NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOI.SWARO EN WONSEB A0EE1 ERICHT! NIEÖWJAARSWENSCHEN, a f 0,25, per advertentie. te echte Lampe Beige, welke uitmunt door helder wit licht ei lichtsterkte. No. 102. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zeven en dertigste Jaargang. 1898. Voor het Kantongerecht. M. Oosterbaan Comp. DONDERDAG 22 DECEMBER. BINNENLAND. ONTVANGEN: J. H. King'ma. Commissie Effecten Firma B. Cuperus Az. Kassiers en nairs in TE BOLSWARD EN MAKKül VOOR kregen, vader 2 maanden en moeder 14 het zingen. Toen de gemeenteveld- van Slot volgt. toor bij den Heer ABONNEMENTSPRIJS 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. e] n h Zitting van Vrijdag 16 Dec. 1898. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. 3 3^% P. C. te ij e !- In het No. van ZONDAG 1 Januari 1899 zal gelegenheid bestaan tot het plaatsen van Verzoeke beleefd vroegtijdige inzending. strijd, en kregen zij het geweer in hun bezit, dat echter ook alle sporen draagt van het geweld, daar het geheel los en Dit verzet tegen de politie is dan voor de rechtbank behandeld en de oogenblik dat de loop van hen af gericht was, en daarop ging het van weerszijden weer aan ’t rukken. Er werd in de lichte maan daar een felle strijd gestreden, een der agenten werd zelfs gewond, en de andere ontving een schop tegen den buik. Toch avonls ruim 10 uur door Bolsward met een koe aan het touw en gelijk de jongens het uitdrukken had hij tevens een bok aan ’t touw. Hij was namely k te dronken om goed te loopen, en toen hij door de politie werd opgemerkt kwam de baas in „de bak“ en de koe in den schutstal. Dit dier stond, terwijl zijn baas werd binnen gebracht, ge duldig te wachten, en werd toen onder ge wapend geleide naar een stal gebracht. Eisch f 5 of 3 dagen. 5. F. de W. te Bolsward lag met zijn woonschip in de Leeuwardervaart bij de be graaf plaats alhier, en werd deswege bekeurd. Eisch 3 X f 1 boete of 1 dag voor elke boete. 6. J. de V. van Leeuwarden is reizend koopman in postpapier doch zwerft gewoonljjk van de eene plaats naar de andere. Deze bekl. mist de rechterhand, maar op den 10 Nov. miste hjj ook het gebruik der overige ledematen. Hij had namelijk zulk een roes in, dat hij ’s avonds buiten de Blauwpoort aan den weg werd gevonden. Hij is recidivist en de eisch luidt dan ook 3 dagen hechtenis. 7. IJ. L. en D. van D. te Bolsward waren op den 6 Nov. ’s avonds ruim elf uur op de Rijkstraat en de Groote Markt zoodanig aan het roepen en schreeuwen, dat het als ver storing der nachtrust moest worden aange schreven. Eisch tegen ieder f 3 of 2 dagen. 8. P. W. K. te Hemelum werd den 1 Nov., ’s avonds 10 uur met een geladen geweer aangetroffen door twee politiebe ambten. Bekl. had twee zijner broeders bij zich, en toen zij onverwacht door de agenten werden overvallen, stelden zij zich dapper te weer om zich tegen het in beslagnemen van het geweer te verzetten. Onderwjjl de twee oudste broers met de politie om ’t langste eind trokken, zette de jongste het op een loopen en ging naar huis, waar hjj ver telde wat er gaande was. Nu kwamen ook de vader en de moeder aanloopen om hulp te bieden, en wel drie kwartier lang duurde het, eer het pleit beslist was. Om noodlot tige gevolgen te voorkomen, wist een der agenten het geweer af te schieten op een den Aan- en Coupons, Buitenl. Wissels en Waarden het bezorgen van gelden op le 1 theek het sluiten van vaar en binnenlandsch vervoer; het in bewaring nemen van rentevergoeding van 2 met 8 dagen opzegging, 1 maand 6 maanden 4 voor een jaar vast het incasseeren van Wissels, enz. voo een laag tarief. ^e jjuren ai(jaar met eenige anderen luid Correspondentschap der Neder aan het zingen. Toen de gemeenteveld- landsclie Dank le klasse en Kan wachter daarop toekwam, vermaande hij hen tot de orde en allen bleven toen rustig, behalve deze beklaagde. Wegens rustver storing wordt f 2 of 2 dagen tegen hem geëischt. 10. A. T. te Rien was den 10 Nov., ’s namiddags over zijn bier, en zijn wilde I taal, slingerende gang enz. teekenden hem tot „een kennelijke/ I Eisch f 2 of 2 dagen. 11. T. de V. te Workum verkeerde den 15 Nov. in zijne woonplaats in hetzelfde geval. Bij 3e herhaling terechtstaande, wordt tien dagen hechtenis tegen hem geëischt. 12. M. B. te Workum was dienzelfden dag ook abnormaal. Eisch f 3 of 2 dagen. 13. K. J. B. te Arum werd in den nacht van 13 op 14 Nov. evenals de vorige bekl, in „kennelijken staat1* aangetroffen. Eisch f 1 of 1 dag. 14. D. K. te Arum verkeerde dien nacht in gelijke positie, maar was nog al wat luid ruchtig, zoodat de politie hem naar zijn woning heeft gebracht. Eisch f 5 of 3 dagen. Westergoo, 16 Dec. Van jaar tot jaar achteruitgegaan, is de vlasbrakerij dezen winter slechts een schaduw van wat ze vroeger was. Het lustig gerikketik van de vele braken wordt als bij uitzondering ver nomen, de meeste bokken staan ledig en moge dit nu al de gezondheid van tal van werklieden ten goede komen, de beurs lijdt er onder en dit werkt weer zijdelings nadee- lig op den gezondheidstoestand. Frisch win terweer (waar blijft het?) en goed vlas nemen overigens veel van het nadeelige van het braken weg en over ’t algemeen wordt de toestand van voor weinige jaren in den bouwhoek verkieselijker geacht, als men de braak pas voor Maart af kon, dan dien van thans, nu men, pas begonnen, het einde reeds kan tegemoet zien. Fran. Ct. Wommels. Hier is men bezig eene villa te bouwen voor onzen Burgemeester, den heer Hopperus Buma. Ook zal freule De Vos van Steenwijk zich hier metterwoon vestigen. Zouden de eigenaars van Friesche landerijen dit voorbeeld niet willen volgen Sneek, 19 Dec. Heden avond werd hier in de groote zaal van „Amicitia11 eene vergadering gehouden, uitgeschreven door ’t Bestuur der afdeeling hier van ’t Dep. der Ned. Maatschappij van Nijverheid, ter bespreking van de veemarkt-plannen. Inleider was de heer J. Houwink Gz, Honderden belangstellenden woonden de bijeenkomst bij. Met groote meerderheid van stemmen werd aangenomen de volgende motie De vergadering spreekt de wenscheljjk- heid uit, dat ’t Gemeentebestuur inzake de veemarkt-belangen ten spoedigste beslisse daarbij de voorkeur gevende aan 't plan Als uit de rustende schutterij nu nog geen corps kan gevormd worden, waarvan voor onze landsverdediging kracht uitgaat, dan ligt het er zeker niet aan, dat te weinig registers of staten worden ingevuld. Zoo is b.v. de laatste nieuwigheid sedert eenige jaren, dat de gemeentebesturen een numerieken staat moeten inzenden waarop 95 kolommen voorkomen, altemaal rustende schutters. Een paar zeer jonge menschen te Lochem kregen Maandagavond aldaar twist. Hij had wat te veel gedronken, wat zij niet aardig vond en gezegd had niets meer van hem te willen weten. Hierop haalde het jonge mensch eeu revolver uit zijn zak en richtte die op zijn voorhoofd. Het meis je had de cordaatheid het vuurwapen uit de richting te slaan, zoodat het schot langs zijn hoofd ging. Men kan de strafzaken van het Kanton gerecht in zekeren zin en ook de beklaagden onderscheiden in drie rubrieken, als lo. pe riodieke of naar den tijd geregelde, 2o. ex- ceptioneele of bijzondere, 3o. stationnaire of doorloopend vaste. In het voorjaar heeft men de eierzoekers, in het najaar meest de jagers en visschers, en in het winterhalfjaar voor- namelijk de bewoners der woonschepen, deze zal men dus onder de periodieke kunnen rangschikken. Overtredingen vooral van plaatselijke politieverordeningen, bijv, rijden op de kleine steentjes, loopen over verboden paden, veedrijven en heel veel andere zaken die aan geen tijd gebonden, doch af en toe voorkomen en waarvan de beklaagden zich voor herhaling zorgvuldig wachten, moeten dan tot de tweede soort gebracht worden. De stationnaire of blijvende groep eindelijk wordt gevormd door „de natte gemeente. Hierbij heeft het seizoen geen invloed. In den winter wordt gedronken ter verwarming, in den zomer om verkoeling te bekomen. Bij vreugde wordt er eens eentje en ook meestal meer op gekocht, bij verdriet evenzoo om het leed te verdrijven. Met den tijd wordt hierbij geen rekening gehouden, en er zijn er, wien het’s morgens vroeg reeds smaakt, evenals anderen op den laten avond vooral trek naar een extra borrel krijgen, ’t Is van algemeene bekendheid, dat door den sterken drank, zoowel in figuurlijken als eigenlijken zin, vele misstappen worden ge daan en bij elke rechtszitting levert deze derde rubriek een flink contingent, want onder de periodieke zaken komen wel eens herhalingen voor, dat wil zeggen dat de vroeger bekeurden later wegens gelijke mis drijven moeten terechtstaan, bij deexceptio- neele is zulks bijna nooit het geval, maar bij de stationnaire komt dit menigmaal voor. Van de 26 zaakjes die heden behandeld werden, prijkten dan ook niet minder dan elf overtreders der drankwet op de rol en daar onder verscheiden recidivisten en dan nog waren er twee gevallen van rustverstoring bij nacht. Zulke rustverstoorders zijn meestal nauw verwant met de drinkebroers, zoodat wij ze gerust onder die broertjes mogen stellen. No. 1 vandaag is een visscherman en wel een, die meermalen met de politie actie heeft gehad, een oude bekende kunnen wij hem gerust noemen. Hij genoot heden de twijfel achtige eer, door de gewapende macht geleid te worden, daar hij als gedetineerde tegen woordig een logé is van het huis van be waring te Leeuwarden. Wijl hij er op ge steld was, voor het Kanton gedagvaard zijnde, daar te verschijnen, moest hem dit uitstapje toegestaan worden, ’t Zal hem evenwel niet meegevallen zijn, dat hij van Sneek naar hier en terug daarheen weer mocht wandelen, tusschen twee rijksveldwachters, die hem onderweg de handboeien ook wel pater nosters genoemd aan legden. Deze beklaagde J. S. van Franeker was den 9 Nov. in de Bols ward erHarlinger vaart aan ’t schakelvisschen, hetwelk door den rechthebbende op dat vischwater werd opge merkt, die deswege zijn beklag indiende bij de politie. J. Wielinga van Burgwerd heeft dat visschen gezien en ook IJ. Sieperda, die daar dichtbij in het land werkte. De politie maakte van die verklaringen procesverbaal op en het gevolg is, dat wij onzen ouden he iende, die ook in de vorige zitting veroor deeld werd wegens visschen in dat vaarwater, heden aantroffen. Bekl. weet van de geheele zaak niets af, en vernam uit de dagvaarding dat hij proces heeft. De getuigen herhalen evenwel de ver klaring dat zij hem daar onder Burgwerd hebben zien visschen. Getuige Wielinga weet hfet precies of het b Nov, was, maar hij eener marktplaats, die door hare ligging en verbeterde inrichtingen voldoende waar borgen geeft tot eene geleidelijke uitbrei ding van den Sneeker veehandel. 19 Dec. Voor de 16-jarige Theresia Potma alhier, die 5 Juni j.l. door ’t tram- ongeluk haar been verloor wordt van de N. T. M. als schê.vergoeding geëischt: Tot 23-jarigen leeftijd een uitkeering per week van f 5 en na dien tijd een som van f2000 voor ’t beginnen eener zaak. Witmarsum. Als een zeldzaam feit in den tegenwoordigen tijd moet worden ge meld, dat een perceel bouwland, bij de buren alhier gelegen, j.l. Zaterdag in veiling is gebracht voor f 1000 per pondemaat. Ver gelijkt men hierbjj de perceelen bouw, ook onder beheer van dit dorp gelegen, die voor eenigen tijd voor nog geen f' 200 verkocht werden, dan is dit zeker een aanmerkelijk verschil. OnzeNaaivereeniging had begunstigers en belangstellenden uitgenoodigd op Zondag 1.1., om in oogenschouw te nemen, wat door haar in den loop van dit jaar was verricht. Van die uitnoodiging werd door velen ge bruik gemaakt, terwijl allen ruim voldaan Waren over het werken en streven dezer nuttige vereeniging. Het is dan ook zeker, dat ze weer, even als andere jaren, menig behoeftige door een doeltreffend kleedingstuk zal verrassen. Dat haar werk nog steeds meer moge ge« steund worden. Eene uitgebreide collectie Voor de BRANDERS wordt ingestaan Levering op proef. ALLEEN-VERKOOP der BOLSWARD. belasten zich metwerden de agenten overwinnaars in den Verkoop van Effecten nypl ook voo. -- Assurantie voor zeeg! twee broeders hebben ieder 6 maanden ge- kregen, vader 2 maanden en moeder 14 Gelden tege dagen. Voor het kantongerecht moet heden alleen dienen, het zich met een geladen geweer in ’t veld bevinden, waarbij het verzet natuurlijk als verzwarende omstandig heid geldt. Eisch 7 dagen hechtenis, met verbeurd- verkl. van het in beslag genomen geweer. 9. P. J. St. te Hindeloopen was op Zon dag 13 Nov., ’s avonds kwart voor elf in Correspondentschap der Neder Bolswardsche Courant ii 'lil r i- ’8 HM '1 a ft. ir fe- n UI e O te i. f e i handeling tegen f 550, onder voorwaarde, dat door hem eene vroedvrouw moet worden ge salarieerd en met den apotheker van Dijk voor de levering der medicijnen tegen 45 cent per recept. 6. De pachters van de waagrechten en van de sluis- en havengelden te Makkum, R. G. Kuiper en S. de Vries, voor den tijd van drie jaren op de bestaande conditiën in de pacht te bestendigen» Verder maakte nog een punt van bespreking uit een door Burg, en Weth. uitgebracht af wijzend advies op een verzoek van ingezetenen van Makkum, om aan de openbare school aldaar weder het uitgebreid onderwijs in te voeren. Na verwerping van een voorstel van den heer Maas, om in deze zaak een nader onderzoek aan een commissie op te dragen, werd de af doening tot de volgende vergadering verdaagd. In die vergadering komt ook aan de orde een door den heer Blanksma namens eene com missie uitgebracht rapport over het verzoek van het comité voor den aan te leggen tramweg Workum—Bolsward—Franeker om subsidie uit de gemeentekas in de voorloopige kosten. De commissie adviseert tot afwijzing, op grond van het weinige belang, dat deze gemeente bij de lijn heeft. In de communicatie tusschen Bols ward en Workum wordt haars inziens op vol doende wijze dooreen stoombootdienstvoorzien. Van Bolsward naar Franeker loopt de lijn slechts over een zeer klein gedeelte door de gemeente en de aansluiting per tram van die beide plaat sen is even goed te verkrijgen door de in uit zicht gestelde tramlijn Arum—Franeker. De commissie is van oordeel, dat het meer op den weg van deze gemeente gelegen is, om de ge meentewegen te verharden en de vaarten uit te diepen, waarvan de Raad in zijne laatste ver gaderingen onderscheidene malen blijk heeft gegeven. WONSERADEEL, 17 Dec. In de heden ge houden vergadering van den Gemeenteraad zijn benoemd tot armvoogd te Makkum de heer J. Welvaart en tot dorpsreiniger in het ressort Burgwerd J. Nijholt te Hartwerd: Besloten is 1. De toelating van leerlingen tot de open bare lagere scholen, die thans bij ieder kwar taal openstaat, tot tweemaal per jaar (1 April en 1 October) te beperken. 2. In het dorp Piaam straatverlichting in te voeren. 3. Afwijzend te beschikken op de verzoek schriften tot het plaatsen van een lantaarn bij de Hervormde kerk te Makkum en op den weg naar Witmarsum te Arum. 4. Zich bereid te verklaren tot het verhar den van den kleiweg van af den kunstweg Wons— Pingjum langs Gooijum tot aan de bestaande verharding op de Gooij umerlaan, onder voor waarde, dat door de belanghebbenden in de op f 4200 geraamde kosten f 3000 worde bijgedragen, de grond tot het afsnijden van kronkelingen kosteloos worde geruild tegen afgesneden ge deelten van den weg en de tot ophooging be- noodigde aarde zonder vergoeding van de aan grenzende perceelen -mag worden genomen. 5. Goedkeuring te verleenen aan de door de armbesturen getroffen overeenkomsten tot voor ziening in den geneeskundigen dienst en wel door het Armbestuur voorKimswerd met dr. Eelkema te Arum, tegen f 275Arum en Ping jum met. dr. v. d. Maen te Arum, tegen f 600 en f 450Witmarsum, Cornwerd c. a. en Eng- wier c. a. met dr. Kremer te Witmarstlm. tegen f 500, f 225 en f 60; Ferwoude c. a. met dr. Driendijk te Makkum, tegen f 165Makkum met dr, Drieudijk voor de geneeskundige be- Zlampen, de fijnste tot de meest gewone soorten Groote sorteering. O

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1