NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD sewwAaö en wwssa&ossï, Kijkjes op de Brol. I I No. 88. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zeven en dertigste Jaargang. 1898. I I DONDERDAG 3 NOVEMBER. BINNENLAND. N X i 1 k l VOOR e. te ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Allemaal, allemaal een en twintig; cent ook te eentoonig begint te worden, ruim ik mijn standplaats nu gaarne voor een ander, en ga eens kijken bij den man die het publiek dondersteenen zal laten zien. Op dit tooneel zal ik mijne lezers evenwel tot een volgen den keer moeten laten wachten. Hepk. Adv. BI. Zaterdagavond omstreeks 10 uur, is in de infanterie-kazerne op Damlust, te Utrecht, een drama voorgevallen. De milicien-soldaat F. de Vroege, van het 5e bataljon 5e regiment infanterie, stond op post op de achterplaats der kazerne en zag in een waschlokaal, dat met een raam uit zicht geeft op genoemde plaats, licht ont steken, omdat in dit lokaal door een soldaat, onder toezicht van een onderofficier, nog eenige bezigheden te verrichten waren. Hierop liep de bewuste schildwacht naar het raam, laadde zijn geweer met scherpe patronen, welke bij in zijn functie als post in zijn bezit heeft, en vuurde, zonder eenige reden, door het raam op de beide militairen. Het eerste schot trof den milicien-soldaat van Deelen, van het 5e bat. 8 reg. inf., in het hoofd, die onmiddellijk in elkaar zakte en ter plaatse dood bleef, het tweede schot den sergeant even boven den schouder door zijn jas, zoodat de sergeant er met een schramp aan de kin afkwam. De sergeant liep daarop naar de aangren zende kamer, bewoond door eene compag nie van het 5e bat. 8 reg. int, om hulp m te roepen, alwaar een derde en vierde schot door de ramen werd gelost, doch gelukkig zonder iemand te verwonden, niettegenstaan de de manschappen reeds te bed waren. De dader werd onmiddeliyk daarna gegrepen en in arrest gesteld. De oorzaak van deze ramp moet hoogst- waarschijnlijk worden toegeschreven aan een vlaag van waanzin. D.) Omtrent den dader van het drama, dat Zaterdagavond in de infanterie-kazerne te Utrecht is afgespeeld, vernam het U. D. de volgende bijzonderhedenAltyd was de man eenigszins vreemd geweest, stil en teruggetrokken. Hy zonderde zich in den regel af en ging met zijne kameraden zoo weinig mogelijk om. Doch zyn toestand was niet van dien aard, dat de commandant het noodig had geoordeeld, bijzonder op hem te letten. De man verklaarde, dat hy op den sergeant geschoten had, omdat hy meende, dat deze den soldaat mishandelde. Ter zake van eenzelfde feit, ofschoon minder vreeselijk, was hy alreeds gedegia- deerd van milicien-korperaal tot soldaat. Ook toen meende hy dat een sergeant een soldaat mishandelde, hij kreeg toen een op welling om voor den man op te komen en mishandelde den sergeant. De verzending van beetwortelen, uit het Noorden van Friesland naar de fabrieken in Noord-Brabant, is steeds in vollen gang. Van Leeuwarden vertrekken alle dagen ongeveer 15 geladen wagens met de goede rentreinen en bovendien twee extra-„beet- worteltreinen van 30 wagens, elk geladen met ongev. 10,000 Kilogram suikerbieten, naar Breda, II. Reeds vroeg op den voormiddag stonden eenige pakkisten op een ry langs de rails voor „de Wijnberg* aan den kant van het Marktplein, en spoedig daarna zagen wij een koopman bezig, zijn etalage op straat klaar te maken. Ijzerwaren, gereedschappen voor den timmerman is in hoofdzaak zijn artikel. In een lange rij liggen daar uitgestald een aanzienlijke hoeveelheid vijlen, zagen, hamers, bylen, boren, nijptangen en ook knoppen, banden, schroeven, kettingen enz. De koopman heeft alles gesorteerd, en eerst begint een collectie van 10 cent, dan een groote rubriek van 21 cent, daarnaast nog wat artikelen van 40 en 60 cent, terwijl de duurdere stukken afzonderlijk geprijsd zyn. De koopman, begaafd met een schelklin kende stem, heeft de gewoonte meestal zin gend te praten of men kan ook zeggen pratend te zingen. Om zijn etalage staan in den regel nog al een aanzienlijk jjetal kijkers, en de koopman wil deze tot koopen aanmoedigen door zijn zingend gesprek. Om te vertellen hoe dat ongeveer toegaat, zouden wij in dit geval eigenlijk notenschrift boven onze regels dienen te schrijven, maar dat gaat moeielijk in een krant, en dus moet men de melodie er maar zelf bij denken. Allemaal, allemaal een en twintig cent 1 Twee dubbeltjes en een cent! Je mag nemen wat je wil Na zoo’n zangbui wordt gewoonlijk spre kende vervolgd en menigmaal het woord tot een der omstanders gericht. Artikelen menheer, van een gulden en een daalder, nu allemaal voor een en twintig cent. en de koopman zegt onverholenWel ja, daar zijn ze in Friesland nog al gek mee, an ders gingen ze ook voor 21 cent, en in den zelfden ademtocht roept hij weder luide Artikelen van een gulden en meer, koop je bij mij voor 21 cent! Wat in den winkel een gulden of een daalder kost, neem je nu mee voor een en twintig centen overgaande in den gewonen zangtoon vervolgt hij Rommele maar, rommele maar, Voor een en twintig centen ben je klaar. Een paar omstanders, die aan hun berookte gezichten en besmeerde blauwe kielen te her kennen zijn als machinisten in een fabriek of stoomboot, trekken de aandacht van onzen koopman, en hun ieder een paar fijlen in de hand duwende zegt hijBekijk die eens, echt Engelsch staal, hard als glas. Een ander, die voor een veehouder wordt aangezien, wordt een groote veeschaar onder den neus gehou den, met de woorden Zie daar, vriend, voor bijna niemendal, een ding wat je altijd te pas komtTimmerknechten worden op boren en beitels attent gemaakt, en alle die bedrij vigheid wordt afgewisseld met het refrein Allemaal, allemaal een en twintig cent Dan weer luidt het Fijne potlooden, mijne heeren, Om te schrijven en te noteeren De kwaliteit, die is bekend, Het dozijn kost een en twintig cent. Een bakje met geld staat midden in de etalage, zeker om de menschen te toonen dat er al belangrijke zaken zijn gedaan althans eenige rijksdaalders en guldens glin steren tusschen het kleingeld, en telkens wan neer een artikel weg gaat, wordt het ont vangen geld in dat bakje geworpen. Op een oogenblik dat .de verkoop niet wilde vlotten hoorden wij den koopman nog roepen: Als je niet koopt, sta je tegen je IXlXiX4LXt>X XXIX 41XXC LXXCXCXX Y UV/L K>X>XX K>XX VYYlUllil VULll. y -1 Iemand vroeg daarop wat hij voor drie stuks zelf Een van twee; het mangelt je dan aan moest geven, en het antwoord was, voor elk stuk 21 cent, 5 stuks een gulden, daar is niets aan te doen. Vaste pryzen. En terstond daarop valt hij weer in met zijn gezang: Je mag nemen wat je wilHier of daar, alles ligt door elkaar. Voor 21 centen ben je klaar Sprekende vervolgt hijVerleden Vrijdag was ik te Leeuwarden. De menschen voch ten letterlijk om er bij te komen, en te Sneek dito. Sta dus niet te gapen, maar zoek uit nu. Elk neemt zijn gading. (Zingend): Je mag nemen wat je wil. Daar, ben je voor een dubbeltje klaar. Hier kost alles een en twintig cent. Verderop 40 en 60 cent! (Sprekende.) Hoe komen de Joden er an, zal je zeggen. De fijnste artikelen, nieuw, glad en mooi voor spotprijzen. Grabbele maar, wij hebben ook gegrabbeld. Geneert maar niet, wij hebben ons ook niet gegeneerd. Wij hebben er een koopje aan gehad, en nu hebt gij er een koopje an ook. Messen, eerste kwa liteit, nijptangen, kijk menheer, een draad nagel kun er mee doorknippen. Echt staal. Als er geen magazijnen waren om zeep ge gaan, konden we het zoo niet leveren. Ma- gazijnhouders, die verlet hadden van centen, hebben ons laten grabbelenGrabbel jelui nu ook maar. (Zingend.) Allemaal, allemaal een en twintig cent! Twee dubbeltjes en een cent Toen wij even later nog eens kwamen kijken, hoorden wij hem met verheffing van stem uitroepen: Onschuldig veroordeeldDe artikelen liggen hier op straat, ze worden gewantrouwd. Doch bezie ze maar. Menschen die er verstand van hebben, ziet die schaar. Een stuk grof zeildoek evengoed als een pa piertje knip je er mee door, ’k Verzeker je, ’t is den winkeliers een doorn in het oog, dat wij je hier zulke koopjes aanbieden. Ze staan te kijken met tranen in der oogen Ze wringen de handen achter hun spiegelglas, want hier op straat koop je haast voor niemendal. Menschen die er kennis van heb ben moet je maar vragen. Zie hier dit fijne broodmes, menheer, terwijl hij een der om standers een der messen voorhoudt, zie maar eens het merk Herder. Toen de aangespro kene daarop antwoordt, dat er H. Herder staat, maar dat hij meent dat er een schoppen op moet staan en den naam F. Herder, valt de koopman hem smalend in de redeZoo, denk je dan dat die fabriek alleen goed werk levert Hoor hier, terwijl hij met het mes tegen zijn nagel klinkt, dat is staal, fijne snee, nette afwerking en, (zingend)Alle maal, allemaal een en twintig cent! Je mag nemen wat je wil Ja menschen, je staat tegen je zelf, als je nu niet toepakt: Koopt als je de gelegenheid hebt, en gebruikt het wanneer het te pas komt. Jonge, jonge, jonge, wat een koopjes. Je moest mekaar de haren uit het hoofd trekken om er bij te komen Een der omstanders, blijkbaar een kenner van het vak, wijst op een artikel dat onder de rubriek 40 cent ligt, en vraagt vertrou- ftelyk, verkoop je dat ook voor veertig coat verstand of de kwaal zit in je portemonnaie. Uitzoeken, uitzoeken, allemaal 21 cent! Menigeen mag denken, dat zulk argumen- teeren niet veel baat, maar dat het zoowat bij het verkoopen op de markt thuis behoort het wordt dan ook vaak met marktge schreeuw betiteld, wanneer iemand met wat veel ophef van woorden de eene of andere zaak voorstaat toch kan ik de meening weerleggen, dat dit praten niet helpt, en het bewijs werd zeer tastbaar geleverd bij deze zelfde étalage van ijzerwaren. Een volgende week zag ik hier een ander koopman staan naar alle waarschijnlijkheid een jongere broeder. Deze broeder nu wasplaatsvervanger, wijl de echte koopman op de veemarkt bezig was met den verkoop van touwwerk voor het vee dat gestald moest worden. Hoorn- kettingen, touwen en klauwen Wie met koeien omgaat, moge weten wat dat zijn, schrijver dezes weet het niet werden met den noodigen omhaal van woorden bij bossen tegelijk aan den man gebracht. Onderwijl moest de broeder want ik zal mij bepaald niet vergissen in dezen graad van bloedverwantschap op het Marktplein schilderen, ja waarlijk, hij was niet meer dan een schildwacht bij deze straatetalage. Blijk baar was deze plaatsvervanger nog niet er varen in het klappen van de zweep, en bezat hy ook lang niet de geschiktheid van zyn voorganger. Oogenschijnlijk wel wat met zijn positie verlegen, stond nij daar, en geen koopers, ja eigenlijk ook geen kijkers kwamen opdagen. De nieuwe koopman trachtte at en toe de woorden zijns broeders tot de zijne te maken, doch zijn stemorgaan was onwel luidend en dof, en zijnAllemaal, allemaal een en twintig cent, je mag nemen wat je wilklonk volstrekt niet vroolyk, ja ik meende zelfs te bespeuren, dat dit koopman netje zich zelf over zijn positie geneerde en zich van verlegenheid herhaaldelijk de han den wreef. Ging andere Donderdagen de ver koop niet zoo als de koopman het wel wilde hebben, er ging toch af en toe iets af en ge durig kon hij geld in het bakje werpen, doch nu stonden de zaken stil. Ik meen daaruit te mogen concludeeren, dat de woorden.niet te vergeefs gesproken worden. Onwillekeurig blijft het publiek eens luisteren naar zyn verhaal en waar de een bij stilstaat, blyft ook licht de ander even, en zoo komen de kijkers en allicht ook koopers. Hoe beter slag iemand er van heeft, zijn waren op te hemelen, of juister gezegd, hoe beter zulk een koopman het publiek weet te boeien en de belangstelling weet te trekken, des te meer kans is er, dat hij wat van zijne waren slijt. De uitdrukkingSpreken is zil ver, en zwijgen is goud, heeft hier op de markt haar waarde niet, ’t Is hier eigenlijk: Zwijgen is niets, doch spreken brengt zilver. Wel storen enkelen zich niet aan de woorden, doch de groote massa is anders. Wordt iemand het herhalen van de aanprijzingen moede en gaat hij verder, een ander komt gewoonlijk terstond zijn plwta innemen.Om^atmijhet; Wonseradeel, 29 Oct. In de vorige vergadering van den Gemeenteraad hebben de stemmen gestaakt over een voorstel van het dagelijksch Bestuur, om bij de regeering aan te dringen op wijziging der kieswet, opdat de stemtijd worde ingekort en van 9—3 uur beperkt. Bij de heden gehouden nieuwe stemming is dit voorstel met 8 tegen 7 stemmen verworpen. Met 13 tegen 2 stem men werd echter goedkeuring verleend aan een ander voorstel, strekkende om te ver krijgen, dat de resultaten der stemming van de verschillende bureaux in eene ge meente door één stemopnemer van het hoofd stembureau kunnen worden overgebracht. De gemeente-begrooting is door den Raad vastgesteld met een totaal van f 133,680. De hoofdelijke omslag is gesteld op f 37,050 en de uitkeering uit ’s rijks kas op f 45,381,67 of f 3,48% per inwoner. Voor onderwijs is f 25,639,50 en voor subsidie aan de armbe sturen f 31,770 uitgetrokken. Dit laatste is f 2470 lager dan over 1898. In verband met de begrooting is besloten a. afwijzend te beschikken op het ver zoek van den politiebond tot nadere rege ling van de jaarwedden van de ambtenaren der gemeentepolitie, onder aanbeveling nochthans, dat adressant zich wende tot de regeering om te verkrijgen, dat gezegde ambtenaren worden opgenomen in het rijks- pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren. b. over te gaan tot het uitdiepen van de Pingjumervaart en van de ArumerFra- nekervaart, wat de laatste betreft onder voorbehoud, dat daartoe ook door Franeker en Franekeradeel worde medegewerkt c. aan Burg, en Weth. opdracht te doen tot het aanvragen van subsidie uit de pro vinciale fondsen voor de aan de Aru mer—Franekervaart te geven grootere diepte d. een voorstel van Burg, en Weth. om ook de vaart van Lollum naar Paijezijl uit te diepen, tot nader aan te houden. De begrooting van de armbesturen en van den BolswarderHarlingerweg zijn door den Raad goedgekeurd. Verder is nog besloten 1. Burg, en Weth. te machtigen tot de aanbesteding van een schoolgebouw met onderwijzerswoning te Witmarsum en het verbouwen van de schoollokalen te Arum en Tjerkwerd, en van de onderwyzerswoning te Idsegahuizen, onder voorbehoud, dat de door de Regeering in uitzicht gestelde buitengewone subsidie worde verkregen 2. het advies van het dagelijksch be stuur in te winnen op verzoekschriften tot aanleg van een kunstweg van Lollum naar de Grauwe Kat onder Arum, en tot het plaatsen van lantaarns te Piaamen Makkum 3. het adres van het voorloopig comité voor een aan te leggen tramweg Frane kerBolswardWorkum commissoriaal te maken. Tot leden van de commissie zijn benoemd de heeren Zijsling, Blanksma en Scheepsma. Witmarsum, 31 Oct. Zeer kort na elkaar zyn twee oud-ambtenaren onzer ge meente aan hunne betrekkingen door den dood ontrukt. Te Huizum overleed voor enkele dagen de heer Heldoorn, oud-con- cierge dezer gemeente, een man die zijne beste jaren in dienst der gemeente, èn als concierge èn als klerk had doorgebracht en wien dan ook bij zyn aftreden eeu pen sioen door de gemeente was verleend. Zaterdag j.l. bereikte ons de treurmare, dat de beer D. Posthumus, vroeger onder wijzer te Pingjum, die wegens geschokte gezondheid ontslag als zoodanig had ge nomen, om zich als muziekonderwijzer in Sneek te vestigen, aan gade en kind was ontvallen. Wie den heer Posthumus hebben gekend zullen beseffen, hoe deze tjjding, vooral ook in zyne vroegere standplaats, met diep leed wezen werd vernomen. Dat zyne nage dachtenis niet zal worden vergeten, strekke zyne treurende familieleden eenigszins tot troost. Leeuwarden. Naar aanleiding van een adres van den Directeur der Ned. Tram- wegmjj. stellen Ged. Staten aan de Staten voor, om de voorwaarden, waaronder voor een locaalspoorweg Joure—Lemmer een provinciaal subsidie in uitzicht is gesteld, zoodanig te wijzigen dat met de» aanleg van dien weg een aanvang gemaakt moet worden vóór 1 Mei 1899 en de weg voor exploitatie gereed moet zijn vóór 1 Mei 1900. Leeuwarden, 31 Oct. De werkzaam heden in de bieten duren steeds voort. Er worden flinke loonen gemaaktsommigen verdienen een rijksdaalder per dag, naar ons werd meegedeeld, ’s Avonds wordt ge werkt by Welsh licht en hedenavond waren we er getuige van, hoe een aantal arbeiders in vroolijke stemming naar het terrein trok ken, waar weer een nieuwe trein moest worden geladen. Een hunner ging met een trompet voorop en foeterde het deuntje „Van mijn leven kom ik niet weer uit de Zaan,“ enz., .terwijl de anderen zongen. Zoodra men op hei terrein was gekomen, werd een rondedans gehouden onder het gezang van dezelfde hartroerende melodie, waarna een 'der mannen met de pet zwaaide en riep„dat zij leve Toen was ’t uit. De arbeid zou direct beginnen. Lemmer, 31 Oct. Wegens den aan houdenden Zuiden wind van de laatste dagen is het binnenwater hier thans buitengewoon laag, (4 dm. ben. Z. P.) zoodat schepen met 6 voet diepgang hier nu slechts met moeite kunnen passeeren. De stoombooten Sneek en Leeuwarden 4, gistermorgen alhier bin nengekomen, waren ook genoodzaakt eerst te lichten en konden eerst heden middag hun weg vervolgen. Opsterland, 1 Nov. De 17 jarige dochter van den arbeider R. K. te Lippen huizen heeft gisteren een daad van levens moeheid gepleegd. De ouders, thuis komende van de Goriedijkster kermis, vonden tot hunne bevreemding de deur gesloten. Nadat ze het slot verbroken hadden, ontwaarden ze met schrik wat hun dochter had gedaan. Wel werden nog pogingen aangewend om de levensgeesten weder op te wekken, doch ’t bleek reeds te laat. Bolswardsche Courant -■ I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1