NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD MHLSWAB9 EN WBSïSg&ABlBI. f f No. 84. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zeven en dertigste Jaargang. 1898. DONDERDAG 20 OCTOBER. DONDERDAG 20 OCTOBER. g Ingezonden. BINNENLAND. VOOR nog I I ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ■s Een onzer weekmarktbezoekers, die Don derdags zich dikwerf op het Marktplein beweegt, had de ambitie in zijn vrijen tijd op te teekenen wat hij daar af en toe hoorde en zag en bood ons zijne aanteekeningen ter plaatsing aan in ons blad. Wij hebben geen bezwaar deze op te nemen, daar onze lezers, en vooral zij, wien de gelegenheid ontbreekt om daar zelf af en toe een kijkje te nemen, het zeker interessant zullen vinden, eens te vernemen wat daar gewoonlijk te zien en te hooren is en vooral om eens te hooren, hoe de marktventers en kooplieden het aanleggen, om hun waren aan den man te brengen. Wij willen echter door deze plaatsing vol strekt niet geacht worden, met de daar ge debiteerde praatjes in te stemmen, doch laten de kwestie onbesproken of de met zooveel aanhef aangeboden koopjes inderdaad steeds koopjes zijn, terwijl ongetwijfeld het publiek dat van „koopjes* houdt voor winkeliers en neringdoenden gewoonlijk geen groote afne mer is. De schrijver dezer notities geeft trou wens ook zelf duidelijk 'e kennen, dat hij het oordeel geheel aan het publiek laat. De Redactie. Mijnheer de Redacteur Gelijk u bekend is, brengen mijne werk zaamheden het mee, dat ik Donderdags meer malen de gelegenheid heb, ja zelfs dikwijls verplicht ben, eenigen tijd te midden der weekmarktdrukte door te brengen, en zoo kwam het, dat ik somwijlen werd aangetrok ken door de manier, waarop daar soms zaken worden gedaan. Eerst bij toe val en onopzet telijk luisterende naar de praatjes der vreemde kooplieden, trok het ten laatste mijne aan dacht, hoe daar somtijds frappante avontuur tjes afspelen en vooral dat er daar dikwerf woorden worden gesproken die getuigen, hoe men het aanlegt om koopers te lokken. Voor zoover mijn tijd het toelaat, schaar ik mij soms onder de „burgers, boeren en buitenlui* en luister eens naar de daar ge voerde gesprekken, acht gevende hoe men daar zijn waren tracht kwijt te worden. Uit mijne schooljaren is mij de gewoonte bijgebleven om korte aanteekeningen te maken „van het geleerde,* zooals onze mon sieur dat uitdrukte. Hoewel ik mijn leertyd achter den rug heb, gevoel ik mij toch nog niet te oud om te leeren, en wanneer ik hier of daar iets interessants, iets frappants of iets belangrijks verneem, teeken ik dat, om mijn geheugen te hulp te komen, even op, daar de ervaring mij heeft geleerd, dat zulke aan teekeningen later veel genoegen kunnen geven. Wel is er, wanneer ik later zoo’n glos sarium doorblader, wel iets bij dat veel van het actueele verloren heeft, maar ook ontdek ik daar menig pareltje, dat mij soms aange name herinneringen voor den geest terugroept en ook niet zelden mij stof tot nadenken, tot zelfs ernstige overwegingen geeft. De ernstige zijde van onze „brol* want immers dien naam hebben wij aan onze provinciale hoofdstad ontleend, zal ik maar niet te veel op den voorgrond stellen, ja zelfs zooveel mogelijk besparen, want ik meen zeer goed te weten, dat, wanneer ik u mijn aan teekeningen, wat in rjj en formaat geordend, aanbied voor uwe courant, gij er liever luim dan ernst in zult zien, niet omdat het laatste geen waarde heeft, maar... omdat de lezers ■over ’t algemeen niet van droge kost houden, Welnu vindt gij mijne pennekrassen voor ruwe lezers geschikt, dan sta ik ze u gaarne .af, echter onder uitdrukkelijk beding, dat geen der lezers, geen koopman, geen „burger, boer of buitenman* mij daarom met een zuur gezicht mag aankjjken. Het is niet mijn doel iemand te blameren, evenmin wil ik reclame i maken voor de brolartikelen. Wanneer ik zie, hoe bijv, mijn vriend op de kippenmarkt een jong haantje vooreen kuiken koopt, dan kijk ik kwansuis hem wel met een klein beetje medelijden aan, wanneer ik later ver neem hoe hij vruchteloos op eieren heeft ge wacht, en kom ik achterna te weten dat hij zijn gewaand kipje maar in de soep heeft verorberd, dan wensch ik hem van ganscher harte „bon appetit* maar hij neme het mij niet kwalijk, dat ik het hier zeg - in ’t geniep verkneuter ik mij in zijne teleur stelling. Zoo zal het misschien ook wel eens voorkomen, dat iemand de koopjes op „de brol* minder doelmatig, ja zelfs minder de gelijk zal vinden als hij tenminste zijn hart durft uitspreken, maar hij heeft dan toch den troost, voor weinig geld uit geweest te zijn. Dat goedkoop soms duurkoop is, zal wel evengoed waar zijn, als dat er ook wel koopjes zullen zijn te doen. Ik wil ook de kooplieden die daar hun waren slijten evenmin te na komen, die menschen komen om een daghuur te verdienen, moeten in het laatste jaar nog wel staangeld geven ook. Waarlijk ik heb wel eens met hen te doen, wanneer zij geen koopers, soms zelfs geen kijkers kunnen lok ken. Voor hun pleizier komen ze bepaald niet, ’t gaat om den broode. Dus ik laat ieder volkomen vrij, beveel niets aan, keur niets af en laat den koopman praten, zooveel mogelijk geef ik zijn eigen woorden weer, en laat het oordeel aan ’t publiek. Mocht u, mijnheer de redacteur, er het papier en de inkt niet te goed voor achten, dan wil ik het genoteerde u gaarne afstaan. Mijne stukjes, die wellicht van tijd tot tjjd vervolgd zullen worden, indien het blijkt, dat er eenige attentie aan wordt verleend, beveel ik dan in uwe welwillendheid, en zal in een volgend nummer de sigarenkoopman eens aan het woord laten, onder den titel Kijkjes op de brol. vingen 4 a 5 stuks. De poeliers en zjj, die zelf naar Brussel zenden, maken geen beste zaken. De laatsten zijn nog niet hooger dan 14 cent per stuk geweest. Naar men ons meedeelt moet de groote aanvoer hier van de hoofdoorzaak zijn, daar er ook uit het buitenland wordt aangevoerd. Srnallingerland, 17 Oct. De aard- appelcampagne voor de fabrieken is in vol len gang, ’t Is nu echter niet meer: „lyts en siik foar de fabriek,* daar er wat scher pere controle bij het laden wordt uitge oefend. Het varkentje van een daglooner te Sur- huisterveensterheide was „betsjoend* door twee mannen, een met groote en een met kleine voeten. Gelukkig wist een buurman een probaten raad, nl. een zakje met dui velsdrek om den hals hangen. En zoo ge schiedde met gewenscht succes. Leeuwarden, 17 Oct. De Toynbee- vereeniging „Onze Avondjes* te Leeuwarden heeft een kook-cursus geopend voor meisjes uit de volksklasse. Een twaalftal meisjes neemt aan dien cursus deel. Buitenpost, 16 Oct. De logementhou der B. L. de Jong alhier werd heden morgen 4 uur uit zijn slaap gewekt door een paar veldwachters uit Irnsum en Bergum. Op hun vraag of er een heer logeerde, die met paard en rijtuig gekomen was, gaf de J. een toestemmend antwoord en nadat be doelde heer was gewekt, werd hij gear resteerd wegens het maken van verteringen zonder te betalen. Het paard en rijtuig be hoorden aan een verhuurder te Irnsum. De heer was een zekere 8. uit Franeker, vroe ger handelsreiziger. Warns, 17 Oct. Bij een werkman alhier zijn gisteren, terwijl hij met zijn gezin af wezig was, 8 rjjksdaalders ontvreemd. Het bedrag was bijeengespaard, om er Nov. a.s de huishuur mee te voldoen. Hepk. Adv. BI. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen In deze streken is men niets tevreden over het besluit van den Belgischen minister van landbouw, waarbij de grenzen slechts enkele uren per maand voor ons fokvee worden opengesteld, terwijl daarenboven een quarantaine van tien dagen vereischt wordt. Men had verwacht, dat de minister zjjn besluit zoodanig zou ingericht hebben, dat alle gezond bevonden vee ongehinderd België zou hebben mogen binnengaan, waarbij aan den heilloozen smokkelhandel voor goed een einde zou gemaakt zijn. Nu vreest men, dat het smokkelen in het klein zal blijven voortduren, daar een gesmokkeld dier ten allen tijde kan binnen gaan, niet behoeft gekeurd te worden en geen quarantaine behoeft te ondergaan. Ook verwacht men, dat er weer prach tige Hollandsche dieren om de minste reden zullen worden afgekeurd en dat bij de ge ringste aanleiding de grens weer zal ge* sloten worden. België, waar het mond- en klauwzeer op enkele plaatsen op onrustbarende wijze heerscht, is toch zóó bang dat de koeien uit Nederland, waar de ziekte niet heerscht, de kiemen in het land zullen brengen. Is het niet belachelijk Ja, van goede zijde weet ik, dat er vele Belgen zijn die beweren dat de thans heerschende ziekte moet toe geschreven worden aan ons vet vee, dat nota bene na keuring in gesloten wagens naar de abattoirs gezonden is. Men moet toch maar durven. Men schrijft uit Leeuwarden Een werkman aan de stroocartonfabriek geraakte bij het opladen van papier met het hoofd tusschen den wand en de lift. Het hoofd, werd oogenblikkeijjk van de romp gescheiden. In het dezer dagen verschenen inter- ressante reisverhaal van de hand van den heer J. A. Wormser: „Van Amsterdam naar Pretoria, acht maanden in Zuid-Afri- ka“, leest men omtrent Burgersdorp, een vriendelijk dorp in het Noordwesten van de Kaapkolonie, het volgende, wel een beetje ontmoedigend voor hen, die op de aankwee- king van zuiver Nederlandsch in Zuid- Afrika hun hoop gebouwd hebben. „Het dorp heeft een klein, eenvoudig wit steenen gedenkteeken ter herinnering aan de oprichting van het Nederlandsch Taal verbond in 1887. Dit monument staat in een klein park. Een der opschriften op het voetstuk luidt: Bewaar ons onze taal, o Heer 1 Tot Uw en onzer vad’ren eer. Aan den voet is een bord geplaatst, waar op met groote letters geschilderd staat, dat „een iegeljjk perzone*, die het park schendt, met boete gestraft wordt. De bede heeft dus nog geen volledige verhooring gevon den*» 'f Plotseling genezen. Een 21-jarige doch ter van een veehouder te Kampen, die ge durende negen jaar na een ziekte doof ge bleven was en aan één oog blind en aan beide beenen verlamd was, is Zaterdagavond plotseling hersteld. Zij kon weer loopen, hooren en zien. Een slimmerd. In een nabij Roer mond gelegen gemeente had de veldwachter voor zijn beproefden ijver f 50 belooning ontvangen. De man, erg in zijn nopjes en meer dan dankbaar, wist niets beters te doen dan de vrouwen der gemeenteraadsleden bij zich te noodigen, waar hij ze op koffie trakteerde. De man zal het wel verder brengen. Hij is een eerste politicus. Moord te Tilburg. Door de justitie te Breda is een onderzoek ingesteld naar den op een petroleumventer gepleegden moord. Een zwager van den verslagene en diens twee zoons zjjn in verband hier mee gearresteerdeen beitel, waarmee de moord waarschijnlijk gepleegd is, werd in beslag genomen. De verslagene was zeer aan den drank verslaafd. Door de politie te Rotterdam is de hand gelegd op een jongmensch van om streeks 16-jarigen leeftijd, die een uitge- breiden ruilhandel in postzegels uitoefende met het buitenland. Terwijl hij door advertentiën in buiten- landsche bladen de handelaars in postzegels aldaar in de meening bracht, dat zjj met een solide firma te doen hadden, wist hij door middel van een uitvoerige correspon dentie vreemde postzegels van hen machtig te worden tot bedragen van dikwijls meer dan f 200. Hij zond alsdan in de plaats daarvan postzegels van weinig of geen waarde terug. Natuurlijk liet men zich maar eenmaal door hem foppen, doch dan probeerde hjj het weder bij anderen en zoo zjjn handelaars in Frankrijk, Duitschland, Engeland enz., de dupe van zjjn onderneming geworden, totdat eindeljjk de politie met de zaak in kennis werd gesteld, die er wel een einde aan zal weten te maken. Vrijdagmiddag vervoegde zich te Ter- borg ten huize van den burgemeester de schilder R., die verlangde den burgemeester te spreken. Terwjjl men den burgemeester ging roe pen, ging R. naar boven, waar hjj op de slaapkamer een revolver van den muur nam en zich voor het hoofd schoot. Na een uur van vreeseljjk lijden overleed de ongelukkige. Veelvuldig gebruik van sterken drank is de oorzaak van deze daad. J.l. Donderdag werd op de scheeps- bouwerjj van de Gebr. V. te Martenshoek, zekeren G. P., 17 jaren oud, door een der andere werklieden, J. 8., met een stuk jjzer een slag tegen het hoofd toegebracht, waar door hjj bewusteloos werd en weggedragen moest worden. Nadat hjj des anderen daags wederom tot ’t bewustzyn was teruggekeerd en zjjn toestand veel verbeterde, is hjj gistermiddag aan de gevolgen overleden. De dader is nog gisteren door de mare chaussees aangehouden. De justitie werd heden verwacht om een nader onderzoek in te stellen en het lijk ge- rechteljjk te doen schouwen. de Tel. Nu in de Drentsche en Groninger veenkoloniën de werkstaking van schippers inzake den aanvoer van fabrieks-aardappelen geëindigd is, is de uitvoer overal in vollen gang. De in, voorkoop verkochte aardappelen werden het eerst in ontvangst genomen. Wie in voorkoop verkocht, heeft het recht om te kunnen „toeladen* waardoor hjj tegen geljjke prjjzen ook de niet in voorkoop verkochte aardappelen kan afleveren. Voor wie niet in voorkoop verkochten, is er nog geene aanbieding van prjjzen gedaan die ten ge noegen van de landbouwers was. Op het platteland van Drente is men thans weer druk bezig met de Ijjstervangst, waarvoor de vele bosschen een schoone ge legenheid geven. De vangst, die eerst met October toegelaten is, levert het meest op bij eenigszins buiig en regenachtig weder. De Ijjsterbsssen, welke in den nazomer rijp waren, zjjn toen verzameld en worden nu in de strikken gehangen, waarvan sammigen er honderden hebben uitgezet en welke minstens een meter van den grond ver- wjjderd in de boomen moeten worden ge hangen. Duizenden bij duizenden dezer zangvogels vinden bij dit bedrjjf den dood en worden voor het overgrootste deel door onze zuideljjke buren verorberd. Velen ver dienen hiermede een flinke daghuur, daar niet zelden deze vogels bjj tientallen op één dag woeien gevahgoh» Sneek, 18 Oct. Niettegenstaande den regen was ’t toch heden vrij fleurig op onze veemarkt. ’t Melkvee le kwaliteit ging voor vrjj hooge prjjzen wegeen Belg o.a. besteedde voor een paar f 180 en f 190. Graskalveren golden weinig, vette kalve ren daarentegen waren enorm duur: le kwaliteit o.a. 30 en 31 ct. per */2 Kg. Vet rundvee le soort, was voor 25 ct. per Kg. bijna niet te krjjgen. In varkens ging weer veel omexport- soort bracht ’t tot 16, lÖ1^ en 17 cent; betere kwaliteit (voor onze slagers) een cent meer. ’t Vet wolvee was duur; le kwaliteit Londensch soort 27 28 ct. Op onze najaars-kalverenmarkt, nog wel de eerste in ’98, waren gisteren aange voerd 5, zegge 5 kalveren. Het waren echter nog vjjf goeie diertjes en dat zal misschien nog gewicht in de schaal leggen, als men straks in onzen raad een lans gaat breken voor iets, waarover men eerst veel geraas maakt, (in den vorm nl. van aankondigen) maar dat kort daarna zoo weinig mogeljjk wol geeft. Makkum, 18 Oct. Bij de vrjjwillige oefening voor het voorbereidend Militair Onderricht op de bovenzaal van den loge menthouder Knorr, alhier hebben zich gisteren avond een 40-tal jongelingen doen inschrijven. 18 Oct. Het bieten vervoer is hier weder aan de orde van den dag. Over het geheel is de opbrengst nog al voldoende. Wel is de hoeveelheid niet zoo groot als het vorig jaar doch het suikergehalte moet grooter zjjn. De meeste bieten worden hier vtr- scüeept naar de fabriek te Naarden. Gaaste rland, 17 Oct. Ging het aan- vankeljjk met de lystervangst in onze ge meente slecht, sedert Vrjjdag j.l. is hierin eenige verandering gekomen. Dien morgen was er bepaald veel wilddoor menigeen is er toen zeer goed gevangen. Enkelen maakten ongeveer 100 stuks buit. Ook houtsnippen waren er genoeg j sommigen ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regel». Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Bolswardsche Courant JLfil

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1