NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WONSERAOEEÏ. 31 Augustus 1898. No. 70. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zeven en dertigste Jaargang. 1898. DONDERDAG 1 SEPTEMBER. DE DAG, DIEN WIJ VERWACHTTEN. VOOR - EMMA. 7 LANDGENOOTEN! AAN MIJN VOLK! WILUELMIN4 V ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Wij EMMA, Koningin-Weduwe,Regen* tes van het Koninkrijk, PROCLAMATIE van Hare Ma jesteit de Koningin-We duwe, Regentes. Gedaan te 's Gravenhage, op heden den 30sten Augustus 1898. PROCLAMATIE van den Sisten Augustus 1898, betreffende de aanvaarding der regee- ring door Hare Majesteit, Koningin WILHELMINA. ons, onze doen Op God vertrouwende en met de bede, dat Hij Mjj sterke, aanvaard Ik de re- geering. Gedaan te 's Gravenhage, op heden den Bisten Aug. 1898. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. met haar Moederoog be- in veel kennis en wetenschap doen Hebt gij een zwaren last met kloeken moed gedragen, Een schoone en grootsche taak met liefde en trouw volbracht. Zij treedt heden af van haar hoogen zetel, maar zij blijft in ons harte leven, als de liefdevolle vrouw, de ge lukkige Moe der, de trouwe verpleegster leven, als de verstandige Leidsvrouw, de waardige Regentes, die zelve geheel Nederland- sche met ons geworden, haar kind met teederheid heeft gevormd, waakt, onderrichten, maar bovenal haar doen be seffen, dat de vreeze des Heeren het begin sel aller wijsheid is. Wij WILHELMINA, bij de gratie Gods Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje*Nassau, enz., enz., enz. Een dag die ons tot weemoed stemt Alle mannelijke telgen uit het huis Oranje- Nassau zijn weggerukt door den dood. In veel belovenden bloeitijd, in ’s levens kracht, in hoogen ouderdom. Bijna 8 jaren geleden stierf de laatste Vorst, Koning Willem III. Eén graf bevat het overschot van bijna allen, Delft’s grafkelder, waar het eerst het lijk werd neergelegd van den Vader des Vaderlands, den grondlegger van Neerlands eenheid, van onze staatkundige en gods dienstige vrijheid en het laatst van den Vorst, Die ons achterliet een lieftallig, tien jarig kind, Koningin Wilhelmina, één jonge loot van den afgehouwen stam. Het geheele Koninklijke Huis bestaat op dit oogenblik slechts uit een drietal vrouwen, de Vorstin van Wied, deKoningin-Weduwe, onze Koningin. Dat stemt tot weemoed, maar veel is er ook dat dezen dag stempelt tot een dankdag. Wie onzer mag vergeten wat Koningin Emma, wat de Regentes is geweest Wie zegt niet van Haar met een dichter Den grijzen Vorst tot troost in ’s levens winterdagen, Het kind van Staat tot steun, als lente zorgloos lacht, Aan haar op dezen dag een woord van oprechte hulde en innigen dank Maar bovenal is het een dag van vreugde en hope. Van vreugde voor millioenen, voor oud en jong, voor arm en rijk, van vrije vreugde, want wie zich ont houden wil, hij of zij doe het gerust, maar niemand ver- hindere als wij vlaggen wapperen, met den oranj wim pel getooid, als wij straten en pleinen ver sieren, als wij onze feestlie deren zingen, vroolijke orkesttonen doen hooren, heel de schooljeugd onthalen, op tochten houden op dezen en de volgende dagen, want Nederland verheugt zich, omdat in die jonge Vrouwe de hope des Vaderlands In naam van Hare Majesteit WILHEL MINA, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassaü, ENZ., ENZ., ENZ. 5. Miljoenen, heinde en ver, verbreidt, al waar men Neerlandsch spreekt, Oud-Hollands roem en majesteit, door de eeuwen onverbleekt! Sluit vast u aan; vernieuwt den bond, gesticht door Hooger Hand op d’ouden, hechten, heilgen grond „Oranje en Nederland 1“ 1. Al wien de borst van liefde brandt en Nederlandschen zin, hef aan „het Lied van ’t Vaderland en onze Koningin!® Ons bindt één God, één Land, één Taal met onverbreekbren band, één Leus, die oud en jong herhaal: „Oranje en Nederland 1“ 2. Weerklink, o God-geheiligd Lied, alom te land, ter zee! Bewaar, o God, ons vrjj gebied tot de allerverste reê! Waar ge ook uw vanen wappren doet, O dierbaar Vaderland, daar blijft ons aller goed en bloed U eeuwig trouw verpand 3. Behoud, o God, behoed en schoor den Troon der Koningin Dat aller hart Haar toebehoor, vol vromen, vroeden zin! Houd Gij den bloei van 't Vaderland, weleer zoo schoon en groot, goedgunstig als van ouds, in stand in deze Oranje-Loot! 4. Nog ligt ge, o Neerlands Leeuw, in rust bij ’t wapenschild ter neer; doch naakt de vijand onze kust, dan schudt ge uw manen weer; dan wekt ge in ons weer leeuwenmoed, en ’t dreunt van strand tot strand: offren we allen goed en bloed, Oranje en Nederland!? om den troon zijner jonge Koningin. God heeft Mjj in deze jaren gesteund, Mijn dier baarste wensch is vervuld. Aan allen, die Mjj met raad en daad heb ben ter zijde gestaan en die Mjj gesteund hebben door hunne liefde en gehechtheid, breng Ik Mijnen dank. Moge het ons Land met zijne Bezittingen en Koloniën onder de regeering van Ko ningin Wilhelmina wel gaan! Het zij groot in alles, waarin ook een klein volk groot kan zijn! Ik treed af van de hooge plaats, die Ik in ons Staatswezen heb bekleed, met den diepgevoelden wensch, dat op Koningin en Volk te zamen, door de nauwste banden vereenigd, Gods zegen bljjve rusten. Allereerst een woord van warme dank* baarheid! Sedert Mjjne vroegste jeugd hebt Gij Mjj omgeven met Uwe liefde, uit alle deelen van het is weggelegd, ’t Is nu niet als voor 100 jaren, Patriot öf Oranje, ’t is één gevoel dat ons vereenigt, als één volk staan wij om den troon geschaard en ’t is voor de Koninginne niet: Nederland voor Oranje, maar Oranje voor Nederland. Zij vereenigt in zich de vrijheid van het gemeenebest en de eenheid, de majesteit van het Koningschap. Zij zal re- geeren door en voor het volk en wee hem of haar, die Haar als vorstinne niet eert. Wat zij worden zal, niemand weet het, maar onze bede is dat God haar Moeder nog jaren lang moge sparen, ook om haar Raadsvrouw te blijven. Zij vereenige de zelfstandig heid des mans met de lieftalligheid der vrouw. Zij worde eene Victoria Haar taak is zwaar, te midden van zoo veel brandende vraagstukken, die om op lossing vragen. Mogen trouwe raadslieden Haar steeds omringen en Hare hulpe zjj van den Heer. Wij leven in hope en heel het volk juiche Leve Koningin Wilhelmina! „Auteursrecht verzekerd*. (Wjjze: „Wien Neerlandsch bloed®.) Woorden van H. J. Smit. Volksuitgave. De taak, die Mjj in 1890 werd toever trouwd, is weldra geëindigd. Mjj valt het onwaardeerbaar voorrecht ten deel, Mjjne beminde Dochter den leeftjjd te zien be reiken, waarop Zjj naar het voorschrift der Grondwet tot de regeering wordt geroepen. Ia dagen van smart en rouw trad Ik op ala Regentes van het Koninkrijk, thans schaart &wh het geheel^ ÏQlk in vreugd Op dezen voor en Mjj gewiohtigen dag gevoel Ik Mjj gedrongen eenige woorden tot U te richten. Mjjne innig geliefde Moeder, aan Wie Ik onuitsprekelijk veel verschuldigd ben, gaf Mjj het voorbeeld van een edele en verhevene opvatting der plichten, die nu op Mjj rusten. Ik stel Mjj tot levensdoel dat voorbeeld na te volgen, te regeeren zooals van een Vorstin uit het Huis van Oranje wordt verwacht. Aan de Grondwet getrouw wensch Ik den eerbied voor den Neder landschen naam en de Nederlaudsche vlag te bevestigen. Ik wensch bjj het Opper bestuur over de Bezittingen en Koloniën in Oost en West rechtvaardigheid te be trachten, en naar Mjjn vermogen bjj te dragen tot verhooging van Uw geesteljjk en stoffelijk welzijn. Ik hoop en verwacht, dat U aller steun, in welken ambtelyken of maatschappeljjken werkkring binnen of buiten het Koninkrjjk Gjj zjjt geplaatst, Mjj daarbjj nooit ont- breken zal. der maatschappij, van ouden en jongen, ontving Ik steeds de treffendste blijken van gehechtheid. Nadat Mjjn beminde Vader Mjj was ontvallen, werd al Uwe aanhan kelijkheid aan Mjjn Stamhuis op Mij over gebracht. Thans, nu Ik gereed sta de schoone, doch zware taak, waartoe Ik ge roepen ben, te aanvaarden, gevoel ik Mjj als gedragen door Uw trouw. Ontvangt Mjjnen dank! Hetgeen Ik tot dusver mocht ondervinden liet onuitwisch- bare indrukken bjj Mij na. Het is Mij een waarborg voor de toekomst. «L Bolswardsche Courant. Al I “XIT- jf: g g c -TTT

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1