NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARÖ EN WONSERAOEEL No. 4. Verschijnt Donderdags en Zondags. Acht en dertigste Jaargang. 1899. CONSULTEN. DONDERDAG 12 JANUARI. DONDERDAG 12 JANUARI. g BINNENLAND. VOOR Dat INGEZONDEN. N. N. ABONNEMENTSPRIJS 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Iets nieuws. In de Arnh. Ct. kwam onlangs een bericht voor van een nieuwe vinding door een harer stadgenooten, den heer A. v. d. Peyi, waaruit blij kt dat deze een geheel nieuw procédé betreft om schrijf- of teekenwerk inon veranderlijken inktdruk, evenals boek- of steen^rukwerk te vervaar digen. Mijnheer de Redacteur Het zij mjj vergund om eenige regelen in te zenden op ’t ingezonden stuk in uwe courant van 4 Januari 1899. Als men wat inzendt, dan meende ik, dat dat waarheid moest wezen. Nu dit is onwaarheid, want het huis, dat bewoond wordt naast den nieuw gebouwden winkel, heeft een prachtige kamer en alles met deurafsluiting, en wat het privaat aangaat, dat is in de keuken en ook goed met deu ren afgesloten. Ook gaat er geen waterlei ding onder den winkel door. Mij dunkt, iedere huurder moet zelf weten, wat hjj huurt. De menschen komen zeker niet bij dezen schrijver van 4 Januari om hun huis te verburen. Elk heeft aan zijn eigen genoeg om daar op toe te zien. Tevens dankende voor de opname van deze letteren. billijk, dat de geneesheer in het consult genoegen neemt, behalve indien de andere geneesheer, in het vierde geval genoemd, volgens het inzicht van den huisdokter niet zijn gelijke of meerdere kan geacht worden in geneeskundig opzicht. In dit geval han delt de dokter het best met zich terug te trekken, aangezien hjj het wankelend ver trouwen door een weigering om consult te houden toch niet kan herwinnen. Slaagt hij in het tweede geval er in, den zieke of zijn omgeving de zekerheid te ver schaffen, dat zich in het ziektegeval niets voordoet, wat hem vreemd is, en dat hij het lot van den zieke gerust op zijn verantwoor ding kan nemen, zooveel te beter. Maar in dien dit zoo is, dan kan juist een consult toonen, dat het zelfvertrouwen bij den dok ter niet misplaatst was. In het vijfde geval, het luxe-consult, is het dikwijls moeilijk genoeg voor den dok ter, om uit te maken of hij maar steeds aan den aandrang der patiënten zal gehoor geven. Zijn gevoel van eigenwaarde zal hem van een te groote „gedienstigheid" in dit opzicht terughouden. Brengt de eerlijkheid het mede, om in ge vallen waarin men inziet de verantwoorde lijkheid niet alleen te kunnen dragen, zelf een consult voor te stellen, of den patiënt of zijn omgeving aanleiding te geven, om er een te vragen, geheel iets anders is het, wat wij vooral bij de lijfgeneesheeren van voorname personen in het buitenland, waar nemen. Misschien is het zelfs leeken wel eens opgevallen, maar als er een „hooge" in Engeland b.v. ziek is, heb ik het altijd vreemd gevonden, dat er al in de eerste dagen der ziekte sprake is van het oordeel van „de geneesheeren." Heeft zoo iemand zooveel dokters te gelijk? Neen, dat is niet het geval, meestal ten minste niet. Maar de deftige dokter, die de eer geniet, Zijn Lord schap ter zijde te staan, neemt ook niet de minste verantwoordelijkheid voor den zieke op zich. Hij is de persoon, die uitmaakt, welke beroemdheid of vergadering van be roemdheden aan het hooge ziekbed zal op treden, en die eenvoudig dient, om het con tact tot stand te brengen tusschen den Imo gen zieke en de mannen der hooge weten schap; evenals de telefoonjuffrouw, na het contact bewerkstelligd te hebben,' zich met het gesprek niet verder bemoeit, dient deze lijfesculaap in geval van ziekte alleen als ceremoniemeester bij de consulten, gelijk Ger- suny het noemt. Alleen in gezonde dagen heeft hij wat te zeggen. Zulk een dokter, wiens wetenschap eigen lijk bestaat in de kennis van een adresboek van „sommiteiten," doet zijn beroep zeer veel nadeel. Hij doet het denkbeeld ontstaan, dat de arts, die algemeene praktijk uitoefent, er eigenlijk niets van weet, en dat daarom een patiënt, die het betalen kan er maar dadelijk „iemand bij" moet hebben, een voorstel om te consulteeren, zoo het duidelijk voortvloeit uit een geringschatting van den geneeskundigen stand, wel eens tegenzin bij den geneesheer ontmoet, is te begrijpen, maar in ieder ander geval wil hij altijd gaarne inzien, dat de zieke en zijn omgeving recht hebben op alle gerustheid, die hun maar eenigszins kan verschaft worden, scherp werktuig gespeeld en zich een stuk van twee vingers afgesneden, ’t Bloeden hield geweldig aan. De vader snelde met zijn kind naar een dokterniet thuisnaar een liefdezusterniet thuis. Op weg naar een anderen dokter ontmoette hij gelukkig de liefdezuster, die een verband legde en het bloeden stelpte. Oudehorne, 7 Jan. Heden avond had alhier een treurig ongeval plaats. Twee meisjes van den arbeider Hendrik v.d. Ak ker, kinderen van 10 en 13 jaar, te 5 uur ongeveer naar een winkel om boodschap pen gezonden, keerden niet op tijd terug, ’t Was duister geworden en de ongeruste vader ging er zelf op uit om bij den win kelier naricht in te winnen, ’t Bleek dat de kinderen daar geweest waren. De vader keerde terug en riep de buren te hulp alles werd afgezocht en de slooten afgedregd. Eindelijk, te omstreeks halfelf, werden de beide kinderen door den vader zelf gevon den, verdronken in een sloot. Het droevig ongeval verwekt algemeene deelneming. Akkrum, 9 Jan. Een der voerlieden van den heer Twijnstra, D. Kooi, zou hedea- morgen een wagen beladen met lijnkoeken naar Tjerkgaast brengen. Onderweg tus schen Akmarijp en Joure zal hij den wagen verlaten, komt te vallen, zoodat het voorwiel, gedrukt door den zwaren last, hem over het enkel gaat met het gevolg, dat hij met een gebroken voet blijft liggen. Spoedig wordt hij opgenomen en naar hier vervoerd, waar de voet gezet is. Gelukkig is de man voor ongelukken verzekerd. Terhorne, 9 Jan. Pas was heden na middag een schip de brug over de Zand- sloot alhier doorgevaren en zou de brug wachter de groote klapbrug verlaten, toen een der ijzers waaraan de zware klap draaide, brak, waardoor deze omlaag schoot in het water. Gelukkig bepaalde zich het ongeval alleen bij materiëele schade, terwijl een paar stoom- booten en enkele schepen door een en ander vertraging ondervonden. Bovendien zal de passage met rijtuigen door ons dorp tot a.s. Zaterdag zijn gestremd. Hepk. Adv. bl. Hindeloopeil. In eene kleine gemeente spelen tooneelen als de groote maatschappij vertoont. Weten gezeten burgers in Amster dam b. v. niet wat er omgaat in de politieke, dat is in de groote wereld, te platte lande is men daarmede uitstekend op de hoogte. Men kan van raad en advies dienen, al naar het verlangd wordt. Of de adviseering altjjd opgaat, vooral ten opzichte van sommige vraagstukken, als daar zijn woning en daghuur, laten we daar. Aan anderen, die in deze betere wegen meenen gevonden te hebben, laten we deze vragen ter beantwoording. Wij alleen willen op de omstandigheid, dat zoowel hier als elders in de doode steden aan de Zuiderzee woningen te kort komen. Dingen, voor een vijf a tiental jaren voor een „appel en ei" te koop geboden, brengen thans zoovele honderden op. Daar is stijging in den prys en zucht tot bouwen als in ’t oude Stavoren, waar thans een vijf a zestal nieuwe woningen gereed staan hare bewoners te ontvangen. Verbazend groot is ’t aantal visschers- lieden, gereed, om de ansjovis te verschal ken, schuiten zjjn er gebouwd, zoo hier als zelfs in wijden omtrek, tot Gaastmeer en Woudsend toe. Handwerkslieden en die van boerenbedrijf hebben zich aangegord om de kleine indringers der Zuiderzee te vangen, en geen wonder ook, als men weet, dat daarmede in het voorjaar van ’98 van 12 tot 28 honderd gulden werd verdiend in den tijd van acht a negen weken. Voor boeren landbouwstreken voorzeker een bentjdens- waardig iets. En geen wonder, dat al wat ansjovis noemt, er zich op uit legt, in de eerste gelederen mee te doen. De gevolgen voor de „doode" steden bljjven niet uit. Gaasterland. 9 Jan. In onze gemeente wemelt het op de landerijen nog van kie viten. „Een teeken, dat we geen winter krijgen," zeggen de broodetende weerpro- feten. Over ’t geheel verlangen de landbou wers wel naar wat vorst; voor weiden en akkers is ’t best, dat ze eens flink door vriezen. In October werden door de Bredasche rechtbank een drietal personen wegens kerk roof te Roozendaal tot gevangenisstraf ver oordeeld. Een hunner, die tot vier jaar veroordeeld was, is in de cellulaire gevangenis te Breda krankzinnig geworden en door de rijks» veldwacht via Rotterdam naar het Rijks- krankzinnigengesticht te Medemblik over gebracht. De man leed aan hevige zenuw» Aandoeningen. De Amsterdamsche Courant schrijft Men zegt wel eens, dat in den tegen woor- digen tijd het gezag van den „huisdokter" vermindert, dat men zich niet meer gebon den acht aan één raadsman, maar aanspraak maakt op de vrijheid, om ten allen tijde in geval van ziekte dien geneesheer te raad plegen, dien men voor het gegeven geval het bekwaamst acht. Beide dingen zijn waar. Het ligt in den geest van den tijd, niemand een onbeperkt, gezag toe te kennen (wat heel juist is), be halve zichzelf. Dit laatste nu is ook niet juist, en, wat meer zegt, het is ook niet in lemand’s eigen belang. Zeker, met den dokter van Molière, die zijn patiënt, zoo hij van ’s dokters drankjes niet gediend is, bedreigt met al de ziekten, die in de boeken beschreven staan, heeft men afgerekend. De geneesheer leert begrijpen, en begijpt ook, dat het vertrouwen, dat in hem gesteld wordt, iets is, wat hem zeer aangenaam moet zijn, iets, wat zijn arbeid ten behoeve van den patiënt vergemakke lijkt, en dus ook in het belang van den pa tiënt is, maar niet iets, wat hij mag eischen, zoo het hem niet aangeboden wordtniet iets, dat onwankelbaar moet zijn onder alle omstandigheden. Sonderegger, de voorbeeldige Zwitsersche arts, die wijd en zijd het vertrouwen, van hoog en laag genoot, zegt: „Wij moeten ons niet verbeelden góden te zijn, die in toorn mogen geraken, als aan andere góden geof ferd wordt." Het is geen kleinigheid, bij hevige pijnen, op een langdurig ziekbed, in dreigend levens gevaar zichzelf of zijn betrekkingen afhan kelijk te weten van de feilbare kennis van één man of vrouw, al was het ook de knap ste van de wereld. En daarom is het in den geneesheer een dwaasheid te verlangen, dat de patiënt door dik en dun het beste wat hij heeft, aan hem alleen zal blijven toevertrouwen. Maar mag men den geneesheer, den besten die er bestaat, geen onbeperkt gezag toekennen, zichzelf mag men dat veel min der. Als men gaat meenen„ik weet wel, waar het ’m bij mij schortik ga terstond naar dezen of genen specialist," dan kan men het deerlijk mis hebben, en meermalen heb ik het beleefd dat hierdoor langen tijd in de richting van een bepaald lichaamsdeel werd gezocht, terwijl in een ander lichaamsdeel de ziekte voortwoekerde, niet herkend en niet behandeld. Daarom is het wel in ieders belang, den huisdokter als voortdurend raadsman in elk geval ter zijde te hebben. Vreest men, dat hij het niet alleen weet, welnu, dan maar vrijmoedig gevraagd, of hij in uw belang een tweeden geneesheer, desnoods van hooger wetenschappelijken rang, of met meer speciale vorming in een bepaalde richting, wil raad plegen. Maar hem de keuze gelaten als gij niet zooveel vertrouwen hebt in zijn eerlijk heid en in zijn belangstelling in uw persoon om hem dit over te laten, dan moet hij uw arts niet zijn. Als hij niet weet, bij wien uw geval tehuis behoort, gij weet het zeker niet. Dan is het ook van groote waarde voor den specialist of den hoogleeraar, al die zaken omtrent den patiënt te vernemen, die alleen de huisdokter hem kan mededeelen. De ge schiedenis van het verloop, dat de ziekte tot nu toe genomen heeftde levenswijze en levensomstandigheden van den patiënt; de ziekten, waaraan hij of zijn bloedverwanten geleden hebbenkarakter, en eigenaardighe den, deugden en zwakheden in ’t kort, al die gegevens, die den blik van den belang stellenden huisdokter niet ontgaan, doch nooit het eigendom worden van den vluchtig ge- raadpleegden dokter „pour le moment" ■zij zijn voor de beoordeeling, de behandeling der ziekte onmisbaar. Een samenwerking dus, een samen be raadslagen, een consult. In het aardige boekje van dr. Robert Gersung, „Geneesheer en patient, wenken aan beiden," vindt men niet minder dan vijf omstandigheden aangegeven, waarin de pa tiënten of hun omgeving een consult verlan gen. Zij zijn: 1. Een verlangen om „niets achterwege te hebben gelaten." 2. De indruk, dat de huisdokter niet ge heel zeker is van zijn zaak. 3. De lange duur eener ongesteldheid. 4. Aanbeveling van een anderen genees heer door derden. 5. De meening, dat de „stand" het een maal meebrengt, een „professer er bij te nemen," omdat, gelijk Janus Tulp zegt, „het geld er voor disponibel" is. In ieder van de vier eerste gevallen is het ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. In verschillende bladen en tijdschriften is deze vinding zeer gunstig beoordeeld. Zij moet eenvoudig en toch practisch zijn, zoo dat ze de voorkeur verdient boven derge lijke toestellen, alscyclostyle, autograaf, pryrograaf, autocopiïst, olograaf, enz. Dit toestel wordt in den handel gebracht door de Chemische fabriek Multifolium" te Arnhem. De hoofdcommissie voor de wereldten toonstelling te Parijs, die in de afgeloopen week te ’s Gravenhage vergaderde, heelt reeds verscheidene toezeggingen van inzen dingen op het gebied van kunst- en fabrieks nijverheid voor de Nederlandsche afdeeling ontvangen. In Friesland is eene commissie bezig met het bijeenverzamelen eener gecombineerde inzending van de Friesche nijverheid, die vergezeld zai worden door een Hindelooper Kamer. De Nederlandsche fabriek voor werktuigen en spoorwegmaterieel zal inzenden een vol ledige vacuum-pan installatie voor de riet- suiker-fabricatie. De heeren Smulders, ingenieurs-construc- teurs te Rotterdam, zullen met een excavator ter expositie komen. Een combinatie van de heeren Gebr. Stork en Willem Smit en Co. zullen inzenden een groep betreffende electrogène. Uit een en ander blijkt, dat vooral de fabrieksnijverheid nogal plannen tot talrijke deelneming heeft. Sedert vele jaren bestond de gewoonte, om aan de hoogere en lagere ambtenaren by de Departementen van Algemeen Bestuur uit op het einde des jaar vrijgevallen gelden gratificatiën toe te kennen. Ook bij den aanvang van dit jaar zijn weder aan de meeste Ministeriën dergelijke toelagen boven de vaste bezoldiging verleend, evenwel volgens een ander stelsel dan tot dusver gebruikelijk was. In plaats van bovenaf te beginnen met de heeren hoofd- en verdere ambtenaren, die alsdan gewoonlijk een gratificatie van een of meer honderden guldens ontvingen om vervolgens af te dalen tot het onderge schikt personeel, is dit jaar juist andersom gehandeld en is men het eerst bedacht ge weest op den „kleinen man". Dientengevolge konden de gratificatiën, aan boden, bedienden en knechts uitgereikt, hooger zijn dan voorheen en beliepen zij tusschen de f 25 en f 75 voor ieder. Begrijpen laat ’t zich, hoe door dezen maat regel in menig gezin van die categorie van beambten blijdschap op Nieuwjaar is ge bracht. De Minister van Binnenlandsche Zaken maakt in de Staatsct. bekend, dat in 1899 slechts eenmaal gelegenheid zal worden ge geven tot het afleggen van examens ter verkrijging der akte van bekwaamheid als onderwijzer en onderwijzeres en ter verkrij ging der akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 65bis der wet tot regeling van het lager onderwijs, tot het geven van huis- en schoolonderwijs in de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek. De eerstgenoemde examens zullen beginnen op 5 April, de laatste op een nader te bepalen dag in October. Het tijdstip waarop, en de autoriteit bjj wie zij, die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen, zich daartoe zullen behooren aan te melden, zullen nader overeenkomstig de voor deze examens bestaande voorschrif ten worden bekend gemaakt. Heerenveen, 9 Jan. Sedert Vrijdag was de huisdeur van den alleenwonenden schoenmaker A. v. d. M. gesloten gebleven en de buren wisten ook geen naricht te geven. Zondag heeft daarom de burge meester van Schoterland het slot doen open breken en een onderzoek in de woning in gesteld. ’t Zou namelijk mogelijk kunnen zijn, dat v. d. M. een ongeluk ware over komen. Niets echter bleek daarop te wijzen. Voor ’t naast denkt men, dat hij een be zoek is gaan brengen aan een zjjner elders wonende kinderen. Joure, 9 Jan. Bij het heden alhier gehouden schipperscompact overtrof het aan bod ver de vraag. Goede knechten bedongen voor de binnenvaart f 170 a f 180, voor de buitenvaart tot f 290. Rottevalle, 9 Jan. ’t Is er door. In ons dorp zal eene stoomzuivelfabriek ver rijzen. Dit is het eindresultaat van verschei dene vergaderingen en besprekingen. En dan zal er waarschijnlijk tevens eene koren- maalderjj aan worden verbonden. Wolvega, 7 Jan. De klompmaker M. was in don schemeravond even uit de werkplaats naar de woonkamer gegaan. Eenige oogenblikken later kwam zyn vier jarig jongetje schreiende binnen: „Vader, vader, ik bloed zoo." ’t Kind had met een -*• Bolsvardsclie Courant ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1899 | | pagina 1