NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOï-SWAU» EN' WWSSBA9S81 No. 6. Verschijnt Donderdags en Zondags. Acht en dertigste Jaargang. 1899. Voor het Kantongerecht. DONDERDAG 19 JANUARI. BINNENLAND. VOOR Slot volgt. ook, gelijk de vrouw zu’ks reeds had gezegd. ABONNEMENTSPRIJS 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ZITTING van 13 JANUARI. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. dat die reepjes papier er op waren om bij de oude el te verkoopen ze beteekenden eene heele el, een halve el en een vendel. Beklaagde voegde er bij, dat zijn gezicht reeds minder wordt en hij dus een kenteeken noodig had, en hij wist ook niet, dat hij zulks niet doen mocht. Omdat hij deze merkteekenen heeft aan gebracht op een wettige maat, om te ver koopen bij een onwettige maat, wordt f 2 boete geëischt of 1 dag met bevel tot ver nietiging der in beslag genomen maat. 12. J. S. te Pingjum, heeft stroo te koop en dit wordt in pakken geperst, die bij het gewicht verkocht worden. Den 15 Dec. trof de marechaussee in de schuur onder de ge wichten er een drietal aan, die voorzien waren van een afkeuringsmerk. Deze drie werden in beslag genomen en bekl. werd bekeurd. Hij is heden ter terechtzitting ver schenen, en erkent dat die gewichten aan wezig waren, doch niet meer gebruikt werden bg het wegen. Hij heeft toen de wet zulks eischte, een stel nieuwe gewichten aange schaft. Deze oude zijn weer van den zolder gekomen en werden wel gebruikt om er een schuttinkje tegen te zetten en dus als steun, doch er werd niet meer mee gewogen. Hij was trouwens den dag, toen de marechaussee bij hem is gekomen, ook niet thuis. De marechaussee verklaart, dat het koperen 2 H.G. op de bascule stond en de twee andere ijzeren gewichten, een van 10 en een van 2 kilo stonden tusschen de andere ge wichten in. Eisch 3 X f 2 of 2 dagen voor elke boete met bevel tot vernietiging der in beslagge nomen gewichten. Te Sint-Maartensdijk heerscht in ver scheidene gezinnen de croup. Een onge veer vijfjarig kind stierf er aan na een dag lijdens. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen Zooals de Staats-Courant dezer dageu meldde, is het kantoor Clinge van 15 Jan. tot nader order gesloten voor den invoer van Nederlandsch vee. De oorzaak hiervan is, dat er een geval van mond- en klauwzeer is voorgekomen in de quarantaine-stallen te Clinge (Waes), Eerst te Esschen, toen te Baarle, dan te Watervliet en nu weer te Clinge. Het houdt niet op. Men heeft meer dan eens beweerd, de quarantaine-stallen zullen de broeinesten worden van de besmettehjke veeziekten en het schijnt wel waar te zijn. De veekoopman, die zijne dieren aan die beruchte stallen toevertrouwt, loopt dus groot gevaar, dat zijne beesten door een of andere ziekte worden aangetast. Wat is daarvan het gevolg? Pas is een geval van besmetteljjke ziekte geconstateerd ot de quarantaine-tjjd toch al niet kort wordt onmiddellyk met 42 dagen verlengd zoodat de koeien op kosten van den koopman daar weken lang blijven staan. De melk, die de koeien geven, wordt, weggeworpen en mag zelfs niet strekken tot voeding van eventueel in den stal gebo ren kalveren. De kleine man, die tegen zulk een groote schade niet kan, is dus in de onmogelijk heid van de opening der grenzen partij te trekken. Wettigt, zoo vraagt men zich hier af, een zoo weinig beteekenende ziekte als mond en klauwzeer, de mazelen onder de kinder ziekten, maatregelen als thans genomen zijn Daarenboven blijkt het middel erger dan de kwaal, daar door het bijeenbrengen van vee de ziekte in de hand gewerkt wordt. Zou een paar dagen quarantaine tot on derzoek en keuring met het oog op tuber culose niet voldoende zijn Maar wat de heeren wijzen, Moeten de gekken prijzen. Toen Zaterdagavond zekere R. te Roermond het atelier, alwaar hjj werkzaam was, verliet, loste een persoon een schot met een revolver op hem, hetwelk in zjjn hoofd trof. Daar de getroffene nog steeds in bewuste- loozen toestand verkeert, is nog niet met zekerheid bekend wie de dader is. Te Maastricht is een 9-jarige knaap smoordronken en bewusteloos in een greppel gevonden. Hij behoorde tot die ongelukkige wezens, die voor eenige centen jenever aan de klanten rondbrengen. Waarschijnlijk heeft hij de verleiding geen weerstand kunnen bieden en het vocht ten eigen bate aange wend. Hij werd naar het gesticht Calva- riënberg vervoerd, waar men hem tot be wustzijn bracht. Wat dit feit nog treuriger maakt is, dat kort nalat de zoon in het gesticht was op genomen, het lijk van den vader derwaarts werd gebracht. Deze was plotseling onwel geworden en op weg naar het gesticht overleden. Het vermoeden is niet uitgesloten, dat de schrik over het gebeurde met den zoon den dood heeft veroorzaakt. Door den storm. Onder de gemeente Hallum is een watermolen door den storm aan het draaien geslagen en in brand ge vlogen. De molen is geheel afgebrand. Wonseradedl. Een veekoopman uit Pingjum, die bij een paar veehouders uit onze gemeente schapen en lammeren had gekocht, samen voor ongeveer 600 gulden, heeft dit vee te gelde gemaakt, maar ver geten aan de verkoopers te betalen. Hij is vertrokken zonder adres achter te laten. De zaak is in handen der politie. Friso. Makkum, 15 Jan. De paardentram, die hier ’s avonds gewoonlijk te half negen arri veert, kwam heden avond omstreeks 9 uur aan. Niet ver van hier, in de nabijheid van de WonserWeeren, had er mee de tram een ongeval plaats gehad. Het paard, dat geschrokken was, nam opeens eenzijwaart- schen sprong en geraakte te water. Door den koetsier werd onmiddellijk geremd, zoo dat de passagiers er met den schrik af kwamen. Spoedig bracht men het paard weer op het droge, waarna de tocht werd voortgezet. In de vorige week mocht een der ver pleegden uit het Burgerlijk Armhuis het genot smaken om zijn 95en geboortedag te herdenken. De oude man ziet er nog kras en welvarend uit. Hjj loopt nog zonder stok, wanneer hij dagelijks zjjn gewone wande ling door het dorp doet. Moordaanslag te Amsterdam. Op de eerste verdieping van het onoogeljjk perceel 271 Spuistraat alhier, woont reeds eenige jaren een kleine, bij politie en justitie wel bekende vrouw, die hoe klein ook, toch voor geen kleintje vervaard is. Zij onderging reeds 45 dagen gevangenisstraf wegens mis handeling nota bene van een politie-agent. In haar woning is in den nacht van Zater dag op Zondag een moordaanslag gepleegd, die boven verwachting goed is afgeloopen. Omstreeks half een passeerde n.l. een bootsman der marine, aan het passagieren, de Spuistraat, en voorbij genoemd perceel komende, werd hij door de vrouw, die in schemer-donker van een klein licht voor het raam op den uitkijk zat, op de gebrui kelijke wijze zooals de heer Hovy dit in den Raad uiteenzette tot binnenkomen uitgenoodigd. Doch nauwelijks aan die uit- noodiging gevolg gegeven hebbende, kreeg hij twist met twee personen die kort na hem binnenkwamen. Het bleken vrienden der vrouw te zijn, die haar eisch om geld krachtig ondersteunden. De bootsman liet zich door dreigementen niet uit het veld slaan, in casu uit de kamer als een hond wegjagen, maar toen een der beide mannen a bout portant een schot uit een revolver op hem loste, meende hij toch maar den af tocht te moeten blazen, daar opvolgende schoten wel eens betere treffers konden zijn. Buiten gekomen, requireerde hij, door middel van zijn bootsmansfluitje hulp, en spoedig verschenen dan ook een paar poli tieagenten aan wie hij zijn avontuur mede deelde, doch aan wie de toegang tot de wo ning der beruchte vrouw geweigerd werd. Eerst nadat de hoofdinspecteur van politie A. Kummer en later de commissaris de heer 11. J. Versteeg verschenen, en dreigden de de deur te zullen forceeren, werd toegang verleend en werden de aanwezige personen in voorloopige bewaring gesteld om door den rechter-commissaris te worden verhoord. De bootsman liet zich in ’t gasthuis ver binden. Hier bleek dat de kogel onder ’t linker oogbeen binnengedrongen en... mira- bile dictu uit de linker helft der onder lip uit het aangezicht verdwenen was. Naar de plaats waar hij belandde is lang vergeefs gezocht. Een minderjarig meisje, dat sedert 10 dagen uit het ouderlijk huis te Voorburg vermist werd, is door de Delftsche politie gevonden op de kamer van een student, aldaar. Deze verklaarde bij zjjn verhoor, dat hij het meisje een betrekking bad willen be zorgen I Het meisje is naar de ouderljjke woning gezonden. Te Harich in Gaasterland is eene 68 jarige vrouw verdronken in eene z.g. dobbe ’n kuil van geringe diepte, waaruit des zomers het vee gedrenkt wordt. Bij de eerste zitting in het nieuwe jaar waren juist twee dozjjn rechtszaken op de rol, en al wederom was de sterke drank voor de grootste helft der beklaagden de oorzaak van hun bekeuring8 moesten wegens dronkenschap terecht staan en bij minstens een vijftal zaken werd de over treding begaan onder den invloed van den borrel. Onze scheurkalender bevatte deze week het volgende versje En waarljjk, men moet erkennen, dat de drank bij allerlei gelegenheden in het spel komt en daar gebruik er velen tot misbruik brengt, komen hierdoor velen met de politie en den strafrechter in aanraking. 1. De eerste zaak die heden behandeld werd betrof R. K. te Bolsward, die onder zijne schapen eene besmetteljjke ziekte (schurft) had, en verzuimde, daarvan aan gifte te doen, waar zulks behoort. Den 3 Dec. hebben de veeartsen H. van Staa van Leeuwarden en H. O. Poll van Witmarsum hieromtrent een onderzoek ingesteld. Eerst zjjn zjj aan huis van beklaagde geweest, om de huid van een reeds geslacht schaap te inspecteeren, en het bleek hen, dat die huid korstig was, en dat kwam die ambtenaren al verdacht voor. Zjj zjjn daarom vergezeld van den heer Burgemeester als hoofd der gemeente, naar het land van bekl. gegaan, en troffen daar 2 schapen aan, die de ziekte vrij erg hadden, terwijl nog een derde schaap ook niet vrij was van de kwaal. Bjj een later ingesteld microscopisch onderzoek op een gedeelte van de huid van het geslachtte schaap bleek wel degelijk, dat dat dier aan de ziekte geleden had. Door den heer Burgemeester dezer ge meente is een verklaring afgegeven, dat door beklaagde geen aangifte van die ziekte is gedaan, en bekl. die ter terechtzitting is verschenen, erkent ook, dat hjj met de aan gifte had „gesloft/ maar hjj wist ook niet zeker dat zjjne schapen schurftig waren. De heer van Staa, districts-veearts van Leeuwarden, die als deskundige optreedt, getuigt nog, dat den 17 Nov. bij andere schapen van bekl. de ziekte geconstateerd is, maar toen liepen deze, waarover in dit geding sprake is, afgezonderd. JNa een ernstige vermaning voor deze roekeloosheid, wil de heer Ambtenaar bekl. ditmaal bestraffen voor zjjne nalatigheid met f 20 boete of 10 dagen hechtenis. 2. J. H. schipper te Workum, was den 12 Dec. glad uit den koers en hjj laveerde dermate over de straat, dat de politie er aanteekening van moest houden. Eisch f 1 of 1 dag. 3. H. S. B. te Workum reed den 19 Dec. met zijn kar, bespannen met honden, door de stad, terwjjl bij, inplaats van bij het voertuig te loopen, gelijk zulks in de be bouwde kom is voorgeschreven, op de kar zat. Eisch f 1 of 1 dag. 4. Het gebeurt meermalen, dat brood dronken knapen of jongelingen, wanneer hen, gelijk men dat noemt, de broodkruimels steken, er op bedacht zjjn een of andere grap uit te halen. Zulke grappen ontaarden niet zelden in straatschenderjjen. maar het geen O. A. 8. en J. J. 8. te Molkwerum op Zondag den 13 November uithaalden, kan men met recht een vreemde keus noemen. Deze kameraden haalden nameljjk bjj iemand de ton uit het privaat en gingen hiermede aan den haal. Natuurlijk moest er iets uit gedacht worden om de grap te voltooien en nu werd besloten de ton met zijn vuilen inhoud bjj een schipper in den mast op te hijschen, en toen den volgenden morgen de bewoners van Molkwerum opstonden, zagen zjj die ton hoog in den mast hangen op de wijze als de prijzen bij het mastklimmen. De veldwachter vischte dien morgen ter stond naar de daders en spoedig kwam hij achter de waarheid en bekenden beiden, dat zjj die grap hadden uitgehaald. Volgens die buitenrechterljjke verklaring hebben zjj be kend, dat zij een touw om de ton hadden gebonden en voor de aardigheid het in de hoogte hadden geheschen. De eerste bekl. is afwezig, de tweede is tegenwoordig en hoewel hij bekent, dat hij de ton mee ge sjouwd heeft naar het schip, ontkent hjj, dat hij hem mee omhoog geheschen heeft. Op de vraag waarom zjj toch zoo’n zonderling en ongepast voorwerp bjj den schipper be zorgden, antwoordde bekl., dat hjj het als een mooie grap beschouwde, en hij had het niet zoo erg ingezien, en niet gedacht dat er een procesverbaal van kon komen. De getuige A. G. Erankena is de zoon van den arbeider waar men de ton heeft weggehaald. Hij hoorde dien Zondagavond wat gespuis bjj huis en zag dat twee per sonen er met die ton van door gingenaan den schik, dien zjj hadden, merkte hij wel, dat ze het als een aardigheid beschouwden, en hjj liet ze daarom maar stil begaan en zag, dat zjj koers zetten naar de opslagplaats. De agentSambrink be vestigt, wat in zijn pro ces-ver baal staat en wat de beklaagden hem hebben bekend toen hjj hen ondervroeg, toch houdt beklaagde vol, dat hjj niet geholpen heeft bjj het ophjjschen. "Wel was hjj er bij toen den volgenden morgen, ten aanschouwe van verscheiden personen, de ton werd neer gelaten. Daar het ophalen echter geen een- mans werk is, en beklaagde eerst reeds had bekend, wordt het feit bewezen geacht, en de in hun oogen mooie grap krijgt waarschijn- Ijjk nog al een duur beslag, daar de heer Ambtenaar deze straatschenderjj en baldadig heid wil straffen met f 10 boete of 3 dagen voor elk. 5. P. de J. te Rien, werd den 2 Dec. in beschonken toestand aangetroffen door de politie. Bekl. is recidivist en de eisch luidt 7 dagen hechtenis. 6. In den nacht van 5 op 6 Dec. was hier vrij wat drukte en beweging op straat, toen ten 12 ure de herbergen en koffiehuizen gesloten waren en dus het St. Nicolaaslotenals afgeloopen was te beschouwen. W. v. d. M. te Bolsward ging, inplaats van rustig zjjne woning op te zoeken, op de Markt zich vrij luidruchtig aan stellen, door zoo hard te schreeuwen, dat de nachtrust der bewoners daardoor verstoord kon worden. De politie maakte dus proces-verbaal tegen bekl. op en geleidde hem naar zjjn huis. Eisch f 3 of 2 dagen. 7. P. I. te Bolsward, had zeker een heel beste of een heel slechte St. Nicolaas gehad, en wjj veronderstellen, dat zij (want deze beklaagde is eene vrouw) daarom wat te diep in ’t glaasje had gekeken. Zjj was zoo erg buitensporig, dat haar man haar niet in huis wilde hebben, en haar logies op straat verschafte. Onbekwaam te loopen, zelfs om te staan, werd zjj door de politie als het ware uit de goot opgeraapt en op een kar naar ’t bureau gebracht, daar haar man haar bepaald niet in huis wilde hebben. Zoo’n St. Nicolaasdag is wel geschikt om te onthouden. Eisch f 2 of 2 dagen. 8. 8. F. te Bolsward, werd onlangs aangetroffen in kennelijken staat. Hij zwaaide langs de Sneekerstraat, waar de politie aanteekening van moest houden. Eisch f 5 of 3 dagen. 9. F. D. te Bolsward, had op zijn erf een mestvaalt, welke niet uit zuivere koemest bestond, maar waarin allerlei vuil en afval werd geworpen. De buren klaagden dan ook over de onverkwikkelijke dampen die er uit opstegen. Den 2 Dec. stelde de politie daarom eens een onderzoek in naar dien mesthoop, en een bekeuring was het gevolg. De volgende week werd nog eens een in spectie gehouden, en de toestand was toen nog gelijk, alleen werd dit verschil opge merkt, dat de reukorganen er in meerdere mate onaangenaam door werden aangedaan, ja zelfs werd de lucht er onverdraagljjk ge vonden. Een nieuwe bekeuring was dan ook het gevolg. Eisch 2 X f 5 of 2 dagen voor elke boete. 10. G. v. d. K. te Makkum, verkeerde den 12 December, ’s avonds omstreeks 9 uur in kennelijken staat in de Kerkstraat te Makkum. Hjj zwaaide dermate, dat die straat maar pas breed genoeg voor hem was, want volgens ’t verbaal slingerde hjj van den eenen kant naar den anderen. Eisch f 2 of 2 dagen. 11. R. 8. P. te Pingjum, heeft een win kel, en toen den 15 Dec. de marechaussee eens een onderzoek instelde naar de maten, werd daar een ellemaat aangetroffen, waarop drie strookjes papier geplakt waren. De vrouw van beklaagde gaf op, dat deze pa piertjes er op waren geplakt voor het gemak, om nameljjk bij de oude el te verkoopen. Wijl de oude el geen wettige maat is, werd hiervan proces-verbaal opgemaakt en de ellestok in beslag genomen. Later is de marechaussee nog eens naar beklaagde ge gaan, omdat die de eerste maal niet thuis was, en hij verklaarde den ambtenaar toen a Bolsv/ardsclie Courant Kees drinkt een borrel wijl hij warm is, Piet pakt er een omdat hij arm is, Jan koopt een spat wijl hij bezweet is, En Dirk omdat hij lang niet heet is, Hein drinkt een glaasje uit droefenis, En Toon omdat hij vroolijk is, Klaas drinkt dewijl hij loten moet, Kris neemt een glas tot afscheidsgroet, Wijl Jaap ’t weer voor wat anders doet: Een borrel is voor alles goed.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1899 | | pagina 1