Predikbeurten. W. M. der Kinderen, ontvangen, betuigen DANK. Laatste berichten. Burgerlijke Stand. Marktberichten. ^MIVERTENTIEW STADSNIEUWS. BOTER: soort t tot f aan voer 136 4, van wij onzen - 42,- - 41,50 BOLSWARD, October 1898. Ondertrouwd: Sipke Harkema en Jantje Winkler. Pieter Tolstra en Doutje Lammertsma. Geboren: Marten z. v. Durk Postma en Lutske Bos. Overleden: Geertje Bakker 82 jr. weduwe van üouwe Dijkstra. WONSERADEEL: van 26 tot en met 28 October 1898. Gehuwd: Geene. Geboren: Hendrik z. v. Albert Rein- sma en Akke Kooistra te Piaam. Johannes Sijmon z. v. Reinder Bakker en Fettje de Vries te Pingjum. Jacob z. v. Jelle van Wier en Jetske Hoekstra te Witmarsum. Overleden: Antje Tolsma 53 jr. echt- gen. van Metske Molenmaker te Schraard. ze Leeuwarden, 28 Oct. 1898. Ie soort 44,tot f 2e Getrouwd Jan A. de Vries en Elisabeth W. M. Albada Jelgersma, die mede namens wederzijdsche familie hun nen HARTE LIJKEN DANK betui gen voor de vele blijken, van belangstelling bij hun Huwelijk ondervonden, Bolsward^ 25 October 189^ Zondag 30 October. HERVORMDE KERK. 's Voorm. 93/4 e,n ’s Avonds 5*/4 uur Ds. DARDENNE ANKRINGA. DOOPSGEZINDE KERK. ’s Voorjn. 93/4 uur Ds. J. POTTINGA. GER. KERK. Nieuwe Hofstraat. 's Voorm. 9i/4 en ’s Avonds 51/4 uur: Ds. J. OP ’t HOLT. EVANGELISATIE-LOKAAL. ’s Voorm. 9i/2 uur De Heer NIEUWLAND van Heeg. Frisia. Ie k.f43,50è „-42,—„-,- ,-41,50,-,- Een Kinderopstel. Een onderwijzer, Alexius Becker geeft in de De Frauenztg eenige proeven van kinderstijl, waaraan wij o.a. het volgende ontleenen„Als iemand door een adder gebeten is, moet men dit uitzuigen“. „Het paard is een dier met vier pooten, één aan iederen hoek“. „De haan eet brood, aardappelen, wormen en ander menschelijk voedsel”. Voor de bruiloft was jong en oud uitgenoodigd en werd gebakken en gekookt”. Ook een „beschrijving van een schoolgebouw” is niet onverdienstelijk: „Het schoollokaal bestaat uit het bord, de banken, de inktkokers, den meester en den stok. De meeste dingen zijn zeer oud en versleten alleen de stok moet altijd nieuw zijn. Wie nog later dan de meester op school komt, is een groote lui wammes en wordt door hem gestraft. Op de landkaart zijn rivieren en steden geschil derd, die we van buiten moeten leeren. Met de aardglobe maakt de meester zonsver duistering. In de school hangt een thermo meter; daarmee maakt bij het 's zomers warm, totdat we vrij hebbende meester kijkt er net zoolang naar, tot het 20 graden is. Dan mogen we naar huis gaan. De school opziener prjjst ons altijd, maar de meester is toch blij als hij weer weg is”. 48 8 en 23 16 vaten. VEEMARKT. De aanvoer bestond uit: 3702 Runderen, 1565 Schapen, 763 Varkens, 12 Bokken en Geiten, 16 Paarden, totaal 6058 stuks. In Rundvee was de handel, in vergelijk met den grooten aanvoer, stadig, doch de Belgische Veehandelaren kochten behoorlijk veelin Graskalveren mede stadig, alleen in Varkens willig. Waterleiding. De heer J. T. Eijdman, ingenieur te Delft die hier concessie heeft gevraagd voor de levering van gedistilleerd zeewater, sprak Woensdagavond j.l. in ’t Natuur kundig Genootschap te Sneek. De lezing over de bereiding van goed drinkwater uit zeewater, was interessant en ’t plan van den heer Eijdman lijkt uitvoer baar. Hij wil n.l. ’t zeewater zes reservoirs laten doorloopen. ’t Eerste verlaat ’t met een warmte van 130° Oelcius, in ’t laatste is ’t afgekoeld tot 40°. Door dubbelwandi ge buizen kan men, zoo bekend is, warm water koud en koud water weer warm makenwaardoor de heer E. er zich van overtuigd houdt, dat we nooit lauw water in huis krijgen. Om Harlingen als plaats te kiezen, waar de waterfabriek gevestigd zou worden, komt den heer E. niet wenschelijk voor. In de eerste plaats bevindt zich in de nabijheid der haven geen geschikte plaats, in de tweede is ’t zeewater voor Harlingen te modderig. Vlieland daarentegen vindt spreker ’t geschiktste punt omdat ’t zeewater bij Vlie land ’t zuiverst, en ’t zoutgehalte ’t grootst is, terwijl ’t tevens zoo gunstig ligt voor ’t lossen van kolenschepen uit Engeland. Zal E’s grootsch werk tot stand komen, dan moet Sneek aansprakelijk zijn voor een som van f 21000. De prijs van 't water berekent de heer E. op J/2 ct. per dag en per hoofd voor een verbruik van 16 L. in een etmaal. Door middel van muntwatermeters, die ZEd. vooral prefereert voor ’t betrachten van zuinigheid, zou hij in staat zijn van zonsop- tot zonsondergang zijn water ver krijgbaar te stellen tegen 1 ct. de 20 liter ct per emmer). Met de verschillende zouten, die door bewuste distillatie gevormd worden, hoopt de heer E. de exploitatie kosten der onderneming te kunnen dekken. Van Vlieland moet ’t gedistilleerde water met tankschepen naar Harlingen worden vervoerd. Vandaar gaat ’t zoo bekend is, in buizen naar Bolsward en Sneek. Spreker is er zeker van, dat zijn water bacteriënvrij wordt algeleverd. Wij voor ons vragen Wanneer ’t te Harlingen over wordt ge laden, zouden dan bij die overlading niet weer gemakkelijk bacteriën kunnen worden opgenomen Misschien komen we later op ’t plan-Eijd- man nog eens uitvoeriger terug. Vereeniging „Tuinbouw”. Woensdagavond werd in het hotel „Tui- ninga” de jaarvergadering gehouden van de vereeniging „Tuinbouw.” Deze vereeniging bestaat reeds ongeveer 40 jaar en heeft on getwijfeld een zeer nuttigen werkkring. Zij stelt zich n.l. ten doel, perceelen bouwland aan mingegoeden te verhuren tegen billijken prijs. Tot dat einde huurt de vereeniging zelf van H.H. gasthuisvoogden een opper vlakte grond van 26572 c.A., dat, op een klein gedeelte na, ’t welk voor weiland ge bruikt wordt, in bouwland herschapen en in 157 perceelen gesplitst is. ’t Geheel is verdeeld in twee afdeelingenle. „de Hooge Fenne,” ingang aan den Sneekerweg, 2e. de „Robijnsche Fenne,” die voor J/4 aan de gemeente Bolsward behoort, ingang aan de Knossingerlaan. Al naar gelang de grootte en de betere of mindere ligging der perceelen, wordt daarvoor een verschillende huurprijs betaald. Een enkele, die voor een goed deel uit dien „bouw” zijn bestaan moet vinden, kan 4—5 perceelen in huur beko men, de anderen minder, ’t Bestuur der vereeniging bestaat uit de heerenP. J. Fennema, Voorzitter, K. H. Laagland, Se- cretaris-Boekhouder, G. J. Keilman, B. D. Eerdmans en R. Smits, de laatste vertegen woordigende het college van gasthuisvoog den. Opzichter over den bouw is P. Le verland, bode der vereeniging W. Reinouts. Jaarlijks nu, in de maand October of de perste helft van November vergaderen de Twee ingerekend. Woensdagavond arriveerde op den ge wonen tijd de vrachtrijder Piso van Sneek. Hij had dien dag bij zijn gewone bestel- en vrachtgoederen ook een colli, dat niet van een adres was voorzien, en door sommigen als een fust jenever werd betiteld, doch dit zal wel misgezien zijn. Wat was het geval Een groentenkoopman, te Sneek woonachtig, had Woensdag alhier met bloemkool gevent en op den terugkeer schijnt de reis hem te zwaar te zijn gevallen, althans hij werd op den Sneekerweg gevonden en door Piso op de kar meegenomen. Bij gebrek aan een ander adres werd het vrachtje nu naar het politiebureau gereden en daar afgezet. Deze patient had zoodoende kosteloos vervoeren nog kosteloos logies op den koop toe. Had deze koopman weinig besef meer van zijn toestand, dienzelfden avond ruim elf uur werd nog een het bureau binnenge bracht, die totaal het bewustzijn miste. Was de eerste zoo slap, dat hij niet meer kon gaan, deze hield zich stokstijf en wilde geen voet verzetten. De eerste was in zijn daag- sche plunje, doch de andere had het voor komen van een elegant heer, en droeg zelfs een splinternieuwe „demi”. De toestand van den eerste werd algemeen toegeschreven aan het gebruik van jenever, doch aan den tweede was het niet te bespeuren, dat hij een druppel had gebruikt, en de gewone kenteekenen van dronkenschap waren in ’t geheel niet te ontdekken, en toch hij hield zich maar steeds stom, kon zelfs zijn naam niet opgeven, ja gaf in ’t geheel geen teeke- nen van leven, zoodat meneer dan ook let terlijk het bureau moest worden ingedragen. Wie nader omtrent dezen tweeden arrestant wenscht te worden ingelicht, verneme dat het een kleerenstander was, die ’s avonds op de stoep was vergeten en waaraan door een agent zoolang een veiliger plaats werd verschaft. van 26 tot en met 28 Kimswerd, 28 Oct. Een paard, werk zaam bij den tramweg tusschen hier en Harlingen, werd zoo verschrikt of bevreesd voor een voorbijrijdenden tram, dat het ter aarde viel en terstond dood was. In den tuin van den onderwijzer P. alhier is o. m. ééne pompoen gewasschen, welke een omtrek had van 1,25 M., wegende on geveer 35 pond. Sneek 29 Oct. In de raadszitting gisterenavond werd geïnstalleerd ’t nieuwe raadslid, de heer M ten Cate. Ingekomen was een adres van de firma N. Lankhorst e. a. om ’t gas voor industrieel gebruik op 5 ct. per M3 te brengen. Em verzoek van onzen Commissaris van politie, om bezoldi ging voor ’t waarnemen der finantiën van markt- en havenmeester gaf nul op ’t request. De Raad vereenigde zich met ’t advies hieromtrent van Burg, en Weth. nl. dat aangezien men hier met een koninklijken post te doen heeft van een vermomde ver- hooging alleen sprake zou kunnen zijn. Buitendien bestond er nu allerminst reden tot verhooging nu men op ’t punt stond de verbetering onzer markt in behandeling te nemen. En ten slotte oordeelden B. en W. dat ’t op den weg van den heer O. v. P. lag voor de goede orde zooveel mogeljjk hulp te ver^ leenen. Aan Elkan Sanders werd voor f50’sj aars weder de Bank van Leening in beheer ge geven gedurende 1899. De heer Camphuis bracht in ’t midden, dat ’t wenschelijk was, dat de gemeente de bank in eigen beheer nam. Bij het behandelen der gemeente-begroo- ting werden nog al eenige nootjes gekraakt, waarop we in een volgend nummer hopen terug te komen. Harlingen. De Westerkerk stond sinds langen tijd ongebruikt. De meubelen van waarde waren verkocht. De lieve jeugd deed met het gebouw, zopah ze meenen, -43,— •41,—- - 40,- - Voor de bewijzen van deelneming bij het overlijden van onzen Broeder, den lieer M. E. PEEREBOOM— der Kinderen. P. PEEREBOOM. Bolsward, 29 October 1898. Bolsward, 27 Oct. 1898. Kaasnagel f 24,tot f 28,50. Aanvoer 1158 kilo. Aanvoer 36 4 en 1 8 ton boter. Vereeniging. le k/43,50hf— 2e 3e 4e 5e 6e 2e 3e 4e 5e B. van der Werf. le keur f 43,50 a f ,- 2e 3e 4e Betaling Hoofdelijken Omslag en Vermogensbelasting. Ter voorkoming van vervolgingskosten, worden belanghebbenden herinnerd aan de betaling van den Hoofdelijken Omslag der Gemeente Bolsward, en der Vermogensbe lasting. dat met een onbewoond huis moet gedaan worden geen ruit bleef heel. En er waren er zeer vele ruiten. Woensdag werd alhier de provisioneele veiling gehouden. Het hoogste bod was f 4369. De politie te ’s Gravenhage deelt mede, dat uit geen enkele aanwijzing is gebleken dat een jonge dame uit Voorburg zich schul dig zou hebben gemaakt aan het wegnemen van dassen uit een winkelmagazijn daar ter stede en dat het onderzoek evenmin heeft aangetoond dat die voorwerpen in haar bezit zouden zijn gevonden. Eene onhandigheid van eene winkeljuf frouw is hier oorzaak van eene hoogst on aangename bejegening, die deze jonge dame heeft ondervonden. In de jaren 1896 en 1897 zijn proeven genomen met kolonisatie van bijen naar Suriname. Natuurlijk is deze onze kolonie rijk aan bloemen. De bijencultuur moet daar groote voordeelen kunnen opleveren. Men had dan ook groote verwachtingen. Voor een deel werd men hierin teleurgesteld, doordat de verre reis zeer veel schade aan de korven en de bevolking deed. Met een goedgebleven korf ging het eerst uitstekend. Er werd verbazend gezwermd, en het gewin was meer dan buitengewoon, totdat toch nog de proef mislukte, doordat alle stokken moederloos werden. Het doel is dus niet bereikt. Toch zal nu wederom een proef ge nomen worden. Met de laatste mail zijn door den heer Hoetsen van Hoevelaken nogmaals twee korven, nu met de meeste zorg verpakt, verzonden. Omtrent den beruchten Hendrik de Jong kan worden medegedeeld, dat hij in den aanvang van Augustus dezes jaars een brief uit Philadelphia heeft gericht tot zijn advocaat te Arnhem, diehembjj zijn laatste vervolging wegens oplichting heeft verdedigd. Hierin meldt hij dat hij zich in de nieuwe wereld heeft gevestigd en verzoekt de groe ten aan de rechters en den officier van ju stitie te Arnhem over te brengen. Tengevolge van de stipte toepassing van de wetsartikelen door den pensioen raad bij pensionneering, gaan niet alleen vele onderofficieren en minderen den dienst met paspoort verlaten om zich bijtijds in de burgermaatschappij een betrekking te zoeken, maar ook door de officieren van zee- en landmacht wordt zeer veel moeite gedaan om zich in de burgermaatschappij een positie te verwerven. De reeds op leef tijd zijnde officieren en onderofficieren blijven omdat ze moeten, geen kans meer ziende om zonder pensioen in de burgermaatschap pij in hun onderhoud te kunnen voorzien. De jonge krachten, die voor zoo veel de de officieren betreft, aan het Rijk sommen geld voor opleiding hebben gekost, gaan heen en weldra zal men in ons leger vooral onder de onderofficieren, niet anders dan gebrekkigen vinden, die uit vrees van met den pensioenraad te moeten kennis maken, zich niet aan een keuring durven onderwer pen. De kooplieden die hun vee te Esschen in quarantaine hebben, klagen erg over de kosten. Per dag komt ieder stuk vee op ruim 4 francs, daarbij komt nog dat vele dieren langer dan tien dagen in quarantaine moeten blijven. Er zijn kooplieden die van een volgenden invoer reeds bobben afgezien. Richard Erpel, de beruchte inbreker, die uit de gevangenis te Berlijn ontsnapte, is thans weder naar de cel teruggebracht. Hij heeft het volgende verhaal van zijn ontvluchting gedaan „Ik had gelegenheid gevonden, een bruine gevangenis-pantalon te ontvreemden, bond deze mij om bet lichaam en met slechts een hemd bekleed, wrong ik mij door de slechts 16 cM. uit elkaar staande ijzeren tralies. Ik klom over de muren van de gevangenis, ontkwam in de richting van Spandau en stal daar een mantel van een spoorweg wachter uit zijn huisje. Vervolgens begaf ik mij op weg naar Hamburg. Daar hoopte ik als stoker op een schip geplaatst te worden om zoo naar Amerika te komen, waar ik een nieuw leven wilde beginnen. Ik overnachtte in schuren of in bosschen, stal nabij Wittenberge een rijwiel en daar ik niet rijden kon, leerde ik het door mij drie nachten te oefenen. Ik reed toen op mijn fiets naar Hamburg en voorzag door diefstal in mijn onderhoud. Nabij Bremen kreeg een veldwachter door mijn gevange nisbroek argwaan, arresteerde mij en zoo werd ik weder geknipt.” Te Nustaga in Kurland is een „Oude juffcouwen-club” opgericht. Jongere vrouwen dan 37 jaar worden niet als lid aangenomen. Elk der leden moet zweren, nooit te zullen huwen. Te Rostock in Mecklenburg zag men Zondagnamiddag een luchtballon, in welks gondel zich twee personen bevonden, snel nederdalen. Doch blijkbaar hadden de twee passagiers veel moeite om te ankeren. Ein delijk gelukte het en met behulp van toe geschoten boeren konden de twee reizigers landen. Daar zij Fransch spraken en geen woord Duitsch verstonden duurde het lang, eer men iets naders over hen te weten kwam. Zij bleken een ingenieur en een graat uit Parijs te zijn, die aldaar Zaterdagmorgen vroeg waren opgestegen, in de hoop naar Rusland te kunnen stevenen. Onderweg had de ballon beschadiging gekregen en zij waren gedwongen zoo snel mogelijk te dalen. Het eerste wat de luchtreizigers deden, was een moment-photographie nemen van 1 de personen bjj hun landing tegenwoordig. Daarna zonden ze een telegram naar Parijs en vertrokken per trein naar Hamburg. Nabij Bonn viel een stoker, die pas van een zware ziekte hersteld was en een glas brandewijn had gedronken, dat voor zijn nog zwak lichaam te veel was, van de locomotief van een trein en raakte tusschen de zuigerstang beklemd. Hij werd honderd meter medegesleept. Toen de trein tot stil stand was gebracht, bleek hij reeds over leden te zijn. De locomotief moest omhoog geheschen worden, zoo zat het lijk tusschen de wielen beklemd. huurders, 70 80 in getal, met het Be stuur. Op die vergadering worden de be langen van de vereeniging met het Bestuur en onderling besproken en ook Woensdag avond was die vergadering zeer geanimeerd. De traditioneele „Gouwenaar,” de koffie met koek, in één woord het echt huishou- delijk-gezellige, ontbrak ook nu weer niet, er heerschte een prettige toon en uit alles bleek, dat het doel der vereeniging door het Bestuur ferm behartigd, door de leden niet uit het oog wordt verloren. Wij wenschen deze vereeniging, waardoor in zoo menig gezin op ongevoelige wijze een belangrijke proviand wordt bekomen en dat menigeen een aangename bezigheid ver schaft in zijne vrije uurtjes, een langdurig bestaan. De zaak-Dreyfus. PARIJS, 28 Oct. Voor het Hof van Cassatie is het volkomen kalm. In de gehoorzaal is het publiek niet over matig groot. De zitting wordt te 12 uur heropend. Bard, zijn rapport vervolgende, zegt, dat, indien het Hof Dreyfus onmiddellijk voor den krijgsraad zou doen terechtstaan, de beschuldiging zou worden teruggenomen. Hij vraagt zich af of het vonnis zonder terugwijzing niet geheel moet worden ver nietigd. Dreyfus moet worden vrijgelaten, omdat er geen enkele reden tot twijfel bestaat. Requisitoir van den procureur- generaal. PARIJS, 28 Oct. De procureur-generaal bij het Hof van Cassatie, Manau, zijn requi sitoir uitsprekende, vraagt de revisie en de vernietiging van het proces-Dreyfus en zijne verwijzing naar eene nieuwe rechtbank en de opheffing van de straf. PARIJS, 28 Oct. Manau voortgaande, zegt, dat de revisie van het proces nog niet beteekent de proclamatie van de onschuld van Dreyfus. Het Hof heeft het recht niet te zeggen, dat er nieuwe feiten zijn. De wet is stellig. Zij zou Dreyfus’ onschuld slechts kunnen toelaten te proclameeren, indien hij overle den was. Manau brengt vervolgens hulde aan het rapport van Bard. Manau is van oordeel dat de brief van den zegelbewaarder, doe lende op twee nieuwe feiten, van dien aard, is, dat de onschuld van Dreyfus er uit vol gen zal. Hg zal zich bepalen tot het onderzoek van deze twee nieuwe feiten, ofschoon de bestudeering van het dossier hem nieuwe feiten heeft opgeleverd. De vervalsching door Henry, de inscbui- ving van een vreemd stuk in een historisch feit. PARIJS, 28 Oct. Mornhardt toont nieuwe feiten aan in zake de onderlinge tegen spraak der schriftkundigen, de vervalsching door Henry en de mededeeling van ge heime stukken. Hij vraagt een aanvallende instructie en verzoekt dat men aan het dossier een ge- heele lijst stukken toevoege welke hij op noemt. De procureur-generaal Manau zegt„Zie daar, zaak-Dreyfus voortaan op het gebied der justitie getreden. Niemand zou u daarvan kunnen weg trekken en zal u ook daarvan wegtrekken zonder plichtsverzuim te begaan.” Uw vonnis, mijne heeren, zal voor allen de uitspraak van de waarheid en de gerech tigheid zijn. Verricht de revisie of ten minste bereidt den weg voor de revisie voor. De Tel. AO üUUl li 11) IVb AG 75 Ti n 75 77 5? 7 7 77 7 77 7 75 J 77 7? 7 77 5 77 1 7? -7— 77- 6e

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 2