NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWABD EN WONSEBAOEEL No. S2. Verschijnt Donderdags en Zondags. Acht en dertigste Jaargang. 1899. Voor het Kantongerecht. g DONDERDAG 16 MAART. BINNENLAND. K X VOOR ABONNEMENTSPRIJS 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ZITTING van VRIJDAG 10 MAART. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. heer N. Sickenga, gelegen tegen het groote sparrebosch op het Oost alhier. Deze brand nam zoo spoedig in hevigheid toe, dat aan blusschen niet meer viel te denken en de gebeele oppervlakte van ongeveer 1 hectare verbrandde. Voor de daaromgelegen slooten stuitte het vuur, anders was de ramp nog grooter geweest. Met hunne jassen trachtten de belhamels het vuur nog te dooven, doch de hitte noodzaakte hen de vlucht te nemen. Ze deden dit langs de hooilanden naar de Linde en langs den Ryksstraatweg, om geen aandacht te trekken. Het is den wachtmeester der maréchau- sees echter gelukt de dalers op te sporen. Procesverbaal is opgemaakt. Ze hadden een doosje lucifers gekocht en een enkele daarvan is voldoende geweest om den eigenaar eene belangrijke schade te ver oorzaken. Een massa volk snelde naar het terrein, terwijl de vlammen hoog boven de boomen uitsloegen, die nu zijn blijven staan als naakte palen, sommigen nog voorzien van de koppen. Ijlst, 13 Maart. De hoop op vestiging van een post- en telegraaf kantoor alhier is, zoo al niet vervlogen, toch veiflauwd, daar Zaterdag de gemeenteraad geen „ja14 heeft geknikt, wijl gemeend werd dat het geheim voldoende bewaard bleef bij de tegenwoor dige inrichting en dat de stichting van een nieuw gebouw te veel van de fiuantiën zou vergen. Op dit besluit is van invloed geweest een adres van 39 ingezetenen, dat waar schuwde voor onnoodige uitgaven. In de raadsvergadering verklaarde boven dien de heer Carstens, dat hem van schen ding van het telegramgeheim nimmer iets gebleken was, hetgeen algemeen toegestemd werd, daar men hier niet een persoon, doch enkel de onvoldoende inrichting van het lokaal op het oog had. Intusschen zal den minister worden ver zocht hier voor rekening van het rjjk een post- en telephoonkantour te plaatsen. Zoo’n cadeautje wordt natuurlijk gaarne aanvaard. Als men in Den Haag nu maar even ge makkelijk wil geven als hier gewenscht wordt te ontvangen. Leeuwarden, 14 Maart. Onder buiten gewone blijken van belangstelling is mr. J. L. v. Sloterdijk, Vrijdag j.l. in den ouder dom van 63 jaren ontslapen, heden morgen op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld. Reeds geruimen tijd voordat de stoet op ’t kerkhof kon zijn, wachtten al velen en ’t aantal groeide telkens aan. Fraaie kransen bedekten de kist. Eene groote schare van familieleden, vrienden, medeleden van colleges en vereenigingen en vertegenwoordigers van openbare instel lingen deden den overledene de laatste eer aan en stonden bjj de groeve. Onder hen waren ook de voornaamste autoriteiten en de Commissaris der Koningin. •Domiué Jungius, die namens nagelaten betrekkingen verzocht, dat overigens niet zou worden gesproken, bracht in treffende woorden hulde aan den overledene en prees zijn vele bekwaamheden. „Wij hebben14, dus eindigde hij, „een van Leeuwardens beste burgers begraven. Moge de lentezon, die zijn graf bestraalt, ’t zinnebeeld zyn van het oneindig veel hooger licht, dat hem thans omgeeft14. De oudste zoon bedankte voor de bewezen eer. Op initiatief van de administratie der Doopsgezinde Gemeente alhier is uit bij dragen der gemeenteleden een fonds in het leven geroepen met het doel, kinderen van behoeftige ouders wanneer ze toonen, goede geestelijke vermogens te bezitten en zoodra zij de lagere school hebben door- loopen een ambacht te leeren, terwijl de ouders dezer kinderen uit dezelfde kas schadeloos worden gesteld voor het gemis der geldelijke verdiensten, welke zij anders van hunne jongens zouden kunnen genieten. Reeds zijn drie knapen zonder voorafgaand eximen van de lagere school op de ambachts school toegelaten. Hepk. Adv. BI. Nog een oudje. De Heer Atze Joostes de Boer, te Dordrecht, hoopt Vrijdag 24 Maart zyn Wlen verjaardag te beleven. Mevrouw. Abrahams-Wijnoerg te Kam pen vierde Zondag haar lOUsten verjaardag. Velen kwamen de oude dame gelukwen- schen en ook van elders ontving zij tal van brieven en kaartjes. De bewoners in de buurt hadden de driekleur uitgestoken. Lente-vreugde. Te Bennebroek is een ooievaar gearriveerd, die aldaar gewoonlijk zijn nest kiest. Brand. Bij de papierfabriek te Ulrum is een voorraad van drie miljoen kilo stroo verbrand. De fabriek zelve bleef behouden» De vrouw van B. K. aan de Noorderd wars vaart werd Mei j. 1. uit hare woning gerechtelijk op straat gezet. Zy verzette zich daarbij zoodanig tegen de maréchaustée, dat zy voor de rechtbank te Heereuveen tot 3 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. Naar Duitscnland vertrokken, werd zy daar door haar man verlaten en, als zonder middel van bestaan zijnde, over de grenzen gezet. Hier gekomen, werd zy in een slaapstee in hechtenis genomen en hare kindertjes in het weeshuis gebracht. Wolvega, 13 Maart. Door het vuurtje- stoken, waaraan hier in de omgeving in den laatsten tijd door de jongens veel wordt gedaan en waardoor menig jong houtgewas totaal bedorven wordt, vermaakten zich ook hedennamiddag eenige. Daardoor ontstond te ongeveer 3 uur brand in een 10-jarig dennebosoh van den Hij trok wegens zijn waggelenden gang en zijn drukte de aandacht der schoolkinderen die hem volgden. Eisch f 2 of 1 dag. 14. C. T. van Leeuwarden was den 31 Jan. te Workum. Hij was op het Dwars- noord aldaar, ’t was namiddags omstreeks 5 uur en zoo van zijn stukken, dat hij nauwelijks bewustheid had om zich zijn naam te her inneren. Hij werd dan ook opgeborgen ’s nachts, kreeg den volgenden morgen een boterham en nadat nu naam en adres nauw keurig waren opgegeven, kon hij weer ver trekken. Omdat hij al eens meer voor dronkenschap terecht heeft moeten staan, luidt de eisch 3 dagen hechtenis. 15. R. O. te Tjerkwerd was den 31 Jan. wat over zijn bier. Hij zwaaide ’s avonds ruim elf uur langs de Groote Markt alhier. Eisch f 1 of 1 dag. 16. D. T. te Bolsward had dienzelfden avond ook te veel van het goede genoten. Hij werd in de Jongemastraat aangetroffen en moest door een goed vriend naar huis ge leid worden. Den volgenden dag, toen de politie nog eens naar zijn toestand kwam informeeren, vertelde hij dat het werkvolk een feestje had gehad en erkende hij, dat het hem even ontkomen was. Eisch f 3 oi 2 dagen. 17. R. B. te Lutkewierum is boeren knecht. Hij werd den 5 Feb. ’s avonds te Kien aangetroffen in abnormalen toestand. 01 hij dien avond op een wild avontuurtje was uit geweest en een blauwtje had ge- loopen, of dat een andere oorzaak hem tot tot het afspoelen van zijne zwarigheid had gebracht, weten wij niet, maar ’s avonds omstreeks 10 uur was hij aardig vet. Eisch f 1 of 1 dag. 18. R. H. te Bolsward was den 2 Feb. ’s avonds omstreeks half negen op de Dijk- straat. De jongens hadden grooten sebik met hem, en namen hem in de maling, toen De 24 strafzaken die heden behandeld werden, gingen nog al vrij vlug van de hand. Er waren slechts weinig van de beklaagden opgekomen, zoodat de meeste zaken bij ver stek werden behandeld. 1. De eerste die zich had te verantwoor den kwam onder gewapend geleide, wijl hij is gedetineerd in het huis van bewaring te Sneek. Deze koopman R. 8. van Sneek, werd den 6 Febr. j. 1. hier in bewaring ge nomen, wijl hij in abnormalen toestand op straat werd aangetroffen, ’s Anderen morgens ontnuchterd zijnde, werd hij, nadat proces verbaal was opgemaakt weder in vrijheid gesteld, doch ’s middags 12 uur was zijn toestand al weder zoo, dat hij wegens dron kenschap opnieuw proces kreeg. Bekl. bekent dat hij die dagen mis is ge weest, doch ’t was koud, en voor de koude had hij een hapje genomen, doch met tranen in de oogen belooft hij beterschap. Na een ernstige vermaning, om voor verdere herha lingen van dronkenschap zich te wachten daar hij anders bepaald kennis moet maken met de werkinrichting te Hoorn, wil de heer Ambtenaar hem ditmaal nog eens vrijlaten met 2 maal weken hechtenis. 2. A. J. B. te Wommels reed den 23 Jan. met zijn melkwagen langs den weg aldaar, toen hem een hondenkar tegenkwam. De bestuurder van dit laatste voertuig week behoorlijk ter zijde, doch deze bestuurder van den melkwagen ging recht door, met het ge volg dat een der honden een wiel over den poot kreeg, en geblesseerd werd. Daar deze beklaagde vi oeger ook al eens een fiets heeft omver gereden, werd nu procesverbaal opge maakt wegens belemmering der passage. Om dezen melkrijder en ook de andere melkrijders te doen zien, dat de weg niet voor hen alleen is, maar ook anderen hierop recht hebben, eischt de heer Ambtenaar voor dit geval f 5 of 3 dagen. 3. F. de J. van Nijland was op Donder dag 26 Jan. bij het tramstation alhier, doch zyn onvaste passen en zijn zwaaien was oor zaak, dat men hem noteerde en hem verzocht dien dag te onthouden. Die herinnering wordt nu vernieuwd met f 3 of 2 dagen. 4. B. Z. te Bolsward was op Maandag 30 Jan. ook wat over zijn bier, zoodat de beenen bijna den dienst weigerden. Tusschen twee man in, werd hij naar zijn woning ge bracht. Eisch f 3 of 2 dagen. 5. 6, 7, 8, 9 en 10. Deze zes beklaagden zijn bewoners van scheepjes, zij hebben allen domicilie te Bolsward, doch de politieveror dening verbiedt het liggen van woonschepen in de wateren der gemeente, en zoo werd W. K. 3 maal, F. de W. 4 maal, M. v. H. 4 maal, W. H. 4 maal, J. de H. 3 maal en F. 8. 4 maal bekeurd wegens overtreding van art. 166 der politieverordening. De eisch voor elke bekeuring is f 1 of 1 dag dus samen f 22 of 22 dagen, waarvan dan elk zijn respectievelijk deel toekomt. 11. D. II. te Workum werd den 30 Jan. bekeurd, omdat hij ’s avonds laat naar huis ging in „kennelijken staat.14 Beklaagde is aanwezig en beweert, dat hij niet dronken is geweest. Ik had wat zitten domineeren dien avond mijn spraak was niet belemmerd en de agent heeft zich daarvan volstrekt niet kunnen overtuigenhij heeft niet met mij gesproken, alleen zeide hy, toen ik hem ontmoette „dat ’s iek mis11, waarop ik antwoordde, „dat geloof ik wel.14 Maar als hij daarmee bedoeld heeft, dat ik dronken was, dan was hij zelf mis. Hij heeft dan ook niet gezegd dat ik mijn dag moest onthou den of zoo iets, zoodat ik mij verwonder, dat hij my proces heeft kunnen maken. In dat procesverbaal staat, dat ik een zwaaienden gang had, maar mijn eene voet is wat ge brekkig, misschien dat hij daardoor op het dwaalspoor werd gebracht. Ik meen, aldus besluit beklaagde zyn verdediging, dat in geval ik werkelijk te veel had gehad, het de plicht van den agent zou geweest zijn, mij te geleiden, want myn weg gaat langs de vaart en dat is dus voor een beschonkene al een zeer gevaarlijk pad. De agent bevestigt evenwel, wat hij in het verbaal heeft verklaard, en de eisch luidt f 2 of 1 dag. 12. H. M. te Koudum lag den 11 Febr. met een woonschip in de vaart bij de stad, en was vooraf gewaarschuwd door de politie om te vertrekken zonder dat aan die waar schuwing was gevolg gegeven. Eisch f 1 of 1 dag. 13. J. IJ. te Bolsward is den 20 Febr. dronken aangetroffen in de Kerkstraat alhier. een agent die pret verstoorde, door dezen bekl. mee te nemen naar ’t bureau, waar het bleek dat het 8chiedammernat de oorzaak der vreugd was. ’t Is trouwens de eerste keer niet, dat dit vloeiend vuur dezen bekl. booze parten speelde. Eisch 10 dagen hechtenis. 19. B. B. te Bolsward was den 6 Feb. ook eens aan ’t Maandaghouden, en liep ’s avonds deswege een bekeuring op. Eisch f 1 of 1 dag. 20. 8. P. B. te Koudum had den 19 Feb. ook te veel vergunning geproefd, en werd ’s avonds op zijn tocht naar huis opgemerkt door den gemeenteveldwachter, die wel zag dat het weer mis was met dezen bekl. wien het al eens meermalen is overkomen, dat hij wegens dronkenschap veroordeeld werd, bekl. was heden verschenen, en hij bekent dat hij dien avond in de herberg heeft ver toefd, doch het was gewoon gezelschap. Hij was eigenlijk niet abnormaal, hij had ditmaal ook maar nalf schuld, want hy had koude gevat. Hy had zijn haar laten knippen en daardoor was er koude op zyn hoofd gevallen, als middel daartegen was hem aangeraden, het hoofd met brandewyn te wasschen. Bekl. schynt dus wat al te veel gewasschen te hebben, of denkelijk begrepen, dat de bran dewijn uit- en inwendig aangewend moest worden, want van de lucht zal het voorzeker niet gekomen zijn dat hy, op zijn reis naar huis af en toe zoo zwaaide, dat hij tegen de stekken terecht kwam. De heer Ambtenaar waarschuwt hem dan ook ernstig, het niet meer voor inwendig gebruik te bezigen, want als hij nog weer voor een dergelyke overtreding wordt be keurd, zal hy Kennis met de inrichting te Hoorn moeten maken; nu vraagt hy nog alleen 10 dagen hechtenis. 21. J. V. te Makkum is schipper, maar den 18 Jan. was hij visscher ook. Met een boot was hy in de Putten bij Makkum bezig met twee Dotnetten. De rijksveldwachter merkte hem daar op en zag dat hij zijne netten ophaalde. Deze ambtenaar ging nu heel belangstellend informeeren of hij wat gevangen had, en jawel hoor, er spartelden eenige visschen in de boot. Omdat het in den verboden vischtijd was, kregen deze zwemmers hun vrijheid weer, zij werden ter stond weer in hun element gelaten. Den visscher werd een vischacte en de vergun ning afgevraagd, maar geen van beide waren in zijn bezit. De netten werden toen in be slag genomen, en zijn naam aangeteekend. Eisch 2 maal f 5,of 2 dagen voor elke boete en verbeurdverklaring der netten. 22. Op Zondagavond den 19 Feb, ’s avonds omstreeks half twaalf hoorden de nacht- wachts eenigen het hoogste lied aanheffen op nhet hooge Bolwerk*, Zij gingen eens Stavoren, 13 Maart. Hedenmorgen zijn de meeste visschers uit den Frieschen Zuidwesthoek in hunne jollen naar Urk vertrokken, om aldaar de haringvangst uit te oefenen. By eenig succes hoopt men aldaar 3 a 4 weken te verblijven, om na de terugkomst zich gereed te maken voor de ansjovisvangst. Volgens de ingekomen berichten laat de haringvangst te Urk zich goed aanzien. Vrij dagochtend bedroeg de totale aanvoer bijna 600 tal, welke f 2 per tal opbrachten. Achter de Friesche kust was de vangst tot heden onbeteekenend. Franekeradeel, 13 Maart. Men zou zeggen, dat de tyden weer gunstiger wor den en wy gelooven ’t ook, ofschoon er hier niet zóó optimistisch over gedacht wordt als door zeker Kamerlid. Te Achlurn werd dezer dagen land en nog wel bouwland, publiek verhuurd, waarop per pondemaat werd ingeschreven f 48 en dit bod werd daarna nog met f 2 p. p. verhoogd, dat is f 50 p. p. Is ’t niet of we weer in de dagen van ’70 zijn Op een herbergje daar ter plaatse, dat men schatte op een waarde van anderhalf duizend gulden, werd meer dan derdehalf duizend geboden. Of ’t er wel aanzit Maar ’t is waar; de huurprijzen zijn in de laatste tyden stygende in deze omgeving. Dat mag verblijdend heeten, als daarmee de welvaart van den boer toeneemt, zooals men veelal beweert. Katlijk 13 Maart. Door den heer W. A. Nyennuis, veehouder alhier is een span luxe paarden verkocht aan een heer in Gelderland voor de som van f 1200. Als bijzonderheid kan worden gemeld, dat precies ’n jaar geleden op denzelfden datum van denzelfden eigenaar een span verkocht werd voor f 1300, ook naar Gel derland. Bovendien is de dag van afleve ring ook weer dezelfde. Drachten, 12 Maart. zien, wie die nachtelijke zangers waren, en ontwaarden A. v. d. M.Y. L. en K. S. elk met een meisje aan den arm, geen wonder dus dat zij een vroolijk zin hadden. De eerste alleen is verschenen, en hij erkent, dat hij dien avond daar wel langs is gegaan, maar gezongen heeft hij niet. Hij hoorde niet bij die twee andere paren, want die waren naar de zingerij geweest bij v. d. Feen, maar hij had de 25-jarige bruilo f van zijne ouders dien dag mee gevierd. In plaats van te zingen heeft hij zelfs nog tegen de anderen gezegd, dat zij zich wat stil moesten houden, want dat de politie er aankwam, en toch kwamen de nachtwachts hem ook op schrijven. Hij hoopte daarom, dat de heeren hem vrij zouden laten, want hij moet nu onder dienst en hij vindt het zoo raar staan, om met straf in dienst te komen. De politie heeft dezen beklaagde heel duidelijk hooren zingen en schreeuwen, want hij liep nog wel vooraan, zoodat hij het best werd opgemerkt. Beklaagde zal dan ook wel in dienst er nader van hooren, want de eisch luidt voor ieder f 2 of 2 dagen. 23. P. D. te Bolsward was dienzelfden avond in de Kerkstraat. Of hij ook bij „de zingerij14 is geweest, waarvan de vorige be klaagde sprak, durven wij niet bevestigen, maar de nachtwacht moest hem bekeuren wegens zijn wat al te vroolijk zin. Eisch f 1 of 1 dag. 24. D. v. D. te Bolsward was dienzelf den avond ook al over zijn bier. Hij werd op de Appelmarkt aangetroffen, en beseurd. Eisch f 1 of 1 dag. Uitspraak der vonnissen Donderdag 23 Maart. S Bols srardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1899 | | pagina 1