NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EU WONSBRAOEEX minufen. No. 23. Verschijnt Donderdags en Zondags. Acht en dertigste Jaargang. 1899. BINNENLAND. F VOOR ABONNEMENTSPRIJS 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ^xkxxxxxx:Cxxx:xxxxx^ g ZONDAG 19 MAART. Zaterdag loopt ten einde. De wacht kamer is gevuld met arbeiders, die ’s avonds met den trein naar hun haardsteden terug keeren. Hetweek- Witmarsum. Onze laatste Nuts-ver- gadenng, Woensdagavond gehouden, zette de kroon op onze wintervergaderingen. Niet alleen door de overtalryke opkomst maar, vooral door de interessante en leerrijke rede. De heer Begemann, predikant te Parama ribo, vroeger alhier, gaf een overzicht van het land, waar hij gedurende 8 jaren heeft gewerkt. Wij maakten kennis met de stad en hare bewoners, met de zeden en gebrui ken wij kregen inzicht in veel wat ons onbekend was. Wij leerden het land kennen met zijn plantengroei en voortbrengselen, wij zagen het volk in zijn werken en streven. Wij kregen een heldere voorstelling van de plantages met hare werklieden, van de toestanden waarin de verschillende standen tot elkaar staan. Kortom vele wanbegrippen werden opgeruimd, veel onbekends helder en duidelijkonze blik is verruimd en het doel van den spreker meer belangstelling te wekken voor onze West, is zeker volko men bereikt. Gaasterland, 16 Maart. In den vorigen herfst zijn alhier 2100 sparren verkocht,die naar Meppel zullen worden gevoerd, waar van er zeepvaaijes worden gemaakt. Thans zijn ruim lOOd stuks afgezaagd; deoveiige blijvenstaantotdenvolgenden herfst of winter. Met behulp van rails zal men de afgezaagde naar de Smiukevaart voeren; verder is het doel ze te vlotten. Het leggen dier rails ver oorzaakt op den oneffen bodem veel moeite. Sneek, 17 Maart. Iu de raadszitting van hedenavond was een schrijven ingekomen van den Commissaris van politie, wauin deze verzoekt, naar aanleiding van de on geregeldheden op ons Grootzand, om uit breiding van de politiemacht. Aangezien ’t plan reeds was gevormd, om by de behandeling der begroeting aan dat punt eerst aandacht te schenken, drongen enkele leden er op aan, zoodra mogelijk in deze de hand aan den ploeg te slaan, opdat de C. v. P. zich er niet op zou kunnen beroepen, dat er wel nota van zijn adres is genomen, maar geen verandering in de zaak is gebracht. Daarom achtte men ’t wenschelyk eerst een gesloten vergadering te houden om deze zaak voor te bereiden. Een adres van den Bond voor Eiiesche Stoom vaartbelangen, om verlaging van ka le en walgeldea zal aan de orde komen tegen den tijd, wanneer de heffijg dier gelden nader moet zijn geregeld. De rekening van Eloralia over ’t vorig jaar stoot met een batig saldo van f 19,48®. Aan de klerken ter secretarie, H. Kampen en J. B. de Jong werd voor ’t veirichten van meerdere werkzaamheden te zameu een gratificatie uitgekeerd van f 226,66. Heerenveen, 16 Maart. De Officier van Justitie bij de Rechtbank alhier,eischte heden tegen Bontje A., wegens dieista ten huize van notaris van Giffen te Wolvega, 3 jaar gevangenisstraf. Beklaagde ontkende Men is tegenwoordig bezig een gedeelte der grijze eiken, aan de bekende prachtige laan bij „L)e Kim' in ’c Oranjewoud, te vellen en wel de achterste rijen, di i er minstens 250 jaar gestaan hebben. Deze kolossale boomen zijn gekocht door een scheeps-tiramerman te Nieuw-Amsterdam, loon is uitbétaald en thuis wachten vrouw en kinderen op geld. Maar eerst moet de man zich versterken voor de thuisreis. De wachtkamer is propvol. Een lucht van bier vermengt zich met tabakswalm in de wei nig aantrekkelijke ruimte; reizigers komen en gaande deuren gaan onhoorbaar open en sluiten weer van zelf; de keUner rent ademloos heen en weer om de ongeduldige gasten te bedienen. De dikke buffetjuffrouw glimlacht, hoewel zij moe begint te worden van haar dagtaakzij berekent in gedach ten de ontvangst. Zij merkt alles op en doet haar best allen te bedienen. Maar het jonge meisje in rouwkleederen, dat reeds geruimen tijd aan het eind van het buffet staat, de portemonnaie angstig in de rech terhand, de kleine koffer en de paraplu in de linker, heeft zy niet gezien. En toch heeft het jonge meisje grooten honger, ’s Morgens om 10 uur is zy al op reis ge gaan en heeft nog niets gegeten dan een boterham, die zij had meegenomen. Nu voelt zij zich leeg in de maag en zou graag een broodje met een warme worst en een glas bier hebben. Voor dertig pfenningen kan ze dat wel krijgen, maar zij is zoo be deesd, zoo onhandig. Zij staat al bijna een half uur te wachten tot de wedstrijd in het bemachtigen van broodjes met ham en bier wat minder fel wordt, maar steeds meer menschen dringen met, niets en niemand ontziende, ellebogen vooruit naar het buf fet en niemand let op de tengere jonge ge stalte. Zij heeft nog een half uur. Dan gaat haar trein. Daar staat van een tafeltje in haar na bijheid een breedgeschouderde baardige man ----- 4,"J 1, Conditiën f 1,30 per kwartaal, twee leer lingen uit één gezin f2, Aangifte in de MUZIEKSCHOOL in de KERKSTRAAT. geet, dat ik niet jong meer ben, en dan drie kleine kinderenHet zou een dom heid van u zijn. Het meisje glimlacht en vertrouwelijk reikt zij den man haar smalle hand. Ik wil het er wel op wagen, ik houd zooveel van kinderen en zou hun zeker een goede moe der zijn en ik geloof, dat ik jegens u ook wel vriendelijk kan zyn. Ik was in mijn betrekking nog niet zoo noodig, eigenlijk behoefde ik eerst over acht dagen in dienst te komen, maar mijn bloedverwanten zeiden, dat ik met den eersten van de maand al moest gaan. Zij hadden mijn kamertje al weer verhuurd. En nu voegde het meisje er zacht, als in gedachten bij, zal ik een thuis vinden Bij u Bij jou, is ’tnu voortaan, Marie. Dank, duizendmaal. Daar gaat de bel het is tijd 1 Groote God, wanneer ik bedenk dat wij beiden van morgen vroeg op reis zjjn gegaan, zonder dat wij iets van elkaar wisten, en nu is het zoo gekomen, dat wij samen naar huis reizen „Naar huis!“ Met een gelukkig lachje herhaalt het meisje deze woorden, neemt dan, alsof het van zelf spreekt, het kleinste kind op den arm en gaat naast den man, die de groote kinderen aan de hand houdt, de wachtkamer uit. De Beheerscher aller Russen Streeft met kracht naar ’t grootsche doel, Om de wereld te ontheffen Van ’t ontstuimig krijgsgewoel. Zal zijn plan eens voortgang hebben, Dan is ’t vrede hier op aard En het menschdom wordt voor rampen, Zooals bij Toulon, gespaard. Is de Vrede eens beklonken, Dan gaat ’t kruit direct aan kant En geen vrees meer voor ontploffing Rust en welvaart heerscht in ’t land! Of die Vrede wordt verkregen?? Nu dat hangt nog in de lucht, Want men is alom voor oorlog Meer nog dan voorheen beducht. Wat zich beter laat verklaren Is, dat STUIVERSZEEF gewis, Van all’ soorten Huishoudzeepeu, Onbetwist _’t vnordealy’^X? zy uu naaf de vreemde stad, om in haar eerste betrekking te gaan. Zij is niet bang voor den arbeid, maar ze is vreeselyk bang voor de vreemde menschen. Wanneer reeds bloedverwanten zoo on vriendelijk én harteloos zjjn, wat heeft ze dan van vreemden te verwachten. Het leven heeft niet veel aantrekkelijks voor haar. Altijd onder vreemden, natuurlyk want ze is arm, ze is volstrekt niet mooi, niet han dig en weinig in staat het geluk te verove ren, wanneer het niet tot haar komt. Zij zal wel zonder tehuis blijven en toch heeft zy zulk een warm, naar liefde dorstend hart in de borst. De kinderen zien haar nieuwsgierig aan, het zyn twee lieve dreumissen, de groote jongen en zyn zusje. Alleen het kleintje, een zwak poppetje, is bleek en slapjes en beeft een ouwelijke, kommervolle uitdruk king op het magere gezichtje. Maar juist daarom spreekt het jonge meisje het vrién delijk toe. Het broertje stoot zyn zusje aan als het kleine ding tegen de vreemde lacht en zegt tot haarKyk eens, Lotje lacht. Daar komt de vader terug met een bord en een glas bier. Hier, juffertje, hier heb ik het gelukkig. Eet nu maar vlug want u heeft niet veel tjjd meer. Zy ziet op de klok boven het buffet. Over twintig minuten gaat de trein naar Leipzig. Een minuut later vertrek ik in de andere richting naar Maagdenburg. Ik wou dat ik er al was. Het is geen kleinigheid met drie kinderen den ganschen dag op reis te zijn. En wat zien zij er uit die stumpers. Ik had ze wel graag nog wat opgeknapt, opdat grootmoeder niet zal schrikken, als wij aan komen, maar ik kan dat niet goed. Ja het is een kruis zijn vrouw te verliezen. Het meisje zag den man medelijdend aan, die met vertrouwelijke gewichtigheid verder vertelde, als deed het hem goed dat hij een deelnemenden toehoorder vond. Het is nu al een jaar en ik had het kleine volkje zoo graag bij mij willen houden, maar het gaat niet. Drie huishoudsters heb ik al gehad, maar ze loopen allemaal weg, omdat het bij mij zuinig moet toegaan. Lieve hemel, een opzichter in een fabriek moet op de klein tjes passen. Zoolang myn vrouw leefde, ging alles goed, zij hield de boel by elkaar, maar nu gaat het niet. Nu wil de grootmoeder de kinderen bij zich nemen voor een gering kostgeld. Zij heeft het ook niet breed en is ziekelijk. Het is een opoffering voor de oude vrouw, maar ik weet er anders niets op. Het doet pijn wanneer men zijn kinderen Maar wat doet gij daar zoo valt hij zichzelf in de rede. Nadat het jonge meisje met den gezonden eetlust der jeugd gegeten en ge dronken heeft, krijgt zy een doek uit den koffer, maakt dien nat met het water dat in een karaf op de tafel staat, en probeert, te beginnen bij het kleinste, de kinderen han den en gezicht schoon te wassehen. Glim lachend antwoordt zij op de vraag van den man U hebt mij zoo vriendelijk geholpen, om iets te eten te krijgen. Nu zal ik voor u de kinderen eens een beetje opknappen, opdat de grootmoeder plezier in hen kan hebben. Na enkele minuten glimmen de gezich ten en de handen van de drie kinderen aan het doekje is echter nauwlijks een schoon plekje meer te zien. Nu haalt het meisje fluks een kam te voorschijn en be gint de blonde lokken tot hun plicht te brengen. Tot slot trekt ze de kleeren van het klaverblad terecht, alles op een echt moederlyke wijze en als ze klaar is ze is onder haar bezigheid weer levendig en vrooljjk geworden neemt ze het kleinste op haar schoot, streelt het armelyke ge zichtje en zegt: Jou zal het wel goed doen, bij grootmoeder te komen. Wacht maar, dan krijg je gauw roode wangen De man met den baard heeft met schitterende oogen het meisje gadegeslagen en nu biedt hij haar ;zyn krachtige rechterhand aan. Hartelyk dank juffrouw, nu mogen de kinderen weer gezien worden. Zoo goed heeft niemand het meer met hen gemeend sedert moeder dood is. En grootmoeder, lieve deugd, die zal ook meer last dan pleizier van de kin deren hebben. Maar, nu ik u, juffrouw, zoo veel van mij verteld heb en u mijn nood heb geklaagd, nu wil ik u mijn naam zeg gen, Christiaan Scheidtmann heet ik, ik hoor in Thüringen thuis. Gaarne zou ik nu ook uw naam vernemen, waar gij van daan zyt en waarheen gij gaat. Het meisje bloost bij deze vraag en ant woordt zachtDat is gauw gezegd, mijn heer Scheidtmann. Ik heet Marie Neubert 3n ben op weg naar mijn eerste betrekking. Moeder is voor een jaar gestorven, myn rader al veel vroeger. Het weinigje, dat mij overbleef na moeders dood heb ik ge bruikt om my te bekwamen, opdat ik een betrekking als kinderjuffrouw zou kunnen aannemen. Het was een moeilyk jaar. Als ik het nu maar uit kan houden in den vreemde. Ik ben zoo bang voor het leven, dat ik soms meen, dat het maar beter ge weest was, als mijn moedertje mij had mee genomen. Alle opgewektheid is uit het gezicht van het meisje verdwenen, zy is weder verlegen en angstig. Nadenkend heeft de man naar haar ge luisterd. Nu werpt hy een blik op de klok en dan begint hijNog vyf minuten, juf frouw Marie, dan gaat de bel voor den Leipziger trein en een minuut later voert de trein mij en myn kinderen weg in een andere richting. Wie weet, of wij elkaar in ons leven ooit weer ontmoeten, als we nu zoo scheiden. Kyk de tijd is waarlijk al byna om dus kort en goed ik kreeg zoo juist een idee, ik moet het u zeggen maar lach mij niet uit ga niet naar Leipzig, maar met ons naar myn schoon moeder. Wy telegrafeeren uw betrekking af. Zooeven hebt gy gezegd, dat u bang was voor het leven in den vreemde en ik, ik heb een vrouw noodig en gy bevalt my zoo goed en zoo goed als u voor de kin deren was, net als een moeder! Wanneer gy het zoudt willen probeeren, of gy een weinig vriendelyk jegens mij en de kinde ren zoudt kunnen zynPlotseling zweeg de, man en zeide toen bitterMaar ik ver.. Leeuwarden, 17 Maart. De gister al hier gehouden openbare verkooping van creseent-rij wielen, was zeer geanimeerd zij gingen alle boven de als uiterste grens ge stelde prijzen. De jongens- en meisjes-rij wielen brach ten gemiddeld f 64 op, de dames-fietsen van f 95 tot f 100 en de heeren-rij wielen van f 90 tot f 100 per stuk. Lemmer, 16 Maart. Bij onderzoek is het onze politie gebleken, dat het vinden van een flesch in de Zuiderzee met een briefje er in waarop stond geschreven Heden ga ik in de diepe wateren, enz., get. S. Huizinga Oldehove prov. Groningen (zie Donderdagno. van de vorige week) aan een misplaatste grap moet worden toegeschre ven. Een milicien van dezen naam, in gar nizoen te Hoorn, met groot verlof naar zijn haardstede (Oldehove) per stoomboot over de Zuiderzee terug koerende, had n.l. deze flesch uit aardigheid in zee geworpen. Heerenveen, 17 Maart. In de gister avond gehmden vergadering tot oprichting van een Onderlinge Brandwaarborgmaat- schappy te Heerenveen waren 47 personen aanwezig. Het voorloopig reglement is na enkele wijzigingen goedgekeurd. Tot het bestuur zyn benoemdDe Heeren Mr. H. Binnerts, R. B. Cats, J. P. Engelman, G. A. Korf, G. Puthaar, J. Wolfman Dz., en K. Zwart Wz. ’t Getal toegetredenen is reeds meer dan 50. Drachten, 16 Maait „Nieuwe Lemster bokking, 6 om een duobeltje“ klonk het uit den mond van twee concurrenten, ’t Werd 8, 10, 12 ja 20. Een was spoedig zijn voorraad kwijt en toen bleek dat zyn collega hem zijn voorraad had doen aikoopen. Hepk. Adv. BI. Ongeluk. Te Katwijk aan Zee is een man die er zijn werk van maakte in het duin konijnen uit te graven onder het instor tend duin geraakt en daaruit eenigeu tijd later levenloos opgehaald. Geheimzinnig. Aan den Overschieschen weg, bij Rotterdam, is Woensdagavond in bewusteloozen toestand gevonden een 10- jarige knaap uit Schiedam. Teruggevoerd naar de ouderlijke woning, die hij kort te voren verlaten had, is hij daar overleden, zonder omtrent zijn wedervaren inlichtingen te hebben kunnen geven. Voor rekening van de heeren P. W. Jansen en C. H. J. Muller uit Amsterdam, worden op hunne aangemaakte, te Terwis- pel (Fr.) gelegen gronden, weder een vyfial flinke landbouwerswoningen gesticht, elk ter waarde van ongeveer f' 1000. Met de stichting is reeds aangevangen. In de omgeving van Surhuisterveen (Fr.) wordt door twee evangelie-predikers van de secte der Mormonen sterk geijverd voor die leer. Eenige personen hebben zich reeds laten bekeeren en hebben, gehuld in een wit laken, in een poel de onderdompe ling bereids ondergaan. Een zeldzaam feest. Den 28sten van deze maand zal Winschoten getuige zijn van een huwelijksfeest, dat slechts zeer weinig stervelingen gegeven wordt te vieren. Het zal dien dag zestig jaar zijn geleden, dat Pieter Kuiper en Elizabeth E. Hekema te Bierum in den echt verbonden werden. Hij is op dit oogenblik 95, zij is 87 jaar. Kuiper is de oudste inwoner van Winscho ten en denkeljjk «ie oudste gepensioneerde commies van Nederland. Hij is nog altijd even opgeruimd en toont nog veel belang stelling in het nieuws van den dag. Kuiper is te Winschoten geboren, terwijl zijn echt- genoote te Holwierden bij Appingedam het eerste levenslicht aanschouwde. Uit Berlijn wordt aan de N. R. Ct. gemeld Sedert de Amerikaansche regeering den eisch van Duitschland om bepaalde getuig schriften te geven voor den r< chtstreekschen invoer van versch va1 kensvleesch uit Ame rika, van de hand heeft gewezen, heeft die invoer naar Duitschland geheel opgehouden. Maar tevens is de invoer van versch var- kensvleesch uit Nederland naar Duitschland gestegen van 65,000 tot 107,000 Doppel- zentner in ’t vorig jaar. Naar nu de Deutsche Agrarcorrespondenz, met het verwijt aan het adres van de Duitsche regeering dat ze niet genoeg oplet, beweert, zjjn er onder dat Nederlandsche varkens- vleeschin werkelijkheid groote partyen Ame- nkaansch varkensvleesch, die over Rotter dam in Nederland worden ingevoerd en de Nederlandsch-Duitsche grens onbemoeilijkt overkomen onder den naam Nederlandtch varkensvleesch 6 Bolswardsche Courant. e I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1899 | | pagina 1