ Maar wacht eens even Is er tegenwoordig niet op de kermis te vinden, waarvan de oude menschen die ons zoo smakelijk konden vertellen, eenvoudig niet gedroomd hebben Zouden ze niet be denkelijk het hoofd hebben geschud, als we voorspeld hadden, dat er eens zou komen een draaimolen in beweging gebracht door stoom? Zouden ze het geloofd hebben, dat er een electrisch vischvermaak wezen zou, waar men gezellig naast elkaar kon hengelen, al bijt de visch dikwijls op een heel gevoelige manier voor den hengelaar? Wie had er vroeger gedacht aan een hippodrome, waar zelfs de meest angstige juffrouw, de buiten gewoon corpulente meneer het edele ros kan bestijgen, zonder in voortdurende angst te zitten, om straks uit den zadel te worden gelicht en zandruiter te worden En dan de rutschbaanWaar men glijdt langs bergen en dalen met een verbazende snelheid, waar men in golfbeweging, ontel bare keeren denzelfden weg aflegt, onder de tonen van een reuzenorgel, waarin bespelers van diverse instrumenten schijnen verborgen te zijn Van dit alles hebben de oudere luitjes ongetwijfeld niet gedroomd en het is ontegen zeggelijk waar, dat van al die genoemde dingen de aantrekkingskracht van het nieuwe uitgaat; dat de bezitters of bezitsters van dergelijke établissementen ’s avonds een be hoorlijk sommetje kunnen opbergen, en hun hoofd gerust kunnen neerleggen, overtuigd dat ook de dag van morgen zich niet be hoeft te schamen voor dien van heden. Maar evenals het dikwijls een eigenaardig genot oplevert oude kennissen te ontmoeten, even prettig is het, op de kermissen aan te treffen, datgene wat volgens menschen- heugenis altijd op de kermis is geweest. O, kop van Jut 1 Nooit volprezen kracht meter! Met welk een inspanning hebben we den zwaren hamer gehanteerd, om te weten of we nog geen jonge juffrouwtjes waren geworden, en we ons nog altyd konden beroemen ons mannetje te staanHoe dik wijls, o Jut, hebben we uw kop gebeukt, en als de vriendelijke eigenaar tevreden was over den gedanen slag, bood hij ons een papieren roos aan, die we zegevierend den geheelen avond op de borst droegen. Mijn geliefde koekkraampjesWaar we •de heerlijke, taaie, gele koek hakten, al was het ook niet in tweeën, dan tenminste in drieën of in vierenWaar we met de scherpe bijltjes kunstig berekenden, hoe we den slag op het zware eikenhouten blok zouden toe brengen, omringd door tal van belangstel lende toeschouwers. Is het wonder, dat we als er reeds zooveel van onze krachten was gevergd begeerig grepen naar hetgeen geboden werd om ons weer te versterken, en we in de smalle, maar gezellige hokjes van de poffer tjes- of wafelkraam kropen, om ons hier te verzadigen en te verkwikken aan die smake lijke ronde gebakjes, of aan de broze fijne wafelen, waar we nooit genoeg van konden eten Ik weet niet of de prjjzen van wafelen ook varieeren, maar ik herinner me wel, dat vroeger een portie wafelen drie stuks twintig cents kostte, terwijl ze per dozijn genoteerd werden op 84 cents. En we hadden 6 Bols wardsclie Courant T i s»

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1