NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD iBGLSWARO EN WONSERAJOEEL KRONINGSFEESTEN Koningin Wilhelmina I itReMFÉtST 1 r No. 72. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zeven en dertigste Jaargang. 1898. Volksconcerten .1 ïlMMIWMïra Uit het leven der Koningin. Woensdag 7 September 1898, voormiddags 8 uur. WOENSDAG 7 SEPTEMBER. Q I Jl Spij suitdeeling*. BINNENLAND. te BOLSWARD. Koraal Muziek en Volks liederen Amsterdam. OPTOCHT, vergezeld van een drietal muziekkorpsen. i 7 711 September 1898, voormid. 10 tot namid. 6 uur. hi i VOOB at -i ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. DE INHULDIGING op de gedempte Wortelhaven en op het Broerekerkhof. Namiddags 25 uur. Te 2 uur wordt de optocht samengesteld bij den Harlingerweg. Hij gaat langs Har- linger straat, Dijkstraat, Groote Markt tot ’t Raadhuis, alwaar halt zal worden gehou den, verder langs Jongemastraat, Broere- straat, Snorkstraat, Groote Dijlakker tot Franekerstraat, terug langs Groote Dijlakker, Koemarkt zuidzijde, Schildwijk, Dijk, Stoom boot- en Turf kade tot Sneekerstraat, voorts langs Hengstepad, Jongemastraat, Raadhuis’ Groote Markt, Dijkstraat tot het punt van uitgang. De omvang van dezen optocht wordt van J over de Plantsoenbrug, langs Groote Dijlak ker naar het R. C. Gesticht, alwaar een lied zal worden gezongen en eindelijk naar het Gasthuis, om aan h.h. Gasthuisvoogden eene aubade te brengen. Na afloop hiervan gaat de stoet langs het Schildwijk; de kinderen der Chr. school treden voor hun school uit den stoet. De overigen wandelen nog langs Dijkstraat, Groote Markt tot ’t Raadhuis en gaan van daar naar hunne scholen. In de verschillende scholen aangekomen, zal aan de kinderen een feestgave worden uitgereikt. Namiddags 12 uur. wege de vereeniging H. en N. bekend ge maakt. i van den trans van den Raadhuistoren. Daarna een rondgang van de muziek door de stad, langs Jongemastraat, Broerestraat, Kerkstraat, Bagijnestraat, Groote Dijlakker, Koemarkt, Schildwijk, Dijkstraat, Groote Markt tot het Raadhuis. Voormiddags 8*la uur. Onderwijl muziek op de binnenplaats van het Stads-Armenhuis. Voormiddags 10 uur. Samenkomst op de Koemarkt. De kinderen zullen vroegtijdig de school verlaten en zich opstellen als volgt School voor M. U. L. O. voor den ont vanger, R. C. P. School voor Adema. School no. 1 voor ’t Gasthuis. Christ, school voor huis Schoonhoff. School no. 2 voor Huisman. Schutterij muziek voor P. J. de Boer. 2de muziekkorps voor S. Lijcklama a Nije- holt. De vaandeldragers van iedere school gaan voorop. De feestcommissie direct er achter. De stoet gaat in rij en gelid wandelen tot voor het Raadhuis, om daar eene aubade te brengen, verder langs Jongemastraat, Broerestraat, v/h. Armenhuis, alwaar een lied ten gehoore zal worden gebracht, voorts naar het W eeshuis, alwaar een kleine aubade zal worden gebracht aan h.h. Wees voogden, daarna om de kerk, langs Bagijnestraat, matrozen, ook hofdames en hof heeren. Als een echt moedertje wist ze er zich mede te vermaken. Eens had een harer het al te bont gemaakt en was wat al te stout geweest in het oog der moederlijke eigenares. Een duchtige boetpredikatie volgde, die met veelzeggende woorden eindigde „En als gij U nu in ’t vervolg niet beter gedraagt, dan maak ik U voor Uw straf... Koningin, hoor Dan heb je niemand om mee te spelen Maar ’t „Moedertje“-zelf kon ook wel eens ondeugend zijn, jaja vraag dat maar eens aan hare Engelsche gouvernante, dan zal die u vertellen, hoe ons prinsesje haar meer dan eens de zakken met kiezelsteen* tjes heeft gevuld, en des winters met meer dan één sneeuwbal heeft doen kennis maken Eenmaal had ze ’t zoo gortig gemaakt, dat miss Winter het noodig oordeelde han delend op te treden. Voor straf moest Wiliemientjeeen kaart van Europa teekenen. Opvallend gedwee toog zij aan den arbeid en toen Zjj der Engelsche haar werk toonde, had Zij, uit een soort van wrekende plagerjj... Nederland-alleen tweemaal zoo groot ge- teekend als Engeland-Schotland-en-Ierland- samen, er misschien wel de voor hand lig gende vraag aan toevoegende„is het zóó goed wat natuurlijk voor een Britsche dame was om...... van Koningin Wilhelmina, waarvan Te Loppersum (Gr.) vond de dochter van een arbeider aldaar, bij het schoon maken van de aschdobbe een zakje met rijksdaalders, men zegt van wel 100. Daar het slot van ’t kabinet onklaar was en de vader van het meisje zeker wilde zijn, dat bij afwezigheid niemand zich meester van de buit maakte, werd deze vreemde bewaar plaats gekozen. Als hij 't naar de spaar bank brengt krijgt hij 'sjaars f 8,75 rente er bij, en daar is 't goed bewaard. Zooals wordt medegedeeld, heeft H. M. de Koningin-Moeder aan het Haar door de natie bij het neêrleggen van het Regent schap aangeboden huldeblijk eene bestem ming gegeven, welkq het diepe gevoel en het menscblievend hart van Koningin Emma teekent. En niet slechts wordt door Haar het huldeblijk voor de stichting van een Sanatorium voor in de eerste plaats onbe middelde longlijders bestemd, maar ook zal het landgoed Oranje-Nassau-Oord door Haar voor de liefdadige stichting worden afge staan. Had Koningin Emma door de wijze, waarop het Regentschap door Haar gevoerd en de opvoeding Harer Koninklijke Dochter door Haar geleid werd, zich reeds een eere- zuil opgericht in het hart der Nederlandsche natie, door deze schoone, menschlievende daad zal ook Haar naam door de jaren heên voordurend met dankbaarheid worden uitgesproken door hen, die genezing zullen hebben gevonden in de stichting, waartoe door onze hoog vereerde Koningin Emma op zoo onbekrompen wijze het initiatief ge nomen wordt. Gevallen. Te Rotterdam is een glazen- wasscher van een ladder, twee verdiepingen hoog, op straat gevallen. Hij bekwam een schedelbreuk en werd levensgevaarlijk naar het ziekenhuis gebracht. Rechtens is aan KONINGIN WILHEL MINA het koninklijk gezag overgegaan op ’t oogenblik van het overlijden van Haren Vader, omdat bij diens dood, volgens de bepalingen der Grondwet omtrent de erfop volging op den troon, Prinses Wilhel mina de eerste aanspraken kon doen gelden op het bezit van de Kroon der Nederlanden, bij artikel 10 aan de wettelijke nakomelin gen van wjjlen Koning Willem I verzekerd. Maar op het tijdstip van het overlijden van Willem III was de Prinses, die in het erfelijk bezit trad dier kroon, nog slechts een tienjarig kind, zoodat volgens artikel 36 voor den duur harer minderjarigheid het koninklijk gezag moest worden waargeno men door een Regent. Op de bij de Grondwet voorgeschreven wijze was nog tijdens ’s Konings leven in het Regentschap bij de wet voorzien en was dit opgedragen aan Hare Majesteit Ko ningin Emma, de gemalin van Koning Willem III. Gedurende acht jaren heeft dit Regent schap geduurd en eenstemmig is Neêrlands volk in zijne hulde en zijn dank voor de wijze, waarop Koningin Emma gedurende dien tijd in den naam van Hare Dochter het koninklijk gezag heeft uitgeoefend. Met de voltooiing van het achttiende le vensjaar is volgens artikel 31 der Grond wet de drager der Kroon van Nederland meerderjarig en dus zelf bevoegd het ko ninklijk gezag uit te oefenen. Met den 31en Augustus, die daarom voor geheel Neder land een feestdag was, allerwege met geest drift gevierd, is dus KONINGIN WIL HELMINA getreden in het volle bezit van het koninkljjk gezag, haar krachtens de grondwetteljjke regelen erfelijk verzekerd, Van dien datum ontbreekt dan ook niets meer aan de bevoegdheid der Koningin om als zoodanig de rechten uit te oefenen en de plichten te vervullen van het Hoofd van den Staat. Maar de Grondwet heeft nog een plech tige ceremonie voorgeschreven, waardoor op zichtbare wijze het feitelijk bezit der koninklijke macht, de verhouding tusschen de Erfgename der Kroon en het Nederland sche Volk wordt bezegeld. Artikel 51 bepaalt: „De Koning, de re- geering aanvaard hebbende, wordt zoodra mogeljjk plechtig beledigd eu ingehuldigd In de Sociale Stemmen van 31 Augs. geeft J. J. D. eenige tafereeltjes uit het ieven wij enkele ofschoon voor een deel bekend, om het karakteristieke hier overnemen. Niet vele dagen na den dood van Haren Vader, wijlen onzen geëerbiedigden Koning Willem III, trad ons tienjarig Prinsesje, in een eigenaardig gevoel harer nieuwe Waardigheid op hare koninklijke Moeder toe, en vroeg deze heel naief: „Moeder, nu is Vader dood: wat moeten de menseden nu tot mij zeggen „Als je heel goed oppast“ luidde het veelbeteekenend antwoord, dan zeggen alle menschen zeer zeker: „Dag lief kind Als kind had onze Koningin bijzonder veel voorliefde voor hare poppen. Ze bezat daarvan dan ook eene verzameling, dat het voor onze Hollandsche meisjes was om er van te watertanden. Ze eens te mogen zien, was alreeds een lust. Van allerlei waren er onderjongens en meisjes, soldaten en Amsterdam, Maandag 5 Sept. Namiddags 3 Vs uur. Onder een onbeschrijfelijk enthousiasme trekt zoo juist de koninkljjke stoet over den Dam. Het gejubel der menigte gaat van straat tot gracht. Men wuift met zakdoeken en juicht zonder ophouden. De oogen vul len zich met tranen bij het zien der jonge Koningin, die, in het wit gekleed, naast hare Moeder in de ivoren koets langzaam voortrijdt. De Koningin buigt en wuift met haar zakdoek en schijnt getroffen door het har telijke, innig begroeten der honderdduizen den. Heel Amsterdam met al de vreemde lingen is één in zjjn hulde. Het weder heeft zich goed gehouden. Nu en dan een enkele zonnestraal over de schitterende uniformen. De houding van het publiek is voorbeel dig. Geen wanklank wordt gehoord. De politie is uitnemend en vol égards voor hen, die inlichtingen wenschen. Het was een schoon oogenblik toen het koninkljjk rfltuig zichtbaar werd en een daverend gejuich de muziek overstemde» Ontroering en enthousiasme vereenigen zich. Een schoone dag, een belofte van loyale trouw voor de toekomst. Namiddags 4 uur. Zoo juist verschijnt de Koningin op het balcon van het Dampaleis, waar zij wordt toegejuicht door eene enthousiaste menigte. De Dam is tot de kleine klinkers voor het Paleis door nieuwsgierigen bezet. Tot op de daken zitten de menschen en houden niet op de Koningin toe te wuiven. Wan neer de Regentes in lila gekleed zich bij haar voegt, gaat er een nieuw gejubel op. Het gedrang is zeer groot, maar niet wan ordelijk. De circulatie geschiedt geregeld, dank gjj de goede stemming van het publiek- Namiddags 7lh10 uur. op het Broerekerkhof, op de Koemarkt en op het water tusschen Groote Markt en Appelmarkt. Namiddags 810 uur. bij de versiering op het Broerekerkhof. De versiering op het Broerekerkhof blijft tot en met 11 September bestaan en dage lijks toegankelijk. DE FEESTCOMMISSIE. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. binnen de stad Amsterdam in eene open bare en vereenigde vergadering der Staten- Generaal.14 In overleg met en in naam van de Koningin is bij een door Koningin Emma genomen koninklijk besluit die plechtige beëediging en inhuldiging bepaald op Dins dag 6 September 1898. Heden dus, des ochtends te 11 ure, is de feitelijke aanvaarding van het koninklijk gezag door Hare Majesteit KONINGIN WILHELMINA op de voorgeschreven plechtige wijze gesanctioneerd. Toen is door Haar in de vereenigde zitting van beide Kamers der Staten-Generaal de vol gende eed op de Grondwet afgelegd „Ik zweer aan het Nederlandsche volk, „dat Ik de Grondwet steeds zal onder houden en handhaven. „Ik zweer, dat ik de onafhankelijkheid „van het grondgebied des. Rijks met al „mijn vermogen zal verdedigen en bewa- „ren dat Ik de algemeene en bijzondere „vrijheid en de rechten van al Mijne „onderdanen zal beschermen, en tot in standhouding en bevordering van de „algemeene en bijzondere welvaart alle „middelen zal aanwenden, welke de wet- „ten te Mijner beschikking stellen, zooals „een goed Koning schuldig is te doen. „Zoo waarlijk helpe Mij God almach tig I” Onmiddellijk daarna werd KONINGIN WILHELMINA in naam van het Neder landsche volk als zijne Koningin gehuldigd door de plechtige verklaring, uitgesproken door den Voorzitter der Vereenigde Ver gadering, Mr. A. van Naamen van Eemnes, en vervolgens door hem en alle aanwezige leden der Staten-Generaal, hoofd voor hoofd, beëedigd of bevestigd „Wij ontvangen en huldigen, in naam „van het Nederlandsche volk en krachtens „de Grondwet U als Koningin ;wij zweren „(beloven), dat wij Uwe onschendbaarheid „en de rechten Uwer kroon zullen hand haven; wij zweren (beloven) alles te „zullen doen wat goede en getrouwe „Staten-Generaal schuldig zijn te doen. „Zoo waarlijk helpe ons God almachtig I (Dat beloven wij.)11 Aan deze plechtige handeling, waardoor het verbond tusschen de laatste afstamme linge uit het stamhuis van Oranje-Nas- sau en het Nederlandsche Volk is be zegeld, werden alle ingezetenen, zooals de wensch reeds veelvuldig uitgesproken werd, door het luiden der klokken in alle gemeen ten des lands herinnerd Gedachtig aan de oude spreuk van Haar Geslacht„c’est moi Nassau V en aan het Koninklijk devies „Je Maintiendrai"heeft dan het Nederlandsche volk de onbetwist bare zekerheid erlangd, dat zijne vrijheid en zijne rechten veilig zullen zijn onder de hoede zijner Koninginne. Bolswardsclie Courant VAN TE I I F

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1