NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLS WARD EN WONSEH AÖEEL Kijkjes op de Brol. K No. 93. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zeven en dertigste Jaargang. 1898. I p DONDERDAG 17 NOVEMBER. BINNENLAND. fel VOOR 11** T ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. voor de waarmee je 10,000 kilo glas kunt snijden, voor 20 cent per stuk van de hand te doen, maar vruchteloos, en hij werpt ze dan ook op tafel, daar hij wel ziet, dat de omstan ders geen geduld meer willen oefenen. „Dan zal ik je dondersteenen laten zien," klinkt het, en hij zoekt weer in zijn papier- vodden, om een nieuw artikel, Daar die koopman ons met zijn messen reeds zoolang aan de praat heeft gehouden, zullen wij die volgende artikelen maar bewaren tot een volgenden keer. Tietjerkstei’adeel, 14 Nov. Weinigen zullen weten, dat onder het behoor van deze gemeente een Baptisten-gemeente bestaat. Haar zetel is onder Bergumerheide. Zij heeft aldaar een eigen gebouw. Haar voorganger maakt zich nog al verdienstelijk door het bestrijden van het drankmisbruik. Hij houdt daarover zelfs afzonderlijke preeken. De eigenlijke onderdompeling geschiedt, volgens inlichting, te Franeker. Langweer, 14 Nov. Brand de Boer heeft in zijn schakels op de Wielen een vreemden grijsachtigen vogel gevangen, iets kleiner dan een tortelduif. Wellicht een zeldzaam exemplaar. Hij heeft hem direct via Sneek naar Artis te Amsterdam ver zonden. Eenzelfde vogel met zijn eigenaardig ge luid, wordt ook aan de Koevoet gezien en gehoord. Akkrum, 13 Nov. Door middel van een kikvorech aan den hengel, had de kermis reiziger H. Bos heden het geluk bij de Spoorbrug alhier een snoek te vangen, ter zwaarte van 22 halve kilo’s. De visch was 1,15 M. lang. plaatsen worden meegedeeld, wat scheepvaart van groot belang is. Onze plaatsgenoot H. Britzel, propo nent bij de Doopsgezinden, heeft het beroep naar de Gemeente Ytens aangenomen. Het onderling veefonds te Oosterwolde, dat thans 2I/.2 jaar bestaat, telt reeds 216 deelhebbers, die 561 stuks vee verzekerd hebben. In het afgeloopen jaar werden 15 verliezen geleden. Toch bleven de betaalde premiën vrij laag, daar in 2*/ï jaar per f 100 verzekerd bedrag f 1,12 wordt betaald. Te Woerde (Zeeland) houdt sedert eenigen tijd zich in de nabijheid der Schelde een arend op, die evenwel zeer schuw is, zoodat alle pogingen om dezen koninklijken vogel onder schot te krijgen, mislukken. Gisteren is te Staphorst een zoon van den kooiker J. Kuijers, die op de eendenkooi zou passen, door den jager H. doodgescho ten. De dader heeft zich zelf bij den bur gemeester aangegeven en is reeds in verze kerde bewaring genomen. Omtrent den aanslag op den persoon van H. Feiken, uit Niesjesoord gem. Mid- wolda, op den Oudenwijvenweg te Winscho ten, meldt men Er is hedennacht tusschen 1 en 2 uur in de onmiddellijke nabijheid van Winschoten een moord gepleegd, des te bedroevender omdat die enkel uit baldadigheid is geschied. Ziehier hoe, naar wij vernemen, zich het geval heeft toegedragen. Vier personen ont moeten in de herberg van Jansen aan de Marktstraat te Winschoten H. Feiken, waar ze met elkander een borrel dronken en waarbij het tot hooge woorden is gekomen. Waarschijnlijk zijn ze F. later gevolgd en hebben ze hem op den Oudenwijvenweg zoo toegetakeld, dat hij bijna onherkenbaar was. Met een eind hout moeten ze hem eerst geslagen hebben en later zijn gezicht letter lijk met een mes gekerfd, terwijl zijn neus geheel werd afgesneden. De verslagene werd zoo in bewusteloozen toestand gevon den en terstond onder behandeling gesteld van den arts M. J. van Olm, die hem ver band legde en op wiens last hij per eersten trein naar Groningen werd vervoerd. De maréchaussées togen onmiddellyk uit om de daders in handen te krijgen. Tot heden zijn er 4 personen gearresteerd. Do verslagene moet reeds onderweg in den trein zijn overleden. De Winschoter Ct. schrijft hierover: De verslagene, die in zeer bedenkeljjken toestand verkeert, is Maandagmorgen, op last van den burgemeester, door de nacht wachten Bos en Wöhler per eersten trein naar het academisch ziekenhuis te Groningen gebracht. De geruchten, die hier liepen, als zou de patiënt onderweg overleden zijn, kunnen wij bepaald tegenspreken. Wel was zijn toestand nog altijd hopeloos. Martens, die door den broeder van den verslagene als de hoofddader wordt beschouwd, is nog in den nacht gearresteerd. De andere vier ge noemde personen zijn door de marechaussee opgehaald en naar de kazerne gebracht, om verhoord te worden. Naar wij vernemen, zijn Kuiper, Bellegraaf en Woudsma als getuigen gehoord en weder ontslagen. Te Gendringen sloeg voor eenige weken het 8-jarig zoontje van P. zjjn 12-jarigen speelmakker F. met een dun stokje tegen de beenen. Gistermorgen is het gekwetste kind aait wondkoortsen overleden. De politie heeft proces-ver baai opgemaakt. Gistermiddag omstreeks half vier ont stond in het plantsoen ter hoogte van den Pelmolenweg te Utrecht, een volksoploop, doordat eene vrouw zich zelve wilde ver drinken en een kindje, dat zij bij zich had hetzelfde lot wilde doen ondergaan. Als reden voor deze wanhopige daad gaf zij op, dat een hondje, dat zij nog niet lang hadden, des morgens was ontsnapt en dat zij tengevolge daarvan door haar man, die haar de schuld gaf, was mishandeld ge worden. Nadat de vrouw wat tot kalmte was gekomen en zij haar hondje, dat in middels reeds der politie in handen was geraakt, weder had terug bekomen, liet zij zich ten slotte bewegen om weder naar de echteljjke woning terug te gaan. Het anders zoo stille dorpje Schel- lingwoude wordt in de laatste dagen in rep en roer gebracht door het volgende voorval. Een algemeen geacht persoon al daar, is plotseling gestorven. Reeds de dag na zijn dood ging het gerucht, dat de man bekend om zijn zachtaardig en stil karak ter, om ’t leven gebracht zou zijn. Naar aanleiding van deze geruchten bracht de Amsterdamsche justitie Vrjjdag een bezoek aldaar, III. Mijne heeren’k wil u vandaag eens een mirakel laten zien. Ziet toe en geeft acht Met deze woorden begint een koopman, die op het Marktplein achter een tafeltje heeft plaats genomen, zijne speech. Op het oude zwakke tafeltje liggen eenige artikelen, doch ze zijn onder en tusschen een partijtje ver frommeld pakpapier begraven. Alleen eenige strooken en brokken glas van verschillende dikte vallen onder ’t bereik van het gezicht. Onder iet oude pakpapier zijn dus de mira kelen vandaan te halen. Heeren, (herhaalt hij nog eens,) let wel op en geeft acht, Wat de koopman heden heeft meegebracht. Het is een voorwerp van dagelijksche be hoefte, een instrument dat met recht een duizendkunstenaar kan heeten. Zie eens hier, en onderwjjl heeft hjj een mes uiteen papier gewikkeld, zie, hier is in de eerste plaats een zakmes. Het hecht is gemaakt van fijn wit been of ivoor, fraai afgewerkt en ingelegd met schildpad of paarlemoer, alles van eerste kwaliteit materie. En wat presenteert nu dat mes Ik heb hier ten eerste een fijn, flink en groot mes, dat is gemaakt niet van ijzer of lood, maar van fijn staal. Met dit mes kan je snijden wat je wil, al wil je der koek mee snijden, kaas, vleesch, hout, ’t is al gelijk. Het kan je dienen als snoeimes bij de boomen, als brood mes in de huishouding. Dan heb je ten tweeden dit pennemes. Nu ja, zal je zeggen, de tijd van pennen versnijden is voorbij,ja ja, dat weet ik ook wel, maar je kunt er de nagels fijn mee onderhouden, de naaister gebruikt het als tornmes, de man vervaar digt er het fijne snijwerk mee op hout, been of ivoor. Drie is een kurketrekker, ook een groot gemak. Al behoef je dagelijks geen wijn te ontkurken, toch komt een kurke trekker in elke huishouding te pas. Vier is een diamant, waar je glas mee snijdt naar je believen. Mijne heerenslaat geen acht op mijne woorden, maar zie slechts naar mijn handen. Ik heb hier een strook glas, gewoon vensterglas. Ik snijd het zusik snijd het zoo, en breek het af juist waar ik snijd. Recht of krom, scheef of rond, net zoo je wil. Letters of figuren kan je maken uit glas, als je zoo’n diamant hebt. Men zegt wel, ’t breekt als glas, maar jawel, al ben je keizer of koning of bedelaar, als je geen diamant hebt, kan je geen glas snijden. Ziet eens hier, dit glas is dubbeldik. Ik strjjk er over heen met mijn machien, en breek het juist waar ik verlang. Hier heb ik een stuk glas dat is zesdubbeldik, dat is gevangenisglas, zie je wel, daar kan men niet door zien. Die daar achter zitten, zijn zuur, want daar kan je niet vandaan. Doch let wel opmet mijn machien is dat glas te snijden, zie maaren onder deze en nog veel meer dergelijke praatjes worden gedurig strooken glas ingekrast en afgebro ken. Met verwonderlijke vaardigheid weet hij zelfs de stukken achter elkaar zoo te snijden, dat ze bij elke streek terstond af vallen, zoodat de koopman dan ook met recht kon zeggen „Kijk maar, je snijdt het glas, of ’t koek was." Van dat gevangenisglas gesproken heeren, je moet vooral niet vergeten op te merken, dat je dat met mijn machien kunt snijden, je kunt dus die dikke ruiten er ook uitsnij den. Men kan nooit weten, of je daar soms ook nog eens achter komt. Daar heb je bijvoorbeeld dominé Barger, die had vroeger ook nooit verwacht, dat hij achter zulk glas zou komen. Die heeft nu al om zoo’n ma chien geschreven, maar ’t is nu te laat. Ik kan ’t hem niet bezorgen, want hjj heeft geen brievenbus meer aan zijn deur. Maar nu geef ik je allen een goeden raadzorg voor de toekomst en voorzie je er intijds van, dan heb je later geen ongerief Wie heeft er geen ruitjes te snijdenIn vogelkooi of kippenhok, in den koestal of de schuur, of waar je ook een glas wilt zet ten, je snijdt het op de maat, juist van pas, en oud glas heeft ieder wel een stuk, dat kost niets. Met mijn machien en voor een cent stopverf ben je klaar. Met één ruitje haal je uit, meer dan dit instrument je kost. Hier op zij heb je nog een glasbreker. Met dit tandje breek je smalle strookjes en kleine hoekjes weg, en klaar ben je. Maar, zal je vragen, koopman, wat kost nu zoo’n machien Ja, mijne heeren Ze zijn verkocht in Belgie voor drie francs, dat is in onze munt een daalder. In Brussel, Antwerpen, Verviers en Charlois; in Gent en Luik en overal betaal je 3 francs. In Duitschland betaal je 3 Mark, dat is dus jiog al meer^ maar bij mij kan je goedkoop. Hepk. Adv. BI. Wonseradeel. De mooie herfst geeft aan onze arbeiders nog druk werk. De bouwlanden kunnen dan ook geheel naar den eisch worden bewerkt. Het gaat druk op een ploegen en spitten. Dat er nog wei nig water gevallen is, blijkt wel hieruit, dat de molens nog niet behoefden te malen en het diep in den grond nog droog en hard is. Wat de wintergranen betreft, die profi- teeren van het zachte weer en staan flink. Het koolzaad heeft het zeker bij het ont kiemen te droog gehad. Er zijn tenminste heel wat planten niet opgekomen. Zooveel mogelijk plant men nu bij. Balk, 14 Nov. Het aantal vergunningen in ons dorp wordt binnen kort met ééne verminderd. Het de vorige week verkochte florissante logement van den heer J. v. d. Vliet zal nl. worden afgebroken om plaats te maken voor een heerenhuis. Er blijven hier echter nog gelegenheden genoeg over, om een borreltje te koopenniet minder dan 13 vergunningen toch blijven er nog. r Sneek, 14 Nov. Tot leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier werden heden herkozen de hh. A. Dekker, P. Reinouts v. Haga en J. Smit Ez. Gekozen werd de heer S. Henstra. Als een bewijs hoe groot hier de belang stelling is in een Kamer van Koophandel kan dienen, dat slechts 13 geldige stemmen weiden uitgebracht. Witmarsum. Het is verwonderlijk, hoe snel de mazelen zich hier hebben ver spreid. In een enkelen dag kwamen er een twintig nieuwe gevallen bij. Tegenwoordig zijn ze in een zestigtal gezinnen heerschende. De bewaarschool is dan ook al gesloten, wegens gebrek aan leerlingen. Ook de an dere scholen zijn voor een irroot deel ont volkt. Tot nog toe is de ziekte niet kwaad aardig. Alleen één kleintje is tengevolge dezer ziekte overleden. Westergo, 14 Nov. Morgen eindigt in Friesland de alledaagsche jacht en Zaterdag d.a.v. neemt de driedaagsche opnieuw een aanvang, om te duren tot de finale sluiting van het seizoen. Dewijl deze sluiting ver moedelijk even na medio December zal be paald worden, kunnen de jagers hun succes overzien. Gering is dit succes voor geen hunner geweest, vooral wat de jacht op hazen en poelsnippen betreft. Het eerste wild is in de laatste week zelfs in prijs gedaald, wat daar de vraag gewoonlijk vrij constant is - een gevolg is geweest van de groote aanvoeren. Eenden werden in de laatste weken weinig geschoten. Makkum. Op verzoek van eenige inge zetenen, aan Z.E. den Minister van Water staat, Handel en Nijverheid, om alhier tele grafisch weerbericht te mogen ontvangen van het Koninklijk Nederlandsch Instituut, is goedgunstig beschikt, zoodat nu driemaal per dag de weerberichten uit verschillende ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. terecht. Dit mes kost bij mij geen drie gul den, nog geen drie kwartjes, geen vijftig cents, neen, pak weg maar voor drie dub beltjes, 30 cent is vandaag de prijs. Wie moet er van bediend worden. Niemand niet Welnu dan, weet je wat, dan geen dertig, geen acht en twint., geen zes en twint., maar vooruit dan, vijf en twintig cent. Pak weg dan, één kwartje Daar de kring van omstanders nog steeds in een afwachtende houding blijft, repeteert de koopman nog eens in het kort al de ver mogens en deugden van het mes. „Dat fraaie zakmes, gemaakt met fijn ivoren hecht, met groot mes, pennemes, kurketrekker, glas breker en diamant kost slechts één kwartje, vijf en twintig centen geld menschenOp mijn woord van eer als er een cent van af gaat Als ik ze neerleg is het gedaan, ik heb er nog een paar van bij mij, en pak weg dan voor één kwartje. Wie wil er nog een meedragen?" Doch nog steeds doen zich geen koopers op. „En weet je wat," roept de koopman daarop, „’t is om op te ruimendan geen dertig cent, geen vijf en twintig, ook geen vier-, drie-, twee-, een en twint., maar twin tig cent. Twee dubbeltjes, vooruit dan maar, en nu gaan er vlug achtereen enkele weg Door al die praatjes had ik reeds langer staan luisteren dan de tijd het mij toeliet en ik moest dus haastig weg. Een half uurtje later kwam ik echter nog even luisteren, en juist begon weer een nieuwe speech. Mijne heeren Edison heeft een uitvin ding gedaan. Edison, de groote man van de uitvindingen, je kent hem zeker wel, die man, die alle dingen uit vindt, heeft een ma chien gemaakt en „aangevaardigd," dat ik je zal laten zienen nu worden weer ach tereenvolgend mes, pennemes, kurketrekker, glassnijder en diamant behandeld, en vooral wordt de glassnijder weder op verschillende wijzen beproefd. Een jongen uit het voorste gelid (trouwens in het achterste gelid staan ook de jongens nooit) wordt verzocht met het instrumentje over het glas te snijden. De koopman toont het publiek daarop de witte kras en onder de woordenja, mijne heeren 1 een kind kan dat doen," breekt hij het glas langs die streep af. „Maar nu moet je niet denken dat ik daar juist een beste uitgezocht heb, neen hoor, een is gelijk dui zend, een is gelijk honderd. Je begrijpt toch ook zelf wel, dat Edison, de man die zoo rijk is, hij heeft meer bankbiljetten dan wij. zoo machtig wij hier met elkander zijn, halve centjes hebben je begrijpt wel dat die rijke Edison zijn naam niet wil geven aan een slecht fabrikaat. Ten slotte kwam het dan weer op den prijs aan en die wasvandaag geen drie francs als in Belgie, geen drie mark als in Duitschland, maar ’t is om op te ruimen de koopman toont een doosje, waarin nog ongeveer een half dozijn liggen ik heb nog een paar en die zullen weg voor dertig cent, en na nog eenige schermutselingen met zijn rappe tong komt hij tot 25 cent. „Een kwartjeWie wil er nog van be diend zijn Ik werp ze liever in het water (en hij werpt een dreigenden blik naar de zijde van de gracht) als dat ik er nog meer van af doe." En dat doosje raakt dan ook leeg tegen een kwartje per stuk. De koopman heeft bij zijne bedrijvigheid met het glassnijden zich den vinger gewond en een paar messen geraken dan ook met bloed bevlekt. Martelaarsbloed, zegt een spotvogel naast mij, doch de koopman geeft een knipoogje naar onzen kant, en voegt een ouden heer, die een mes kocht en naar die vlekken tuurde, toe„Och mijnheerdat is slechts een weinig bloed. Je weet, de messen zijn scherp en men moet er voor zichtig mee zijn, ’t Is maar bloed, als je ’t goed at veegt, is ’t weer schoon". „Die er meer voor betaald heeft," roept de koopman nog ter aanmoediging," moet niet boos op mij zijn, ’t is om geld te maken en om op te ruimen, ’t zjjn de laatste." Toen het doosje ledig was, werd nog eens onder de papieren gezocht en hjj vond er nog een paar (toevallig hé?) doch voor 25 cent waren er geen liefhebbers. „Dan, weet je wat, die beide moeten ook nog weg 1 Voor twintig centen dan maar, en ja, een paar der omstanders waren zoo gelukkig voor 5 centen minder elk een Edisonsma- chien te koopen. De koopman zocht even wel gezwind al weer naar een paar, doch nu scheen de markt o vervoerd, want geen enkele was er meer begeerig naar. De rij der omstanders begon te dunnen, wijl hij nog al door met zijn messen scher mutselde. Toen de koopman merkte, dat er verscheidenen zouden heengaan, roept hij „Neen, neen, menschen gaat nog niet heen. Ik zal je eerst nog dondersteenen laten zien. En nogmaals beproeft hij de twee messen^ Éüi -ji Bolswardsche Courant, ft.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1