NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WONSERADEEL Kroningsfeesten. Grand Spectacle Concert Varié, No. 69. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zeven en dertigste Jaargang. 1898. y ZONDAG 28 AUGÜSTÜS. ALUlCllia BlfiflEJNLAMD. Geheel nieuw Repertoire. 7—11 September 1898, voormid. 10 tot namid. 6 uur. 7 September 1898, voormiddags 8 uur. VOOR - De Feestcommissie. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. x::x.x a cx axa”ocx:xxxxx$ Ondergeteekenden, allen handelaren in Manufac turen te Bolsward hebben de eer aan hunne geachte Ciiëntèle te berichten, dat met het 002 on de a. s. namiaaags o uur precies. VOCAAL CONCERT in de St. Mar tinikerk. De deuren van het kerkgebouw worden geopend 2l/a uur. Alle zitplaatsen zijn vrij. Gedurende het concert blijven alle toegangen gesloten. Kimswerd, 26 Aug. ’98. 31 Aug. zal ook bier niet ongemerkt voorbij gaan. Da burgerlijke gemeente is voorgegaan aan ieder schoolgaand kind 30 cts. toe te zeggen en vele ingezetenen hebben deze som, aoor het geven van bijdragen, vergroot, zoodat een Hink schoolfeest gevierd kan worden. Het onderwijzend personeel en een drietal heeren hebben zich tot een Commissie ge- Zaterdagavond vergaderden in „de Wijn berg” de leden der Feestcommissie voor de a.s. Kroningsfeesten. nvi lV’HML BOLSWARD. Gedurende de Kermis onder Directie van den Heer JAC. H U Y SE B uit Den Haag, beroemde Hollandsche Karakter-komiek. ■■H Zie verder Programma. In de verschillende scholen aangekomen, zal aan de kinderen een feestgave worden uitgereikt. Namiddags 1—2 uur. VOLKSCONCERTEN op de ge dempte Wortelhaven en op het Broerekerk- hof. Namiddags 7ili—10 uur. CONCERTEN op het Broerekerk- hof, op de Koemarkt en op het water tusschen Groote Markt en Appelmarkt. Namiddags 810 uur. ILLUMINATIE bij de versiering op het Broerekerkhof. De versiering op het Broerekerkhof blijft tot en met 11 September bestaan en dage lijks toegankelijk. vormd, om ’t feest en de te houden spelen te leiden, ’s Morgens 10 uur begint de pret; muziek zal er niet bij ontbreken als ’t mogelijk is. Harlingen, 26 Aug. Spant men zich overal iu clou lande in om het Kroningsfeest op waardige wijze te vieren, onze gemeente staat daarin voorzeker in het voorste gelid. De versiering der straten, de illuminatie, en vooral de optocht zullen luisterrijk zijn. Een paar oorlogschepen zullen tegenwoordig zijn en zich aansluiten by de algemeene huldebetooning aan H. M. onze jeugdige Koningin. In aansluiting mei bovenstaand bericht kunnen wij melden dat ons is toegezonden een catalogus der feestelijkheden welke op Maan dag 5 en Dinsdag 6 September zullen plaats hebben. Wjj hebben ojj het doorbladeren van dit programma van ruim 70 bladz. inder daad den indruk gekregen dat de feestvie ring te Harlingen grootsch zal zijn. 24 Ver schillende buurtcommissien hebban zich ge vormd tot het versieren der siraten, waarvan een omschrijving van elke versiering in den catalogus is gegeven. Drie muziekkorpsen zuilen de feestelijkheden opluisteren. Vooral echter zal de Maandag te houden allegori sche- en historische optocht de bijzondere aandacht waatdig zijn. De samenstelling daarvan is als volgt: 1. Politie, 2. piket Schutterij, 3. vier span voer landauwer (,’c Gomité), Praal- i wagens voor 4. het Stedelijk Muziekkorps, 5. de Zeevaart, 6. de Banket- koek- en broodbakkers, 7. de Veehandel, slagerij en landbouw, 8. het Bouwvak, 9. Muziek korps der dd. Schutterij vau Leeuwarden, 10. Historische groep vouistellende het be zoek van Albrecht van Beieren in 1398, 11. de algemeens Nederl. Wieirgdersbond, 12. de Handel, ld. de Schilders, 14. de KORAAL MUZIEK en VOLKS LIEDEREN van den trans van den Raadhuistoren. Daarna een rondgang van de muziek door de stad, langs Jongema- straat, Broerestraat, Kerkstraat, Bagijne- straat, Groote Dij lakker, Koemarkt, Schild- wijk, Dykstraat, Groote Markt tot het Raadhuis. Voormiddags 8'li uur. SEIJSUITDEELING. Onderwijl muziek op de binnenplaats van het Stads- Armenhuis. Voormiddags 10 uur. SCHOOLFEEST. Samenkomst op de Koemarkt. De kinderen zullen vroegtijdig de school verlaten en zich opstellen als volgt School voor M. U. L. O. voor den ont vanger. R. C. P. school voor Adema. School no. 1 voor ’t Gasthuis. Christ, school voor huis Schoonhoff. School no. 2 voor Huisman. Schutterij muziek voor P. J. de Boer. 2de muziekkorps voor S. Lijcklama a Njje- holt. De vaandeldragers van iedere school gaan voorop. De feestcommissie direct er achter. De stoet gaat in rij en gelid wandelen tot voor het Raadhuis, om daar eene aubade te brengen, verder langs Jongemastraat, Broerestraat, v/h. Armenhuis, alwaar een lied ten gehoore zal worden gebracht, voorts naar het Weeshuis, alwaar een kleine aubade zal worden gebracht aan h.h. Wees voogden, daarna om de kerk, langs Bagjjnestraat, over de Plantsoenbrug, langs Groote Djjl- akker naar het R. C. Gesticht, alwaar een lied zal worden gezongen en eindelyk naar het Gasthuis, om aan h.h. Gasthuisvoogden eene aubade te brengen. Na afloop hiervan gaat de stoet langs het Schildwijk; de kinderen der Chr. school treden voor hun school uit den stoet. De overigen wandelen nog langs Djjkstraat, Groote Markt tot ’t Raadhuis en gaan van \Lwr naar hunne saholeu, handel, 17. Muziekkorps der dd. Schut terij van Bolsward, 18. piket Schutterij, 19. Politie. Tot afdeeling 10 alleen behooren 24 per sonen te paard en evenveel voetvolk, terwijl hierbij rijke en ouderwetsehe gewaden en costumes ten toon gespreid zullen worden. Deze optocht vangt ’s middags l’/j uur aan op de Nieuwe haven, en wordt ’s avonds half acht bij fakkellicht herhaald. De tweede dag wordt besteed aan school feest, zanguitvoering, wielerwedstrijden en gymnastiekuitvoering, en ’s avonds op drie plaatsen muziekuitvoeringen (corpsen van Harlingen, Bolsward en Franeker) en alge meene illuminatie. Wij maken onze lezers er op attent, dat beide avonds 11,30 een extra tram vertrekt van Harlingen naar Bolsward en tusschen- gelegen stations. Redactie. Sneek, 26 Aug. Een bericht uit IJ tens, dat hier in de buurt een werkman tenge volge een zonnesteek krankzinnig is gewor den, is geheel bezijden de waarheid. De man was in de eerste plaats geen werkman, maar een gebrekkige stumperd, die ’t met zijn vrouw en vier kinderen arm had en met zoo’n beetje negotie door de wereld trachtte te komen. Verder was hij reeds lang krankzinnig, voor men hem naar Franeker bracht, ’t Laat zich rijmen, dat de man door sterk practi- seeren over zijn treurig lot van streek is gekomen en langzamerhand zoo vermagerde, dat elkeen schrok, die hem j.l. Maandag in den wagen zag dragen. Hij was uitgeput, geheel zijn lichaam gevoelde zich in die warmte niet meer in staat de Franeker reis te ondernemen, en zoo kwam ’t, dat C. onderweg bezweek. Ten slotte voegen we nog aan dit bericht toe, wat echter van minder belang is, dat de patient niet in de buurt van Sneek, maar in Sneek zelf woonde. 26 Aug. „Wij zijn verlost11, dat mogen de schippers zeggen, die hier dag in dag uit van heinde en verre koers zetten door de Oppenhuizerbrug om de Helling en zoo de Houkesloot in naar ’t Sneeker meer dat hooren we de Hollandsche booten en tjalken roepen, die hier van den oostkant onze stad komen bezoeken. Ja, we zijn verlosten wel van een lee- lijken „sta in den weg“, die gevloekte helling, welke zoo menigen schipper tallooze centen uit den zak heeft geklopt. Want bij vlie gende westen- of oostenwind, hoe vaak gebeurde ’t dan, dat er door den snellen stroom aan houden en keeren niet te denken viel, en de schuiten, die om den hoek moes ten, meer dan eens in hevige botsing kwamen met haar, die van uit ’t Zomerrak onze gracht kwamen binnenvaren. En thans Die leelyke kaap is verdwe nen, voor altijd 1 en een aanmerkelijk ver breed water met een keurig bevloerd terrein heeft men er ons voor in de plaats gegeven. Dat danken we Gedeputeerden en ons Gemeentebestuur. Mogen die colleges nogjarende vruchten zien, welke onze stad van die grootsche verbetering zal plukken en de hand houden aan de zoo gewichtige bepaling, dat ’t be wuste vrij gekomen terrein niet mag worden bebouwdwaardoor onze stad een keurig vergezicht rijker blijft eu een arbeidersbuurt zich steeds mag verheugen in ’t genot van ruim licht en lucht. Tzum, 24 Aug. De landbouwer D. D. alhier zag een klein handje boven het water uitsteken in de nabijheid van zijn huis. Hij snelde toe en... redde zijn eigen kind van een wissen dood. Stavoren, 25 Aug. De berichten, om trent de Zuiderzee-visscherij, welke zich in de laatste weken hoofdzakelijk tot de vangst van bot bepaalt, luiden alhier niet gunstig. Aan het hoekwant is de vangst onvoldoende en in de netten de visch te klein van stuk. De oinnenvisschers in de Zuidwesthoek klagen eveneens over geringe vangst, zoo wel in de fuiken en de schakels als aan de zethengels eu dobbers. Onder de paling be gint zich de ziekte te vertoonen. Friesche Zuidwesthoek, 25 Aug. De aardappelziekte begint zich op de bouwlanden alhier onrustbarend uit te brei den. Bijna overal is het loof zwart geworden. De ziekte tast vooral de gewone soorten aan; de nieuwe variëteiten big ven ver schoond, wat de frischgroene kleur van het loof duidelijk aantoont. De roggeoogst is overal geëindigd. De voortdurend gunstige stand van het gewas in aanmerking genomen, valt hij niet mee. De aren blijken matig geladen en de korrels klein te zijn. 1,4. u» xxauuoi, iu. uo kjvuuuoio, it. uc Oldeboorn, 24 Aug. De visscher J. Tuinbouw, 15, de Smeden, 16. de Rijwiel- Bethlehem alhier had heden morgen een. zeldzame vangst. Aan een zetlijn haalde hij namelijk een paling en een snoek tegelijk op. De snoek was circa 1, de paling kilo zwaar. Het schijnt dat de reeds aan den haak zittende paling door den snoek is ge pakt en eerstgenoemde visch zich door de kieuwen van den snoek een uitweg heeft gezochtzoodoende was de snoek door bek en kieuwen aan de lijn geregen. Ongeveer een jaar geleden heeft zich een zelfde geval hier voorgedaan. Warns, 25 Aug. Twee schippersknech ten waren in het Zuid Ooster-rak van het Groot scheepsvaarwater alhier gaan zwem men. Slechts één hunner was de kunst flink meestertoch dook ook de andere, na wat geplatst te hebben, herhaalde malen onder, naar de zwemmer meende, om een bewijs te geven, dat het hem aan durf niet mangelde. Toen hij echter een schreeuw gaf en plot seling naar de diepte zonk, begreep zijn makker, dat het geen spel maar ernst was. Nog juist op tijd kon hij bijstand verleenen. Wij vermelden dit geval als eene opwek king tot voorzichtigheid en eene aansporing om hen, die niet kunnen zwemmen, op diep water niet uit het oog te verliezen, maar on middellijk bij te staan, wanneer ze onge wone bewegingen maken. Hepk. Adv. BI. Voor de rechtbank te Amsterdam werd weer eens behandeld een drankwet- overtreding, waarbij belemmering van agen ten van politie in de uitoefening van hun ambt was voorgekomen. In een bierhuis binnengekomen, zagen de agenten iemand uit een glaasje iets drinken, wat naar hun meening sterke drank was. De bierhuishoudster nam het glaasje weg en wierp het in den spoelbak. Dit was de belemmering. In bet café bleken echter ook nog een flesch brandewijn en een met je never gevonden te zijn. En hierover getuigde de man der bier- huishoudster zeer gemoedelijk, „dat hij wel eens sterken drank schonk, maar het alleen heel voorzichtig deed, en dat de jenever niet sterk was.“ Als reden waarom hij de drankwet over treedt, wetende dat het verboden is, gaf hij op dat het toch zijn broodwinning was. „Soms komen ze met hun zessen binnen, vijf om bier en een om een glaasje klare, en dan zou ik om dat ééne glaasje ze alle maal verspelen.11 Dat vond getuige toch wat kras. Maar hij zou in ’t vervolg nog voorzich tiger zijn Bij mej. Vorstman aan den Schoter- singel te Haarlem kwam een als heer ge kleed persoon, die voorgaf handelaar te zijn in antiquiteiten. Op zijn vraag of zij het een of ander te verkoopen had, kreeg hij een ontkennend antwoord. Op een tafeltje evenwel was een kerkboek met kostbaar gouden slot en zonder iets te vragen of te zeggen scheurde hij de sloten er af en stak die in zjjn zak en legde een bankbiljet van f 25 op tafel. Hoewel mej. Vorstman protesteerde en verklaarde het beslag niet te hebben willen verkoopen, kreeg zij het niet terug en is de onbekende koopman er mede heenge gaan. Zijn signalement is als volgtleeftijd 30 a 35 jaar, middelmatig lang, blond haar, kort geknipt, van voren een weinig kaal hoofdig, blauwe oogen, dragende een bril, kleine neus, groote blonde knevel en als heer gekleed. De politie heeft proces-verbaal van het gebeurde opgemaakt en doet onderzoek naar zijn verblijf. Onder Worth-Rheden, aan de lijn Arn hem—Zutfen is een kind van U., dat tusschen de rails zat te spelen, aan een groot gevaar ontsnapt. Reeds naderde de sneltrein, toen de 18-jarige Jan Peters het kind ontdekte en het met gevaar van eigen leven nog juist wist weg te trekken op het oogenblik dat de trein geen tien meter van de kleine ver wijderd was. Men kan zich de angst der moeder voor stellen, die, verlamd van schrik, op eenigen afstand van het geval getuige was. Een actief man, om van ’s morgens 9 tot *s middags 6 uur de boeken bij te hou den in een zaak, wordt gevraagd in het N. v. d. D. van heden. Een „actief man", dat zal wel beteekeneniemand, die den ge- heelen dag flink doorwerkt. Het salaris, dat voor die negen uren dienst daags wordt geboden, is SS'/s ct., nl. f 5 in de week. En boeken bjjhouden moet men toch ge leerd hebben. Dat er desniettemin sollicitanten te over zullen zjjn, behoeft men helaas niet te be^ twijfem Namiddags 25 uur. OPTOCHT, vergezeld van een drietal muziekkorpsen. Te 2 uur wordt de optocht samengesteld j bij den Harlingerweg. Hij gaat langs Har- linger straat, Dijkstraat, Groote Markt tot ’t Raadhuis, alwaar halt zal worden gehou den, verder langs Jongemastraat, Broere straat, Snorkstraat, Groote Dijlakker tot Franekerstraat, terug langs Groote Dijl akker, Koemarkt zuidzijde, Schildwijk, Dijk. Stoomboot- en Turfkade tot Sneekerstraat, voorts langs Hengstepad, Jongemastraat, Raadhuis, Groote markt, Dijkstraat tot het punt van uitgang. De omvang van dezen optocht wordt van wege de vereeniging H. en N. bekend ge- maakt. Bolswardsche Courant. TTT - T5T -3^3-3—

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1