NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOESWABD EN WONSERAOEEL Verschijnt Donderdags en Zondags. Acht en dertigste Jaargang. 1899. No. 2. DONDERDAG 5 JANUARI. BINNENLAND. BIJBAANTJES. Ingezonden. jK VOOB Prof- Simons over de zaak-Hogerhuis. er ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Toen ik voor eenige dagen de stad eens doorwandelde, werd mjjne attentie getrok ken op de vertimmering van een huis. De inrichting daarvan deed de vraag bij mij opkomen bestaat hier ter stede geene „commissie van toezicht, op te bouwen en „te verbouwen woningen!* Bedoelde vertimmering heeft plaats op het gedempte Schildwijk. Aldaar stond een oude woning (bestempeld met den naam Een der plattelands-correspondenten schrijft aan De Telegraaf: Bijbaantjes en onderwijzers zijn twee din gen, die onafscheidelijk aan elkander verbon den schijnen. De reden is niet ver te zoe ken. De meeste onderwijzers worden onvol doende betaald en de bijbaantjes hebben het vermogen om de tekorten te dekken. Niet alleen, dat de onderwijzers er om die reden zelf de hand naar uitstrekken, maar ook een groot aantal gemeentebesturen gebruikt de bijbaantjes, om het traktement in ver- eeniging daarmee nog iets te doen schijnen. Sommige gemeente-besturen gaan zelfs zoover, dat ze den te benoemen persoon eerst de belofte laten afleggen, dat hij er de bij baantjes bij zal nemen. Ze doen dit met wijs overleg, want als het baantje eenmaal van het ambt van onderwijzer gescheiden is, dan ja men soms later niet in de gelegenheid het Noordwolde, 1 Jan. Het aantal be zoekers oer Ned. Herv. Kerk alhier was heden morgen zoo gering, dat de godsdienst oefening niet door kon gaan, zoodat predikant en organist onverrichter zake naar huis terugkeerden. Hauler wijk, 1 Jan. Terwijl de vee houder T. Bies gisteravond laat nog zjjn stalvee verzorgde, brak een onbekende bin nen, die op vreemde wijze huishield. Een deur, spiegel, lamp enz. werd door hem vernield. De politie werd gehaalddeze legde hem de handboeien aan, en toen is gebleken, dat men met een milicien uit Veenhuizen te doen had, die te veel aan Bacchus had geofferd. In „het Witte huis* waren door hem reeds eenige glasruiten ingeslagen. Onder politiegeleide is hjj naar de kazerne teruggeöracht. Gaasterland, 2 Jan. Wanneer de scheurkalender of almanak ons niet anders leerde, zouden we door een gezicht op onze weilanden geneigd zjjn te denken, dat het voorjaar in ’t land was. Ze liggen waarlijk veel beter dan in menig voorjaar. Een beste tjjd voor de schapen. Ook de rogge staat bijzonder mooi. Den onderwijzer E. te Bakhuizen, die onlangs door een geweerschot van een jager werd getroffen, zitten nog steeds drie hagel korrels in den nek, welke hem echter geen van „Duiventil*) bestaande uit: beneden eene koestal boveneen kamertje (oppervlakte plusm. SVaXS'/a. hoogte plusm. 2 M.) en een z.g. afdak. Dit afdak nu is weggebroken en er is thans een gevel opgetrokken, welke wel is waar in vergelijking met het vorige veel fraaier is, doch voor ’t geen daarachter wordt verborgen, moest worden verwijderd. Deze nieuwe gevel wordt door een naar de straatzijde afioopend dak verbonden met het dak van den „duiventil* en maakt de nieuwe winkel uit, welke eene ruimte zal verkrijgen van plusm. 4 M. frontbreedte bij plusm. 2 M. diepte. Dit winkeltje echter, alhoewel klein, is toch voor sommige affaires groot genoeg, doch de woning is en blijft onpractisch en naar ’t gerucht gaat, ongezond. De eigenaar zal wel weer een huurder krijgen, daarvoor bestaat geen twijfel al werd ook deze woning per advertentie in alle mogelijke bladen wekelijks afgekeurd; de bedoeling van dit schrijven is echter om in ’t publiek de vraag te doen, „moet het „gemeentebestuur dulden dat dergelijke wo ningen worden opgericht? Wie deze regels niet gelooven wil, hij richte zijne schreden naar bedoelde straat en aanschouwe de verbetering? welke be doeld pand ondergaat. Sla, „Thomas* dan ook uwe oogen op het „winkelhuis*? daarnaast en vrage der bewoonster hare woning te mogen bezich tigen. Dit winkelhuis met eene winkel ter diepte van hoogstens 1,30 M., heeft daarachter eene kamer en keuken, welke gescheiden zijn door een houten beschot zonder deurafslui- ting. In het keukentje is een stookplaats, een gootsteen en n.b. het privaatdoordien er geen deurafsluiting is, staat ’t laatste dus in de kamer; de deur is weggelaten om zoodoende bij eene eventueele meting der kamer de keuken tot de kamer te kunnen meemeten. Bovendien moet het spoelwater uit de gootsteen, zijn uitweg vinden door weg- vloeiing onder den vloer der winkel, een andere uitweg is er niet. ’t Zij mij vergund nog eene opmerking te maken, teneinde een eventueel onderzoek te vergemakkelijken. Zooals de nieuwe winkel nu gemaakt wordt, moet ’t spoelwater van de boven woning van den naastleger zijn uitweg vin den onder den vloer van dien winkel, ten minste is met het optrekken der nieuwe gevel geen pijp of iets dergelijks naar buiten aangebracht. Hopende dat deze regelen mogen bijdragen tot het opheffen van onpraktische en onge zonde woningen en zoodoende de onbeperkte vrijheid van handelen van „huisjesmelkers* alhier, aan banden worden gelegd en dat een der leden van den gemeenteraad of het dagelijksch bestuur dezer stad een daartoe strekkend voorstel in de vergadering moge brengen, teekent, M. d. R. L dankend voor de verleende plaatsruimte Uw getrouwe lezer, X. Prof. mr. D. Simons wjjdt in de Januari aflevering van De Gids een artikel aan de zaak-Hogerhuis. Het bij de Staten-Generaal aanhangige ontwerp van wet tot uitbreiding van de gevallen, waarin revisie van een strafproces zal zijn toegelaten, opent demo gelijkheid om ook het Leeuwardensche arrest aan eene herziening te onderwerpen, wanneer de Hooge Raad daartoe na her nieuwd onderzoek voldoende gronden aan wezig acht. In het vooruitzicht, dat de rechter dus weldra geroepen zal worden tot het vellen van een nieuw oordeel met volkomen ken nis van zaken, schijnt het prof. Simons ge raden, de debatten te staken en persoonlijke opvattingen terug te houden. Waar hij ons een overzicht geeft van de zaak-Hogerhuis, doet bij dit allerminst met de bedoeling om opnieuw van zijn eigen opinie rekenschap te geven, maar alleen op uitnoodiging van de redactie van De Gids, die er prijs op stelde, dat haar lezers door een onpartijdig over zicht op de hoogte zouden worden gesteld van de beteekenis der zaak, welke bedoeling door prof. Simons gewaardeerd wordt. Aan het slot van zijn uitvoerig artikel schrijft de heer Simons: „De Minister van Justitie heeft het nog zeer onlangs uitdrukkelijk verklaard, dat hij bereid is zijne medewerking te verlee- nen om de waarheid zoo helder mogelijk aan het licht te doen treden. Laten dan onze Staten-Generaal met bekwamen spoed den arbeid verrichten, die van hen wordt gevraagd en hun zegel hechten aan het ingediende ontwerp en laat men ter wille van het groote beginsel, dat hier op het spel staat, zijn aandacht niet laten aflei den door kleine bezwaren, die steeds en tegen elk voorstel kunnen worden aange voerd. Zoodra aan de juistheid van eene rech terlijke uitspraak rechtmatige twijfel ge rezen is, mag die twijfel niet worden on derdrukt ter wille van het vermoeden, dat een gewijsde voor waarheid gehouden moet worden. De onderstelde waarheid mag niet meer kracht hebben dan de waarheid zelf. Zoolang iemands schuld niet is be wezen, moet zijn onschuld worden aange nomen, twijfel aan die schuld, gerechtvaar digd door omstandigheden, die de rechter bij zijne uitspraak nog niet heeft kunnen wegen, moet eene nieuwe rechterlijke be slissing rechtvaardigen. Te wachten totdat de onschuld is ge bleken, brengt mede de handhaving van een vonnis dat, had later ontstoken licht vroeger geschenen, niet zou zijn gewezen. Het voorgestelde ontwerp is dus in begin sel juistde verheffing er van tot wet is een zaak van dringende urgentie. Kan rechtmatig gerezen twijfel in welke richting dan ook, opgelost worden door een wettig middel, door een onderzoek van aan de zaak vreemde, dus ook objectief volkomen onpartijdige rechters, dan mag dat onderzoek geen dag langer uitgesteld worden dan onvermijdelijk noodzakelijk is. Het weldra aan te vangen nieuwe jaar brenge ons zoo spoedig doenlijk de wette lijke regeling, welke de herziening van het tegen de gebroeders Hogerhuis gewezen arrest zal mogelijk maken. Aan den Hoo- gen Raad dan het oordeel of de later ge bleken omstandigheden die herziening kun nen rechtvaardigen. Voor dat oordeel, dat niet lichtvaardig zal worden gegeven, zal ieder zich hebben te buigen, ook dan wan neer het zijne anders mocht luiden. Een rechtspraak, die allen bevredigt, die allen twijfel buitensluit, is een illusie. Wat Jupi- •ter niet kon, kan onze rechter evenmin.* pijn doen. Te Ruigahuizen is de laatste dagen door onderscheidene personen een vos gezien. Houtigehage, 2 Jan. Een paar vech tersbazen hebben hier ’t Nieuwjaar met een snjjpartij gevierd. De rijkspolitie van Rotte- valle heeft de zaak onderzocht en proces verbaal opgemaakt. Gister kreeg een meisje te Surhuister- veensterheide, Johanna Ni] boer, bij ’t nieuw- jaarschieten een revolverschot in den arm. Zij moest onmiddellijk naar den dokter worden gebracht. Heerenveen. Met het uitzetten der grens voor de te onteigenen perceelen voor de tramlijn LemmerJoure is men begonnen. Haskerland, 2 Jan. Als eene bijzon derheid kan worden gemeld, dat in deze gemeente met eene bevolking van bijna 8000 zielen, gedurende de afgeloopen maand December slechts 2 personen zijn overleden. Hepk. Adv. BI. Hindeloopén. De Ijsclub „Hindeloo- pen* heelt in hare, de vorige week gehou den jaarvergadering besloten in het a. s. sei zoen een priksleden- wedstrijd en eene hard rijderij in oud Hindelooper costuum te hou den. Tot bestuursleden werden gekozen de heerenG. J. F. Avenhorn van Nauta, W. de Roest, A. Brouwer, en J. J. van Elselo. Leeuwarden. Door den minister van Waterstaat is een gedeelte van het plantsoen ten Westen van het Wilhelminaplein ter zijde van het beurs- en waaggebouw, aan gewezen, om daarop een nieuw post- en telegraafkantoor te stichten. Eene opper vlakte van ongeveer 1332 centiaren is er voor noodig. Uit den Haag wordt aan de Ms.b. geschreven Aan een der singels van onze stad stond een kleine herberg, een onooglijk lokaal, „welks dorpel was gesleten*, maar nu juist niet door ’t bezoek „van zangers, kunste naars, van schilders en poëten.* Die uitge holde dorpel bewees intusschen voldoende, dat ’t een goed zaakje was. Daar kreeg de eigenaar der alles benalve „hechte en wel doortimmerde* arbeiderswoningen, waarvan ’t kroegje er een was, het in ’t hoofd, nieuwe panden te gaan zetten. Gauw de oude afge broken, wat geen zwaar werk was. Maar de herberg met haar „vergunning*, hoe die door de mazen der wet heen te halen, on danks de algeheele afbraak? Geen nood. Alles in ’t rond werd afgebroken, doch de gelagkamer werd met veel zorg en voor zichtigheid onaangeroerd gelaten, wat met zooveel succes geschiedde, dat er voortdurend kon getapt worden. En onder het tappen door werd het nieuwe huis over dat oude deel heengebouwd. Zoo staat nu de bouw vallige gelagkamer midden in de nieuwe herberg. Als deze voldoende gereed is, worden de oude muren de deur uitgedragen en... gered is de winstgevende vergunning. Op ’t oogenbiik anders wel een aardig gezicht: zoo’n krotje in een winkel. Het komt in de schoolboekjes nog al eens voor, dat er tranen van vreugde ge schreid worden. Waarschijnlijk zien de meeste kinderen in hun naaste omgeving maar zelden van die vreugdetranen plengen en vandaar zal ’t misschien komen, dat men bij de verklaring der leesles altijd met deze soort tranen moeite heeft. Dezer dagen werd in een middelklasse een lesje gelezen over „Sint Nicolaas.* Het slot is, dat de kinderen uit het lesje ten toppunt van geluk zijn, terwijl vader er met een vergenoegd gezicht naar zit te kijken en moeder een traan wegpinkt. De onderwijzer vraagt, waarom moeder dit deed. Eerst geen antwoorddan steekt een ventje achter in de klasse zijn vinger op, en zegt „Omdat het haar zooveel geld gekost had, meesterNw. Schbl. Weer een. Te Wageningen heeft een boerenknecht een dienstbode met een ge weerschot, terwijl hij meende dat het wapen ongeladen was, levensgevaarlijk aan het hooid verwond. De man was zoo ontsteld door dit ongeluk, dat hij vluchtte; later werd zijn lijk in een sloot gevonden. Ook een jager. In „De Hollander* van 28 Dec. komt de volgende advertentie voor „Iemand, 20 jaren bij het vak werkzaam wenscht mollen, hetzij per stuk, per H. A. grond, of op nader overeen te komen voor waaiden te komen vangen.. Voor den landbouw is het te hopen dat er zich geen reflectanten op deze adverten tie aanmelden, weer bij te kunnen voegen, waardoor men in de noodzakelijkheid zou kunnen komen het onderwijzers-traktement te moe ten verhoogen. Men zal hiertegen aanvoeren, dat dit niet mag en dat men den onderwijzer niet kan dwingen, de baantjes aan te nemen. De praktijk leert dit echter en de bovenmeesters zullen mij wel verstaan. Menig nommer één van de voordracht werd reeds voorbijgegaan en nommer twee of drie benoemd, omdat die alles wenschten te slikken, waar nom mer één voor bedankte. En dan het zingen. Men hoort dikwijls het verhaal, dat de bovenmeesters vroeger om de plaats moesten zingennet of dat tegenwoordig niet meer gebeurt. Natuurlijk komt men daar zoo openlijk niet voor uit, maar, maar... de bovenmeesters zullen mij wel verstaan. En dan de baard. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat te K. in de provincie Utrecht nommer één niet benoemd werd, omdat hij een baard had. Niet, dat die baard in de school zou gehinderd hebben, maar achter de voorzangerslessenaar in de kerk zou die baard een groote ergernis voor de gemeente geweest zijn. Een der gemeente raadsleden, tevens kerkeraadslid, dus een der eminente koppen van ons dorp, vergeleek in zeer realitische bewoording een behaard voor- zangersgezicht met de achterdeelen van een hond En al de oud- en nieuwtestamen tische baarden, die ik aanvoerde, konden hem niet van zijn idee afbrengen. Nommer één kreeg zijn stem niet. Maar ik ben hier afgedwaald en keer dus tot de bijbaantjes terug. Wanneer men op tal van plaatsen naar het traktement van het hoofd der school informeert, dan krijgt men dikwijls ten antwoord „Ja, het traktement is niet zoo hoog, maar er komt nog al wat bij50 gulden voor het voorzangerschap, 50 gulden voor het koster- schap, 15 gulden voor het klokluiden en klok- opwinden en dan al de fooitjes bij het trou wen en dan het stovenzetten, het begraven, en meer van die kleinigheden, maar het traktement zelf is maar 700 gulden. Onlangs had onze bovenmeester den moed, voor het kostersbaantje dat 50 gulden gaf, te bedanken. Verwikkelingen over spinrag in kerk, stinkende turf in de stoven, en der gelijke waren er de oorzaak van. Bovendien was zijn vrouw te trotsch om zelf in de kerk te vegen, de banken af te stoffen, en de meester achtte zich te hoog om lampen schoon te maken, koper en zilver te poetsen en complimentjes van de boeren af te wachten over den te lagen of te hoogen warmtegraad van de kerkstoof. Men pruttelde wel, maar de meester be dankte. En nu dacht ik, dat er wel een wedloop om het ambt zou ontstaan tusschen den notaris en zijn klerken, den dokter, de lui van het postkantoor en de overige nota belen van ons dorp. Toch niet. Zelfs de ondermeester haalde voor het baantje zoo allemachtig hoog zjjn neus op, als slechts met eenige mogelijkheid een neus opgehaald kan worden. Gekscherende vroeg ik onzen predikant of hij er geen zin in had, daar het baantje met zijn ambt toch nog meer een geheel vormde, dan met dat van het hoofd der school. Maar dominé glimlachte en zei, dat dat niet gaan zou. Ik wilde er de kerksraadsleden aan hebben, maar nie mand gevoelde opgewektheid. Eindeljjk drong ik er bij onzen wethouder, een boer, die naast de kerk woont, sterk op aan, dat hij het nemen zou, en toen hij meende, dat ik het in ernst bedoelde, werd hij nijdig en vroeg mij, geheel in overeenstemming met zijn gevoelens of ik heelemaal gek was en ot ik wel wist, wie hij was. Om kort te gaan, een van onze daggel ders is nu koster geworden en nu is het baantje op zjjn plaats. Zoo is ook het postje van doodgraver overgegaan van het hoofd der school op den gemeente-veldwachter, en evenzoo dat van aanspreker op een kleer makersknecht. Er zijn echter nog vele dor pen, waar het hoofd der school zich op al die gebieden nuttig maakt, en hjj kan dik- wjjl niet anders, omdat men hem niet be hoorlijk betaalt. S Bolswardsche Courant,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1899 | | pagina 1