NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD 3 ft BOLSWA.RD EN W«a8BBA9BSL n 1 H j No. 87. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zeven en dertigste Jaargang. 1898. ZONDAG 30 OCTOBER. i] It Uit de Raadszaal. 1 „Zooals ge wilt.’’ B1N1NEJNLAND. I ■I VOOR 60,- I ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Vergadering van Donderdag 27 Oct. 1898. I I ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. l. I Wie weet, antwoordt hy, eveneens lachend. Ondoorgrondelijk zijn de wegen der Voorzienigheid. En toen zij naast elkaar zaten en met de bierglazen aanstootten en zich het maal uit de kleine restauratie zoo goed lieten smaken als hun nooit in hun leven weer een gerecht gesmaakt heeft, moest Liddi haren man plechtig beloven nimmer weer te zeggen: „Zooals ge wilt.1* - 86,23 - 105,63 f 1939,79 f 617,91 werk- en weekloonen - 1130,02 diversen administratie enz. Samen De opbrengst van bewerkt touw bedroeg f 667,85 Zoodat er een mindere ontvangst is van - 1271,94 Aan voorraad in het magazijn - Zoodat er een verlies is geleden van f 1211,94 De Commissie merkt op, dat er gedurende 9 weken werk is verleend aan gemiddeld 58 personen; 64 was het hoogste getal dat aan de instelling werkte. Deze rekening werd met algemeene stem men goedgekeurd. 4. Behandeling van een voorstel van Bur gemeester en Wethouders tot het verschaffen van werk aan de Stads-werkinrichting. Daar volgens een vroegere bepaling de raad telken jare opnieuw zal beslissen ot met de werkverschaffing op denzelfden voet zal worden voortgegaan, stellen B. en W. voor, om naar aanleiding van de rapporten over de vorige jaren, te bepalen dat ook in den a.s. winter de werkverschaffing weder zal bestaan in touwpluizen. Dit voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. De openbare zitting wordt daarop geschorst om, ter behandeling van de reclames tegen den hoofdelijken omslag, een geheime zitting te houden. dwingen. Hij stuurt Mina weg met de woor den Nu, laat maar staan, maar haal me gauw twee glazen Muncbener. En als Mina uit de kamer is, barst hij in schaterlachen uit zooals Liddi nog nooit van hem gehoord had. Onmiddellyk daarop wordt er aan Liddi’s deur geklopt. Met een vreemde stem verzoekt zyne jonge gade hem een oogenblik geduld te willen hebben. Maar bij dringt er op aan binnen gela- v' Tegenwoordig 9 leden, afwezig de heeren P. J. de Boer, Dijkstra, Oosterbaan en v. d. Weij, de beide eersten met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Er waren geene stukken ingekomen. Puntenvan Behandeling: 1. Nadere behandeling van de gemeente- begrooting over 1899. De Foomater. Voor de begrooting kan worden vastgesteld, moet er op nieuw ge stemd worden over de voorstellen waarover in de vorige vergadering de stemmen staak ten. Het eerst stel ik dan aan de orde het voorstel Lunter om de belooning van den stadsreiniger te verhoogen tot f 8 per week. Dit voorstel werd aangenomen met 5 tegen 4 stemmen (de heeren Y. T. de Boer, Elsma, Eerdmans en Feenstra). Daarna kwam aan de orde het voorstel Boersma om de belooning aan de Brandweer met t 50 te verhoogen. Dit voorstel werd aangenomen met 5 tegen 4 stemmen (de heeren Y. T. de Boer, Eisma, Feenstra en Hommes). Nadat is medegedeeld dat de cjjfers in de begrooting gewijzigd en in overeenstemming zullen worden gebracht met deze beslissingen, en ook de cjjfers der leening worden aange bracht als by de laatste vergadering werd bepaald, wordt de begrooting in zjjn geheel in stemming gebracht en goedgekeurd met algemeene stemmen. De heer Feenstra, wet houder, hield zich buiten stemming. 2. Opnieuw stemmen over het voorstel van Burgemeester en Wethouders inzake de be noeming van assistente bij het handwerks- onderwijs. Het voorstel, om gevolg te geven aan het door Ged. (Staten uitgedrukt verlangen om de benoeming in te trekken^ wordt verworpen met 5 tegen 4 stemmen. Voor het voorstel stemden de heeren Lunter, Eerdmans, Feen stra en Y. T. de Boer. 3. Aanbieding en vaststelling van de rekening van de Stads-werkinrichting over 189718 met rapport der Commissie. De Commissie rapporteert om de rekening goed te keuren. De uitgaven hebben be dragen voor aankoop van touw St. Nicolaasga, 27 Oct. Was er voor jaren reeds spraae van een tramljju Joure St. Nicolaasga—Lemmer, nog altijd laat die verbinding op zich wachten. We vreezen dan ook dat net voorloopig bij de geprojec teerde lijn zal blijven; ja, wie weet of het haar niet gaat als de palen, die de richting aan wijzen; deze verdwijnen langzamerhand en misschien met den laatste net geheele plan. Moge de uitkomst anders zijn Blijven we dus in dit opzicnt nog altijd van het algemeen verKeer verstoken, met de telephoon is het beter van stapel geloo- pen en zijn we thans met het telegraafnet verbonden. Oudemirdum, 26 Oct. Heden had een dochtertje van den winkelier G. G. alhier het ongeluk in een stopnaald te trappen, waardoor deze ongeveer 3 c.M. in den voet drong en toen afbrak. Een geneeskundige moest er bij te pas komen om het stuk te verwijderen, hetgeen niet gemakkelijk ging. Haskerdijken, 26 Oct. Gister werd aan de botertabriek, in de put der Norton- pomp, brcngas ontdekt. Boven het water zweefde een blauwachtige nevel, die na het ontsteken van een lucifer ontvlamde. Vrij zeker zal ten behoeve der fabriek van deze ontdekking profijt worden getrokken. Appelscha, 27 Oct. Het gerecht van Heereuveen, heden naar hier uitgereden, heeft eene schouwing gehouden van het lijkje van H. 8., welk jongetje Zondag op weg naar de Zondagschool plotseling was overleden en waarbij aan mishandeling werd gedacht. Het onderzoek heeft evenwel geen sporen van mishandeling aangetoond, of schoon het kind, volgens eigen verklaring, wel moet zijn geplaagd door andere jongens. Opsterland, 27 Oct. Duitschland is voor onze werkzoekenden nog steeds het laad der uitkomst. Een arbeider van Beets, die dezen zomer in Duitschland heeft ge werkt en van daar terugkeerde om ook zijne vrouw en kinderen te halen, verzekert ons dat hij thans in de korte dagen nog 8 9 gld, per week kon maken en dat het loon ook niet lager wordt. Hij is werkzaam aan een in aanbouw zjjnde groote fabriek en werkt van 's morgens 7 tot zoolang het dag is. Hier kan men zelfs in de lange zomerdagen zulk een loon niet maken. Hepk. Adv.BI. Kindermoord. Uit de Waal is te Nij megen opgevischt het lijkje van een zeer jong kindje, dat gewurgd was. Dit is reeds het vierde kinderlijkje dat daar in de laatste jaren gevonden werd en waarvan de moede? tet dusver oobekeud is gebleven ten te worden. Ze moet open doen, Mina heeft een groote domheid begaan, die zij onmiddellyk zien moet, zegt hij. De sleutel wordt omgedraaid. Liddi ver schijnt maar doet de deur weer snel achter zich dicht. Nu, wat is er gebeurd, lieveling vraagt ze. Kom nu eens even mee kijken, ant woordt hij op tragischen toon, legt zijn arm om hare schouders en brengt haar naar zijn studeervertrek, opent het en... Verbaasd blyft Liddi op den drempel staan, staart naar de tafel waarop kan zij hare oogen gelooven Otto wyst haar op de tafel en zegt Mag ik je je karbonade aanbieden, liefste Wees dan ook zoo vriendelijk en geef mij mjjn worstjes. Ik heb namelijk een kolos- salen honger, Liddi is nog steeds sprakeloos. Zeer lang zaam komt ze tot klaarheid, en’t is of haar een zware last van het hart is genomen. Otto, haar aangebeden Otto kon dus ook een alledaagschen, Hinken honger hebben Dat was heerlijk, en zjj behoefde zich geen verwijt ervan te maken, dat ze naar een portie zuurkool verlangd had in plaats van naar een kus. En voor het eerst in haar jong echtelijk leven begon ze hartelijk, luid te lachen, en sloeg de armen om den hals van haren man. Zou het mogelijk zijn, dat een man en vrouw zich door een portie zuurkool met karbonaden of met frankforter worstjes pas goed leerden begrijpen Zjj, met een eigenaardig droomig glim lachje om de lippen, hjj met een glans van geluk op het blozende, gezonde gelaat, beiden met een uitdrukking van zaligheid in de oogen zoo wandelen zij dicht tegen el kaar aangedrukt door de mooiste, volste straat der residentie. De prachtige winkels met hun door tallooze electrische lampen verlichte vensters zien zy eenvoudig niet natuurlijk niet, want voor menschen, die op hun huwelijksreis zijn, worden zulke profane, alledaagsche dingen als winkeluit- stallingen door een hen steeds omhullende wolk van zaligheid aan het oog ontrokken. Zullen we ergens een beetje rusten, Liddi Als jij er lust in hebt, vind ik het best, lieveling. Maar als je liever in het een of andere concert of café-chantant of zoo wilt, is dat my ook goed. Och, schat, doe precies wat je het beste vindt. Zjj slaat haar zachte blauwe oogen tot hem op en teeder drukte hjj haar arm tegen zich aan. Nu volgt een kleine pauze, waarin zij beiden zich in gissingen verdiepen wat de andere wel het liefst wenscht te doen, rusten of nog wat rondloopen. Welk een verrukkelijke eendracht! Hoe heerlijk als man en vrouw elkanders wen- schen trachten te radenKunt gij u een idealer huwelijksleven denken Advocaat Grunert denkt dat hij het eerst er in geslaagd is in het hart zijner beminde gade te lezen. Misschien heb je wel lust in een ge zellig café het een of ander te gebruiken waagt hij vriendelijk te vragen. Heel graag, lieve man, als jij trek hebt, antwoordt zij, onmiddellijk bereid te doen wat hij voorslaat. Neen, neen, jy bent hoofdpersoon, Liddi. Wil je een kop koffie drinken? maar je kunt ook chocolade krijgen Als jij liever chocolade drinkt, schat, drink ik met je mee. Ten einde raad strijkt zich advocaat Gruner over den blonden baard. Het schijnt wel heerlijk, dat zyn lieve vrouw met alles zoo tevreden is en zich in alles naar hem schikken wil maar men komt op die manier niet verder. Luister eens, lieve snuit, begint hy weer op teeder overredenden toon, ik heb jou het eerst gevraagd, niet waar? Dus moet jy zeggen wat je het meest aanlacht. Misschien geef je de voorkeur aan een res tauratie zeg Een zenuwachtig lachje trekt over Liddi’s gezicht. Vertwijfeld zocht zjj naar een ant woord. Zjj kent zoo weinig de gewoonten van haren man Ze zou zoo graag hem in alles pleizier doen Maar den tweeden dag van hun huwelijk kan ze toch nog ón mogelijk weten of haar aangebeden Otto liever in een café dan in een restauratie zit? Schat, begint ze eindeljjk en streelt verscholen zijne hand, ik dacht je hebt toch eerst een café voorgeslagen waarom zou ik dan in een restauratie willen? Ja, maar, lieveling, t is heelemaal niet de kwestie wat ik graag doeBoven dien zijn wy niet gedwongen ergens te gaan zitten, we kunnen ook naar huis gaan. Zeg me toch wat je wilt Zeker engel we kunnen ook... Hier zweeg Liddi plotseling, blijft staan en kjjkt haren man vragend aan. In hunne onmiddellijke nabijheid is een helder verlicht café. Dus daar wil je naar toeroept de echtgenoot, verheugd ten laatste zekerheid te hebben, en hy opent snel de deur. En beiden zuchten, zonder dat zy het van elkander bemerken en treden het lo kaal binnen. Het is er vreeselyk vol. Slechts met moeite vinden zjj een plaatsje tusschen twee met winterjassen en mantels beladen standaards. Hier is ’t gezellig, niet waar, schat fluistert zjj, om te toonen dat zjj den smaak van haren man deelt. De goede Otto wil zyn Liddi niet tegen spreken, ofschoon hij niet begrijpt wat zjj gezellig vindt. Hy zit tegen de winterjas sen aan te kijken en ziet verder niets. De koffie, welke zjj besteld hebben, is beneden het middelmatige, ofschoon Liddi beweert nooit betere gedronken te hebben, en de goede Otto stemt natuurlijk toe. En zjj vermoedde in de verste verte niet hoe bü smachtte naar een glas Münchener, naar een flinke portie eten, waarnaar zjj zelve zoo verlangde, zonder het zich te durven bekennen. Zy meeende, dat de hoogst beschaafde, rjjke advocaat Grunert zoo iets als honger naar een portie eenvoudig eten niet kende en hjj dacht zich in de toekomst te moeten voegen naar de gewoonten van zulk een aetherische engel ais zijne Liddi en daardoor verzwegen zij voor elkander den waren toestand van hun hart, of beter ge zegd van hun maag. Eindeljjk verlaten zy arm in arm het café, beiden verzekerend dat ze het er aller- pleizierigst gevonden hebben en langzaam wandelen ze naar hunne kleine, keurig in gerichte woning. De weg daarheen is niet lang en voert niet door bijzonder volle straten. Plotseling wordt beider aandacht getrok ken door iets in de onmiddellijke nabijheid hunner woning... Tegelijkertijd breken zjj het zoete gesprek af, en de oogen, die geen blik over hadden voor de prachtige winkel ramen, richtten zich met een glans van ver langen op een slecht verlicht venster waar achter een papier hangt, met de woorden Vandaag zuurkool met varkenskarbonaden of Frankforter worstjes. Eenige seconden lang speelt een lach om de lippen van den advocaat die ónmoge lijk het hemelsche wezen naast hem kan gelden en eenige seconden speelt een der gelijk trekje om den mond der engelachtige Liddi. Doch weldra hervatten zy hun liefdes- gefluister, en kijken elkander in de stralen de oogen. Thuisgekomen verzoekt Liddi harenlieven man haar een oogenblikje alleen te laten, daar zjj zich verkleeden wil. En hy houdt haar niet tegen, en begeeft zich naar het vertrek dat zijn studeerkamer heet. Nog twee uur moeten verloopen voordat ze zullen gaan soupeeren. Nog twee uurzucht Liddi en loopt zenuwachtig in het slaapvertrek op en neer. Ze heeft zoo’n vreemd gevoel in haar maag. Vroeger had ze dat, als ze honger had, maar honger!... Verontwaardigd over zulk een prozaïsche gedachte, zoekt ze een andere reden vöor haar maagpijn. Nog twee uur! En terwijl zij die woorden herhaalt, ver rijst tegelijkertijd het papier met „Zuurkool met Varkenskarbonade1* voor haren geest. Ach, nu een portie van dat verrukkelijk gerechtOnwillekeurig lekt zjj de door Otto zoo dikwjjls bezongen rozenlippen. Als ze eens Maar neen onmogelykZe kan toch Otto, den man die het zoo fijn en zoo goed gewend is, niet bekennen dat ze zoo’n vreeseljjken trek in zuurkool heeft Maar stilletjes zou ze... ze heeft zulk een onbeschryfelyken honger Ze schaamt zich weliswaar over de bekentenis, maar een feit is het, dat ze rammelt. Opeens heeft ze een besluit genomen. Ze drukt op het knopje van de electrische schel. Het dienstmeisje komt binnen. Mina, zegt ze eenigszius verlegen, je weet wel waar dat hier schuin tegenover een kleine restauratie is? Haal me eens zoo gauw als je kunt een portie zuurkool met varkenskarbonaden. Hier... (een geld stuk glydt in de hand der dienstbode). De rest is voor jou. Ge behoeft het niet aan myn man te zeggen. Hy... hjj houdt niet van zuurkool. Mina belooft te zullen vliegen, wordt echter op het portaal tegengehouden door den heer Grunert, die in de schemering voor de deur van zyn kamer naar haar had staan uitkyken. Psst, Minaroept hy zacht. Ik zocht je juist. Haal me eens als de drommel een portie zuurkool met Frankforter worstjes aan iden overkant. Maar... (hier glijdt een tweede geldstuk in Mina’s hand) zeg er niets van aan myn vrouw. Zy houdt niet van zuurkool. Lachend gaat Mina heen om hare bood schappen te bezorgen. Na een poos wordt er geklopt aan de deur van den advocaat. Binnen roept hy verheugd en begroet vol vreugde den dampenden schotel. Doch nauwelijks heeft hy een blik geworpen op hetgeen Mina op de tafel zet of zyn voor hoofd rimpelt zich en hy zegt: Mina ik had toch duidelijk worstjes besteld en nu breng je me karbonaden O, lieve hemelroept Mina verschrikt. Daar heb ik by mevrouw de worstjes neergezetZe was even uit de kamer. Wat! zegt Otto by myn vrouw? Bloedrood stamelt Mina Ik... mocht er niet over spreken... mevrouw had ook... Mijn vrouw ook! Otto kan ternauwernood zijn laehey b§-> Bolswardsche Courant I V n T)

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1