gaat niet door, Kaatsclub,,M.E.T.O.” BEKENDMAKING. Bekendmaking*. Officiëele Advertentiën. Kroningsfeest. DANKBETUIGING. BEKENDMAKING. ^ADVERTENTIËN^ De KA ATS PARTIJ op Zondag 4 Sept. Vrijdag 9 September a. s., des morgens elf uur. Predikbeurten. STADSNIEUWS. f 910 2 3 4 5 Burgerlijke Stand. 516 524 206 897 319 365 114 596 röv f 385 - 230 De BURGEMEESTER van Bolsward, herinnert met allen aandrang, dat het afsteken van zwermers en andere vuurwerken op 7 September a s- ten strengste verboden is. Pe Burgemeester voornoemd, C. J, VAN DER VEEN. De oefeningen zul len Zondag op het gewone terrein worden gehouden. HET BESTUUR^ LOLKE BONNET, Gep. Korporaal. C. T. BöLGER en A. BöLGERHommes betuigen hunnen DANK voor de blijken van belangstelling, bij de geboorte van hunnen Zoon ondervonden. Kraamvisites kunnen wegens omstandig heden niet worden afgewacht. De BURGEMEESTER van Bolsward, roept de medewerking in van alle ingezete nen dezer Gemeente, ten einde het op Woens dag 7 Sept, te vieren feest zoo feestelijk en ordelijk mogelijk te doen slagen. Het publiek zal zich bij het passeeren van den optocht langs de Groote Dijlakker moeten opstellen op de Kleine Dylakker. De stoepen der woningen van de Groote Dijlakker zullen evenwel door de bewoners kunnen worden ingenomen. Het terrein Harlingerstraat vanaf de doorreed van Van der Vleugel tot voorbij „Holiandia" zal tijdens de opstelling van den optocht worden atgezet. Het publiek wordt voorts verzocht niet met den optocht mede te loopeu. De Burgemeester van Bolsward, C. J. VAN DER VEEN. Ondergeteekende betuigt, mede namens zijn oude Krijgsmakkers, zijn hartelijken DANK aan Mej. G. Veen endeMuziEK- vereeniging „Bolsward" met haren Di recteur den heer W. Jacobs, voor het ons geschonken kunstgenot op Vrijdagavond jl. in „de Doele." BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Bolsward, maken bekend, dat de ge wone vergadering van hun college in plaats van op Woensdag 7 September 1898 zal worden gebonden op Burgemeester en Wethouders voornoemd, O. J. van der VEEN. De Secretaris, K. H. LAAGLAND. Zondag 4 September. HERVORMDE KERK. DOOPSGEZINDE KERK. GER. KERK. EVANGELISATIE-LOKAAL. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Wonseradeel; Gezien art. 203 der Wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad no. 85) Brengen ter openbare kennis, dat de den gemeenteraad aangeboden begroeting der inkomsten en uitgaven van de gemeente, voor den dienst 1899, van 29 Augustus tot en met 12 September in de Secretarie ter inzage zal liggen en dat afschrift daarvan, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar is. Witmarsum, den 27 Augustus 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, O. W. C. T. VISSER, De Secretaris, E. JANSEN. Cornwerd, 1 en 2 Sept. Donderdag vierden de kinderen der openbare school feest. Verschillende spelen werden door de kinderen gedaan, waarna ze in het school lokaal werden onthaald. Vrijdag was een feestdag voor de ouders. Eene kaatspartij onder ingezetenen was door de commissie uitgeschreven. Aan dien wed strijd namen 11 parturen van drie personen deel. De prijzen bestaande uit kunstvoorwerpen, werden gewonnen door J. Poortstra, K. Roedema en D. Reitsma; de premie behaal den S. Volbeda, R. Zwaagstra en J. Fol- kertsma. ’s Avonds feestelijke prijsuitdeeling, verlichting van den toren en oplaten van luchtballons. ’s Morgens had de heer Hellinga eene rede uitgesproken in het Kerkgebouw, afgewis seld door orgelspel en zang. Makkum, 31 Aug. Evenals op vele andere plaatsen in ons land werd ook heden, alhier, het' feest der inhuldiging gevierd. Reeds vroeg in den morgen heerschtte er in de met vlaggen getooide straten eene onge kende drukte, daar het muziekgezelschap: „Apollo" te 5 ure van het dak van het hotel „de Prins" en het muziekgezelschap „Apollo" te 6 ure van den waagtoren het „Wilhel mus* lieten hooren, dat door eene groote menigte werd aangehoord. Te 9 ure onge veer werd er in de verschillende kerken eene feestrede uitgesproken. Des namiddags te half twee maakte de schooljeugd van de openbare- en bijzondere school, onder geleide van de onderwijzers, vergezeld van de feest commissie en onder begeleiding van de beide genoemde muziekgezelschappen eene wan deling door het dorp, waarna de stoet op een stuk land het feest verder voortzette. De kinderen van de bewaarschool hadden zich inmiddels bjj de menigte aangesloten. De kinderen hielden zich op het feestter rein met spelen bezig, terwijl hen tusschen- beide versnaperingen en chocolade werd toegediend. Tevens werden er wedstrijden voor jongens van 13—17 jaar gehouden. Te 8 ure zou het feestterrein schitterend wor den verlicht, doch dit kon niet doorgaan wegens het ongunstige weder. -In plaats daarvoor werd nu een vuurwerk afgestoken, dat volgens programma te 10 ure zou plaats hebben. Zoo was dan het feest afgeloopen. Jammer, voorzeker! dat de zon niet door de wolken keek en er zoo’n krachtigen wind was. 1 Sept. Heden avond hadden we het genoegen alhier, in het hotel „de Prins" te zien optreden, den heer Kijlstra, declamator van Drachten. De verschillende komische stukken door genoemde K. voor ’t voetlicht Die iets te vorderen heeft van- of schuldig is aan den boedel van Wijlen Me juffrouw Aafke Sijbrens Oostra, Weduwe van den heer Hendrik van der Werf, wordt verzocht, daarvan vóór den 15 September 1898, opgave of betaling te doen ten kantore van Notaris SCHOTMAN. De BURGEMEESTER van Bolsward, Brengt ter algemeene kennis dat op Woensdag 7 September 1898, de Secretarie op de gewone kantooruren zal zijn gesloten, doch voor aangiften van den Burgerlijken Stand geopend zal zijn, ’s namiddags van l‘/i tot 2 uur. De Burgemeester voornoemd, C. J. van der VEEN. Heel den avond heerschte eenen lossen, aangenamen toon, welke aller genoegen verhoogde. Wij hebben feest gevierd in den waren en goeden zin van het woord en menigeen was reeds veel te vroeg de tijd van eindi gen aangebroken. Nu, de jeugdige afd. mag met onver deelde vreugde terugzien op haar zoo bij uitstek geslaagden feestavond van 31 Au gustus 1891. Staande het feest werden twee telegram men van gelukwensch verzonden aan H.M. de Koningin en H.M. de Koningin-Regen- tes, waarop den volgenden dag telegra fische dankbetuigingen werden ontvangen. Schaakweds t rij d. Wit. Zwart. 46e zet Td4 d2. Td 7 d8. gebracht, werden met onverdeelde aandacht aangehoord. Na elk nummer viel hem een luid applaus ten deel, ’t Wad jammer dat het bezoek niet grooter was. Wij kunnen niet nalaten den heer Kijlstra, namens de aanwe zigen een hartelijk tot weerziens toe te roepen. Sneek 3 Sept. We zijn uitgefeest’t geld is bij velen op en de lust tot den gewonen arbeid begint weer boven te drijven. Maar nu zullen de dagen ons nog lang blijven herinneren van 31 Aug. 1 en 2 Sept. 1898. Buiten en behalve dat de orde in al die drie dagen nooit werd verstoord durven we gerust schrijven dat ons feest boven wensch is geslaagd. De straatversiering en de illuminatie wekten een en al bewondering; ’t schoolfeest was eenig, zei menonze .Marktstraat, ’t centrum van pleizier met hare electrische verlichting zoo gezellig, dat de meesten er niet eer van scheidden dan in ’t vroege morgenuur. De allegorische op tocht had duizenden vreemdelingen in de stad gelokt, die pas na afloop van ’t vuur werk weer huiswaarts keerden. En te midden van dat alles een geestdrift, die ons deed denken aan 1795, toen de Franschen vrijheid, gelijkheid en broeder schap kwamen brengen. Leeuwarden, 3 Sept. In eene heden namiddag gehouden buitengewone verga dering van den gemeenteraad is door den waarnemenden Burgemeester, den heer J. Troelstra, de heer Jhr. W. A. Roëll ge ïnstalleerd als Burgemeester dezer gemeente. Mevrouw: Wel heb ik van m’n leven, man, wat zien m’n oogen!! Dronken wederhelft: Watwatwat Mevrouw: Nou je hebt ’n mooien brom in, hoor Dronken wederhelft: (zich aan het nachttafeltje vasthoudend). Datdat—dat doet me plpleizier, dat je is ietsiets moois aan me vindt. Een eervolle onderscheiding. Met zeer veel genoegen kunnen wij me- dedeelen, dat de Heer M. E. van der Meulen alhier, bij Kon. besluit van 31 Augustus is benoemd tot ridder in de orde Oranje Nassau. Wij zijn overtuigd,dat deze onderscheiding aan een onzer meest geachte stadgenooten te beurt gevallen, met sympathie door de ingezetenen zal worden begroet. Aanbesteding baggerwerk. Heden werd ten raadhuize aanbesteed het uitbaggeren der Turfgracht en van de grach ten in de stad. Ingeschreven werd op perceel 1 de Turfgracht door F. W. de Vries te Dedgum op perceel 2, de grachten in de stad door Johs. Draaisma alhier F. W. de Vries te Dedgum Beide perceelen zijn aan de Vries gegund. Aanbesteding bestrating. De vervloeringen en bestratingen der stad zijn heden in 5 perceelen aanbesteed. Perceel 1 betreft de Nieuwe Turfkade, (tot kantoor Wesseling), Nannenhof, Snee- kerpoort en bij ’t postkantoor tot Nergens- buurt. Perceel 2. Oude Turfkade, (van rails Th. v. d. Meulen tot Blauwpoort) Grootzand, Wortelhaven en Dijkstraat (tot huis Prop- stra). Perceel 3. Koemarkt, Lombardsteeg en Appelmarkt. Perceel 4. Kerkstraat en Bagfinestraat. Perceel 5. Kleine Dijlakker, Katterug en Groote Dijlakker. Ingeschreven werd als volgt: Perceel 1 A. G. Visser, te IJ 1st f473 W. Bijlsma, te Sneek f 448 H. Hermani- des, Bolsward f320 Sj. Verhoeven Leeuwarden f279,99 294,88 246,53 93,33 432 Alle perceelen zijn gegund aan den laag- sten inschrijver. Vergadering van den raad der gemeente Wonseradeel op Dins dag 6 September 1898, ’s voorm. lO’/i uur. Herdenking van de aanvaarding der re- geering door H. M. Koningin Wilhelmina. De nieuwe beeltenis van Hare Majesteit zal in de raadzaal prjjken. Punten van behandeling: 1. Benoeming van twee leden der com missie voor de strafverordeningen. 2. Benoeming van drie leden der bouw commissie. 3. Benoeming van de commissie voor de zaken van den hoofdelijken omslag. 4. Benoeming van de commissie voor de gemeenterekening over 1998. 5. Benoeming van de commissie voorde armvoogdijrekeningen over 1898. 6. Benoeming van de commissie voor de rekening van den Bols warder-Harlinger weg over 1898. 7. Trekking van de afdeelingen.— 8. Samenstelling van de stembureaux tot den eersten Dinsdag in September 1899. 9. Rapport van het onderzoek der ge meenterekening over 1897. 10. Voorstel van burgemeester en wet houders tot wijziging der gemeentebegrooting dienst 1898 en tot het aangaan eener leening. 11. Aanbieding van de begroetingen voor den dienst 1899. 12. Voorstel van burgemeester en wet houders tot het toekennen van vergoeding voor tijdverlies ter gelegenheid van brand aan de brandmeesters en commandeurs. 13. Beschikbaarstelling van de waag en de hoofdwacht te Makkum voor militaire oefeningen. 14. Bezwaarschriften tegen aanslagen in den hoofdelijken omslag. Witmarsum, 29 Augustus 1898. De Burgemeester, C. W. O. T. VISSSER. Het feest van Woensdag. Hebben verschillende steden hunne kro ningsfeesten reeds achter den rug, ’t is hier nog in voorbereiding. Het Hengstepad kreeg als bjj tooverslag het aanzien van een bloe- menpark. Flora’s kinderen te midden van vlaggen en wimpels, zullen bij dag;, doch vooral des avonds bij een rijke verlichting een heerlijk effect maken, ’t Is te verwach ten dat het op dit terrein een recht gezellig samenzijn zal worden. Ook in de andere straten is men begonnen met de versieringen aan te brengen. Willen wij hopen dat het weder zich goed houdt, en de barometer geeft ons heden eenig vertrouwen daartoe, dan kan a. s. Woensdag, met schoolfeest, muziekuitvoeringen, optocht, illuminatie enz. een schoon geheel worden. Een Feestavond. Woensdagavond hield de „Afd. Bolsward" van den Chr. Nat. Werkmansbond eene feestavond in het lokaal voor Evangelisatie alhier. Reeds bij de entree deed de aanblik u feestelijk aan. Smaakvol en niet overdreven was de ver siering. Vlak vóór den predikstoel zag men de Heldin van den dag: de Buste van H.M. de Koningin, in hare breede omlijsting, ver scholen tusschen guirlandes en bloemen kwam zeer goed tot haar recht. Boven de Buste een bloemkrans waarin „Leve Wilhelmina" en hooger nog een vlag gen-tropee. Vlak daarvoor een vlaggenzuil, waar onder door, van uit het schip der kerk, juist de tropee zichtbaar werd. Geheel de zaal rond waren boven de ra men vlaggen gehangen, welke in lossen zwier opgebonden, niet weinig tot versiering bij droegen. Voeg daarbij nog de nationale kleuren, waarmede iedere verticale gaspijp omwon den was en de draperie van vlaggen voor het orgel, waarboven het Nederlandsche wapen prijkte en een en ander vormde zeker een zeer goed geheel. Toen om 7,30 ure de Voorzitter de verg, opende en er reeds ruim 200 feestgenooten aanwezig waren, leverde alles een recht verheffenden aanblik op. De Voorzitter wees er op, dat de Werkl.- vereeniging een nationalen feestdag als deze niet onopgemerkt mocht laten voorbijgaan, dat zij niet feest viert om maar eens feest te vieren, neen, maar uit volle overtuiging, omdat zij meent, dat Nederland en Oranje één is. Daarom heeft zij in hare statuten o.a. als doel aangegeven, het aankweeken van liefde tot Vorstenhuis en Vaderland. Daarom zoo eindigde hij zijn inleiding met geestdrift klinke het„Oranje boven, Leve de Koningin Hierop bekwam de heer van der Ploeg als feestredenaar het woord. Z.Ed. wees vooral op het verschil van vroeger en nu met betrekking tot het ver- eenigingsleven. Hij deed uitkomen, dat waar het getij verloopt, de bakens moeten worden verzet. Waar de werkman vroeger in zijn isole ment zijn kracht meende te moeten zoeken, daar vereenigt zich thans alles, wat in ge lijksoortige belangen meent één te kunnen zijn. Spreker sympathiseert ten volle met de Werk!.-ver., waar zij tracht uit eigen mid delen elkander bij ziekte en nood te steunen. Dat is een edel streven. Maar hij mag niet voorbijzien de schaduw zijde van het vereenigingsleven, waar zij met hare tallooze vergaderingen den man uithuizig maakt en alzoo het gevaar doet geboren worden, dat zij de heiligste band die des huwelijks doet rekken, zoo al niet verbreken. Met een toepasselijk woord van hulde aan onze jeugdige Koningin, besloot ZEd. zijne bezielende rede. Hierna wachtte heel de vergadering eene verrassing. Eene der aanwezige Dames overhandigde met een toepasselijk woord den Voorzitter een prachtig vaandel als geschenk aan de Afd., een daverend applaus volgde hierop. En waarlijk, men had der Vereeniging ook geen grooter attentie kunnen bewijzen. Met het oog op den optocht, waaraan zij wensebt deel te nemen, verkeerde zij zonder vaandel in een zeer eigenaardige positie. Thans kan zij zich Woensdag vol trots achter haar vaandel scharen. Met een woord van dankbare hulde aan de geefster(s aanvaardde de Voorzitter namens de afdeeling bedoeld vaandel. Terstond daarop speelde het fanfarekorps het Neerlandsch Volkslied, hetwelk geest driftig door de aanwezigen werd meege zongen. Na eene potpourri van volksliederen op het orgel, een marsch van de muziek, die, het moet gezegd worden, reeds zeer goed speelde, een paar solo’s die zeer verdienste lijk werden gezongen, een samenspraak en een voordracht, wachtte ons alweder eene verrassing. Het was wederom een der dames, die met een kort toepasselijk woojd den Voor zitter eene gift in gesloten enveloppe over handigde met bestemming voor het fonds „eigen gebouw." Bij deze overhandiging ging een gejuich op door de zaal, hetwelk zich herhaalde, toen de Voorzitter het bedrag der schen king meedeelde. Wat zeg ik? Neen, dat is niet juist, want de Voorzitter had zich in de waarde van een bankbiljet vergist. De som was f 100 meer dan hij de verg, had medegedeeld. Tot deze ontdekking ge komen en zijne vergissing herstellende, kwam er aan het gejuich en het roepen van hoera! bijna geen einde. Ook deze gift werd door den Voorzitter namens de afdee ling natuurlijk met den meesten dank aan vaard. Na eene pauze van pl. m. 15 minuten riep de muziek ons weder tot elkander. Bij afwisseling werd er nog voorgedragen, solo’s gezongen, marschen gespeeld. ’t Keninginneliet (Fr. dial.) werd 4-stem- mig ten gehoore gebracht. Dit, zoowel als de solo’s viel zeer in den smaak, dit bewees de aanhoudende toe juiching. BOLSWARD, van 31 Augustus tot en met 2 September 1898. Geboren: Harmen z. v. Jelle Haringa en Trijntje Dijkstra. Rimmer z. v. O be Mol en Brechtje van der Meulen. Overleden: Ijsbrand 7 maanden z. v. Jacobus van der Weide en Reinskje IJn- tema. Mina 1 maand d. v. Lodewijk Scheffer en Johanna Oppenhuis, (woonplaats Sneek). Tjeerd Anskes Postma b2 jr. weduwn. van Baukje Mulder. Johannes de Boer 30 jr. (woonpl. Tjerkwerd). WONSERADEEL, van 31 Augustus tot en met 2 September 1898. Geboren: IJnske d. v. Jacob Aarde- ma en Elisabeth van der Veen te Arum- Overleden: Tjitze Kamstra 1 jr. te Arum. Geert Bergsma 2 maanden te Arum. 's Voorm 93/4 uur Ds. DARDENNE ANKRINGA. ’s Nam. 2 uur Ds. VAN DER MEULEN. ’s Voorm. 93/4 uur Ds. POTTINGA. Nieuwe Hofstraat. ’s Voorm. 91/4 uur. Ds. PRINS. ’s Avonds 51/4 uur Ds. J. OP ’t HOLT. ’s Voorm. 91/2 en ’8 Avonds 5i/2 uur Ds. BOOMA van Driebergen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 2