NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLS WARD EK WOKSERAB1EL Twee stroomingen. '4 No. 78. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zeven en dertigste Jaargang. 1898. K g DONDERDAG 29 SEPTEMBER, BINNENLAND. a Een nieuw tijdperk Kroningsfeest. Firma B. Cuperus Az. VOOR - ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ter herinnering ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Wij zijn in de gelegenheid gesteld uit sluitend voor de Lezers van de BOLS- WARDSCHE COURANT een FEESTPLAAT in kleurendruk verkrijgbaar te stellen, voorstellende de inhuldiging van H. M. de Koningin in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Met groote ingenomenheid is deze plaat ontvangen en de pers was eenparig in haar lof over de uitvoering. De prijs is f 0,50. Voor belangstellenden is de plaat geëta leerd voor ons winkelraam. Daal af op de ladder der maatschappij en ge ziet hetzelfde in anderen vorm. Daar ziet ge oppassende menschen. De man werkt, de vrouw woekert met haren tijd, de kinde ren worden vroeg aan het werk gezet. Ordelijk en zuinig leeft dat gezin voort. Vooruit wil men komen. En men komt voor uit. Een eigen huisje, een knappe inboedel, eenig vee, hier en daar, heel geheim, wat uitstaand geldzoo allengs raken man en vrouw er warmpjes in. Maar de wereld krijgt er niets van te zien. Op den hoofdelijken omslag staat en blijft de man heel eenvoudig aangeslagen, in kleeding en vertering kwam geen verandering. Werd de zuinigheid geen gierigheid? Is er wel levensgenot gekweekt zonder geldeljjken bijsmaak Ge kent toch het spreekwoordhet zijn sterke beenen die de weelde dragen. Zoo oppervlakkig zou men zeggenoch kom, niets gemakkelijkerMen neemt het er lekkertjes van en laat violen zorgenJuist. Maar indien men zoo doet, zinkt men al dieper en dieper in het modderbad der grove zelfzucht. Men veraardt 1 Let wel, er staathet zijn sterke beenen die de weelde dragen. Wij moeten dus staande blijven, dat is, met opgericht hoofd, met vrijen blik en met opgewekten zin de weelde meedragen als een goddelijken last. Daar ziet ge een werkmansgezin. Hij en zij gelukkig besluittrouwden elkaar om elkaar. Ze waren eenvoudig en tevreden, stil gelukkig. Maar allengs meer gaan ze de vraag ter harte nemen waarom zij dat eentonige slovige leven moeten leiden en anderen gemakkelijk door de wereld komen. Dat onopgeloste raadsel verbittert, de stille rust verdwijnt, de vrede vliedt 1 Staan niet voor ons allen in vlammend schrift de heerljjke dichtregelen van de Ge- nestet geschreven Ja, reinig en heilig, o mensch, uw natuur, En, strijdend in hoogere kracht Verwin u, vernieuw u, beheersch en bestuur Uzelven, met wijsheid en macht! Want wee over hem, die, te onzaliger uur, Zijn aard en zijn wezen verkracht. De mensch is een grappig schepsel. Het eene beginsel voert hem naar beneden, het andere naar boven. Mooi zoo, zegt ge, dan blijft hij per slot van rekening toch nog op den beganen grondJa, dat zou waar zijn, indien beide beginselen even krachtig werk ten. Maar, men weet het, het slechtere is sterker dan het betere. Daarom zinkt de mensch, door tegenstrijdige neigingen be- heerscht, bijna altijd naar de zijde van het onrecht. Voorbeelden vraagt ge O, mijne vrienden, ziet maar om u heenHier ziet ge een jong meisje: voorheen vrij, schalksch, ronduit, vrooljjk, eenvoudig en bescheiden. En wat is er van haar geworden Onder den invloed harer groot-willende-doen familie is ze in weinige jaren tot een nuf opge groeid die nu en dan zich nog wel hens los maakt uit hare voornaamheid, maar straks weer terugzinkt in het zalig bewustzijn „ge- distineerd“ te schijnen. Daar ziet ge een jonge man met eigen wil en inzicht. Gij meent, dat is een vent waar wat uit worden kanEn gij ervaart ...dat hij rjjk trouwt, een villa betrekt en allengs afdaalt naar het zeer alledaagsche peil. Of wilt ge uw blik op oudere menschen richten Eilieve, neem het familie- album ter hand en bezie eens de portretten van papa en mama van voorheen en van nu. Van eenvoudige menschen zjjn ze deftigheden ge worden, die neef en nicht liever niet meer ontvangen omdat ze eenvoudig blevendie nog wel goed zijn voor arme lui zoolang deze maar den rechten toon weten te vinden „die mijnheer en mevrouw” gaarne hooren. Die deftigheid verstikt het frissche, zelfstan dige, eigendommelijke, hartelijk goede, om dat de vraag voortdurend overwogen dient te wordenwat „men“ er wel van zeggen zal. Meent dat de mensch, als hij jong en nog zonder nadenken is, kwaad wil? Och geloof het niet. Het kwade wordt er in gedrupt door al die in den grond der zaak zoo kin derachtige zwakheden van ouderen en omge ving. Immers welk ernstig levensdoel ligt er toch ten grondslag aan dat parade maken met .geld, gezag of weelde? Werken deze tentoonspreidingen niet afgunstwekkend in op hen die niet mee kunnen pronken? Ver lokken ze niet tot navolging? Werken ze niet vergiftigend op de omgeving Gelooft in derdaad de een of andere deftigheid dat het scherpziend oog der benjjding anders dan spotlachend haar bespiedt de omstandigheden. En hoe groot de in vloed van personen op hun milieu zal zijn hangt af van aanleg en ontwikkeling, maar ook van hun sociale positie. Iemand van hooge positie zal meer dan gewonen invloed kunnen uitoefenen. Brengt men dit in verband met de ge stelde vraag, dan meent schr. dat het te waardeeren is, dat der jonge Koningin een opvoeding is gegeven, die waarborgen biedt dat de invloed die van haar uitgaat, een invloed ten goede wezen zal. Daarom is ook de inhuldiging der Ko ningin voor den historicus, die het volk belangrjjker acht dan de vorsten, geen onbetekenende gebeurtenis. Maar dit belet niet, dat de invloed van een enkelen persoon, ook van den hoogst geplaatsten, in onze moderne maatschappij niet van dien aard kan zjjn, dat daardoor alleen een nieuw tjjdperk in het volks leven zou worden gekenmerkt. Of men bij vervolg van tijd van de inhuldiging onzer Koningin zal kunnen spreken als van het l?egiu van een nieuw BRAND TE SNEEK. We behoeven ons verslag van ’t gebeurde op Zondagmorgen j.L, gelukkig niet te beginnen’ methedennacht werden we opgeschrikt dooi' ’t geroep enz., want ’t was reeds half acht, toen eene voorbijtrekkende menigte ons de treur mare meedeelde, dat in de pakhuizen aan ’t Grootzand van de h.h. Houwink brand was uit gebroken. Op datzelfde oogenblik slaakten we de ver zuchting Goddank, geen wind ’t Onheil was voor onze stad dan ook niet te te overzien geweest, als een geweldige lucht stroom zijn kracht had beproefd in den vreese- lijken vuurpoel van lak, vernis, oliën, enz. enz. ’t Zal misschien 7 uur of even vóór zeven zijn geweest, toen men aan den Lemsterweg bij den chef der firma de tijding bracht, dat zich een verdachte rookkolom boven zijn magazijn verhief. Intusschen was de heer M. Houwink, chef der glas- en meelfirma reeds van ’t Groot zand de magazijnen binnengedrongen. De bergplaats achter den winkel stond reeds in lichtelaaie, en toen spuit no. 3 op ’t Groot zand kwart na zeven reeds ’t eerste water gaf, scheen ’t al, dat er aan behoud van de panden niet viel te denken. In plaats dat ’t water den vuurgloed doofde, werd deze er in den beginne veeleer door aangewakkerd. Waar zooveel brandstof lag opeengestapeld, daar was misschien al ’t water uit ’t Grootzand niet in staat geweest de pakhuizen te sparen. En toch danken we ’t onze kranige brand weer, dat ’t voorgebouw op de Oude Koemarkt en ’t kantoor van de glaszaak op ’t Grootzand bleven behouden. De belendende woonhuizen, dat van den heer Brenninkmeijer en van den heer Houwink zjjn er wonder boven wonder met geringe water schade afgekomen. De boeken van beide firma’s werden intjjds door ijverige handen in veiligheid gebracht, waardoor we gerust durven zeggen, dat ’t voor naamste van den enormen voorraad gespaard is gebleven. In minder dan een paar uur tijds was ’t lot van ’t muurvaste gebouw met al zijn bergplaatsen van verfwaren, drogerijen, specerijen, oliën, meel, glas enz. beslist. Waar eenige uren tevoren misschien nog een waarde van een ton vertegenwoordigd was, daar ontwaren we thans een chaos, waarvan men zich, zonder deze te zien, moeilijk een voor stelling kan vormen. Een geluk vaak bij een ongeluk, daarvan kunnen we ook bij dezen brand spreken. In een bergplaats aan de straat stond een ijze ren bazin met misschien 18 a 1900 L. terpentijn. Dat bazin heeft de vuurproef doorstaan, mis schien wel uit medelijden met de gevolgen, die ’t barsten van een enkele plaat zou hebben veroorzaakt. De oorzaak is geheel onbekend. Niemand van 't personeel waagde ’t ooit met vuur in de pakhuizen te komenaan ’t onvoor zichtig omgaan daarmee valt dus niet te denken. Men spreekt er van, dat de brand onmiddellijk achter den winkel aan de Oude Koemarkt moet zjjn begonnen. Hoe ’t zij, de Nederlandsche Brandwaarborg- maatschappij te Tiel, waarbij alles verzekerdis, zal binnen weinige dagen wel vrij diep in den zak moeten tasten om de geleden schade te dekken. Snk. Get. Gaasterland, 26 Sept. In ’t laatst der vorige week is de jacht (uitgezonderd op hazen) wederom begonnen. Enkelen heb ben reeds met het schieten van wilde konij nen, die hier vrij talrjjk zijn, goede zaken gemaakt. Volgens veler oordeel is de wild baan hier dit jaar goed bezet. Nu het jacht veld is verpacht, breekt ook voor de fazanten, die anders steeds gespaard bleven, een treu rige tijd aan. Om den flinken prijs, die er voor gemaakt kan worden, zijn ze voor de jagers een begeerlijke buit, zoodatze, wan neer ze onder schot komen, wel geen genade zullen vinden. Ze hebben zich hier reeds vrij sterk vermenigvuldigd. ïn de jongste dagen zijn er in de bosschen reeds vele lijsters doch van vangen is voor 1 Oct. geen sprake. Weststellillgwerf, 25 Sept. Voorde familie Otter is de vorige maand publiek geveild, eene groote uitgestrektheid hooi land onder Oldeholtwolde en Ter Idzard, groot 140 hectare, met de daarop staande gebouwen. Beschreven op ruim f 10000, werden die vastigheden bij le en 2e zitting tot ruim f 23000 verhoogd. Bjj gunning zou aan verhooggeid moeten zijn uitgekeerd geworden meer dan f 2500. Er werd nu besloten om het geveilde in te houden. Thans zijn die vastigheden uit de hand gekocht door den heer R. A. Fockema te Leeuwarden, voor eene som, eenige duizen den guldens hooger dan publiek kon worden bedongen. Voor een aantal jaren vertegen woordigden deze eigendommen eene aanzien lijke waarde; 70 mille wordt zelfs genoemd. Een feit is het, dat in het vorig jaar aan huur onzuiver werd bedongen f 3300, terwijl over de afgeloopen tien jaren de zuivere huur gemiddeld f' 2500 bedroeg. Heerenveen, 26 Sept. Wegens het heerschen van roodvonk is de bewaarschool alhier tijdelijk gesloten. Oudega (Sm.) 26 Sept. Onze predikant, de heer A. J. Lieu wens, is thans de oudste dienstdoende onder zijne broederen bij de Ned. Herv. Kerk in Nederland. De hoogst eerwaardige grjjaaard is kras van lichaam, loopt nog met vasten tred, steeds rechtop. Stipt in het waarnemen zijner betrekking, kan hij vele jongeren tot een voorbeeld zijn. Een goede leidsman op zedeljjk en een steun voor velen op stoffelijk gebied, heeft de brave man vele vrienden. Bekend met het particuliere leven van vele familiën, ziet men hem gaarne aan den huiseljjken haard, om te luisteren naar zijn gezellige kout, steeds met ernst gepaard. Slechts weinigen predikanten zal het als hem, gegeven zjjn grootvader, vader en kind den doop te heb ben toegediend. Mocht hij den len Sept, van het volgend jaar beleven, dan zal het voorzeker voor velen zijner drie gemeenten (Oudega, Njjega en Opeinde) een ware feestdag zijn; 60 jaren heeft hjj dan temid den van ons ’s werelds lief en leed gedeeld. De heer Lieuwens, thans 88 jaren oud, is een der eerste leerlingen van den beken den Groninger hoogleeraar, Dr. Hofstede de Groot. Smallingerland, 26 Sept. De bij kers hebben hunne koninkrijken van de heide naar huis teruggebracht. De bjjen hebben de schade van den voorzomer weer inge haald en korven, die nog geen 30 halve kilogrammen wogen, hebben nu eene zwaarte van 65 tot 90 halve kilo’s. Vele worden voor Duitschland opgekocht 15 cts. de halve kilo, kort en alles meegerekend. Tzum, 26 Sept. De aannemer der slat ting van de Oude Meer heeft een ramp gehad door het springen van denstrjjkdam aan de Sneeker vaart, waardoor een groot deel van het gestatte pand is ondergeloopen. Het karwei valt tegen, ook vanwege de hoeveelheid aarde, die verwerkt moet wor den. Om den aannemer de Jong, dien men hier leert kennen als een degelijk man, hoopt men, dat hij geen schade bij de onder neming moge lijden. Joure, 26 Sept. Aan de heden alhier gehouden harddraverij, die door prachtig weder werd begunstigd, namen 9 paarden deel. De prjjs van f 40, met f 20 voor den winnenden pikeur, werd behaald door den bruinen ruin Tatar II van G. de With te Leeuwarden, berjjder de eigenaarde le premie ad f 30 door den schimmelruin van D. Feitema te Leeuwarden, berijder H. Oneidesde 2e premie van f 20 door den zwarten ruin van Lettinga te Menalduro, berijder de eigenaarde 3e premie ad f 15 door de zwarte merrie van J. B. Woudstra te Brongerga, berijder B. J. Woudstra; terwijl een cadeau, groot 110 werd behaald door de zwarte merrie Sophie van P. Bot- tema te Oldeboorn, pikeur K. Bottema. Hepk. Adv.bl. Bjj den landbouwer KI. Mulder te Staphorst staat een appelboom voor de tweede maal in bloei en dat, terwijl de blauwe wilde ganzen reeds teruggekeerd zjjn. Ook enkele heesters dragen naast do rijpende vruchtea ontluikende bloemen. tjjdperk in de geschiedenis van ons volk, hangt niet van haar af, betoogt schr., maar van haar raadslieden, van de Staten- Generaal, van het volk zelf. Niet alleen de wetgever, wjj allen wor den geroepen tot de oplossing van de vraagstukken van groote maatschappelijke beteekenis bjj te dragen. Men kan aan het zittend ministerie, in het bjjzonder aan de ministers van justitie en van bin- nenlandsche zaken den lof niet onthouden de bijdragen daartoe die men van hen verwachten mocht, ook te leveren maar van de Koningin, van de ministers, van de Staten-generaal alleen kan het niet komen. Zal met de regeering van Koningin Wilhelmina werkeljjk een nieuw tjjdperk beginnen, dat zich zal kenmerken door het ter hand nemen der vraagstukken die overal op den voorgrond treden, dan zal de verbroedering, in de feestvreugde be gonnen, zich voor het vervolg hebben te richten niet in feestvieren alleen, maar in het eendrachtig samengaan om die ons allerwegen hinderende struikelblokken uit den weg te ruimen. Of dit het geval wezen zal, zal voor een groot deel mede hiervan afhangen of de op den voorgrond tredende voor standers eener ingrijpende sociale politiek den invloed, dien zjj op het milieu van ons volksleven hebben kunnen, zullen willen en durven gebruiken. Zjjn wjj met de inhuldiging der Koning in een nieuw tjjdperk in de geschiedenis van ons volk ingetreden Deze vraag wordt in het Soc. Weekblad behandeld. In het antwoord wordt gezegd, dat wjj gelukkig over de phase heen zjjn, waarin de geschiedenis niet anders begrepen werd dan als een verhaal van de faits et gestes van de grooten der aarde. Vorsten komen en gaan geljjk andere leden van het volk het volk blijft en wat den waren histo ricus belang inboezemt is de geschiedenis van het volksleven. Toch acht schr. het gaan en komen van vorsten voor den histo ricus geen onverschillige zaak. De omstandigheden hebben invloed op de personen, maar de personen ook op SL Bolswardsclie Courant i AAN HET «J 6

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1