NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWAREN WONSERAOEEL No. 74. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zeven en dertigste Jaargang. 1898. Eerlijk duurt het langst. BINNENLAND. De Keizerin van Oosten rijk vermoord. DONDERDAG 15 SEPTEMBER. VOOR Fran. Crt. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Maandagmorgen is het lijk der vermoorde Keizerin, geheel in ’t wit gekleed, in een driedubbele kist gesloten, welke van binnen met wit satijn is gecapitonneerd. De kist werd daarna in een met rouwfloers behan gen kamer op een baar gesteld. Tal van kostbare -kransen liggen er omheen. Duizen den menschen maken gebruik van de ge legenheid om de kamer te bezoeken. Donderdagmiddag zal het stoffelijk over schot naar Weenen vervoerd worden. De Duitsche keizer en de koning van Italië zullen de teraardebestelling te Weenen hoogstwaarschijnlijk bijwonen. Vrijdag en Zaterdag zal de kist met het stoffelijk over schot te Weenen voor het publiek worden ter bezichtiging gesteld. Zaterdagmiddag wordt het lijk bijgezet. Eenige bladen te Weenen deelen mede, dat de broeder des keizers, de aartshertog Louis Victor in de vorige week te Abazzia door een verdacht individu werd vervolgd toen hij langs het strand wandelde. De aartshertog keerde zich om en wilde den verdachten man een vuistslag toedienen. Deze nam overhaast de vlucht, toen hij de vastbesloten houding van den aartshertog bespeurde. Een geweldige ontroering heeft in heel de beschaafde wereld de tijding veroorzaakt welke de telegraaf ons Zaterdagavond uit Genève bracht, de tijding, dat de Keizerin van Oostenrijk door eeo Italiaanschen anar chist in koelen bloede werd vermoord. Deze misdaad is des te afschuwelijker, omdat de moordenaar het doodend staal richtte tegen een vrouw, een weerlooze zwakke vrouw met grijze haren, die nooit een politieke rol heeft gespeeldeen vrouw, die zich enkel bezig hield met kunst en sport, doch die slechts, omdat zij het onge luk had de echtgenoote van een Keizer te zijn, door sluipmoordenaarshand moest vallen. Zaterdagmiddag te kwartier voor eenen had de keizerin het hotel „Beau Rtvage“ verlaten om zich naar de aanlegplaats der booten te begeven teneinde een tochtje op het meer van Genève te maken. Bij het Brunswijk-monument gekomen, drong de moordenaar tot de Keizerin door en bracht haar met een dolk een steek in de hart streek toe en wel zoo heftig, dat zij onmid dellijk neerzeeg. Met behulp van een dame van haar gevolg en een paar voorbijgangers kon de Keizerin zich echter nog oprichten en zich naar de voor het vertrek gereed liggende boot begeven. Doch nauwelijks was zij op het schip of zij zonk bewuste loos neer. Men dacht dat deze bewusteloos heid slechts een voorbijgaande onmacht was, zoodat het teeken van vertrek door den kapitein gegeven werd. Weldra echter zag men het schip stoppen en naar den aanleg steiger terug keeren. De Keizerin lag nog steeds bewusteloos. Op een draagbaar werd zij naar het hotel gebracht, waar zij eenige oogenblikken later overleed, zonder weder tot bewustzjjn gekomen te zpn. De moordenaar, welke onmiddellijk na de daad bedreven te hebben op de vlucht ging, doch spoedig door twee koetsiers werd ge grepen, heet Lucchini en is te Parijs uit Italiaansche ouders geboren. Eenmaal ge arresteerd, ging hij gewillig mee naar het politiebureau, hij toonde zich zeer onver schillig en zong zelfs toen hrj werd opge bracht. Op het politiebureau verklaarde hjj anarchist te'zijn en geen middelen van be staan te hebben. Nadat hjj verklaard had geen Fransch te verstaan en eerst weiger de op de hem gestelde vragen te antwoor den, gaf hjj ten slotte tooh eenige inlich- zich in een lagere klasse aangeven, dan waarin zij behooren, of voor het personeel op den leeftijd van hun dienstmeisje een jaartje smokkelen, of een stukje behangsel papier plakken over een gat, dat ’s winters tot rookgeleiding dient. De boer, die slechte aardappelen verkoopt voor goede, doet in beginsel niets anders dan de zwen delaars, die onder den naam van Ameri- kaansche sporen den menschen voor goed geld ellendig scheurpapier in de hand stoppen en de geheele maatschappij is in zekeren zin medeplichtig aan hunne handelingen, omdat de geheele maatschappij het begrip van eerlijkheid vervalscht en men zich slechts tot eerlijkheid gehouden acht, wanneer de on eerlijkheid grof zou zijn en bemerkt zou worden. Eerst dan, wanneer wij ons niet toeëige- nen, wat een ander weet dat zijn eigendom is, maar ook als we niet meer tot ons nemen, wat wij weten dat niet ons eigendom is wanneer wij niet alleen niet meer nemen dan men ons verschuldigd is, maar bij het opmaken van de rekening van dat verschul digde ook eerlijk genoeg zijn, om daarop niet iets te zetten wat er niet op behoort indien wij niet voor jongenswerk het loon laten betalen, dat men zou eiscben voor goed werk; indien wij, kortom, niet vragen: „zal men het ook zien of bemerken,maar met ons geweten te rade gaan, naar de uitspraak daarvan handelen, ieder geven wat hem toe komt eerst dan zijn we eerlijk, werkelijk eerlijk, en eerst als die opvatting van eer lijkheid de algemeene wordt, kunnen wij aanspraak maken op den naam een handels- volk te zijn, welks eerlijkheid en goede trouw boven twijfel verheven zijn. Eerst dan zal men in het dagelijksch leven niet aanhou dend tegenover zijn evenmensch op zijn hoede behoeven te zijn.. Eerst dan zullen de zwendelaars, zoo niet verdwijnen, dan toch verminderen, want het gaat met de oneerlijkheid als met den sneeuwbalze neemt ontzettend snel toe en wat op den top van een berg een sneeuw vlokje was, is, nog vóór het in ’t dal aan komt, een alles verpletterende sneeuwklomp geworden. - Door de politie te Scheveningen is proces-verbaal opgemaakt tegen iemand, die den chef van de filiale van Van Gaud en Loos aldaar in diens woning kwam mis handelen, uit wraak over hat ontslag van een kameraad. Hij bracht den chef mot een ijzeren voorwerp een wond aan het hoofd toe. Toen het muziekkorps uit Dwingeloo van het Kroningsfeest te Zwealoo per as huiswaarts keerde, schrikte het paard voor een hondenkar. Da muzikanten kwamen in een bermsloot terecht en leden een be langrijke financieale schade aan hun in strumenten. De commissaris van politie te *s Gra- venhage de heer W. H. Olivier, geraakte Zondagavond, toen hij op de Laan Copes van Cattenburg eenige familieleden behulp zaam was bij het bestijgen van een tram- Dat is een echt Nederlandsche spreuk, en eerlijkheid is een vast kenmerk van het Hollandsche karakter. Daarom zijn zij op alle markten ter wereld beroemd en gewild en „Ja, met de boter b.v. is wel eens iets gebeurd, dat niet zoo precies in den haak was, en daarom is deze niet meer zoo be roemd, maar... wie kon nu ook vooruit weten, dat men op dergelijke nesterjjen letten zou En 't is wel waar, ’t was daarmee nu juist niet zooals ’t behoort, maar iedereen deed het, en dan moet je wel mee. Maar anders, wij geven ieder het zijne en vragen van niemand, wat hij ons niet schul dig is. Daartoe bepaalt zich veler zoo niet bijna aller begrip van eerlijkheid, maar dat is toch het rechte niet. Wij kennen iemand, die werkelijk eerlijkheid tot zijn levensbe ginsel heeft gemaakt en die u vreemd aan zou kjjken, wanneer gij beweerdet, dat hij oneerlijk was en desnietteminwanneer hij een brief over de post ontvangt, met een postzegel, die bij toeval niet of ten min ste onmerkbaar gestempeld is, dan... vindt hij ’t zonde, dat postzegeltje niet nóg eens te gebruiken. En dat is nog wel iemand, die zeer ontwikkeld is, zelfs in de rechten studeerde en, wat men ook praten moge, toch maar niet tot het inzicht te brengen is, dat men, door een gebruikten postzegel nog eens te gebruiken, het land 5 cents ontsteelt. Nu ja, ’t is maar 5 cents! Dat is nu niet iets om zooveel drukte over te maken Zeker niet en we maken er ook geen drukte over. We zullen dien man niet aan klagen, maar we wilden alleen doen zien, dat het begrip van eerlijkheid, ondanks onzen nationalen roem in deze, nog niet in zoo heel ruimen zin wprdt toegepast, want die post- zegelman staat niet alleen’t zou ons zelfs verwonderen, als onze lezers (van hen zelf denken wij natuurlijk zooiets nietniet menigeen kenden, die er b.v. geen bezwaar in zou zien, om, als hij een retourkaart heeft genomen, waarvan hij slechts voor de heen reis gebruik maakt, daarmede een vriend of kennis de reis te laten maken. Ja en waarom niet Omdat het niet eerlijk is. De spoorwegmaatschappij staat u persoonlijk vermindering van vracht toe, omdat ge niet alleen de heen- maar ook de terugreis maakt. Die korting is een soort van premie, welke gij verdient, omdat ge de heen- en terugreis met dezelfde gelegenheid maakt. Door niet terug te gaan, verliest gij het recht op de premie. Nu ja, maar die retour is toch betaaldZeker, door en voor u, maar niet voor uw kennis, die de volle vracht verschuldigd is. Als men eens alles zoo nauwkeurig zou behandelen. Wij zijn toch geen dieven We nemen niets, waarop wij geen recht hebben. Nu, nemen is toch ook wat heel slim. En toch, ziet ge die aardige dames daar aankomen Zij maken in haar wan- delcostuum een allerprettigsten indrukjong en frisch, met den lach der onschuld op de lippen... Nietwaar, het schijnt u onmogelijk toe, dat die middelste een dievegge is? En toch is het zoo, want luister maar eens naar wat ze elkander te vertellen hebben. „Zeg, een keurig ruikertje, dat je daar meebrengt. „Ja, er waren daar ook zulke heerlijke rozen, ik kon ze niet laten staan? „Maar als de kastelein je eens gezien had!“ „Ja, dan had ik geen raad geweten, maar ik overtuigde mij goed, dat hij niet in de nabijheid was en toen plukte ik er gauw een paar? Dat fijne juffertje! Wanneer zij gewild had, had ze zich de fraaiste, de fijnste bou- quetten kunnen koopen en ’t was niet alleen zuinigheid, maar ook de trek naar het ver- bodene, welke haar de voorkeur deed geven aan rozen, die aan een ander toebehoorden, wat haar zóó goed bekend was, dat ze eerst ging kijken of de kastelein er ook was. Als de kastelein het maar niet ziet, dan neemt men het zoo nauw niet. Belasting betalen doet iedereen nauwgezet en naar behooren. Zeker, want als gij ’t niet doet, weet men u wel te vinden. Maar bij het passeeren der grenzen een pakje sigaren uit, of een eindje kant het land in te smokkelen, daarvoor ontziet zich bijna niemand, 't Is het eerst verdiend, heet het. Bedenkt men wel, dat er tusschen den fijnen mijnheer, die een pakje sigaren smokkelt en den sluiker aan de grenzen, die een strijd op leven en dood waagt met de kommiezen, wel verschil in graad, maar niet in beginsel bestaat en dat men daartusschen allerlei nuances aan treft van groote en kleine smokkelaars, die bjj de inkomstenbelasting, waar die bestaat, tingen. Hij zeide n.l. naar Genève te zijn gekomen om een hooggeplaatst persoon te vermoordenhjj had echter zjjn plan nog niet kunnen uitvoeren. Toen hij toevallig vernam, dat de Keizerin van Oostenrijk voorbij zou komen, had hij haar tot zijn slachtoffer gekozen. De zoo laf vermoorde Keizerin was 61 jaar oud. Zij was de oudste dochter van hertog Maximiliaan Joseph van Beieren en den 24 December 1837 geboren. Den 24 April 1854 huwde zij met Frans Joseph I, Keizer van Oostenrijk. Uit dit huwelijk werden drie kinderen geborende kroon prins Rudolf en de prinsessen Gisela en Valerie. Prinses Gisela huwde met prins Leopold van Beieren en Valerie met den erfhertog Frans Salvator. De Keizerin was een zeer schoone vrouw, vol majesteit. Ze vond weinig smaak in uiterlijke schittering en zij hield ook niet veel van de hofetiquette. Het grootste deel van haar leven bracht zij buitenlands door; meermalen bezocht de Keizerin ook Amster dam, waar zij zich onder behandeling stelde van den beroemden masseur dr. Metzger. Dikwijls vertoefde zij op haar heerlijke villa „Achilleion“ op het eiland Corfu in het park, waarvan zich een tempel verheft met het standbeeld van haar lievelings dichter Heinrich Heine. Zij hield zeer veel van sport en was zelf een koene paard- rjjdster. De rampen des levens bleven ook dezer hooggeplaatste vrouw niet gespaard. Tot tweemalen toe werd 'zij in het dierbaarste wat zij bezat getroffen, en wel op 30 Jan. 1889, toen haar eenige, geliefde zoon, kroon prins Rudolf op zoo geheimzinnige wijze den dood vond, en ten tweede male op 4 Mei 1897, toen haar zuster, de hertogin van Alengon bij den geweldigen brand in den weldadigheidsbazar te Parijs om het leven kwam. Juist in dit jaar, den 2en December a. s. zou zij het schoonste feest, dat de echtge noote van een vorst bereid kan worden, vieren: het jubileum der 50jarige regeering van Keizer Frans Joseph, waartoe de ge heele Oostenrij ksch-Hongaarsche monarchie zich één van zin heeft voorbereid trots alle inwendige twisten en verdeeldheid. Doch in plaats van feestvreugde is er droefenis en rouw gekomen in de beide rijken en in plaats van aan den jubeltoon des Keizers staat het volk aan de doodsbaar van zijn Keizerin. wagen, bekneld tusschen het tramrijtuig en een boom, daar de tram in beweging kwam vóór hij gelegenheid had zich van het balcon te verwijderen. De heer Olivier bekwam zoodanige kneu zingen, dat hij voorloopig zijn functie niet kan uitoefenen. Over ’t algemeen is echter zijn toestand niet onbevredigend. Bij de in de vorige week te Ijlst gehouden Oranjefeesten reed een 90-jarige ingezetene te paard door de versierde stad. De krasse oude werd luide toegejuicht. Door den heer E. B. te Nieuwersluis werd een karper (geen komkommer maar een heusche karper) gevangen, die het respectabele gewicht had van 8 kilogram. Paardevleesch als voedsel. Het voor oordeel tegen het gebruik van paardevleesch is in den laatsten tijd sterk afgenomen, zoodat het in vele landen, met name, in Frankrijk, een voorname plaats in de voeding begint in te nemen. In dat land bestaat een speciaal veeartsenjjkundig toezicht op het ter markt te koop aangeboden paarde- •y q q p 0 m Paardevleesch is zeer geschikt voor de voeding en heeft bijzonder voedende eigen schappen, zegt het Mbl. t. d. Verv. Het bevat meer eiwitstoffen dan osse- en koeien- vleesch; gerookte paardetong is verre te verkiezen boven buffeltong. Het tonisch vermogen van horse-tea is veel sterker dan dat van beef-tea en horse-tea is tevens aan genamer van smaak. Als soepvleesch.aan gewend, is paardevleesch voordeeliger, maar het moet langer gekookt worden. Gekookt zijnde, is het gemakkelijker te verterengebraden doet het denken aan wildbraad. Hoe men ’t ook toebereidt, het is gezond, smakelijk, voedzaam en billijk. Nu de automobiles zich voortdurend meer baan breken, zal dit zeker niet zonder in vloed blijven op het toenemend verbruik van paardevleesch. Ook toevallig 1 Wij hebben er onlangs melding van gemaakt dat een onzer bekende componisten op 31 Augustus het slachtoffer werd van een zakkenroller die hem zjjn gouden horloge met ketting ontfutselde. Dezer dagen in Scheveningen zijnde om de feestdrukte te ontvluchten stond hij op den tram naar Scheveningen en zag een klein heertje op den tram staan die een gouden ketting droeg precies op den ge- stolene geljjkende. Hij deelde zijn argwaan aan een paar Haagsche schilders mede die ook op den tram stonden. Een hunner beduidde hem zich stil te houden en vroeg aan het man netje of hij ook kon zeggen hoe laat het was. De man voldeed daaraan heel beleefd. Maar toen hij op den knop drukte en het deksel opensprong zag onze componist zijn naam en de inscriptie in het deksel staan. In zijn zenuwachtigheid greep hij horloge en ketting beet en het mannetje liet zich van den tram zakken en verdween in de boschjes, zich verontschuldigend dat hij het horloge in Amsterdam voor een prikje ge kocht had. Maar hoe toevalling dat de eigenaar op zulk een wijze zijn eigendom terugkreeg! Heerenveen, 10 Sept. We hebben sinds korten tijd een plaatsgenoot gehad, die eigenlijk in Leeuwarden thuis behoorde, en die, terwijl met belangstelling naar hem werd gezocht, hier vreedzaam het kleer makersvak uitoefende onder een anderen naam, dan dien zjjn vader hem eens gege ven heeft. ’t Was Jan S., een getrouwd man, die dezen zomer een 16-jarig meisje schaakte en met haar naar Antwerpen uitweek. Daar is het meisje door een Leeuwarder inspec teur van politie opgespoord, die haar terug voerde naar hare ouders. S. kon voor het door hem gepleegde feit niet worden uit geleverd. Waar hjj bleef wist niemand, tot eindelijk uitlekte, door een brief, dien hij nog waagde het meisje te schrijven, dat hij stilletjes te Heerenveen als kleermakers knecht werkzaam was. Da inspecteur toog er heden weer op uit, zocht rond te Heerenveen en 8. was spoe dig een gevangen man. Hij is naar Leeu warden opgebracht. JOUfe, 12 Sept. Het 4-jarig zoonlje van den schoenmaker Andries Hanzen al hier geraakte gistermorgen in een onbewaakt oogenblik in eene sloot, niet ver van de ouderljjke woning, ’t Duurde vrij lang, voor dat het ongeval werd bemerkt, zoodat, toen de redding opdaagde, het knaapje reeds bewusteloos was. Door aanwending van de maatregelen, die gewoonlijk bjj drenkelingen worden toe gepast, mocht men er na geruimen tijd in slagen do levensgeesten weder op te wekken, Adv, ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. 6 Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1