NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLS WA.BD EN WONSEBABEEL Het Kroningsfeest No. 73. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zeven en dertigste Jaargang. 1898. ZONDAG 11 SEPTEMBER. BINNENLAND. BOLS WA RD. VOOR ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. V X3CAC.sOCdcdcdoC heele vertooning. Vele rijtuigen, meeren- deels met twee paarden bespannen, volgden ook ’s avonds den stoet. De concerten die ’s avonds tot 10 uur ge geven werden op het Broerekerkhof, de Koe markt en op het water tusschen de Groote Markt en Appelmarkt trokken steeds veel belangstellenden. De muziekkorpsen hebben trouwens een drukken dag gehad, evenwel, onvermoeid werd ook tot den laten avond doorgeblazen. Een fraai gezicht leverde het op, die duizenden wandelaars, door de rijk met vlaggen en anderszins versierde en hel verlichte straten te zien passeeren, vroolijke troepjes jongelieden zwevende en dansende rondom de meer bejaarden. Vooral wanneer af en toe Bengaalsch vuur werd ontstoken, zou men zich in een tooverwereld verplaatst wanen. Allen moeten getuigen dat ook Bolsward het Kroningsfeest waardig heeft gevierd en 7 September 1898 tot een voor velen onver- getelijken dag heeft gemaakt. 7 September 1898 kan met gulden letters in de annalen onzer stad worden opgeteekend. Van den helderen hemel straalde het liefelijk zonnelicht toen des morgens ten 8 ure van den hoogsten omaang des torens de statige koraalmuziek over de stad klonk, gevolgd door de nationale liederen. De meeste werk plaatsen en winkels waren gesloten, zoodat het een feestdag was ook voor den werkman, ja zelfs voor den behoeftige, want de feest commissie had door eene spijsuitdeeliog ook aan dezen gedacht. Reeds vroeg was er bij den omgang der muziek veel volk op de been, doch allengs werd het druk. Het uitgelezen schoone weder lokte duizenden naar hier, trammen en booten, wagens en schepen kwamen be laden met feestvierenden binnen, terwijl de toegangswegen naar de stad bovendien we melden van voetgangers. Het was hier dan ook bepaald vol, de hoofdstraten waren soms moeilijk te passeeren, maar toch ging alles zonder de minste, stoornis toe. Er heerschte een prettige, vroolijke geest, alles krioelde en woelde dooreen, overal drukte, doch ner gens, voor zoover ons bekend, werd een wan klank gehoord of de orde gestoord. Vergezeld van drie muziekkorpsen trok de kinderstoel der openbare en bij «oudere scho len, ten getale van nagenoeg 800, van de Koemarkt, waar de stoet werd opgesteld, naar het Stadhuis, waar een aubade werd gebracht. Kinderzang is steeds lief en aangenaam te hooren, doch bij zoo’n gelegenheid maakt een behoorlijk geoefend en krachtig kinder koor een diepen indruk. Door een zephir, een licht windje gedragen, klonk het meer stemmig gezang dan ook helder over de Marktstraat. Namens de feestcommissie werd door vijf meisjes (van elke school één) een fraai bouquet aangeboden aan de Echtgenoote van den Burgemeester, mevrouw van der Veen. Vervolgens werden op de raadszaal aan 12 leerlingen van iedere school vanwege de Regeering herinneringsmedailles uitge reikt door den Burgemeester, die de hoofden der scholen, benevens de kinderen eenige hartelijke woorden toesprak. Na afloop dezer plechtigheid werd de op tocht voortgezet langs de verschillende stra ten. Bij het Algemeen Armenhuis, het We es huis, het R. K. Liefdegesticht en het Gast huis werd telkens halt gehouden, om een of meer liederen te zingen. Met dezen optocht was de voormiddag reeds vervlogen, want het was reeds bij half een, eer de kinderen hunne scholen weer bereikt hadden. De op tocht leverde een recht feestelijken aanblik op, evenwel was het voor de kinderen zelf, in ’t bijzonder voor de kleinsten, wel wat vermoeiend, temeer daar de zonnewarmte op sommige gedeelten der stad zich deed ge voelen. In de scholen evenwel werden hun nu verschillende geschenken en versnape ringen uitgereikt en belast en beladen gin gen ze met rassche schreden huiswaarts om hun ouders hun schatten (begrijp eens, o.a. had elk een groote, een heele koekte toonen. De commissie, die alles flink geregeld had, komt een woord van lof toe, en trouwens de geheele feestcommissie kan met voldoening op haar werk terugzien, met alle zorg heeft elke commissie zich van haar taak gekwe ten, en het geheel is wèlgeslaagd te noemen. De volksconcerten op de gedempte Wor- telhaven en het Broerekerkhof gaven in de middaguren een aangename afleiding, tot te 2 ure de groote Optocht vanwege „Handel en Nijverheid* een aan vang nam. Een ge detailleerde beschrijving van dezen optocht zou ons te ver voeren en is ook onnoodig, waar zoovele duizenden met eigen oogen getuige zijn geweest van hetgeen hij te aan schouwen gaf. Wij bepalen ons dan ook tot eenige korte bemerkingen. Vooreerst moe ten wij hulde brengen, dat de optocht zoo flink op tijd aanving, iets wat in den regel bij dergelijke omvangrijke zaken veel te wenschen overlaat. Dan brengen wij gaarne hulde aan allen die aan dezen optocht heb ben medegewerkt, want door eendrachtige sa menwerking van velen werd hier een grootsch geheel tot stand gebracht. Verscheidene nummers toch hebben een voorbereiding en groote moeite en kosten geëischt, waarvoor men respect moet hebben. De twee herauten, met vaandel en klaroen, openden den op tocht. De zegewagen, voorstellende de aan bieding der kroon door de elf provinciën en die der Nederl. strijdmachten leverden een aardig gezicht op, evenals die van ^Handel Met instemming nemen wij uit het Sociaal Weekblad de volgende regels over: „Waar heel het land zich opmaakte tot feestviering bij de inhuldiging onzer Ko ningin, stemde het verheffend dat van zoo verschillende zijden te velde werd getrokken tegen de beestachtigheden, die bij alle fees telijke gelegenheden, en dus ook bij oranje feesten, door een deel der feestvierenden de plaats van opgewektheid en vreugde ver vullen. Geruimen tijd geleden reeds werd door enkele geheelonthoudersvereenigingen een manifest uitgevaardigd, waarbij op het nuttelooze en schadelijke van drankzwelge- rijen in het algemeen, en op het ongepaste en on waardige daarvan bij een nationaal feest als het op handen zijnde werd gewe zenzeer onlangs werd door den Vrouwen bond tot verhooging van het zedelijk be wustzijn een manifest openbaar gemaakt, waarin er met nadruk op werd gewezen dat deze kroningsfeesten al de minst passende gelegenheid zijn om zich aan liederlijke handelingen over te geven eene waar schuwing, die ook al niet overbodig is als men leest hoe buurten als de Zandstraat in Rotterdam ijverig versierd worden en dus blijkbaar op drukke dagen en nachten re kenen. Men zou dan ook dwaas doen zich van deze middelen heel veel resultaten voor te spiegelen; de genietingen van het publiek en waarlijk niet alleen van de laagste klassen, die immers ook de dubbeltjes-con- certen in Arena bezoeken varieeren in den regel van den lageren tot den allerlaag- sten rang, en het z. g. pretlievend doel onzer natie kan evenmin feestvieren zonder los bandigheid als zonder gedrang, knoeien met entree-bewijzen en dergelijke praktijken. Dit is zoo waar dat eene uitzondering altijd sterk treft en een „eervolle vermelding* krijgt. „Doch het is een verschijnsel dat goed doet, dat een verheffenden indruk maakt, wanneer men juist in den vooravond van die onverkwikkelijke tooneelen, die het waarlijk schoone en edele van een nationaal feest ontsieren, van allerlei zijden pogingen ziet aanwenden om door opwekking, door waarschuwing en door berisping de zwak ken voor vallen te behoeden en het is den socialistisohen betoogers, die hier wel niet alles maar toch heel veel te zeggen hebben als eene eer aan te rekenen dat zij bij deze gelegenheid mede het initiatief namen tot een betooging, die, al moge zij sommigen onsympathiek zijn en anderen onverschillig laten, toch zeker enkelen zal weerhouden van drankmisbruik, en menigeen zal aan sporen tot matigheid. Het waren drankbe strijders van allerlei slag, die j.l. Zondag onder voorzitterschap van prof. Van Rees de groote zaal van het Paleis van Volksvlijt vulden. Naast de socialistische predikanten traden een christelijk gebeelonthouder-werk- man, een lid van het Kruisverbond (pastoor Ariëns was op het laatste oogenblik ver hinderd), Domela Nieuwenhuis en Van der Veer op. Hieruit blijkt dus wel dat althans een deel der bevolking niet alleen zelf zich van drinken zal onthouden, maar ook de feesten als gelegenheid tot propaganda hun ner denkbeelden zal gebruiken; ook „blauwe tenten* zullen hier en daar tot het leegt-- material behooren/ Bij onderzoek bleek, dat onze jonge La zaro op de vlucht was gegaan voor een luchtballon, ergens met de feestelijkheden opgelaten. ’t Geval was dus zoo erg niet als hy zich had voorgesteld. Hepk. Adv. BI. Er loopen in Amsterdam vele lezingen omtrent het kleine ongeval, dat de Koningin getroffen heeft, toen zij van het Concertge bouw naar het paleis terugreed. Een oog getuige verhaalt de gebeurtenis als volgt Op den smallen Achterburgwal werd het paard van een der rijdende artilleristen uit Arnhem schichtig, door het hoera-geroep en op ’t oogenblik dat het rijtuig der Koningin nen passeerde, steigerde het paard en kwam met de voorpooten in ’t rijtuig der Koning innen. De artillerist trok met alle macht aan de teugels en daar het koninklijke rijtuig fluks doorreed, was spoedig alle gevaar ge weken. De koningin had echter een luiden gil geuit en zich verschrikt tegen haar moeder aangedrukt. De artillerist was zoo verschrikt dat hij niet meer kon opstijgen. De Koningin was zichzelve weder zeer spoedig meester en bij aankomst in ’t Paleis wees zij lachend aan een der heeren van ’t gevolg de vlek, die de hoef van het paard op haar kleed had gemaakt, toen deze rake lings daar langs streek ter hoogte van de linkerknie. De Telegraaf. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. en Nijverheid* en de Landbouw. Het glans punt was evenwel de afdeeling „Hollandia.* De wagens met de gecondenseerde melkbe reiding met de daarvoor noodige apparaten en die der bussenmakerij en smederij (beide in werking voorgesteld en elk door een vier span getrokken) waren grootsch en trokken bijzonder de belangstelling. Ondanks het malheur aan den derden wagen der „Hol landia,* waardoor deze niet in den optocht kon meegaan, maakte toch deze rubriek met de 18 paarden en de afdeelingen van het dienstpersoneel, samen wellicht een honderd tal personen, met de verschillende vaandels, al reeds een optocht op zich zelf. De Brandweer met de nieuwe brandspuit op een met groen en schilden versierden wagen was mede wel een aardig idee, doch de Stoomwolspinnerij van den heer De Groot maakte een waardig nummer uit. De ver schillende stadiums van bewerking der wol werden hier ter beschouwing gegeven, even als later de sigarenfabrikant D. de Vries de bewerking der tabak veraanschouwelijkte. Het was een aardig gezicht, naast de bloei ende tabaksplanten, die zwartjes bezig te zien met het sorteeren der tabaksbladen, welke later tot sigaren verwerkt, gedroogd en verpakt werden. De bloemenwagen van Flora ontlokte, even als de bloemenrijke wagen van den Alg. Nederl. Wielrijdersbond iedereen den uit roep dat ’s mooiDe wagen der verze- keringmaatschappij „de Philantroop*, de rij tuigen met oudstrijders, met de directie en besturen, de verschillende corporatiën met hun vaandels, benevens de drie muziekkorp sen, dit alles leverde een waardig geheel op. De orde was uitstekend, de politie, voor dezen dag met de marechaussees en ver scheidene rijksveldwachters versterkt, kweet zich loffelijk van haar taak, die trouwens door de goede gezindheid der bevolking ook weer licht werd gemaakt. Ondanks een paar malheurtjes aan de rijtuigen liep de optocht heel goed af, ten genoege van duizenden toeschouwers. Nu de kermissen, weinig of geen nieuws opleveren, allengs minder be langstelling trekken, is het in de laatste dagen hier en elders gebleken, dat optoch ten en illuminaties zeer de aandacht trekken, iets waarmee men in de toekomst rekening mag houden. ’t Begon intusschen naar den avond te trekken, en allengs begon men met het aan steken der illuminatie, die, wij verheugen ons het te mogen zeggen, onze verwachting verre heeft overtroffen. Er is de laatste oogen- blikken nog geestdrift gekomen voor de ver sieringen en met energie en inspanning is er gewerkt. Vooral de Blauwpoort leverde Dinsdag op den nadag een verkwikkend ge zicht op, hoe daar elk eigenhandig meehielp. Vele tuinen werden nog geplunderd om groen en bloemen machtig te worden, palen werden met groen en vlaggedoek versierd, dames gingen met vaardige hand aan ’t bloemen maken. Spoedig verrees op de Dijk- straat een tweede rij versierde palen, twee eerezuilen werden door een boog verbonden en tot eerepoort verheven, ’t gevaarte viel om, doch het hinderde niet, spoedig was ’t weer opgericht en beter bevestigd, terwijl op de brug, waarvoor de eerezuilen eerst be stemd waren, een tweede poort werd opge richt. Ook op de Markt werd de versiering nog wat bijgewerkt, op het Marktplein een bloemperk aangelegd en zoo zag men alweer het spreekwoord bevestigdEendracht maakt macht. En ’s avonds? Overal licht, overal illuminatie. De Markt aan beide zijden be hangen met lampions, de Dijkstraat, het Schildwijk en vooral de Koemarkt leverde een prachtig gezicht op. Ook op de groote Dijlakker en de Bagijnestraat waren van boom tot boom lijnen gespannen en rijk met lampions behangen. Ook in andere straten, zelfs stegen zag men verlichting, doch ook vele woningen waren fraai geïllumineerd. Had den verscheidene burgers ten laatste nog ver sieringen aangebracht, bij vele winkeliers prijkten fraaie en rjjkverlichte etalagiën, an deren hadden hun kamer met bloemen enz. opgepronkt en brandden hierbij lichten. Ook vele openbare gebouwen prjjkten met illu minaties het Gasthuis, de Doele, de beide R. K. kerken, het armenhuis, het tramsta tion, verschillende cafés, vooral de fraaie gas illuminatie voor het raadhuis en de lichttem- pel op het Hengstepad, mogen genoemd worden. Overal was tot ’s avonds laat drukte, overal bewoog zich de vroolijke menigte. Had 's middags een der wagens van Hol landia* wegens een ontstaan defect niet aan den optocht kunnen deelnemen, ’s avonds kreeg men ook dezen fraaien wagen nog te zien. Bij fakkellicht werd de optocht ge deeltelijk herhaald en waarlijk, het fabrieks merk van Hollandia, een melkmeisje met juk en emmers^ maakte in die omgeving een Wonseradeel, 6 Sept. Alvorens in de heden gehouden Raadsvergadering tot de orde van den dag over te gaan, werd door den voorzitter in eene uitvoerige rede de aanvaarding der regeering door H. M. Ko ningin Wilhelmina herdacht. In aansluiting daaraan werd goedgevonden telegrammen van hulde te zenden aan H. M. en aan de Koningin-Moeder, zoomede om de openbare en bijzondere scholen, die dezer dagen met een portret van de Koningin zijn begiftigd, in de gelegenheid te stellen dit voor ge- meenterekening in lijst te doen zetten. Daarna ging de Raad over tot de op den eersten Dinsdag in September gebruikelijke benoeming van leden in onderscheidene commissiën en in de stembureaux, terwijl verder werd besloten tot voorloopige vast stelling van de gemeente-rekening over 1897 tot wijziging der gemeente-begrooting voor 1898, tot het aangaan van eene geldleening groot f 3000 en tot het beschikbaarstellen van de waag en de hoofdwacht te Makkum ten dienste van voorbereidende militaire oefeningen, waartoe zich in deze gemeente 25 jongelieden hebben aangemeld. Verworpen werd een voorstel van het Dagelijksch Bestuur, om voor de brand meesters en de commandeurs bij de brand weer, indien deze dit verlangen, vergoeding voor opoffering van tijd beschikbaar te stellen. In besloten zitting werd vervolgens over gegaan tot het behandelen van de bezwaar schriften tegen den hoofdelijken omslag, waarvan er, naar wij vernemen, dit jaar 100 minder dan het vorige jaar waren in gekomen wel een bewijs, dat de druk van den omslag door de nieuwe regeling der gemeente-financiën aanmerkelijk is ver minderd. Oudemirdum, 7 Sept. Gisteren heb ben we weder volop feest gevierd. Daarbij had een ongeval plaats. Een jongeling had niet minder dan 36 zwermers gekocht en die achter zijn boezeroen gestoken. Bij ongeluk spatte hierop een vonk, met het gevolg, dat alle zwermers ontploften. De hevige knal werd tot op verren afstand gehoord. De jon geling had gelukkig tegenwoordigheid van geest genoeg, onmiddellijk zijn bovenkleeren af te rukken, waardoor hij met een paar verschroeide kleedingstukken het ongeval ontkwam. Hardegarijp, 8 Sept. Een onderwijzer in een dorpje dezer gemeente zei tijdens de feesten, dat hij nimmer oranje op de borst zou dragen. Dit kwam een twintigtal jon gelingen ter oore, die den man later op straat ontmoetten. „En nou, master!* zeiden ze, „mat er anstons oranje op boarst sitte, of wy schille oars mei jo praete.* Naar men beweert, maakte deze bedreiging zulk een in druk op meester, dat hij zich haastig met een lintje tooide. Of dat nu echter het rechte is Jour 6, 7 Sept. Het feest der Koningin is hier gevierd als nog nooit een feest te voren, ’t Was alles groen en alles vlagge doek en de eene versiering en illumimatie was nog fraaier dan de andere. Eerebogen waren er verscheidene opgericht, ’t Feest programma liep uitstekend af en het aantal bezoekers was groot. Foohteloo, 8 Sept. Een jongen, welke hier deze week met de koeien op het land was, verschrikte hevig, door dat hij plotse ling een vrij groot gevaarte in de lucht zag zweven en statig den grond naderen. Toen het eindelijk op het zelfde stuk land neder daalde, waarop de knaap vee hoedde, werd het hem te bang om het hart en zette hij het op een loopen, in de meening, dat eene of andere bovennatuurljjke verschijning hem bejegende en misschien wilde vervolgen. Bolswardsche Courant TE

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1