NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARÖ SR WWSEft&ÖSBI, Kijkjes op de Brol. No. 98. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zeven en dertigste Jaargang. 1898. DONDERDAG 8 DECEMBER. I BINNENLAND. 1 VOOB ABONNEMENTSPRIJS 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. maar groepen i IV. Nou, mijne heeren, als der dan niemand meer van mijne messen gediend wil zijn, zal ik wat anders laten kijken, zegt de koop man, onderwijl aldoor in zijn papiermassa wriemelend. Blijkbaar niet wetende wat hij het geschiktst aan de orde kan stellen van zjjn kleinen voorraad, tast hij nog al eens terug, naar pakjes die eerst reeds waren te rug gezet, doch eensklaps klinkt het heftig A, jadaar heb ik het al, de dondersteenen die ik je zou laten zien, zijn tusschen de papiertjes gegleden, maar zie hier toch wat, dat je een mirakel zult moeten noemen, maar ik herhaal het nog eens, jelui moet er wat vlugger gaan worden hoor. Ik sta me daar te babbelen en te praten dat ik er warm van ■word,- en jelui blijft maar koud me staan aan te gapen. Neen hoor, dan scheidt de koopman der mee uit, want zoo is der geen aardigheid meer aan. Maar ha war, ik heb nu ook iets dat een ieder kan gebruiken. Mijne heeren, ik heb hier postpapier, schrijf- pier dat een ieder kan gebruiken. Zie eens hier, en hij heeft een katerntje papier (6 velletjes) in de hand hier heb ik een boekje brievenpapier, voor brieven, maar je mag er ook wel wat anders op schrijven. Ik tel hier de koopman heeft het katerntje papier in de hoogte gestoken en bladert de velletjes om ik tel hier een, twee enz. tot 12 velletjes papier. Voor een velletje post papier betaal je in den winkel 1 cent maar bij mij geef je dat niet. Ik neem dit boekje papier dat telt 12 vel, dan nog zoo’n boekje dan is het 24, neem nog een, dan is ’t 36 en daar dan, ik doe er nog een bij, dan heb je 48 velletjes best gelinieerd en gesatineerd papier, en dat kost nog geen kwartje, geen twintig cent, geen drie stuivers ook maar slechts een dubbeltje. Zijn daar koopers voor Neen? Wel nu, dan doe ik er nog een kwartje bij cadeau. Maar koopman, zal je zeggen, je verkoopt het voor 10 cent en je geeft er een kwartje op toe, hoe kan dat Ja menschen, dat is een mirakel, dat zeg ik je, en ’t moet dan ook door de menigte komen, dat ik het doen kan. Neen, neen, lach nietWat ik zeg is waar hoor. Ik sta je niet te bedotten, let maar op wat ik je zeg, en je zult me gelijk geven. Ik verkoop jelui 48 vel papier voor 10 cent en ik doe er een kwartje bij cadeau want zie hier een pakje enveloppes, waarin er 25 zitten. Zoo’n envelop kost in den winkel 1 cent, en dit pakje is dus 25 cent waard. Welnu wie die 48 vel papier neemt voor 10 cent krijgt de en veloppes er op toe. En het is geen slecht goedje, zij zijn helder wit en frisch en ze zitten niet vast. Als ’t u blieft, oude heer, zegt de koopman tegen een bejaard schipper, terwijl hij hem de enveloppes bijna tegen den neus duwt. Mooi zoo, dank u, voor de genomen moeite. Zie je wel heeren, ze zitten niet vast. Als der een los is, is ’t geheele pakje ook los. En toch zit er wel goede gom aan, ja ja, jonge krullebol, zich wendende tot den buurman van den schipper je kunt in deze envelop gerust je geheimen toever trouwen. Geen onbevoegden zullen ze der uithalen Maar nou om op de zaak terug te komen waar het om begonnen is, hier zijn 48 vel papier, hier zijn 25 enveloppes, dat is 73 stuks zamen voor een dubbeltje, 10 centen geld, pak weg danEchter het wegpakken gaat traag ja eigenlijk in ’t geheel niet en de koopman wordt er dus ook verdrietig om. „Wie wil dit meedragen?14 roept hij, nog eens voortellende, hoeveel men wel voor zijn dubbeltje kan bekomen, „niemand meer? Dan moet ik er mee uitscheiden, ik kan er niet meer van af doen, ’t is al reeds meer dan voor niemendal. Voor een dubbeltje krijg je een kwartje toe, en nog wil je niet toe happen wat wil jelui dan Na eenige minuten of neen seconden wacbtens begint hij weder in zijn papiertjes te frommelen en... daar gaat het er weer met nieuwen moed op los. „Wel neen geen messen omtesnjjden, geen papier om te schrijven, wij willen nu wat anders. Kijkt hier heeren en dames ja, ja dames, roept hij tot een paar voorbij gaande dienstmeisjes, kijkt ook maar eens bij den koopman. Als de heeren niet willen koopen, zijn mij ook de dames welkom „Anders niet?" roept een opgeschoten jongen uit de achterhoede der omstanders en de koopman antwoordt gevat„Och jongen, zonder centen kan jij niets koopen en met je groote woorden mag jij naar buis gaan, en vraag je moeder om de Zondagscent in voorschot, dan kan je ’n zuurtje koopen bij dat snoepdischje, daar op den hoek.14 De koopman heeft de lachers weer op zjjn vangst in deze gemeente de jongste weken van geen beteekenis, zoodat velen de strik ken begonnen zijn thuis te halen, ook de houtsnippenvangst is gedaan, zoodat de netten eveneens binnengehaald worden. De vangst was dezen herfst bepaald slecht de „grootste14 vangers, (d. i. zij, die de meeste strikken in ’t bosch hebben, kregen de ge maakte onkosten niet vergoed. Evenzoo ging ’t met de houtsnippen. De jagers hebben geen reden tot klagen gehad lang- ooren waren er genoeg, zoodat er ook vele zijn geschoten. Fazanten, die dit jaar ook mochten geschoten worden, hoort noch ziet men meer. Hennaarderadeel, 5 Dec. Dat het aantal sekten in de Protestantsche kerk legio is, mag men voor bekend houden, dat er nog plaats is tusschen de in, dat zal te meer bevreemden naarmate de scheuringen vermeerderen en de grenzen tusschen de verschillende af- deelingen dus bleeker gekleurd worden. Naar men ons mededeelde, is in een onzer dorpen weer een nieuw kerkje gesticht. Welke de grondslagen zijn van die nieuwe sekte, wist men ons niet te verzekeren, wel, dat men den doop bedient in een grooten houten bak, gevuld met stroomend water. Aanhangers komen van elders de gods dienstoefeningen bij wonen, zelfs uit Sneek en Franeker. Sommigen meenen, dat men hier te doen heeft met een Baptistenge- meente, maar dat schijnt toch niet het ge val te zijn, omdat Franeker een Baptisten kerk bezit, die dus het overloopen uit die plaats noodeloos maakt, tenzij dat ook de Baptistenkerk scheurt. Anderen spreken van Labadisten of na volgers van wijlen Anna Maria Schuurman. In elk geval is ’t iets nieuws op ’t ge bied der kerk in deze en aangrenzende ge meenten. Hepk. Adv. BI. Bakhuizen, 3 Dec. De onderwijzer Eelkema alhier, maakte heden middag eene wandeling door het bosch. Op het z.g. Ker- kepad gekomen, werd hjj opgeschrikt door een geweerschot en op hetzelfde oogenblik voelde hij zich am het achterhoofd getrof fen. Het schot bleek gelost door een be ginnend jager van Hemelumer Nieuwburen deze, niet minder ontdaan dan de heer E. zelf, verklaarde op een konijn geschoten en E. niet gezien te hebben. Een deel van het schot stuitte op den hoogen boord van den onderwyzer afeenige korrels (gewone ha- zenhagel) drongen echter vrij diep in het achterhoofd en zullen volgens de verklaring van den geneesheer, wiens hulp ingeroepen werd, moeielijk verwijderd kunnen worden. Minis, 5 Dec. Een kind alhier kin deren hebben soms vreemde „aanslagen14 had een pruimepit zoover in den neus ge duwd, dat de geneesheer met de gewone middelen het niet kon verwijderen. Eerst toen met een Röntgen-apparaat de plaats juist aangewezen was, wist men de kleine van den last te bevrijden. Gaasterland, 5 Dec. In onze gemeente begint gelukkig een einde te komen aan de werkloosheid, die reeds geruimen tijd (en voor de meesten veel te lang) heeft geduurd. Door enkele groote grondeigenaren is n.l. een aantal arbeiders werk verschaft, zoodat voor dezen in de noodzakelijkste behoeften is voorzien. Jammer echter, dat ook nog menigeen vruchteloos aanklopt. Oudemirdum, 5 Dec. Door den land bouwer D. de V. alhier zjjn de vorige week twee in dit jaar geboren varkens geslacht, die samen met minder dan 995 halve kilo’s wogenZoo iets is bepaald eene zeldzaam heid en waard, dat het wereldkundig gemaakt wordt. Baarderadeel, 3 Dec. Voor de be trekking van gemeente-opzichter worden den Gemeenteraad ter benoeming aanbevo len W. A. Visser, timmerman te Winsum, P. de Graaf, opzichter der gemeentewerken en timmerman te Rauwerd, D. Meintema, bouwkundige te Mantgum, en S. H. Zwarts, timmerman te Tjerkwerd. De aan de be trekking verbonden jaarwedde bedraagt f 500, het getal sollicitanten is 62. Gisterenmorgen is uit den IJsel bjj Kampen het Ijjk opgehaald van den sigaren maker 8. B., nalatende een vrouw met 8 kinderen. Men weet niet zeker hoe hjj te water geraakt is. Te Hoogezand sloeg Maandagmorgen bij het afrjjden van de hooge brug aldaar, een paard met wipkar op hol. De bestuur der J. Deen, knecht van den heer F. Berg te Sappemeer, geraakte onder het voertuig en werd zoo erg verwond, dat hij bynat oogeablikkeljjk een lijk was. Uit de rede, Donderdag 1.1. door den Minister van Financiën in de Tweede Kamer uitgesproken, nemen wij woordelyk het volgende uit de Handelingen over „Door verschilleade sprekers is gespro ken over wat ik kortheidshalve noemen zal, het plan-Coolen, maar niet allen spraken in denzelfden geest. „De heer Jansen beklaagde zich over de schorsing van het besluit, waardoor de gemeente-verordening te Tilburg niet kon werken. „De heer van Gilse beklaagde zich er over, dat de Regeering zich over de zaak in zoo weinig sterke bewoordingen had uitgelaten en stelde de pertinente vraag, wat de Regeering zal doen. „Den heer Jansen moet ik antwoorden, dat de schorsing onvermijdelijk was. Ge deputeerde Staten hebben de verordening goedgekeurd, maar de Commissaris der Koningin heeft daarop beroep aangetee- kendde zaak is dus hangende en zoo lang op het beroep niet is beschikt, moet noodwendig de uitvoering van het besluit worden geschorst. Men betreure dat niet, want dat geeft gelegenheid tot nauwgezet onderzoek. „Den heer van Gilse moet ik ant woorden, dat het in gevallen als dit beter is niet zoo dadelijk tot wetswijziging te besluiten, maar eerst af te wachten of daartoe noodzakeljjkheid bestaat. Dit wil ik echter zeggen, en ik hoop, dat de belanghebbenden het ter harte zullen nemen zoodra de noodzakelijkheid daar toe zich voordoet, zoodra namelijk de toepassing van het plan-Coolen zoodanige uitbreiding mocht krijgen, dat de bedoe ling der wet op den persoonlijken dienst plicht er door dreigt verijdeld te worden, zal de Regeering geen oogenblik aarzelen de noodige voorstellen te doen.14 De heer Willekes Macdonald, consul der Nederlanden te Warschau, schrijft in no. 48 der Consulaire verslagen, dat Neder- landsch vee met succes in Polen kan worden geïmporteerd, wanneer belanghebbenden in het vaderland er toe kunnen besluiten, dit land als een nieuw afzetgebied te be schouwen en door uitstekende qualiteit en zoo laag mogelijke prjjzen te herwinnen, wat vooral door het verbod van den uit voer naar Duitschland in Nederland ver loren ging. De eerste direct uit Nederland aange voerde runderen op de jaarlijksche Land bouwtentoonstelling te Warschau, in Juni 1898 gehouden, vonden onmiddellijk koopers. Thans is dit land voor transporten via Dant- zig, de naastbjj gelegen zeehaven, niet be reikbaar. De zendingen moeten via Riga plaats vinden, van waar het transport naar Warschau ongeveer 22 roebels per stuk kost, terwijl voor 8 stuks, eene waggon lading, 74 roebels wordt betaald. In elk geval zal ons vee slechts koopers vinden onder de eigenaars van hoeven, die zich op eene veredeling van hun veestapel toe leggen, omdat de prijzen, die voor inlandsche runderen betaald worden, zeer laag zjjn 3 4-jarige melkkoeien, beste soort, kosten, al naarmate ras en district, 120150 roe bels, terwijl de zoogenaamde boerenkoeien reeds van 30 roebels af te koop zijn. Eerst genoemde worden ook per gewicht gekocht a 5—6 kopeken per Russsisch pond, d.i. 16 a 161/a cent per kilo. Koebeesten die reeds 5 a 6 maal gekalfd hebben, kosten van 25 tot 30 pet. minder. Een goede in landsche stier komt op 120 a 150 roebels te staan. Inkomende rechten worden niet van vee geheven. Dat het bijgeloof in Friesland nog niet geheel verdwenen is, kan blijken uit het volgende Een jongeling zou naar Duitschland ver trekken, waar hij vast werk kon bekomen. Buurvrouw kwam dit ter oore en liet zich in dezen zin uit, dat bedoelde jongeling wel eens niet levend uit den vreemde zou kunnen terugkeeren. Buurvrouw kon het weten, want zjj gold voor een heks. De moeder van den jongen was dan ook vast besloten haar zoon ging niet naar Duitsch land En aldus gebeurde. Een ander nam de plaats in, die op bedoelden zoon wachtte en hij blijft thuis. Te Borger, waar veel land om de zes jaren publiek wordt verhuurd, had bjj de laatste zes-jaarljjksche verhuring (in de afgeloopen week) voor het eerst en op aan drang van de huurders de afschaffing plaats van de gewoonte om de huurkosten en grondlasten ten laste van de huurders te brengen, zoodat dezen nu voortaan alleen de huursommen zullen betalen. Op de huurprjjzen was dit niet van invloed. Toch is hiermede gebroken met eene gewoonte, die men elders in den lande reeds lang heeft afgeschaft, en voor welker opheffing men ook op andere plaatsen in Drente begint te strijden. Balk, 5 Dec. Wegens den geringen aanvoer van boter enz. zal een gedeelte van het waaggebouw alhier worden ingericht tot stalling voor paarden en alzoo gevoegd worden bij het logement daarboven. Den 14en dezer zal dit ten gemeentehuize publiek bjj „opbod14 worden verhuurd voor den tijd van 5 jaren. Buitenpost, 5 Dec. De fabriek „Eu reka14 alhier, geschapen als gezondheids- broodfabriek, herschapen in banketfabriek, is fabriek af geworden. In den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. is ze afgebrand. Alleen de muren zjjn grootendeels blijven staan. Oorzaak van den brand onbekend. Gaasterland, 5 Dec, Was de lijster- zij en gaat op opgewekten toon verder „Ja ja, dit moet je bepaald meedragen.14 Hier heb ik een fraaie broche, die is gemaakt van een fijne stof, als goud gelijk, voorzien van een steen van „rood bloedkoraal,44 en met een veiligheidsspeld om op de japon te be vestigen. Ik doe daar bjj twee oorbellen, fraai en van hetzelfde metaal vervaardigd, pas send bij de broche, en eveneens met „rood bloedkoraal.14 Deze bellen zjjn voorzien van zilveren stiften om het zwellen der ooren te voorkomen. En als het is, dat er een juwe lier of goudsmid onder u is, laat bij getuigen of het geen echt zilver is, wat aan die stiften zit. Eu, zal je denken, koopman, wat kost dan zoo’n stel? Ja, menschen de broche kost maar een dubbeltje, en de belletjes er bij cadeau. Voor een dubbeltje het geheele stel in een doosje netjes verpaktEn vader, wil je nu eens verrassen je vrouw, hebt u doch ters of vriendinnen? schenk het als souvenir. De vader geeft het zjjne vrouw of dochter, de minnaar zijne beminde, elk weet daar weg mee. Pak weg dan, 10 centen maar Onderwijl de koopman met zijne op goud gelijkende stelletjes verder rondschermt, ging ik mjj even verwjjderen en toen ik, na on geveer een half uur terugkwam om nog eens te zien en te luisteren, want nog altijd stond hjj op zjjn verheven standpunt te preeken, te midden van een dichte drom toehoorders, waren de notitieboekjes het onderwerp van het weer druk gevoerde discours. „Ik heb hier,44 aldus klonk het, „een no titieboek.44 Dat omslag dat is gemaakt van echt leer. Daar kan je je oudsten zoon nog een paar schoenen van laten vervaardigen, wanneer het reeds zijn diensten als omslag heeft gedaan. In dat boek zjjn ongeveer 500 bladen papier. Ik zeg ongeveer, want ik heb getracht ze te tellen, maar der kwam geen end aan, en toen heb ik maar geschat dat er vjjf honderd in zijn Meer zijn het er bepaald niet, daar durf ik je heilig borg voor te staan. Maar je weet nog niet alles. Voor in dit boek vind je een almanak voor 1898, en als je het boek in dit jaar niet vol maakt, behoef je niet verlegen te staan, zie je wel, er is er ook nog een almanak voor 1899, dus tot het einde dezer eeuw wat wil je nog meer 1 Ja, ja er is nog meer we zjjn der nog niet. Hier heb je ook nog een spoorgids, waar op je kunt zien, wanneer je op reis gaat met het spoor. Dan is er nog in een portefeuille of brievenzak, waarin je de bankpapiertjes kunt stoppen, vooral noodig wanneer je met het spoor der van door wilt gaan. Dit boek dan, met al zjjn geriefeljjk- heden met zijn leeren omslag en elastieken sluiting met 500 bladen papier om te schrij ven en te noteeren, of om ze er uit te scheu ren, wanneer je een blaadje papier moet gebruiken, met almanak van 1898 en 1899, met spoorgids en brieventasch, dat heele boek wordt verkocht voor een gulden. Bjj mjj evenwel koop je het voor de helft, voor 50 cent. Zjjn der liefhebbers voor, niet, nu dan doen wjj ’t voor minder ook. Dan geen 50, geen 40 maar voor 35 cent, voor 7 stuivers, dat is een kwartje met een dubbeltje. Wie wil nu dat sterke notitieboek meedragen voor 7 stuivers? Nog niemand. Wel nu dan, er zit vandaag toch niet anders op, jelui bent verschrikkeljjk taai op de centen, vooruit dan maar, ik wil geen 7 stuivers hebben, geen dertig centen ook, maar voor een kwartje kan je dit dikke sterke notitieboek meedragen, maar nu gaat er dan ook geen cent meer vanaf hoor, dan gooi ik ze be paald nog eerder in ’t water Of de boeken nog in ’t natte element zjjn terecht gekomen, heb ik niet kunnen con- stateeren, want deze koopman had reeds zooveel tijd in beslag genomen, dat ik mjj moest haasten om nog tjjdig met mjjne zaken klaar te komen, en dus, lezers, gegroet tot een volgenden keer. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. S. Bolsvardsche Courant,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1