NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD iMSWAB© EN W4H8SU2MSL t Toonetlvoorsteilii KEUKN-WEfiKJ goed kunnende kolen, tegen hoo Goede getuigen ijn vereiechte. Aanbestedii „Gysbert Japi J. P. Wester No. 133. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zeven en dertigste Jaargang. 1898. Voor het Kantongerecht. Een nieuwe maniervar Mevrouw an der VE te B O L S W A ED, vraagt wegens a.s. g BINNENLAND. Zitting van Vrijdag 16 Dec. 1898. ZONDAG 25 DECEMBER, MAANDAG 26 Sociëteit „D E D 0 E f/NVijbranda onefer hel Hichtum, Bobward. het belangrijk bouwen van de reniuizinge c. Na afloop I voorbande!reel beter. VOOR 3 Dec. 1898. - ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. tevens voor tenshuis. Mevrouw FONTEINvan I te HARLINGEN,vraagt teg bruari of eerde) (2e TERSTDAG), mt huwelij der tegen woordi BEKWAME Keikenmc Huis wek. Groote Wae w 1 t» Opvoering van Blijspel in drie bedrijven door Blijspel in twee bedrijven D. B. van Heüven. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Bolsward, Burgwerd, Receptiete Bolswod in het hotel 1 op Zondag 8 Janiri van 12‘/22‘/: EENE lil bij de Boekhandtlaren wnoinni PEKEMA te Bdsward. De teekening ligt ter inzage! architect Hb. V1IJBURG te Boll wien nadere inlithtingen zijn te vl Inschrijvingen op zegel wordt ingewacht vóór den 30 Decentbc architect. F Bestekken zijc verkrijgbaar a 1 i de Boekhandtlaren WESTER I xJLX XX teekening ligt ter inzage Nijland, 20 Deo. Voor een flink opge komen publiek gaf het Chr. fanfarecorps Excelsior* van Schraard, Directeur de heer v. d. Zee van Makkum, een uitvoe ring, afgewisseld door voordrachten. Flink werden de stukken door het nog jonge corps ’t welk nog slechts één jaar had bestaan gespeeld. De heer H. de Jong directeur van het onlangs opgerichte corps „Goncordia” alhier, was voorzeker aller tolk, waar hi] directeur en leden bedankte voor de genoegelijke uren van uitspanning ons bereid en sprak den wensch uit, dat ook de beide corpsen hier ter plaatse, zulke goede vorderingen mochten maken. Sneek, 23 Deo. ’t Bericht in onder scheidene bladen, dat mej. Th. Potma al hier, die door een tramongeluk haar been verloor, van de betrokken maatschappij f 2000 plus f 5 per week tot mondigver- klaring, vraagt als schavergoeding, ie in zooverre niet juist, dat ’t laatste deel van den eisch door de Trammaatschappij zelve zonder vragen werd aangeboden. De moeder was echter met dat aanbod niet tevreden, maar eischte bovendien, nadat *t kind meerderjarig is geworden, f2000. Vrij zeker zal de eisch wel worden toe» gewezen» De arme vrouw stond het huilen nader dan het lachen. Zy was klaar met zoeken er was geen voorwerp meer in de kamer dat zy niet van binnen en van buiten had bekeken. Daar zag zjj aan een spijker Petre’s muts hangen. Zij nam ze in de hand en liet er het licht op vallen. Haar borst ging zwaarademend op en neer, en het zweet parelde op haar voorhoofd. Petre kon zich niet meer inhouden. „Voor den drommel/ riep hy, „watzoek je toch Zij had zich snel omgekeerd, haar oogen schitterden. „Je mond,“ antwoordde zy. Hjj zag haar verbaasd aan en brak in luid gelach uit. De band was gebroken. Hjj sprong op en trad met uitgestrekte armen op haar toe, om zjjn mond tegen AANVANG 71/, uur precle’ den hare te drukken. „ik had nooit gedacht, dat je mond zoo nabjj is!... Zal je me nooit meer zoo lang laten zoeken?” vroeg zy. Hjj wilde haar kussen, maar zjj weerde „Nu moet jjj maar eens BHUP Names den WelEd W? Heer M. P. PEEREE Utrecht, zal woiien aanbesteed middag geeft gy uw man al zyn lievelings gerechten te etenen na den eten steekt gy een kaars aan...” „En dan is ’tnog helder dag?” „Juist omdat het nog dag is en dan be gint gy in kasten, laden, op en onder het bed, in de keuken en in de kachel te zoe kentot uw man nieuwsgierig wordt en u vraagt: „Wat zoek je toch „En dan?” Hy fluisterde haar langzaam het antwoord in. Zij lachte vroolyk en zeide: „Als het mij gelukt, dan krijg je een goed glas wyn van my.“ Hij knikte glimlachend en mompelde „Goed, goed en strompelde langzaam weg. Toen Petre thuis kwam vond hy zijn lie velingsgerecht al op tafel staan. De vriendelyke opmerkzaamheid zjjner vrouw had hem byna getroffen. Maar hy begreep waarop de vriendelijkheid doelde en was op zyn hoede. Want hy vond het onvereenigbaar met zyn waardigheid, zich door list vergiffenis te doen schenken. En hij verdubbelde zyn ernst, wat hem even wel niet verhinderde flink te eten en te drinken en dan met lang uitgestrekte bee- nen in een gemakkelyken stoel te gaan zitten om onder het genot eener sigarette wat te gaan uitrusten. Xandra vond het oogenblik voor haar proef gekomen. Maar toen zy de kaars aanstak ontzonk haar alle moed, haar hand beefde, haar hart sloeg snel, en zy vond de kracht niet, naar hem te kijken, of hij haar met zyn blikken volgde. In ’t begin had Petre beproefd te doen alsof hy haar niet zag, maar het ging niet goed. Hjj vond het al te gek, dat zyn vrouw met een bran dende kaars op klaarlichten dag in de kas ten keek, onder de tafel en onder en in het bed. Was zy gek geworden? Xandra was al heel gauw in de kamer klaar en zy zag zich genoodzaakt in de keuken haar proef voort te zetten. Petre schudde zijn hoofd en begon te peinzen. Maar hy zweeg nog steeds, toen Xandra, die buiten wat kalmer was geworden, met het licht terugkwam en haar zoeken her vatte. Nu keek hy haar oplettend en nieuws gierig nain zyn oogen waren duizend vragen te lezen, maar hy drukte zyn lip pen vast op elkaar. De arme dreigde te bezwijken, zy kon zich byna niet meer voortslepen. Maar de overwinning moest behaald worden an ders maakte zy zich belachelijk. En Petre werd steeds ongeduldigermet meer kracht kwam een vraag op zyn lippen. Zyn vrouw scheen hem even grappig als onbegrijpelijk. Wat zoekt zy tochWas het scherts of ernst En toch was haar lief gezichtje met die onrustige trekken verre van vroolyk. Wat was er Die vraag begon hem te kwellen. En nu haalde zy zelfs een ouden schoen onder hét bed vandaan en keek erin. En wat beet zjj daarby hoos met haar kleine witte tandjes op de onderlip. ENTREE 50 ct. per pers| HET BEL hem spottend af: zoeken Cl C1TT A A men Hoe meer Petre smeekte, des te stelliger i H /A I r weigerde zyn vrouw. Nu had zy denrech- KJvJ I 1 iLXAA KzJ. -en toon gevonden, en Petre zou leeren, dat j let met zyn alleenheerschappij uit was. 1H dlVePSO SOO ja, al kunnen mannen nog zoo goed prui- en de vrouwen kunnen het altijd nog in den RIJ WIEL WINKEL Bolswardsche Courant, I OP IN de re EN 1 U A)E tiUEh. Eisch 1 week hechtenis en 6 maanden op zending. 19. S. de B. te Gaastmeer werd den 21 Noy. in kennelijken staat aangetroffen in de Bagijne- straat te Workum. Eisch f 1 of 1 dag. 20. J. A. R. te Koudum is vogelflapper en den 25 Nov. merkte een rijksveldwachter, dat hij in zijn slagnet 2 malen een kievit snapte. Het was den veldwachter bekend, dat hij 2 kieviten op „de weeuw“ gebruikte en dit is bij de wet toegelaten. Alleen het vangen en ver voeren is verboden. Toen de veldwachter bij hem kwam, trof hij slechts 2 kieviten aan, zoo- dat hij vermoedt, dat hij de vroeger gebezigde heelt losgelaten. Hij verklaarde dan ook, dat zijn oude kieviten niet meer deugden, en hij daarom deze twee in de plaats gesteld had. Omdat het vangen verboden is, en de veldwach ter dit goed heeft gezien, wordt geëischt 2 maal f 10 boete of 4 dagen voor elke boete, en 50 cent voor de kieviten, subs. 1 dag hechtenis. 21. S. de Vr. te Bolsward was den 28 Nov. eens een reisje gaan maken naar Workum, zijn geboorteplaats, ’t Schijnt dat deze plaats hem nog na aan ’t harte ligt, en hij was er zeer vroo- lijk gestemd en had er blijkbaar te veel van het goede genoten, althans de politie zorgde, dat hij op de stoomboot kwam om dat zij vreesde, dat hij anders niet veilig zijne woonplaats zou be reiken, maar teekende hem tevens in haar klad- boekje en heden wordt wegens zijn toestand f 10 of 3 dagen geëischt. 22. J. D. te Workum is nog slechts 14 jaren en toch moet hij ook al voor den strafrechter verschijnen. Hij heeft den 29 Nov., ’s avonds een brandende sigaar in de haren van een meisje gestoken, en de politie verklaart van hem, dat hij op straat, wanneer er kattekwaad wordt uitgevoerd,-steeds een haantje devootste is. Bekl. is thans niet op zijn gemak, hij ont kent de zaak, want zegt hij, ik had geen sigaar aan, maar ik zou een vonk, die door brandende papiertjes van andere jongens in dat meisje haar haren was gekomen uit dooven, doch de veldwachter heeft goed gezien, en meent dat bekl. dien avond weer eens wilde toonen wat hij wel durfde te ondernemen onder de oogen der politie. Andermaal verdedigt hij zich en wel met tranen in de oogen, maar de eisch luidt f 2 of 2 dagen hechtenis. 23. J. v.d. W.te Harlingen is stoombootkapi- tein en voer den 29 Nov. van de weekmarkt te Sneek met lo. een veepraam, 2o. een geladen schip en 3o. nog 2 pramen. In de vaart onder Lutkewierum werd hij door de politie bekeurd omdat die 2 achterste pramen onmiddellijk op het schip volgden, inplaats van op een onder» lingen afstand van 25 meter gesleept te worden, gelijk het voorschrift luidt. Eisch f 10 of 4 dagen. 24. P. de B. te Bolsward vervoerde den 28 Nov. mest in een wagen, die van boven niet met een deksel was gedekt. Bekl. zegt, dat hij er een kleed over had, en dat geschiedt bij hem steeds en ook bij anderen, en hij begrijpt dus niet, hoe hy daarvoor be keurd werd. De politie heeft bem ’s morgens nog gewaarschuwd, dat dit kleed niet voldoende was, omdat de mest zoo week washij moest dus een deksel op den wagen hebben, ’s Na middags was echter de toestand nog gelijk. Het kleedje was geheel onder de weeke mest gezakt en de weg droeg ook sporen van zijn vervoer. Bekl. heeft nog al weer wat in te brengen, o.a. dat hij zijn baas niet kon spreken, en den volgenden dag ook een houten deksel was aange bracht, maar de overtreding is op 28 Nov. ge constateerd en daarvoor wordt f 2 of 2 dagen geëischt. 25. P. de J. te Kien werd den 29 Nov. in zijne woonplaats aangetroffen in kennelijken staat. Eisch, bij 2e herhaling 5 dagen hecht. 26. H. S. B. te Workum, reed den 5 Dec. met zijn kar bespannen met 2 honden op de kleine steentjes, en liet zich tevens tegen den agent, die hem hierop attent maakte, zeer oneerbiedig uit. Eisch f 1 of 1 dag. V Slot. 15. F. F. en J. C. te Bolsward, waren op Dinsdag 15 Nov. al vroeg in de weer. Zij haalden 5 hokkelingen van Bruindij k om die naar de Sneeker markt te brengen. Zij waren des mor gens 5 uur reeds met hun vee hier op de Kade, ’t Is in November met die korte dagen ’s mor gens lang duister, daarbij was het juist nieuwe maan, wie zou dus denken, dat dit jongvee zoü worden opgemerkt op dat vroege uur! Maar jawel, de politie waakt steeds en ook dien mor gen nam zij het euvel, dat die jongbeesten los langs de straat werden gedreven, en bekeurde de drijvers. Heden moeten beiden deswege te rechtstaan. De eerste is absent, de tweede tegenwoordig. Hij bekent, dat zij de 5 dieren langs de Kade hebben gedreven, maar zij kunnen met jongvee niet anders. Die worden steeds los langs den weg gedreven, zij zijn nog niet aan touwen gewend, en ze zijn, als ze het goed begrijpen, bepaald niet te houden. Ook te Sneek werden ze los naar de markt gevoerd. Hem wordt evenwel beduid, dat de politie verordening in Bolsward voorschrijft, dat zij gekoppeld moeten zijn en aan de hand geleid worden en de eisch luidt tegen elk der beklaag den f 1 of 1 dag. 16. J. H. en A. D. te Bolsward werden op Zondag 13 Nov. bekeurd, omdat zij bij de Groote Kerk met en om centen speelden. Beiden zijn ter terechtzitting verschenen, maar beiden ont kennen. De eerste zegt eenvoudig„niets van waar“ en de andere: „ik was der niet bij, als ’t zoo was, wou ik het wel weten, maar ik ben der niet eens geweest." De agent, die hun bekeurde, heeft hen zien streepjegooien met centen, en hij heeft zelfs 3 centen opgeraapt en in beslag genomen, doch de beklaagden blijven bij hun ontkenning. De tweede houdt maar stijf vol, dat hij er niet bij is geweest, en de eerste zegt tot zijne verdedi ging, dat hij wat centen in de hand had en bij de pilaar van de kerk stond, toen de agent eens klaps de kerkdeur uitkwam, waar hij zoo van schrok, dat hij zijn centen liet vallen. „Ik ging ze weer oprapen, maar de agent begon ook mee te zoeken, zoodat wij elk drie opnamen, maar speeld heb ik niet.“ De politie weet echter, dat bijna eiken Zon dag door deze knapen met centen wordt gespeeld, den vorigen Zondag werd hem verteld, dat ze bij de gasfabriek bezig waren, waarop de eerste beklaagde weer antwoordt, dat hij Zondag geen gasfabriek gezien heeft. Eisch tegen elk f 2,50 of 1 dag. De eerste beklaagde verwondert zich hierover, en zegt, dat als hij met centen heeft gespeeld, ook de agent dit heeft gedaan, want ze hebben om het hardst geschrept om de centen op te rapen, en ook de tweede pruttelt tegen den eisch. Brommende gaan beiden de rechtszaal verlaten. 17. H. M. van Hindeloopen is aangeklaagd, omdat hij in den laten avond van Zondag 13 Nov. een slag heeft gegeven aan een meisje. De zaak heeft zich toegedragen als volgt. Twee jonge paartjes van Hindeloopen zouden dien avond nog een uitstapje maken langs den zee dijk. Zij waren nog in de stad toen zij beklaagde ontmoetten, die vrij wat praatjes had, en eens wilde weten, wie zij waren. Hendrika Nauta een der meisjes mengde zich in het gesprek, waarop bekl. haar toevoegde„hou je mond,“ doch deze jongedochter antwoordde daarop „dat zal ook wel noodig zijn, want als je mijn mond ook had, had je er twee.“ Deze uitdruk king, hoewel wiskunstig juist, scheen beklaagde niet aan te staan, want pas waren de jongelui een eindje buiten de stad, of het bleek, dat be klaagde hen stilletjes achterna was geloopen en onverwacht sloeg hij naar het meisje, dat thans als eerste getuige optreedt. Beklaagde zelf is niet verschenen, maar Hen drika Nauta verklaart, dat hij stilletjes haar achterop geloopen is, en onverwacht naar haar sloeg. Zij ontweek den slag, zoodat zij slechts een schamper kreeg op de wanghet deed haar wel geen groote pijn, doch zy voelde het heel goed, maar zij schrok er erg van, en van dien schrik kreeg zij een hevige pijn in de zij. Zij werd zoo bleek, als een doek en de pijn heeft wel vier dagen geduurd, zoodat haar vader dan ook zei „dat kan zoo niet, die zaak moet aan gegeven worden." Gelukkig voor haar, is zij thans volkomen hersteld, althans haar pijn in de zijde is thans geheel geweken, naar zij op de desbetreffende vraag, verklaart. Haar galant W. Glashouwer, was getuige van het gepleegde onrecht. Hij had zijn Dulcinea niet kunnen beschermen voor dien klap, daar bekl. onverwacht en heimelijk achter hun aan kwam, en zy hebben verder ook geen last van bekl. gehad, zoodat hij haar ongestoord heeft kunnen troosten over den haar aangedanen smaad. Ook de andere jongeling, die in gezelschap van zijn aangebedene daar langs den zeedijk wandelde, was als getuige gedagvaard, doch uit de verklaring van de gehoorde twee getuigenis het genoegzaam bewijs geleverd, dat deze belee- diging zonder voldoende aanleiding is gepleegd. Eisch f 5 of 3 dagen. 18. R. S. te Sneek was op Zondag 27 Nov. alhier ter stede in de Franekerstraat. Hij werd ’s avonds omstreeks half elf door een nacht wacht aangetroffen, en het bleek, dat hjj vry erg beschonken was. Hy werd voor zijne eigene veiligheid maar meegenomen naar ’t bureau. Het blykt, dat hij bij de politie en justitie op een zwart blaadje staat aangeteekend, want onlangs werd hy te Leeuwarden bij 5e herhaling veroordeeld tot 2 hechtenissen van 3 weken en 3 maanden opzending, en uit het extract van de rijkswerkinrichting te Hoorn bleek, dat hij daar van 21 April tot 2Q Juni gelogeerd is geweest XAXXXN xxxiv. /a »-- 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1898 | | pagina 1