NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN W ONSER AD EEL Maandag 27 Februari a.s. BOEREBOELGOED VASTIGHEDEN Meubelen en Huisraad, No. 14. Verschijnt Donderdags en Zondags. Acht en dertigste Jaargang. 1899. Voor het Kantongerecht. Een HUIS, BOELGOED, DONDERDAG 16 FEBRUARI. BINNENLAND. DONDERDAG 16 FEBRUARI. Gevonden g-eld, te zamen een bedrag van f BIBLIOTHEEK, Gouden en Zilveren Werken; SkSEÖ VOOR J bezichtigen op den verkoopdag. 1 ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ZITTING van 10 FEBRUARI. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. 1 I ten huize van den Heer SJOERD JOU- KES MOLENAAR te Zurich. Notaris SCHOTMAN. Terug te bekomen voor den j te Bolsward, waarop geboden is PERC. 1 f6200. 2 f3251. 3 f616. 4 f409. 5 f421. 6 f1440. 7 f478. 18 f210. 9 f171 10 f161. 11 f191. *12 f179. 13 f147. 14 f180. 15 f208. |16 f217. 17 f277. 18 f317. Notaris SCHOTMAN. zal gelijktijdig veilen de Hoogstraat te Bolsward, laatst in nu wijlen JENNEKE VOS. Te aanvaarden 12 Wlei 1899 en te Notaris SCHOTMAN, zal in „DE DOELk11 te Bolsward, bij a Contant verkoopen: Op Woensdag 22 Februari, ’s voor dragen kon, en in de Kerkstraat, waar hij langs marcheerde, maakte hij zulke vreemde passen, dat de politie er aanteekening van moest houden. Eisch (bekl. is recidivist)5 dagen hech tenis. 9. S. M. te Koudum reed den 12 Jan. door zijne woonplaats, zittende op zijn equi page, bespannen met honden. Wijl voorge schreven is dat men bij het rijden met der- gelijke voertuigen, door de bebouwde kom, er bij moet loopen, moest de aaent, die dezen rijtoer aanschouwde, hem bekeuren, te meer daar deze voerman meermalen gewaar schuwd is. Eisch f 1,50 of 1 dag. 10. P. V.R. v. d. W.J. A. en R. B- van Makkum zijn jongelingen, die den Zon dagmiddag wat tijdkorting moeten zoeken. Schaatsenrijden, dat zit er dezen winter niet aan, wandelen, daar gaat bij velen al spoedig de aardigheid af, en zoo’n Zondag middag is nog al lang, zoodat er toch wat ter hand moet genomen worden. Den 8 j Jan. waren te Makkum een heele troep jongens bijeen en gingen streepjegooien met i centen. Nu is spelen met en om geld aan den openbaren weg verboden, en toen een politieagent de jongens naderde, zag hij dat deze vier bepaald met geld speelden, en bun werd aangezegd, hun dag te onthouden. De eerste en derde zijn verschenen tegen de beide anderen wordt verstek gevraagd en verleend. Beide beklaagden bekennen dat middag Y(HurT^^ Z1J met cent®n 8Peelden’ maar er waren veel bestaande in Van de twintig strafzaken die heden op de rol stonden ingeschreven, kwam het eerst aan de orde de zaak van P. N. te Bolsward, die den 25 Jan. bekeurd werd omdat hij met zijn kar reed langs het plantsoen achter de gasfabriek. Bekl. is ter terechtzitting ver schenen, en bekent, dat hij met zijn kar ge reden heeft langs de huizen, die daar achter de gasfabriek aan den stadswal staan. Hij verzoekt, dat de heer Muizelaar, die hem als verdediger terzijde wil staan, als zoo danig zal worden toegelaten, en dit ver zoek wordt ingewilligd. Nadat de heer Ambtenaar den eisch f 1 of 1 dag hechtenis heeft uitgesproken, wordt het woord verleend aan dezen verdediger. De heer Muizelaar heeft zijn pleidooi op papier gesteld, en leest nu dat voor, waar-. buiten de bebouwde kom van het dorp zelfs het huis van Tacoma staat al buiten het dorp en zij waren nog verder. De agent, die hen bekeurde, licht toe, dat volgens de politie-verordening van Wonse- radeel, onder bebouwde kom moet worden verstaan, de omtrek die binnen 100 meter van de huizen van het dorp ligt. Nu is Tacoma wel het laatste huis, maar zij waren daarvan lang geen 100 meter verwijderd. Eisch f0,50 of 1 dag voor elk. 19. Den 9 Jan. waren eenige jongens van de pannenfabriek met elkander op de Laan te Makkum. Onder hen was er eene die wat minder scherp van begrip was en daar om door de anderen wat „in het oortje11 werd genomen. De toeleg was deze jonge ling in het water te krijgen, opdat hij een nat pak zou halen. Toen hij naast een hun ner liep, kwam onverhoeds N. M. de B. toe- loopen en gaf den buurman een stoot, zoo dat deze tegen den ietwat onnoozelen knaap aankwam en deze in het met water gevulde slootje terecht kwam, wat ook blijkbaar de bedoeling was. 8. Poog, die den stoot ont ving, kwam zelf in den onderwal terecht. Hij verklaart dat door den hem toegebrach- ten stoot de bedoelde knaap in het water raakte, maar dat hij, gelijk bekl. zegt, ook zelf al eens geprobeerd zou hebben, hem in het water te krijgen, ontkent hij. Bekl. zegt dat het een krijgertje spelen met elkander was en dat onderling was af gesproken, dat Visser te water moest. O. Adema, ook een der kornuiten, heeft gezien, dat beklaagde aan Poog een stoot gaf, waardoor Visser in de greppel terecht kwam. De heer Kantonrechter vermaant de ge tuigen zoowel als beklaagde, om toch een ka meraad, die minder schrander is, niet te pla gen, en de heer Ambtenaar meent dat, een ernstige waarschuwing wel noodig is in dit geval, waarom Z.Ed.Gestr. dan ook f 10 boete of 3 dagen hechtenis tegen dezen be klaagde eischt. 20. Den 27 Jan., des avonds, werd door de politie een onbekend persoon in kenne- lijken staat aangetrofien in de Kerkstraat alhier. Hij kon niet alleen loopen, waarom hij naar ’t bureau werd getransporteerd. Na daar wat ontnuchterd te zijn, gaf hij zijn naam en woonplaats op, n.l. G. T. van Hoogezand. De eisch luidt thans f 1 of 1 dag. De Zaandamsche politie heeft de hand gelegd op een 5-tal jeugdige dieven, van 7 tot 15 jaren, die zich in den laatsten tijd herhaaldelijk schuldig maakten aan op lichterijen en diefstallen uit winkelladen, handwagens enz. Men schrijft ons uit Hoogezand ’t Had reeds de aandacht van velen ge trokken, dat verschillende lotelingen uit deze en omliggende gemeenten waren afge keurd wegens lichaamsgebreken, terwijl hen hoegenaamd niet bekend was, dat zij eenige gebreken hadden en er jongens bij waren, sterk en krachtig, in één woord kerels als boomen. De ouders der zonen, die voor deze afgekeurden moesten invallen, hadden reeds voor enkelen herkeuring aan gevraagd, doch met succes was dit onder zoek met bekroond. Een van hen, die naar men zegt ook een aanbod was gedaan om voor een zekere som zijn zoon af te laten keuren en dus iets van den sluier zag weg genomen, wendde zich tot de autoriteiten, naar men zegt tot het hoogste kantoor. Het gevolg hiervan was, dat er instruc ties weiden gegeven tot streng onderzoek. De brigadier der marechaussée en een rijks- veldwachter hebben zich flink van de hun opgedragen taak gekweten en nu moet zijn gebleken, dat te Groningen een informatie bureau is, dat zich ten doel stelde om de jongens tegen betaling van een vrjj groot bedrag, hevige hartkloppingen te bezorgen, door hun een lepel vol bruin vocht in te geven. De uitkomsten waren schitterend en de patiënten moeten allen afgekeurd zijn. Verschillende afgekeurden moeten reeds bekentenis hebben afgelegd en zal dit muisje zeker geen kort staartje hebben. De Telegraaf. Uit Schijndel wordt geschreven Ondanks haar eenjarig bestaan mag de electrische steenfabriek „de Molenhei11 alhier zich in een grooten bloei verheugen, zoo zelfs, dat besloten is er nog drie ovens bij te bouwen, daar de aanvraag grooter is dan de productie, schoon er dagelijks toch 32000 steenen vervaardigd worden. Scheepsladin gen worden er naar alle oorden des lands verzonden en volgens verklaringen van be- h k d e k vaan gebtuik bij meer, en zelfs de zoon van den agent, die hen bekeurde, deed ook mee. De agent ver klaart daarop, dat hij alleen heeft aange- teekend, die hij bepaald heeft zien spelen met centen. Hij heeft dit van de anderen UXV.U oVWX v.VU UVl\ V UU OXJU ZJWU Uivó, hoewel hij dezen toch heeft gelast, naar huis te gaan. Eisch f 0,50 boete of i dag hechtenis voor alk der beklaagden. Artikel 166 onzer politie-verordening ver- )iedt het liggen met woonschepen in de wa- eren der gemeente, en wanneer deze vlot- ende bevolking, die vooral in den winter laar de steden komt afzakken, zich hier omt nestelen, komt gewoonlijk reeds spoe- ig een boodschap van de politie, om hun iezen te pakken. Evenwel dit vindt niet itijd een gewillig oor, en wanneer de agen- ,n met een paar dagen dan eens komen en, of de kolonie verdwenen is, is dit maar ilden het geval, en dan volgen bekeurin- en. 11—15. F. deW.; W. K.J. de H. f. v. H. en W. H., allen gedomicilieerd te olsward, werden de le twee en de anderen de malen bekeurd voor het niet verlaten ir gemeente met hun woonschip. Voor elke ikeuring werd f 1 boete of 1 dag hechtenis pëischt, zoodat tegen dit 5-tal samen voor i 14 processen verbaal f 14 boete of zoo vel dagen hechtenis is gevraagd. 16. Op Woensdag 11 Jan. surveilleerde :n politieagent in zijne omgeving. Het was genachtig guur weer en de weg was erg ül. Op den grindweg te Oudega (H. O. i N.) bemerkte hij, het was omstreeks 9 ir ’s avonds en donkere maan, dat er iets i den weg lag. Bjj nader onderzoek bleek n manspersoon dien beslijkten weg tot zijn jerstede te hebben gekozen. Hij trachtte en persoon te wekken, doch dit had voe- n in aarde, want dacht men aanvankelijk n ongesteldheid, het bleek’al spoedig dat ongesteldheid voortkwam uit overmatig bruik van sterken drank. Daar de patient 3t in staat was te loopen, ging de agent lp halen bij den naburigen landbouwer iffertsma, en per kruiwagen werd nu het achtje onderdak bezorgd. De persoon in vestie was nog steeds onbekend, doch later iek het een koopman van Leeuwarden te n, genaamd C. T. en als recidivist bekend tande. Eisch 3 dagen hechtenis. 17. J. A. te Bolsward slachtte den 4 Jan. n koe, doch verzuimde, de ramen te slui- 3, zoodat de schoolkinderen in groot aan- l dat bloedig tooneel op straat stonden te nschouwen. Een surveilleerend agent igde de kinderen voor de ramen weg en lakte tevens procesverbaal op tegen dezen ,ger. Eisch f5 boete of 2 dagen. 18. J. W.D. de W.W. H. en 8. V. Pingjum, waren op Zondag 22 Januari, morgens 9 uur, bezig met streepjegooien. lu is het spelen met geld, binnen de be- rechthebbende aan het POLITIE- >uwde kom van een dorp, verboden, en de r-r i i jent die dit spelletje zag, maakte proces- BUKEAU, des morgens tusschen jrbaal op. jjj. an 121 nnr Alleen de eerste beklaagde is aanwezig. ifi erkent, dat hij dien Zondag op het erf an Tacoma heeft gespeeld, doch dat was De Notarissen SCHOT- MAN en HAAGSMA, zullen, op Zaterdag, den '25 Februari, ’s avonds 7 uur, in de 1 „WIJNBERG” te Bolsward, finaal ver- 1 koopen t De op den lldeu dezer in veiling ge- ibrachte c voegde deskundigen is de kwaliteit zeer bevredigend. Misdadig opzet. Te Rotterdam werd Zaterdagavond wegens rustverstoring iemand gearresteerdde havenbediende F., tevens politieagent, was hierbij behulpzaam. Een berucht persoon dreigde den havenbediende met een mes, zeggende dat hij nergens zich mee te bemoeien had. Toen nu alles weer tot rust gekomen was en de havenbediende nabij den waterkant stond, werd hij eensklaps aangegrepen en te water geworpen. Gelukkig kon hjj zich ergens aan vastklemmen en werd hij door twee personen opgemerkt en gered. De ver dachte persoon werd op het politiebureau ontboden, doch verkoos niet te verschijnen. In afwachting van een bevel tot gevangen neming door de justitie, is daarop voor zijn woning een politiepost geplaatst om ont- vluchting te voorkomen. Te Wemeldinge (Zeeland) is proces verbaal opgemaakt tegen eene dienstbode, die, gebruik .makende van de afwezigheid der huisvrouw, een aardig bedrag aan bank papier had ontvreemd. Zekere W. M., wonende te Vucht, was Zondagavond onder de gemeente ’s-Hertogen- bosch met zijn vriend P. in het Bossche veld met een schuitje op de ganzejacht. Bij het uit de boot stappen hield M. den loop van het geweer naar boven en toen door een ongelukkig toeval het schot afging, kreeg hij de geheele lading, bestaande uit ganzenhagel, in de rechterborst. Zwaar ge wond en volgens verklaring van den te hulp geroepen geneeskundige, in hoogst be- denkelijken toestand, is hij in het gasthuis opgenomen. Een later bericht meldt, dat de ongeluk kige Maandag is overleden. Zondagmorgen is op de grenzen van Zaandam en 81oten in bewusteloozeo toe stand gevonden zekere J. H. S„ oud 27 jaar, van Amsterdam. Zaterdagavond heeft hij den trein aan den Hembrug verlaten, is toen eigendunkelijk dé spoorlyn gevolgd en vermoedelijk van den spoordijk naar be sneden gestort.Inwendig geirneusd en steeds buiten kennis werd hg door de Zaandam sche politie eerst naar Zaandam en vervol gens naar Amsterdam vervoerd. Friesche Zuidwesthoek, 13Febr. De hevige brand, welke jl. Donderdagavond te Leeuwarden gewoed heeft, is zelfs in den uitersten Zuidwesthoek waargenomen. Onderscheidene bewoners der kustplaatsen bemerkten in noordoostelijke richting een rose gloed aan den hemel, die deed denken aan het nooderlicht. Hier en daar werd het vermoeden geuit, dat er ergens eene geweldige brand zou woeden, welk vermoe den door de berichten van den volgenden ochtend eene treurige waarheid werd. Heereuveeu, 13 Februari. Een mooie, blauwachtige broek van zeven gulden hing in den winkel van den heer O. v. d. Kam. De bel ging over, de deur open, toen weer toe, en... toen men voor kwam, hing de mooie, blauwachtige broek van zeven gul den er niet meer en ook de „klant11 was verdwenen. Op straat had men hem wel zien wegsnellen met de broek. De heer v.d. Kam zette hem dadelijk na, ook anderen namen aan de drijfjacht deel, maar man en broek lieten zich niet achterhalen. Een poosje later kwam hij terug tusschen twee maréchaussées. Hij moet zich zelf heb ben aangegeven en den diefstal hebben ge pleegd om in de gevangenis te komen. 11 Febr. Denk om dichtslaande deu ren mag wel gewaarschuwd worden. Gis ter zijn een vrouw van buiten twee vingers afgeknepen en heden morgen had de wed. Z., als werkster bij den heer v. L., het on geluk met den wijsvinger der rechterhand tusschen een dichtslaande deur bekneld te geraken, met het gevolg dat de halve vin ger werd afgeknepen. St. Anna Parochie, 13 Febr. Op het Bildt heerscht tegenwoordig vrij erg de griep of influenza. De beide geaeesheeren te 8t. Jacobi Parochie waren ook al aangetast, en moesten hunne vele patiënten in dichte rij tuigen bezoeken. Het armhuis te 8t. Anna Parochie is een waar hospitaal. Wel 25 ver pleegden zjjn door de ziekte aangetast, en tot overmaat van ramp, liggen nu ook de weesvader en moeder ziek. Sinds Zaterdag zijn al 4 patiënten in dit gesticht overleden. Wolvega, 14 Febr. In den afgeloopen nacht is inbraak gepleegd bij den heer no taris Van Giffen alhier. Ruim vierhonderd gulden is uit de brandkast ontvreemd. De dader, tot nog toe onbekend, heeft de bewoners opgesloten en de sleutels der brandkast uit de slaapkamer gehaald. De andere waarden dan geld heeft hij in de brandkast laten liggen. Hepk. Adv. BI SLj teekend, die hij bepaald heeft zien spelen te bezichtigen op Diusdag 21 Februari, van ’s voormiddags 10 tot ’s namiddags 5 uur, tegen betaling van f 0,10 ten behoeve van de Vereeniging „Chaiitas.” Op Donderdag 23 Februari, ’s na middags 2 uur, eene uitgebreide bestaande in verschillende BOEKWER KEN, waarvan de Catalogus tijdig verkrijit- baar zal zijn bij Notaris SCHOTMAN. Bolswardsche Courant 7 müür on czolra na vaan can rlnn an-nnf

Bolswards Nieuwsblad nl | 1899 | | pagina 1