NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD OtSWARD EN WWSEBAOBSL Verschijnt Donderdags en Zondags. Acht en dertigste Jaargang. 1899. No. 12. KOOPEN snVERKOOPES. ï- BINNENLAND. DONDERDAG 9 FEBRUARI. VOOR ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. van weer De huiszoeking in Utrecht, ten kantore van mr. Van Hall, heeft Zaterdag den ge- heelen dag geduurd. Na afloop daarvan is het tot 12 uur des avonds voortgezet in het „Paleis voor Volksvlijt.® Verschillende papieren werden in beslag genomen, ’t Schgnt, zegt Het N. t>. d. D^ dat de justitie verwacht uit de correspon dentie van mr. Van Hall te kunnen aan- toonen, dat hem het gebeurde met de aan den heer Z. S. te Bennebroek, ter hand gestelde aandeelen ChalonsOrléansParis bekend was. Tot heden blijft bij dit ontkennen. Hij beweert zelfs, dat hg niet in aandeelen, maar in geld den heer Z. S. de terleen ge vraagde som heeft doen toekomen. Tusschen- personen, waartoe dan Haas zou behoord hebben, zouden dat geld hebben opgestreken en den heer Z. S. in de plaats daarvan, de waardelooze aandeelen hebben in handen gespeeld, zoodat hij, mr. Van Hail, zelf de dupe zou zijn. Gelijk bekend is, zijn de hier bedoelde aandeelen afkomstig van diefstal, waarom zij dan ook door de directie der Chalons OrléansParis-maatschappij waren waarde loos verklaard en door andere vervangen. De vraag doet zich dus voor, hoe die stukken gekomen zijn in het bezit van de lieden wie dit dan mogen geweest zijn die getracht hebben den heer Z. 8. er mede op te lichten. De Telegraaf. Noodlottig schot. Toen Zaterdagavond de rijksveldwachter te Hillegom zijn revol ver nazag, ging deze plotseling af met het ongelukkig gevolg dat de vrouw des huizes in de linkerborst getroffen werd. Naar ver klaring van den onmiddellijk ontboden ge neeskundige is de toestand van de gewonde hoogst bedenkelijk. De Geeregracht te Leiden werd in rep en roer gebracht doordien een bewoner zijn hoogst zwangere vrouw mishan delde door haar te trappen, bij de haren te sleuren en te schoppen. De politie in de zaak gemoeid, riep telephonisch genees kundige hulp voor de mishandelde vrouw in. De onverlaat werd ingerekend. Wegens de gladheid van den weg is een der te Gorinchem thuis behoorende groote petroleumwagens van de Amerikaan- sche petroleum-compagnie, onder de gem. Vuren vlak bij Gorinchem omver geslagen. Aangezien zoo’n wagen 10 vaten kan be vatten, is er heel wat olie weggestroomd. Op de vossenjacht door jagers uit Ooststellingwerf gehouden, werd onder het dorp Haule een vos bemachtigd. Dit is reeds de tweede vos die men dezen winter in die streken heeft buitgemaakt. Te ’s Hertogenbosch is uit de Zuid- Willemsvaart nabg „De Unie® opgehaald het in vergevorderden staat van ontbinding verkeerend lijk van Cornelia W., de dienst bode, die sedert een zestal weken op raad selachtige wijze verdwenen was. Aan de militaire autoriteiten te’sGra- venhage is door de politie overgeleverd een veld-artillerist, die Zondag uit pure balda digheid aan de Koninginnegracht zijn sabel had getrokken en daarmede was gaan zwaaien voor een aanrijdend rijtuig, waarin gezeten was de minister van Waterstaat, de heer Lely met familie. De koetsier had zijn paarden moeten inhouden om onge lukken te voorkomen. Herhaaldelijk heeft minister Borgesius verzocht, dat men van anti-revolutionaire zijde het openbaar onderwijs in zijn waarde zou laten, gelijk hg zijnerzijds het bijzonder onderwijs in zgn waarde liet. Schijnbaar een billijke eisch, zegt De Nederlander. Maar vergeet de minister niet, dat van het bgzonder onderwijs slechts gebruik maakt wie wil, en dat bjj het openbaar onderwijs dit niet het geval is? De heer Borgesius en zijne geestver wanten zenden hun kinderen niet naar onze schooldaarom gaat onze school hun in zekeren zin niet aan. Maar wg zijn maar al te dikwgls ge dwongen onze kinderen te laten opvoeden door openbare onderwijzersdaarom kun nen wg de openbare schooi niet met vrede laten. Eerst als de wetgever zorgt, dat ieder zijn eigen school kan kiezen, kunnen wij elkander wederkeerig den eisch stellen bemoei u nu met uw eigen schoollaat mjjn onderwijs in zgn waarde, geljjk ik het uwe doe. Uit Doetinchem wordt geschreven Voor een paar dagen hielden een paar acrobaten van het circus M. alhier zich on ledig met het schieten naar de schijf. Nadat ze een geruimen tijd geschoten hadden, zonder doel te treffen, bood een van hen zjjn zitvlak tot schijf aan. Ook dit doel wit bleek ontrefbaar. Een tweede stelde toen ook dat zelfde lichaamsdeel ter beschikking der schutters met het ongelukkig gevolg, dat een kogel ia het lichaam verdween. lantaarn van Diogenes. Toch zal ’n verkooper tienmaal liever te doen hebben met n mannëlijken cliënt, hoe- danigen ook, dan met ’n vrouwelijke. Als ’n vrouw aan ’t koopen gaat, en bemerkt dat er geen mededingers zijn om des koop- mans tgd en geduld in beslag te nemen...! Dadelijk de opmerking er bij, dat er zeu rende en treuzelende en bakerachtige koopers bestaan en ras besloten koopsters. Moeten ’n vrouw en ’n nieuw kleedingstuk elkander leeren kennen, dan is er heelemaal geen begrooting van het tijdsverlies te maken beklagenswaardige winkeljuffrouwen in manufacturen-, mantel-, hoeden- en schoenen winkels kunnen er lange, wreede verslagen van opmaken en ’n heer der schepping, die op ’t onzalig denkbeeld kwam z’n dames want zoo iets geschiedt altijd in den meer voudvorm op ’n dergelijken ontdekkings tocht te vergezellen, mag gerust „alle de werken van Mr. Willem Bilderdijk® of de acht deelen van „Willem Loevend® (veron dersteld dat die lectuur in z’n smaak valt) of wel Winkler Prins’ Encyclopaedie onder den arm nemen en om logies en ’n gemak- kelijken stoel verzoeken. Eerst wordt het halve magazijn omvergehaald, om ’n ver moeden dat er „geen keus® zou zijn op de vlucht te jagen. Dan komt de quaestie van de stof. Onderdeelen van de stofde nieuw heid, het patroon, de kleur, de fijnheid, de duurzaamheid, de breedte. Eindelijk de prijs, die in negen van de tien gevallen tegenvalt. Reden om weer andere stapels te doen aan rukken, die natuurlijk, het reeds geziene in aanmerking genomen, niet voldoen. In de meeste gevallen wordt zoo’n magazijn onver richter zake verlaten, om drie, vier andere op gelijke wijze te „bezoeken®. Ten slotte komt men dan doorgaans weer in het eerste magazijn terecht en op de eerst gedane keus terug. Specialiteiten in dergelijke aangelegenheden zijn vooral de dochteren Israëls. Belangwekkend en vermakelijk is het ook, ’n vrouw levensmiddelen, vooral groente en visch, te zien koopen. Wat noodig, mevrouw Worteltjes, spruitjes, savoyekool, andijvie? (’n lange lijst volgt). Mevrouw vertoont zich halver wege de deur. -- N... neen.® De groenteman vervolgt z’n spijslijst, als ware er geen antwoord bekomen. Heb je... dit of dat? vraagt mevrouw met ’n vies gezicht. Overheerlijke mevrouw Wat kosten ze De deur gaat nog ’n eindje verder dicht. Een of andere prijs. ’n Ontkennende hoofdknik. De deur is dicht... dicht op ’n kier na. De groenteverkooper wringt zich door dien kier, ’n opgeladen mandedeksel met het ge vraagde op de hand houdende. Volgt ’n omslachtige onderhandeling in zake ’t gewichtige geval, waarbij mevrouw zich eensklaps herinnert ’t „toch eigenlijk niet noodig® te hebben, ’n krijgslist die weldra bekroond wordt met ’n voordeel van enkele centen op den koopman behaald. Nu komt mevrouw geheel te voorschijn, doet met ’n gezicht alsof haar ’n kikker in den nek zat 'n greep hier en daar naar het dikste of beste van een of ander, en verdwijnt op ’n kippe- drafje. Per slot van rekening verneemt ze dien avond van ’n kennis of vriendin, dat die voor dit of dat zóó en zóóveel betaalt, zijnde nog iets minder, waaruit zou kunnen worden opgemaakt, dat de groenteverkooper er bij mevrouw eenigszins op gerekend heeft dat ze toch altijd afdingt. Vischkoopen aan de deur wordt door som mige heeren des huizes opgeknapt. De lot en vakgenooten van Kaat Mossel zullen dan in den regel nooit zooveel overvragen, als wanneer ze ’n vrouw tegenover zich zien. Ontwaren ze ’n damesneus aan de deur, dan vragen ze evenveel kwartjes als ze dubbeltjes meenen te krijgen. Vol voeren ze die usances tegenover meneer, dan zijn ze ’r van verze kerd dat zonder verder commentaar de deur dichtgaat, om voor die gelegenheid niet meer geopend te worden. Een en ander alles met verschoonende referte aan de uitzonderingen. Amst. Ct. Neen ik ga geen hoofdartikel schrijven over het handelsrecht. Dat is me aan den éénen kant te geleerd, aan den anderen te droog. Simpellijk wensch ik even wat weer te geven van ’t geen me zoo nu en dan door het brein vaart, wanneer ik twee of meer menschen ’n handeling zie uitvoeren, die men gewoon is ’n koop of ’n verkoop te noemen. Niet van winkelzaken of van effec ten, of machines of dergelijk gewichtigs, maar van doodgewone, alledaagsche voor werpen. Ik vind, dat men zulke dingen al te sleu- rig voorbij loopt, zoo zonder er ooit eens n oogenblik bij stil te staan. Valt er niets bij op te merken? Gister nog was ik getuige van ’n koop, ’n doodgewonen koop. Een heer kwam naar 'n meubelstuk „zien®, ’n doordringend schel- getril weerklonk, op welk gerucht met on hoorbare stappen ’n dienende geest kwam aanzweven, buigend reeds vóór nog nauwe lijks ’n jasknoop van den cliënt zichtbaar was geworden. De heer was niet zoo be leefd de deur te sluiten die, te oordeelen naar het doordringend signaal, goed gesloten was geweest, maar liet die op ’n kier staan. Een geweldige tocht was er het ge volg van, die de haren der bedienden in ver ontwaardigde fladdering bracht. Ondanks de vermodderde straten, verzuimde de heer z’n voetbekleedselen behoorlijk af te vegen een al te vluchtige aanraking met de mat was oorzaak eener zichtbare verontreiniging van het keurige meubelsalon. Dat des schat bewaarders herhaalde verwelkoming door geen enkelen groet werd beantwoord, behoeft misschien niet eens aangestipt te worden. „Ben je goed gesorteerd in boekenkasten zoo opende de beschaafde bezoeker de onder handeling. En ofschoon ik zeer goed weet, dat „u“ in den eersten naamval niet behoort gezegd te worden, en er „grammaticaal® niets anders overblijft dan het toch altijd tusschen onbe kenden platklinkende „je®, betwijfel ik toch zeer of dit voornaamwoord op deze gron den zoo herhaaldelijk door den heer gebruikt werd, mijn gevolgtrekkingen óók baseerende op het bekende„c’est le ton qui fait la musique®, en die „ton® was al zeer onmu zikaal, om er niet meer van te zeggen. Dit kleine voorval, vermeerderd door ’n menigte dergelijke handelszamenspraken bij vorige gelegenheden, bracht me in ’n kort stadium van philosophische bespiegelingen. En ik vroeg me af, welk duiveltje er toch in den mensch mocht varen, wanneer hij in de gelegenheid komt een of ander bij z’n evenmensch te gaan aanschaffen om daar voor in de plaats ’n grooter of kleiner bedrag aan geldstukken achter te laten duiveltje, dat alle overigens niet vreemde beleefdheid en in elk geval alle mogelijke vriendelijkheid met ’n tooverslag uit het menschelgk hart doet verdwijnen, zoodra de eigenaar van dat hart eenig magazijn is binnengetreden. Want die heer mocht nu wel’n bijzonder voorbeeld voor m’n overpeinzing opleveren, de hoeveelheid dergelijke koopers inlich- teren graad is ontelbaar. Voornamelijk wordt die „verheffing der ikheid® geteeld in ’n groote stad. Concur rentie doet handelaars op elk gebied ’n wed strijd aangaan niet alleen in hoedanigheid en prijs van goederen, maar ook in beleefd heid en zoo groot mogelijke inschikkelijkheid tegenover den kooper. Wat maar gedaan kan worden om den cliënt te voorkomen in z’n wenschen, te gerieven, te flikflooien zelfs, wordt gedaan. Wat dienen kan om hem te animeeren, tot welken prijs ook, moet dienen. Wat men zich ook getroosten moet aan de zijde van dezen, men getroost het zich. De kooper is het, die misbruik maakt van zulke toestanden. Z’n bestaande eerzucht wordt gevleid, het besef den man genoegen te doen en winst aan te brengen door bg hem te koopen, en per slot van rekening nog, aan vele andere adressen voor ’t zelfde doel, mogelijk nog voordeeliger en gerieflijker, terecht te kunnen, maakt hem trotsch en stug en onbillijk, mogelijk ook verwaand, vaak tegen beter bedoelen in. Op welken hoogen toon wordt niet vaak door ’n ontwikkeld man een artikel van de waarde van eenige centen geëischt, waarvoor de winkelier ’n stuk aangename lectuur, ’n smakelijk ontbijt, ’n belangwekkende bereke ning, ’n lekker middagdutje of nog meer in den steek moet laten, om op den koop toe als beschaafd man nog ’n vriendelijk gezicht te zetten en ’n beleefden toon aan te slaan. Natuurlijk zijn er ook uitzonderingen, zon der welke geen regel bestaat: vriendelijke koopers en lompe verkoopers, maar.,, in ’n groote stad zoeke men ze gerust met de Daar de spoedig aanwezige geneeskun dige dien niet kon terug vinden, is de onge lukkige naar het Diaconessenhuis te Arnhem overgebracht. Men schrijft uit Bergen (L.) aan het Dagbl. In het gehucht H., behoorende tot de ge meente Bergen, leeft een behoeftig arbeiders gezin, waarvan het tienjarig zoontje aan een ongeneeslijke hersenziekte lijdende is. Voor eenige weken verbreidde zich het gerucht, dat in de bedstede, waar het ventje ziek lag, telkens muziek en het slaan van dorschvlegels gehoord werd. Het spookte er, zeiden de eenvoudige dorpsbewoners, de duivel huisde er, zeiden nog eenvoudiger schepsels en eindelijk vond het gerucht, dat het kind behekst was, algemeen ingang. Bg honderden trok men naar het hutje, niet alleen de ontwikkelde boeren, neen, zelfs de onderwijzers, hoofden van scholen, ja, van uit Nijmegen kwam men naar het „behekste® wezentje zien. Maar wat is nu later gebleken Dat de vader van het „behekste® ventje nota bene de spookhistorie zelf in omloop had ge bracht, ten einde mededingers bij den ver koop van zijn eigendom te weren en af te schrikken en het pand dan voor een appel en een ei te kunnen terugkoopen. Zoo komen dus dergelijke heksen-histo- rietjes wel eens in de wereld. Men moet het maar weten. Wat nu betreft den held van al die be langstelling, de weleerw. heer v. d. L, een in deze gemeente en omstreken zeer gezien en invloedrijk geestelijke, heelt moeite ge daan om den kleinen lijder in een gesticht te Boxmeer te doen opnemen. Tot zijn groote voldoening zag hij zijn pogingen met gelukkigen uitslag bekroond, zoodat de spookhistorie niet alleen voor zijn vader, maar ook voor hem nog van nut is geweest. Te Haarlem gaat als een loopend vuurtje het gerucht, dat de werkvrouw, die indertijd bij de vermoorde vrouwtjes op den Raamsingel werkte, toch zou hebben be kend den moord gepleegd te hebben. Uit een onderzoek is echter gebleken, dat de vrouw, die sinds eenige jaren weduwe is en thans in het Stads Armenhuis ver zorgd wordt, in een ijlende koorts zich zou uitgelaten hebben over den moord, zoodat politie en justitie met het geval in kennis werden gesteld. Arnh. Crt. Naar het Hbld. uit goede bron ver neemt, wordt een groote betooging op touw gezet ten gunste van het leerplicht-ontwerp. Niet alleen de Vereenigingen van Onder wijzers, doch ook de Werkliedenvereeni gingen en andere corporaties zullen er aan deelnemen. Waar en wanneer de betooging zal geschieden, is nog niet vastgesteld. Tzum, 6 Febr. Voor eenige dagen werden hier een paar schapen verdronken in een sloot gevonden. Men meent dat een hondenjacht hiermede in verband staat. Dat is evenwel slechts een meening, het bewijs, dat de honden de oor zaak van den dood zijn, moet nog geleverd worden. Intusschen hoort men zooveel van die hondenjachten en hare gevolgen, dat nie mand zal ontkennen, dat het meer dan tijd is, om strenger maatregelen te nemen tegen het gevaar, dat de weidende schapen loopen, voor de aanvallen van onze verscheurende inlandsche wolven. Heerenveen, 7 Febr. Ieder kende hier het oude mannetje, dat onafscheidelijk een klein hondje vergezeld, bij goed zijne wandelingen deed, stil zijns weegs ging en geheel op zich zelf leefde, ’s Nachts sliep hij met open deur, terwille van zijn hondje. Éénmaal ’s jaars was het een feest voor hem. Dat was als zijn zoon uit Parijs, die een beroemd musicus en zijn trots was, overkwam. Aan dien zoon dankte hij ook voornamelijk een onbezorgden levensavond. De laatste dagen kon men ’t den ouden man aanzien, dat hij minder werd. Toen hij niet meer buiten kwam, ging men zijne woning binnen en vond hem in hulpeloozen toestrnd. Er werd nu bij hem gewaakt. Heden is hij overleden. Nijehaske, 3 Febr. Koopman de J. en een jongen in een bootje werden op sleeptouw genomen door de huiswaarts kee- rende stoomboot. Een plotselinge bïweging in het water deed het bootje kantelen. De J. wist zich nog aan een afhangend touw vast te grijpen en werd spoedig opgehaald met bootjes kwam men den jongen te hulp, die ook werd gered. Hepk. Adv. BI. Ternaard Voor de arme visschers te Wierum en Moddergat was verleden week voor de vervaardiging van netten ontva!1jca eene som van 215 gld> b I J Bolswardsche Courant W

Bolswards Nieuwsblad nl | 1899 | | pagina 1