NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD 8OL8WABB S» WONSEB AOEEX No. 90. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zeven en dertigste Jaargang. 1898. DONDERDAG 10 NOVEMBER. BINNENLAND. VOOR ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Zoo zong Bilderdijk en waarlijk, zoo leert ons de Natuur, zoo leert ons het leven. Gelukkig dan de mensch, die geen bron van geluk tevergeefs voor zich laat vlieten, die woekert met den tijd en de gaven hém geschonken, die zegen rondom zich ver spreidt en zich blijvender bloemen weet te vergaderen dan Lente en Zomer der Natuur hem scheuken kunnen. Hij kan, wanneer zijn herfst- en wintertijd zijn genaderd, met vreugde terug zien op den voorbijgesnelden tijd en den dichter nazeggen„tombez mes feuilles et laissez-moi voir les cieux Hepk. Adv. BI. Rijksopvoedingsgestichten. Zondag jl. is te Rotterdam een openbare vergadering gehouden, waarin de heer G. In der Maur, die gedurende 4 jaar en 2 maanden in een der gestichten gedetineerd was, verhaalde van de behandeling, die de jongens er soms te verduren hadden. Veel nieuws deelde hy niet mede. In een brochure door hem uit gegeven en in vorige meetings had hij reeds een donker tafereel opgehangen van het lijden dezer ongelukkigen, hoe zy door eerst in de gevangenis in aanraking te komen met misdadigers en dronkaards, reeds voor zij in het gesticht komen het weinigje mo raliteit dat zij nog bezitten, verliezen, hoe zij in het gesticht slechts leeren haten en later gewoonlyk slechts als koloniaal deugen. De straffen, die in de rijksopvoedings gestichten toegepast worden, zijn middel» eeuwschvasten, half vasten, cachot, op een ijzeren brits gebonden den nacht doorbren gen, slechts met een hemd bedekt bij een koude, dat het water in de kamer be vroren is, onvoldoend voedsel en drinken, zoodat de bladeren van de boomen gegeten worden, ja, het geval heelt zich voorgedaan, dat bij een jongen, aan ingewandziekte overleden, bij de lijkschouwing een laag zand en eindjes sigaar in de maag gevon den werden. Ook het onderwijs laat te wen- schen over, hoewel de heer In der Maur zich over het algemeen gunstig over de onderwijzers uitliet. Zedeloosheid heerschte er in de ergste mate en de jongens, er heen gezonden om nuttige leden der Maatschappij te worden, waren gewoonlyk als zij uit de gestichten ontslagen werden, reddeloos ver loren. Over het geheel werd er een zeer donker beeld te aanschouwen gegeven over de toe standen in de gestichten. Een gepensioneerd hoofdonderwijzer van een der gestichten, die daar gedurende 50 jaar onderwijzer was, was in de zaal en hem verzocht de heer In der Maur, bijal dien hij loog, zulks te willen verklaren. De eenige verklaring van dezen heer was, dat de onderwijzers het goed met de jongens voorhebben en de oppassers daarentegen veel te hardhandig waren. Drie personen ver zochten het woord. Een stelde een motie voor, waarin de vergadering haar afkeuring over zulke toestanden te kennen gaf, de tweede verzocht de aanwezige pers geen halve waarheden te willen vermelden, de derde week geheel van het onderwerp af. De eerste motie werd met algemeene stemmen aangenomen. De Telegraaf. Het is der politie te Baarn gelukt, de daders van de inbraak in de ledigstaande villa van den heer De Bont te ontdekken. Het zijn een paar opgeschoten jongens, die het geheele huis onderst boven hebben gehaald en allerlei baldadigheden bedreven. Enkele voorwerpen werden nog by hen ge vonden. Aan de halte Buldersteeg nabij Go- rinchem, liep de timmerman Z., uit Mole naarsgraaf, over de rails, terwjjl de snel trein in aantocht was. Hij werd nog door zijn zoon gewaarschuwd, maar te laat. De onvoorzichtige kwam in aanraking met de locomotief, eu was onmiddellijk dood, Hy. laat een groot gesin na« Een handjegauw op Texel ontvreemdde een zak met meel van een onbeheerde kar. Ongelukkig was er een gaatje in den zak, zoodat men als bij Klein Duimpje met de keisteentjes, kon zien, waar langs het meel weggedragen was. ’t Was voor de politie voorwaar een gemakkelyk spoor. Te Leeuwarden zal Donderdag a.s., vanwege het Landelijk Comité Hogerhuis, in de concertzaal van den heer Visser, een groote meeting gehouden worden, waarin verslag zal worden uitgebracht van de op dien dag te houden zitting van het Gerechts hof inzake het hooger beroep van de vier arbeiders te Beetgum, die door de Recht bank wegens beleediging van Allard Dyk stra „dat is de moordenaar van Britsum* enz. lener zijn veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. Als sprekers zullen optreden de heeren mr. P. J. Troelstra, verdediger der beklaag den L. M. Hermans, voorzitter van het Comité, en G. W. Melchers, predikant te Zuid-Scharwoude. Een drietal broodbakkers te Klundert werden door den kantonrechter te Zeven bergen tot geldboeten veroordeeld wegens bet bakken van grof tarwebrood van minder dan 1 of 2 kilogram en het verzuimen op dat brood het cyfer te drukken, hetwelk het gewicht aangeeft, een en ander in strijd met de politie-verordening te Klundert. Tegen die veroordeelingen ontwikkelde mr. J. J. Bergsma voor den Hoogen Raad eenige cUssatiemiddelen, daarbij in hoofd zaak betoogende, dat de gemeente-wetgever onbevoegd is tot het maken van genoemde, den handel beperkende bepalingen. Het Openb. Min. zal over 14 dagen con clusie nemen. De Hooge Raad heeft de zaak van den man, die door den kantonrechter te Rotterdam no. 2 veroordeeld werd wegens het laten loopen van zyn kippen over een met gras bezaaid perceel weiland van zyn buurman, verwezen naar de rechtbank al daar om te doen onderzoeken of het weiland inderdaad met gras bezaaid was, daar wei land niet altijd bezaaide grond is, zooals de kantonrechter aannam. Ons vee. In België blijven de gevoe lens omtrent het al of niet wenschelyke van het geheel openen der grenzen voor het Ach, dat op iederen zomer een najaar volgen moet!... Zooeven nog was de Natuur met groen en bloemen getooidons oog verlustigde zich in het aanschouwen der golvende koren velden heuvelen, dalen en wouden schit terden in den helderen glans der zomerzon. Levendige werkzaamheid heerschte op het veldoveral volle handen, blijde harten, rijke zegen. Vroolijk klonk het lied der nijvere maaiers, heerlijk het gezang der vogelen. Het loeiende vee dartelde in de groene weide en liefelijk murmelde de beek ’t was of alles samenstemde in een groot en machtig Scheppingslied. Thans echter zijn de bladeren der ver schillende boomen en struiken gestorven. En de bloemen Meedoogenloos schudde de ruwe najaarswind ze heen en weerhij sloeg ze, blind als hij is voor haar schoon heid, tegen- en door elkander; ze neigden ter aarde, ze verwelkten om... te sterven. De velden zijn kaal en eenzaam. De blin kende sikkel heelt het rijpe koren afgemaaid de garven zijn opgeborgen in de schuren het glimpend kouter heeft den vruchtbaren grond omgewoeld allerwegen ziet men niets dan grijs-grauwe aardkluiten. Eenzaam is het op het veld, want de landman heeft zijne akkers verlaten om op den dorschvloer zijn zwaren arbeid te ver richten. Over de eens met lachend groen bedekte heuvelen ligt nu een droevig vaal en het grasrijke dal, dat weergalmde van het gezang van den leeuwrik, is dor en stom. De weiden zijn verlaten. Dichte nevels trekken langzaam en zwaar over de aarde; ze ver bergen het aangezicht der zon en maken als het ware de stilte, die overal heerscht, nog doodscher. De adem van den herfst ruischt door het woud en doet de bladeren vallen, die, als fluisterden ze een afscheidsgroet van den zomer, ritselend voor den voet van den wandelaar heen dwarrelen. Zeker, het is zoet om in de lieve lente het ontwaken der Natuur gade te slaan, het is zoet om in den zomer, als alles lacht en alles zingt, door beemd en bosch te dwalen en den geur van duizenden bloemen te ademen, maar geen lentevreugd, geen weelde van den zomer, kan halen bij den zachten weemoed van den herfst. Die stervende bloemen, die vallende bladeren, ze maken een diepen indruk op den denkenden mensch, zij spreken tot zijn hart. Verlaat dan een oogenblik het stadsge woel, waarin men haast geen tijd heeft om aan de wisseling der jaargetijden te denken. Ga mee naar buiten, naar het eenzame wouden evenals gij, staande aan de ster venssponde van één uwer geliefden, diens laatste woorden gretig zoudt op vangen om ze voortdurend in uwe herinnering te be waren, zoo zult gij ook met heiligen ernst de vermaningen en de troostwoorden van den stervenden zomer vernemen. Al het schoone zoo spreekt hy ver gaat. Eens stonden myn bloemen, mjjn loover, in volle pracht, maar thans ligt alles ver welkt en verdord in het stof ter neder. Ook van uwe lente en van uwen zomer zullen spoedig weinig sporen meer over zynuw herfsttijd komt en een lange, kille winter wacht umemento moriGeniet dus van den zonnigen morgen en middag uws levens, zoolang gij kunt. Dat leven is zoo schoon, wanneer het aldoor een heilig streven naar Deugd, een ernstig zoeken naar Waarheid en een ijverig betrachten van Plicht is. Dat leven Israël» oude dichter zeide het reeds Nederlandsche vee nog steeds verdeeld. De Noordelijke bevolking, vooral de be woners van Oost- en West-Vlaanderen, zijn meest vóór het openen, getuige de Gazet van Eekloo, die zich de vorige week de tolk maakte de Noordeljjke bevolking en de grens gansch open eischte. Ook in de vergadering, welke te Gent gehouden werd, tot onderzoek van den toestand van den landbouw, waren velen van oordeel, dat men het Nederlandsche vee vrij moest laten binnenkomen, daar de Belgische voort- brengst onvoldoende was om in de nood wendigheden te voorzien, terwijl anderen de Belgische grens gesloten wilden doen blij ven, zoolang de In ederlandsche grenzen voor het Belgische vee gesloten zijn. Ook de Boerenbond van Adeghem nam in zijn algemeene vergadering met 97 tegen 1 stem het voorstel aan om de volledige sluiting der grenzen voor alle vee aan te vragen en het Belgische vee ter onderschei ding van het vreemde te merken, zooals men de soldatenpaardeo doet, daar het ringen- stelsel niet meer bevalt, wijl de ringen uit vallen of gestolen worden. Deze week beginnen de zittingen van de commissie van den provincialen raad van Oost-Vlaanderen om het oordeel der land bouwers te vernemen en daarna den mini ster van Landbouw voor te lichten. Was er de vorige week in de Utrecht- schestraat een reuzenpompoen te zien, wegende 100 pond, thans is er een tentoon gesteld bij den heer H. G. Bömcke, Vijzel straat 111 Amsterdam, wegende 160 pond. Deze reuzenpompoen, geteeld in de kwee- kerij van Gebr. Sluis, te Enkhuizen, was in ’t begin van Aug. tengevolge van den koelen en zonloozen voorzomer nog niet grooter dan een Edammer kaasje, ter wijl nu de grootste omtrek 2,18 M. bedraagt. de Telegraaf. Wonseradeel. Nu ook het laatste deel der bieten geheel of bijna geheel gerooid is, kan men de rekening van den geheelen oogst opmaken. Die rekening valt niet toe. De hoop, dat de laatste bieten door meer gewicht het geheel eenigszins goed zouden maken, is niet verwezenlijkt. Om en bij de f 100 per p. is er van ’t jaar gemaakt. De bieten hebben te weinig warmte ge had, om zich naar eisch te kunnen ontwik kelen. Reeds bij ’t begin bleven ze „zitten* en ’t heele jaar door is er geen recht „schot* in geweest. Later leek het nog heel wat maar ’t was ook hier „schijn bedriegt*. Veel blad, weinig wortel. Die bladen worden intusschen nu nog als beesten voer gebruikt en zeer gewaardeerd. De koeien geven er flink van en eten ze met graagte. Witmarsum, 7 Nov. Door de Afdee- ling „Witmarsum* van de Fr. Maatsch. van Landbouw waren twee prijzen uitgeloofd, ter gelegenheid van onze najaarsveemarkten en wel één voor hen, die de meeste koeien aan voerde en één voor dengene, die de meeste kocht. De eene prijs werd heden, bij de tweede en laatste najaarsmarkt, behaald door den hr. D. IJntema alhier; de andere door den hr. P. E. Couperus van Bolsward. Sneek, 8 Nov. Geld verliezen op markt dag is hier tegenwoordig aan de orde. Een week of drie vier geleden verloor een landbouwer een portefeuille met een geldswaarde van f 45. Een arme vrouw vond dezen schat en kreeg tot belooning f 15. Veleden Dinsdag, weer ’t zelfde geval. Iemand uit Hemelumer Oldephaert, een veekoopman, raakte een brieventasch kwijt met f 260, waarvan nog geen cent terecht is. Heden morgen verkocht een brieven bode uit Hindeloopen een koebeestje hier vcor een partijtje ryksdaalders plus f65 aan bankpapier. 't Laatste borg hy in zijn binnenzak in een notitieboekje en ..kort daarna was ’t boekje met deszelfs inhoud verdwenen. Van ’t gebeurde heeft de man aangifte gedaan by de politie. We vreezen echter of deze schat met dien van den vorigen Dinsdag niet in handen van zakkenrollers is terecht gekomen. ’t Gaat met onze veemarkt als met het weervandaag regen, morgen zonne schijn. En al kunnen we nu niet zeggen, dat heden op de markt alles zonneschijn was, vergeleken met de vorige week, ademde alles toch vrywat ruimer. Engeland trok meer puik wolvee en no teerde de vette kalvers een cent of drie hooger, 33 a 34 ct.een Belg bracht leven in ’t melkvee, waarvan een waggonnetje puik soort naar onze zuidelijke buren ging. In den varkensstal werd alles verkocht tegen 16, 17 en 18 cent. Het rundvee* waarin de is als een bloem des velds, die, wanneer zij op het toppunt van haar bloei is, ook aan het begin staat van het verwelken. Van hoe weinig stervelingen toch, die eens op aarde leefden, is nu nog eenig aandenken onder de levenden aanwezig, wanneer dit aantal vergeleken wordt met de ontelbare menigte van hen, van wie geen woord, geen teeken, geen stofje meer overig is even zoo min als van de millioenen bloemen, die in den loop der eeuwen gebloeid hebben, een spoor meer te vinden is. Ja, gelijk de bloemen vergaan. handel niet vlug kon worden genoemd, bracht het tot 24 en 25 ct. Ie kwaliteit. Leeuwarden, 7 Nov. Heden heeft een fabrieksarbeider op de strookartonfabriek alhier getracht een zekeren B., ook aldaar werkzaam, door een revolverschot om ’t leven te brengen. Gelukkig was het schot mis. De dader moet onder den invloed van sterken drank zijn geweest. 8 Nov. Wat ’n menschen gisteravond te zeven uur op de Pijp tegenover de Kleine Kerkstraat en langs den waterkantEr was iemand in de gracht gesprongen of gevallen en naar den overkant gezwommen of ge dreven, waar de drenkeling in den killen schoot der wateren verzonken was. Men zag iets drijven. Wel honderd belangstel lende hoofden bogen zich naar beneden. „Een man!* meenden sommigen. „Nee,een vrouw!* riepen anderen, „kijk maar, ge kunt de rokken nog zien drijven.* Ja, zoo leek het wel. Twee mannen naderden in een met modder zwaar beladen praam. Met moeite kwamen ze waar ze wezen moesten, en daar vonden ze... een ouden stroozak. De zaak werd als een grap opgenomen. Heden morgen echter bleek, dat het toch droeve ernst was geweest. De aschlui haalden, niet ver van bedoelde plek, het lijk op van de oude juffrouw E. Ze is gisteravond, waarsohynlijk bij t ver richten van boodschappen, te water geloopen en verdronken. (i Bolswardsche Courant Zoo, zien wij geslachten, Zoo schoonheid en krachten Ontluiken en bloeien, maar luttel bestaan, Zoo lach en verblijden, In jammer en lijden Voor ’t schemerend Westen des levens ver- (gaan. Zoo ’t zingen en springen, Voor ’t handën ver wringen Verwisseld in min dan een vluchtigen wenk. ’t Zijn allen slechts bloemen, Waarop wij hier roemen ’t Is alles een dauwdrop, een morgenge schenk.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1