NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD B«£SWAB9 SU WeSSBOASm DE HMD Uil DEN PLOEG. No. 82. 'Verschijnt Donderdags en Zondags. Zeven en dertigste Jaargang. 1898. j DONDERDAG 13 OCTOBER. I I K J BINNENLAND. VOOR en waar het verder heet: Mensch zoek het leven en grijp naar den ploeg, ABONNEMENTSPRIJS 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. daar zien we ook alweer in de woorden van een groot man, die bij veel gevoel toch ook het werkzame leven op den voorgrond stelde, dat we niet moedeloos mogen worden, maar met hoold en hart beide tegen het noodlot moeten strijden, opdat we niet ten ondergaan. J •i I Werken en denken eh leeren is leven, Wie hier niet werkt is zijn plekjen op aard’ Wie hier niet denkt is het leven niet waard. enz. Wonseradeel, 8 Oct. In de heden ge houden raadsvergadering waren alle leden present, uitgezonderd het oudste lid, de heer A. Kool, van Gaast, die heden zijn 81en verjaardag herdenkt en nog met jeugdige opgewektheid aan de werkzaamheden van den Raad deelneemt. Ingekomen was een verzoekschrift van ingezetenen van Makkum tot wederinvoering der vakken van het uitgebreid lager onder wijs aan de openbare school aldaar, ’t welk om advies in handen van Burg, en Weth. gesteld werd; zoomede een schrijven van Burg, en Weth. van Leeuwarden, ten geleide van een afdruk der door denRaad dier gemeente aan de Regeering en Ged. Staten ingediende adressen, strekkende dat door het rijk en de provincie hoogere bijdragen tot de kosten van verpleging van behoeftige krankzinnigen worden toegestaan, waar aan adhaesie zai worden betuigd. Besloten werd Aan W. C. Meilink te Zutphen kwijt schelding te verleenen van een bedrag van f 726 der tot een beloop van f 826 door Burg, en Weth. aan hem opgelegde boete, wegens te late uitvoering der aangenomen levering van schoolbehoeften. Goed te keuren de rekening van het 1 fe| i Tijdens de godsdienstoefening werd Zondagavond in de Herv. kerk de werkman P. R. door eene beroerte getroffen. Gaasterlaiid, 10 Oct. De lijstervangst levert in onze gemeente tot heden zeer ge ringe voordeelen op. Wel waren er genoeg aanwezig, doch ’t weer is te mooi, zoodat ze zich bij voorkeur op de landerijen op houden. Niet domOok wordt het vangen zeer bemoeielijkt door de muizen, die onge vraagd de bessen, die dit jaar zeer duur zijn, afvreten. Hiertegen schijnt niets te doen te zijn; alle beproefde middelen bleven vruch teloos. De jagers hebben goede zaken ge maakt; menig haasje is reeds geveld. De wildprijzen zijn als volgt Hazen f 1,00 a f 1,50, wilde konijnen f 0,40 a f 0,45, fazanten f 1,50, houtsnippen f 1,70, watersnippen f 0,45, patrijzen 10,50 a t 0,60, pluvieren f 0,30, talingen f 0,25, smienten f 0,35, lijsters t 0,10 f 0,11; alles per stuk. De poeliers hebben voor de eerste bezendingen geen beste zaken gemaakt; een deel kon te Brussel niets en ook een groot deel slechts half' geld opbrengen. Het be trekkelijk te warme weer was de oorzaak. Hem. Oldeph. en Noordw., 10 Oct. De op handen zijnde openstelling van de Belgische grenzen heeft eene eigenaardige crisis in den veehandel tengevolge. De land bouwers, die wat te verkoopen hebben, zit ten hoog in den boom en de veehandelaars geleerd door de teleurstellende ervaringen van vroeger nemen een afwachtende houding aan. Er is dientengevolge op het oogenolik weinig handel, juist het tegendeel van wat men na de ministerieele boodschap oppervlakkig verwacht zou hebben. Hoe het komen zal Deskundigen beweren, dat de feitelijke toestand weinig veranderen zal. De stemming op de markten wordt wellicht wat vaster, maar overigens zal de herfst- handel het gewone verloop van de laatste jaren behouden. Dequarantaine-maatregeien, lastig en kostbaar, binden den veehandelaar de handen en de naderende staltjjd dwingt den boer te verkoopen. Voor beiden wordt het profijt dus zeer bescheiden. Gaaste rland, 10 Oct. In onze ge meente klagen vele landbouwers erg over veel „verkeerd" zaad, dat met de rogge is vermengd. Dit zaad is afkomstig van de wikke, een vlinderbloemige plant, waarvan in ons land niet minder dan 12 soorten voorkomen. Op vele akkers kwam deze plant den afgeloopen zomer zoo menigvuldig voor, dat aan zuiveren er van niet viel te denken, zoodat ze met de rogge is gedorscht en nu daarmee vermengd is. Menig boer kan nu van zijn eigen niet zaaien en moet alzoo de zaairogge koopen. Eigenaardig mag het genoemd worden, dat ze niet in haverakkers is ontdekt. Leeuwarden, 9 Oct. Naar wjj uit goede bron vernemen, heeft de firma Schaap Co. te Roordahuizum, gesteund door in vloedrijke personen in deze provincie, on danks de groote risico het moedig besluit genomen, met een 40-tal eerste klas kalve koeien en 20 beste kalveren naar Italië te reizen. Men denkt te Genua aan te komen en het vee te Milaan van de hand te doen. Binnenkort zou een dergelijke verzending naar Rusland gaan, waar het terrein een paar jaar geleden al verkend is geworden. 10 Oct. Verleden week is bij den goudsmid Nolet op de Nieuwstad alhier ingebroken en voor een aanzienlijk bedrag aan gouden en zilveren voorwerpen, als mede f 40 uit de lade ontvreemd, tezamen makende een bedrag van ongeveer f 1000. De dader van dezen diefstal werd j.l. Zater dag gearresteerd, terwijl hij zich in de stad bezig hield met biljarten. Te Sneek, waar hij een ketting aan den man wist te bren gen, was hij echter ’t eerst in den kijker geloopen. Hij heet L. A., is ongeveer 20 jaar oud en heeft vroeger bü den heer Nolet gediend, maar deze betrekking een achttal weken geleden, vry willig verlaten, om voor boekhouder te studeeren, naar men zegt. Sedert had hij geen werk. Goed bekend met de toegangen tot de woning van den bestolene, was A. de steeg achter de naast- bijgelegen huizen ingegaan en door een luikje binnengekomen, ’t Is niet zjjn eerste tocht geweest. Oenkerk, 9 Oct. Onze predikant had, terwjjl hjj op huisbezoek was en bij een zjjner gemeenteleden iets zou gebruiken, het ongeluk, ’n deel van z’n gebit mee door te slokken. Daar een gewoon geneeskundige hem niet kon helpen, moest hij baat zoeken te Groningen waar een operatie is geschied. Wegens den ernstigen toestand van den patient was beden de familie bijeengeroepen* üeyk, Ad,i)K Uk in de hitte des daags onder strijd en moeite. Maar welk een heerlijke belooning als een maal een rijke oogst ons wacht. Dit alles is wel is waar in figuurlijken zin uitgedrukt, maar ieder zal begrepen heb ben, wat die wenk beduidt, waar zijn ge dachten gaan over den werkkring die hem in dit leven is aangewezen, en daarom is het zoo goed om eens terug te blikken in het verleden en er een voorbeeld te vinden in de geschiedenis van ons vaderland. Ja, wij Nederlanders hebben in onze ge schiedenis zoo menig voorbeeld hoeveel er te worstelen en te strijden is geweest in al de bange jaren van strijd tegen groote en machtige vijanden, maar roemrijk zijn we dit alles te boven gekomen, wel klein van aan zien, maar dapper en fier, tot in den dood aan onze driekleur getrouw. En dan was er sinds vele eeuwen nog een andere vijand, die ons dierbaar plekje grond steeds belaagde, maar wetenschap en arbeid hebben altijd op voet van oorlog ge staan met dien erfvijand, het water wordt hier bedoeld, dat met dood en verwoesting meermalen ons Nederlanders dreigde en bij menigen storm het niet alleen bij dreigen liet. Doch eindelijk hielden de groote over- stroomingen op, want dijken werden opge worpen en groote wateren drooggemalen, zoodat welvaart en bloei konden toenemen, waarvan we nog het zinnebeeld hebben in het wapen van Zeelandde leeuw worste lend met de golven, maar boven gebleven en met de schoone spreuk tot onderschrift Luctor et Emergo. Ik worstel maar blijf boven. Goddank, dat er nog velen gevonden worden, die dergelijke oud-vaderlandsche spreuken nog gaarne tot de hunne maken en ook in eigen kring den strijd nog aan durven tegen moedeloosheid en lauwheid, begrijpende het gewicht van den arbeid, het nut van ’s levens strijd en die bovenal in hun daden, niet alleen in woorden, het onzen de Genestet nazeggen beheer van den BolswarderHarlingerweg over 1897. c. Afwjjzend te beschikken op een ver zoek van ingezetenen van Schraard tot het bestraten van den grintweg door de kom van dat dorp. Voorts maakte nog een punt van behan deling uit een voorstel van Burg, en Weth., om bjj de Regeering aan te dringen op wijziging van de artt. 56 en 92 der kies wet. Naar het gevoelen van Burg, en Weth. is de voor de stemming opengestelde tijd ruimte (8 tot 5 uur) overdreven lang, wordt van de leden der stembureaux speciaal van het jongste lid meer gevergd dan noodzakehjk is en worden de gemeenten op onnoodige kosten gejaagd, doordien van elk bureau een stemopnemer met de processen verbaal enz. naar het districtsbureau moet reizen. Burg, en Weth. zouden den steen tijd willen zien inkorten en gesteld van 9 tot 3 uur en de resultaten van de verschil lende bureaux in de gemeenten (deze ge meente telt er 5) aan het gemeentelijk hoofd bureau willen bijeenvoegen en door één der stemopnemers naar het districtsbureau doen overbrengen. Dit voorstel vond geen onverdeelden bij val. De wet beweerde men is nog maar zeer kort in werking en om nu al wijziging te verzoeken vond men niet goed, vooral niet omdat die wijziging zou strek ken in het belang van de stemopnemers, niet van de stemgerechtigden. Aan enkele bureaux was trouwens de ervaring opge daan, dat het zeer juist gezien was de stem ming reeds om 8 uur te doen aanvangen. Een lid was zelfs bevreesd, dat men met de aanneming van het voorste! den lachlust van de leden der Tweede Kamer zoude opwekken. Van andere zijde daarentegen was men van gevoelen, dat eene aan te wenden poging bij vele andere gemeenten steun zoude vinden, want er wordt alge meen over den te langen duur der stem ming geklaagd. Over het beginsel, of inkorting van den stemtijd zou worden gevraagd, staakten de stemmen. In verband daarmede werd de geheele zaak tot de volgende vergadering verdaagd. Dat het tegenwoordig druk is in onzen bouwhoek getuigt vooral het groote school verzuim. Het geheele jaar is het niet zoo erg geweest als thans. Aarzoeken en aard- appelszoeken hebben de kinders al geruimen tijd aan de schoolwerkzaamheden onttrok ken. Nu komt het bietenrapen den land arbeid nog vermeerderen. Dat het de meeste ouders wel past, dat hunne kinders een beetje mee verdienen, is zeker, maar voor den geregelden gang van het onderwijs is het groote schoolverzuim, dat zich nu in bijna alle klassen vertoont, allertreurigst. Sneek, 11 Oct. ’98. „Na regen volgt zonneschijn," dat ondervonden koopers en verkoopers heden op onze markt. Was een week geleden alles traag, in melkvee en varkens kon de handel thans vlug worden genoemd. Naar vette kalveren en vet wolvee was in Engeland meer vraag, zoodat de handel hierin ook weinig te wenschen overliet. ’t Valt niet te verwonderen, dat opkoo- pers uit 't buitenland reeds waren komen opdagen, om over de Belgische grenzen hun slag te slaan. Vet rundvee maakte wel wat een uitzon dering de handel daarin kon traag worden genoemd. Over algemeen waren de prjjzen van ’t gemeste vee vrij gelijk, uitgezonderd het le kwaliteit rundvleesch, dat genoteerd stond op 23 a 24 cent. Vette kalveren, le soort, golden 29 a 30 ct„ varkens 18 19 ct., Londensche scha pen, no. 1, 24 a 25 ct., alles per */a K.G. We eindigen ons marktverslagje met de opmerking, dat onze veemarkt, vooral voor den tijd die aankomt, weer veel te klein is niet alleen, maar ook alles behalve goed ingericht is, om de verkoopers er te lokken. ’t Is met ons drinkwater hier treurig gesteld. De bakken van de stad zjjn op een enkele na, die echter niet kan bogen op een puiken inhoud, ledig. Particulieren bezitten bjjna niets meer; die er nog wat hebben, zijn er wjjs mee, vooral nu men per emmer gaarne er een cent of drie voor wil geven, ’t Gevolg van dit alles is, dat tal van lui hier verkeerd vocht in hun Ijjf krijgen, waarvan de nadeelige gevolgen natuurlijk in den zak onzer geneesheeren terecht komen. Nam onze gemeenteraad thans de ver schillende aanbiedingen van ’t maken eener waterleiding in behandeling, wie weet of watergebrek hier dan niet spoedig tot het verleden zou behooren. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Ende desespereert niet. Dit was de zin spreuk, lezer, van een beroemd man uit onze vaderlandsche geschiedenis, van den stichter van Batavia, Jan Pieterzoon Koen, den grondlegger van onze macht in Indie, den man, die zich in een vreemd land door velerlei bezwaren heensloeg, die het hoofd wist te bieden aan zijn talrijke vijanden en met ijzeren vuist de door hem overwonnenen in bedwang hield. De man, waarvan de geschiedboeken met lof gewagen, streng in zijn optreden, en met een onverzwakt vertrouwen bezield in zijn eenmaal gekozen deviesEnde desespereert niet. Wanhoopt, versaagt niet, zooals wij in onzen tegenwoordigen tijd zouden zeggen, wanneer we de bovengenoemde Oud-Holland- sche spreuk in voor ons verstaanbaarder taal moesten overbrengen. Wanhoopt niet, wordt niet moedeloos, ook niet wanneer op uwen levensweg zich distelen bevinden, waar ge bloemen meendet te plukken, en waar ge enkel de doornen gevoelt zonder dat het u gegeven is de rozen te verzamelen. Daar is het vaak moeilijk om het beste te blijven hopen, ook tegen beter weten in, als de zorgen ons overstelpen en vele zwarigheden ons het voortgaan zoo bemoeilijken. Dan is al onze wilskracht noodig om het Ende desespereert niet, op onze lippen te nemen, om de hand aan den ploeg te slaan met levenslust en levensmoed, en flink het arbeidsveld te overzien, dat daar braak ligt aan onzen voet, dat wacht op onzen vasten wil, op onze werkzame hand, ons rijkdommen belovend in de toe komst, honderdvoudig misschien. Maar ons ploegijzer moet dien harden bodem eerst doorklieven, wil bij vruchten voortbrengen te zijner tijd, vruchten, die zelfs aan latere geslachten ten goede komen. Ziet, de man, wiens naam wij hierboven noemden, had op zijn tochten naar het verre Indië met velerlei bezwaren te kampen, waarvan wij ons nu ternauwernood meer een denkbeeld kunnen vormen, thans, nu de weg er heen voor ons is afgebakend en de afstanden als ’t ware kleiner geworden zijn, naarmate we meer over stoom en electriciteit en andere hulpmiddelen der wetenschap leerden beschikken. Hij ontscheepte zich in gewesten, die nog met het zwaard veroverd moesten worden, op den Portugees in de eerste plaats, die o zoo noode de door hem ontdekte bezittingen weer prijs gaf. En waar hij den inlander nog moest leeren, welke rijkdommen zijn schoon vaderland kon op leveren, wanneer alles met vaste hand aan gevat en met noeste vlijt de schatten aan zijnen bodem werden ontwoekerd. Van deze doortastende maatregelen, deze vaste hand, die de teugels van het bewind niet liet glippen, profiteerde ons vaderland vele jaren lang, toen met de specerijen uit Insulinde onze koopvaardijschepen bevracht werden en de Oost-Indische compagnie ton nen gouds verdiende. Is het geen schoon voorbeeld voor ons lezer P waar we ieder in eigen kring geroepen zijn de hand aan den ploeg te slaan, niet te wanhopen aan onze werkkracht, aan onze roeping, maar voorwaarts te treden, niet versagende de maatschappij, ons gezin, onze omgeving tot nut. Wordt er al niet veel van ons geëischt en strekt onze werkkring zich slechts in engeren kring uit, ook daar valt onkruid uit te roeien, zijn misstanden te verbeteren, belangen te behartigen en wèl ons, zoo wij dit alles zonder aarzelen aan vatten. Waarlijk dan komt er ook voor ons een oogsttjid nu het ploegen, na het zwoegen Bolswardsche Courant kV 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1