NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WONSEH ABEEL Ieder Mei WÉ Sollicitanten No. 77. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zeven en dertigste Jaargang. 1898. Voor het Kantongerecht. die een HEERLIJK en op gesteld is, betrekke hetze Uit de Raadszaal. p ZONDAG 25 SEPTEMBER, q Kroningsfeest. in Firma B. Cupertis Az. Zitting van Vrijdag 16 Sept. 1898. VOOR adder naast hem vernietiging drietal 21. en Tegenwoordig 11 leden, afwezig de heer ABONNEMENTSPRIJS 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. van was. aan Hij om Vergadering Donderdag 22 Sept. 1898. "Wij zijn in de gelegenheid gesteld uit sluitend voor de Lezers van de BOLS- WARDSCHE COURANT een FEESTPLAAT in kleurendruk verkrijgbaar te stellen, voorstellende de inhuldiging van H. M. de Koning in in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, Met groote ingenomenheid is deze plaat ontvangen en de pers was eenparig in haar lof over de uitvoering. De prijs is f 0,50. Voor belangstellenden is de plaat geëta leerd voor ons winkelraam. ter herinnering te erbarmen. Wegens veroorzaakt burengerucht wordt nu f 2 boete of 2 dagen hechtenis tegen men aan het Hulpkantoor te Wommels. Wommels van 3-4*/, uur), trakte- eens'meermalen ment f 225,— kunnen inlichtingen beko- sterken drank 1— A LI ■«!-.!* A M A A. SX M 4- \A/ A MA MA A I A 11* f 1 den zak heeft, is at en toe de kroeg Slot. 20. „Het is nu eenmaal het lot van diepe en fijnvoelende naturen, die gewoon zijn hun leed te verkroppen en haar lijden te verbloemen, dat zy minder gespaard worden dan degenen, wier indrukken zich terstond in een tranenvloed lucht geven of met sprekende gebaren en uitroepen van wan- hoop“, zegt Mevr. BosboomToussaint in haar boeiend verhaal, getiteld Frits Mil- lioen“. Onder die „diepe en fijnvoelende naturen' durven wij de volgende beklaagde niet te rangschikken, en hoewel zij haar leed volstrekt niet verkropt en van ver bloemen hier geen sprake mag zjjn, blijft het nochtans zeer de vraag of haar „spre kende gebaren en uitroepen' aan wanhoop zjjn toe te schrijven. J. v. d. M. te Bolsward maakte in den nacht van Zondag 24 op Maandag 25 Juli in de Nieuwe Hofstraat vrijwat drukte en kabaal. Haar man, die met anderen elders naar het werk ging, en, om daar tijdig te zijn, reeds in den nacht moest vertrekken, werd door haar achtervolgd en nageroepen, niet zoo zeer, omdat het scheiden haar wee deed, maar omdat zij naar hare schatting een te gering aandeel van het weekloon had ontvangen. Een politieagent wees haar op den vooral voor haar ongeschikten tijd om drukte te maken, en overreedde haar om geen burengerucht meer te maken en naar huis te gaan, evenwel haar gemoed vond in huis geen rust, integendeel, met hare twee kleine kinderen, die zij uit hun nachtrust had opgenomen, vloog zij weer de straat op. Om geen verdere straattoo- neelen te hebben en om een einde te maken aan dit treurig familiedrama werd deze moeder nu het politiebureau binnengeloodst, i waar de grootmoeder dezer kindertjes nog moest worden ontboden om zich over dezen „Zeker zijn er,“ zeide de beeldhouwer en zijn gelaat klaarde plotseling op. ..Ik ken een jong meisje, dat bij ons in huis woont, in een armelijke achterhuis-woning, met een ouden, zieken vader, die brievenbesteller is en aan tering lijdt, en drie kleine broer tjes, die aan haar zorg zijn toevertrouwd. Zij heet Lotje en is nog pas zeventien jaar oud. Haar vader verpleegt zij, verjaagt zijn zorgen en troost hem in zijn lijden de kinderen koestert zij en verpleegt zij en alles houdt zfi in orde, kraakzindelijk en als haar hand niet elke vrije minuut ijverig bezig was, dan leed de familie gebrek en daarbij blijft haar nog de tijd om als een jubelende leeuwerik te zingen. Haar liederen klinken tot in mijn werkkamer, en als ik ze hoor, gaat mijn hart open.' „Kortom, gij zfit tot over de ooren op dat gansje verliefd,' zeide de dame, met een weinig heersche stem en lachte daarbij scherp en gedwongen. Hij zag op, alsof een had gesist. Wat zeide zij daar? De dame wist gemakkelijk het gesprek een andere richting te geven, maar het onderhoud vlotte niet goed meer en bleef meer dan eens steken. De jonge man dacht aldoor aan wat de dame hem gezegd had... Ja, het was waar, zfi had het geraden, hij was verliefd en had het zelf niet geweten en alles jubelde in hem, nu hfi het wist. Ook de dame dacht aan andere dingen, en het gesprek werd steeds meer gedwongen. En de zoete lucht van het boudoir, waar de sterke koffie met de zachte cognac werd gemengd, verwarde hem niet meer. Toen de jonge man op straat kwam, zag hfi naar de sterren op... „Lotje, Lotje!' sprak hfi zaehtkens in de lucht. hem over ’t mat. Ook nu ontbrak de ver- eischte vergunning. Hij heeft zich dus heden voor die beide overtredingen tegelijk te verantwoorden. Hfi is evenwel stiletjes thuis gebleven, maar daarom gaat de zaak na tuurlijk evengoed haar gang, en omdat hfi reeds meermalen wegens overtredig der wet op de jacht- en visscherijwet is veroordeeld, eischt de heer Ambtenaar 2X7 dagen hech tenis tegen dezen nachtelijken visscher. 29. H. A. V. te Woudsend was den 28 Juli in de Hofmeer aan het visschen met een verboden vischtuig, hetwelk door den rijksveldwachter in beslag werd genomen, terwijl de visscher procesverbaal kreeg. Eisch 7 dagen hechtenis, met verbeurd verklaring der gebbe. 30. J. T. te Wons reed den 1 Aug. van Makkum op zfin rfiwiel naar huis. Op den weg ontmoette hfi een rijtuig, doch in plaats van even van de fiets te springen en den wagen te laten passeeren, gelijk dat bij gemeente-verordening is voorgeschreven, reed hfi door. Het toeval wilde, dat een kind, dat achter den wagen liep, juist hief achter weg kwam en daarop door den fiets- rfider werd overreden. Het kind had wel geen ernstig letsel, maar van de overtreding werd toch procesverbaal opgemaakt. Beklaagde verdedigt zich, dat het hem onbekend was, dat hfi van zijn wiel moet gaan, wanneer een rijtuig aankomt, hfi had lang in Makkum moeten wachten, vandaar dat hfi haastig was en dus vlug opreed. Die kleine jongen had hfi niet kunnen zien, want die liep achter den wagen, en werd juist door den veldwachter daar achter weg gejaagd, toen hfi daar nevens was. Eisch f 2 of dag. 31. A. T. te Rien reed den 2 Aug. door zfine woonplaats, gezeten op zfine kar, welke met 2 groote honden was bespannen. Behalve dat het steeds verboden is, in de bebouwde kom op de kar te zitten, wanneer die met honden is bespannen, ging het er dien dag bfizonder snel over, zoodat de veldwachter, die hem in vliegende vaart zag weghollen, hem in zfin boekje moest aanteekenen. Eisch f 3 of 2 dagen. 32. In het belang der openbare veilig heid is voorgeschreven, dat een stier langs de publieke straat door minstens twee per sonen moet worden geleid. Donderdag 4 Aug. kwam J. M. van Burgwerd met een stier langs de Dfi lakker, zonder ander ge leide dan hfi. Eisch f 3 of 2 dagen. Ten slotte hadden wfi nog een „kennelfiken'. 33. J. W. te Cubaard maakte het zich- zelven bfizonder druk in den nacht van 20 op 21 Aug. toen hfi te Wommels verbleef. De politie zag hem van een boerenerf komen, dien Zaterdagavond, en hfi had een zeer slecht zin, want vloeken en razen geen gebrek. Wie het zoo bfi dezen beklaagde verkorven had, werd ons niet opgeheld erd, maar hfi was tamelijk erg aangeschoten, en viel bfi zfine pogingen om weg te komen, omver. Hfi sloeg de flesch, die hfi bij zich had stuk, doch alweer weten wfi niet te melden, waarom deze het moest ontgelden. Of het soms was, dat die flesch leeg was, of dat hfi dezen de schuld gaf van zfin proces, wfi weten het niet, laten wfi hopen, dat het een vaarwel zeggen is geweest aan de flesch, een vaarwel voor altoos, dan be hoeft nimmer weder gelfik nu de eisch tegen hem gesteld te worden f 5 boete of 3 dagen. 34. J. K. te Wommels was dienzelfden nacht aldaar ook dronken, doch hfi maakte niet zooveel drukte. De eisch tegen hem is f 1 boete of 1 dag. 35. 8. v. d. M. te Bolsward werd den 20 Aug. in een steeg aan de Turf kade in dronken staat aangetroffen. Hfi werd door de politie opgeborgen om op een geschikter plaats dan in zoo’n steeg zfin roes uit te slapen. Het was voor dezen beklaagde reeds de 3e herhaling van een dergelfike bekeuring, en de heer Ambtenaar eischt heden 5 dagen hechtenis. Uitspraak der vonnissen op 29 Sept. a. s. Daar de betrekking van POSTBODE te "Wommels (buitenbestelling van 7—10 uur deze beklaagde geëischt. ’s morgens en tweede bestelling in de kom 21. T. de V. te Workum heeft nog al van Wommels van 3 “*4 /a uur), trakte- ppns meermalen een byzonderen trek in wanneer hfi centen in voor hem een steen des aanstoots, of erger een struikelblok. Zaterdagavonds, wanneer het weekloon is ontvangen, kan hfi niet altfid de vuurproef doorstaan en ook Zaterdag 30 Juli was het weer mis met hem. Hfi werd bekeurd ter oorzake zfiner oude kwaal, en wegens 3e herhaling wordt 7 dagen eOll hechtenis tegen hem gevraagd. Hij zat wat schuchter en verlegen tegen over de mooie vrouw in dit vriendelfike, lage boudoir, dat zfi in haar villa geheel naar eigen smaak en gemak had ingericht. Overal zwellende, kleine sofa’s en leuning stoelen met zachte, zijden kussens, zijden behang met kostbaar borduursel, fraaie bron zen en porseleinen beeldjes op kleine tafel tjes. Achter de zijden gordfinen kanten ondergordfinen, die het kleine vertrek wat verdonkerden en een kunstmatige scheme ring deden heerschen, zooals het voor ge sprekken tusschen twee jonge menschen wel het gevaarlfikst is. Wat hem evenwel het meest verwarde en tegelijk verrukte was de zoete geur in de kamer, die wolk van mille fleurs die hem omgaf, die zich op zfin borst legde en hem den adem benam. Hfi kende dit parfum maar al te goed. Haar kleederen, haar geheele persoon stroomde het uit, en bfi de betoovering, die zfi in den laatsten tijd op hem uitoefende, speelde het geen geringe rol. Hfi bemerkte den geur zelfs iu den droom, en als hfi sliep, steeg hem het bloed er door naar het hoofd. En hfi gaf toe aan de betoovering. Was zfi niet mooi, verrukkelijk mooi Zij was zeker wel eenige jaren ouder dan hfi, maar wat gaf dat? Zfi was nog altfid een jonge vrouw, eene mooie verleidelijke weduwe, die nau welijks zoolang gehuwd was geweest, om aan een echte Evadochter die kleine dosis piquanterie te geven, die de vrouwen zoo veel aantrekkelijker, maar tegelfik ook ge- vaarlfiker maakt. Waarom had hfi toch zoo lang tegen de neiging voor die mooie vrouw gestreden, zoo lang en hardnekkig? Hij kon er zich geen rekenschap geven. Waarschfinlfik omdat zfi rfik Want hfi was een dweeper, die alles eigen kracht, aan eigen weten, aan eigen talent wilde verschuldigd zfin. Hfi had geleerd en geleden en nu kwamen langzaam de gevolgen. Hfi was beeldhouwer en zfin moderne kleine beeldjes brachten hooge prijzen op. Men begon zfin naam te noemen, de bestellingen kwamen. Hoetrotsch maakte hem het bescheiden inkomen, dat zfin werk hem 22. Sj. V. te Workum is schippersknecht en hfi leed dien Zaterdagavond in figuur- naar zfine woning gelaweerd, hier echter schenen hem zijne krachten te begeven, en vlak voor zijn huis bleef hfi op straal liggen, en moest door de politie naar binnen gebracht worden. De politie moest van deze schipbreuk in haar journaal natuurlijk melding maken, en het gevolg is nu f 5 boete of 3 dagen. 23. S. v. d. M. te Bolsward was op den avond van Zondag 31 Juli zeker wat te gezelschapzoet geweest, althans toen hfi zich ruim elf uur op straat bevond, was hfi zeer abnormaal, ja stelde zich aan als een krankzinnige en moest door anderen vastgehouden en naar zfin woning gebracht worden. Eisch f 1 of 1 dag. 24. J. J. B. te Oudega (H. O. en Nw.) voer den 28 Juli met zfin schip door de Woudvaart in den grooten polder in die gemeente. Over deze vaart liggen eenige losse harten (zetten) die door de schippers mogen worden afgenomen, wanneer ze daar langs moeten, doch dan rust op hen de verplichting ze ook weer goed te leggen. Nu liet dit laatste te wenschen over bfi dezen schipper, zoodat toen Stoffelsma, lid van het bestuur van dien polder in gezelschap van den timmerman Wildeman, daar langs kwamen, zfi de ontdekking deden, dat de barten er maar wat iu de haast waren opgeworpen, wat ongelukken kon veroor zaken, waarom eerstgenoemde hiervan rap port maakte. Het gevolg is dat de schipper heden moest terechtstaan en de twee ge noemden als getuigen zfinopgeroepen. Dezen bevestigen, dat de barten door bekl. zfin afgehaald, doch niet weer behoorlfik terecht zfin gelegd. Eisch f 2 of 1 dag. 25. J. M. V. vischte den 28 Juli op het Fluessenmeer met een ongeoorloofd visch tuig, waarmede hfi kleine vischjes opschepte. Hfi was in ’t bezit van acte en vergunning te visschen, maar de gebbe werd in beslag genomen en hiervan proces-verbaal opgemaakt. Eisch f 10 boete of 2 dagen met ver beurdverklaring en vernietiging van het vischtuig. 26. P. W. te Franeker vischte den 6 Juli in „de Langedam' of Spannumer op vaart. Hfi had wel acte maar toonde een vergunningsbiljet van den visscher Fritsma, doch deze was geen pachter van die vaart. Hfi beweerde toen er ongelukkig ingeloopen te zfin, hfi had er nog wel een veldwachter naar gevraagd, en die meende wel, dat Fritsma pachter was. Heden ter terecht zitting blfikt, dat de visscher J. Feenstra pachter is, want deze, als getuige gedag vaard, toont het bewfi s hem door het ge meentebestuur verstrekt. Tegen bekl. wordt f 3 of 2 dagen geëischt. 27. G. v. d. M. en D. W. zfin jongens van Welsrfip. De eerste is 13 de andere 12 jaar. Deze twee cornuiten zagen den 18 Juli een kat in het land langs den weg, en die kat moest loopen. Zfi wierpen met steenen en kluiten naar het dier, maar of die kat ziek was, of wel dat de eerste bom direct goed trof, dit blfift een raadsel, doch de kat wilde of liever kon niet loopen. Het dier was haast half dood, toen het nog steeds met aardkluiten en steenen werd geworpen. P. Bergsma, de eigenaar van de kat, heeft het gooien wel niet gezien, doch zfin kat opgenomen, en het beest is een paar dagen daarna gestorvenof die dood tengevolge de mishandeling of door eene ziekte werd veroorzaakt, weet hfi niet te zeggen. De tweede getuige Trfintje Strikwerda heeft de jongens zien gooien en hen ver boden, doch zfi gaven aan haar waarschu wende stem geen gehoor. De beide jeugdige deugnieten, die ter terechtzitting zfin verschenen, hebben heden niet veel te vertellen, zfi wilden eens zien of die kat ook loopen wilde, en daarom gooiden zfi er op. Met een ernstige ver maning en f 2 of 3 dagen loopt deze straat schenderij heden af. 28. 8. A. te Harlingen vischte in den nacht van 15 op 16 Juli in de Arumervaart met aaldobbers. Toen des nachts omstreeks half drie uur een rfiksveldwachter eens belangstellend naar zfin vangst kwam infor- meeren, vroeg hfi, ’t ging in een moeite door, ook even naar acte en vergunning. De vangst was voor den visscher slecht, maar de rfiksveldwachter had een strooper in eens anders vischwater gevangen, want ofschoon hfi in ’t bezit was eener vischacte, de vergunning ontbrak. De week daaropvolgend was hfi wederom Cl had dien avond te veel vergunning ge- proefd, en was, toen het ruim elf uur was,, Bolswardsclie Courant H| X X A w a R u x X AAN HET •j ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1