NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WONSBRAOEEL No. 83. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zeven en dertigste Jaargang. 1898. Arabella’s toiletten. BINNENLAND. Vi ZONDAG 16 OCTOBER. 1L VOOR Ui de, een ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Toen schreef ze haar zusters de geschie denis van het bad- en het fietscostuum, waaruit veel voor haar te leeren viel. H r Hy zag haar verwonderd aan en ant woordde „Spreken mijn oogen niet genoeg Het antwoord bewees, dat het hem niet aan slagvaardigheid ontbrak. Arabella bloos de, toen hij dat zeide, en antwoordde „Wat kunt u een mooie komplimentjes maken Jammer dat ’t niet meer gebeurt. Hoewel hij nog altijd karig met zijn woorden was, sprak hij na laugeren omgang toch meer zijn wijze van zich uit te druk ken was echter altijd zeer beknopt. Eens zeide hij „Ik heb u tot nog toe nog maar in bad en fietscostuum gezien, waarom toch?” „Dat doe ik om uwentwille,” zeide het jonge meisje zonder de geringste verlegen heid. Zijn gelaat drukte de grootste verwon dering uit. „Jawel, plaagt u mij maar,” ging Ara bella voort, „maar ik kan er mij niet uit helpen. Ik geloofde dat ik u in die toiletten een beetje beviel en ik was bang dat u zeer teleurgesteld zoudt zijn, als u mij in een alledaagsch kleedje zaagt.” Van Gieseler bracht bij wijze van protest de handen omhoog. „Het doet mij pleizier dat u toegeeft,” zeide Arabella. „Voor ’t overige, we wonen toch van avond het .danspar tijtje bij in het Kurhaus. Als u komen wilt, zult u zien, dat ik in een .langen rok zoo’n slecht figuur niet maak, als u mis schien wel denkt.” Hij lachte slechts zonder iets te zeggen, wel wetend, dat hij zelfs met de meeste welbespraaktheid toch niet tegen de pla gerijen van het meisje opkon. Na ongeveer een vier weken langen, vertrouwelijken omgang, was ook de arme Arabella verliefd, eu als haar stille geleider plotseling vertrokken was, zou ze zeer on gelukkig geweest zijn. Eens haalde de heer Van Gieseler de dames af tot een tochtje op een bark. Ze voeren tot naar den vuurtoren, dien zij bezichtigden en keerden na eenige uren terug. De roode, ondergaande zon hulde de zee in een verrukkelyken glans en de jonge man was nog stiller dan anders. Het meisje had geen geheim voor haar geliefde en daar haar mama, vermoeid van den zonneschijn en de scherpe zeelucht, aan haar zijde was ingesluimerd, biechtte Ara bella haar ridder op, dat ze bijna alleen in bad- of fietscostuum te zien was, omdat ze geen andere geschikte toiletten bezat. Een gevoel van ontroering over de on schuldige list van het schoone meisje beving hem. Hij zag haar aan en vroeg toen op zijn kort aangebonden manier „Wilt u mijn vrouw worden?” Het bloed steeg haar naar ’t gelaat en’ haar keel werd als toegenepen. Nu had ze moeten spreken en kon niet. Nu deed ze net als hij, alleen haar oogen spraken en met het hoofd knikte zij van ja. Hij kuste toen haar hand en hield baar teere vingers in de zijne gesloten. Zoo dreven ze voort over den schemerenden vloed en zwegen. Ja, ook Arabella zweeg, hoe zonderling dit ook klinken moge, ze zweeg voor ’t eerst een kwartier lang in tegenwoordigheid van haar ridder. Nimmer echter was zwijgen zaliger en beteekenis- voller. Slechts toen zjj de bark verlieten en de matrozen mama aan land hielpen, fluisterde zjj haar verloofde toe, toen ze een oogenblik onbeluisterd waren„Lieveling 1“ Op de duinen vond ze het kleine gezel schap van Paula Losky en haar zwerm. „Nu,” vroeg Paula haar vriendin zacht, „is je aanbidder nog altjjd zoo stil „Stil,” antwoordde zjj verwonderd. „Ik vind dat hjj een uitstekende cavalier is. Hjj heeft mjj zooeven een huwelijksaanzoek gedaan, maar ik vertel ’t je heel in ver trouwen.” Daar het in vertrouwen gezegd was, wist het denzelfden avond natuurlijk nog het geheele strand. „Dat moet moeite gekost hebben, om dien aan het spreken te krijgenzeide Paula lachend aan het einde van haar mede- deeling. „Voor den echt is een stille man onbe taalbaar,” merkte een andere dame op. „En mejuffrouw Arabella is zeker, altjjd het laatste woord te hebben,” meende een derde. Zjj lachten allen; maar in stilte benijd den zjj de gelukkige bruid, want de heer Van Gieseler was toch een flinke man en zeer vermogend en Arabella was het eenige meisje in den kleinen kring van bekenden, die zich in minder dan zes weken reeds een bruigom uit de Noordzee had opgevischt. Weinige dagen later verscheen Arabella voor ’t eerst in een elegant zomertoilet aan het strand, ditmaal met haar verloofde aan den arm, i et lievelingsgerecht van den heer des huizes was vandaag bijzonder goed uitgevallen. Merkbaar had het hem in een goeden luim gebracht, en toen na den maaltjjd zijn vrouw met de oudste dochter Arabella in de eetkamer achterbleef, roerde de pater familias zelfs een onderwerp aan, dat hjj totnogtoe ver meden had, hoewel hij wel wist dat het een onvermijdelijk thema was. „Wel, kin deren,” zeide hjj, „waar willen jullie dezen zomer heen De moeder vatte, zooals altijd, voor allen het woord op. Ze was een flinke vrouw, maar groote voorstellen waren van haar niet te verwachten, want ze hield rekening met de voorhanden zijnde middelen, die gering waren. Ter wille van Arabella zouden wjj beter doen een grootere bad plaats op te zoeken,” zeide zij, „maar daar is alles even duur, ’t Ergste is intusschen de toiletten, die kunnen we ons niet aan schaffen. We zullen wel weer een klein optrekje in de nabjjheid van de stad moeten zoeken.” „Ook daar zal het Arabella niet aan ver eerders ontbreken,” zeide papa met zicht baar welgevallen de schoonheid van zjjn zwartoogige, donkerharige dochter beschou wende misschien wilde hij haar wel door een kleine vleierij over een groote teleur stelling troosten. „Met dat kleine optrekje heb ik heele- maal niets op,” zei Arabella een beetje nerveus. „De jonge mannen gaan daar zoo ver mogeljjk voor de aardige meisjes uit den weg, uit vrees tot een huwelijk te komen/ Nu werd de jeugdige schoone een beetje bedaarder en vervolgde: moet mjj niet kwaljjk nemen, maar ik ben de oudste van vijf zusters. Ik heb niet lang meer tijd, de andere streven mjj voorbjj, en als ik niet gauw aan den man kom, bljjf ik zitten. We moeten dezen keer bepaald een fas- honable bad opzoeken. Ik ben voor Ostende.” De schrik sloeg den ouders bij die woor den om het hart. Het. gelaat van papa drukte stomme vertwijfeling uit, en mama fluisterde ontzet: „Maar, kind „Ik weet wat u zeggen wilt, ma,” viel Arabelle haar in de rede. „Ik heb er juist een slapeloozen nacht over doorgebracht, hoe we dat moesten aanleggen, en ben nu tot een goed plan gekomen, dat met alles, ook met onze bekrompen middelen, reke ning houdt. Ma en ik gaan naar Ostende. De anderen blijven toch liever in de stad. Wat de toiletten aangaat, ik hoef niet pre cies ’t zelfde te dragen, wat de anderen hebben. Een jong meisje, dat gauw tot een bestemming wil komen, moet een beetje in ’t oog loopen. Daarom heb ik iets nieuws bedacht. Ik heb namelijk niets anders noo- dig dan een aardig badcostuum en ’n beetje opzichtig fietscostuum „Maar je kunt zwemmen noch fietsen”, merkte papa op. „Dat hindert niet”, antwoordde Arabella. „Zwemmen leer ik daar wel en een beetje fietsrjjden nog hier ik neem desnoods een fiets mee, die ik van mijn spaargeld zal koopen. Den ochtend breng ik dan in myn badcostuum op de duinen door, den namiddag in mijn fietscostuum op de pro menade en in den tuin. We zullen ook wel een paar danspartijtjes moeten meemaken. Maar daarvoor heb ik nog mijn opgeknapte balkleedjes van dezen winter.” Het plan van de dochter was er een, waarover men kon denken. Men wikte en woog dus, lang en breed, en het gelukte eindelijk alle punteu, ook financieel, in orde te brengen. Twee weken gingen in ijverige voorbe reidingen voorbij en op een prachtigen zomermorgen stapten moeder en dochter in den trein naar de badplaats. Een kof fer en een kleerdrager vormden de heele bagage; de kleine pakjes werden niet ge teld. Het eerste verschijnen der schoone Ara bella op de duinen baarde veel opzien. Het badcostuum was betooverend, wit met bree- de, zwarte streepen, het was een prachtig omhulsel voor haar donkere schoonheid. Op de duinen ontmoette men eenige be kenden, waaronder Paula Losky, die door onze Arabella van al haar vriendinnen het on uitstaan baarst gevonden werd. Dat hin derde echter Arabella niet, Paula zoo lief mogelijk te behandelen, want ze had altijd een zwerm van heeren om zich heen. Ook met haar gevolg op de duinen viel niet te spotten. „Je hebt een heelen stoet aanbidders,” zeide Arabella tot haar vriendin. *0v hij ia nog lang niet compleet/ zeide Paula trotsch, „daar komt er juist nog een bij, wel is waar de vervelendste van allen hij spreekt ieder uur één woord. Kom maar hier, daar is er een, die in je gezel schap nog niet gegeeuwd heeft”, zeide Paula in de richting van den nieuw aangekomene, die haar echter niet verstaan kon. De jonge meisjes lachten. Intusschen kwam de heer Van Gieseler, zoo heette de aanbevolen cavalier, werkelijk naderbij en werd aan Arabella voorgesteld, ’t Was merkwaardig, maar hy beviel haar beter dan de anderen, misschien omdat hij ernstiger was. Paula wendde zich tot haar vrienden. De heer Van Gieseler, die bij de voorstelling een stomme buiging gemaakt had, bleef zwij gend naast Arabella staan. Het jonge meisje zag hem aan. „Dank u“, zeide ze toen glimlachenden met onschuldige ironie, als had de jonge man een vraag gedaan, waarop ze antwoord- „ik voel mij zeer wel. Het bevalt mij in Ostende opperbest voor zoover ik ’t tot nog toe heb leeren kennen. Ik ben nog weinig aan zee geweest, maar ik denk, dat haar bekoring altijd even machtig op mij zal werken. Reeds het verre bruisen der golven brengt mij in vervoering en doet mijn hart sneller kloppen.” De jonge dame zweeg, maar ook de ca valier sprak geen woord. Arabella herhaalde echter de vroegere methode, deed alsof de heer wat gezegd had en gaf antwoord. „Het is zeer vrien delijk van u, dat u zoo goed zijt ons de bezienswaardigheden van Östende te laten zien.” Van Gieseler keek verbluft op, maar kon toch niet nalaten om het schelmsche meisje toe te lachen en toestemmend te knikken, „Ik zou graag den grafsteen van Koningin Louise in de Nieuwe Kerk zien. Hjj wordt zeer geroemd en moet een prachtig stuk beeldhouwwerk zjjn. In de eerste uren van den namiddag zal ik mjjn dagelijksch fiets- toertje makenals u ons dan om vier uur wilt afhalen, zjjn we tot uw beschikking.” Zoo babbelde het jonge meisje maar door zonder er zich over te bekommeren, dat ze geen antwoord kreeg, aldoor maar doende alsof de ander haar iets vroeg en daar dan een nieuw gesprek aan vastknoopend. De jonge man liet haar zichtbaar vergenoegd begaan, zonder iets in ’t midden te bren gen. Toen liet ze zich met haar badkoets in zee rijden, nam het eerste bad, door badknechts vergezeld en toen ze tien mi nuten later weer aan het strand terugkwam, vond ze haar stillen vereerder, dien ze uit het oog verloren had, reeds op haar wachten. „Ik dank u we], het bad was heerlijk!” zeide zjj, hoewel hjj niets gevraagd had. Ze schilderde hem haar indrukkeu. Toen begon ze het publiek te critiseeren, terwijl ze allerlei grappige opmerkingen tegen hem maakte, die hem nooit zouden zjjn inge vallen. „U denkt dus, dat zoo’n belache lijke strandhoed, als die dame daar opheeft, niet te krjjgen is, en met bijvoeging van een bijzondere teekening moet besteld wor den U hebt gelijk, daarom is hjj ook zoo mooi.. Kunt u mjj zeggen, wat die heer daar zijn vrouw uit dat roode boek voor leest? U meent dat hjj zich door zjjn au toriteit, den Baedeker, overtuigen wil, dat dit werkeljjk de zee is Zjj vindt ’t niets buitengewoons? Water en niets anders dan water Eindeljjk nam Arabella van den jongen man afscheid. „U haalt ons dus om vier uur af, doet u dat werkeljjk gaarne „Gaarne”, herhaalde hjj op warmen toon. „Eindeljjk hoor ik een woord van uw lippen”, riep zjj lachend uit. „En het was werkeljjk een heel mooi woord... ik hoop meer van u te hooren En nuTot we- derziens „Kind” zei mama op den terugweg, „die man Ijjkt wel stom”. „Dat hindert toch niets”, antwoordde Arabella. „Iedere vrouw kan, als ’t moet voor twee spreken”. De heer Van Gieseler bleef van den eer sten dag af aan, de bestendige geleider der beide dames. Arabella was de eerste schoone, die zich trots zjjn weinige bespraaktheid en zjjn schuchterheid met hem onderhield, en daar hjj zich bjj haar gebabbel voor treffelijk amuseerde, beviel ze hem beter dan ieder ander. Met een beauté als Ara bella onderhield men zich echter niet on gestraft tien uur op een dag, en eer er twee weken verstreken waren, wist het geheele strand, dat de stille cavalier op het schoone meisje verliefd was. Ze was ook de eenige, die hem niet tot spreken dwong, zooals de andere dames. Eerst toen zjj vertrouwder met elkaar geworden waren, vroeg zjj eens: „Vertelt u mij toch eens, waarom spreekt U zoo. weinig?* WestergOO, 11 Oct. De prijzen der zoogenaamde landkalveren zullen dit najaar vrij zeker een gunstige uitzondering maken vergeleken bij vorige jaren. Gemiddeld worden thans prijzen van f 50 a f 65 be dongen, tegen f 30 f 45 de laatste voor gaande jaren. Eene veehouder te Oosterend verkocht dezer dagen o. a. 12 kalveren tegen f 60 per stuk. Arum, 11 Oct. Het bieten vervoer naar de aanlegplaats der schepen alhier is aan merkelijk gebaat met de bestrating van het gedeelte der buurt, waarlangs het op rijden plaats heeft. Was het voornamelijk voor twee jaren een rechte modderpoel, thans even zindelijk, waartoe de weersgesteldheid natuurljjk het haie bijdraagt. Ofschoon de werkzaamheden, aan den bietenoogst ver bonden, thans een snel verloop hebben, zal de maand October er toch mee heengaan eer alles verscheept is. Witmarsum, De heer K. Straatsma alhier is benoemd tot tijdelijk opzichter bij de Ned. Tramw. Mij. en wel in de eerste plaats bij de exploitatie van de lijn Leeu warden’St Jacobi Parochie. Kimswerd, 12 Oct. De algemeene ver gadering van de Ijsclub „Kimswerd” werd bezocht door 8 personen, w. v. 5 bestuurs leden. De heeren Egb. Westra, E. Harkema en J. Dijkstra werden als leden van ’t be stuur herkozen, ’t Voord, saldo van ’t vorige jaar, f 62,971/a, was geklommen tot f 109,04*/2. Er werd besloten in den a. s. winter eerst een rijderij te houden onder man nen, en verder ’t bestuur vrij mandaat te geven, ’t Ledental bedraagt 46. Joure, 13 Oct. De dochter A. van de weduwe L. E., heden morgen in den win kel op een trap staande te schoonmaken, had door ’t begeven van een vloerplank het ongeluk met de trap om te vallen. Zjj kwam op het hoofd neer, werd half bewus teloos opgenomen en is denzelfden namid dag overleden. Heerenveen, 12 Oct. Een drietal per sonen uit deze omgeving kwam heden na middag per rijtuig van de Wolvega’ster markt en hield stil bij de herberg van Polder. Men vroeg gras voor het paard. De kastelein zei het niet te hebben. Toen werd drank gevraagd. De kastelein weigerde te tappen en verzocht het drietal herhaaldeljjk zijn herberg te verlaten. Ze gingen niet. Toevallig was de rijksveldw. Mous van Oranjewoud op den weg. De kastelein riep zijn hulp in en Mous zette de bezoekers door de zijdeur de herberg uit. Met twee ging dit goed, doch J. v. d. L. geraakte te struikelen, stond toen woedend op en greep den veldw. bij de borst. Een worsteling volgde, waarbij v. d. L. door de twee an deren werd bjjgestaan. Mous trok zijn sabel en deelde v. d. L. eenige gevoelige slagen toe. V. d. L. greep de sabel beetMous haalde hem het wapen door de hand en verwondde hem ernstig. V. d. L. liep nog meer verwondingen op. Mous zond dadelijk boodschap naar Heerenveen om adsistentie. Voor deze echter verscheen, reed het drie tal af. Tegen alle drie is proces-verbaal opgemaakt. Hem. Oldeph. en Noordw., 13 Oct. Dat de snoek gaarne verblgtt in de polder- slooten, waar hij, tusschen de waterplanten verscholen, voor veel vischtuig veilig is, blijkt thans, nu de lage waterstand bet mo gelijk maakt hem te ontdekken. Bijna in alle slooten wordt hjj aangetroffen en... buit gemaakt door de boerenarbeiders, die bezig zijn deze slooten te sohoonen. Sommigen hunner gelukte het op één dag 4 h 5 stuks met den hekkel te bemachtigen. Leeuwarden, 14 Oct. Een heele be weging op straat gaf het heden Vrijdag middag, toen een koe van den heer Frank te Ootmarsum op weg naar den trein een bloedspuwing kreeg. Het dier is den hals uitgesneden en zal in het abattoir geslacht worden. Hepk, Adv. BI. Men sohrjjft van de Veluwe: In een dorpje op de Veluwe, waar een win- teravondschool voor volwassenen gehouden zal worden, werd naar aanleiding hiervan in een blad eene advertentie geplaatst, waar van het slot aldus luidde„hoewel wij allen hiertoe opwekken, worden toch vooral de genen, die lezen noch schrjjven kunnen, verzocht deze advertentie niet ongelezen laten/* ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1