NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOtSWARD ra WONSERAÜEEL No. SO. Verschijnt Donderdags en Zondags. Acht en dertigste Jaargang. 1899. BINNENLAND. VOOR Het springen van een kruitfabriek. ABONNEMENTSPRIJS 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. 4 $XKXXXKXXKhXXXXXXXX$ DONDERDAG 9 MAART. $XXXXX.XX keur gaven. Drie hunner bleven dan ook eerst bepaald weigeren over te gaan, doch hun werd later een geschikter woning aan geboden twee hunner voldeden hieraan, doch Naatje bleef volharden. Eenmaal f 800 voor hare opname betaald en later met by passing van 1 250 voor die woning, meent ze nu ook al e recht op die woning te hebben. Nu is men sedert 8 dagen begonnen met afbreken en ook haar woning kreeg een beurt. Vooraf gewaarschuwd heen te gaan, gaf ze nog geen gehoor. Het dak en de schoorsteen zijn al van de woningeen groote schutting voor haar raamzij blijft wonen en zal volgens haar zeggen niet heen gaan, al zou ze ook onder het puin begraven In den algeloopen nacht was ze zoo verstandig niet in haar huis te en sliep dus bij anderen. Het huis raad is er nog in en alles behoorlijk op zijn Donkerbroek, 4 Maart. Gisteren had alhier een treurig voorval plaats. Eene vrouw lijnende aan toevallen, had by afwezigheid der huisgenooten het ongeluk in een pot met vuur te vallen. Ernstig aan hoofd en schouder gebrand, gelukte het aan een voor bijganger hare kleeren, welke reeds vlam hadden gevat, te dooven. Na voorloopig door den heelkundige te Makkinga te zijn verbonden, is zij heden morgen naar Groningen vervoerd. Leeuwarden, 7 Maart. Aan destroo- kartoutabiiek alhier zullen, bij de weder in werkingtreding, ook meisjes in dienst ge nomen worden. De directie wil ze uit Duitsch- land laten komen. Eén vrouwelijk persoon is reeds in de fabriek werkzaam. Beetsterzwaag, 7 Maart. De vrouw vau F. v. d. W. alhu r, gisteren avond on geveer half elf uur van haar werk uit het hotel „Ds Klok" huiswaarts keerende, ge voelde zich thuis gekomen, plotseling onwel en was een half uur later reeds overleden. De man, die juist dien avond bij zijn zoon aan huis was, vond zijn ega levenloos op den stoel zitten. Sloten, 6 Maart. Misschien zal na ver loop van weinige jaren ons stadje geheel „ontwald" zijn en daarmee een deel van zijn eigenaardigheid verloren hebben. Voor 3 jaren zijn met den bouw der maréchaussée- kazerne een belangrijk getal boomen gerooid en is toen een heel stuk bolwerk geslecht. Thans is men op een ander deel der „oude veste" met gelijken arbeid bezig. Gelukkig, oat met het wegnemen dier oude hoogten, de gelegenheid voor wandelaars daar nog altijd blijft bestaan. Lemmer, 6 Maart. Door den visscher Jan Huisman alnier is in zee tusschen Lem mer en Urk drijvende gevonden, een zwarte flesch waarin zich een met potlood geschre ven briefje bevond van den volgenden in houd„Heden ga ik in de diepe wateren; ik kom niet meer terug, S. Huisenga van Oldehove, prov. Groningen. Dit briefje is bij de politie gedeponeerd. Sneek, 6 Maart. Naar aanleiding eener in de oogen der socialisten hier onwettige arrestatie van een colporteur, die Donder dagavond j.l. met een smaadschrift ventte, werd hier hedenavond een openbare verga- twee verdiepingen, werden bewoond door een vijftien-tal personenvan die bewoners is niemand ongedeerd geblevenallen zijn öf gedood öf gewond. In een ander huis vond men vier dooden en twee gewonden. Vlak voor de steengroeve van Lagoubran stond een huis, dat door een familie van zes personen werd bewoond. Drie der bewoners zyn geredde vader, de moe der en een der jongste kinderen. Drie andere personen, de schoonvader, de schoonmoeder en een kind van zeven jaar sliepen in één bed. Van deze drie liggen de lijken nog onder het puinwel heeft men getracht die te voorschijn te halen, doch alle pogingen mis lukten. Toen de redders aan het opruimen waren, sijpelde het bloed der slachtoffers tusschen de steenen en druppelde neer op hun kleeren. Van een candere familie, die van Fouquier, bestaande uit vijf personen, is alleen de twintigjarige zoon ongedeerd gebleven. De acht leden van de familie Auzende zijn allen ernstig gekwetst. En nog altijd was men aan het opruimen en aan het zoeken naar dooden en gewon den. Verschrikkelijk was het om aan te zien hoe onder de puinhoopen nu eens armen, dan beenen, dan andere deelen van rnen- schelijke lichamen te voorschijn werden ge haald. De oorzaak van de ontploffing is onbe kend. Men denkt dat zij veroorzaakt is door ontbranding van een aanzienlijke hoeveel heid schietkatoen. Een onderzoek wordt ingesteld, maar het zal moeilijk zijn tot een resultaat te komen, daar allen, die als getuigen konden optreden, zijn omgekomen. Men kan zich een denkbeeld vormen van de k racht der ontploffing, als men weet, dat een rijtuig op 100 Meter van de fabriek in zee werd geslingerd, waar de drie passagiers verdronken. Op een afstand van meer dan twee Kilo meter van Lagoubran zijn de boomen ge broken, de daken van de huizen weggeslin gerd, muren onvergeworpen of gescheurd. De president der Republiek en de minister van marine hebben onmiddellijk maatregelen genomen om hulp te verleenen aan de over geblevenen van de zoo zwaar beproefde familiën. de Telegraaf. De kruitfabriek, welke Zondag in de lucht is gevlogen, is de fabriek Lagoubran num mer 1, op ongeveer 100 Meter van Milhau, drie kilometer van Toulon. Zij bevatte 50 ton kruit. De fabriek is totaal verdwenen en op haar plaats bevindt zich nu een kolk, volgeloopen met zeewater, want de fabriek stond vlak aan de kust. De post, welke het gebouw be waakte, bestaande uit een korporaal en zes soldaten, is geheel verdwenen. Van de beide wachten bevond de een zich aan den ingang van de fabriek, de andere voor het pyrotech- nisch magazijn. Van geen der beiden heeft men een spoor kunnen terugvinden. Een dertigtal woningen, welke het kleine dorp vormde, dat op eenigen afstand van de fabriek lag, is totaal verwoest. Op de wegen liggen reusachtige blokken stem, die de passage nagenoeg belemmeren. Stukken van kogels en kruitkisten zijn kilometers ver weggeslingerd, Op de plaats waar vroeger het douanenstation zich bevond, treft men nu slechts een groote hoop balken en stee- nen aan meer niet. Onmiddelljjk werden krachtige pogingen in het werk gesteld om hulp te verleenen. Militairen, zeelieden en burgers wedijverden in hulpbetoon en in een oogwenk wwren alle ambulances uit Toulon op de plaats des onheils. Met grooten spoed begon men nu aan het opruimen van puinhoopen, om de daaronder liggende mannen, vrouwen en kinderen te voorschijn te halen. De redding moest echter met de grootste behoedzaamheid geschieden, omdat elk oogenblik gevaar be stond voor het neerstorten der brokken muur, welke nog waren blijven staan. De nieuws gierigen stonden de redders ook hier her haalde malen in den weg, zoodat de politie moeite bad om het verkeer niet te doen stremmen. En in het licht van groote flambouwen onder het gejammer en gekerm der onge- lukkigen werd het reddingswerk met grooten ijver en met ware doodsverachting voort gezet. Zondagmorgen half zes had men reeds veertien lijken van onder de puinhoopen te voorschijn gehaald en naast elkaar op den weg gelegd, om beter hun identiteit te kun nen constateeren. Daarna werden zij vervoerd naar de pyrotechnische school of het marine- hospitaal. En onophoudelijk bleven de rijtuigen heen en weer rijden, volgeladen met gewonden, die ook naar het laatste hospitaal werden overgebracht, dat het dichtst bij Lagoubran ligt. Al die ongelukkigen waren in het bed door de ramp overvallen. Wij noemen slechts een artillerist van de garden die zich met zijne vrouw en zijn kind in een klein logement bevond, niet ver van de vernielde kruitfabriek. Zij lagen te bed en sliepen. Het bed waarop de beide echtgenooten lagen werd in de hoogte ge worpen. Het dak stortte in. De kamer werd gevuld met glas en het puin overdekte het kind. De ongelukkige vader, aan het hooid gewond kon zijn kind bevrijden en zijn vrouw redden, die mede verwond, in zwijm was gevallen. Een waker, Galadie, ofschoon ook getrof fen door de glasscherven, kwam hen te hulp en geleidde ze naar zijn woning. De waker Bertrand, die op wacht was by de fabriek Milhou, op duizend meters af stand gelegen, snelde, niettegenstaande hij ernstig aan het hoofd verwond was toe en slaagde er in verscheidene personen uit de puinhoopen te redden. De daden van moed en toewijding zijn zoo talrijk dat het onmogelijk is ze allen op te sommen. Soldaten, matrozen, burgers, ieder heeft flink zijn plicht gedaan bij de ongelukkige omstandigheden. Men heeft een oogenblik groote vrees ge koesterd voor de familie Le Gos, die een eigendom bezit grenzend aan de buskruit- fabriek en die een der grootste huizen van dit kwartier bewoont. Door een gelukkig toeval is het geheele gezin aan de ramp ont komen. Men had zich begeven naar een soirée, gegeven door den heer en mevrouw Fauche-Chassenet, bij Ollioules, waar zich een groot getal genoodigden, waaronder vele officieren, zich verzameld had. Deze soirée was zeer geanimeerd. Op het oogenblik der ontploffing, werden de vensterruiten vernield en de scherven wondden verscheidene dames. Zooals men denken kan, hield men dade lijk met dansen op. Zeer moeiljjk viel het, om te weten te komen uit den chaos, waar het eene huis ophield en het andere begon en door welke personen die huizen werden bewoond. Drie huizen bijvoorbeeld, welke toebe- bwrden aan den heer Queirolle, elk van dering gehouden* die door honderden be- worden, echter blijven, i J plaats. Geven H.H. Regenten nu toe aan haar eisch om uitkeering van f 6 per week levenslang, dan is de kwestie opgelost. Het wordt hoog tijd, dat er een einde aan deze zaak komt. Is het feit, dat honderden liefhebbers zich voordoen voor een meer of minder goed gesalarieerd „baantje", een zeer gewoon iets geworden, exceptioneel is het dan voor zeker te noemen, dat op de oproeping van sollicitanten naar de vacant komende be trekking van doodgraver te Ameide zich niemand aanmeldde. Te Sneek heeft de politie Zaterdag avond jl. tal van sabelhouwen tijdens eeu eocialistischen oploop uitgedeeld. Men begeerde loslating van den in arrest genomen colporteur P. C. Bos uit Amsterdam, die eerst een valschen naam had opgegeven aan de politie, toen deze hem voor de tweede maal naar het politiebureau nam wegens het luid gillend venten met een blaadje. Naar aanleiding van het niet uiteengaan na sommatie en het venten onder het geroep van: „Leest de schandalen van deSneeker politie" hebben onderscheiden dienstmaag den en jonge mannen een proces-verbaal opgeloopen. de Telegraaf. Met voldoening maakt de Transvaal- sche Volksstem er gewag van dat ingevolge door de Nederlandsche Regeering genomen maatregelen, de consul-generaal te Pretoria en de consul te Johannesburg bevoegd zijn verklaard om akten van den burgerlyken stand te passeeren. Vóór menschen, die gewoon zijn aan het continentaal-Europeesche instituut van de „burgerlijke stand," doet zich het gemis van zoodanige administratieve uitvinding in de Republiek thans in pijnlijke mate gevoelen, vooral in verband met kwesties van erf- en familierecht. Nederlanders, die daar te lande vertoe ven, kunnen dus voortaan in volkomen ad ministratieve veiligheid geboren worden, in het huwelyk treden en overlijden. De han delingen worden zorgvuldig geregistreerd door bovengenoemde ambtenareneen re gister wordt in het archief bewaard, terwijl een gelijkluidend register gedeponeerd wordt in het kantoor van den burgerlijken stand te ’s-Gravenhage. Zondagavond werd te Zutphen, van kwart over zeven tot half tien, een schoon zodiakaaliicht waargenomen. De lucht was geneel onbewolkt en zeer helder met prachtigen sterrenhemel en er was geen wind. Omstreeks acht uur, toen dit lichtver schijnsel het helderst en meest uitgebreid was, vertoonde zich aan den Westelijken hemel een witte lichtbundel, naar schatting ter breedte van een groote twintig graden, gaandeweg smaller toeloopeude tot op de hoogte van een veertigtal giaden boven den horizon. In verband met de dampen boven den horizon was het tot op een vijftal graden daarboven onzichtbaar en het heldeist op de hoogte van een vijftien tot twintig graden hooger op werd het licht weder zwakker en eindigde de lichtbundel in eenen afge- ronden en wegvloeienden top van een vyftal graden breedte. In eenen schuinen stand geplaatst, helde het naar de linkerzijde over, in de richting der Plejaden, met den horizon eenen hoek makende van omstreeks 75°. Na half negen werd het am den onderkant smaller en naderde de top meer den horizon. Wat de licht-intensiteit betreft, deze over trof die van den Melkweg in ruime mate en dientengevolge was dan ook van acht tot half negen, aan den Oostelijken hemel tegenover het zodiakaaliicht een lichtschijn (oppositielicht) zichtbaar. A.„Kan u mij ook zeggen waar hier in de buurt een tandarts woont?" B.Slaat u de volgende straat maar in> dan zal a ’t wel hooren. langstellenden werd bijgewoond. Als spre kers voerden ’t woord bedoelde colporteur en de heer F. Kamstra. De eerste besprak de toedracht zijner ar restatie, de laatste hield een rede over 't verkrachten der vrijheid in ons vaderland. Vóór ’t heengaan drukte de heer K. de aan wezigen op ’t hart, kalm te scheiden, waar aan zonder uitzondering is voldaan. B er urn er dam, 6 Maart. Hoe spoedig de levensdraad kan worden afgesneden, bleek hier weder op treffende wijze. Een weduwe, die met een barer zoons samen woont, werd dood op den stoel gevonden. Haar zoon was met ’t schip afwezig. Een slager, die er orders kwam vragen, vond haar levenloos zitten. Hepk. Adv. BI. Gaasterland, 6 Maart. Nog enkele dagen en de gewone winterwerkzaamheden zullen hier weer geëindigd zijn. Daar er nu in den regel voor het met Mei beginnende eikschillen niet veel werk te vinden is en het tot dien tijd „rentenieren" door de beurs verboden wordt, zijn eenigen van plan naar Duitschland te trekken, waar ze in fabrieken f 9 per week plus den kost zullen verdienen. Bovendien genieten ze vrij... tabak. Anderen gaan naar de terpen op de Friesche klei, om daar bij ’t afgraven behulp zaam te zijn. Sneek, 7 Maart. Als een bewijs hoe rooskleurig ’t er voor ’t mannelijk onder wijzend personeel in ons vaderland begint uit te zien, kan dienen dat in April a.s. 21 dames en slechts 9 heeren alhier voor de onderwijzersacte opgaan. Uit Vaals wordt aan de L. K. ge schreven Wie zou ’t voor mogelijk houden, dat het boseb, onmiddellijk grenzende aan onze ge meente, een holbewoner in zijn schoot bergt En toch is ’t zoo. Reeds sedert eenige dagen hoorden wy, dat een onbekend persoon zich zou gevestigd hebben in de voortzetting van ons uitgestrekt bosch, kort bij de drie grens steenen, op Belgisch grondgebied. Wy kon den de bekoring niet weerstaan, den moder nen eremiet een bezoek te brengen. Al dadelijk viel ’t ons op, dat’t woninkje meer op eene onderaardsche vesting, dan op eene eerzame kluis geleek. Het ding toch was haast niet te bereiken, daar ’t hol door graven, boomstammen enz. afgesloten was. Ook weid onze nieuwfgierigheid maar half bevredigd, daar wij nocb eene open'ng tot ’t hol, noch den bewoner zelf te zien kregen. Dit wisten we trouwens al balt vooruit van eenige heeren uit Aken en Vaals, die er onlangs een allerkoddigst avon tuur beleefden. Dit nu willen wij niet on vermeld laten. Bedoelde heeren begaven zich op zekeren dag op weg om ook eens het terrein te verkennen en de kleine vesting, zoo noodig te nemen. In ’t hout verborgen, vonden zij na eenig zoeken de huizing, ongemerkt door den bewoner. Doch het huisje was, zooals gezegd, baast ongenaakbaar. Onze vrienden overwonnen evenwel die voorwerken weldra en stonden eindelijk vcor de vesting zelve. Daar de bewoner er geen uitgang, ten minste geen zichtbaren, op nahoudt, zoo waagde een der heeren een koenen sprong op 't dak, bestaande uit platen en plaggen maar o wee! daar zakte hij er door en ver dween voor de oogen zijner makkers in de diepte. De kluizenaar, door dit onverwacht bezoek opgeschrikt, snelde naar buiten en ’t bosch in, na nochtans eerst den overjas van den indiinger in beslag genomen te hebben. Onze koene belegeraars zetten den vijand na en haalden hem ook dra in. Na heen en weer praten gaf de man het kleedingstuk terug en hadden de heeren gelegenheid, den zonderling eens wat naderbjj te bekijken. De boschmensch maakte den besten indruk op hen. Zelfs scheen het een welopgevoed en geleerd individu te zyn. Op hunne vraag waarom hij zich had afge scheiden van de buitenwereld, weigerde hij hardnekkig te antwoorden. Evenzoo ver zette hij zich tegen een bezoek der heeren aan zijn hol. Wel merkte hij op, dat het voor vreemden gevaarlijk was zijne woning te betreden, daar deze ontplofbare stoffen bevatte. Zooveel liet hij evenwel los, dat men te weten kwam, dat hij Akenaar van geboorte en 30 jaren oud is. Te Kampen hoort men tegenwoordig niet anders spreken dan over de 81-jarige Naatje Eikelboom uit het Gasthuis. Wat is het geval? Toen het nieuwe Gasthuis in de Nieuwstraat gereed was, moesten kost- gevers en kustkoopers uit het ou le Gasthuis verhuizen. Bij de kostkoopers vooral ging dit met tegenzin, daar zij aan hunne ver blijven, waar zij langen tijd gewoond en samen lief en leed gedeeld hadden* de voor- Bolswardsche Courant I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1899 | | pagina 1